SI* Hornes )e Vrouw zonder hort. O. 19444, LEIDSCH DAGBLAD, Vrijdag 27 Juli. Tweede Blad. Anno 1923. NAAR IJSLAND. Oil DE KUNSTREEK. UIT DE OMSTREKEN. FEUILLETON. XI. (Nadruk verboden). ïingvellir, „Hotel [Walhalla", 27 Juni *23. De wind zacht uit den Noordkant, de ,mel helderblauw, de weg voor IJsland grif el ijk goed en de auto brengt ons aar Thingvellir, de historische plaats van sland, de plek, waar in tien grooten tijd ?r middeleeuwen het Althing gehouden erd en het heele politiek en staatsrechte ik leven zich afspeelde. .Thingvellir is het hart van IJsland", zei ,'t kellnerinnetje van Sjaldbreid. dat alle "lures heeft om haar voorgangster als mar- iezinnetje te kunnen opvolgen zie brief 8 De auto snort weer langs de judholar en de woeste lavaveldén, telkens irlevendigd door het water in een uilge- randen krater als een hemelsblauw oog het landschap. Nu ziet men het Esja- jbergte in zijn geheel© lengte, en dat, wat aar van Reykjavik uit leek als een plek on op den berg, wordt nu van'nabij jchtbaar. Lipariet heet deze steen, die acht vermiljoen en geel glanst in den zon- eschijn. Drie toppen rijzen daar uit de lakte op, uit de groenblauwe vlakte èl chter wordend naar boven toe, tot zij aar boven in een glans schijnen, of daar chter hen het paradijs lag. Dit is wel de choonheid van IJsland, de atmosfeer, die ulke teero tinten over de dingen toovert laardoor is IJsland, al is het een bergland, renzeer een land voor schilders als Ne- rland Verderop slaan er „warden" langs don reg, opgestapelde steenen als kleine to- enljes, puntig uilloopcnd en met een smal en steen uitstekend naar den weg in e verte lijken dat net groole voorts :hnj- ende vrouwen met puntmuts op, die een rra waarschuwend uitstrekken die, als leeuw de vlakte bedekt, den reiziger te ennen geven waar de weg is. Daar doemt t blauw van het Thingvalla-vatn op, het ootste meer van IJsland, 115 vierk. K.M. lWij naderen neen, dit is niet te beschrij ven, zoo mooi, dit zijn geen aardsche vor- nen en kleuren meer, dit lijken de eilanden Ier gelukzaligheden, dit meer is een he- nclscli meer en de bergen er achter heb- )en lijnen van zóó nobele pracht, dat de •eest zich opgeheven waant in liooger sfeer. Lang blijft dit heerlijke gezicht, eindelijk aat de weg de hoogte in en opeens laan wij voor een nauwe kloof de auto an er niet door hemelhooge rolswan- n aan beide kanten; welke uitbarsting, leen uitbarsting is een te lam woord, men tornt in verzoeking te spreken van ca- aclysme, welk geweldig cataclysme dan leeft deze wanden opgeworpen? Het is :en scheuring geweest, dat kan men nog ïuidelijk zien; de uitstekende deelen van èen linkerwand passen precies in de in dringende van den rechter. Meer dan der- lij meter hoog is de rotswand, rechts is er teer naast geworpen en zijn er openin- pn, waardoor hel dal zichtbaar is.-Dit is !e Moiannagjaa, letterlijk vertaald: „Alle lenschen kloof", omdat ieder, die in de >ude lijden het Allhing bezocht, er door loesL Hier zien wij naar heneden het eind 'an het Thingvalla-vatn, waarbij het kleine :erkje slaat, op de plek, waar sedert het aar 1000, toen IJsland op slag Christelijk Ferd, ook de kerk gestaan heeft. Toen was r builen op den muur aangebracht de oude engtemaat van 20 el zoo ongeveer bijwijze Iran onzen standaard-meter te Parijs. Ver- Ier dalende, ontmoeten wij de Oxaraa, de .bijlrivier", die meer noordelijk met een licrlijken waterval in de kloof valt en deze rerlaal met een kleinen waterval, over felks brug^ wij ons naar de vlakte begeven, lier boven is ook als trieste herinnering de Yerdrinkingspoel, waarin