Maandag 30 Juli 1923. EERSTE BLAD. STADSNIEUWS. Het voornaamste nieuws van herten. GEMENGD NIEUWS. WHS DE'rt" ?TDVERfKNTÏENj Ow. fcer rezcL BlJ rejrelahonnement bcSec|i0l erea priis. Kleine advertentiSn, uitsluitend bij Toonntbe- alinff, Woensdags en Zaterdags 50 CtsM bij een jaximmn aantal woorden van SO. Incasso volgens postrecM. Voor eventueel© op- ending van brieven 10 Cts. porto te betalen, {ewijsnumnier 6 Cts. Bureau Noordelndspleln. Telefoonnummers voor Directie en Administratie 179, Redactie 1507. Postchèqne- en Girodienst No. 67055. Postbus No. 64. PRIJS DEZER COURANT; x Voof telden p. S nrn'd. 7 2.35, p. wecE 7 D 'fS Buiten telden, waar agenten gevestigd rijn» per weolc 018 Franoo per post 7 2.85 "F portokosten. t nummer bestaat uit TWEE Bladen Nummer 19446. Voor de afdeeling Bouw- en Water- ouwkunde, le studiejaar der Middelbare echnischfe School te Haarlem zijn geslaagd G. de Langen, D. C. F. Schuit, G. Visser, llen alhier; voor de afd. Werktuigbouw- unde en Electrotechniek le studiejaar- J. Koet, alhier. Geëxamineerd en geslaagd zijn voor et examen Engelsch L. O. mej. J. Ephraim i de heer H. H. Freke, beiden alhier. Voor het Mercurius-examen Engelsche andelscorrespondentie is geslaagd mej. M. I. Metz, alhier. A. N. J. Staats, pud-stadgenoot, thans onende te Zaandam, is geslaagd voor het >;amen hoofdakte. In de hedenmiddag gehouden alge- ieene vergadering van aandeelhouders der aamlooze vennootschap Nederlandsche Fa- riek van Verduurzaamde Levensmiddelen, oorheen W. Hoogenstraaten Co., Leiden- Ikmaar, werd navolgend verslag over 1922- 923, waarbij aan 't slot is gevoegd de ba ms per 30 April 1923 met winstrekening Mei 192230 April 1923, aangeboden. Heeren Commissarissen zeggen in dit ver- o.m.: In ons vorig jaarverslag zagen wij reeds e mogelijkheid onder de oogen, dat de prij- en onzer artikelen lager zouden kunnen orden, dan wij met recht meenden te mo rn verwachten, reden waarom wij u des- ids voorstelden van de gemaakte winst een edrag van f 18.273,06 op nieuwe rekening boeken, welk voorstel door de Algemeene Vergadering van Aandeelhouders werd aan- enomen; weinig konden wij toen echter ver meden, dat einde Juli 1922 een daling in le prijzen zoude komen, die alles zoude over- reffen, wat wij ons aan 't einde van het 1 yorig verslagjaar l^dden kunnen voorstellen. Wel betaalden wij in 't afgeloopen seizoen voor de meesten onzer groenten lagere prij- l^en dan in 't vorige jaar, dat zich door een nisoogst speciaal voor snij- en spersieboonen Kenmerkte, doch de verlaging der prijzen was (nevenredig grooter, dan de lagere inkoop liotiveerde. Het behoeft geen betoog, dat wij Rechts noodgedrongen aan deze algemeene prlaging hebben medegedaan en al zijn wij pn ook geenszins gegaan tot de bottom-prij- waarvoor anderen meenden le moeten ferkoopen: de buitengewone zorg steeds aan nze productie gewijd en de strenge selectie pan de te verwerken grondstoffen brachten hede, dat onze hoogere prijzen niet in de Winstrekening tot uitdrukking konden ko nen. In de meening, dat de lagere prijzen een bvenredig grooteren omzet zouden medebren- ^len, werd de aanmaak van onze hoofdarti- Hftelun tot bijna het dubbele opgevoerd. Tot onze teleurstelling bleek echter, dat de on der-consumptie zulk een afmeting had aan genomen, dat de meerdere aanmaak slechts voor een gering gedeelte kon geplaatst wor den. Gelukkig hebbèn de maanden Mei en luni 1923 ten gevolge van het buitengewoon koude voorjaar en de verwachte misoogst voor snij- en spersieboonen een zoo groote vraag voor deze beide artikelen uitgelokt, dat deze ia anderhalve maand