Woensdag 25 Juli 1923. EERSTE BLAD. Officieefó Kennisgsvingen. STADSNIEUWS. BINNENLAND. Het voornaamste nieuws van heden. PRIJS DER ADVERTENTIENi "80 Cis. per regel. Bij regelabonnement belangiijS tö-ZCrên prijs. f Kleine advorfeaticn, uitsluitend bh roornitbe- feJinsr, Woensdags en Zaterdags 50 Ots., bij ten 1 maximum aantal woorden ran 30. incasso volgens postrecht. Voor eventueels op- tending van brieven 10 Cta. porto te betalen. 'Bewijsnummer 5 Cta, Bureau Noordelndspleln. Telefoonnummers voor Directie en Administratie 175, Redactie 1507. Posicbèque- en Girodienst No. 57055. Poslbns No. 54 Prijs dezer courants tl Voor telden p. S mnd. J2.35, p. weeï - - 'f O-tfl Buiten Leiden, waar agenten gevestigd zijn, per weeï h 0.18 Franco per post 'f 2 35 portokosten, Dit nummer bestaat uit TWEE Bladen Nummei 19442. GEMEENTELIJKE VISCHVERKOOP. Aan den gemeentelijken vischwinkel Vischmarkt 18, lel. 1225 is Donderdag ver krijgbaar SCHOL a 1 0.20f O.dO p. pond. N. C. DE GIJSELAAR, Burgem. Leiden, 25'Juli 1923. DRANKWET. Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter algemeene kennis, dat door L. van Ravensberg, te Leiden, en de Vereeni ging „Het Volksgebouw", te Leiden, ver zoekschriften zijn ingediend ter bekoming van verlof voor den verkoop van alcohol houdenden anderen dan sterken drank voor gebruik Ier plaatse van verkoop respectieve lijk in het perceel Stationsweg No. 51 en het perceel Heerengracht No. 34 N. C. DE GIJSELAAR, Burgem. VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden, 25 Juli 1923. I Ter vervulling van de vacature, ont slaan door het aan den heer J. Romanesko verleend ontslag als directeur van den markt- en havendienst alhier, hebben B. en W. den Raad, na raadpleging van de Commissie voor het Marktwezen, de vol gende aanbeveling aangeboden: lo. L. A. Mennes, hoofdmarktmeesier, te Rotterdam, en 2o. S. Th. Buijs, adminislralief-ambte- naar 1ste klasse ten kantore van den ge meente-ontvanger, Ie Leiden. De arbeiders-muziekvereen. Nieuw Leven"-, alhier, directeur de heer M. Bol- derdijk, heeft op het concours te Gouda op 22 dezer weer succes gehad, door n.l. in de derde afd. concert-wedstrijd een tweeden prijs te behalen en een extra-prijs voor het fhoogst aantal punten in die afdeeling. In 14<jn marschwedstrijd derde afdeeling be haalde zij met 108 punten een eersten prijs en levens het hoogste aantal punten in den geheelen marschwedstrijd, waardoor zij recht kreeg op den wisselprijs, welke haar echter niet ten deel viel, daar er om geloot moest worden, omdat „Crescendo", Den Haag. ook 108 punten behaalde en nu de 'gelukkige winnares is. In de te Zutphen gehouden alg. ver gadering van den Volksbond legen Drank misbruik was ingekomen een voorstel van '.Se afdeeling Leiden, om de algemeene ver gadering de wensehelijkheid van een wet telijk tapverbod en verbod van verkoop van alcoholhoudende dranken voor elf uur voormiddag te doen uitspreken. Het hoofd bestuur steunde djit voorstel en gaf in over weging om de hulp der Gemeenteraden in te roepen. De afdeeling Leiden wilde ook een Rijks wet, welke dat verbiedt. Het hoofdbestuur wenschte dat niet. Het voorstel Leiden werd daarna ver worpen. De kinderen, behoorende tot het zang koor „De Kleine Stem", alhier, brengen he den een bezoek aan Rotterdam. Ten nadeele van smid M. is door zeke ren S. een partij ijzer ontvreemd. Aangehouden is vrouw M. K. P., uil Duitschland verdacht van diefstal, zulks op verzoek van den commandant der marechaussee te Nieuwhagen (Limburg). Door valschen naam en valsche pas heeft zij getracht de aandacht van zich af te wenden, echter