Donderdag 2 Augustus 1923. EERSTE BLAD. Officieele Kennisgeving. STADSNIEUWS. Hef voornaamste nieuws" 77 van heden. gRIJS DER ABVERTENTlENl 80 Oft fer lézS. Bi] réèol^óim'emeiii EelaiirrijS laj:<Ss prijs. -i Kl?io0 adverienti5ii, tafeluuena bi) toörtnlb&- taïtnrf, .WoansdagS en .Zaterdags 50 OU., bij een •Barimnm aantal woorden van 30. Incaasil volgens postrecht. ,?oor erentucele opx tending van brieven 10 CU. porto te bctaien. Bewijsnummer 5 Cta. 1 - Bureau Noordelndspiein. Telefoonnummers voor Directie en Administratie 175, Redactie 1507. Poslchèqne« én Girodienst No. 57055. Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT: - J- rr"o Voor Beiden p. 8 mn3,1. 2.35, p, weeS D IS Buiten toMeni, waar Ygj&lon gevestigd ~^~kr per weeï ö.ï9' Franco pef póst 'S, 2.33 ÓF porfobostcn.^v Dit nummer bestaat uit TWEE Bladen il Nummer 19449. <i gemeentelijke vischverkoop. Aan den gemeentelijken vischwinkel, jyiselimarkt 18, tel. 1225 ia Vrijdag verkrijg baar SCHELVISCH i 0.23-f 0.32 SCHOL 0.210.40 en SCHAR A f 0.18 p. pond. N. C. DE GIJSELAAR, Burgemeester, Leiden, 2 Augustus 1923. Kinderzeadingsiesst op „Oud-Poelgeest i Gistermiddag werd op het schoone land goed „Oud-Poelgeest", door de eigenares daartoe welwillend afgestaan, het 5e kinder- zendingsfeest gehouden, vanwege het Leid- Bche Kinder-Zendingscomité, gevormd uit afgevaardigden van verschillende Zendings corporaties en van besturen van Leidsche Christelijke Zondagsscholen. Het Dagelijksch Bestuur van het comité bestaande uit de heeren L. G. van Kamp, voorz.; F. J. Barene ,vice-voorz.; J. F. de Heer, le aecr.; N. Bakhuyzen, 2e secr, en >D. Knotter, penningm., hadden aan de voor bereiding alle mogelijke zorg besteed, Een (welvoorziene cantine was op het terrein aangebracht, verschillende leden van de muziekvereeniging „Benvenuto", te Voor schoten, waren voor dezen dag geëngageerd ;én verder nog een aantal toebereidselen ge maakt, die het welslagen waarborgden, als maar.het weer goed was. En daaraan werd aan den vooravond en nacht van den dag ernstig getwijfeld. Re gen en onweer leidden immers den dag in, die echter zich goed heeft gehouden. En daarmede was het welslagen van het feest verzekerd. Het aantal bezoekers voor wie het feest was bereid zal ongeveer 1000 hebben bedra gen, waarbij circa 750 leerlingen van de tien Zondagsscholen hier ter stede. Voegt men daarbij het getal ouderen dan mag het totaal aantal bezoekers .op ruim 1200 wor den geschat Te twee uur ruim toen zich de muziek al eens had laten hooren werd het feest ge opend met gebed, waarna de voorzitter van het comité, de heer Van Kamp, het ope ningswoord sprak. Hij heette allen welkom in het bijzonder de Jcinderen voor wie dit leest was bereid en dankte God, dat Hij het Aoven verwachting met goed weder begun- 9ligde< waardoor de opkomst zoo bevredi gend Jnocht genoemd worden. Na de opening werd gemeenschappelijk 'gezongen, een loflied aan den Heer, zooals dit gevonden wordt in Gezang 2 1 en 5. Intusschen werd door eenige comité-leden een collecte gehouden. Toen de tonen van het lied, dat aangenaam klonk, gezongen als het werd door zoovele kinderstemmen, eindelijk in het loover waren verklonken, kreeg de heer H. van Weeren Jr., Zondags- schoolonderwijzer alhier, het woord om te spreken over: „Een zwarte lelie". Deze zwarte lelie was een slavenjongen, die tot het Christendom werd bekeerd, en die nu toonde dat al was zijn huidskleurd donker, zijn ziel blank was, een lelie gelijk. Deze boeiende vertelling met pakkende voorval len gekruid, werd met aandacht door groot 'en klein gevolgd. Hierop volgden weer muziek en zang, waarna eenigen tijd werd gepauzeerd. Tn de pauze werd van alle kanten een aanval op de cantine gedaan. Er waren haast geen handen genoeg om te bedienen, en toch ging alles in stipte orde toe. Na de pauze vergastte ds. J. G. W. Goed hard, Ned.