tijds geheel geplaatst konden worden; uit den aard der zaak kon dit het afgeloopen boekjaar niet ten goede komen Ook onze export had in 't afgeloopen jaar door de overal heerschende malaise te lijden. Zoowel in Engeland als in Amerika hadden wij door het' in gebreke blijven van eenige debiteuren een verlies le boeken, dat wij dit jaar van de winst hebben afgeschreven. Zoo leeft ook onze fabriek van in blik gesterili seerde kaas zonder korst uitsluitend een export-artikel die vele jaren bevredigende esultaten boekte, gedurende dit boekjaar een verlies van f 12.000 opgeleverd, welk verlies en laste van onze winstrekening is gebracht, n verband met deze ongunstige resultaten lebben wij maatregelen getroffen om onze slangen bij dezen tak van bedrijf tot een Pininoum te beperken. De goederenvoorraad is wederom tegen oslprijs berekend, de afschrijvingen werden pvcn ruim als in 't afgeloopen jaar genomen. Zoude de behaalde netto-winst van [11.725.49* gevoegd bij de onverdeelde winst l921-'22 groot f 18.273,06 het uilkeeren van pon matig dividend mogelijk gemaakt heb- pen, toch meenen wij op advies der directie pot een dergelijke uitkeering le moeten over gaan, doch deze bedragen naar een nieuw poofd „Reserve op Voorraden" te moefcen Overbrengen. Zelfs zijn zoowel commissaris- pil als Directie van oordeel, dat het welbe- repen belang onzer vennootschap mede brengt, niet alleen genoemde bedragen, doch pok de op oDze balans sedert jaren voorko mende post „winslreserve" eveneens op ge noemd nieuw hoofd over te boekenop fcze Vjjze meenen wij volkomen gewaarborgd te pjn tegen eiken aanval, die de concurrentie de thans reeds te lage verkoopprijzen oude kunnen ondernemen. De heer J. W. de Tombe, lid van het Ne- |erlandsch Instituut van Accountants, heeft >'k dit jaar de balans met winst- en verlies- pkening onderzocht, ten blijke van accoord- evinding mede onderteekend en van de ver- Baring voorzien, welke hierbij is gevoegd, 1 Door Commissarissen werd ten slotte voor hield: [a- de balans per 30 April 1923, benevens winst- en verliesrekening over het afge- boekjaar goed te keuren; b. bovengenoemde nieuwe rekening „Re serve op Voorraden" te openen; c. te willen voorzien in de vacature, ont staan door de periodieke aftreding van onzen Commissaris, den heer D. Makkink, die zich wederom verkiesbaar stelt. De vergadering ging met deze voorstellen mee. Dat de werkloosheid ook hier ter slede in ernstige mate heerscht, hebben wij he denmorgen eens weer op overduidelijke wijze kunnen constateeren. In ons Blad van Zater dagavond werd door den heer Verhoef, Steen straat alhier, een persoon gevraagd voor we gen en inpakken. Het resultaat was verbluf fend I Reeds om 7 uur stonden talrijke solli citanten vanmorgen elkaar voor de deur te verdringen, en omstreeks halfelf bevonden er zich stellig nog een veertig liefhebbers voor den winkel op straat, die zich moedig lieten natregenen, ten einde zich zoo spoedig mo gelijk le kunnen aanmelden. Proces-verbaal is opgemaakt tegen den 14-jarigen T. wegens diefstal ten nadecle van zijn patroon O., tot een bedrag van pl.m. f 100 Door de politie i9 ter beschikking ge steld der marine-autoriteiten zekere M., die zekeren P. zoodanig had mishandeld, dat diens enkel gebroken was. Door een vrouw is aangifte gedaan, dat heden in een winkel een pakje is ontvreemd, bevattende een overhemd, in een andere winkel gekocht. Het pakje had zij even neer gelegd. Op verzoek van de politie te Sassen - heim is door de politie alhier aangehouden H., verdacht van diefstal van een fiets. Te vens js aangehouden B., verdach van heling