zonder resultaat. Aangehouden is D. B., verdacht van medeplichtigheid aan eenige inbraken, ge pleegd door den Hagen. Z., die ingesloten wordt in het Huis van Bewaring, te Den Haag. Van een 25-tal inbraken wordt hij thans beschuldigd. Gisteravond tegen halfzeven is J. B. aan de Heerengracht van een in beweging zijnde vrachtauto gevallen, waarop hij zonder weten van den chauffeur was ge klommen. Bewusteloos werd hij bij slager Neuteboom in de Groenesteeg binnenge bracht en vandaar per auto van den Eer sten Hulpdienst naar het Acad. Zieken huis. De jongen heeft een hersenschudding hekomen en is er bedenkelijk aan toe. Vanmorgen zou J. v. S. de paarden halen van vr d. B. uit een weiland bij het Ajaxlaantje. Doordat de paarden schrik ten, begonnen zij te steigeren, waarbij v. een trap tegen een been kreeg, waar door hij niet meer kon loopen. Door een rechercheur is hij op een rijwiel gezet en naar het Acad. Ziekenhuis gebracht. Aan de Hoogewoerd is gisteren van de jan een w*e^ afgeloopen. - t uadat door een smid een nieuw wiel ^ngozet was, kon na een halfuur de wa le mme rd Het Yerkeer werd niet be" Vereeniging van Nedeilandsche Werkgevers. In een 19 dezer in „De Industrieele Club" te Amsterdam, gehouden algemeene leden vergadering van de Vereeniging van Neder- landsche Werkgevers, is goedgekeurd een brief aan den Hoogen Raad van Arbeid, door het bestuur opgesteld in aansluiting aan een rapport van een uit de leden der Vereeni ging benoemde Studie-commissie, naar aan leiding van het prae-advies van commissie XI over vraagpunten betreffende de herzie ning van de sociale verzekering. De conclusies van dien brief luiden onge veer: 1. De uilvoering der sociale verzekerings wetten moet zooveel mogelijk in handen van belanghebbenden zeiven worden gelegd. 2. Overgelegd moeten worden feitelijke gegevens omtrent de kosten van hetgeen het' particulier initiatief op het gebied der ar- beidsverzekering heeft gekost en wat de kosten van Staatsbemoeiing zijn. 3. Er behoort naar gestreefd te worden, dat den arbeider duidelijk onder oogen wordt gebracht het juiste bedrag, dat voor zijn ver zekering wordt betaald. 4. Tot invoering der Ziekteverzekering zal niet mogen worden overgegaan dan in over eenstemming met en in het kader van de overige sociale verzekeringswetten. De voor genomen herziening der sociale verzekering zal in haar geheel lot wet behooren le zijn verheven, voordal tot invoering der ziekte verzekering wordt overgegaan. 5. Onder de oogen behoort te worden ge zien, op welke wijze de bezwaren kunnen worden ondervangen legen het vormen van groote kapitalen ter uitvoering van de ver schillende Rijksverzekeringswetten. 6. De Inval iditeils- en Ouderdomswet moet worden gesplitst in: a. Een beroepsziekteverzekering ten laste der betreffende industrieën; b. een Slaals- voorziening tegen invaliditeit; c. een ouder- doms-, weduwe- en weezen verzekering, ge wijzigd in den geest van de nota-Groeneveld. De Vereeniging beantwoordt dus de vraag punten van den Minister als volgt: Vraagpunt 1. Eenheid der verzekerden. Bij de voorgenomen herziening der sociale verzekering moet, naar het oordeel der Ver eeniging van Nederlandsche Werkgevers, als grondslag worden genomen eenheid van de categorieën van industrieele arbeiders, die onder de verschillende verzekeringswetten vallen. Buiten de industrieele arbeiders zul len geen categorieën van loontrekkenden on der de industrieele verzekeringswetten mogen vallen, die de premie voor de industrie zou den verhoogen. Er bestaat geen bezwaar legen, dat in derdaad alle industrieele arbeiders (dus ook losse en