LEIDSCH DAGBLAD. Woensdag 18 Juli 1923. EERSTE BLAD. Officieele Kennisgeving STADSNIEUWS. BINNENLAND Het voornaamste nieuws van heden. m GEMENGD NIFUWS, PRIJS DER ABVEKTENTIEN: SO CU. per regel. Bij regelabonnement bétïïfrrük i legeren prija. Kleine advertenlicn, uitsluitend bij vooruilDe- faling. Woensdags en Zaterdags 50 Cts., bij een maximum aantal woorden van 30. Incasso volgens postrecnt. Voor eventueele op zending van brieven 10 Cta. porto te betalen. Bewijsnummer 5 Cts. Bureau Noordeindspleln. Telefoonnummers voor Directie en Administratie 175, Redactie 1507, Posfchèqne- en Girodienst Ho. B7055. Postbns No. Bi. PRIJS DEZER COURANT: Voor telden p. 3 mnl 7, 2.35, p. weeï - 7. 0.18 Duiten teiden, waar agenten gevestigd i'e'ri, per weeï .DIB' Franco per post 7 2.35 Hg porfoïosioa. Dit nummer bestaat uit TWEE Bladen Nnmmer 19436. GEMEENTELIJKE VISCHVERKOOP. Aan den gemeentelijken vischwinkel, "ischmarkt 18 (telef. 1225) is DONDERDAG verkrijgbaarSCHOL a 10.18—10 33, GitOOTE SCHELVISCH a fO.32 en KADEL- JAUW a f0 40 per pond. N. C. DE GIJSELAAR, Burgem. Leiden, 18 Juli 1923. Bij Kon. besluit is prof. dr. H. A. Lo- renlz bevorderd tot commandeur in de orde van den Nederlandschen Leeuw. Tc Den Haag slaagde voor het examen kanloorstenograaf systeem Pont, mej. A. Thomas, alhier. Voor het examen boekhouden, diploma „Mercurius", is geslaagd de heer G. Brons- geest. Hoewel enkele laboratorium-gebouwen op het terrein van het nieuwe Academisch Ziekenhuis, alhier, zoo goed als geneed zijn en na de vacantie in gebruik zullen worden i genomen, is overigens het werk zoo goed als geheel stopgezet. Behalve het toezichthou dend personeel, zijn er, toen de werkzaam heden nog in vollen gang waren, ongeveer i driehonderd bouwvakarbeiders en grond- werkers aangesteld geweest. Successievelijk is men begonnen te ontslaan, aanvangende met degenen, die het laatst waren aange- 'nomen. Thans heeft, met ingang van a.s. Maandagmorgen, weer een groep mcnsclien ontslag gekregen, die er 6 tot 7 jaar aan ver bonden zijn geweest, niet door het Rjjk vast aangesteld, opzichters er onder begrepen. Er zijn er nu nog een 40-tal mannen over van de allereerst aangeslelden, waaronder die dadelijk in dienst werden genomen. Wat beleekgnen aan een zoo gioot bouwwerk op zulk een uitgebreid terrein veertig men- schen? Men kan dus wel constaleeren, dat .het werk zoo goed als geh»ri is stopgezet. De politie te Hillegom heeft iemand amvrchotideir wegens verd'.-lstering van een Tijwie/ merk „Dürrkopf". Gp 20 October van het vorig jaar is alhier aangifte gedaan door I .den heer S., van ontvreemding van een rij- yiel van dit merk. Of het hetzelfde zal zijn? De wachtgeldregeling bij öe spoorwegen. Naar „De Tel." verneemt, heeft de direc tie der Nederlandsche Spoorwegen aan liet op wachtgeld gestelde personeel de volgen de „algemeene voorschriften" opgelegd: „1. De op-wachtgeld-gestelde is verplicht zich onverwijld te laten inschrijven en het noodige te doen, dat hij, zoolang hij werk loos is, blijft ingeschreven bij de gemeente lijke arbeidsbeurs zijner woonplaats of, zoo daar geen arbeidsbeurs gevestigd is, bij dc arbeidsbeurs van de meest nabijgelegen ge meente, zulks ter verkrijging van een ambt of betrekking of een andere brond van in komsten. Die verplichting herhaalt zich telken?, wanneer die op-wachtgeld-gestelde na ver richten arbeid weder werkloos wordt. II. Indien aan den -op-Wachlgeld-gestcl- öe de gelegenheid geboden wordt op ar beidscontract in dienst def Maatschappijen belast te. worden met werkzaamheden, tfclke hem naar ons oordeel redelijkerwijze opgedragen