van deze fiets. In de afgeloopen week zijn in de Ste delijke Werkinrichting opgenomen 137 vol wassenen, 9 kinderen, totaal 146. Nederlandsch Verbond en Ziekenkassen en -fondsen*. In verband met het advies van de com missie No. 11 uit den Hoogen Raad van ar beid ten opzichte van de ziekenkassen en -fondsen, is te Utrecht een buitengewone algemeene vergadering gehouden van het Nederlandsch Verbond van Ziekenkassen en -fondsen. De vergadering werd geopend door den heer T. D. Gaastra uil Den Haag, die in het kort uiteenzetten wat de reden is lot het bijeenroepen van deze vergadering, en er op wees, dal ook de ziekenkassen een taak moeten hebben bij de uitvoering der ziek teverzekering. De heer J. Bakker, lid van de Tweede Kamer, hield vervolgens een rede over „De positie' der bijzondere ziekenkassen in het licht van het verleden, het heden en de toe komst". Medegedeeld werd, dat 135 aangesloten kassen en 18 niet-aangesloten kassen aan wezig waren vertegenwoordigende een le dental van 141).000 leden. Aanwezig waren afgevaardigden van Patrimonium en Chris- telijk-Nationalen Werkmansbond. Boven dien waren tal van bewijzen van instem ming ingekomen. De heer J F. ICuyer, secretaris van het Nederl. Verbond van Ziekenkassen, sprak over het onderwerp „Het advies van com missie No 11. Wat staat ons te doen". Na eenige besprekingen werd ten slotte onder applaus de volgende motie aangeno men „De algemeene vergadering van Zieken kassen en -fondsen in Nederland, saamgekomen enz., spreekt uit lo. dat bij de uitvoering der ziekteverze kering particulier initiatief hoofdzaak en overheidsbemoeiing aanvulling behoort te zijn 2o. dat de grootst "mogelijke decentralisa- Lic in de uitvoering, en centralisatie in toe zicht cn waarborg zal moeten worden be tracht; 3o. dat ook voor niet-in-loondienst-wer- kenden gelegenheid lot verzekering blijve bestaan, met dezelfde rechten als loontrek- kenden 4o. dat overeenkomstig deze beginselen en de door de historie verkregen rechten, mede aan de particuliere ziekenkassen, vereenigd in den Ncderlandschen Bond van Ziekenkassen, de uitvoering der Ziektewet moet- worden overgelaten, en draagt het bestuur op, deze motie ter kennis le brengen van den minister van arbeid, handel en nijverheid en de leden der Tweede Kamer." In een huishoudelijke zitting werden vervolgens verschillende aangelegenheden van inwendigen aard behandeld, o.a. hel model-statuut. Commissie voor melkhygiëne. Door de Vereeniging voor Zuivelinduslie cn Melkhygiëne is in verband met de bij haar in voorbereiding zijnde plannen tot bevordering van de melkhygiëne een Com missie voor Melkhygiëne ingesteld. Op ver zoek van het bestuur der Vereeniging heeft prof. C. F. van Oyen, hooglecraar in de kennis der menschelijke voedingsmiddelen van dierlijken oorsprong aan de Veeartse- nijkundige Iloogeschool te Utrecht, 't voor zitterschap op zich genomen. Verder heb ben in deze Commissie zitting de heer Pad mos, leider van een Melkcontrólebureau te Rotterdam; Huisman, onder-voorzitter van de Vereeniging voor Zuivelindustrie en Melkhygiëne; Colenbrander; Galama; Blink, secrelari9 van genoemde .Vereeni ging. Op Vrijdag hield deze commissie te 's-Gravenhage haar eerste vergadering. Zij kwam daarbij tot het besluit, dat het wen- schelïjk is om haar werkzaamheden aan te vangen met het instellen van een uniform en wetenschappelijk onderzoek naar de eigenschappen van melk, zooals deze thans in Nederland aan melkinrichtingen en fabrieken van melkproducten geleverd wordt. Hand in hand met dit verzoek zal men zich een voorloopig beeld vormen van de praktische