misdadige- vrou wen omgebracht werden. Drie vlaggen waaien van hel witte huis nel rood dak, laag van verdieping en irecd-uit, zooals een goed onderhouden (UI bij een kasteel. Een bijgebouw, grijs en tok met rood dak, alles betrekkelijk klein, iaar o wat een mcnschen kunnen zij er bergen! Ons kamertje is net een scheeps- lajuil, twee bedjes boven elkaar, met een nrechlje, waarvan de helft opgeslagen 'orden kan en dan een waschtafel ver toont. Maar zij moeten "ook woekeren met de ruimte; Thingvelljr is het uitgangetje van de ReykjaviJ^ers en 's Zaterdag9 en 's Zondags is het- overvol. De eetkamer is ruim en dan is er nog een kamer achter, waar wel een vijftig man eten kan. Het heeft door zijn gordijntjes voor de ramen zoo ongeveer het aspect van een poffertjes kraam, maar ïang zoo gezellig niét, door dat er gewerkt is met een mangelkamer- blauw. Maar wat men krijgt is goed en alles is zindelijk en op zoo'n historische plek zou luxe misplaatst zijn. De oude IJslanders wisten het wel; zij hebben de plaats, waar zij in de lange da gen tweè weken doorbrachten om het Al thing bij te wonen, prachtig uitgekozen: in het zuiden wordt zij begrensd door het meer, in het westen door de Almannagjaa en in het oosten door de Hrafnagjaa en naar het noorden rust het oog op een reeks sneeuwbergen, de Sülur en de Armansfjill. Verder weg, in het noord-oosten, ziet men de Skaldbreid uitsteken boven de gekartel de rolskammen. Deze beide kloven, de Almannagjaa ei. de Hrafnagjaa, met hun forsche uittakkingen en hooge wanden, zijn de overblijfsels van een hoogland, dat nog in historischen tijd verzakt is; zoo ontstoüd dc vlakte en het meer er in. De zon is warm in de vlakte van Thing vellir, als wij ons weer naar de Alman nagjaa begeven, om de plek, waar het mid- deleeuwsche burgerlijk en staatsrechtelijk en maatschappelijk leven voor den IJs lander culmineerde, nader in oogenschouw te nemen. Wat een rotswand is ditl En wat een regelmatige horizontale lijnen er in; het is precies of giganten deze gebouwd hebben en in allerijl moesten vluchten, zóó gezellig zijn de bovenste stukken, men kan er van alles uit maken: een reusach tige kat, een omarming, een man te paard; soms schijnt de lucht door de opgeworpen brokken heen, daar heel in de hoogte. Schrikwekkend staat die muur daar. Soms schijnt hij over te hellen. Hier en daar liggen er steenhoopen tegen aan als bewijs van plaatselijke instortingen. Eens zal hij vallen, hij is te geweldig en te schrikwekkend, te tartend bijna ,de storm zal komen, die hem neervelt. Neen, zoo ge makkelijk zal dat niet gaan- als wij de kloof weer geheel opgeloopen zijn, zien wij, dat deze muur niet op zichzelf staat, maar vastzit aan het lavaterrein, dat een hoog vlakte vormt even hoog als de rand. De lagere wand echter staat alleen, en er lig gen op vele plaatsen afbrokkelingen langs den weg. Daar is een kloof met weinig gras. De opening is zoo nauw, dat zij door een hekje afgesloten kan worden. Als er nu 's avonds paarden komen in hotel Wal halla, dan springen de gérant en de kok en de kellner in hun witte jasjes op db onge zadelde dieren en drijven zoo de andere met veel zweeplawaai voor zich uit de brug over, naar die kloof, waar zij genoeg voed sel vinden en den nacht overblijven. Dat is echt een gezicht voor de wildernis, eigen lijk voor Zuid-Afrika, daar die dieren met hun bossen haar op hoofd en nek in de verte wel op jonge buffels gelijken. G. M. ALPHEN. Met het oog op de aan staande feesten, te geven door do „Wil- helminavereeniging" alhier, op 2, 3 en 4 Augustus e.k., is vanwege deze veroenigting het