CHIEF WHIP i2c. AGENDA VAN DE WEEK. BUITENLAND. Krabbels uit Zwitserland. f Zondag. i,Jeruël"Samenkomst 's morgens. Zon- Bagsschool. 1 nur. Leger des Heils: bijzondere bijeenkom sten 7.10, half vier en half acht. Leidsche Zwcminrichtin£: Wedstrijden Leidsche Zwemclub. 1 uur. R ij s w ij k, Wielerbaan: Wedstrijden, fïalfzeven 's avonds. Maandag. Leger des ïïeils: Samenkomst 8 uur. 1 Dagelijks: „Apollo-theater", OranjegracEt '4042: «Voorstellingen to 8 uur. 's Woensdags en 's Zaterdags matinées te S en te 6 uur. „Casino-bioscoop^, Hoogewoerd: Voor stellingen te 8 uur. Woensdag- en Zaterdagnamiddag van l tot 4 uur kinder- en familio-matinéo. „Lusor-Theatcr", StationswegBioscoop- en yariélfi-voorslellingen. Dagelijks te 8 nur. *a Woensdags en *a Zaterdags malinêe te 2 uur. Leidsche Kunstclub „De Sphinx", Pieters- kerkgracht 9 (bovenzaal) Tentoonstelling van lilhographieqn en houtsneden door Aart van Dobbenburgh. Van 8 Juni tot 15 Juli, van 10 tot 1 en van 2 tot 5 uur. 's Zondags van 2 tot 4 uur. Rondvaart ovéï de Meren, weekdagen 12 uur van de Beestenmarkt en 's Zondags halféén van de Zijlpoort. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 9 tot ca met Zondag 15 Juli waargenomen door de apotheek van den heer M. Boekwijt, Visch- markt 8, tel. 552. De apotheek van „Hulp der Mensch- heid", Hooigracht 48 ia altijd geopend, doch alleen voor leden van dat Ziekenfonds. De geneeskundige dienst van Zaterdag avond te acht uur tot Maandagmorgen te acht uur wordt te Leiden waargenomen door do doctoren Blote, Papengracht 20; Boonacker, Hoogewoerd 138, lel. 266; Bijtel, Hooigracht 34a, tel. 876; Poortman, Rapen burg 53, tel. 1481. Deze dienst wordt te Oegstgeest waargenomen door dr. Timmermans, Wil- helminapark, tel. 390. Losse nummers *an ons blad zijn, behalve aan ons bureau ook verkrijgbaar bij de Firma A. HILL EN, Breestraat 154. en bij de Firma A. KILLEN, Prinsessekade eii des Zaterdags bij JOH. H0GERV0RST, Haarl.straat 128 Fa. A.S0MERWIL Azn. Hoogewoerd 24 RECLAME. UIT TARWE VERVAARDIGD 2957 II zekerheid had vastgelegd. De kennisneming van allerlei proefnemingen en van den uit slag van onderzoekingen op den patiënt zelf, wordt door mij even sterk afgekeurd, als door Ignolus. Het komt er echter maar op aan, waar de grens getrokken moet wor den. De leeftijd van Ignotus doet vermoeden, dat hij nog behoort tot het goede oude gilde der Nederlandsche artsen, die hun beroep als een officium nobile beschouwden, de geldelijke aangelegenheden van hun vak veel minder gewichtig vonden dan tegen woordig gebruikelijk is, maar zich dan ook beschouwden als een soort priesterkaste, tot wie het publiek met een zeker ontzag moest opzien, en van wie de uitspraken en voor schriften zonder tegenspraak en zonder con trole dienden te worden aanvaard. Toen Ignolus zijn praktijk begon, was er reeds een belangrijk verschil lusschen Ne- derlandsche en bijv. Duilsche arisen wat be treft den omgang met het publick. De Hol- landsche patiënt moest afwachten of en tevreden zijn met wat de dokter wcnschto los te laten. De Duitsche patiënt werd gewoonlijk uitvoerig over de bestaande af wijkingen ingelicht en was zelfs geheel op de hoogte van de voorgeschreven genee3 middelen, terwijl de inhoud der vadcrland- pche drankjes, poedors en pillen in een mys terieuze duisternis was gehuld. Het zal Jgnotus misschien ook wel eens overkomen zijn, om bij diabates te blijven, dat, wan neer hij een patiënt met die ziekte naar een badplaats als bijv. Neuenahr liet gaan, deze wet grooto wijsheid terugkwam, niet alleen geheel op de hoogte van het percentage glucose, inaar over aceet-essigsaure kun nende praten alsof het het dagelijksch brood betrof. Zonder