los-vaste) onder de verzekerings wetten vallen, mits vast kome te staan, dat degenen, die nooit of slechts gedurende kor ten lijd als arbeider bij een industrieel be drijf werkzaam zijn geweest, geen aanspraak op een uitkeering, krachtens de ouderdoms- verzekering, zullen kunnen doen gelden. Men zal bijv. moeten bepalen, dat, om een uitkeering te verkrijgen, althans gedurende 10 jaren geregeld loonarbeid moet zijn ver richt, terwijl degene, die na het bereiken van den 60-jarigen leeftijd loonarbeider wordt, geen recht op uitkeering krijgt. Vraagpunt 2a, 2b en 2c. Samenkoppelen ziekengeld en ziekenverzorging; verplichting tot aansluiting bij een ziekenfonds. Aangezien de Vereeniging van Nederland sche Werkgevers het plan-Posthuma-Kupers heeft aanvaard, in welk plan een afzonder lijke regeling wordt verondersteld voor de geneeskundige verzorging van arbeiders en met dezen maatschappelijk gelijkstaanden, meent de Vereeniging de vraag 2a. voorloo pig ontkennend te moeten beantwoorden. Het wordt niet noodzakelijk gezicht, aan de arbeiders de wettelijke verplichting op te léggen, zich bij een ziekenfonds aan te slui ten met een indirecten dwang, als is neer gelegd in het eerste lid van artikel 4-3 van de Ziektewet, kan worden volstaan. Vraagpunten 2d, 2e en 2f. Kleine onge vallen, wat ziekengelduitkeering betreft, be schouwen als ziektegevallen; geneeskundige behandeling van lichte ongevallen. Ongevalen moeten gedurende een bepaal den termijn met betrekking tot het verleenen van geldelijke uilkeeringen aanvankelijk als ziektegevallen worden beschouwd, mits de risicodrager van de Ongevallenverzekering van* het begin af aan zeggenschap krijgt over de geneeskundige behandeling. Voor kleine verwondingen zal, wanneer aan de fabriek een dokter is verbonden, aan den fabrieksdokter een plaats moeten wor den ingeruimd. Vraagpunt 3a. Invoering eenheidsrenlen Invaliditeitswet. Vraagpunt 3b. Individueele verzekering of collectieve verzekering bij de Invaliditeitswet Vraagpunt 3c. Individueele boekhouding van premiën voor de- Invaliditeitswet af schaffen. De beantwoording dezer vraagpunten moet bezien worden onder het licht van heigeen in de inleiding over de splitsing der Invali- diteits- en Ouderdomswet is opgemerkt. Met de voorziening tegen invaliditeit behoeft men zich, wanneer men deze tot Staatstaak wil maken, bij de beantwoording dezer vragen niet in te laten. Evenmin wat betreft de be roepsziekteverzekering. Deze kan zich im mers geheel aansluiten, hetzij bij de ziekte-, hetzij bij de ongevallenverzekering. Er blijft dus over de ouderdomsverzekering. Invoering van eenheidsrenten voor de ouderdomsverzekering ware gewenscht, mits vast kome te staan, dat degenen, die nooit of slechts gedurende korten tijd arbeider zijn geweest, geen aanspraak op een uitkeering zullen kunnen doen gelden. Men zal moeten bepalen, dat, om een uitkeering te verkrij gen, althans gedurende 10 jaren geregeld loonarbeid moet zijn verricht, terwijl be paald zou moeten worden, dat degene, die na den 50-jarigen leeftijd loonarbeider wordt geen recht op uitkeering krijgt. Collectieve verzekering ware gewenscht. De individueele boekhouding van premiën kan vervallen. Vraagpunt 4. Ziekteverzekering. Collectief. De Ziekteverzekering voor eiken arbeider af zonderlijk moefc worden vervangen door een collectieve ver^keripg van allé arbeiders in dienst van eer^ bepaalden werkgever. Vraagpunt 5;? De uitvoering van de Ziekte en Ongevallenverzekering door een orgaan of twee organnen. Uit het verzekeringlechnisch oogpunt is het beter, om één orgaan in het leven te roepen. Dit