kunnen worden, is hij verplicht van die hem geboden gelegenheid gebruik fo maken, wil hij ook bij eventueel later voorkomende gelegenheid tot het verkrij gen van een werkkring in dienst der Maat schappijen (al dan niet op arbeidscontract) geraken. ni. Indien de op-wachtgeld-geslclclc we der in dienst der Maatschappijen te werk gesteld wordt op arbeidscontract, is hij ver plicht de hem opgedragen werkzaamheden ten genoegen van hem, die krachtens zijn ambt bij de Maatschappij daarover te ocr- deelen heeft, te verrichten en zicli overi gens te gedragen, zooals dat van goed per soneel verwacht mag worden, ten einde het aan de Maatschappijen mogelijk tc maken zijn te-werk-slelling te vernieuwen, wan neer het dienstbelang dit weder vorcBert, en dus weder opnieuw te geraken tot het ver krijgen van een werkkring (al dan niet op arbeidscontract) in dienst dier Maatschap pijen. IV. In geval de op-wachtgeld-geslelde ten gevolge van ziekte niet in staat is gebruik te maken van de hem geboden gelegenheid om op arbeidscontract in dienst der Maat schappijen arbeid té verrichten, is hij ver plicht daarvan zoo spoedig mogelijk ken nis te geven aan den ambtenaar der Maat schappijen, die hem vorenbedoelde gelegen heid geboden heeft, onder overlegging van een verklaring van den betrokken fondsge neesheer, indien hij deelgenoot is van het Zieken- en Ondersteuningsfonds van het Personeel in dienst der Nederlandsche Spoorwegen. Zoodra hij weder hersteld is, 'is hij verplicht zich bij vorenbedoelden Ambtenaar aan te melden, onder ov crag s'gg van een herstelbewijd, waarin de be trokken geneesheer den datum van lierstël aangeeft. Stipte naleving van dit voorschrift is ver- eischt, om de gelegenheid te verkrijgen bij gebleken behoefte weder in dienst der Maatschappijen, al dan niet op arbeidscon tract, te werk gesteld te worden." Een vliegtocht NederlandIndië. „De Tel." meldt, dat er plannen bestaan tot het organiseeren van een vliegtocht van Nederland naar Indië Reeds eenigen tijd geleden is er comité gevormd, dat zich lot onmiddellijke taak heeft gesteld, een vliegtocht AmsterdamBatavia te organi seeren. Dit comité beslaat uit de heeren Sir. Henry Delerding, president-directeur der Bataafsche Petroleum-Mij., H. Cremer, president der Deli-Mij., dr. C. J. K. van Aalst, president der Ned. Handel-Mij., J. II. Hummel, directeur der Koninklijke Paket- vaart-Mij., jhr. H. Loudon, voorzitter der Kon. Ned. Yereeniging voor Luchtvaart, A. Plesman, administrateur der Koninklijke Luchtvaart-Mij., P. E. Tegelberg, directeur der Stoomvaartmaatschappij Nederland, W. Ruys, directeur van de Rotlerdamsche Lloyd, generaal C. J. Snijders, A, H. G. Fokker, directeur der Ned. Yliegtuigenfa- brick en A. N. J. Thomassen h Thuessink van der Hoop, vlieger bij de Koninklijke Luchtvaartmaatschappij. Wat betreft hel doel, dat men met dezen vliegtocht beoogt, kunnen wij melden, al dus het blad. dat het comité zich in dezen op het standpunt stelt, dat dit doel niet uit sluitend en zelfs niet in de allereerste plaats moet zijn het volbrengen van een positieve daad, hoewel het zich ten volle bewust is van de groole belangrijkheid ccner dergelijke onderneming voor de ont wikkeling van het vliegverkeer in tcchni- schen zin. Daarentegen heeft men meer het oog cp het belangrijke probleem van den voortgang" van luchtverkeer in wereldver- band, niet zooals dit is, doch zooals dit in een naaste toekomst althans naar ver wachting zal worden. Het mag als vanzelf sprekend worden aangemerkt, dat van een min of meer ge regeld verkeer per vliegmachine tusschen ons Indië en het moederland in