beding schaar ik mij aan dc Hol- landsche zijde en geef grif toe, dat het voor den patiënt veel beter is, wanneer tij niet op de hoogte is voji ziekte en ge neeswijze, maar zich eenvoudig met ver trouwen overgeeft aan zijn huisarts, die 4it verdient. Ik vraag echter of dit mogelijk |s. De kennis van allerlei medische zaken. Is nu eenmaal bij het publiek veel grooter ïan vroeger, dank zonder twijfel voor een icel aan de gvoote pers, die vaak zonder Je noodige critiek verslag geeft van aller lei wetenschappelijke publicaties. Ik kan het dan ook niet toegeven, dat het cou ranten-lezend publiek van onzen tijd niets begrijpen zou van een uiteenzetting der werking van de cudokrine klieren. Het stand punt, dat ik tot het mijne maak, is daarom als volgt to verdedigen. Het publiek wordt nu eenmaal ingelicht. Alles wat in mijn artikel over Insuline voorkomt, heeft ook reeds gestaan in be richten in onze grooto dagbladen. Deze nemen de berichten echter ryp en groen over en daarom is het goed, dat het ook, en dan beter, van bevoegde zijde wordt verteld. En Ignotus verzuimt in zijn klacht er op te wijzen, dat ik er uitdrukkelijk op gewezen heb, dat wij nog in het tijdperk der proefnemingen verkeeren, maar dat toch zooveel reeds vast staat, dat voor de groote meerderheid der gevallen een nieuw middel overbodig is, omdat de tegenwoor dige wijze van behandelen volkomen in staat is om de ziekte te bestrijden. Bovendien gaat de vergelijking met Koch's tuberculine niet geheel op. De tuberculine werd inderdaad bekend gemaakt op eCQ tijdstip, dat er nog niet rijp voor was, on op een wijze, die al te veel aan reclame deed denken. Insuline wordt volkomen eer lijk wetenschappelijk onderzocht en alleen ter beschikking gesteld voor beproefde en bevoegde onderzoekers. Een jacht van me dici als destijds naar Berlijn, om maar het eerst het middel te bemachtigen, is thans uitgesloten. En voor kwakzalverij is geen plaats. Met het oog op al deze omstandig heden meen ik neg, dut het eer voor- dan nadeelig is cm het publick voor te lichten zooals ik gedaan heb. Laten wij daarenboven niet al te exclu sief zijn. Zijn er werkelijk zooveel middelen, waarvan wij de beteekenis en dc werking met absolute zekerheid kennen, voordat wij ze bij onze patiënten toepassen 1 Tubercu line weird te vroeg gepubliceerd, ik geef het grif toe. Maar als de balans eens opge maakt werd, zou dan de menschheid, in h-.iar geheel genomen, er toch geen voordcel van gehad hebben Het middel wordt nog.steeds gebruikt, zonder dat na dertig jaar nog met wiskunstige zekerheid over zijn werking kan geoordeeld worden. Zou Ignotus gewenscht hebben, dat het ook nu nog in geen geval bij mcnschen werd toegepast 1 Laat ons eerlijk zijn en den arts het recht gunnen om een middel toe te passen, ook als hij niet meer dan met groote waar schijnlijkheid kan aannemen, dat het voor zijn patiënt nuttig zal zijn. En als dan eeu middel als Insuline, dat op zuiver weten schappelijke gronden theoretisch aanneme lijk is,' volkomen objectief en ook geheel wetenschappelijk wordt londerzoclit, dan mag met reden verwacht worden, dat er ten slotte iets goeds van terecht komt. H. A. S. RECLAME. VIRGINIA CIGARETTES li Grdafli London ülfijd de eerste in hwalitellr.