e Vrouw zonder hart. Telef. 408 STATIONSWEG 43, LEIDEN Postrek, 11601 Mo. 19456. LÊibSÓH DAGBLAD, Vrijdag 10 Augustus, Tweede Blad. Anno 1923. UIT DE RIJNSTREEK. SPAARBANKRENTE 4.25 pCt. DIVIDEND DEPOSITO AANDEELEN BALANS PER 30 JUNI 1923 DEKKING DER OPGENOMEN GELDEN PER 30 JUN11923 plm. 123 pCt. FEUILLETON. ALPHEN. Mej. A. H. D. de Groot al- tier is te 's-Gravenhage geslaagd voor het «samen Duitsch M. O., akte A. ALKEMADE. De Raad dezer gemeente pergaderde Donderdagmiddag te 3 uur. ".Voorzitter de heer L. H. M. J. Vosters, iurgemeester. Tegenwoordig 10 van de 11 'aadsleden. Afwezig de heer S. Strijk. De 'oorzitter opent de vergadering met gebed eb verzoekt den Secretaris de notulen van je vorige vergadering te willen voorlezen, felke onveranderd werden vastgesteld. Aan de orde de agenda: lo. Aanbieding jemeenterekening dienst 1922. De Voorzit- er zegt, dat de gemeenterekening door den gemeente-ontvanger is opgemaakt, feluiten- ie gewone ontvangsten f 194.763.6%; ge- irone uitgaven_ f 159.391.47^, alzoo batig taldo f 35.372.14. De buitengewone ontvang sten bedragen f54.249.62; de buitengewone pitgaven f 46.216.40^4, alzoo een batig saldo fan f 8.033.2% jDe Voorzitter stelt voor een commissie benoemen van drie leden voor onder soek van deze rekening, welke commissie tevens zal onderzoeken de gemeentebegroo- ing voor het dienstjaar 1924. De heer Venvey zegt, dat het natuurlijk fclfcijd wcnschelijk zal zijn, dat jaarlijks in die commissie zitting zullen nemen dezelfde personen, omdat deze des te beter op de hoogte zullen komen van de voorschriften. Spr. vindt het evenwel ook wel eens goed flat er jaarlijks een nieuw lid bijkomt, zoo flat hij voorstelt dat van de drie leden die 2oo straks zullen worden benoemd ieder jaar een aftreedt volgens op te maken rooster. De Voorzitter kan zich hiermede pèreenigen, waarna tot stemming wordt over gegaan. Tot stemopnemers worden door H^cq Voorzitter aangewezen de heeren Ver- Mtfy en Rodewyk. Benoemd worden de hee- van Dooren, de Koning en Verwey. Vol- Hps opgemaakte rooster zal in 1924 moeten matreden de heer Verwey, in 1925 de heer 3e Koning en in 1926 de heer van Dooren. 2o. Voorstel van B. en W. om de huur waarde van de woning van het te benoe- frten hoofd der O. L. school te Nieuwe- iWetering te bepalen op f 325 per jaar. De Voorzitter zegt dat de huurwaarde voor men f 275 per jaar bedroeg. De heer Ver- frey vraagt enkele inlichtingen over de huur- >rijzen-der overige ambtswoningen van de loofden van scholen in deze gemeente, fraarna z.h.s besloten wordt den huurprijs >p het voorgestelde bedrag te bepalen. 3o. Voorstel van B. en "VV. tot het toe kennen van een toelage uit de gemeente kas over de jaren 1920 en 1921 voor het even van handwerkonderwijs aan de on derwijzeressen bij het openbaar en bijzon der onderwijs buiten den gewonen school ed. De Voorzitter licht het voorstel toe, a verband met het verschenen K. B. van \Mei 1923 waarbij aan de gemeentebestu- 'rl de bevoegdheid wordt gegeven een be- honiDff toe. te kennen. Alhier zijn 5 onder- t^eressen welke hiervoor in aanmerking ken. Door bedoelde onderwijzeressen zijn 312, 312, 285, 56 en 56 uren les gege- en buiten den gewonen schooltijd. B. en J. stellen voor aan die onderwijzeressen Jen belooning te geven van resp. f 125, f 125, f 100, f25 en f25. Z.h.s. wordt het voorstel Aangenomen. '4o. Wijziging begrooting dienstjaar 1923. n verband met het onder punt 3 genomen besluit en enkele andere besluiten genomen in de vorige vergadering moet de begroo- ing weer in overeensteruniimng worden