Maandag 16 Juli 1923. EERSTE BLAD. Officieele Kennisgeving STADSNIEUWS. BINNENLAND. Hef voornaamste nieuws van heden. FEUILLETON Prijs djëR 'advertentispIi j so Gtf. fcer regoL Bij régeïaböiBemeht KelangrfjS j laveren prijs. iKleine advertentien, Uitsluitend dij voortuin Q-> jïaliïig, Woensdags én Zaterdags 50 Otè* bij èeri maximum aantal woorden van 80. Incassö volgens postrecht. Voor eventueele op* {tending1 van brieyen 10 Cta. porto té beïalérü ^Bewijsnummer 5 Gts. 1 Bureau Noordeindsplein. Telefoonnummers voor Directie en Administratie 175, Redactie 1507. Postchètine- en Girodienst No. 57053. Poslbns No. 51, Prijs dezer couranti Voor leiden p;. S nm'i 2.35, p", woeï 33" jf JJ9.Ï Buiten Beiden, waar agenten gevestigd rijn, per woeï - -.018' Franco pef post 'S. 2.35 H5 portokosten. Dit nummer bestaat uit TWEE Bladen Nnmmer 1943d. HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter algemeene kennis dat door hen .vergunning is verleend aan: a. de N. V. v.h. R. M. Beuth en Zonen én rechtverkrijgenden tot uitbreiding van ;de fabriek van gewatteerde dekeDS in het perceel Kaiserstraat No. 8 en 10, Sectie F «No. 1111 en 1282. b. Joh. de Best en rechtverkrijgenden tot .Uitbreiding van de inlichting voor het ma chinaal bereiden van stucadoorspecie in het perceel Levendaal No. 6 en 6a Sectie D 'No. 927. c. C. Zwetsloot en rechtverkrijgenden tot éprichting van een zouterij en rookerij van yleesch in het perceel Groenesteeg No. 28, 'Sectie I no. 757. N. O. DE GIJSELAAR, Burgemeester. YAN STRIJEN, Secretaris. Leiden, 16 Juli 1923. N. de Zwart, f Zaterdagavond is na een langdurige on gesteldheid een zeer bekend en in talrijke kringen der bevolking zeer geacht inge zetene, de heer N. de Zwart, overleden. De heer De Zwart werd 7 Juli 184.9 te Leiden geboren en bereikte dus den leeftijd van 74 jaar. Hij heeft altijd in deze ge meente gewoond. Bouwkundige van beroep heeft hij in den loop der jaren menig bouw-, werk uitgevoerd, laatstelijk nog de bouw blokken van de Woningbouwvereeeniging „Ons Belang". De meeste bekendheid en de grootste po pulariteit ontleende hij echter aan zijn jarenlange betrekking van onder-comman dant van de Leidsche Brandweer, welke be trekking hij van Augustus 1894 lot aan het yorig jaar bekleedde, toen hij haar aan •jongere krachten overliet en opgevolgd werd door den heer Van Li 111 Jr. Zoo lieeft hij onder drie commandanten gewerkt, nl. de heeren Maas, Stam en Verhoog. Icv 1902, .toen de heer Maas den dienst verliet, was hel algemeen gevoelen, dat hij 'door. den onder-commandant zou worden opgevolgd, vooral het personeel had daarop alle hoop gekoesterd. Het gemeentebestuur, hoe wel de capaciteiten van den heer De Zwart waardeerende, achtte hem echter ,voor deze betrekking blijkbaar te oud. Hij was toen 54 jaar. De heer Stam word eerst tijdelijk, later definitief benoemd. Het lag niet in den aard van den heer De Zwart zich miskend te gevoelen. Met zijn groole plaatselijke kennis en rijpe ervaring heeft hij den nieuwen conimandant op voorbeel dige wijze ter zijde gestaan. Wij kunnen niet alle functies, door den heer De Zwart in zijn lang leven bekleed, hier memoreeren. Vermelden wij dan slechts dat hij hoewel allesbehalve partij man, nog de oude liberale richting was toegedaan. Vele jaren was hij bestuurslid aan de indertijd invloedrijke „Vrijzinnige Kiesver- ecniging" en had er steeds