f AGENDA VAN DE WEEK. Begrafenis-Onderneming Zaterdag. 1 Scala (Den Ilaag): Heropening, met schit terend variété-programma. Zondag. Zomerzorg: Concert van het harmonie- gezelschap „Do Post". 8 uur» Dagelijks: ,,'Apollo-theater", OranjegracEt 40—12: yoorstellingen to 8 uur. 's Woensdags en Or Zaterdags matinées te 8 en te 5 uur. „Casino-bioscoop'1) Hoogewocrd: Voor stellingen te 8 uur. Woensdag- en Zaterdagnamiddag van t tot 4 uur kinder- en familie-matinéo. „Luxor-Theater", StationswegBioscoop- en Variété-voorstellingen. Dagelijks tc 8 nur. Woensdags on Zaterdags malioée le S uur. Rondvaart over de Meren, weekdagen 12 uur van de Beestenmarkt en 's Zondags halféén van de Zijlpoort. Da apotheek van „Hulp der Mensch- heid", Hooigracht 48 is altijd geopend, doch alleen voor leden van dat Ziekenfonds. Do avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 30 Juli lot en met Zondag 6 Aug. waargenomen door de apotheken van de H.H. D. J. v. Driesum, Mare 76, lelef. 406, en W, Felle, Kort-Rapen- burg 12, telol. 594. RECLAME. KEERËWEER CREMATIE, AUTO-TRANSPORT OPGERICHT 1871 AALMARKT 16 :-i TELEF. 861 7797 ide wereld, gelijk het in den zin heeft door publicatie van eigen voorstel aan zijn bond- genooten en door publicatie van de di verse antwoorden, wanneer de regeeringen .van Frankrijk en België daartoe verlof ga ven. Met een zuur-zoet glimlachje zou Poin- caré die toestemming wel geven, hij kou er immers moeilijk meer van af. En feite lijk is dio toestemming al overbodig, daar Frankrijk zich gehaast heeft om nu zelf maar voor de publicatie te zorgen van haar antwoord, do eer aldus aan zich houdend. Men zal het Fransche antwoord onder Frank rijk vinden vermeld en zoo zelf zich ecu oordeel kunnen vormen over Engeland's volledige ontgoocheling ten aanzien van de mogelijkheid van een gemeenschappelijk antwoord. Frankrijk luidt als het ware on derhandelingen in dio wel een half jaar zou den kunnen duren, terwijl de tijd meer en meer nijpt en dringend eischt een direct ingrijpen wil men Duitschland niet te gronde laten gaan. De toestand is ernstig. Onderstreept wordt «dit nog door Baldwin's antwoord op de vraag van Asquith of hij het Lagerhuis dacht bijeen tc roepen, als de toestand zich zou verscherpen„Als het tot een crisis komt wat God verhoed© zal ik dit zeker doen!" En. met spanning mag men de verdere afwikkeling der dingen tegemoet zien. Gelijk gezegd, alleen met een beroep op de wereld komt Engeland niet verder. Het zal dan de wereld-opinie geheel moeten mo- tiliseeren tegen Frankrijk, maar kost dat ook niet enorm veel tijd Tijd, die zoo kostbaar is? En is alleen de mobilisatie 'der wereldopinie Harding'* onverwachte dood schijnt daarvoor eerder fnuikend dan bevorderend en het is te vveezen, dat Amc- Tika nu tot na de presidentskeuze goheel buiten beschouwing kan worden gelaten voldoende wapen om Frankrijk tot andere gedachten te brengen 1 We twijfelen, en in dien twijfel ligt reeds, wat we al vaag aan duidden, de kans op afglijding naar een nieuwen oorlog. Engeland voelt door do Fransche politiek naar den afgrond te wor den gevoerd en het is niet aan te nemen dab het dit proces zich zal laten voltrekken. Nog houden vele Engelschen vast aan do Vriendschap voor Frankrijk, maar het eigen belaug zal steeds meer gaa.n spreken en steeds zwakker zal daardoor het pro-Fran- «che geluid in Engeland moeten worden. De ernstigste crisis, in do entente is aan gebroken. BELGIE. "Vandaag zal in België een koninklijk be sluit verschijnen, onderteekend door alle le den der regeering, teneinde den uitvoer van steenkool tc verbieden. Het doel is om den staat en de bevolking in de gelegenheid te stellen zich de noodige steenkool aan le schaffen. Hieruit blijkt wel, (lat uit het Roergebied weinig meer wordt verkregen, trots allerlei