feestterrein reeds in gereedheid gv bracht. Aan het begin van het terrein is een eerepoort geplaatst. De 55-jarige arbeider K. viel gister middag van een wagen op den straatweg on bezeerde zioh dermate in den rug, dat gêneeskundigo hulp moest worden ingeroe pen, velke door dr. M. werd verleend. De motorrijder v. d. B. uit Rotter dam reed met zijn motor nabij de Aarbrug tegen het voorwiel van den wielrijder ii. waardoor dit voorwiel deerlijk gehavend werd. Beiden ontkennen aan dit ongeval schuld te hebben. HAZERSWOUDE. Uit goede boon ver nemen wij, dat voor den te houden histori schen optocht, zich nu reeds ruim 50 per so-* Den hebben opgegeven, zoodat de oommis sie heeft besloten dezen te doen doorgaan.. Indien echter de voor te stellen optocht goed tot zijn reoht wil komen, is het ge wen scht, dat het aantal personen bot 100 klimt. Ook enkele dames kunnen aan 'den optocht deelnemen. Woensdag hebben de leerlingen van de openbars school een uitstapje gemaakt naar Eatwijk-aan-Zee. Het jonge volkje werd op brikken, welwillend door eenigo personen disponibel gesteld, derwaarts vervoerd. Alho-ewel het weer niet erg gun stig was, hebben zij van zee en strand toch nogal genoten, want 's avonds keerde de jeugd, opgetogen in het Dorp terug. Kerke 1. bericht. Ned.-Herv. Kerk, halfelf en half acht <ïs. Luuring. Geref. Kerk, halfelf en halfacht. Preek- lezen. KOUDEKERK. Woensdag maakte de Ohr. Knaper.vcreeniging Rom. 1 16a een uitstapje naar Noordvvijkerbout, uitgaan de van het district Rijnstreek. Door het slechte weer was de pret er gauw af. Even werd Noordwijk nog bezocht waarna men weer naar Leiden vertrok waar men zicü in do wachtkamer vam. het station nog wat amuseerde» Maar een echte Hollandsche jongen is voor een beetje regenwater niet barg, zoodat men toch in opgewekte stem ming ongeveer 0 uur 's avonds huiswaarts keerde. Een dochtertje van de B. geraakte in de Lagewaard te water. Gelukkig werd het ongeval spoedig bemerkt, zoodat men do kleine weer spoedig op het droge had. Woensdag nam de Koudekerksche? Burgerwacht aan den schietwedstrijd Rijn land Oost, to Katwijk deel. In den perso- neelen wedstrijd werden van de 30 be schikbaar gestelde prijzen er 5 door Kou dekerk behaald. Den 4en prijs door Jac. Ravensberg; den 5en prijs door Jac. v. Beek; den 6en prijs door C. Hoogeboom, den Ton door T. Mol erna Jz., den 8en prijs óoor P. Bervoets. Aan den korpswedstrijd werd geen deel genomen. In den bekerwed strijd werd door genoemd vijftal den twee den prijs gewonnen, en door den comman dant den tweeden prijs met revolverschie- ten. Woensdag maakte de Chr. zangver- eeniging „Koudekerksch Gemengd Koor", een uitstapje naar Marken, 's Morgens halfzeven vertrok de boot uit Leiden, waar andere eangverecnigingen al aanwezig wa ren die ook den boottocht meemaakten. Te ongeveer 2 uur bereikte men het eiland, waar slechts een half uurtje werd vertoefd, waarna men den terugtocht wedlcr aan vaardde, jammer dat deze mooie boottocht door zulk slecht weer begunstigd werd. Doch ondanks den regen, wist men do goede stemming er nogal in to houden, op gewekt door de muziek van het Ledder- dorpsche muziekgezelschap. LEIDERDORP. Bij den gehouden schietwedstrijd van de Federatie van bur gerwachten Rijnland-Oost", behaalden de leden van de burgerwacht alhier een 12-tal prijzen, n.l. o-p de personeele baan do schutr. ters G. Groenendijk, A. van Ingen Sche- nau, G. de Koning J.Mz., J. Nagtegaal Jr., J. Vermeij en K. van Winkelop de vrije baan, A. van Ingen Schcnau, K. oe Koning J.Mz., K. van Winkel en F. Zaad bergen. Met revolverschieten verwierf de