de leiding bij het practisch verkiezingswerk. Ook heeft hij den kerkelijken strijd in deze gemeente meegemaakt, waarbij hij zich met overtuiging schaarde aan de zijde der Vrijzinnig-Hervormden. De milde en verdraagzame wijze van zijn optreden was de reden, dat hij, desondanks, bij alle ge zindten en groepen der bevolking geacht werd en populair bleef. Met den heer De Zwart is der gemeente een nobel mensch, een waardig Burger en een oprecht Leidenaar ontvallen. Zijn nagedachtenis zal nog vele jaren in onze stad in aandenken blijven4 Vermeld moet nog worden, dat bij de overgangsexamens aan de Middelbare Technische School te Haarlem geslaagd is bij de afd. electrotechniek van het eerste naar het tweede leerjaar H. Krop, alhier. Voor het examen nijverheidsonder wijs N VIII zijn in Den Haag geslaagd: dames S. A. van Eisen, G. M. L. Remmers en W. J. M. Vermeulen, allen alhier. Bij het alhier gehouden examen in stenografie „Groote", afgenomen door de "nationale vereeniging van leeraren in ste nografie „Groole", slaagde voor kantoor- stenograaf Duitsch (100 lettergrepen per minuut) mej. Hermien Bertels, alhier. Geslaagd zijn voor het „Mercurius"- diploma voor boekhouden en a. v. mej. Toos Owel en mej. A. M. Raadsen en de heeren P. J. Bergers, G. Verra, H. Zaalberg, A, J. van Haarlem, H. Hegenbarth en H. L'. C. Bik en J. Snoeker* Op 1 Augustus a.s. zal het 50 jaar ge leden zijn dat Arie Otgaar als portier van het Elizabethshof en Inenlingsgebouw in ge meentedienst trad. Op dienzelfden dag trad Otgaar in het huwelijk met mej. Elizabeth Vinke, die hem in zijn dagelijksche werk zaamheden gedurende de verloopen halve eeuw getrouw bijstond. Het is dus voor de nog krasse oudjes een dubbele feestdag op 1 Augustus. Voor velen, die het echtpaar in hun werk leerden kennen, zal deze mededee- ling wellicht aangenaam zijn opdat zij op dien dag de oudjes de hand kunnen druk ken. Alhier is, naar „Het Volk" meldt, op gericht een sociaal-democratische Studie club van Onderwijzers, aanvankelijk met acht leden. Het bestuur is voorloopig samen gesteld uit de heeren J. C. van Schaik, voor zitter en L. G. van Doorn, secretaris. Het besluit, door de S. D. A. P. alhier genomen inzake het wethoudersschap, luidt: De afdeeling Leiden der S. D. A. P., over wegende, dat in Leiden niet aanwezig zijn de voorwaarden, door de congresresolutie van 1923 gesteld voor de aanvaarding der wethouderszetels, spreekt uit, dat het niet gewenschl is, dat te Leiden één of meer wet houderszetels door sociaal-democraten wor den bezet. Het zestigjarig bestaan van de Zon dagschool der Chr. Jongelingsvcr. „Pred. 12 la" zal gevierd worden met een feest avond op Maandag 23 Juli in „Prediker". Welwillend zullen medewerken de Chr. Zangschool (dir. de heer J. C. B. Hüner) en de mandoline-club „Espana" (dir. de heer A. Jordaans). Ds. W. den Hengst, alhier, is beroepen bij de Geref. Gem. te Moerkapelle. Er is proces-verbaal opgemaakt legen P. v. H., die zijn schoonmoeder vrij ernstig mishandeld heeft, die bloedende wonden aan het hoofd bekwam. Hij is eenigen tijd op het politiebureau in bewaring geweest. Om zeven uur gisteravond is door eenige kwajongens een brandje gesticht met behulp van eenige lucifers in de brievenbus in de Bilderdijkslraat. Met eenige ketels wa ter is het brandje door de politie gebluscht. Er was echter nogal eenige schade aan gericht. Een