LEIDSCH DAGBLAD. Donderdag 19 Juli 1923. EERSTE BLAD. Officieele Kennisgeving De Crisis aan Financiën. STADSNIEUWS. BINNENLAND Het voornaamst0 nieuws van heden. GELENGD NIEUWS. prijs der advertenties; SO Gis. per regeL Bij regelabonnement belangrijk j lageren prijs. Kleine ad verten tiën, uitsluitend bij vooruïtbe- taling. Woensdags en Zaterdags 50 Cte., bij een I maximum aantal woorden van 30. Incasso volgens postrecbt Voor eventucele op- Ec-nding van brieven 10 Cts. porto te betalen. Bewijsnummer 5 Gts. Bureau Noordeindspiein. Telefoonnummers voor Directie en Administratie 173, Redactie 1507. Postchèqcs- en Giiodienst No. 67053. Postbus No. 64. Prijs dezer courant^ Voor leiden p. 3 mn? 'f 2.35, p. weeï 'f 0.19 Buiten Leiden, waar agenten gevestigd rijn, per week ,0Ï8 Franco per post 2 35 "F portokosten. Dit nummer bestaat uit TWEE Bladen Nummer 1Ó437. Weldra zal in ons Blad begonnen worden met een nienw feniileton, een oorspronkeiij- ken Hollandschen detective-roman van R. J." Brandenbnrg, schrijver van „Het docdend Zwijgen", getiteld: DE VROUW ZONDER HART. GEMEENTELIJKE VISCHVERKOOP. Aan den gemeentelijken vischwinkel, iVischmarkt 18, tel. 1225, is VRIJDAG ver krijgbaar SCHOL a 10.18, groote SCHEL- jyiSCH a 10.32 en KABELJAUW, a f0.40 per pond. - ,1 N. C. DE GIJSELAAR, Burgem. Leiden, 19 Juli 1923. Hoewel te voorzien was, dat de Vlootwet tot heel wat moeilijkheden aanleiding zou geven, kwam gisteren het bericht over het aftreden van minister de Geer toch nog on verwacht en eenigszins als een verrassing. Daar gaat een der kopstukken van het ministerie Ruys de Beerenbrouck heen. om dat totaal wordt ingegaan tegen de bezui nigingspolitiek der regeering, haar plecht anker als het ware. 't Is wel een bijzonder beeld dat het ministerie daarmee biedt, 'een beeld, dat moet zijn afgedwongen om duistere politieke redenen of iets van dien aard. Anders is deze houding toch totaal 'pnbegrijpelijk. Men weet hoe het met de rijksfinanciën ja gesteld. Van sluiten van de begroeting is trots alle bezuinigingen nog in werkelijk heid geen sprake, al zijn nadeelige saldi dan officieel weg gedecreteerd. En in die ölhStandigheden zouden tientallen millioe- nen in zeer kort tijdsverloop moeten worden besteed voor een vlootwet, dus nog zwaardere lasten moeten worden 'ge legd op het door de belastingen al te zwaar gedrukt Nederlandsche volk. Weggeworpen wordt door de regeering Kaar eigen meening van nog maar ruim een half jaar geleden, dat in deze finantieele benauwenis vooreerst niet aan zulko 'dure- zij het ook belangrijke plan nen was te denken een benauwenis die eerder is toe- dan afgenomenweg geworpen wordt het rapport der vlootcora- missie, die, al erkende ook zij de wensche- lijkkeid van vlootbouw, toch niet durfde adviseeren thans daartoe over te gaan, nu zoowel de Nederlandsche als Indische be grootingen zulk een slot vertoonden. Opeens jaagt het ministerie de kogel door 'de kerk: Met 1 Jan. 1924 moet aan het uit geven van de tientallen millioenen worden begonnen. Alsof er eenig aspect is van ver betering tegen het volgend jaar Op alles en nog wat moet beknibbeld wor den. tot zelfs op het peil van het onderwijs toe. Laten wij alleen voor Leiden maar eens wijzen op het Academisch Ziekenhuis, welks bouw vrijwel geheel is stilgelegd omdat het geld voor afmaken ontbreekt, dat zelfs wordt verwaarloosd in onderhoud, voor zoo ver het er staat; dan op het feit, dat voor woningbouw bijna geen regeeringssteun nicer is te erlangen, al weer