commandant, de heer J. M. de Koning, een derden prijs. In verband met de te Amsterdam te houden huldebetooging, ter gelegenheid van het 25-jarig jubileum van H. M. de Koningin kwam de Chr. Oranjevereniging in spoedvergadering bijeen. Na opening op de gebruikelijke wijze, door den voorzitter, den heer G. Goedhart Hz., gai deze te kennen, dat het bestuur der overtuiging had. dat de vereeoiging to dezer plaatse, hiervoor niet aohter mag Blijven. Hij re kende op do instemming der leden. Ver scheidene 'tegenwoordige loden gaven zich hiervoor op, terwijl werd besloten om Oio leden, welke wegens drukke werkzaamhe den of ardeiszina niet togenwoordig konj den zijn, gelegenheid te geven zioh tob Maandag a.s. hiervoor aan te melden. Tot vaandeldrager werd benoemd de heer G* Anker, en tot 'diens assistent de heer. M. Borremar Bz. De samenkomst werd door den heer K. Mol met dankgebed gesloten. OUDE-WETERING. Met ingang van 17 Uuli j.l. is de rijksveldwachter A. P. B o daan, gezagvoerder op het rijksmotor vaartuig R. P. VIII gestationneerd alhier, bevorderd tot brigadier-titulair. ZWAMMERDAM* K e r k 1 ij k b e richt. Remonstranlsch-Geref. Gem.: Zondagmorgen, te halfelf. ds. Rappold. RECLAME. met Maizenavla is een heer lijk en gezond nagerecht op eenvoudige wijze te bereiden met Honig's Maïzena t het zuivere product voor tal van toespijzen. Let op de sluitzegels eJs bewijs van echtheid. -f JSUSO 9517 AALSMEER. Het bestuur der verec- niging De Afdeeling Aalsmeer der Neder- landsche Maatschappij voor Tuinbouw en Plantkunde te Aalsmeer, heeft een brief gericht tot den minister van waterstaat, met het verzoek, niet verder to bevorderen de plannen, die bestaan tot dro'ogmaking van den zoogenaamden Westeïnderplas. HAARLEMMERMEER. Donderdag werd de aan den Spieringweg te Vijfhuizen alhier gebouwd© R. K. St. Annaschool op waar dige wijze ingewijd. Na een plechtige H. Mis des morgens te 9 uur in de parochie kerk aan den Spaarnwouderweg nabij de Lijnden, had to ongeveer 11% uur de inwij ding door den H.Eerw. heer Deken plaats en werd tevens een gedenksteen geplaatst in den in aanbouw zijnde noodkerk. Velo belangstellenden woonden de plechtigheid bij en maakten gebruik van de geboden ge legenheid om dc school te bezichtigen. Donderdag geraakte nabij den Hille- gommerdijk een kind in de Ringvaart. Ge lukkig werd het ongeval opgemerkt door een passeerend wielrijder, de heer D., die gekleed te water sprong en het genoegen mocht smaken de reeds in zinkenden toe stand vcrkcerende kleine van .een ander3 wissen dood te redden. De heer J. G. Schlingemann, werktuig kundig ingenieur, voorheen te Delft, is thans werkzaam gesteld aan het vliegkamp Schip hol alhier. In eon te Hoofddorp gehouden verga dering van het centraal bestuur der lokaio R.-K. kiesvereenigingen, bracht de voorzit ter een woord van dank cn waardeering voor hetgeen de heeren Overmecr en Meijer, die zich niet meer herkiesbaar hebben ge steld, in het belang der gemeente hebbeu gedaan. Verder werden jle nieuwgekozen 4 raadsleden, de heeren v. Schooten, Jansen,- Bus en Koning, gelukgewenscht met hun benoeming, terwijl de voorzitter ook nog in herinnering bracht, hoe de heer Jansen bij 'een voorgaande verkiezingsperiode hoewel gekozen zijnde en. alzoo recht heb bende op een zetel door een reëele daad dezen zetel aan den heer van Schooten heeft afgestaan. Burgerlijke Stand. Geboren Marijtje, d. v. R. Grisnich en G. J. Hagen; Johannes, z. v. S. Dolieslager en E. Jansen; Hendrika Helena Maria, d. v. Smorenburg en C. K. Sprangers; Jacobus Florentius, z. v. D. C. Marcus en M. C. Heijens; Johannes