orgaan zou de hoofdvereeniging van het plan-Posthuma-Kupers moeten zijn. Voor die werkgevers, die zich om bepaalde redenen niet willen of niet kunnen aansluiten bij een bedrijfsvereniging, zou het garantiefonds van het plan-Posthuma-Kupers moeten wor den ingevoerd. De uitvoering der ouderdomsverzekering ware in handen van één centraal orgaan in den geest van de hoofdvereeniging van het plan-Posthuma-Kupers te leggen. De uilvoe ring der. beroepsziekteverzekering zou op de zelfde wijze geregeld moeten worden als in het plan-Posthuma-Kupers de uitvoering der ziekteverzekering geregeld is. Alg. R.-K. Werkgevsrsver. en R.-K. Verbond van Werkgeversverenigingen. Dezer dagen vergaderden het hoofdbestuur der'Algemeene R.-K. Werkgeversvereniging en liet bestuur van het R.-K. Verbond van Werkgeversvereenigingen over het standpunt dat genoemde organisaties zouden moeten in nemen over de vraagpunten betreffende de herziening der sociale verzekering, welke door den Minister van Arbeid aan den Hoo gen Raad van Arbeid zijn voorgelegd en welk standpunt aan den Hoogen Raad van Arbeid zou worden kenbaar gemaakt. De vergade ring stelde de volgende conclusies vast I. Er bestaat in het algemeene en onder na le noemen voorbehoud geen bezwaar als grondslag bij de voorgenomen herziening der arbeidersverzekering eenheid aan te nemen ten aanzien van de categorieën van verze kerden, die onder de verplichte ongevallen-, ziekte-, inval iditeils- en ouderdomsverzeke- ring vallen, mits bij de uitwerking van dezen grondslag lerwille van het systeem geen ca tegorieën arbeiders onder de verplichte ver zekering worden gebracht, die geacht kunnen worden ook zonder dwang de noodige voor zorg in acht te kunnen nemen m.a.w. mits een loongrens blijft, bestaan waarboven de verplichte verzekering niet toepasselijk zal üjti. II. Er is geen reden aanwezig tot wettelijk ingrijpen in de ziekleyerzorging. Het particu lier initiatief voorziet voldoende in de genees kundige verzorging van arbeiders en met de zen maatschappelijk gelijkstaanden, terwijl de ontwikkeling dezer verzorging met ver trouwen kan worden overgelaten aan de be trokkenen zelf. Door deze conclusie vervalt de noodzake lijkheid om de vraagstukken die door den Minister hierover gesteld zijn te beantwoor den. III. Geen bezwaar bestaat tegen het over brengen van de behandeling van de kleine ongevallen naar de ziekte-verzekering. Waar mogeliik zal echter de behandeling dezer on gevallen opgedragen moeten blijven aan den „fabrieksdokter", zoo die aanwezig is, zonder dat ambtelijk ingrijpen vereisclit wordt. IV. Tegen het stelsel van collectieve ziek teverzekering bestaat geen, tegen dat van eenheidsrente bestaat overwegend principieel bezwaar. Door dit laatste stelsel toch gaat het verband tusschen rente eenerzijds en loon en premiestorting anderzijds geheel verloren, komt de samenhang tusschen rente en be hoefte van den arbeider niet tot uiting en wordt ten slotte hij den arbeider het besef gedood dat de uitkeering de vrucht is van de gedurende vele jaren gestorte premiën. Het is noodzakelijk, dat de practische mo gelijkheid overwogen wordt om te komen tot: a. het stelsel van collectieve verzekering (beoogende den werkgever te bevrijden van een groot deel der huidige administratieve rompslomp), b. met behoud van de individueele rente- bepaling, waarbij zoo mogelijk de individu eele boekhouding door de overheid en haar organen worde vermeden, althans tot de ge ringste afmetingen worde teruggebracht. De Minister worde uilgenoodigd de prac tische uitvoerbaarheid van dit denkbeeld nauwkeurig te doen nagaan. V. Mocht