van lijd tot tijd afkomende gunstige bcricli- ien daaromtrent. DUITSCHLAND. De Bcrlijnscbe metaalindustrie wordt al weer door een staking bedreigd. Ditmaal is het het kantoorpersoneel der groole onderne mingen, dal een voorstel der patroons om zich voor Augustus met een loonsverhooging van 305 pCt. tevreden te stellen met een meerderheid van ongeveer 95 pCt. van de hand heeft gewezen. Indien lot slaking wordt besloten zullen ongeveer 10.000 arbeids krachten in 100 ondernemingen den arbeid neerleggen. Vermoedelijk zullen dan de pa troons alle fabrieken en werkplaatsen sluiten aangezien de normale loop yan het bedrijf zonder medewerking van het kantoorperso neel onmogelijk is. Te Keulen zijn de zetters van alle groole drukkerijen in slaking gegaan. De zeilers eischen hooger loon» FRANKRIJK. Het Fransche antwoord, dat 30 Juli aan Lord Curzon is ter hand gesteld, zet uiteen, dat Frankrijk bereid is met Engeland de Duitsche voorstellen van 7 Juni te onderzoe ken, maar dat het zich genoopt gevoelt, te constateeren, dat deze voorstellen niet de verplichting inhouden, het lijdelijk verzet op te geven. iiw.;raW Het Fransche antwoord wijst erop, dat Frankrijk door het Roergebied te bezetten, alleen den wil om tc betalen in Duitschland in het leven heelt willen roepen. Ilct her innert aan do vruchlelooze uilnoodigingen der geallieerden aan Duitschland, om zijn crediet le herstellen, zijn geld te stabiliseeren en zijn begrooting in evenwicht te brengen. Het herhaalt, dat Duitschland alleen ver antwoordelijk is voor de huidige ruïne van het land en spreekt den wensch uit, dat de Amerikaansche gedelegeerde in de Commis sie van Herstel een grooter aandeel zal ne men in de besprekingen van die Commissie. Het. antwoord komt dan lot de volgende conclusies- le. de kwestie van hel lijdelijk verzet be- lieerscht op dit oogenblik al de andere en moet daarom eerst behandeld worden; 2e. de ontruiming van de Roer zal plaats hebben naar gelang van de betalingenvan af de stopzetting van het lijdelijk verzet, die vanzelf een hervatting van het economische leven zal meebrengen, zal de bezetting van de Roer zco licht mogelijk worden, maar zoo lang als dit verzot niet ophoudt, kan Frank rijk niet praten met Duitschland over een wijziging der bezettingsmethode.- 3e. en 4e. ten opzichte van onpartijdige deskundigen, vraagt de Fransche règccring aan Engeland welke waarborgen van recht, rechtvaardigheid en goede trouw een derge lijke commissie zou kunnen bieden, die niet in hoogerc male te vinden zijn bij de Com missie van Herstel, die het Verdrag heeft in- gesteld? Welk hooger gezag, welke hoogcre macht en rechten zou dit nieuwe lichaam bezitten? Hoe zou het meer gehoorzaamheid afdwingen te Berlijn? 5e. Wat het Engelsche voorstel betreft om door de geallieerden een nieuwe en volle dige, algemeene financieele regeling te la ten opmaken, herinnert de regeering er aan, dat deze regeling bestaat en dat de Commis sie van Herstel volmacht heeft om ze toe le passen. Zou het niet in strijd zijn met den geest van het Verdrag dan terug te komen op het beginsel dier regeling of de bepaling van het bedrag? Wat verslaat men trouwens onder definitieve regeling? Zou het vraag stuk der intergeallieerde schulden daarin be grepen zijn? 6e. eindelijk kan slechts herhaald worden, dat Frankrijk en België de Roer niet zullen ontruimen dan in ruil voor werkelijke beta lingen van de zijde van Duitschland en in evenredigheid lol deze betalingen. In de laatste paragraaf van haar brief zinspeelde dc Engelsch regeering op de kwestie van de veiligheid. Dit vraagstuk is echter onafhankelijk van dat der bezetting van de Roer en moet afzonderlijk behandeld worden. De rechtbank te Parijs heeft vonni9 gewe zen in de zaak van de Banque Industrielle de Chine. De opgelegde straffen zijn licht. De beide beschuldigde senatoren Berthelot en Per chat hebben alleen geldboeten gekre gen, respr. 