* 9090 DE ALGEMEENE TOESTAND. De redo van Baldwin heeft in Engeland over >de geheele linie een goede pers. De „Times" schrijft b.v. dat de voorge steld o stap in geen enkel opzicht drastisch is. Hij brengt geen breuk roet do geal lieerden mee en behoeft dit ook niet ie doen. Hij bevat ook niet een afzonderlijk optreden in zioh. Het is veel meer een poging om een vriendschappelijk optreden tot stand te brengen voor dc finale rege ling van het vraagstuk, dat zwaar op ge heel Europa drukt. Brittanniê is niet lan ger lijdelijk toeschouwer van het vernielen de proces, dat in Europa voortgaat cn dat onze eigen fitale belangen het diepst raakt. De stap is klaarblijkelijk slechts een inleiding, «Joch wij zijn geenszins zon der vertrouwen, aldus schrijft het blad, dat de nieuwe invloeden, dio van de beslissing der regeering uitgaaf geleidelijk in om vang zal toenemen, en een wijziging teweeg zulleu brengen. De overige bladen passen zich daarbij aan, waarbij enkele nog doen uitkomen, hoe door de rede to speenen van alle krachttermen, de pressie op de Franscho opinie des te grooter ia In Frankrijk is men weinig tevreden. De „Temps" is zelfs zeer scherp, waar het blad zegt: Engeland gaat hardnekkig voort mst een politiek van geschipper te voeren tussohen de naties van het vasteland. Het wenscht docr Duitsohland betaald te worden, maar vreest, dat Frankrijk te veel invloed in Europa zal krijgen en gaat met al zijn kracht tegen de Fransche politiek in. Ach ter de verklaring van Baldwin zit vooral de bedoeling om in de wereldopinie een strooming tegen do Fransche regeering te verwekken. Doze politiek van verdeeling draagt veel tot do verwarring in Europa bij en dientengevolge ook tot do werkej loosheid in Engeland. Ook zou Frankrijk tegenover de ontbindende politiek van En geland een opbouwende politiek moeten stellen, die aan de continentale volkeren rust zou brengen. De Belgische regeeringskringen zijn van meening, dat de door Baldwin uitgedrukte gedachten op een ontspanning wijzen en laten vermoeden, dat de diplomaieke be sprekingen onder de geallieerden, verre van afgebroken te zijn, met toenemende kracht zullen hervat worden. Daar dus optimisme Ook de Duitsche pere is over 'f alge-3 meen Baldwin's redo goed gezind, al b«j treurt men, dat geen spoed in de zaken komt, iets, wat toch ïook niet te verwach* ten was, hoezeer ook overigens gewensoht. Wat het Engelsche concept-antwoord op do Duitsche nota van 7 Juni betreft, men verwacht niet-, dat het antwoord voor Dins dag of Woensdag yan de volgende week op zijn vroegst gereed zal zijn ter verzen ding aan do geallieerden. Do Engelsche bla den nemen aan, dat het ontwerp vergezeld zal gaan van een toelichtende nota, waar om de Engelsohe regeering dezen stap doet Men koestert de hoop dat de opmerkingen der geallieerden op het antwoord van En geland in den loop van ongeveer 14 dagen zullen worden ontvangen. 'Men acht den toestand te Londen van dringenden aard, zoodat deze geen onnoodig uitstel toelaat bij de verdere wisseling van stukken, die thans zal beginnen. Met betrekking tot het vraagstuk der intergeallieerdo schulden ver wacht de „Daily Telegraph" dat het voor stel zal worden gedaan om een bijzondere conferentie der belanghebbend mogendhe den bijeen te roepen. Yan do Engelsche regeering kan, naar de „Daily Telegroph'- opmerkt, niet verwacht worden dat zij be rust in den eiseh, dat dezo schulden of door Duitschland betaald, of geschrapt moeten worden. Hoo edelmoedig Engeland ook ten opzichte van de schulden, door de geal lieerden aangegaan, zou \yillen handelen, het kan op principioele gronden niet er in toestemmen dat dezo schulden van een meer &olvabelen schuldenaar overgedragen worden op een minder solvabelen debiteur. Op do algemeene jaarlijksche vergadering van den Bond van Engelsche Vakverecni- gingen, dio dit jaar te Bridlington is ge houden, is een motie aangenomen waarin verklaard wordt, dat liet herstel van den vrede in Europa en een natuurlijke ontwik keling van handel cn nijverheid onmogelijk zijn zoolang do Franscho regeering tracht Duitschland te verminken door het Roerge