ge- racht. Z.h.s. wordt de wijziging van de egrooting goedgekeurd. Do. Voorstel van B. en W. tot opheffing "sussen voor vervolgonderwijs en het ver eenen van eervol ontslag aan het perso- eel verbonden aan dien cursus. De Voor ster zegt dat in verband met de tct stand ekomen. belangrijke wijziging van de wet p het Lager Onderwijs bij de wet van 23 ebr. 1923, waarbij geschrapt werd o.m. het peratievo voorschrift voor het geven van ervolgonderwijs zoodra zich zes of meer 'eerlingen aanmelden, tal van gemeentebe- turen zijn overgegaan tot afschaffing van cursussen voor vervolgonderwijs." Al de osten van jaarwedden komen nu voor re ening van de gemeente, derhalve stellen en W. voor den cursus _af te schaffen, •h.s wordt hiertoe besloten en mitsdien aan Het onderwijzend personeel, verbonden aan dien cursus eervol ontslag gegeven in* gaande 1 September e.k. 6o. Wijziging van de verordening op de invordering en heffing van een plaatselijke inkomstenbelasting. De Voorzitter zegt dat in verband met de wijziging van de wet op de Inkomstenbelasting, inzake de betaling van belasting in termijnen, de invorderings verordening voor deze gemeente ook dient gewijzigd te worden. Spr. leest het te wij zigen artikel voor, waarna z.h.s wordt be sloten de wijziging van de verordening vast te stellen. 6a. Vaststelling raadsbesluit tot het be palen van het bedrag der vergoeding over het jaar 1922, overeenkomstig art. 103 der Lager Onderwijswet voor de bijzondere lagere scholen in deze gemeente, zijnde een bedrag ad f 9.67 per leerling. Z.h.s. vast gesteld. Hierna geschiedt mededeeling van de ingekomei? stukken: lo. schrijven van Ged. Staten houdende mededeeling goedkeuring raadsbesluiten tot wijziging van de begrooting dienstjaren 1922 en 1923, 2o. Alsvoren houdende mededeeling goed keuring raadsbesluit tot het aangaan van een geldlèening groot f 39.000. 3o. Alsvoren houdende mededeeling goed keuring raadsbesluit tot het aangaan van een tijdelijke geldleening groot f 70.000. 4o. Mededeeling van Ged. Staten dat over het jaar 1923 aan deze gemeente zal wor den uitgekeerd een bedrag ad. f 9056.69 ter uitvoering van de wet van 24 Mei 1897 Stbl. 156. 5o. Verzoek van het gemeentebestuur van Voorhout om adhaesie te betuigen op het aan de regeering verzonden adres om wijziging van artikel 244a der Gemeente wet, inzake de forensenbelasling. Voorstel van Burgemeester en Weihou ders om adhaesie aan bedoeld adres te be tuigen. Z. h. s. aangenomen. 6o. Verslag van de plaatselijke school commissie in deze gemeente over het jaar 1922. De Secretaris doet voorlezing van het verslag. 7o. Verslag van de werkzaamheden van den keuringsdienst van waren, district Leiden over het jaar 1922. 8o. Verzoek van de regelingscommissie voor de Kringwedstrijden voor de Burger wachten in de federatie Rijnland-Oost om een subsidie voor de te houden schietwed strijden. Voorstel van Burgemeester en Wethou ders om een subsidie toe le kennen groot f 10. Z. h. s. aangenomen. De heer; Strijk komt ter vergadering. 9o. Adres van de Hollandsche Maat schappij van Landbouw van de afd. Rijn- saterwoude en omstreken, houdende ver zoek om de uitvoering van de Vleeschkcu- ringswet plaatselijk le doen regelen. Voorstel van Burgemeester en Wethou ders om het adres voor kennisgeving aan le nemen. De Voorzitter doet voorlezing van het in gekomen adres. Spr. zegt dat in het adres geen enkel motief wordt genoemd, waarom de uitvoering van de vleeschkeuringswet plaatselijk moet geregeld worden, zoodat B. en W, dan ook voorstellen dit adres zonder meer voor