omdat de Dervus rerum omnium ontbreektop het teikens eu telkens terugbrengen van de werkloozenondersteuning tot lagere sommen, op het scherpe optreden van regeeringswege tegen besluiten van den Gemeenteraad in zake werkloozensteun, men denke aan den gang van zaken bij het voorstel van Stralen in onzen Leidschen raad, nogmaals, omdat or geen geld is in de regeeringskassenop de verhooging van de collegegelden, hoe weinig daardoor maar meer inkomt in de schatkist. En op hoeveel meer zou niet te wijzen zijn waar bezuinigd wordt en ook wel bezuinigd worden moet en nog verder bezuinigd zal moeten worden omdat de financiën daartoe dwingen. En nu zouden, gelijk gezegd, tientallen millioenen moeten worden besteed voor vlootbouw Het wil er bij ons niet in, dat de Staten-Generaal daaraan haar medewer king zullen verleenen. En in ieder geval dur ven wij wel voorspellen, dat daarmee gehan deld zou worden tegen den wensch en de begeerten van het overgroote deel van het volk in, dat in dezen staat achter den heen- gaanden minister, wien zoo'n omspringen met de regeeringsgelden toch ook te bar is geworden en daarvoor geen verantwoorde lijkheid wenscht te dragen. Het is met een staat als met ieder burger afzonderlijk: dc tering moet naar de nering worden gezet en wanneer de inkomsten niet toelaten wat men gaarne zou willen of zelfs wat wel gewenscht'zou zijn, dan moet, noodgedwongen, worden afgezien van wat het eerst te missen ls; dan moet het direct onafwijsbaar noodige voorgaan en niet het andere worden gewacht tot betere tijden zijn aangebroken, hoe spijtig het in ïnenig opzicht kan zijn. Tof) dit andero waarmee tot betere I tijden moet worden gewacht, behoort ook de vlootbouw, waarvoor geen nieuwe, zwaardere lasten mogen worden gelegd op de belastingbetalers in Nederland en onze Oost, die toch reeds te diep in de beurs moeten tasten over 't algemeen. En dit te eer, waar immers nog niet de algemeene toestand in de wereldpolitiek is opgeklaard, nu nog onbekend is, in welke richting de wereld zal voortdrijven en waarmee de vlootbouw nauw samenhangt. I De- zomerrust is wel verstoord door deze onverwachte en ongewenschtc regeerings- decisie, die en dat is o.i. ook zeer erg opgeld zal gaan doen in de politiek en daar- 1 meo komen uit do sfeer van zakelijkheid in die van allerlei oudergrondsche verwar ringen etc. Onze grachten. De groole massa IJselwater, tijdens de hitte te Gouda ingelaten, begint thans voor Leiden nuttig effect te sorteeren. Het water in de hoofdgrachten is van buitengewoon gunstige samenstelling en het zoutgehalte is zeer gering. De kleur is dan ook niet meer grijs of zwart, maar doorzichtig licht-grocn. Door ieder kan thans duidelijk worden nagegaan, welke grachten door foutieve profielvernauwing niet mee profitecren van deze ververscliing en in welke richting dus van stadswege naar verbetering moet wor den gestreefd. Er is alle reden tot erkente lijkheid voor de maatregelen in de laatste weken door Rijnland genomen te onzen opzichte. Vijftigjarig beslaan van Van Cranenbnrgh Heringa's Sajetfabriek. Wij leven le Leiden thans in den lijd van jubilea van induslrieele ondernemingen. Eerst hadden we te vermelden het 75-jarig bestaan van de wetenschappelijke boek drukkerij van de firma E. J. Brill, dat naar den wensch van den fegenwoordigen fir mant geheel onopgemerkt voorbijging. Daar op volgde de boek- en steendrukkerij van de firma P. W. M. Trap, die eveneens haar 75-jarig bestaan kon herdenken, waarvan de beheerder, de