de eerstvol gende jaren nog geen sprake zal kunnen zijn; maar desniettemin, of liever gezegd juist daarom, aldus is de gedachtengang van het comité geweest moet men thans met alle kracht zich er op toeleggen, de verschillende moeilijkheden en bezwaren, v/elke zulk een geregelden dienst in den i weg staan, te onderzoeken en te overwin nen. De heeren, uit wier initiatief deze plan nen ziin voortgevloeid, bezien de belang rijkheid dus uit een oogkunt van studie, in verband met de toekomstige ontwikkeling van wereldvliegverkeer. Het comité is bij het opzetten van zijn plannen indachtig geweest aan het voor beeld van Engeland, dat van Regeerings- wege na een tijdperk van ernstige stu die reeds voorbereidingen heeft getrof fen om, wanneer de economische en poli tieke omstandigheden gunstiger zijn ge worden, een geregelden luchtdienst in te stellen tusschen Londen en Britscli-Indië. Daarna zal naar men verwacht de luchtdienst van het empire worden uitge breid tot Australië. Voorts heeft het comité ingezien, dat een luchlverbinding tusschen ons werelddeel cn.het Oosten niet alleen in het belang is van het Brilsche Rijk, doch. eveneens diep zal ingrijpen in de belangen van Nederland cn Nëd.-Indië, zoowel in economisch, als in nationaal opzicht. Het geldt het vraagstuk van het wereld verkeer door de lucht nader tot een oplos sing te brengen, i. c. door het organiseeren van een vliegtocht Amsterdam—Batavia. Het comité beschouwt den voorgeno men tocht niet alleen als een sludietocht, doch tevens als een nationale onderneming cn propaganda vlucht. Een tocht als deze stelt groole eischen wat betreft voorstudie en voorbereiding. De uitvoering van den tocht zal eerst omstreeks medio April van het volgende jaar kunnen plaats, hebben. Het comité heeft in verband met de grootc kosten, aan zulk een tocht verbon den reeds van verschillende zijden be langrijke toezeggingen heeft ontvangen van steun in geld en in nalura. Ook wordt bere kend op Regeeringssteun. Het Departement van Koloniën heeft reeds, zijn medewerking toegezegd, terwijl het gouvernement van Indië blijk heeft gegeven van zijn ingeno menheid met het plan. Het reisplan is nog niet lot in de uiterste technische détails uitgewerkt. De totale af stand, welken dc lieer Yan der Hoop met zijn machine zal moeten afleggen, be draagt omstreeks 15,000 K.M. Het plan is, dezen afstand af te leggen in dagvluchten van ongeveer 1500 K.M. elk, mits onder gunstige omstandigheden. Gezien de omstandigheid, dat de land streken, waarover de tocht zal voeren, zeer uiteenloopend zijn wat betreft klimaat en bodemgesteldheid, kan nog niet gezegd wor den, hoelang de tocht zal duren. De route, welke volgens het plan van het comité zal worden gevlogen, is als volgt: AmsterdamBoedapest ongeveer 1200 K.M, BoedapestIvonstanlinopel ongev. 1200 K.M., KonstantinopelAleppo ongeveer 1100 K.M;; AleppaBasra ongeveer 1450 K.M., BasraBender Abbas ongeveer 1200 K.M., Bender AbbasKarachi ongeveer 1400 K.M., KarachiAllahaba ongeveer 1750 K.M., AllahabaCalcutta ongeveer 950 K.M., CalcuttaRangoon ongeveer 1500 K.M., RangoonBangkok" ongeveer ongeveer 850 K.M., BangkokMedan onge veer 1350 K.M., MedanPadang ongeveer 45Ö5 K.MPadangBatavia ongeveer 600 Kilometer. Aan „De Tel." wordt van gisteren uit Londen geseindKoningin Wilhelmina", Prins Hendrik en Prinses Juliana, met ge volg, die nog drie weken te Rydalhall zul len doorbrengen, maakten gisteren een auto tocht in de omgeving van Westmoreland. Een bezoek werd gebracht aan het Race- water-Lake, een der djepste^ meren van En geland voorts aan den hopsen berg van Scaffellsky en den Wasldalesky, een der schitterendste streken van%3iét land. De ko ningin bezocht St-*John, en schilderde in het dal de Castle Rob. Ook maakte zij ver schillende schetsen van het Tara-IIarven- landschap, in de nabijheid van Rydalhall. Prins Hendrik en graaf Dumonceau beklom men den Hellvellynberg onder leiding van gidsen. Prinses Juliana maakte den tocht in een berg-tanny- Prins Hendrik nam enkele dagen deel aan een otterjacht onder leiding van Sir Bramley Wilson. Aangenomen is het beroep naar de Ned.