-Herv. predikant de kleinen en grooten op verschillende Timoreesche ver tellingen, waarmede deze begaafde spreker, die ook de kinderharten wel weet te tref fen, jongeren en ouderen geruimen lijd be zig hield. Nogmaals werd een korte rustpoos gehou den en werden liederen gezongen, waarna de hoer Van der Baan, hoofd eener Christe lijke school in deze gemeente, die een ver telling hield over den „Klokkenluider van Totness'", een echte, boeiende lcindervertel- ling. Een weggeloopen slaaf, zoo was het verhaal in het kort, werd tot Christus ge bracht, doch dwaalde later weer af, totdat bij door een leeuw vervolgd, aan het roof dier ontkwam door in een Icerk te vluchten wat voor hem een aanwijzing werd dat daar redding was te vinden. Van dien ston de af, werd hij de klokkenluider, dé propa- gandist voor de Kerk van Christus. Hierop volgden weder eenige gemeen schappelijk gezongen liederen begeleid door de muziek van „Benvenuto", waarna het slotwoord werd gesproken door den heer P. Barons, die vervolgens voorging in dank gebed, waarna te ongeveer zes uur gemeen schappelijk werd gezongen Psalm 72 11. ^'in naam moet eeuwig eer ontvangen, enz. Daarmede eindigde hel welgeslaagd feest. Heden, den tweeden Augustus, viert de Koningin-Moeder haar vijf en zes tigsten verjaardag. Ter gelegenheid van dit teit wappert van verschillende officieele en enkele particuliere gebouwen de Vaderland selie driekleur. Vanwege do Leidsche Christelijke Oran je- ereeniging werd heden het volgendè te- 'egram verzonden: Aan H. M. de Koningin-Moeder te tr. Soesldijk. Leidsche Christelijke Oranje-Vereeni- W? biedt Uwe Majesteit haar harlelijken ge luk'wensch aan. Moge Gods genade nog vele jaren sparen en zegenen Uwe Majesteit, die we, bijzonder in dit jubeljaar, dankbaar ge denken als de onvergetelijke Moeder van onze beminde Koningin. THOMAS, voorzitter. QUESTROO, secretaris. Er schijnen bij de bewoners van sommige wijken onzer stad plannen te be staan, om ter J cgenheid van het Regee- ringsjubileum van H, M. de Koningin voor de versiering en verdere feeslelijkheden buurtsgewijze op te treden, waardoor er een onderlingen wedijver zou kunnen wor den opgewekt. Zoo kwam onder onze oogen een gedrukte oproep, door een feest commissie voor de Heerensteeg en omge ving, tot de bewoners dezer buurt gericht, om mede le werken tot de versiering der straat en het doen houden van kinderspe len. De uit drie personen gevormde Com missie, wil o. m. niet minder dan drie eere poorten oprichten: één aan den ingang der Heerensteeg tegenover de Pieterskerk, één aan den ingang Heerenstceg-Rapen- burg en één aan den ingang Ileerensteeg- Salomonsteeg. Voor zoover de versiering betreft lijkt ons wijks of buurtsgewijs optreden niet kwaad, maar voor het houden van kinderspelen zal dit afzonderlijk optreden aanleiding kun nen geven tot een versnippering van krach ten die niet gunstig zal werken op de alge- raeene stemming, vreezen wij. Mochten wij onlangs melding maken van het feit dat hier ter stede plannen be stonden tot oprichting van een nieuwe Har- monica-Vereeniging, thans kunnen wij mede- deelen dat lot de oprichting definitief is be.r sloten. Een flink aantal leden, alle reeds Harmo nica-bespelers, zijn toegetreden. Naam der Harmonica-vereeniging Is „Harmonica-gezel schap Crescendo". Als bijzonderheid zij vermeld, dat deze nieuwe verecniging geheel volgens de regelen der muziek zal worden geoefend. In de op richtingsvergadering werd tot Directeur be noemd de heer D. v. Wouw, musicus alhier, die bereid gevonden werd de leden aanvan kelijk theoretisch* en daarna praclisch muzi kaal le inslrueeren. De repetities zullen aan vangen Dinsdag 14 Aug. a.s. Het Bestuur werd samengesteld uit de hee ren S. Zandvliet, voorzitter, en C. Bontje, secretaris, resp. Groenest. 