3Q0Q en 300 frs. De directeur Per notie werd tot zes maanden gevangenisstraf veroordeeld wegens frauduleuze operatics, benevens tot 3000 frs boete. Drie beklaagden werden vrijgesproken. ENGELAND. Onder de telegrammen hebben wij giste ren nog den hoofdinhoud gegeven van de verklaringen, door Baldwin en Curzon ge lijkluidend in het Lager- en Hoogerhuis af gelegd. De volledige verklaring luidde: Op zeven Juni j.I. heeft de Duitsche re geering na de antwoorden van de Enlente-re- geeringen op haar eerste nota van 2 Mei te hebben overwogen hun een nieuw memoran dum toegezonden houdende herziene voor stellen ,om de kwesties van de schadevergoe ding en de Roer-bezetting te behandelen. De Entente-regeeringen hebben overleg gepleegd om hun wederzijdsche inzichten vast te stel len en duidelijk te maken, en de Fransche en Belgische regeeringen in het bijzonder hebben met dc Engelsche regeering daarover van gedachten gewisseld. Een maand later, op 12 Juli i9 een verkla ring afgelegd in beide huizen van het Par lement over het door de Engelsche rcgecring ingenomen standpunt en daarbij is sterke nadruk gelegd op de noodzakelijkheid van een actie ten einde een einde te maken aan den toestand die zoowel gevaarlijk was voor den vrede van Europa al9 voor de belangen van alle betrokken partijen. De Britschc regeering legde zekere voor stellen over als grondslag voor zoodanige actie en d? mededeeling eindigde toen met den geallieerden bepaalde stappen aan tc hevelen. De Britsche rcgecring nam het standpunt in dat de voorstellen, vervat in de Duitsche nota van 7 Juni onderzocht en beanttvoord verdienden te worden en dat zulk een ant woord zoo mogelijk een geallieerd antwoord moest zijn. Voor zoover verder de Fransche en Belgische regeeringen ongeneigd waren, het initiatief le nemen tot het formuleeren van een antwoord, zeide de Britsche regee- ring de verantwoording op zich le willen ne men om het ontwerp van een antwoord op te stellen, dat zij ter overweging aan hare bongenooten wilde toezenden. Ingevolge dit voornemen stelde de Britsche regeering het ontwerp op van een identiek antwoord, dat zij op 20 Juli verzond met een begeleidende nota aan de geallieerde regee ringen van Frankrijk, België, Italië en Ja pan. In dit ontwerp van antwoord behandelde zij verschillende voorstellen vervat in het Duitsche memorandum van 7 Juni. Zij uitte de meening, dat, terwijl niets diende te ge schieden, dat onvereenigbaar was met de bepalingen van het tractaat van Versailles, het zijn voordeel zou hebben als onpartij dige deskundigen in samenwerking met de commissie van herstel Du^tschland's bela- lingscapaciteit zouden onderzoeken. Wat de kwestie van dc waarborgen, door de Duitsche regeering aangeboden, betrof, liet de Britsche regeering verder uitkomen, dat de oeconornische waarde van eiken zoo- danigèn waarborg grootendeels moest af hangen van Jactoren waarvan het Duitsche memorandum geen melding had gemaakt, zooals dc stabilisatie van de mark en het in evenwicht brengen van de Duitsche begroo- ling en dat geen waarborgen doeltreffend konden zijn, tenzij voorzieningen werden ge troffen voor den een anderen vorm van internationale controle van Duitschland's financieele beheer. Het orvtwerp van antwoord eindigde met de Duilset-C regeering den raad te geven, in dien zij us hervatting van het onderzoek wenschte, zonder verder vertoef de verorde ningen en besluiten in te trekken, die de politiek van het lijdelijk verzet hadden ge organiseerd en aangewakkerd en ondubbel zinnig daden van geweld en sabotage te ver loochenen, die haar in sommige gevallen vergezeld hadden, en het ontwerp uitte het geloof, dat zulk een handelwijze van den kant van