uitvoerbaarheid van een ver scherpt toezicht op een daarmede verband houdende verbetering van de eigenschap pen van deze melk. De commissie stelt zich voor dat dit voorloopig onderzoek enkele maanden in beslag- zal nemen. Daarna zal aan de hand der verkregen resultaten de voorbereiding worden voortgezet van de in stelling van een gezamenlijk melkcon- Irdle-slation, waarbij tegelijkertijd zal wor den overwogen, welke voorstellen aan de regeering gedaan kunnen worden, teneinde tot een economische samenwerking op dit gebied te komen. Daartoe zal alsdan de commissie gebruik maken van de haar door het bestuur der vereeniging verleende bevoegdheid om de commissie uit te brei den met eenige specialisten en deskundigen op verschillend gebied. Algemeene Synode der Ned. Herv. Kerk. In de Zaterdag gehouden zitting was in gekomen de rekening van de Weduwen- en Weezenhulpbeurs. De heer Te Winkel rap porteerde over een vea-zoek uit verschillende classes over de erkenning van de rechten der minderheden. Het rapport werd ter in zage gelegd. De lieer Voerman bracht rap port uit over den staat van het hulppre dikerschap. De goede berichten daarover uit Hekendorp en uit Maastricht werden voor kennisgeving aangenomen. Door den heer Eilerts de Haan werd rapport uitge bracht over een voorstel uit Goes en Am sterdam om in talrijke colleges niet 2/3 van het aantal leden te vorderen tot het nemen van besluiten. Het voorstel werd afgewe zen, omdat het getrouw bezoeken van ver gaderingen daaaonder zou lijden. Do heer Barbas rapporteerde over een voorstel van de Synodale Commissie om kerkeyaadsle- den die naar een andere tot dezelfde cen trale gemeente behoorende buurtgemeente verhuizen, hun diensttijd uit te laten die nen en ook daarna in de buurtgemeente, die zij verlaten hebben benoembaar te laten. Het voorstel werd verworpen. Dezelfde spr. bracht daarna rapport uit over een verzoek om de zending kerkelijk te regelen. Het rapport werd aangehouden. De classicale vergadering van Leiden wilde voor aan staande zendelingen den leeftijd voor het examen-godsdienstonderwijzer verlagen. - Overeenkomstig het rapport daarover van den heer Wachter werd do leeftijd op 21 jaar bepaald om het examen te.kunnen doen en op 23 jaar in functie te treden. Het oordeel der kerk zal daarover worden gevraagd. De heer Sneep bracht rapport uit over een verzoek, dat attestatiën kun nen worden afgegeven zonder dat zij zijn opgevraagd, alsmede over een verzoek om een andere vergoeding voor consulentswerk- zaamheden. Beide verzoeken werden afge wezen. Kennis werd genomen van verschil lende handelingen der Synodale Commissie, waarbij de geestelijke verzorging der mili tairen uitvoerig ter sprake kwam. Prins Hendrik heeft, vergezeld van zijn adjudant jhr. Laman Trip en den amateur klimmer George Abraham, Zaterdag den Scawfell Pike in het Merendistrict, het hoog ste punt in Engeland, beklommen. De Ko ningin en Prinses Juliana vergezelden den Prins op het eerste deel van den tocht. De Haagsche raadsleden Mullens en Van Bommel hebben tot B. en W. aldaar de volgende vragen gericht: 1. Vinden B. en W in de door de dag bladpers ter kennis van de burgerij geko men mededeelingen over verschil van in zicht ten aanzien van de uitvoering van voor rijks schatkist kostbare plannen, die den minister van financiën aanleiding moeten zij a om zijn arbeid niet voort te zetten, geen redenen om, hetzij afzonder lijk, hetzij in overleg met de besturen der groote gemeenten van Nederland, tot de re geering een woord van waarschuwing te richten, op grond van de door de regeering zelve aan de gemeentebesturen in overwe ging gegeven bezuiniging? 