waarschuwing om stukken van waarde liever naar het postkantoor te bren gen en tevens om spoedig in te grijpen, wanr neer men kwajongens aan een bus bezig ziet. Ten huize der firma. Kohschulle, Haar lemmerstraat 7072, is in den nacht van Zaterdag-op Zondag te drie uur, doordien men een kraan der waterleiding had laten open staan of doordat deze defect is geraakt, een ware ov.erslrooming aangericht. Een po- litie-agent hoorde buiten het geweld van het water en waarschuwde de bewoners. JDe firma lijdt door dit ongeval veel schade. Zij zal door uitverkoop trachten de beschadigde goederen van de hand te doen. Proces-verbaa\ is opgemaakt tegen II., caféhouder alhier, die zijn zwager S. met een mes in den rug heeft gestoken. De wond was gelukkig niet van beteekenis. Zaterdagavond had in de Janvossen- slecg, bij den hoek der Haarlemmerstraat, een aanrijding plaats tusschen twee fietsers. De een, P. v. A., die niet geheel nuchter scheen te zijn, kwam met zijn juist nieuw gekocht rijwiel met een ander in aanraking. Het voorwiel van de nieuwe fiets werd to taal in elkander gedrukt. Door een omstan der werd het voorwiel plat getrapt, om eenigszins in fatsoen te komen. Toen ging het met horten en stooten huiswaarts. Zondagmiddag sloeg bij het onweder, dat zich over onze stad ontlastte, de blik sem in een schuurtje, hetwelk aangebouwd is aan de woning van den arbeider P. van Vliet, Zoeterwoudsche-Singel 48, echter een eindweegs achter den Singel gelegen nabij de boerenwoning van den landbouwer Over- sluis. De bliksem, welke door het dak van het schuurtje ging, richtte in het gebouwtje nogal eenige schade aan, doch veroorzaakte geen brand. De bewoners, die in de kamer zaten, bemerkten J^et inslaan, doch bekwa men geen letsel. In Maarsmanssteeg 7, een der winkels van den heer H. M. Pierrot, vindt men dezer dagen een speciale etalage van z.g.n. Ger- rowé-Alpaca, dat op het oog geheel overeen komt met het in- den laatsten tijd zoo bekend geworden Gero-zilver en dat voor hen, die over niet te groote beurzen beschikken het tafelzilver kon vervangen. En nu zou volgens mededeelingen van den vertegenwoordiger voor Leiden en omstreken dit metaal, hoe wel gegarandeerd met een nikkelgehalle van 20 k 22 pCt. nog weer goedkooper zijn dan gero-zilver. Dus nog weer kleinere beurzen kunnen zich de weelde veroorloven met voorwerpen gelijkend op echt zilver uit te komen. Fabrikant van dit Gerrowé is de heer M. J. Gerritsen, voorheen technisch- direcleur van de Gero-fabriek te Zeist, waar mede hij thans een scherpe concurrentie voert. Het publiek ga nu vergelijken. Tegelijk exposeert de heer Pierrot iets nieuws op het gebied der Weck-toestellen, ook weer doelmatiger en goedkooper dan de toestellen van de" bestaande syste men, zoo 't ons werd voorgesteld. De huis moeders mogen het onderzoeken en zoo mo-. gelijk en hun voordeel mee doen. Het is er nu de tijd voor. Kosten van ter-beschikking-stelling van jengdige personen. Ingediend is een ontwerp van wet, hou dende aanvulling van de wet van 12 Febr. 1901 (Stbl. No. 64) met bepalingen betreffen de verhaal van de kosten van ter-beschik- king-slellingen van jeugdige personen. Aan de Memorie van Toelichting wordt het volgende ontleend Terzake van de kos ten, die verbonden zijn aan de ter-besehik- king-stOlling overeenkomstig art. 39 van het Welbcck van Strafrecht van een jeugdig persoon, kent