Duitschland zou meebrengen dat de bezettende mogendheden de voorwaarden van hun bezetting opnieuw zouden overwe gen en gaandeweg zouden lerugkeeren lot de normale vormen van het industrieele leven in het Roergebied. In de begeleidende nota's die met het ont werp van antwoord aan de geallieerden ver zonden werden, gaf dc Britsche regeering Vollediger ophelderingen over haar opvattin gen op al deze punten en droiïg zij er bij haar bondgenooten- op aan met zoo min mo gelijk vertoef beraadslagingen lusschen de geallieerden tc openen, hetzij door een confe rentie hetzij anderszins, met het doel een gedetailleerd plan van een algemeene en de finitieve financieele regeling uit le werken Dc antwoorden van de geallieerde regeerin gen zijn thans ontvangen. Een schriftelijk antwoord van de Italiaan- sche regeering is nog niet aangekomen, maar zij heeft in het algemeen haar instemming geuit met dc opvattingen en voorstellen van de Britsche regeering. De Fransche en de Belgische regeeringen hebben onafhankelijke antwoorden gezon den. De Britsche regeering heeft deze ant woorden zeer zorgvuldig en angstvallig overwogen en ofschoon zij zich ten volle bewust is van de vriendelijke termen waarin zij gekleed zijn en van den harte- 1 ijken geest waardoor zij ingegeven zijn, betreurt zij het daarin geen materiaal le vinden voor het zenden van een geallieerd antwoord op de Duitsche nota, aan welks verzending zij zooveel hecht metterdaad wordt het ontwerp van het antwoord, dat door dc Britsche regeering voorgelegd is, niet vermeld in de Fransche en Belgische antwoorden. Evenmin schijnen deze nota's cenig stellig vooruitzicht te bieden hetzij op een spoedige wijziging in den toestand in het Roergebied hetzij op het beginnen van beraadslagingen over de vergoedingen, naar welke beide dingen de Britsche regee ring gretig had uitgezien. Het is duidelijk dat vele weken, zoo niet meer, gemakkelijk heen zouden kunnen gaan met de voorloopige wisseling van meeningen tusschcn de geallieerden volgens richtsnoeren die thans door de laalstcn aangeduid zijn, vóór er eenige doeltreffen- de stap gedaan zou kunnen worden om aan den tegenwoordigen toestand een .einde le maken. De Britsche regeering kan niet le vaak herhalen dat, terwijl zij de belangen van haar bondgenooten als met haar eigen be langen saarn verbonden acht en terwijl zij terugdeinst, gelijk zij altoos gedaan heeft, voor elke actie waarin men een aanwijzing zou kunnen zien van verdeeldheid onder de geallieerden, zij overtuigd blijft dat het vraagstuk, hetwelk thans aan allen wordt gestold niet kan worden ontweken en dat terwijl de geallieerden over dit of dat on derdeel of voorstel op de méést vriend schappelijke wijze van gedachten wisselen de Europeesche toestand waarbij alle kan sen op schadevergoeding op welke de ge allieerden alleen aanspraak hebben be trokken zijn, kan verzinken in"een onher stelbare ruïne. In deze omstandigheden heelt de Brit sche regeering besloten met zoo min moge lijk vertoef aan het parlement de stukken voor te leggen, die haar eigen opvattingen en pogingen vermelden en zij noodigt thans haar bondgenooten uit. toestemming te ge ven tot openbaarmaking van de nota's of medcdeelingen van hun kant waarop ge doeld wordt en die noodig zijn om den toe stand in zijn geheel duidelijk te maken. De Britsche regeering hoopt, dat de openbaarmaking van deze bescheiden zal meewerken ter bepaling van de werkelijke afmetingen van het vraagstuk, waarvoor de geallieerden zich geplaatst zien en de wereld zal overtuigen van (të gebiedende noodzakelijkheid eener onverwijlde en ge zamenlijke actie om ze te behandelen. Op deze verklaring van Baldwin volgde in het Lagerhuis eèn debat, waaraan ver tegenwoordigers van alle partijen deelna men. De algemeene' loon er van liet bemer ken, dat