bied militair te bezetten. Uit het bezette gebied nog het volgende: Barmen is weer ontruimd. De tijdelijke bezetting was een straf voor een mishande ling van drio Franscho' soldaten, iets, wat volgens de Duitschers niet heeft plaats ge had. Limburg is door de Franschen bezet. De commandant heeft do stad tot garnizoens plaats verklaard. Het gymnasium is als kazerne ingericht. Aan het overheidsper soneel is aangezegd, dat het in dienst moet blijven doch onder Fransch bestuur zal staan. Het post- en telegraafkantoor is eveneens bezet. Naar de „Echo der Gegemvert" verneeml had de bezetting van Aken er nauwelijks lucht van gekregen, dat de stadskas van de Rijksbank een belangrijk bedrag van geld had ontvangen of de Belgen waren present en legden beslag op meer dan 3 milliard mark. Tengevolge van de toenemende bezetting van filialen der Rijksbank en in beslag ne mingen van geld, is er in het Roergebied gebrek aan betaalmiddelen ontstaan, zoodat Krupp en andere firma's lot de uitgifte van noodgeld moesten overgaan. Gisteravond heeft 'n Fransche patrouille zes zwervers verrast op den spoorweg van Essen naar Sloppenberg. Een v$xt deze is gedood. In een telegram uit Parijs wordt melding gemaakt van een plan, dat Benesj le Lon den zou hebben voorgesteld. In werkelijk heid betreft het een advies over een van Lord Robert Gecil uitgaand voorstel om de reorganisatie van Duitschland naar het voorbeeld van Oostenrijk door een actie van den Volkenbond tot stand te brengen. Daar toe zou een moratorium moeten worden ver leend, dat echter van korter duur dan voor Oostenrijk zal zijn ,een internationale lee ning moeten worden toegestaan en een com- missie worden ingesteld, die controle zal oefenen op de financieele overeenkomsten, welke met Duitschland zullen worden ge sloten. In deze commissie zullen behalve de staten, die vorderingen op Duitschland hebben, ook neutrale landen, voor zoover zij deelnemen aan de internalionale leening, vertegenwoordigers kunnen benoemen. Er zijn voor dit plan natuurlijk moeilijkheden le verwachten, waarschijnlijk vooral van juridischen aard van de zijde van Frankrijk, doch men heeft den indruk, dat onderhan delingen over dit plan toch voortduren. Uit Lausanne geen nadere gegevens. BELGIE. De zaak Coppee krijgt toch nog een staartje. Do Kamen* van Jin-staat-van-be- schuldigingsfcelling heeft baron Coppee Sr. naar het hof van assiesen verwezen, we gens leveranties aan den vijand. Ten op zichte van Coppee Jr. is verklaard, dat er niet genoeg bewijsmiddelen zijn om een vervolging te doen plaats hebben. DUITSCHLAND. De „Rote Fahne" bevatte een oproep van het bestuur der communistische partij, dat opwekt tot burgeroorlog, de afkondi ging van een Rijnland-republiek en sokerp optreden tegen het Beiersche fascisme, dat onder het mom van strijd tegen Frankrijk een actie tegen de republiek voert, waarop de communisten met de roode terreur moe ten antwoorden. Dit opruiende manifest heeft te Berlijn bij de andere politieke partijen groote ver ontwaardiging gewekt. Do „Vorwarts" noemt het een misdaad tegen de arbeiders en burgerlijke bladen vragen wat de rijks- regeering tegen zulk gestook denkt te doen. De „Frankfurter Ztg." verneemt, dat kapitein Ehrhardt, die in de onderzoeking* gevangenis te Leipzig in in hechtenis zat, en 23 Juli voor het staatsgerechlshof zou verschijnen, ontvlucht is. Hij werd Dinsdag sinds 6 uur '-s avonds vermist. Om de ge vangenis werden schildwoohten geplaatst, dio nauwlettend acht gaven, omdat men rekening hield mei de mogelijkheid, dat Ehrhardt zioh in het gebouw had verstopt. Later werd echter geconstateerd, dat Ehr hardt met een sleutel, die hem van buiten af gegeven