-Herv. Gem. te Amsterdam door ds. P. G. A. den Hertog, te Diemen. Gisteren zijn de Prov. Staten van Noord-IIolland in openbare zitting bijeen gekomen. De heer Mendels voerde het woord over de al of niet toelating van den heer Ceton. Spr. zei, dat de brief is binnengekomen bin nen den bepaalden termijn, maar er beslaat geen officieele verrfieering of constateering van de stukken. De inhoud van de door den lieer Ceton ingezonden enveloppe is niet on middellijk precies nagegaan. Men zag, dat er stukken in waren, die betrekking hadden op de verhuizing van den heer Ceton. Spr. adviseerde tot toelating. De heer Kleerekoper kwam tot een andere slotsom. Men moet in déze zaak geheel af gaan op supposities. De Staten kunnen niets anders doen, dan eischen, dat alle geloofs brieven aanwezig zijn. De heer Ceton kan niet toegelaten worden. Mevrouw Van Zelmv. d. Berg betoogde, dat de heer Ceton zeer nauwkeurig is. De ontbrekende geloofsbrief kan wel op do grif fie verloren zijn geraakt. Spr. wilde den heer Ceton toelaten. De heer Ketelaar zei, dat de Stalen zich op een formeel standpunt moeten stellen. Dit is de eenige wég. De Staten zullen moe ten besluiten tot niet-toelating. De heer Van Tienen was het hiermede eens. De heer Mendels repliceerde en hand haafde zijnmeening. Door de uitspraak der kiezers mag geen streep gehaald worden. Er werd gestemd over de conclusie van de commissie om den heer Ceton niet toe te laten. Deze conclusie werd aangenomen met 53 tegen 15 stommen. Nu de heer J. Ceton niet is toegelaten zal in zijn plaats de heer Van der Glas, te Hil versum, gekozen, worden verklaard. Men meldt, dat dr. C. J. Goslinga, Geref. predikant te Oosthem, benoemd zal worden tot hoogleeraar aan de theologische school te Grand-Rapids, in Amerika. Dr. Goslinga wordt opvolger van den onlangs afgetreden prof. Jansen en zal het Oude Testament doceeren. Als bestuurders der Carncgie-slich- ting zijn herbenoemd mr. J. A. II. baron van Zuylen van Nijevelt, kamerheer i. b. cl. van de Koningin, en jhr. mr. A. M. Snouck Hurgronje, secretaris-generaal bij liet Departement van Builenlandschc Zaken. De voorzitter van het Centraal-Stem- bureau, gezien artikel 114i, derde lid, der Kieswet, maakt bekend, dat de in dit arti kel bedoelde openbare zitting, voor de nummering van de candidatenlijsten voor de Eerste Kamer zal worden gehouden op Maandag 23 Juli, des voormiddags te elf uur, in hel lokaal van het gemeentehuis van 's-Gravenhage, voorheen voor de ver gaderingen van den raad bestemd. De heer P. J. Troelstra is, naar „Het Volk" meldt, na zijn reis naar Brussel tot bijwoning van de vergadering van het Bu reau der Socialistische Internationale on gesteld geworden. Na zijn terugkomst open baarde zich een hevigere aanval van in fluenza, gepaard met hooge koorts en erge pijnen. Hij is thans in zooverre hersteld, dat koorts en pijnen verdwenen zijn, maar de korte ziekte heeft hem zoodanig aange grepen dat hij zich zeer afgemat gevoelt. Voorloopig is hem volkomen rust voorge schreven. Gistermiddag heeft in het klein-audi- torium der universiteit ie Utrecht