92 en Alexander- straat 9a. Vergissen wij ons niet, dan is deze nieuwe verecniging de eerste in ons land in welke de harmonica bespeeld .zal worden volgens de muziekregelen, Ds. W. den Hengst alhier heeft bedankt voor het beroep naar de Geref. Kerk te Moer- capelle. Mej. T. van Tuinen alhier is te 's Gra- venhage geslaagd voor het examen Hand- teekenen L. O. Tot plaatselijk deurwaarder te Zoeler- woude is benoemd de heer J. J. Wolters al hier, tevens plaatselijk deurwaarder yan nog enkele plaatsen in de omgeving. Door den Mariabond in het Bisdom Haarlem, Vrouwelijke Drankbestrijders- bond, werd gisteren in het Jozefgezellen- huis alhier de jaarvergadering gehouden, nadat eerst in den morgen in de Hartebrugs- lcerk een kerkelijke plechtigheid had plaats gevonden. Mej. Kokshoorn uit 's-Gravenhage, zat de vergadering voor, en gaf in het inleidend woord een overzicht van de werkzaamhe den, die het tot bevredigende uitkomsten hadden gebracht. Mej. Schmitz heette de bondsvergadering welkom in haar stad, wat zij deed namens de presidente, die wegéns ziekte verhinderd was. Door mej. Mooyman uit Den Haag, secre taresse, werd een keurig jaarverslag uitge bracht ,en door mej. Sam, uit Amsterdam het financieel verslag, dat bij een ontvangst van f 7G00, uitgaven aangaf tot f 3700. Van het batig saldo groot f 3900 was reeds voor benoodigde zaken hét grootste deel uitgege ven. Over het werk der jeugdorganisatie en tooneel, werd verslag uitgebracht en voor- zoover noodig alle penningmeesteressen gedechargeerd, ook die der Z.-U. en N.-H. Propagandacommissie.. Tot leden van het hoofdbestuur werden herkozen méj. Kokshoorn en inej. M. de Bruin. In den namiddag werden de-verschillen de punten van de agenda afgehandeld, die in hoofdzaak het werkprogramma betrof fen, waarna een lezing volgde van pater Damasus O.C. van 's-Hcrlogenbosch met het onderwerp: „Verdieping van het Gods dienstig leven, in verband met de drankbe strijding." De zeer leerzame rede, werd aan dachtig gevolgd en aan het slot oogste hij grooten bijval, waarna de voorzitster met eeh dankwoord aan: den spreker, de verga dering Slöot. Alg. Synode der Ned.-Herv. Kerk. De president heet den heer dr. H. Schok king, die den heer Te Winkel vervangt, har telijk welkom. De notulen der vorige zitting worden goed gekeurd. Aan de orde is het rapport van den heer Eilerls de Haan over de moeilijk te regelen kwestie van het secundaat van den Scriba van het Classicaal Bestuur, ingezonden door de classicale vergadering le Goes. Conform de conclusie van het rapport wordt wijziging en verduidelijking in het Alg. Reglement aangebracht. Ds. Barbas rapporteert o_ver het voorstel van het Centraal Comité voor Kerkelijke Zen ding. De minderheid der commissie wil het Al gemeen Reglement wijzigen en o.a. facul tatief voorschrijven dat door de Classicale Vergadering en den Kerkeraad uit zijn mid den een commissie voor de Zending worde benoemd. De meerderheid wil het voorstel afwijzen deze laatste conclssie wordt na langdurige beraadslaging meti2 tegen 7 stemmen aan genomen. 