moet zijn, ontvlucht is. ENGELAND. Het wetsontwerp van Lady Astor, waar bij verboden wordt drank te verkoopen aan personen onder 18 jaar is gisteren in derde lezing door het Lagerhuis aangenomen. Het ontbrak weer niet aan sarcastische opmerkingen. OOSTENRIJK. Met ingang van morgen worden óp de spoorwegen de tarieven voor het reizigers- vervoer met 25—66 pet. verhoogd. De vrachtprijzen blijven onveranderd. ITALIË. In aansluiting aan het gisteren door ons meegedeelde nog het volgende: De Ministerraad stelde een verordening vast, waarbij de publicatie wordt verboden van onjuiste of tendentieuse berichten welke de regeering ïn haar diplomatiek verkeer met de buitenlandsche mogendhe den belemmeren en schade doen aan het binnen- en buitenlandsche crediet van den Staat. RUSLAND. De nieuw gevormde uitvoerende raad der federatie van sovjet-republieken heeft als eerste verordening een amnestie-besluit uit gevaardigd waardoor, naar aanleiding der 3e verjaring van de bevrijding van Minsk de veroordeelde leden der anti-sovjetisti- scho organisaties van Wit-Rusland in vrij heid worden gesteld. Rakofski is benoemd tot politiek en han- dclsvertegenwoordiger te Londen in de plaats van Krassin. BUITENLANDSCH GEMENGD. De bekende Amerikaan Eduard Bok heelt een prijs van 100.000 dollar uitgeloofd voor het beste middel om in den toekomst den vrede te waarborgen. De vroegere vice-president der Unie Tho mas Marsh, geeft als oplossing, dat de lieden die in een oorlog zelf het vechten moeten opknappen er ook maar de beslissing over moeten hebben of cr gevochten zal worden, ja of neen. Om dat uit te maken zou geen oorlog mogen worden ondernomen vóór een volksstemming is gehouden van alle man nen en vrouwen in een land, die ouder zijn dan 18 jaar. Bovendien mag niet met het ac tieve vechten worden begonnen, vóór er na het referendum volle zestig dagen zijn vcr- loopen. Alle personen die oorlogsdaden be velen of een bevel daartoe uitvoeren, moeten voor een internationaal hof worden gebracht dat indien zij schuldig woren bevonden de doodstraf moet opleggen. Marshall zegt nog: „Het was voor den Ajnerikaanschen Se naat gemakkeijk genoeg om oorlog te ver klaren. Wij waren mannen boven den strijd baren leeftijd en dus veilig. Maar de mannen die hun bloed moesten storten waren niet vei lig; en zij hadden geen kans om zelf hun keus te bepalen". Of het evenwel een in de practïjk moge lijke oplossing is Vele, vele jaren geleden had zekere Clara M. Miller te Los Angelos, die haar brood ver dient met het verkoopen van petroleum, met levensgevaar een jongen uit het water ge haald, toen hij op het punt was van te ver drinken in de Baai van Pundy. Thans heeft zij van een onlangs gestorven leerfabrikant, Theodore Tibbits, een legaat van 250,000 dollar ontvangen ,als belooning voor haar moedige daad. De fabrikant was n.l. de eer tijds door de vrouw geredde jongen. Ongewoon hevige donderstormen hebben gisteren in Engeland gewoed. De politie te Boekarest heeft do laatste dagen een groot, aantal communisten ge arresteerd. De aanleiding daartoe is niet bekend. Een compagnie sol daten van Maryland in Amerika is door een onweer overvallen. Drio maD werden doodgeslagen en tien ge wond. Nadruk verboden. Quai du Mont Blanc. Voor het Palais des Nations, de palace- holels en het Casino Municipal, op het ge heele trottoir vanaf de Pont du Mont Blanc tot aan hot park Mon Repos een cosmopoli- tische menigte, klanken in alle talen. Stoe len en tafeltjes voor de cafè's en op de ter rassen, alles bezet. Op den breeden rijweg een file vaA traras, auto's, fietsen en trams. Aan den overkant, onder rijen van statige platanen, die als een berceau het wandel pad