de wet voor het tegenwoordige cenig verhaal niet. Voor de kosten eencr ter-beschikking-stel ling is aan kind noch ouders eenigerlei eisch gesteld. De Minister meent, dat deze toestand niet moet worden bestendigd. Al wordt de ler-bescliikking-stelling bevolen door den strafrechter, haar strekking is toch deze, dat overeenkomstig de noodzakelijkheid daartoe, van staatswege de opvoeding van den min derjarige wordt ter hand genomen. Dan ligt het echter ook in de lijn der vorenaange- geven voorzieningen, welke onze wetgever reeds kent, dat de kosten van de ter-beschik king-stelling voorzooveel mogelijk worden yerhaald op hen, te wier laste de opvoeding van den jeugdigen persoon is. Het financieel belang van een dergelijk verhaal, moge in verband met de stoffelijke omstandigheden, waaruit de ter-beschikking- gestelden als regel voortkomen, niet al te hoog kunnen worden, aangeslagen, niet min der moet in dezen medespreken de wensche- lïjkheid dat een maatregel, als waartoe men zich bij de ter-beschikking-stelling genood zaakt ziet, niet strekken tot ontlasting van hen, die van nature tot de opvoeding zijn geroepen. Op de vorenaangègeven gronden rust het aangeboden ontwerp van'wet. Opsporing van delfstoffen. Ingediend is een wetsontwerp betreffende opsporing van delfstoffen. De strekking van dit ontwerp is, dat de wet van 6 October 1908, waarbij gedurende 15 jaren de opsporing van delfstoffen door anderen dan den Staat in geheel Nederland werd verboden, behoudens vergunning van den Minister, wordt ingetrokken, zoodat de Miinwet 1810 weder van toepassing wordt, waarbij algeheele vrijheid bestaat in de op sporing. Bepaald wordt evenwel, dat de in die wet genoemde schadevergoeding voor het vinden van delfstoffen, wanneer aan iemand anders dan den vinder concessie wordt verleend, niet van toepassing is voor een aantal met name genoemde terreinen, waarin door den dienst der Rijksopsporing reeds delfstoffen zijn aangetoond. De bedoeling van den Minister is het ont ginnen der delfstoffen te bevorderen, zoodat het handelen in concessies moet worden voorkomen. Ten slotte deelt de Minister mede, dat het in zijn voornemen ligt te bevorderen, dat een ruimere maatstaf wordt aangenomen bij het bepalen van bovengenoemde vergoeding. De spoorweg GondaAlphen-aan-den-Rijn. De heer Lovink, lid van de Tweede Kamer heeft de volgende vragen aan den Minister van Waterstaat gericht ls de Minister bereid mede te deelen, of dc werkzaamheden ten behoeve van de ont eigening voor den aanleg van den spoorweg yan Gouda over Waddinxveen en Boskoop naar Alphen-aan-den-Rijn regelmatig voort gang hebben en wanneer deze werkzaamhe den kunnen zijn beëindigd Beroepen is bij de Ned-Herv. Gem te Bloemendaal ds. J. G. van Dijk, te 's-Gravenhage. Bij Kon. besluit zijn benoemd, met in gang van 1 September, tot burgemeester van Ophemert H. A. 11. Jonkers, met toe kenning van gelijktijdig eervol ontslag als burgemeester van Elburg, en tot burge meester van Élburg jhr. R. Feith, met toe kenning van gelijktijdig eervol ontslag als burgemeester van Ophemert; met Ingang van 1 Augustus tot burgemeester va* Baarn, jhr. mr. G. O. J. van Reenen, met toekenning van gelijktijdig eervol ontslag ais burgemeester van Nijkerk. In de tê Leiden gehouden gewone jaarlijksche vergadering der N.V. Hanze- bank in het Bisdom Haarlem waren, blij kens een toegezonden