5 In den namiddag wordt een synodus con- tracta gehouden ter behandeling van een zaak van grenswijziging (tiisschen Oegst- geest en Rijnsburg.) Nederl. Onderwijzersgenootschap. Gisteren is de 77ste algemeene vergade ring van het N.O.G. voortgezet. De ochtendzitting was geheel aan huis houdelijke besprekingen gewijd. Van deze besprekingen werd in de open bare zitting van smiddags o.a. het volgende medegedeeld: Besproken werd de conceptbegrooling, waarbij het percentage op voorstel van het H.B. op 3/8 werd gesteld. De heer H. W. J. A. Schook werd tot lid van verdienste benoemd. Verder werd gesproken over de verhouding van het 1I.B. en de redactie van het orgaan. Een oplossing wérd gevonden, waarmede men aan de geuite bezwaren tegemoet kwam. Ten slotte werden mededeelingen gedaan om trent de bemoeiingen en het werk van het H.B. en afdeelingen tegen de klassificatie. Hierna .werd met de afhandeling der agen da voortgegaan. Aangenomen werd het volgende voorstel van de afd. Amsterdam: De algemeene vergadering spreke als haar meening uit, dat het voor leerlingen der la-, gere school, die H.B.S. of Gymnasium willen volgen, slechts mogelijk moet zijn uit het 7e leerjaar daarheen te gaai), en drage het H.B. op voor dit denkbeeld een krachtige propa ganda te voeren, zoo mogelijk in samenwer king met andere onderwijsorganisaties. In behandeling kwamen daarna de vol gende voorstellen: le van de afdeeling 's Gravenhage Het N.O.G. sluite zich aan bij een der be slaande yakcentralen. 2e van de afdeeling Olst-Wijhe: De algemeene vergadering verklaart, dat zij in beginsel is voor aansluiting van het N.O.G. bij een Centrale van Vakvereenigin- gen en besluit lot het instellen van een com missie, welke tot taak heeft, de vraag, bij welke centrale deze aansluiting behoort plaats te vinden, te bestudeeren. Deze com missie publiceert haar conclusies in „Het Schoolblad" vóór 1 Januari 1924. 3e van het hoofdbestuur: De algemeene vergadering drage het hoofd bestuur op, stappen te doen, om te komen tot de vorming van een onderwijscenlrale. De verschillende afgevaardigden lichtten hun voorstel in den breede toe. Door het hoofdbestuur werd opgemerkt, dat in een vakcentrale wordt gelet op de be langen van allerlei groepen: de belangen van 't onderwijs zouden er niet voldoende in aan merking komen. Het H.B. ziet in aansluiting aan een der beslaande vakcentrales geen heil. Er moet getracht worden een onder- wijscentrale te formeerén omvattende alle takken van onderwijs van 't voorbereidend lot het gymnasiaal toe. Wanneer die centrale zal zijn tot stand gebracht, kan altijd nog overwogen worden om zich bij een vakcentrale aan te sluiten. Na eenige discussie werden de voorstel len van Den Haag en Olst-Wijhe verworpen en werd het voorstel van het H.B. om te ko men tot de oprichting van een onderwijs cenlrale aangenomen. Voorts werd besloten het H.B. op te dra gen zich tot den minister van O. K. en W. te wenden, met het verzoek het daarheen le leiden, dat hel schoolgeld niet op de scholen geïnd wordt. Aangenomen werd een voorstel-'s Graven hage om aan punt 3 van het program toe te voegen: „Het pensioen is premie-vrij." Voorts werd aangenomen een voorstel van de afd. Alkmaar, geamendeerd door het II.B., waar bij de wenschelijkheid werd uitgesproken, dat de afdeelingen zooveel mogelijk helpen bevorderen, dat in het vervolg ook het vcr- volg-ondcrwijs, waar maar eenigszins moge lijk, gegeven wordt. Met op één na algemeene stemmen veree- nigde de vergadering zich met de volgende motie van de afd. Alkmaar. De algemeene vergadering van het Ned. Ond. Genootschap, ten hoogste