overschaduwen, .gezeten op de banken of langzaam voortschuifelend, talloozen, die na de hitte van den dag hier genieten van de frissche koelte van het meer. Daarnaast een plantsoen, vorstelijk van aanleg, geflankeerd door monumentale stee- nen borstweringen, en daarachter in volle uitgestrektheid het Leman. Een glinsterend vlak van azuur, waarop als vlinders drijven de barken mét de eigenaardige veelkleurige Latijnsche zeilen. Een zee, onafzienbaar, aan den horizont flauw begrensd door de blauwe bergen van Waadlland, aan den overkant afgesloten door de hooge met land huizen bezette oevers van Savoye, en daar, waar de Rhóne het meer verlaat, vurige slangen; lijnen van goud, de geïllumineerde bogen van den Pont du Mont Blanc en van de kaden van den Jardin Anglais. Op den achtergrond, verguld door de ondergaande zon, de donkere bosschen op de Yoirons, de steile kalkrotsen van den Salève, de fel te gen de blauwe lucht afpriemende sneeuw- bedekte spits van den Möle en ver daarbo ven in majestucuse eenzaamheid, de gloeien de toppen van den Mont-Blanc. Wie op een zomeravond, gezeten onder het lommer der platanen wanneer uit den Jardin Anglais de tonen der muziek zacht aanzweven, dit tooverlandschap gezien heeft rooals het zich spiegelt in den wfêden plas, die heeft een impressie van schoonheid ge. kregen, onvergetelijk voor het geheele levec Genève la Bénita, zooals de Italianen haar noemen. Ja, voorwaar, la Bénita. Want ge zegend is deze stad, door de natuur zoowel als door de mensehen. Noem ergens ter we- j reld een plaats, waar het water, de bergen i en de stad zulk een harmonisch geheel vor-i i men, waar het schoon van de stad niet in botsing komt met de natuur, maar waar een zilveren waterspiegel de trait-d'union vormt lusschen dat, wat door menschenhand is gewrocht en de eeuwige overweldigende pracht der bergwereld. Waar een stad te vinden, wier zonen zooveel gedaan hebben voor de geboorteplaats? Pare des Eaux Yives, pare de la Grange, pare Mon Repos, pare en museum de l'Aria- na, le Conservatoire de Musique, alle hulde- blijken door haar dankbare kinderen Genève aangeboden. En niet alleen de eigen telgen, ook vele m adoptief zonen, vreemden die, aangetrokkenKJ door de wondere natuur, .zich hebben ge vestigd aan de oevers van het Leman, aan de boorden van de Rhóne, is deze oude stad zoo lief geworden, dat ook zij door schen- kingen hunne liefde en vereering hebben uitgedrukt Zoo een hertog van Bronswijk, uil wiens nalatenschap de bovenbeschreven aanleg van den Quai du Mont Blanc bekostigd is en een genéreuss Brit, die Genève begiftigd heeft met de Victoria Hall, de groote stede- lijke concertzaal. Getuige "t Museum Rath, en verder het Museum d'Art et d'Hisloire, wiens grond-. slag gelegd is door schenkingen van Napo leon, en verder is tot stand gekomen groot tendeels door vorstelijke giften cn legaten. Welke stad van de bescheiden grootte van Genève kan bogen op een universiteit, die sinds drie eeuwen een wereldreputalife be zit en zich verhoovaardigen kan op 't feit, onder velen uitverkoren te zijn als de stand plaats van het wereld parlement, den Bond der Volkeren. Geen wonder dat Genève daar door de stad geworden is, waar alles bij el kaar is gebracht, wat 't leven waarde kan schenken. In de onmiddellijke nabijheid bicden vier groote openbare parken le allen tijde gelegenheid lot rust en verpoozing, ter wijl door booten en trams, in een ommezien de uitgezochlste plekjes aan 't meer, dc schil- derachtige dorpjes van la campagne Gêné- voise, door een tanradbaan dc heerlijke wei den en bosschen hoog in de bergen kunnen bereikt worden. Gelijktijdig kan men de mogelijkheid ge nieten van alle verfijningen