communiqué' van de directie, ruim 300 aandeelhouders en vele gemachtigden aanwezig. In zijn inleidend woord herinnerde de voorzitter aan de sur- Sétncc van betaling der gelijknamige in-- stellingen van Utrecht en Den Bosch, waar Bede de Haarlemsche Hanzebank geen be langengemeenschap heeft De economische omstandigheden blijven verre van rooskleurig en mede daarin heeft het college van commissarissen aanleiding gevonden, om te trachten de innerlijke po sitie van het bedrijf zoo sterk mogelijk tê maken, o.m. door 4© geleden verliezen uit 'dc gemaakt© winsten en Tëserves geheel BINNENLAND. Vragen van dr. Lovink inzake den spoor* weg GondaAlphen. De Rijksbezninigingsinspectenr mr. A. Spanjer over bezuiniging in overheidsdienst. Ingediend zijn wetsontwerpen betreffend® de kosten van ter-beschikking-stellingen van jengdige personen en betreffende opsporing van delfstoffen. BUITENLAND.^ De conferentie te Lausanne wordt heden hervat Politieke redevoering van Poincaré bij do onthulling van een oorlogsgedenkteeken te Senlis. Botsing te München tusschen de nationaal socialisten en de politie. Amerika neemt maatregelen tot uitvoering van de conventie van Washington. af te schrijven en ditmaal geen bedrag vooè dividend beschikbaar te stellen. Daarna werd de bespreking van de ba lms en de winst- en verliesrekening aan de orde gesteld. De bruto-winst van het afgeloopen boek' jaar bedraagb f844.615. De netto-winst» verkregen na aftrek van onkosten e-n af schrijving op gebouwen en meubilair; f 114.287. Om de innerlijke positie van bet bedrijf te verstevigen en schoon schip te maken, is deze gebeele winst gebezigd om tezamen met de reserve alle geleden ver liezen op het hoofd debiteuren ten volle af te schrijven. Spr. hoopt, dat de vergadering zich met dit beleid zal kunnen vereenigen. Yele aandeelhouders voerden hierna het woord. Aangedrongen werd op betere ver houdingen tussohen eigen en .vreemd geld, terugbrenging van den gebouwenpost, scher pe periodieke controle der credietonder- p and en, verlaging van de onkosten, uit breiding en volstorting van het a«andeelenj kapitaal, meer tijdige verzending van het jaarverslag. Voorts werd gevraagd naar eventueel geleden verlies op effecten on gebouwen. De hoofddirecteur der Bank, de heer F. J. Perquin zet, aldus heet het verder in het communiqué, in groote, scherpe trek ken de toekomstige bedrijfspolitiek uiteen* De omstandigheden vragen oen offer van alle betrokkenen. Yan aandeelhouders wordt het prijsgeven van dividend, van da credietnemers, die het bedrijf vormen, dö voor éénmaal te heffen 1 pCt. verlengings*. provisie gevraagd, terwijl ook, zij het dai\ dat er zoo lang mogelijk mee gewacht is, de salarisregelingen herzien moeten wor-« den. De onkosten moeten belangrijk terug-» én nauwkeurig zal worden nagegaan, wel- ko kantoren niet voldoend rendabel zijn ge daan. Andere overwegingen moeten wijken? voor deze belangrijke, dat hot bedrijf moeti krijgen de j'uiste verhou-dingen, zuiver be hoort tê reproduceeren het karakter van middenstandsbank. Hierna werd met algemeene stemmen bij acclamatie besloïen tot goedkeuring van balans en verlies- én winstrekening. De heèren Ant.. Bosse, G. Dekker, F. L v. d. Eerden, Ferd. Meyer, P. W. van Nio» kerk en Nijpelg werden als commissaris he? kozen. Uit liet Engelsch van ADELINE SERGEANT. 