betreurende, dat bij de zoogenaamde „Technische herzie ning der lagerondcrwijswet", de geheele zorg voor het vervolgonderwijs aan de Gemeente en Schoolbesturen is overgelaten, vau oordeel, dat deze regeling zeer ten na- deele is van de verdere ontwikkeling der schoolvrije jeugd in kleine steden en vooral van die in de dorpen. draagt het hoofdbestuur op alsnog met kracht aan te dringen op een praktische re geling van het vervolg-onderwijs met de be paling dat de jaarwedden door het rijk wor den. vergoed. Op voorstel van de afd. Amsterdam werd het H.B. opgedragen een commissie te be noemen om een onderzoek in te stellen om trent de wenschelijkheid en mogelijkheid van het stichten van een Sanatorium voor tuberculoselijders onder onderwijzers en hun gezinsleden, om met een bestaande in stelling te conlracteeren over een aantal bed den. Voorts werd het H.B. opgedragen een com missie in le stéllen ten einde te onderzoeken wat het N.O.G. kan doen ter bevordering der vredesgedachte. Op voorstel van de afdeeling Reiderland werd aan het program der vereeniging toege voegd het punt: Gelijke ontwikkelingsvoor- waarden voor alle standen der maatschappij. Ten slotte sprak de heer Dijke van de afd. Duinkant eenige woorden van protest tegen hetgeen kortgeleden te Amersfoort is gebeurd. Daar zijn n.l. kinderen ten stadhuize geroe pen om hun meening te zeggen omtrent hun leermeester. Spr. noemde dit een zeer on- paedagogische en afkeurenswaardige daad en een groote beleediging tegenover het hoofd der school en de daaraan verbonden leer krachten. De voorzitter deelde mede dat het hoofd bestuur deze zaak zal onderzoeken en een protest bij de betreffende autoriteiten zal in dienen. De vergadering werd daarop gesloten, Radiotelegrafische en -telefonische rondzending. Het voornemen bestaat, om dagelijks tus- schen 7 en 10 n.m. en des Zondags boven dien van 3 tot 5 n.m., na verkregen mach tiging van den minister van waterstaat, de gelegenheid te geven voor het rondzenden van mededeelingen aan allen, z.g. broadcas-. ting, waaronder wordt verstaan het versprei den van mededeelingen van woord en toon- inhoud van ontspannenden, leerzamen, polk tieken, ethischen en religieuzen aard, be stemd voor allen, die daarnaar wenschen te luisteren. Hiervoor zullen, in afwachting van inter-i nationale regeling, golflengten van 1050 tot 1100 M. worden beschikbaar gesteld, terwijl vermoedelijk een retributie van 100 gulden per weekuur por jaar zal worden geheven. Degenen, die voor een desbetreffende machtiging wenschen in aanmerking te ko men, hieronder mede begrepen degenen, die reeds mededeelingen als vorenbedoeld rond zenden, behooren zich met een schriftelijk verzoek te wenden tot den directeur-generaal der posterijen en telegrafie, onder vermelding Van de dagen en uren, waarover zij zouden Wenschen te beschikken, en onder opgaaf van de ligging van het station, van systeem, golflengte en te bezigen anlennevermogen, Hieraan kunnen dan al die inlichtingen om trent werkwijze als anderszins worden toe gevoegd, welke den aanvrager nuttig toe schijnen. De verzoeken behooren vóór 15 Augustus te zijn ingekomen bij het hoofdbestuur der posterijen en telegrafie, ICortenaerkade 12, 's-Gravenhage, ondQr vermelding van den aard der mededeelingen, welke men zich voorstelt te verspreiden. Daarna zal overwogen worden op welke wijze door ovei^eg met en samenwerking lus- gchen de aanvragers zoo volledig mogelijk aan dc verzoeken kan worden tegemoet ge komen. De Gemeenteraad van Gouda behandel de een voorstel van de heeren R. van der Brug cn P. D. Muylwijk lot het invoeren van een tapverbod gedurende de week van de Góudsche Land- en Tuinbouwtentoonstel ling van 27 Aug. tot 2 Sèpt. Na vrij uit voerige discussie waarbij de soc.