van 'n intellec tueel en artistiek leven, te danken aan het samentreffen en de versmelting van de cul tuur van drie groote volkeren, der Franschen der Duilschers en der Italianen, zoowel ala men kan profiteeren van een natuur, lieflijk en grootsch tevens. Bovendien kan öoot de eigenaardige ligging der stad, elke lak var sport, watersport zoowel als bergsport, win tersport naast zomersport worden beoefend geest en lichaam beide op gezonde en harmonische wijze in evenwicht gehouden worden. Geen wonder, dat onder de bcv*iLLuj£ van hot canton Genève niet minder dan 40% vreemdelingen voorkomen, een feit, dat op zich zelf reeds sprekend is. En begrijpe- lijk cn te vergeven, dat dc liefde der Gene< j veezen voor hun geboorteland soms wel een '-1 beetje overdreven is. Wat het leven en het verblijf te Genève zoo aantrekkelijk maakt, is te danken aan ;j het gemengde van zijn bevolking, ten deele ook aan de kracht der traditie. Calvijn heeft indertijd een cachet aan deze stad gegeven waarvan ook nu de sporen nog niet zijn uitgewischt Maar de stroefheid, de strakheid der lijnen, die het leven weleer befaeersch- lon, zijn grootejideels verdwenen. De zon van het Zuiden, het Gallisch temperament, het Italiaansch bloed hebben bier doen ont slaan een vroolijke, soms wat luchthartige levensopvatting voor alles, wal don buiten kant van het leven betreft Wie het gewoel in de straten, 's zomers het luchtige gedoe aan het „badstrand", de stemming bij open- bare feeslelijkheden gadeslaat, krijgt wel sterk den indruk in een opgewekt, genot zuchtig milieu te verkeeren. Maar tevens in een atmospheer van orde cn rust, van zelf- tucht, waar de vroolijkheid bij geen enkele klasse der bevolking ooit ontaardt in ruw uitgelatenheid, waar genoten wordt van ai het goede der aarde, echter ook op intense wijze gewerkt. Naast een groote mate van persoonlijke vrijheid is er een sterk gevoel van eerbied voor de wet cn bovenal voot alles, wat de traditie voorschrijft. Ingesloten tusschen de bergen en het meer zijd oude gebruiken en opvattingen lang blijven hangen. Daardoor heerscht hier nog een zekere gemoedelijkheid en een hechten aan vormen, waardoor de banali- teit van het moderne groole-stadsleven ge- lomperd wordt. Genève met zijn mooie, drukke Winkel straten, zijn kaden, zijn hallen, café's etc is niet slechts een moderne plaats, maa' >8 (evens een stad, waar het verleden spreekt. Genève is niet var? nieuwen adel, maar van zeer ouden huize en bezit een stam boom, die eeuwen terugvoert. Wie oog heeft voor iets anders dan voor mooie winkels, statige bankgebouwen en palace-hótels, en iets voelt van den geheimzinnigen band, die het verleden vastknoopt aan liet heden, kan zijn hart ophalen bij een wandeling in het oude stadsgedeelte rondom St. Pierre en Vj het Hólel de Ville. Steile, nauwe straten kj en geheimzinnige steegjes, waar nog heel fl| wat oude gevels en poortjes te zien zijn. Opvallend is het groote stadhuis, gebouwd in oud-ltaliaanschcn stijl, maar het mooist zeker wel is de cathédrale de St. Pierre, tëjj een gebouw van imposante en strenge schoonheid. Hier is o.a. begraven een telg 9 uit liet huis Oranje, prinses Einile (dochter J van Willem den Zwijger?.). Loonend is 00^:3 het bezichtigen van het oude Collége met zijn arcaden en zuilengangen, zijn eeuwen oude linden^ip de binnenplaats, waar sinds honderden jaren geslacht op geslacht hu maniteit en klassieke wetenschap is inge prent. En dan verder de Tour de l'lle, de wondermooie kerk van Nótre-Dame, de Tempel van St. Gervais, vermoedelijk de alleroudste kerk van Genève, enz. te vee om op te noemen. Bijna geen straat, geen pleintje, vrAa

Leidsch Dagblad | 1923 | | pagina 2