nien dan ernst van den toestand inzag en zich telaurgesteld gevoelde over het negatief karakter der antwoorden van Frankrijk en België. liet debat werd geopend door Ramsay Mac Donald. Deze was van groolebetee- kenis wegens de scherpte van toon, waar mede hij aandrong op publicatie der stuk ken en de geheime diplomatie bestreed, die nog nimmer iets anders dan verderfelijks heeft gebrouwen. Hij wees er op, dat Enge land veel meer onder den oorlog heeft ge leden dan Frankrijk, dat zijn nijverheid weder op peil heeft gebracht, geringe belas tingen heft en zijn begreoting in evenwicht zou kunnen brengen, zoodra men dit ver kiest, doch niettemin Duitschlands bloed uitzuigt tot het einde nabij is. Met een cre diet van een millioen pond zou Duitsch land voorioopig kunnen worden geholpen. De bekende pacifist E. D. Morel uitte de meening dat zonder medewerking der Ver- eenigde Stalen niets was te verwachten. Chamberlain nam het op voor handha ving der entente met Frankrijk, die helaas door opgeven van de lijdelijke houding van Engeland, steeds meer was verbroken. Lloyd George daai entegen noemde de Fransche politiek duidelijk genoeg. Deze is niet gericht op schadevergoeding. Men voedt zich met een ijdele hoop door te ge- looven in die politiek verandering te kun nen brengen. Daarom meende Lloyd George, dat Engeland zonder zich om Frankrijk's goed- of afkeuring te bekomme ren, zijn eigen politiek moet vaststellen en de feiten onder het oog zien. Frankrijk, zeide hij, wenscht in het Roergebied te blijven en sedert de vlag daar geplant is, is het een kwestie van het nationaal prestige. Baldwin beantwoordde daarop de spre kers. Hij erkende, dat Bonar Law in Ja nuari den juisten weg had ingeslagen. Hij vermeed een scheuring in de Entente. Na drukkelijk had hij zijn bezwaren tegen de bezetting van het Roergebied te kennen ge geven, maar zijn bekende genegenheid voor Frankrijk en zijn trouw aan de alliantie be wogen hem er toe, liever den loop der ge beurtenissen af te- wachten dan in te gaan tegen hetgeen hij afkeurde. Die lijdzame houding zou echter ook Bo nar Law op den duur niet hebben volgehou den. Toen spreker hem opvolgde, begreep hij terstond, dat er iets anders diende te wor den gedaan om een einde te maken aan een toestand, die voor de toekomst vele gevaren opleverde. He voorloopige slappen, welke de Britsche regeering in dc beide laatste maan den heeft gedaan, zijn een bewijs van haar vurig verlangen om de oude relaties met dc geallieerden te handhaven. De regeering heeft cenigen tijd laten verlöopen. om le la ten zien, of de Fransche dan wel de Britsche opvatting juist was. Het dralen had evenwel ook zijn nadeel. Het gaf aanleiding tot de bewering, dat de regeering de belangen van haar eigen land uit het oog verloor. Wij moeten bedenken, zei de premier, dat onze belangen niet geringer en ook niet grooter zijn dan die van Frankrijk cn België, maar dat wij dezelfde rechten hebben om onze inzichten, duidelijk le maken. Van geallieerden kan zoo min als van particuliere vrienden worden vernacht, dat zij steeds de zalcen van hetzelfde standpunt, beschouwen. Wanneer er onder geallieerden verschillen van meening ontslaan, is het veel beter, in plaats van ze te verbloemen, elkaar openlijk te zeggen, waarin die ver schillen bestaan en wat de aanleidendc oor zaak er van is. Op die wijze heeft men meer kans het Lcd slotte eens le kunnen worden. Uit den grond van mijn hart betreur ik het, dat uitdrukkingen worden gebezigd als pro- Fransch en pro-Duitsch. Wanneer wij pro iets zijn, laten wij dan pro-Britsch zijn. Het verschil lusschen Frankrijk en ons is dit: Wij vinden, dat de Roerpolitick niet kan lei den naar ons gemeenschappelijk doel. Dnze geallieerden zien daarin echter liet beste middel om het doel te bereiken. Dat is