2. Bij aldien B. en W., gelet op de posi tie der gemeentebesturen in onze Staats inrichting, bezwareD moeten maken tegen een dergelijke vraag, die den ondergetee- kenden wordt ingegeven door den „in han del cn bedrijf heerschenden noodtoestand", waardoor het opleggen van verdere aan zienlijke lasten dient te worden.vermeden, is het dan naar hun oordeel niet noodzake lijk, de regeering dien toestand der burgerij te verduidelijken, waar blijkens het zeer ge waardeerd o.orde^l van een gezaghebbend autoriteit als jhr. mr. D. J. de Geer de draagkracht der Nederlandsche burgerij dreigt le worden overschreden? 3. Vinden B. en W., noch in vraag 1, noch in vraag 2 aanleiding tot vervulling van de wenschen van ondergeteekenden, zijn zij dan bereid, al of niet In overleg met de regeering, een regeling in het leven te roepen, die den middenstand in dezen benarden tijd zal ten goede komen? 4 .Willen B. en W. te dezer zake, voor de in vraag 3 bedoelde regeling, advies in winnen van de Kamer van Koophandel en Fabrieken?, B. en W. van Rotterdam stellen den gemeenteraad voor, zijn medewerking te verleenen in den vorm van een subsidie van f 7600 ten behoeve van een opdracht aan de firma Allan tot de vervaardiging van tien tramwagens voor de Haagsche Tram weg-Mij., welke andere aan een pjiltsche fabriek zouden .worden gegund, -1' De „N. R. Ct." verneemt thans van mr. Wyteraa zelf, die in Zwitserland ver toeft, dat hij een eventueele benoeming lot burgemeester van Rotterdam, wanneer hij wordt aangezocht, zal aanvaarden. Daartoe uitgenoodigd door het bestuur van het Nationaal Arbeids Secretariaat kwa men gisteren te Amsterdam in daartoe uit- ge.lchreven landelijke vergaderingen bijeen vertegenwoordigers van Fabrieksarboiders- vereenigingen en van Metaalbewerkers, die aangesloten willen blijven bij deze centrale der onafhankelijke vakbeweging. De belangstelling en deelneming waren zeer groot. Tal van plaatsen waren verte genwoordigd. In de landelijke vergadering van Fabrieksarbeiders werd na eenige be sprekingen met algemeene Btemmen beslo ten tot stichting eener Federatie. De naam daarvan luidt: Nederlandsche Federatieve Bond van Arbeiders, werkzaam in Fabriek matige- en Aanverwante Bedrijven. Ingaande 1 Augustus e.k. zal volgens be sluit der vergadering, deze organisatie aan gesloten zijn bij het N.A.S. Vele besluiten werden nog genomen be treffende de organisatie en anderszins. De zetel is gevestigd te Amsterdam. In do landelijke vergadering van Metaal bewerkers werd eveneens met algemeene stemmen besloten tot de stichting eener Landelijke Federatie. De naam dezer orga nisatie is: Onafhankelijke Bedrijfs-Federa- tio van Metaalbewerkers in Nederland. Ook deze Federatie zal ingaande 1 Aug. e.k. .aangesloten zijn bij het N.A.S. Haar zetel is eveneens gevestigd te Am sterdam. Naast an'dere besluiten met betrekking tot de organisatie, werd met algemeene 6temmen besloten tot de stichting eener wcrkloozenkas. Voorts werd de werlctijd- vorleriging bij do firma Wilton te Rotter dam nog besproken. Met algemeene stemmen werd de vol gende motie aangenomen De Onafhankelijke Bedrijfs-Federatie van Metaalbewerkers bijeen in haar stichtingscongres; gehoord de door den Minister aan Wil tons Staalfabrieken verleende overwerkver- gunning, waardoor niet alleen de wekelijk- sche arbeidstijd tot 56V& uur wordt opge voerd, maar waarvan de bcteekenis is een belangrijke loonsverlaging; ziet hierin een ernstige aanranding van den 8-urigen werkdag; besluit zich daartegen met alle beschik bare middelen te zullen verzetten en roept