het af scheidscollege van prof. dr. J. J. A. A. Frant- sen plaats gehad, bij welke gelegenheid deze geleerde tevens is gehuldigd. Behalve cura toren en hoogleeraren woonden vele leerlin gen en oud-leerlinge e, vrienden en bewon deraars deze plechtigheid bij. Daar prof. Frantsen het spreken, na de operatie van onlangs, nog moeilijk valt, sprak prof. ds. C. G. N. de Vooys de rede van den scheidenden hoogleeraar voor dit laatste col lege uit. Vervolgens sprak prof. Naber, de reclor- magnificus der universiteit. Prof. Vogelsang sprak namens de faculteit der letteren en wijsbegeerte. Namens de leerlingen voerde de heer Gom- perls, de voorzitter uit de leerlingen ge vormde commissie, het woord. Het schelste dc beteekenis van prof. Frantsen als vol doende, die zijn leerlingen heeft laten zien wat wetenschap is. Hij herdacht voorts den onvermoeiden strijd van prof. Frantsen voor het doctoraat in de moderne talen en wees er op, hoeveel de wetenschap en cultuur in de fömende periode van ongestoorde vrije werkzaamheid nog van hem verwachten kan Spr. bood aan prof. Frantsen een geschenk in enveloppe aan> met het verzoek, aan den inhoud een bestemming te willen geven. Ver der zal ter blijvende huldiging yan de gropte verdiensten van prof. Frantsen een germa nistisch seminarium worden gesticht, in welks voorportaal het portret van prof. Frantsen zal hangen, waarvan spr. tevens een foto aan den hoogleeraar aanbood. Deze huldiging lokte een daverend applaus bij de talrijk aanwezigen uit. Prof. De Vooys sloot de bijeenkomst. Vervolgens ontving prof. Frantsen in den huize Schouten. In de middagvergadering van de Prov. Staten ven Gelderland is gisteren aan de orde gekomen de verkiezing van een lid van Gcd, Staten, in de plaats van mr. H. P. de Wilde, die bedankt heeft. Vóór de verkie zing vroeg de heer Van de Laar aan de le den van de coalitie-partijen, of zij zoo zwak zijn, dat zij geen antwoord durven geven op de vraag, waarom in Friesland twee, in Gel derland geen leden van de S. D. A. P. in het college van Ged. Stalen zija gekozen. Bij stemming werden uitgebracht 59 slem- men, waarbij 20 in blanco. De heer E. H. J. baron van Voorst lot Voorst (R.-K.), te Ub- bergen, kreeg 18 stemmen, de lieer J. L. W. Keurschot (S.-D.), te Arnhem, kreeg 21 stem men, zoodat laatstgenoemde gekozen is. De heer J. B. L. Keurschot heeft deze benoe ming aanvaard. Op grond hiervan zal de heer Keurschot, die directeur is van Bouw toezicht en Woningvoorziening te Arnhem, voor deze functie moeten bedanken. De Minister van Oorlog heeft, naar aanleiding van een gedaan verzoek mede gedeeld, dat de leden dor onderofficiersver- eeniging „Ons Belang" bij het vieren van 't 2ö-jarig bestaan van die Yereeniging, zoo veel mogelijk in de gelegenheid zullen wor den gesteld de herdenkingsdagen mede te vieren, een en ander voor zoover de belan gen van den dienst zulks toelaten. Bovendien ligt het in het voornemen van den Minister, om aan alle leden z.m. één dag uitzonde ringsverlof te verlcenen het eventueel meerdere verlof zal als algemeen verlof gel den. Een en ander zal binnenkort in een le gerorder ter kennis van de autoriteiten wor den gebracht. Op vragen van den heer Staalman be treffende de door bet Staatsbedrijf van de posterijen, de telegrafie en telefonie voor zijn vastr aangestelde ambtenaren geopende mó gelijkheid ^zich op bepaalde voorwaarden rij wielen aan te schaffen, heeft de Minister van Waterstaat o.m. geantwoord: Toen van uit de dienstcommissie voor het Staatsbedrijf der Posterijen en Telegrafie liet verzoek kwam, om bemiddelend op te treden, om de ambtenaren