heer J. P. Trap, zich mede aan huldebetoon onttrok. En nu herdenkt lieden de ft. V. Van Cra- nenburg Heringa's Sajetfabriek, Vliet ën Rapenburg, het vijftigjarig bestaan harer bloeiende zaak. Kantoren en magazijnen zijn vandaag ge sloten, de vuren zijn gedoofd, de machines slaan stil en het personeel bevindt zich niet in de fabrieken. De directie biedt heden den opzichters, het kantoorpersoneel en de werklieden een uitstapje naar Brussel aan, waar de meeste en belangrijkste merkwaardigheden zullen worden bezichtigd. Hedenmorgen vroeg is het talrijk gezelschap in opgewekte stem ming vertrokken en het zal eerst vanavond laat terugkeeren van de reis, waarvan de meesten ongetwijfeld de herinnering hun gc- hecle leven zullen bewaren. Het reisprogramma, waarvan wij een en ander hoorden vertellen, zag er bijzonder aantrekkelijk uit. Verder zal het personeel in verband met dit jubileum Maandag, Dinsdag en Woens dag a.s. ook nog vacanlie hebben. Bij Kon. besluit is met ingang van 17 September, aan mr. W. van der Vlugt, we gens het bereikt hebben van den 70-jarigen leeftijd, eervol ontslag verleend als lioog- leeraar aan de Rijksuniversiteit alhier, met dankbetuiging voor de gedurende vele jaren aan die universiteit bewezen gewichtige diensten en is, ook met ingang van 17 Sep tember, aan dr. J. Poels, wegens het bereikt hebben van den 70-jarigen leeftijd, eervol ontslag verleend als buitengewoon hoog leeraar aan deze universiteit, met dankbe tuiging voor de in die betrekking bewezen diensten. Geslaagd is te 's Gravenhagc voor het notarieel Staatsexamen .tweede deel, mr. H. Wilbrenninck, alhier. De heer II. L. C. Bik is geslaagd voor het diploma boekhouden, handelsrekenen en handelskennis, afgenomen door de Ver. van Leeraren in de Handelswetenschappen. Bevorderd is van de tweede naar de derde klasse van de afdeeling werktuig bouwkunde der Middelbare Technische School te Amsterdam, II. J. Blokpoel, en toegelaten tot de eerste klasse van dezelfde school J. M. Blokpoel, alhier. In enkele bladen vonden wij vermeldt, dat mr. dr. G. E. van Strijen, secretaris de zer gemeente, heden zou herdenken dat hij twaall-en-een-half-jaar geleden als zoodanig in functie trad. Op "verzoek deelen wij gaarne mede, dat c^t voorbarig was. De in-dienst-treding van den lieer Van Strijen bad plaats 9 Februari 1911. Hij zal dus eerst 9 Augustus zijn lwaalf-en-een-lialf- jarig dienstjubileum kunnen herdenken. Op 21 Juli a.s., des nam. lusschen drie en acht uur hebben de schietwedstrij den plaats van de Leidsclie Burgerwacht op de banen te Katwijk. Er wordt geschoten in drie afdeeüngen. De vier beste schutters van iedere afdee ling zullen op Zaterdag 28 Juli a.s., des nam. te halfzeven kampen om den zilveren beker, geschonken door den voorzitter, mr. P. A. Pijnacker Hordijk. Het geheel slaat onder leiding van den lste-luilenant P. II. Sleenhauer. Met den (rein, die morgen hier te lande verwacht wordt, zal de Nederl. Cen trale voor Vacantiekinderen alhier, 600 kin deren, haast uitsluitend uit het Roergebied, overbrengen. De kinderen uit het Rijnland komen 3 Augustus, op welken datum weer een bijzondere, trein verwacht wordt rr.et kinderen uit heel Duitschland. Op 31 dezer is er een terugtransport naar Duitschland Gisterenmorgen 1 pl.m. elf uur is de 28-jarige A. B., maaiinc-bankwerker aan de Stedelijke Gasfabriek door misstappen, van een 8 M. hooge* kraan gevallen op oen stecnen vloer. Hij bekwam een fractuur der lendewervels en is per brancard der fabriek naar het Acad. Ziekenhuis gebracht. Algemeene Synode der Ned. Herv. Kerk. De 108s^e vergadering van de Algemeene Synode der Ned.