daartoe den steun en de mede werking in van al)e Metaalbewerkers, on geacht hun politieke en godsdienstige rich ting. Naar wij voort3 nog vernemen, zegt ,,de Ct." is binnenkort te verwachten de stich ting eener bij het N.A.S. aangesloten fede ratie van sigarenmakers. Het bestuur van het Algemeen Neder landsch Vakverbond heeft de besturen van het N. V. V., het R. K. V. en het C. N. V., uitgenoodigd tot een bijeenkomst, waar de vraag besproken zal worden of, en zoo ja op welke wijze, de vakbeweging gemeenschap pelijk tegen het streven van de regeering zal kunnen ageeren ten aanzien van de tot standkoming van de Vlootwet. In de uit- noodiging wordt gezegd, dat onderwijs, volksgezondheid, sociale voorzieningen, zeÏÏs redelijke loonen der Overheidsdienaren zullen worden geofferd aan het bezit van een vloot, zooals in het bekende rapport der Staatscommissie in uitzicht werd gesteld. De vergadering is belegd op Maandag 6 Augustus a.s. Naar verluidt, heeft het N. A. S. besloten een „landelijke demonstratie" tegen de vloot wet le örganiseeren le Amsterdam op Zon dag 16 September a.s., den Zondag vóór den Sen Dinsdag dier maand, de opening van de Staten-Generaal. Te Utrecht is, onder voorzitterschap van den heer Inklaar, chef der afdeeling ouderdomsverzekering bij den Raad van Arbeid te Deventer, een landelijke bijeen komst gehouden van belanghebbenden bij de uitvoering dei sociale verzekeringswet ten, speciaal de wet op de vrijwillige ouder domsverzekering. Benoemd werd een commissie, welke de oprichting nener organisatie zal voorberei den, omvattende alle ambtenaren en agen ten, werkzaam voor de vrijwillige ouder domsverzekering. Deze commissie zal te vens zoo spoedig mogelijk er bij de be voegde autoriteiten op aandringen, dat ver schillende ongunstige bepalingen, welke remmend werken op de uilvoering der Ouderdomswet, worden ingetrokken en er naast de beslaande tarieven gelegenheid wordt geschapen lot restitutie der premie bij overlijden vóór het bereiken van den pensioengrens. óf wel tot het sluiten eener lijfrente op twee levens. Ook werd ge- wenscht geacht een tarief voor dadelijk in gaande lijfrente op eiken gewenschten leeftijd. Aan den minister van arbeid werd tele grafisch verzocht het bestaande tarief, waarbij voor de minder gesitueerden de ad ministratie- en incassokosten door den Staat gedragen worden, niet te doen verval len, daar hierdoor het sociale karakter der verzekering verloren gaat. Algemeen bleek uit de bepalingen, dat de vrijwillige Ouderdomsverzekering niet voldoende zaakkundig en praclisch werd uitgevoerd en er ook omtrent de/positie van den buitendienst weinig overeenstemming bij de verschillende raden van arbeid heerscht Hoewel strikte uniformiteit niet is door te voeren in verband met het ver schil in plaatselijke gesteldheid, zal locli ernstig getracht worden meer eenheid te Verkrijgen. Besloten werd contact te zoeken met de .Vereeniging van Raden van Arbeid. i BTNNTLNT AND De commissie voor melkhygiëne en haaf werkzaamheden. De Vlootwet en de actie daartegen. Buitengewone aloemeene vergadering van het Nederl. Verbond van Ziekenkassen en fondsen. BUITENLAND. De antwoorden van België en Frankrijk ~op de Britsche nota zijn gereed. Gisteren, de dag der communistische actie in Dnitschland, is rnstig verloopen. Een schrijven van de Dnitsche regeering tot het Dnitsche Volk. Betoogingen „tegen den oorlog" in Enge land. De Nederlandsche Kamer van Koop handel voor Duitschland deelt mede, dat haar van verschillende harer Nederlandsche leden klachten bereiken over het feit, dat hun Duitsche afnemers, op grond