van het Staats bedrijf in liet bezit te stellen van een deug delijk rijwiel ,is daara an voldaan. Dit ge schiedde te eerder, omcial hierdoor, zonder dat eenig beroep op de schatkist behoefde te worden gedaan, aan hel personeel een wel willendheid kon worden bewezen, zooals meermalen bij particulieren geschiedt. Dat zulks door dit personeel op prijs wordt ge steld,, is o.m. uit een v akblad van dat per soneel gebleken. Zonder in alle bijzonderheden te treden, wordt o.m. meegedeeld: Zooals reeds uit dc -beantwoording van vroeger gedane vragen blijkt, treedt genoemd Staatsbedrijf slechts bemiddelend op en mengt zich derhalve niet in de verhouding tusschen rijwielfabrikant en -leverancier. Controle, als in de vragen bedoeld, wordt niet uitgeoefend. De ervaring, welke door dit Staatsbedrijf is opgedaan met de vroeger door de Machine Rijwiel- en Automobielenfabriek „Simplex" te Amsterdam geleverde dienstrijwielen, is aanleiding geweest om het personeel in de gelegenheid te stellen desgewenscht van deze fabriek rijwielen te betrekken. Ten einde in dezen «aan de van vele zijden ge uite bezwaren te gemoet te komen, is de minister bereid, te bevorderen, dat de tus- schenkomst van bet Staatsbedrijf zich in het vervolg bepaalt tot rijwielen, welke uit sluitend of mede voor den dienst benoo- digd zijn. Aangezien het personeel tot dusverre niet heeft verzocht om voor andere artikelen dan rijwielen bemiddelend op te treden, ligt het vooralsnog niet in do bedoeling van den Minister, een soortgelijke regeling voor an dere artikelen te bevorderen. Op vragen van deh heer Dresselhuys, lid van de Tweede Kai oer, betreffende het doen van stappen bij de Belgische regcering, opdat de voorgenomen heffing van invoer recht op afgesneden bloemen en verhooging van het invoerrecht op groenten niet van toepassing zullen zijn op het Nederlandsche product I. Is het den Minister bekend, dat de Bel gische regeering een wel son! werp heeft in gediend tot heffing van invoerrecht op af gesneden bloemen en tot verhooging van in voerrecht op groenten II. Is de Minister nief van meening, dat zoodanige maatregelen van Belgische zijde schadelijk zullen zijn voor den Nederland schen uitvoer van tuinbouwproducten en cl'js voor den Nf dcrlaneischen tuinbouw III. Is de Minister bereid met zijn ambt genoot van Buitenlandsche Zaken in over leg te treden tot het doc n van stappen bij dc Belgische regeoring, opdat de voorgenomen nieuwe heffingen all hans niet van toepas sing zullen zijn op het "Nederlandsch pro duct heeft de Minister van Binnenlandsche Za ken en Landbouw geantwoord Ad I. Ja. G-SiSjjL' Ad. II. Ja. Ad. III. Aan den Minister van Builenl. Zaken is einde Juni verzocht, iïarcr Maje- sleits gezant ie Brussel te instrueeren, po gingen in het werk te stellen om verlaging van de voorgestelde rechten te verkrijgen. „De Ambtenaar" vernoemt, dat aan de inspecteurs der directe belastingen van de standplaatsen aaa de Duitsche grens ge- BINNENLAND. De Minister van Financiën vraagt zijil ontslag. Plannen voor een vliegtocht Nederland— Indië. Motie van den Bond voor Staatspension- neering. De wachtgeldregeling bij de spoorwegen* De heer Ceton is niet tosgelaten als Sta tenlid van Noord-Holland. BUITENLAND. De vrede ie Lansanne zal Dinsdag a.s. worden geieekend. De Belgische Kamer kenrt de diensttijd- verlenging goed. De stappen der mogendheden tegen China inzake het bandietenwezen daar te lande. vraagd is, te rapporteeren over de mogelijk heid van algehcele of gedeeltelijke ophef fing van den extra-Zondagsdienst. Dit blad deelt tevens mede, dat de Pen sioenraad heeft