een volkomen eerlijk en oprecht verschil van meening omtrent dc methode. Er bestaat tus- schen ons geen verschil omtrent de verkrij ging van voldoende schadeloosstelling en dat wel zoodra mogelijk. Dc reden, waarom hij twijfelde aan de wijsheid of liever zeker was van de onwijs heid van de bezetting van het Roergebied, was, dat z.i. de betaling der schadevergoe ding er door werd vertraagd en de handel van Engeland er schade door leed, evenals dat van de wereld. Het ware onjuist te zeg gen, dat de werkeloosheid in de eerste plaats was toe te schrijven aan de Roerbezetting, doch het was wel juist, dat die bezetting thans haar invloed begint te doen gevoelen op den wereldhandel en dat, hoe langer die bezetting duurt, hoe ernstiger de invloed er van zal zijn. Sommige oppervlakkige beoor deelaars willen nu beweren, dat dit goed zou zijn' voor den handel van Engeland, doch de paar bestellingen, die men ten ge volge van de Roerbezetting hier en daar kan machtig worden slaan in geen verhou ding tot de hestellingen, die Engeland moét missen. Niemand, zeide de premier, kan voorspellen, wat dc gevolgen zouden zijn van een ineenstorting of een toegeven van Duitschland, welke volgens Frankrijk, moet voorafgaan aan het verkrijgen der schade loosstelling. „Ik wensch niets te doen oin Duitschland In zijn verzet te stijven, omdat ik inzie, dat hoe langer dit verzet duurt, hoe hopeloozer de toestand naderhand zal zijn. Wij wensclien een spoedige regeling, doch wat zal er gebeuren,, indien en zoodra Duitschland ineenstort een ineenstorting, waarvan niemand de strekking vermag te beoordeelcn." Een ding weten wij, nl. dal die ineenstorting beleekent, dat wij op min der schadeloosstelling zullen hebben te re kenen en ook weten wij, dat het een lange re periode beteekent alvorens Duitschland's geldwezen weder hersteld is. Ik vrees nog iets anders. Wanneer men aanstuurt op een ineenstorting of overgave in de overweging dat alles heter is dan het voortduren van den toestand van het oogenblik, moet men niet vergeten, dat het eenige resultaat zal zijn, dat Duitschland, gedwongen elk ver drag te aanvaarden, opnieuw in gebreke blijft en dat wij voor een eindelooze keten van gebeurtenissen worden geplaatst gelijk aan die welke wij de laatste twee jaar heb ben doorgemaakt. Juist omdat dc regeering hiervan zoo sterk is overtuigd, wend zij iede re poging aan en heeft de hoop nog niet opgegeven om tusschen de geallieerden tot een zoodanige overeenstemming te komen, dat een snelle en definitieve regeling moge lijk wordt. Doch men dient wel het volgende te be denken: Door de oplossing zal men in de toe komst misschien gesteld worden tegenover een zeer sterk industrieel Duitschland. Men kan nu eenmaal niet van twee schotels eten. Of men krijgt een gebroken Duitschland, dal geen schadevergoedingen kan betalen en den wereldhandel in een toestand kan brengen, die voor langen tijd niet te herstellen zal zijn, of men krijgt een Duitschland, sterk ge noeg om voldoende schadevergoedingen te betalen. Daar ligt de keuze. Een voorspoedig Duitschland, dat dc schadevergoedingen zelf betaalt, moet naar die mate ook uitvoer heb ber en dan zal een van beiden gebeuren Wij zullen komen te staan tegenover een sterkeren concurrent dan wij ooit tevoren hadden, daar de Duitsche wereldhandel zich zoodanig zal uilbreiden, dat het land in staat is de schadevergoedingen te betalen. Laat ons dit laatste hopen. Vroeg of laat, zal do Duitsche uitvoer voor een groot gedeelte naar Rusland gaan, met welk land Duitschland vroeger het best en ook het meest handel kon drijven. Ik voorzie, da- Rusland in de toe komst een grooter aandeel in do productie .zal gaan nemen en ook meer van den Duit- schen uitvoerhandel, ten einde de vernieuwde gevaren te vermijden. Rusland zal zich zeker