de Proeve-Posthuma-Kupers voor de ziekteverzekering niet in haar geheel tot wet verheven worden, dan bestaat de wen sehelijkheid om de uitvoering der Ongeval lenwet, Ziekteverzekering en Invaliditeits verzekering als regel op te dragen aan orga nen, voortgekomen uit het particulier initia tief, terwijl de uitvoering van een en ander door organen van de Overheid een aanvul lend karakter zou moeten dragen. Of verschillende vormen van organisatie, voorkomend uit het vrije initiatief, moeten worden toegelaten, hangt in hoofdzaak af van de vraag, of en in hoeverre deze organi satievormen kunnen instaan voor een econo mische behartiging van hun taak. Zoolang positieve gegevens en cijfermateriaal ontbre ken, is hieromtrent geen oordeel te vormen. De Vlootwet Het Nat. Arbeids-Secretariaat zal de anti- oorlogsactie tegen oorlog en oorlogsvoorbe reiding, naar aanleiding van de jongste poli tieke gebeurtenissen betreffende de Vlootwet plannen der Regecring, me"t kracht voortzet ten. „De Msb." zegt, dat het bericht van „De Tel." als zouden er tusschen den Gouverneur- Generaal, mr. Fock, en den Minister van Koloniën inzake de Vlootplannen ernstige moeilijkheden zijn gerezen, slechts op fan tasie berust. -Het aftreden van den Indischen vloot- voogd vice-admiraal W. J. G. Umbgrove kan oiet beschouwd worden als een bewijs van wrijving tusschen den Gouverneur-Generaal en den Minister, daar het vertrek van den Vlootvoogd op dit tijdstip in verband met het verstrijken van den termijn van drie jaar, waarvoor deze benoemingen gewoonlijk ge schieden, reeds lang te voren vaststond. Daarentegen wordt aan „De Avp." geschre ven, dat er tusschen mr. Fock en den vloot voogd, vice-admiraal Umbgrove, reeds in grijpend meeningsverschil sedert de eerste maanden van dit jaar bestond. Zoozeer zelfs, dat toen reeds lot abdicatie van den admi raal was besloten, al trachtte men dit geheim te houden. Ook hier scheen de oorzaak niet ver le zoeken. Het ingrijpen van den gouver neur-generaal in den gang van zaken op- en met de vloot, kon de van karakter flinke ad miraal Umbgrove niet dulden. Volgens „De Tel." hebben S. D. A. P. Par tijbestuur met Kamerfractie het voorstel der Communisten, om te komen tot bijeenroeping der Tweede Kamer op verzoek van minstens tien leden, officieel in behandeling genomen. Zij zullen niet op dit voorstel ingaan en hun nerzijds is geen initiatief tot bijeenroeping der Tweede Kamer te wachten. Daarmede is de mogelijkheid, dat langs parlementairen weg invloed op het verloop van de huidige minister-crisis zal worden uit geoefend, vrijwel uitgesloten. Van andere fracties toch is zulk een „voorstel van tien" niet te wachten. Vóór Sept. a.s. zal dus geen ontmoeting tusschen de Tweede Kamer en de Regeering plaats vinden. In de le Scheveningen gehouden al gemeene jaarlijksche vergadering van de Vereeniging van Hoofdredacteuren is de heer A. A. Humme, voorzitter, als zoodanig her kozen. In de vacature van den heer J. Gres- hoff werd gekozen de heer S. F. van Oss, zoodat het bestuur thans als volgt is samen gesteld: voorzitter A. A. Humme; vice-voor- zitter mr. J. Kalff; secr.