-Herv. Kerk is gisteren ge opende door den president van jaren, den heer P. Bongers, pred. te Kamerijk, met de voorlezing van den lOOsten Psalm. Spreker betreurt het, dat hij het openingswoord moet spreken in plaats van den heer D. Zoele, pred. të Lemmer, die door ongesteldheid ver hinderd is. Ook herinnert hij in hartelijke be woordingen aan den secretaris, wien een ziekteverlof moest worden verleend. Spreker wijst daarna op de tijdsomstandigheden, welke door pessimisten met zoo donker oog worden bezien. Zelfs heeft een Duitscli ge leerde den algeheelen ondergang van de Westersche beschaving zien aankomen. On getwijfeld zijn degenereerende krachten aan het werk op menig terrein. Maar als christenen mogen wij niet zwaarmoedig en moedeloos zijn. Veeleer beziele ons het apostolisch woord: „Wij hebben dan altijd goeden moed!" Vooral op één lichtpunt, op één teeken, dat moed geeft, mag spr. wijzen: het jubileum van onze Koningin. Wel mogen wij getuigen, dat II. M. de schoonste ver wachtingen heeft overtroffen. Er is reden, daarvoor God te danken en evenals de dich ter van den Psalm, dien spr. heeft voorgele- lezen, te jubelen: ,.Loof den Heerë mijne ziel!" Onlangs is de samenstelling van de Al gemeene Synode medegedeeld. Wij kunnen nu volstaan met de vermelding, dat in de plaats van de hëeren dr. II. Schokking en D. Zoele aanwezig zijn hun secundi A. B. te Winkel, pred. te 's Gravenhage (tot 1 Aug.), en G. van Dijk, pred. te Anjum. Vervolgens geschiedt de benoeming van het moderamen. Tot president wordt herbe noemd dr. G. J. Weyland, pred. te Vecre, tot vice-president ds. A. de Haan, pred. te Zwolle en tot secundus van den vice-president ds. F. Tammens, pred. le Zuidbroek. De president dankt den heer Bongers voor zijn openingswoorden. Hij zelf legt er allen nadruk op, dat in de Ned. Herv. Kerk het be ginsel der geestelijke vrijheid wordt hoogge houden. Gelijk de vrome Israëliet op zijn voorhoofdsbindselen het liefhebben van Je hova en het onderhouden van de wet heeft geschreven, zoo moeten wij het phylacterion der liefde jegens onzen naaste bewaren in ons hart, gedachtig aan het woord van Pau- lus: „Draagt elkanders lasten en vervult al- zoo de wet van Christus". Op die wijze ko men wij tot die echte, heilige tolerantie, welke, volgens een onlangs uitgesproken wensch, aan ieder in de kerk vergunt in de nabijheid van God le leven en van Hem te genieten. De president richt zich vervolgens tot de kerkelijke hoogleeraren, dr. L. Knappert en dr. W. J. Aalders. Hij herinnert aan de be noeming van dezen laatste tot staats-hoog- leeraar te Groningen. Wel zeer moeilijk valt het aan dr. Aalders, zooals de president weet, het kerkelijk hoogleeraarschap neer te leg gen, doch ongetwijfeld zal hij de Kerk blij ven dienen met zijn gaven en zijn kracht. Ook worden herinneringswoorden gewijd aan wijlen dr. P. J. Muller, den talentvollen oud- hoog) eeraar. Besloten wordt een brief le richten aan den secretaris der Synode, wiens arbeid, tij dens zijn ziekteverlof, wordt verricht door zijn secundus den heer G. J. van der Flier, pred. te Leimuiden. Het reglement van orde wordt vastgesteld. In liet orgaan der Kerk zal worden mede gedeeld, dat wetsvoorstellen van niel-leden der Synode, welke na de eerste zitting inko men, niet meer in behandeling worden ge nomen. A.s. Dinsdag zal de benoeming plaats heb ben van een