beslist, dat de chauffeurs bij de artillerie-inrichtingen builen de Pensioenwet vallen op grond van privaat^ rechterlijke arbeidsovereenkomsten. Do Centrale Nederlandsche Amblenaarsbond deelt mede, van deze beslissing in beroep te zijn gegaan bij den Centrale Raad van Beroep te Utrecht Te Groningen is gisteren de 23sle al-* gemeene vergadering gehouden van den Bond voor Staatspensionneering, onder voorzitterschap van den heer G. van der Velden, te Rotterdam. Deze opende de ver gadering met een rede, waarin hij opmerk te, dat het feit, dat de Bond na bijna 25 jaar strijd nog een 50,000 leden telt, het bewijs levert, dat het Staatspensioen in het rechtsbesef van het volk leeft, maar te vens, hoe taai de tegenstand is. Die tegen stand neemt toe naarmate de volksover tuiging zich te sterker doet kennen. Uit de rekening en verantwoording van den penningmeester ds. P. A. Vis, te Irn- sum, blijkt, dat de uitgaven met inbegrip van het nadeelig saldo 1922 ad f 261.22 hebben bedragen f 14,455.61 en de inkom sten f 13379.70*/*. De Begróoting voor 1924 werd vastge steld in ontvangst en uitg. op f 13975.90V2. Als leden van het hoofdbestuur werden herkozen de heeren ds. D. A. van Krevelen en ds. P. A. Vis. In de vacalure-W. Posthu- ma (niet herkiesbaar) werd gekozen de heer R. Sissing, te Groningen. De heer Duys leidde namens het hoofd-; bestuur de volgende motie in: De Bond van Staatspensionneering, över-< wegende, dat invoering, uitbreiding en ver-» hooging van Staatspensioen meermalen wordt afgewezen met een beroep de- kos ten; overwegende, dat zoolang ons land voortgaat met millioenen te besteden aan het militarisme, dat argument beslist dient te worden teruggewezen, daar do Bond van Staatspensionneering van meening is, dat in ieder geval allereerst de gelden voor onze ouden van dagen dienen te worden beschikbaar gesteld, gaat over tot de orde van den dag. Deze molie werd met groote meerderheid aangenomen. Men raeldtons uitWassenaau Onder de bewoners van een woonwagen, staande nabij het Haagsche Schouw, onder dk>zo gemeente, is een geval van -typhus geconstateerd. De lijder is op medisch ad-» vies naar het ziekenhuis te Leiden getranS* porteerd, terwijl de overige bewoners in het lokaal voor besmettelijke ziekten wer-» den gehuisvest. De wagen zal ten spoedig st o worden ontsmet. Aangehouden zijn te Rotter» dam dc expeditieknecht C. de J. en de Io» werkman A. A. de R die van den varens gezel P. J., afkomstig uit Leiden, in het plantsoen aan de OosterkacSo aldaar, een pakje kleeren hadden ontvreemd. Als vermoedelijke oorzaak van den brand in een garage te Gouda werd opgegeven loodgielerswerkzaamheden. De Bond van Loodgieters- en Fitlerspalroons in Nederland heeft van het commissariaat van politie vernomen, dat de oorzaak was een in stroo terecht gekomen brandende sigaret, door den zoon van den eigenaar wegge-: worpen. Toen zekere G. R., uit de Wiegelslraat, gisteravond omstreeks acht uur met eenige vrienden, in ecnigszins be-, schonken toestand langs den Amsteldijk te Amsterdam wandelde wilde hij zijn vrieiH den laten zien, dat hij den Amstel kon .over* zwemmen. Hij wedde om vijf glazen bier. Gekleed en al sprong hij te water, maar, ongeveer in het midden van den Amstel ge komen, begaven den waaghals, die als een uitstekend zwemmer bekend staat, maar door den toestand, waarin bij verkeerde, be-; lommerd werd, de krachten, en de vele toe schouwers, die samengestroomd, waren, za-. gen hem plotseling in de diepte verdwijnen. Van de Weesperzijde af sprongen verschil lende personen te water, én van een de*

Leidsch Dagblad | 1923 | | pagina 1