Kasper, z. v. C. van Eijk en J. Schouten; Catharina Anna, d. en Cor nelia Greta, d. tweeling van J. Blom en F. Janssen; Trijntje, d. v. [W- Hielkema en D. Zonneveld; Hendrik, z. v. H. O. de Rijk en E. Harp; Jan, z. v. J. van der Schilden en Chr. do Vries; Trijntje Geertruida, d. A. Linthoudt en G. H. van der Maarl; Fran« cina, d. v. L. Combeo en M. Betjes. OndertrouwdG. J. de Jong, 30 j. cn M., Witte, 21 j.C. D. Slooten, 28 j. cn M. Bies heuvel, 25 j. Gehuwd: J. C. Doeleman, 24 j. en M. Middelkoop, 22 j.M. Th. Loogman, 33 j. en C. Hoogkamer, 28 j.A. van der Maarl, 28 j. en J. K. Donker, 23 j. Overleden: Ida Oster, 50 j. ongch. In het hotel ,,De Landbouw" te Hoofd dorp vergaderde de commissie, die zich ten doel stelt in Hoofddorp ccn waardig Konin- ginnefeest te organiseeren. Algemeen werd de wenschclijkheid gevoeld om niet alleen groote kinderfeesten te houden, maar ook een gepast vermaak te zoeken voor do groo teren. In verband daarmee werd besloten om de commissie nog met enkele leden uit te breiden en daarvoor speciaal te vragen enkele Roomsch-Katholieke vooraanstaande personen, omdat die groep der bevolking nog onvoldoende vertegenwoordigd is. Ook werd bepaald dat er ojp twee dagen zal worden feestgevierd, op Donderdag 30 en Vrijdag 31 Augustus a.s. en een voor- loopig programma vastgesteld, hetwelk o.m. het volgende vermeldt: Voor Donderdag (van 95 uur met een pauze van 121 uur): het luiden der klok ken en koraalmuziek op het dak van het raadhuis. Samenkomst der schoolgaande kinderen op het martkplein en optocht met muziek door 't dorp naar het sportterrein. Aldaar kinderspelen alsbaldragen, touwtje springen, zitwedstrijd, turfrapen, zakloopen, tonróllen, Jan Klaassen met z'n poppenkast, vliegerwedstrijd, versierde fietsen nz. Gym- nastiekwedstrijdeen, vrije en ordeoefeningen voetbalmatch en korfbalwedstrijd. 's Avonds 8 uur. Godsdienstige samen komst in enkele kerkgebouwen. Voor Vrijdag (van 105 uur met een pauze van 121 uur) ringrijderij met twee wielig rijtuig, met vierwielig rijtuig en van don zadel met extra prijzen voor de mooi ste versiering en gecostumeerde personen. Volksspelen voor jongens en meisjes boven 11 jaar, als bijv. mastklimmen, boegspriet- loopen, slootje springen enz. Zoo mogelijk een oud-Hollandsche korte- baandraverij voor gewone boerenpaarden on der den man en geregistreerde harddravers voor tweewielig rijtuig of een behendig heidswedstrijd voor motorrijwielen. Het is ook mogelijk dat er ter opluis tering nog bij komt een gecostumeerde op tocht te paard van enkele hoofdpersonen uit het Koninklijk Huis. Van 810 uur zal er zijn optocht van versierde en verlichte vaar tuigen in de Hoofdvaart, van reclamewagens en wedstrijden om de mooist-versierde win- kelétalages of de prachtigste illuminatie van huis, erf of tuin, terwijl om 11 uur schitte rend vuurwerk zal worden afgestoken op de brug boven de sluis bij het fort. Zooals vanzelf spreekt zal dit programma alleen kunnen worden afgewerkt wanneer er straks voldoende deelname blijkt te zijn en voor zoover er genoegzame gelden zijn* In den loop der volgende week zal er in het geheele environ van Hoofddorp een col lecte worden gehouden. Verleden jaar werd er -als we ons wel herinneren alleen te Hoofddorp en naaste! omgeving een som van f 1000 bijeengebracht en toen betrof 't een gewone verjaardag van onze Vorstin. Verwacht mag nu worden, dat dit cijfec nu veel hooger zal worden. Oorspronkelijke Boll, detective-roman. Door R J. BRANDENBURG. {Schrijver van ,,Het doodend Zwijgen"). (Nadruk verboden). Door ccn abuis van den zeiier is