kerkelijken hoogleeraar uit het door de commissie van voordracht gefor meerde drietal. Z. D. H. de Bisschop van Haarlem heeft benoemd tot deken van hot dekenaat Am sterdam en tot rector van het Bagijnhof te Amsterdam, den zeer eerw. heer P. Stroo- i niertot deken van het dekenaat Gouda en lot pastoor te Gouda (O. L. V. Hemelvaart) 'don zeer eerw. heer P. H. Wijtenburg en tot pastoor te VelsenWijkeroog, den wel eerw. heer A. IJ. M.' J. Homulle, professor aan het Seminarie IJageveld, te Voorhout. Tot gewoon hoogleeraar in de oecono- mische aardrijkskunde aan de Ned. Handcls- hoogeschool te Rotterdam is benoemd de heer W. E. Boerman, lector aan die school. Bij Kon. besluit is, met ingang van 1 October, aan dr. G. van Beek, op zijn ver zoek, eervol ontslag verleend als directeur van en leeraar aan de Rijks Hoogere Bur gerschool te Oud-Beierland; is, met ingang van 1 September, aan H. M. J. Motké, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als leeraar aan de R. II. B. S. te Middelburg; is, met ingang van 1 September, aan Chr. Krijger, op zijn verzoek, eervol ontslag ver leend als leeraar aan de R. II. B. S. te Schie dam; is wederom tijdelijk benoemd tot lee raar aan de R. II. B. S. te Oud-Beierland P. Ilerweijer. De winkeliers van de Kalverstraat te Amsterdam waren gisteren in „Hotel Neuf" door een voorloöpig comité opgeroepen voor besprekingen over een „passende versiering der voornaamste winkelstraat van de hoofd- slad des Rijks." Meegedeeld werd, dat er een plan was in- gekomen, dat f 24.000 zou kosten, wat voor de winkeliers der straat, die een gevellengle j van 700 Meter heeft, een belangrijke bijdrage j zou betcekenen,.gezien ook het feit, dat er ook zullen zijn, die niet aan de versiering wllen meedoen. j Er gingen verschillende stemmen op, die legen een versiering waren, welke f 20 per Meter zou kosten Er waren winkeliers, die f 15, anderen die f 12.50 en ook enkele, die f 10 per „Meter-versiering" wilden uitgeven. De heer De Lieme wees er op, dat de Ko ningin den grootst mogelijken eenvoud wi!de hebben en dat de kosten zich tot het strikt noodige zouden beperken. Hij had het ge noegen gehad, onlangs den Prins in zijn zaak (de firma Kalker) te mogen ontvangen en j Z. K. II. had hem verklaard, zoo staat in het verslag van „De Tel." over deze vergade ring, dat de Koningin van oordeel was, dat „één dag dronken en hossen voldoende was." Dit waren letterlijk de woorden van den Prins. De spreker voelde weinig voor dure ver sieringen, te meer daar de Gemeente slechts f 50.000 beschikbaar stelt. De Leidschestraat- versicring kost f 10.000. Na nog eenige discussies werd besloten, dat een comité met meer definitieve plannen zou komen, welke zeker niet meer dan f 15 per „Meter-versiering" "zouden kosten. Onder voorzitterschap van den heer J. Mennes, uit Groningen, is gisteren te Utrecht begonnen de algemeene vergadering van den Ned. Bond*van protestant-christelijk post-, telegraaf- en telefoonpersoneel „Door Plicht tot Recht". Namens den directeur-generaal der poste rijen en telegrafie woonde de heer Rasman de vergadering bij. Mede aanwezig warén de hoeren Kruithof, voorzitter van liet Chr. Na tionaal Vakverbond en Baas, secretaris van den Amsterdamschen Chr. Besturenbond. Vertegenwoordigd waren 37 aldeelingen. De heer J. Mennes, uit Groningen, werd als 1ste voorzitter herkozen. Besloten werd, op krachtige wijze le ijve ren voor Zondagsrust en erkenning van den Goeden Vrijdag als Christelijken feestdag. Ook zal gevraagd