kennisgeving aan te nemen. Spr. heeft evenwel bij deze zaak niet stil gezeten en toen dit adres inkwam dit door gezonden om advies aan den directeur van het openbaar Slachthuis te Leiden, mede in verband met het verzoek van den heer Los in een der vorige vergaderingen. Spr. heeft de gegevens nog niet alle kunnen krijgen om te komen met een concreet voor stel inzake al of niet continueering bij de gemeente Leiden. Spr. weidt in den breede uit over de functionneering van den keu ringsdienst van Leiden en zwaait dien dienst allen lof toe. Spr. gelooft ook wel niet dat er klachten zijn over dien dienst. Spr. gaat vervolgens na de finanlieele ge volgen, welke er aan verbonden zijn, in dien wij met genoemden dienst breken en vraagt den leden in deze zaak cvn broed standpunt in le nemen en niet te lallen op hun eigen belangen. Spr. zegt vervol gens dat de bewering van den hear Los in een der vorigg vergadering dat bijna al het in nood-gedood vee wordt afgekeurd niet opgaat Van de 32 noodslachtingen in het eerste halfjaar verricht zijn er slechts 12 afgekeurd. De heer Verwey zegt dat in de vergade- RECLAME. 160 CORRESPONDENTSCHAPPEN IN NEDERLAND over 1919 bedroeg 6 "lo 1920 7 1921 Vit "la 1922 Vli'lo roor 1 jaar vast4'ji °/o .25 °/o 3 5V<°/0 6 0V2 °/o nog tijdelijk d pari verkrijgbaar fn coupures van fl. 250.- ACTIVA. Kas en Kassiers 1 3C0.235.495 Effecten 209.015.12 Debiteuren t. onderpand v. effecten 125.067.41 Credietcn en geldleeningcn,991.693.86 Grondbezit „562.127.98 Dépótfondsen 17S.500. Huizenbezit te Leiden en 's-Gravenhage „190.095.505 Diverse Rekeningen 97.788.145 I 2.65L523.51» Stichtingskapilaal en Reserve Kapitaal Deposito's Spaargelden Crediteuren Effecten Déposanten Diverse Rekeningen 1 9994 PASSIVA. I 12.950.04 434.275.— 595.922.83 „1.296.634.035 38.809.465 178.500.— 97.432.14? f 2.654.523.51» ring van de Hollandsche Mij. van Land bouw zeer zeker motieven naar voren zijn gebracht geworden, inzake niet meer aan sluiting bij Leiden. Spr. heeft evenwel geen bezwaar dit adres voor kennisgeving aan te nemen, indien hij van B. en W. le toezeg ging krijgt, dat zij in de eerstvolgende ver gadering bij een voorstel voor den dag zou den komen hetzij voor al of niet continu- eering bij Leiden. De Voorzitter zegt, dat zoodra hij over de noodige gegevens kan beschikken waaruit blijkt de finantieelen gevolgen van niet aansluiting bij Leiden hij met een voorstel in de eerstvolgende vergadering zal komen. Nadat door de heeren Los, Rotteveel en Verwey nog een en ander over deze zaak ter sprake wordt gebracht, wordt het adres voor kennisgeving aangenomen. lOo. Adres van de ingezetenen Van Ze venhuizen, gemeente Alkemade, houdende verzoek om verhooging van de subsidie in het onderhoud van den weg door Zeven huizen. Voorstel van Burgemeester en Wethou ders om de subsidie le brengen van f90 op f 150 per jaar en wel ingaande 1 Jan. 1924. De Voorzitter zegt dat het in verband met de hooge onkosten aan den weg en de bruggen gelegen in de Zevenhuizen het niet meer dan billijk is de inwoners van ge noemd buurtschap, die tech al zooveel voordeelen missen, eenigszins tegemoet fe komen in de kosten van den weg. Z. h. s. wordt het voorstel van B. en W. aangeno men. llo. Verzoek van het R.-K. kerkbestuur van O. L. Vrouwe Geboorte (e Rijpwetering om een voorschot op de gemeentelijke ver goeding overeenkomstig art, 101 der Lager Onderwijswet. Voorstel van Burgemeester en Wethouders om aan genoemd kerkbestuur een voorschot te geven groot f265, zijnde het bedrag waar op aanspraak kan worden gemaakt. Z. h. s. aangenomen. 