het* feuilleton in verkeerde volgorde geplaatst. De wee laatste nummers herplaatsen wij der- lal ve. Daar etoven wij rond een hoek donnen- •scli, zwaaiden een inrijpoort in en over '0n breedc-n klinkerweg ging het recht op iet groote huis af. Het Was een ouderwet se buitenplaats, bijna geheel met klimop groeid; er vóór lag een breed terras, waarop tuindeuren uitkwamen en tevens de hoofdingang, en waarvan de treden af- liepea naar een reusachtig grasveld, dat ■oor een ijzeren hek was afgescheiden van den straatweg, waarvan wij juist afgebo- Bt*n waren. Us auto stopte, de voordeur ging open n naar buiten schreed een statige oude ■ame, met zilvergrijs haar en geheel in het wart. gekleed: tante Lena. Zij omhelsde 'J moederlijk, drukte Arthur de hand, oog of wij een goede reis hadden gehad D ^af den achter haar aan sohreidenden uende order, om onze koffers naar de n? kamer te brengen. Jullie wilt zeker het liefst je eerst even opfrisschen? Ik zal je even voorgaan naar je kamer. Heeft Charles heusch niet te hard geredenvroeg zij met een bezorg-1 den blik op haar zoon, die zich juist gereed maakte om de auto "naar de garage te bren gen, die op ecnïgon afstand van Jvet groo te huis lag, naast do woning van den tuin man. Wij haastten ons haar gerust te stellen. „Hij kan zoo over den weg vliegen, ik houd altijd mijn hart vast-." Tante ging ons voor door 3o ruime ves tibule, waar mijn blik werd getroffen door twee reusachtige hertsgewei ên, die als kap stok dienst deden, naar de breeds marmo ren trap. De groene kameT was een hoekkamer, de gang liep er op doodheb was een ruim vertrek met een balkon, van waar af men een prachtig uitzicht had op den tuin terzijde van het huis, die» overging in het bc-scheen raam zag uit op hot bekende groefce grasperk. „Wat ©en gezellige kamer 1" riep ik uit, „Ik hoop, dat jullie het hier uitstekend naar je zien zult hebben", zed tante. „O, natuurlijk!" antwoorddo ik. Die wensoh cn dat antwoord zouden mij later te binnen schieten, toen onz© rustige va- cantie zoo wreed werd verstoord. „Als jullie nu straks beneden komeö, kan je kennis maken met do ander© gas ten, vrienden van Charles. Oom kan ieder oogenblik thuiskomenhij is naar Den Haag, naar de begrafenisEen treurige gebeurtenis Wij betuigden onze innige deelneming. „Hij was mijn oudste broer." „U is toch niet voor ons hier gebleven?" flapte ik er uit. „Och, kindje, ik kan mijn verlies en dat van Harry's vrouw en kinderen hier be ter doorvoelen dan in Den Haag op het kerkhof, en oom is er immers.-' Tante ging heen en wij waschten ons heer lijk en kleedden ons om. Arthur in zijn jac quet, dat hem zoo uitstekend staat, en ik trok een zwarte robe aan, mot als eenige versiering mijn paarlen collier. Dat is meer dan voldoende, zégt Arthur altijd. Hij be doelt cr een complimentje mee voor mij maar het gezegde zou ook kunnen slaan op de kostbaarheid van het halssnoer, dat de waarde van een heele collectie juweelen vertegenwoordigt. Toen gingen wij naar beneden, gearmd 'do trap af. Dat vind ik zoo leuk, het doet mij altijd denken aan het oogenblik, toen ik de trappen van het stadhuis in Londen afdaalde, na onze huwelijksvoltrekking. Ik was toen zoo gelukkig I En iets van dat zelfde geluk doorstraalde mij nu en ik keek mijn man aan met lachende oogen. Hij kuste mij en drukte mijn arm vaster tegen zich aan. Een bediende wees ons den weg door dc tuinkamer naar de achterzijde van het huis, waar onder een grooten bruinen beuk het gezelschap bijeen was. Wij werden voorge steld aan Charles' vrienden. Het waren baron Lucius, eerste-luitenant 'der huzaren; Jules