89) „Goeden dag, John," zei ze. „Ik zal het Laurens zeker zeggen. En dank voor alles, -wat je gedaan hebt" „Goede God, Kitty, begin niet mij te danken", zei do heer Holden kreunend Toen hij wist nauwelijks waarom boog hij zich en kuste hij haar voordat hij weg ging- Het waren nog maar enkele uren vóór het vertrek der familie Broxbourr.o en Ca therine had in dien tijdl veel te doen. Zij stelde een oude vriendin, van haar als di rectrice over de weezen aan, want zij had natuurlijk niet het minste plan hen aan hun lot over-te laten of te laten verwaar- loozen, en de schikkingen hiervoor waren misschien de reden van haar vermoeidheid en gedruktheid. Maar zij vond tijd Lau rens, na zijn terugkeer uit Londen, iets te zeggen van het bezoek van JoHn Holden en was blij, toen zij zijn gezicht zag opkla ren bij de boodschap van het berouw. „Zal ik naar hem toe gaan?" zei hij. „Doe dlat, lieveling, als j"e tijd hebt r 'en als je 't wilt Laurens was al bijna weg, voordat zij uit gesproken had. Maar hij kwam een halfuur later heel wat kalmer thuis en keek zijn moedor twijfelend aam „Wel?" zei ze, ziende dat hij onder vraagd wilde wordeu. „Hij wilde mij niet ontvangen." Wilde niet? Was hij thuis?" „Ja. Ik had mijn naam misschien niet moeten opgeven. Hij zond de boodschap, dat hij het heel druk had en geen bezoek kon ontvangen. Gelooft u, dat u hem ver keerd begrepen beeft, moeder?" „Neen, dat heb ik zeker niet. Wacht een poosje, Laurens en maak het hem gemak kelijk to spreken, als hij het wenscht. Eens zal hij je vragen hem te vergeven." „Dat heb ik liever niet," zei Laurens, „in zoover het mij betreft. Hij mocht het u liever vragen." „Dat heeft hij al gedaan. En laat mij nu wat rustenga Sydney opzoeken en met' haar praten. Je zult liaar in eenige maan.3 den niet weerzien. Ik denk, dat zij in den tuin is Zij liet hem met een glimlach gaan en Laurens ging gehoorzaam heen, om aan haar bevel te voldoen, ofschoon met een Kart. dat luider klopte dan iemand uit zijn houding zou vermoed hebben. Hij had Sydney veel gezien in de weken van zijn herstel en hij wist, dat de tijd nog niet ge komen was, om van zijn liefde voor haar te spreken. Maar toch kon hij hét niet veF- dragen maanden lang weg te gaan. zonder Iets. te zeggen. Zij was bezig enkele late bloemen voor dé eettafel tc plukken het laatste maal, dat zij met de Broxbournes gebruiken zou vóóf haar vertrek naar Londen. Zij.hoorde zijn voetstappen achter zich en keek met een open, vroolijken glimlach om. De October- zcnncsjrbim eabe&a ie baar «ondhlo&d.haar. te weerkaatsen maar haar oogen 6tonden wat dof, alsof zij pas gehuild had. „Ik geloof, dat het je spijt, om weg te gaan", zei hij, opeens, terwijl hij haar aankeek. „Het spijt me erg", bekende zij. „Ik denk, dat ik nooit weer hier terug zal ko men en de bekoring van de plek zal weg zijn, als nicht Catherine er niet meer is." „Ja, dat kan ik begrijpen 1 Ik kan het niet op dezelfde manier jammer vinden, omdat ik haar meeneemmaar ik gevoel het als een groote verandering in heel veel levens. Onder andere van het mijne." „Maar daar moet je heel blij om zijn.