12o. Verzoek, van den. heer J. Pronk te Nicuwe-Wetering om eervol ontslag als lid der Commissie' tot Wering van Schoolver zuim ingaande 1 Sept. e.k. wegens vertrek uit deze gemeente. Voorstel van Burgemeester en Wethouders om het gevraagde ontslag eervol te verleenen. Z. h. s. wordt het gevraagde ontslag eervol verleend. De stukken genoemd 1 tot en met 4, 6 en 7 worden voor kennisgeving aangenomen. Rondvraag. De heer Verkley brengt ter sprake het onderhoud van de wegen en brug gen in deze gemeente, in verband met het toenemend verkeer op de wegen. Spr. zegt dat ondanks de wegen enorm veel kosten en er ook werkelijk veel gedaan wordt om de wegen behoorlijk te onderhouden, de wegen toch nog slecht zijn. Spr. zou het een verbete ring vinden indien er naast het paarden- spopr aan beide kanten betonsleenen werden aangebracht. Deze kosten zouden volgens verkregen inlichtingen f 1 per vierlc. Meter bedragen. Men zou bij wijze van proef met een klein gedeelte kunnen beginnen. De voor zitter zegt dat de wethouder Strijk hierover reeds gesproken heeft en dat deze zaak de aandacht van B. en W. heeft De voorzitter zegt vervolgens dat deze ver gadering de laatste is, welke door den ouden Raad zal worden gehouden. Op de eerstvol gende vergadering zullen twee leden niet meer in deze zaal terugkeeren, n.l. de poe ren S. Strijk en Verkley. Spr. heeft het ar chief eens opgeslagen en daarin gelezen dat de heer Strijk gedurende 13 jaar zijn man daat heeft vervuld. Met weemoed neemt spr. afscheid van den heer Strijk. Spr. zegt den heer Strijk hartelijk dank voor liet vele dat hij voor de gemeente heeft gedaan en voor de prettige samenwerking gedurende de laat ste drie jaren dat spr. burgemeester is. Spr. heeft meermalen geprofiteerd van de des kundige adviezen van den heer Strijk, waar door da gemeente heel wat heeft kunnen be zuinigen. Ook den heer Verkley zegt spr. dank voor hetgeen hij in het belang van de gemeente heeft gedaan. Velen hadden vol gens spr. geen zitting willen nemen in den Raad voor slechts een tweetal maanden, doch de heer Verkley heeft dit toch gedaan het geen spr. een verheugend feit noemt, omdat daardoor de heer Verkley heeft getoond dat de belangen van de gemeente bij hem meer tellen dan menschelijk opzicht. Spr. hoopt dat het de beide heeren in hun verder leven, wel moge gaan (Applaus). Hierna wordt de vergadering gesloten en wordt overgegaan tot geheime zitting. BOSKOOP. De heer B. Kremer alhier is te Utrecht geslaagd voor het examen Fransch M. O., akte A. HAZERSWOUDE. De heer F. Boomsma hoofd eener bijzondere lagere school alhier is met ingang van 1 September e.k., be noemd tot hoofd aan de „Eben Ilaëzer-: school", Kerkstraat 70, le Amsterdam. LEIDERDORP. In d© Woensdagavond ten Raadhuize gehouden vergadering van liet feestcomité, onder voorzitterschap van den heer M. P. Splinter, is het definitieve feestplan vastegesteld. Aan den vooravond van den feestdag deze is bepaald op 12 September e.k. zal oen godsdienstig© samenkomst plaats hebben in do Geref. Kerk, alwaar de predikanten, dr. G. Ticho.» laar en dr. T. H. Woudstra zullen optre-» den, terwijl ds chr. zangverecniging „Ex* celsior" het geheel met eenige zangnum* mers zal opluisteren. De feestdag zal des morgens te halfne- gen worden geopend met het laiden der beide kerkklokken, waarna do chr. muziek- vereeniging Devote" koraalmuriek zal uitvoeren, waarbij vele zangers ©n zangen ressen bun medewerking zullen verleenen. Vervolgens worden do schoolkinderen go- tracteerd en gaan deze een wandeling door de gemeente maken. Onderwijl zullen de deelnemers en deelneemsters aan den te houden historischen en allegorisch en op tocht, plm. 150, waaronder ongeveer 100 te paard, zich opstellen. Deze optocht, het glanspunt der feestviering, is verdeeld in zes verschillend© groepeai. Hij wordt ge- opend met 't tijdperk van de Romeinen en Batavieren daarna ©en groep Jacoba van Beieren er tijdgenooten vervolgens twee Oorspronkelijke Holl. detective-ioman. Door R. J. BRANDENBURG. (Schrijver van „Het doodend Zwijgen"). (Nadruk verboden). 