-dem. raads fractie verklaarde in haar geheel le zullen stemmen vóór het lapverbod, daar h.i. deze tentoonstelling aan de jubileumfeesten ter eere van de Koningin was vastgekoppeld, werd het voorstel-Van der Brug c.s. ver worpen met 9—6 stemmen. Blijkens een ministerieele kennisge ving ligt het niet in het voornemen wijziging te brengen in 'de bestaande onderscheidings teekenen voor onderofficieren. Bij Kon. besluit is de heer H. A. van IJsselsteijn, oud-minister van landbouw, nij verheid en handel, benoemd lot lid van de Commissie voor den Nederlandsch-Zuid-Afri- kaanschen handel. Bij Kon. besluit van 21 Juli is toegekend' de aan de Orde van Oranje-Nassau verbonden eere-mcdaille, in brons, aan A. Compier, ar beider bij de firma Vermeulen, scheepsbou wers, le Woerden. Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland hebben, zegt dc „Tel.", naar wij vernemen bepaald, dat het met het oog op de zeer vele daaraan verbonden werkzaamheden onnoo- dig is de verschillende posten wegens het geraamde bedrag voor de begrooling 1923 en die volgens de laatst vastgestelde rekening naar het nieuwe model om te werken. Alleen voor de raming der begrooling 1924 behoeven dc nieuwe voorschriften te worden toegepast. Op 2 Juli heeft te Parijs de ondc-rtee- kening plaats gehad van een voorloopige schikking betreffende het luchtverkeer tus- sclien Nederland en Frankrijk, Op de vragen van het Tweede Kamer lid Wijnkoop betreffende de uitkeering eener gratificatie aan de hoofd- en eerstaanwe zende ambtenaren der Nedcrlandsche spoor wegen, heeft minister Van Swaay geant woord Bij beoordecling van de aan hoogere spoorwegambtenaren toegekende extraver goeding van 7 hunner jaarwedde behoort niet op een naam te worden afgegaan, maar dient rekening gehouden te worden met het wezenlijk karakter dier vergoeding, blijken- do uit de wijze van ontstaan. Bij S. S. haddeD vóór 1917 de hoofd- en eerstaanwezend ambtenaren volgens de sta tuten aanspraak op een gedeelte der winst. Bij H. S. M. bestond een oud gebruik om den hoogeren ambtenaren telkenjare een met de bruto-opbrengsten veirband houdend tantième toe te leggen. Met het tot stand komen van do belan gengemeenschap tusschen S.S. en H.S.kT. is bedoelde bepaling der statuten van eerst genoemde maatschappij geschrapt en werd, in verband met de.ook destijds reeds in het R.D.V. neergelegde verplichting om vergoe ding toe te kennen aan hen, die ingevolge afschaffing van emolumenten in inkomsten achteruitgaan, aan hoofd- en eerstaanwe- BINNENLAND. Antwoorden op diverse vragen van Kamer* leden. J Een ZweedscK vliegtnig bij Rotterdam ié pletter gevallen. -j Het slot van de vergadering van het N.O.G* BUITENLAND. V Heden redevoeringen van Baldwin en Car* zon over den toestand. Baldwin noemt dtf antwoorden van Frankrijk en ÖelgiS onge schikt voor een gezamenlijk antwoord. Of Engeland zijn eigen weg zal gaan De Belgische Senaat kenrt de Legerwef goed. Onlusten onder de arbeiders in Saksen. Amerika onderhandelt met Duitschlantf over eeii nieuw handelsverdrag. zend ambtenaren van beide maatschappijen do hierboven genoemde extra vergoeding toegekend, waarmede bij de vdststolling van de bezoldigingen yan betrokkenen in het R.D.V, 1021 (S.S./H.S.) rekening werd ge houden. De vergoeding is dus feitelijk een deel van de bezoldiging en kon naar recht en billijkheid niet wórden ingehouden. Intusschen heeft de dirèctie onlangs be paald, dat