worden om beperkten dienst op 31 Augustus. Aangenomen werd een voorstel, stelling te nemen tegen evenlueele terugzetting .van salaris. Goedgekeurd werd het voorstel: De clas sificatieplannen van den voorzitter der clas sificatie-commissie dienen niet doorgevoerd te worden. Geen uitbreiding van de klassen, niet meer aftrek. Aangenomen werd het voorstel: De rege ling minimumsalaris van f 1600 voor gehuw den worde hersteld. Voorts werden nog enkele andere voor stellen in zake de dienstvoorwaarden aan genomen. De heer G. Baas ICzn, uit Amsterdam, hield een inleiding over de laak der Christe lijke vakorganisatie van overheidspersoneel. De heer Joh an Lüger, een der redac teuren van „De Dag", heeft door zijn advo caat, mr. L. S. G. de Hartog, bij den kan tonrechter te Amsterdam een verzoek in gediend, om de op 7 Mei 11. lusschen hem en den heer Broekhuys gesloten arbeids overeenkomst dadelijk ontbonden te verkla ren en wel op de volgende gronden: dat hij 7 Mei 1923 door J. Cl. Schroder, hoofdredacteur van het dagblad „De Dag", handelende als gemachtigde van Willem Hendrik Broekhuys, thans wonende le 's-Gravenhage aan de Piel-Hein-slraat no. 100, is aangesteld tot lid der redactie (reis- redacteur) van genoemd Dagblad op een aanvangssalaris van f 9000 per jaar, in maandelijkscho termijnen te voldoen; dat verzoeker deze betrekking heeft aan vaard voor vijf jaren, ingaande 1 Juli 1923; dat het dagblad „De Dag" nog niet is verschenen, doch sedert de navolgende om standigheden zich hebben voorgedaan: a. J. C. Schroder heeft ontslag genomen als hoofdredacteur van „De Dag" wegens niet-voldoening door Broekhuys van het hem verschuldigde salaris. b. Het is verzoeker uit een onweerspro ken artikel in „De Tel." van 7 Juli 1923 gebleken, dat Broekhuys wegens ernstige vermogensmisdrijven verschillende gevan genisstraffen tot een gezamenlijken duur van meer dan zes jaren heeft ondergaan. c. Broekhuys heeft in een door hem op 15 Juli 1923 uitgegeven en geredigeerd zg. voorjoopertje van „De Dag", o.a. in een polemiek, aanvangende met de woorden „Amice Fecmslra" (op de eerste pagina) een proeve van 'verregaand onbehoorlijke journalistiek gegeven, die de in zijn dienst zijnde journalisten compromitteert, terwijl verzoeker legen herhaling van dezelfde taal in „De Dag", zij het ook in den vorm van advertenties, niet gewaarborgd is; dat verzoeker er voornamelijk toe ge komen is de betrekking van lid der redac tie van „De Dag" le aanvaarden op grond van het hoofdredacteurschap van J. C. Schroder en het in het belang van zijn goe den naam acht niet in dienst te blijven van iemand, waarvan hij thans het zeer ongunstige verleden en karakter heeft lee- ren kennen; dat derhalve de suti a. b. èn c. vermelde omstandigheden, zoowel elk op zichzelf als te zamen opleveren gewichtige redenen, enz. Wegpns financieele moeilijkheden zal het „Friesch Dagblad", uitgave van de N.V. „De Motor", te Sneek, met ingang van Za terdag niet meer verschijnen. De hooge ex ploitatiekosten en de omstandigheden ma ken den strijd om hel bestaan voor de kleine PTfTMP.MT AMD Aan de Leidsche hoogleeraren Van der Vlngl en Poels is eervol ontslag als zoodanig verleend wenens het bereiken van den 70- jarigen leeftijd. De Pers over het aftreden van den Minis ter van Financiën. Bij een brand te Doorn zijn verscheidene auto's verbrand. BUITENLAND. Het Engelsche concept-antwoord Op Rë. Dnitsche nota. De Belgische Senaat aanvaardt het regee- ringsvoorste! inzake de Gentsche