16) HOFDSTUK IX. De clowns. Wij haastten ons naar buiten, tussdben "e rijen, menschen docnr, die immer staan», te wachten bij het uitgaan van een circus, cn die door gehelmd© politie-agenten. op fien afstand werden gehouden. Het leek mij koud toe en ik sloeg den avondmantel dichter om mij heen; even tjes rilde ik, de overgang uit het circus, een broeiend-warme atmosfeer hing ll* de buitenlucht was dan ook wel wan groot. He sterren fonkelden aan den grijzen he- jjtèl, d© maan kwam van achter een wolk o voorschijn en overgoot den rand met aar zilveren schijnsel. Het was ineens eel stil om ons heen; de muziek van de Clrcus-kapel klonk al van uit d© verte. Arthur sloeg een zijstraat in, waarvan den eenen kant d© gevels der huizen het maanlicht worden beschenen, ter- J aan de andere zijd© in de schaduw are& gehuld. vindt je haar?*' vroeg ik. „Interessant, maar canaille", antwoord de Arthur. „Precies mija meening." „Een gevaarlijke schoonheid." „Waar zou zij dien collier vandaan heb ben?" „Het zou mij niets hebben verwonderd, als zij met jouw paarlensnoer was versohe- nen." „Dat zou zij toch zeker niet gedurfd hebben." „Het is maar bijwijze van spreken. „Bedoel je, dat zij er meer van weet?'-' „Wie zal 't zeggen." Weer sloegen wij een andere straat in. Arthur scheen, ofschoon hij zich op de kaart georiënteerd had, zoo zeker van Hen weg, als had hij dezen reeds tal van keeren ge- loopen. Maar kaartlezen had hij in den oor log uitstekend geleerd. De maan hadden wij nu in den rug en op het grijze plaveisel vielen voor ons uib enze misvormde schaduwen. „Wanneer begint de maskerade?-' fluis terde ik. „Nog even geduld." Wij liepen (nog eenige minuten door. „Hier is het huis, No. 87. Wij zullen even hier den hoek om loop endan kan ik mij in de schaduw verbloeden." „Wil ik nu je overjas nemen „Alsjeblieft 1" Ik nam d© jas over mijn arm, nadat Ar thur uit een der ruime zakken een gerui- ten pet te voorschijn had gehaald. Hij zet te dien op en trok de klep over zijn oogen dan zette hij den kraag van zijn colbertje op, terwijl ik mij meester gemaakt had van rijn stroohoed. Arthur stak de handen diej) ia de zakken van zijn broek, zette een hoo- gen rug, trok zijn hoofd in de schouders, liep met doorgezakte knieën, en niemand zou in dat verloopen type lord Cornway herkend hebben. ,,'t Is prachtig," fluisterde ik. „Het is maar beter, dat je hier in de straat blijft wachten; als alles veilig is, zal ik je wel fluiten; do re, mi, fa, sol. Ben je niet bang?" „Heelemaal niet", antwoorddo ik fier; „ik zou mij schamen als dat het geval was." „Voor mij behoef je niet ongerust te zijn ik heb voor a-lle zekerheid mijn browning meegenomen." Het sloeg elf uur. „Ik moet nu gaan, houd je maar taai, Ann." Een stevige shake-hands en daar stond ik. Nadat ik een poosje had staan wachten tot ik het geluid van Arthurs zich verwij derende voetstappen niet meer hoorde, _J>egon ik een beetje heen en weer te loo- pen. Een heer kwam van den tegenoverge- stelden kant, keek mij scherp aan, toen hij mij passeerdeik