-penningmeester Herman Salomonson, en leden S. F. van Oss en J. W. Iienny. Na afloop der vergade ring werd een gezamenlijke maaltijd ge houden. Prof. R. II. Sallet, onlangs afgetreden als lioogleeraar in de gezondheidsleer aan de Amsterdamsche Universiteit, is haar Ber lijn vertrokken, waar hij zich metterwoon gaal vestigen. Inzake de kwestie der navorderings aanslagen zal het Amsterdamsche gemeen tebestuur de beslissing van den Hoogen Raad in de Leidsche zaak dienaangaande af wachten. Ged. Stalen van Noord-Holland hebben een navorderingsaanslag in den hoofdelij- ken omslag» der gemeente Alkmaar dienst 1921 vernietigd op grond der overweging, dat het bekend worden van een aanslag in de Rijksinkomstenbelasling niet is le be schouwen als èen feit, dat grond oplevert voor het vermoeden, dat een te lage aan slag werd opgelegd. Hieruit volgt, dat alle navorderingsaan slagen door die Gemeente opgelegd en ge baseerd op de Rijksinkomstenbelasting (zoo als in vele gemeenten is en nog geschiedt) ongeldig zijn verklaard. Deze zaak is voor Ged. Staten uitvoerig toegelicht door den heer I. Prins Az., accoun tant en oud-deskundige der Rijksbelastingen aldaar. De afd. Zaandam der S. D. A. P. heeft in een motie de andere afdeelingen uitge- noodigd tot een actie voor de handhaving (c. Qweder-instelling) van de 45-urige werk week voor het gemeentepersoneel. Men meldt uit Rome aan „De Maas bode", dat aan de Bisschoppen van Neder land een schrijven is jgericht, volgens het welk aan de theologische faculteit van de R.-KUniversiteit te Nijmegen door de con gregatie voor de seminarfes en Universitei ten onder zekere voorwaarden machtiging is gegeven, om academische graden te ver leenen. Blijkens telegrafische mededeeling van Hr. Ms. gezantschap te Madrid heeft de Sj^aansche regeering besloten, op grond van het toenemen van het mond- en klauw zeer in ons land, voorloopig geen invoer vergunningen voor runderen, schapen, gei ten en varkens uit ons land meer te ver leenen en de reeds verleende invoerver gunningen in te trekken. Vee als genoemd, hetwelk na 23 Juli 1923 uit ons land wordt afgezonden, wordt in Spanje niet meer toegelaten. Het invoerverbod van runde ren, schapen, geiten en varkens, alsmede van het vleesch van dat vee, hun huiden en de ruwe wol, ingesteld bij Real Orden van 2 Dec. 1922, is daarmede wederom ten volle van kracht. Blijkens de memorie van antwoord op het voorloopig verslag der Tweede Kamer betreffende het wetsvoorstel-Schaper tot het aanvullen van de wet van 22 April 1855, houdende regeling der verantwoor delijkheid van de hoofden der ministerieels departementen, doet het den voorsteller leed, dat zijn wetsontwerp geen'beter ont haal heeft gevonden. Hij kan zich niet ont veinzen, dat een poging, als door hem ge daan, gezien het „vrij algemeene" oordeel van hen, die aan het afdeelingsonderzoek deelnamen, zoo goed als geen kans van, slagen heeft. Hij kent uit parlementaire er varing le goed het lot van een initiatief voorstel, dat op deze wijze wordt ontvan gen. Ófschoon hij volstrekt niet overtuigd is van het onjuiste der strekking van het gedane voorstel, acht hij zich in de gege ven omstandigheden niet gerechtigd, ten aanzien van dit ontwerp meer tijd en ar beid van de Kamer in beslag te nemen, waarom hij het wetsvoorstel intrekt. BINNENLAND. Wetsontwerp h>t herziening der Gemeente wet. Br iel van de Vereeniging van Nederland- sclie Werkgevers Aan den Hoogen Raad van Arbeid. Het standpunt der Alg. R.-K. Werkgevers- ver. en hel R.-K. Verbond van Werkgevers- vereenigingen inzake de vraagpunten betref fende de herziening der sociale verzekering. Het Spaansche invoerverbod van runderen, schapen, geiten en varkens, alsmede van het vleesch van dit vee, hnn huiden en de rnwei wol is ten opzichte van ons land weer van volle kracht verklaard. BUITENLAND. Het vredesverdrag te Lansanne Is getee. kend. De Engelsche pers vreest voor achternit- steliing van Engeland door het geheim-hon den der Engelsche nota. Eerste vonnis in het proces EhrhardL De Ned. Middenslandsbond bereidt ec-n reorganisatie