Hooge- school. De Belgische Kamer neemt aan de ver lenging van den militairen diensttijd met 2 maanden wegens de Roer-bézetting. De Bnlgaarsche regeering treedt op tegen da communisten. kerkelijke bladen, die slechts weinig lezers en weinig goed betaalde advertenties heb-, ben, zwaar. Om le voorzien in reeds langer of kor-- ter bestaande vacatures op Nieuw-Guinea, heeft het hoofdbestuur der Utrechtsche Zen- dingsverecniging besloten, een drietal jonge zendelingen der Basler Mission, die niet naar het zendingsvcld konden uilgaan, uit te noo- digen, ter kennismaking naar Oegstgeest te komen. Aan uitbreiding van arbeid wordt daarbij niet gedacht, maar alleen aan in standhouding van het beslaande werk. De gewone audiëntie van den Minister van Financiën zal morgen niet plaats heb ben. In verband met liet ver- vaardigen en uilgeven van valsche gelee- kendc bankbiljetten van f 10 en f 40 heeft de Rolterdamsche recherche, in samen werking met de Amslerdamsche en Haag- sche politie, te Rotterdam drie kooplieden aangehouden. Door de c hauffeurs -vereen i- ging „Bewust Streven" le. Amsterdam, is gisteravond besloten, dat de chauffeurs, werkzaam bij de kleine ondernemingen, he den het werk zullen hervatten en de A. C, weer zullen bedienen. Voor de andere be drijven duurt de slaking onveranderd voort. N aar h o t Zusterhuis te West woud werd van elders een zuster overge plaatst, die nu in de gelegenheid was een bezoek te brengen bij oude kennissen to Hoogkarspel, die zij in 25 jaar niet gezien had. Het weerzien schokte do zuster zóo hevig, dat zij zich bijna onmiddellijk onwèl voelde en kort daarna overleed. D e H u i z e r vischhandelaars zullen in verbinding met de Vlaardinger Vereeniging van Haringhandelaren een actie in rechten tegen het Rijk aanvangen, ten einde de in de crisisjaren op de visch gevor derde gelden, ten bedrage van 9 k 10 mil Lióen, terug te eischen. Gisternacht is door o n- bekende oorzaak brand ontstaan in de auto-garage van den heer F. aan den Bcn- nekomsche weg, te Ede. De garage en een zich daarin bevindende automobiel werden een prooi der vlammen. Noch de auto noch de garage was verzekerd. Te Doorn brak gisterna- middag brand uit in de autogarage van deu heer J. W. van Setten, door ontploffing van een vat benzine. In korten lijd stond het geheele gebouw in lichterlaaie. De dorps- spuit kon aanvankelijk weinig uitrichten door den lagen druk op de waterleiding. Toen de watertoren gewaarschuwd was en de brandspuit van den ex-keizer en ver volgens do sto'ombrandspüit van Utrecht waren gearriveerd, ging -het blusschings- werk beter. Na eenige uren was men den brand meester, zoodat de omliggende ge bouwen, hoewel zij schade leden, gespaard bleven. Ongeveer vijftien auto's zijn ver brand, waarvan verschillende, die daar door particulieren gestald werden*. De meeste waren niet verzekerd. Ter zake het onbevoegd uit- eefenen der geneeskunde, is proces-verbaal opgemaakt tegen den heer De V., le Doclin- chem. Uit Lemmer werd giste- ren aan „De Tel." gemeld: Kapitein Belwendt, die gistermiddag met zijn sleepboot „Moll" van Antwerpen kwam met een sleep van acht Duitsche sleep- booten, afkomstig van. Gent, (België) en van Amsterdam vertrokken met bestem ming via Lemmer-Delfzijl naar Wilhelms haven, werd omstreeks tien uur op hef Enkhuizerzand door slorrn overvallen, waardoor hij genoodzaakt was aldaar te ankeren, Hedenmorgen om vijf uur van daar ver trokken, werd deze sleep omstreeks tien

Leidsch Dagblad | 1923 | | pagina 1