zij, die op of na 1 Juli j.l. tot do bovenbedoelde ambtenaren zullen gaan behooren, geen aanspraak op de extra ver goeding kunnen doen gelden. Op vragen van het Tweede Kamerlid L. F. Duymaer van Twist betreffende: het overleg in zake de korting op de bezoldi ging van onder de wapenen geroepen re serve-officieren, dio tevens Rijksambtenaar zijn, en de totstandkoming eener regeling in verband met de toekenning eener klee- dingtoelage; de te nemen maatregelen voor het "opkomen onder dc wapenen der reserve- officieren gedurende dezon zomer, heeft de minister van Oorlog geantwoord, dat be doeld overleg is afgeloopen en dat een ont werp Kon. besluit bereids aan den Raad van State is toegezonden. De totstandkoming der regeling kan der halve spoedig worden verwacht. In antwoord op vragen van het Tweede- Kamerlid Duys betreffende het niet betalen"'): van premie ingevolge de Invaliditeitswet bi door hen, die arbeid doen verrichten bij wijze van werkverschaffing, heeft minister Aalberse medegedeeld, dat de Oentrale Raad van Beroep bij verschillende uitspra ken, o.a. bij zijn uitspraak van 25 Januari 1923, heeft beslist dat werkzaamheden, wel ke een gemeente bij wijze van werkverschaf fing laat verrichten, niet in loondienst ver richt worden, maar ter ondersteuning, on- -dcjr de voorwaarde, dat voor die ondersteu ning wordt gearbeid, zoodat voor genoemde werkzaamheden geen premie ingevolge do Invaliditeitswet verschuldigd ia. Het is den minister beleend, dat in verband met voren bedoelde jurisprudentie zij, die bij wijze van werkverschaffing a«rbeid doen verrichten, geenjpremie betalen in verband met de In validiteitswet. Indien de bedoeling is, dat er gestreng op zal zijn toe to zien, dat de werkgever niet ten onrechte werkverschaffing noemt» hetgeen inderdaad arbeid in loondienst is^ wordt ook deze vraag van den heer Duys bevestigend beantwoord. Voor zoover ingevolge de jurisprudentie geen verplichting bestaat tot premiebetar- ling, ontmoet het bezwaar, bij het verstrek ken van subsidies ter zake van werkver schaffing de verplichting tot premiebeta ling op te leggen. Op een vraag van den heer Boon, lidf van de Tweede Kamer, betreffende de beta ling door Polen van de koopsom van de li-, quidatievoorraden der Rijkskleedingvoorzie- ning, heeft de minister van financiën geant woord: De Republiek Polen heeft, in mindering van de schuld van Polen, ter zake van den aankoop van de liquidatie voorraden der Rijkskleedingvoorziening, de nagenoemde betalingen gedaan, te weten: 3 Maart 1922 f2.000.000, 11 October 1922 1500.000. 29 December 1922 f 1 500.000, 1 Mei .1923 f l i81.166.G6V». Laatstgenoemd bedrag vertegenwoordigt de, eerste annuïteit van een in 1922 vastge steld' plan van aflossing. Krachtens dat plan zal de geheele schuld moeien worden af betaald in 10 jaarlijksche termijnen, onder bijberekening van 5 pCt. rente. De eerste termijn verviel 1 Mei 1923 en is blijkens bo venstaande opgave tijdig voldaan. De twee de termijn vervalt 1 Mei 1924 en bedraagt f 2 147.691.G6V> (hoofdsom f 1.481.166.661/» rente f 666 525). Op aanstichting van de Union de ia Propriélé Batié zal in October te Parijs een internationaal congres van huiseigenaren en particuliere bouwondernemers worden, gehouden, waaraan zullen deelnemen Bel gië, Denemarken, Spanje, Groot-Brilannië, Hongarije, Italië, Zwitserland, Tsjecho-Slo- wakije en Nederland. De Nederlandsche Bond van huis- en grondeigenaren en bouwondernemers zal Nederland op dat congres vertegenwoordi-» gen. Mr. SleinmeU zal behandelen de. geschiet

Leidsch Dagblad | 1923 | | pagina 1