voor, waarvan dc be doeling is, dat hij zich in twee hoofdgroe pen zal splitsen, n.l. één voor de slands- organisaties en één voor de vakorganisa ties, op welke wijze men een volledige cen tralisatie hoopt le verkrijgen van alle In Nederland bestaande raiddenstandsvereeni- gingen, die op neutralen grondslag zijn ge vestigd. Tot de standsorganisalies worden gerekend te behooren de plaatselijke Mid denstands-, Handels- of Winkeliersvereent- gingen, terwijl de groep vakorganisaties ge vormd worden door de middenstands- patroonsvakbonden. In de algemeene ver gadering, welke bel congres vooraf zal gaan, zullen omtrent de voorgenomen re organisatie voorstellen door het Bondsbe- sluur gedaan worden. In een gemeenschappelijk adres aan den Minister van Onderwijs van de zijde van bijzondere normaallessen, zoowel Chr. en R.-K. als neutrale, wordt, naar „De School met den Bijbel" meldt, de wensehe lijkheid uitgedrukt bij eventueel later stel len der onderwijzersexamens deze in elk ge val te doen afloopen, voordat de hoofdakte examens beginnen. Genoemd blad schrijft over dit adres: „Voor de geslaagden wordt dan althans de mogelijkheid opengelaten twee jaar later de hoofdakte le verkrijgen. Immers moeten de candidaten voor de hoofdakte een bewijs van tweejarige werkzaamheid als onder wijzer overleggen, om tot het examen toe gelaten te worden. Bij het gelijktijdig plaats hebben der beide examens wordt dit moge lijkheid afgesneden. In 1878 heeft de wetgever die mogelijk heid opzettelijk geschapen. Onder de wet van 1857 moesten do candidaten voor het hoofdonderwijzersexamen 23 jaar oud zijn. Dat werd na 1878 anders. Maar met het later stellen der aloude voorjaarsexamens gaan we ongemerkt een schrede naar 1857 terug. Nog iets anders is onder de aandacht van den Minister gebracht. Als, wat steeds algemeener schijnt te worden en nader schijnt te komen, do vak opleiding aan normaallessen en kweekscho len met de herfstmaand gaat aanvangen, terwijl de akte-examens in dqn zomer plaal9 vinden, dan zullen dc normaallessen geen aanspraak hebben op de Rijksbijdrage over den laatslon cursus, die dan geen vol jaar geduurd hoeft, tenzij het desbetreffende Kon. besluit zóó gewijzigd of geïnterpreteerd worde, dat de cursus September-Juni voor een vol jaar wordt gerekend. Indien niet, dan zullen meermalen de normaallessen elke rijksbijdrage moeien derven, al hebben ze de kweekelingen gedurende twee cursus sen 'opgeleid. Van een normaalles, van welker kweeke lingen er dit voorjaar acht slaagden, wordt ons bericht, dat voor slechts drie de Rijks bijdrage werd verkregen, voor één de volle, voor de overige twee de halve. De andere vijf, van de mulo-school ot de driejarige H. B. S. afkomstig en in 1921 na 1 Mei ge plaatst, gaven geen aanspraak op eenige Rijksbijdrage. De Minister van Financién brengt ter kennis van belanghebbenden, dat de com missie van deskundigen voor het invoer recht op vcrsch en gekoeld vleesch irr haar vergadering van 23 dezer de in de wet van 19 Mei 1922 bedoelde prijscourant heett vastgesteld als volgt: Rund- en kaUsvleesch versch of gekoeld, 100 K.G. f 105. Panrden- en ander vleesch, versch ot gekoeld, 100 K.G. f 60. Gedurende Augustus 1923 zal mits dien het invoerrecht voor de hierboven be doelde vleeschsoorten bedragen 10 pCt. van de hiervoor vermelde waarden. De directie der Nederlandsche Spoor wegen heeft bepaald, dat „hot verleenen van verlof ean het personeel zoodanig moet ge schieden, dat zooveel mogelijk aan iedereen in Mei tot en met September ten minste zes dag«a verlof toegekend kunnen worden. BIJ

Leidsch Dagblad | 1923 | | pagina 1