de Weerden, student evenals Charles, en mr. Van den Drent. Baron Lucius was een slanke jongeman, wien de blauwe betrest© uniform als ge goten zat; het leek wel of hij een corset droeg. Hij had de gewoonte, telkens als hij opstond zijn tuniek naar beneden te trek ken, hij was in rijbroek en zwartgelakte rij kappen omsloten zijn been en. Hij was een man van omstreeks dertig; opvallend waren zijn gave witte tanden, die wat wreed schit terden tusschen de roodo lippen, waarvan de bovenste met een zwart snorretje was overdekt. Zijn gelaatskleur verried een voortdurend leven in de buitenlucht; hij had de arrogantie, die de meeste cavalerie-offi- cieren kenmerkt, die zich beschouwen als onweerstaanbaar voor vrouwen evenals voor paarden. Hij was mij direct geweldig on sympathiek. Was Tante Jane er geweest dan zou zij mij ongetwijfeld gewaarschuwd heb ben niet te veel waarde te hechten aan mijn eersten indruk. Jules de Weerden was van denzelfden leeftijd als Charles, maar hij was absoluut niet verwijfd. Zijn gezicht was clean-sha ved; hij had staal-grijze oogen en ccn ener gieken mond met dunne lippen; hij had werkelijk wel wat van- een EDgclscliman. Mr. Van den Drent was ongeveer zijn antipode. Zelden heb ik een gekker kereltje gezien; hij- was klein en buitengewoon ma ger en zoo zenuwachtig als een poes. Voort durende waren zijn vingers in beweging; nu eens trommelden zij op zijn knie, dan weer kneep hij de stof van zijn broek samen. Zijn kleine oogen schuilden weg achter blikke rende so-easy glazen. Nadat wij allen hadden plaats genomen in de rieten armstoelen, vroeg tante ons wat wij wilden drinken. Ik koos thee, evenals zij zelve, en Arthur nam een cocktail, als de andere heeren. Het gesprek liep spoedig over allerlei za ken; de heeren hadden het over automobiel- motoren, renpaarden, den militairen dienst, over toonecl, de genoegens van de Residen tie; terwijl tante met mij over Engeland sprak, waar zij 'n tiental jaren eens geweest was. Londen was haar niet erg bevallen? het verwonderde mij niets; deze kalme oude dame kon ongetwijfeld beter aarden op een rustige buitenplaats dan in een millioenen-! stad. Arthur nam nu eens deel aan ons gesprek, dan weer aan da' der heeren. Ten slotte, bracht de luitenant het .'.csprek op het toilet, waar hij verstand van bleek te bezitten, en verkondigde daarna nonsens over muziek. Hij hoorde het liefst hel signaal attaqueeren, zei hij. Waarop Charles in een schaterlach uitbarstte, ofschoon de geestigheid voor mij volmaakt verloren ging. „Wat blijft vader .toch lang weg," zcide plotseling Charles, op zijn horloge ziende. „Gaan jullie vanavond nog uit?" vroeg zijn moeder. „.Ja zeker," antwoordde hij en zich tot Ar-, thur wendend: „Je zult wel merken, dat wa hier een vrijgevo- lilcn bende vormen. Nicti waar, jongens, wij doen net waar wij lust ia hfirbben." Zijn moeder keek hem droevig aan en zeide afgemeten: Natuurlijk kunnen onze gasten het zich zoo aangenaam mogelijk ma-, ken." Ik vond de stemming der jongelui en den toon dien zij aansloegen, in 't geheel niet in overeenstemming met het feit, dat het hoofd van het gezin dezen dag den broeder van zij a vrouw de laatste eer bewees, en ik zag aaa Arthur, dat hij er net zoo over dacht als ik. Wat zijn jonge menschen toch vaak bitter; wreed! Ik zag hoe tante dc lippen op elkaar klemde; zij wa.s wél een vrouw om eerbied voor te hebbenmaer ook een vrouw om heel veel van te houden. Daar kondigde hoorngetocler de komst aan van oom Van der Ilcule en even later trad hij door de openslaande tuindeuren naa*

Leidsch Dagblad | 1923 | | pagina 5