- „Ja, dat geloof ik ook. Maar ik verlang niet, mijn géheele vroegere leven achtei* te laten." „Nu, dat behoef je niet te doen," zei Sydney, onschuldig. Zij keek op in zijn gelaat, en ontmoette den blik van die diepe oogen, die zooveel op die van Catherine gelekenzóóveel, dat zij dacht, dat het die gelijkenis was, die haar deed blozen, toen zij de hare ontmoet ten. Zij hadden zeker een merkwaardige macht over haar, maar zij zette dat op re3 kening van die bijzondere gelijkenis met zijn moeder. „Wil je me helpen, om een deel van het oude leven te behoudeü?" vroeg Laurens zaoht. „Zal je me niet Vergeten, Sydney?'5 „O noen", zei zo, haastig. „Ik zal je na-3 tuurlijk niet vergeten. „Mag ik je somtijds schrijven en je aan mij herinneren? We rijn neef en nioht, zób- a!s je weet," „Achterneef eg -nicht maar. Maar ik zal het heel prettig vinden nu en dan to hoo- ren hoe het met nicht Catherine gaat." „En zal jij ook schrijven?" Sydney dacht, dat zij dat wel doen zou. HOOFDSTUK XL. Zonneschijn op een schaduwrijke plek. „Aam John Holden, „Moss Dyke", Fair- ford. Mijn vrouw is ziek en verlangt u te zien. Ik verzoek u ernstig zonder uitstel te komen. Breng Sydney mede. Broxbournc." Fenhurst, Lincolnshire. Dit telegram ontving John Holden op een helderen lentemorgen, terwijl hij met zijn nichtje zat te ontbijten. Hij las het zonder te spreken en bleef een paar oogen blikken als versteend zitten. Toen gaf hij het aan Sydney, stond op en ging met zijn. rug naar haar toe staan, alsof hij uit bet- raam keek. Maar hij zag niets. „O, oom, wat beteek ent het?" zei Syd ney, angstig. „Het betcekent", zei hij, met een harde en scherpe stem, „dat zij stervendo is. Hij heeft haar gedood, zooals ik altijd gezegd heb, dat hij doen zou." Hij ging naar de deur met ©enigszins onvaste stappen, vond Sydney, en stond alleen stil, om er bij te voegen: j „Er gaat een trein binnen ongeveer een uur. Kan je op tijd klaar zijn?" „O, ja zeker", zei Sydney, terwijl dc tranen langs haar wangen rolden. Zij had graag wat meer willen zeggen, iets, dat haar sympathie uitdrukte, haar gevoel voor zijn verdriet, zoowel als voor het hare maarzy kon niet sm-ek^n. Het nooit gemakkelijk John Holden sympathiek toe te spreken. Zij herinnerde zich later die spoorrei® als een der droevigste uren van haar le-3 ven. John Holden zei niets. Hij zat in een hoek van den coupé, staarde recht voor zich uit, met strakke trekken, stijve hou ding en zonder beweging. Yoor de eerste maal vulde een stroom van sympathie en medegevoel Sydney's hart. Zij zag nu ala bij instinct de diepte van John Holden® liefde voor zijn nicht. Zij wist, dat hij Ca therine veel kwaad had gedaan, ofschoon niemand haar had uitgelegd hoe dat kon; maar zij wist ook, zij was er zeker van dat hij haar door alles heen had liefgc- had en dat haar dood, als zij werkelijk' stervende was, "het grootste verdriet, zou zijn, dat het leven hem zou kunnen bren gen. De reis kwam eindelijk tot een einde'. De heer Holden had getelegrafeerd, dat zij kwamen, en een rijtuig wachtte hen op aan het kleine dorpsstation, waar zij uit-» stapten. Do rit naar het kasteel Broxbour- ne duurde bijna een uurhet was over vij-* ven, toen het rijtuig voor het statige ge- houw reed, dat nu Catherines thuis was.- Sydney wierp er een vluchtigen blik' op zij kreeg een indruk van al het scboone ert begeerlijke van de plaats, maar de bee? Holdon zag niets anders dan waar hij heen ging. Sydney was er zeker van, dat hetë hem hetzelfde was of 'de plaats een paleï® dan een hut was. Hij kon niet spreken en zij moest-den knecht, die haar plaid aan-» nam. haastig vragen: (Wordt vervolgd). s -c-.vv'* v "v "x

Leidsch Dagblad | 1923 | | pagina 1