herstellen, doch ik geloof, dat het daarmede geen groote vorderingen zal kunnen maken, voor en aleer het Europa aan zijn grenzen financieel sterlc zal zijn geworden. Daarom is de oplossing, waarnaar wij zoo vurig en van ganscher harte streven, niet alleen de financieele stabilisatie van Centraal Europa, doch ook van dat deel van Europa, hetwelk oostwaarts van het centrum ligt. De Engelsche-regeering zal geen moeite schromen om de geheele geallieerde machten bij elkander- te 'houden, en van Duitschland datgene te verkrijgen, hetgeen het volgens rechtvaardigheid verschuldigd is. Maar voeg-, de de premier er bij, in ieder Engelsch hart ligt het diepe gevoel van hetgeen het gelooft wat -recht is en indien het Engelsche volk vermeent, dat na verloop van tijd de wonden van Europa worden opengehouden in plaats van geheeld, zou het gemakkelijk kunnen gebeuren hetgeen het iaatstc-din® is wat ik zou wenschen, dat de vriendschap werd verkoeld tusschen ons volk en hen, die van tegenovergestelde meening zijn. Ik hoop en geloof, dat niets van dien aard zal gebem ren, maar als iemand die is en altijd geweest is een oprecht vriend van Frankrijk, geloof ik, dat het slechts een bewijs van die vriend schap is door te zeggen wat ik juist heb ge zegd. Juist omdat ik deze vriendschap wil doen voortduren, wensch ik een snelle rege ling van wat Europa in beroering brengt. In het Hoogerhuis, waar een soortgelijk de bat plaats vond, zeide lord Curzon, na ge sproken te hebben over de uitwerking, welke de publicatie der documenten zou kunnen hebben op de openbare meening, dat hij niet wist, wat de volgende phase zou zijn, maar, hij verklaarde niet gaarne te willen erken-, nen, dat alle kansen op een gemeenschappe lijke actie verkeken zijn. Het parlement ging vervolgens tot 13 No vember uiteen, maar het zal bijeengeroepen worden, indien zulks noodzakelijk mocht zijn VEREENIGDE STATEN. Geheel onverwachts bereikte ons heden morgen het bericht uit San Francisco, dat piesidcnt Harding aldaar is overleden in den ouderdom van 57 jaar. Onverwachts, waar de dokloren immers de crisis al voorbij meenden en herstel verzekerd scheen. De president stierf echter gisteravond half acht plotseling, terwijl hij met zijn familie sprak. Blijkbaar heeft een beroerte hem toen weggerukt. Harding wordt nu opgevolgd door den vice-president Calvin Ceolidge, die 51 jaren oud is. Sterft eèn president, wordt hij uit zijn ambt ontzet of wordt hij door ziekte onge schikt zijn ambt le blijven waarnemen, dan treedt' immers de vice-president in zijn plaats; komt deze te vallen of wordt hij fy siek of zedelijk ongeschikt, dan volgt dc se cretaris van Slaat, daarna komen, in een bepaalde volgorde, de leden van het kabi net. Maar het is nog nooit voorgekomen, dat men met de vervanging van een president verder behoefde le gaan dan den vice-presi dent Met Harding heeft de Unie haar 28en president gehad, van wie er nu zes in func tie zijn overleden, waarvan drie als gevolg van een moordaanslag. Harding leidde in 1921 bij dc slembus de republikeinen ter overwinning tegen de de mocraten voor wie Wilson's Volkenbond- id»-e en alles wat daaraan annex was, een te groot blok aan het been was. Harding zou hoogstwaarschijnlijk ook dit najaar weer de eanöidaat der republikeinen, zijn geweest bij dc verkiezing voor het staatshoofd dat 4 Maart J925 het Wille Huis zal betrekken. Zeker van herbenoeming was hij allerminst, daar de democraten veel verloren terrein hadden herwonnen, tengevolge van veran derde binnenlandsche omslandigheden- Daarom had Harding reeds betrekkelijk vroeg een soort verkiezingscampagne ge opend en daaraan vastgeknoopt een bezoek aan Alaska. De toch derwaarts heeft hem op het ziekbed geworpen, waarvan hij niet meer zou herstellen. •-

Leidsch Dagblad | 1923 | | pagina 2