vo'elde, dat hij nog eens om keek. Als Arthur nu maar wat zag. Verbeeldt je, dat de schoon© Milly en haaT begelei der langs een anderen weg naar huis gin gen I Als zij eens hier langs kwamen! Het angstzweet brak mij even uit. Dat zou wel een buitengewone pech zijn. Maar dat zie je altijd. Weer hoonde tik voetstappen. Wat Wat een drukke straat was dat hier toch 1 Ik hoorde het gerinkel van een sabel. Een tweetal officieren ging voorbijde kleinste groete mij. Ik verwaardigde hem met geen blik. Hemelt als hij mij maar niet aan sprak; ik zou mij dood geneeren! Geluk kig er gebeurde niets. Arthur zou nu toch wel haast zijn signaal kunnen geven. Ik liep hier nu al een hec- len tijd. Maar die Milly had natuurlijk een zoo van tijd noodig om zich te vcr- kleeden. Misschien gingen zij nog wel wat gebruiken in d© circus-bar! Neen, dat zou haar cavalier wel niet naar den zin zijn, iu gezelschap van clowns en kunstenmakers bovendien wisten zij beiden, dat Arthur in het circus geweest washij zou immers la ter navraag hebben kunnen laten doen naar den begeleider van Milly! Zij zouden zich wel afzijdig houden, om zich te midden van haar ondergeschikten t$ vertoonen met haar page. Of misschien wel. Carmen I Zij zou alle andere aanbidders, die zij natuur lijk in massa had, jaloersch willen maken. Het was ook best mogelijk, dat zij nu samen nog in een of ander café wat ge bruikten. Zouden zij bij een strijkje zitten? En Arthur en wij liepen hier maar wat rond te dazen. Maar zij zouden zeker thuis wel wat ge bruiken. No. 87In vlammende cijfers zag ik het huisnummer voor mij. Milly zou wel moe zijn en naar haar kamer verlangen. Naïuurlijk was er een divan of een canapé om op te liggen. En dan haar ridder aan haar voeten geknield. Wat druurde dat eeuwig lang. Ik was al verschillende malen omgekeerd en nog eens weer omgekeerd en liep maar op dar trot toir te drentelen. Zou ik mijn ihoofd nu om den boek dur ven steken? Misschien zag ik dan wel wat. Maar al3 zij er dan net aankwamen? De maan zou net in mijn gezicht schijnen. En dan zouden zij zeker argwaan krijgen en Arthur zoo verschrikkelijk boos op mij zijn Och, dat zou gauw genoog weer over gaan, maar misschien zou ik hem dan nooit meer mogen helpen. Ik luisterde echter met ge spannen aandacht. Niets hoorde ik; geen voetstap. Wat zou Arthur nu doen; zou hij zoo maar stilstaan? Als zij hem nu eens meelokten, als zij voorbij hun hui9 liepen, en dan verder naar een eenzaam park. Ar thur had zijn revolver wel bij zich, maar zij waren toch met hun tweeën en zouden hem dus zeker de baas worden. Als Ar~ lliur eens vermoord werd. Ik dacht aan baron Lucius en zag zijn levenloos lichaam liggen vooraan in den eindeloozen zand weg. De onbekende misdadiger deinsde er niet vodr terug een mëdemensch uit den weg té ruimen. Het huilen stond mij nader dan het la chen. Als Arthur er niet meer zou zijn. ik moest mij zelf dwingen om aan iels an ders te denken, anders zou ik zeker in tra nen zijn uitgebroken. Hoe lang zou Arthur nu wachten?! Wij konden hier toch niet den geheelen nacht staan schilderen. Daar hoorde ik enkele klanken van het carillon van den toren. Er volgden geen slagen. Was dal dan niet halftwaalf? Was dat het kwartier, kwart over elven? Maar dan waren er nog maar vijftien minuien verloopen sedert ik Arthur de hand had ge drukt. Wat maakte ik mij toch nerveus! Be spottelijk gewoon! Het was maar eens een goede oefening voor mij. Hoe zou ik nu ooit Arthur kunnen helpen, als ik niet eens geduldig kon wachten! (Wordt vervolgd).

Leidsch Dagblad | 1923 | | pagina 5