van de nieuwe Duitsche „Devisenordnung", zich niet in 6taat verklaren, vereischte betalin gen uit te voeren, onder voorwendsel, dat zij de benoodigde deviezen niet verkrijgen kunnen. De Nedealandsche Kamer van Koophan del voor Duitschland heeft thans in een uit- voerigen brief aan den Duitschen Rijkskan selier op deze moeilijkheden gewezen en hem nadrukkelijk verzocht er voor te willen zorgen, dat in elk geval de firma's, die be talingsverplichtingen aan hun Nederland sche leveranciers hebben, bij de toewijzing der deviezen het hun toekomende ook ge heel zullen ontvangen. Een gezelschap, bestaande uit onge-» veer 120 leden van de Engelsche Institu tion of Naval Architects, vergezeld van hun dames zal. op uitnoodiging van het Ko- ninklijk Instituut van Ingenieurs, de Vak- afdeel ing voor Scheeps- en Werktuigbouw en het Scheepvaartkundig Instituut en Mu seum te Rotterdam ons land bezoeken. Maandag 3 Sept. zullen te Vlissingen en Woensdag 5 Sept. te Scheveningen bijeen komsten worden gehouden, waar belang rijke vraagstukken op scheepsbouwgebied zullen worden behandeld. Verder bestaat het plan de belangrijkste werven in ons land te bezoeken, terwijl ook, in verband met de aanwezigheid van vele dames, een tocht door Walcheren, een bezoek aan Vo- lendam en Marken, een tocht naar Leiden en de Kaag en een rondvaart door de Rot- terdamsche havens op het programma zijn gebracht. Hel prospectus voor de Negende Neder landsche Jaarbeurs, die van 12 tot 25 Sep tember a.s. zal worden gehouden, is ver schenen. Het boekje, dat aardig verlucht is door Alb. Hemelman, maakt een preltigen, rustigen indruk. Het is gedrukt bij L. E. Bosch Zn., te Utrecht. Een verzoek van den Algemeenen Bond van Christelijke mijnwerkers le Heerlen ,tot tariefsverlaging voor de arbei- dcrs-maandkaarlen, is door de Nederl. Spoorwegen afgewezen, daar op het ver voer van houders van dezp kaarten nu reeds geen winst# wordt gemaakt. De gewone audiëntie van den Minis ter van Arbeid, Handel en Nijverheid zal op Donderdag 2 Augustus niet plaats hebben. De Ros. bode verneemt na der omtrent de onregelmatigheden te Den Haag, gepleegd door den rijksbouwmees ter V., dat deze verduisteringen hebben plaats gehad bij den bouw van het Acade misch Ziekenhuis le Leiden en dat de be dragen, die niet opgehelderd konden wor den, zeer hoog zijn. Men sprak zelfs van eenige tonnen, maar zekerheid konden wij hieromtrent niet krijgen, omdat men ter be- voegder plaatse uiterst gesloten is. Deze houding vindt daarin haar oorzaak, omdat gebleken is, dat, behalve de rijks bouwmeester Vzeer waarschijnlijk ook nog andere architecten in deze zaak betrok ken zijn cn het onderzoek in vollen gang is. Het is lang niet uitgesloten, dat nog meer arrestaties dezer dagen zullen volgen. Ook particuliere archileclen werden in deze zaak genoemd en reeds is er een, le Den Hang woonachtig, geschorst in zijn functie aan rijks- of door liet rijk gesubsidieerde bouw werken. De groote kwestie waarom het gaat, be treft een leening, door den heer V. ten laste van het rijk gesloten. Hij hcweerl, dat hij volgens mondelinge instructies daartoe be voegd was, ofschoon dit pertinent wordt ont kend. In elk geval is van dit geleend bedrag niels verantwoord, maar de lieer V. onlkcnt volstrekt, dat hij dit geld ten eigen hale heeft gebruikt. Het is ten bate van hel rijk ge bruikt, maar door slordigheid is dit niet ge- admiriislreerd. Een uitgebreid onderzoek, dat is ingesteld, heeft deze bewering niet bevestigd, wel het tegendeel en daarop ii tot de arrestatie van den heer V. overgegaan.

Leidsch Dagblad | 1923 | | pagina 1