Ï1EIB8CI Zaterdag 14 Juli 1923, EERSTE BLAD. Officieels Kennisgeving STADSNIEUWS. BINNENLAND. UIT ONZE STAATSMACHINE. Geneeskundige Brieven. Het voornaamste nieuws V van lieden. I ►RIJS DER AOVERTENTIEN: (se Cts. per lecel- Bu reedabonnement MaxsriK rSnoPIalWr(«iUéa, uitsluitend bij vooraitbe- 1 faliiiE. Woensdags en Zaterdag 50 Ols.. ba een lïnaximum aantal woorden van 30. Incasso volgens postreebt. Voor evonlneele op- >lending van brieven 10 Cts. porto te betalen* Bewijsnummer 5 Cts. Bureau Noordelndsplein. Telefoonnummers voor Directie en Administratie 175, Redactie 1507. Poslchèqne- en Girodienst No. 67055. Postbus No. M. PRIJS DEZER COURANT: Vooï teïden p. 3 mn'd. 2.35, p. weoï 0.1 Bulten Leiden, waar agenten gevestigd lijn,"!', per week 0.13 Franco per pos? J 2.35 portokosten,1 Dit nummer bestaat uit DRiE Bladen Nummer 19433. HINDERWET. Burgemeester en .Wethouders van Lei den Gezien hel verzoek van P. Fontein Pzn., öm vergunning tot uitbreiding van de houtzagerij in 'het perceel Havenkade nis. 21—23, Sectie C. nis. 1903, 1904 en 1905. Gelet op de artt. 6 en 7 der Hinderwet; Geven bij dezen kennis aan het publiek, dal genoemd verzoek met de bijlagen op de Secretarie dozer gemeente ter visie ge legd is; alsmede dat op Zaterdag, den 28sten 'Juli, e.k. des voormiddags te hallelf uren op het Raadhuis, gelegenheid zal worden gegeven om bezwaren tegen dit verzoek in te brengen, terwijl zij er de aandacht op vestigen, dat niet tot beroep gerechtigd zijn zij, die niet overeenkomstig art. 7 der Hin derwet voor het gemeentebestuur of een zijner leden zijn verschenen, teneinde hun bezwaren mondeling toe te lichten. N. C. DE GI.JSELAAR, Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden, 14 Juli 1923. Hoogere Burgerschool voor Meisjes. Toegelaten zijn tot de 1ste klasse zonder examen 25 candidaten. Geëxamineerd 10, afgewezen 3, toegelaten 7 candidaten. Toegelaten tot de 2de klasse 1 candidaat. aToegelaten tot de 3de klasse 1 candidaat. Een nieuw woonwagenkamp. Wanneer de Gemeenteraad zich Maandag Een 'groot aantal mineralen en insecten werd verzameld, om bij evenlueele reproduc tie met meer kennis het te drukken plaatwerk te kunnen uitvoeren. In 1868 werd op de tentoonstelling van Nijverheid en Kunst te Arnhem op.de pracht- collectie Wetenschappelijk Werk de zilveren medaille verkregen. Daar de zaak zich steeds meer uitbreidde werd in 1870 de heer J. P. Trap, zoon van den stichter der zaak, in het bedrijf opgeno men. Drie jaar later werd de eerste steen- druksnelpers in werking gesteld, waarop spoedig een tweede volgde. Daardoor werd de kleurderij, waar in het begin de platen met de hand werden gekleurd, opgeheven. Het werk stond niet bij liet fijne builen- landsche werk ach Ier. Op de Wereldtentoon stelling in 1878, te Parijs, werd op een mooie collectie wetenschappelijk werk een eervolle vermelding ontvangen en met een nieuwe collectie in 1900, eveneens op een Wereldten toonstelling te Parijs, een zilveren medaille. Zeer mooie werken, zoowel in boek- en in steendruk, zijn dan ook in den loop der jaren door de firma vervaardigd. Bij velen zijn de wetenschappelijke plaat werken, door de firma Trap vervaardigd, goed bekend, en dit heeft de zaak niet alleen in het binnenland, maar ook in het buiten land een goeden naam doen verwerven. De plaatselijke afdeeling der S. D. A. P. heeft met 48 tegen 27 stemmen het besluit genomen, dat geen der Soc.-Dem. Raads leden in de zittingsperiode van den nieu wen Gemeenteraad een wethouderszetel mag aanvaarden. De theemiddag en -avond in het wijkge- bouw „Irene" aan de Haven heef ongeveer 225.opgebracht. De afdeeling Leiden van de' Landelijke Federatie van Bouwvakarbeiders had gis teravond in een der zalen van het Volksge bouw aan de Heerengracht een openbare vegadering belegd, waarvoor als speker was aangekondigd de heer G A. de Klerk, voor zitter dezer Federatie, met het onderwerp: De toestand in het bouwbedrijf; oorzaak en gevolg voor de bouwvakarbeiders. De ver gadering was tegen acht uur uitgeschreven. a.s. met het voorstel van B. en W. vereenigt i Te half negen was deze nog geheel leeg. tol het inrichten van een standplaats, be- Tin rip hpsfiiurstafpl lnrr ppn voorzitters! sternd voor woonwagens, dan wordt daar mede voldaan aan de voorziening in iets, waar een gemeente van eenige beleekenis na invoering van de woonwagenwet niet buiten kan. In beginsel besloot de Raad daartoe reeds, teen in Februari van dit jaar aangekocht werd een stuk land aan den Lage-Morschweg. Daarvan zal nu bij aan neming van liet voorstel een gedeelte, onge veer 7650 M2. groot, ingericht worden voor woonwagenterrein. Dit terrein is zeker groot genoeg; er n.l. plaats zijn voor 100 woon wagens. Zooveel zullen er wel zeiden tege lijk aangetroffen worden, zelfs op feesten als bijv. op 3 October. Het is echter goed, dat .voor elk der wagens iels meer ruimte over is Hoewel het woonwagenkamp betrekkelijk eenvoudig zal worden ingericht, worden de kosten er van toch nog op f 5500 geraamd. Voor de omwonenden moge de nabuurschap wel niet bijzonder aangenaam zijn, het heeft toch ook een groot voordeel, dat men een vaste plaats heeft, waarheen alle woon wagens binnen de gemeente kunnen worden 'gedirigeerd. -. z De politie kan op deze wijze het best toe zicht uitoefenen. De vrees, die blijkbaar sommige omwonenden koesteren, dat n.l. hot kamp voortdurend bezet zal zijn, is ech ter niet gegrond. De burgemeester blijft het recht behouden het verblijf te beperken en zal daarvan natuurlijk gebruik blijven maken +r~ Aan de Middelbare Technische School le -Haarlem zijn o.m. bevorderd: van de afd. Bouwkunde: van het lslc naar hel 2de studiejaar: J. J. de Rooy; van de afd. Water bouwkunde: van het lsle naar het 2de studie jaar P. O. Koets; P. J. van der Zanden; van de afd. Werktuigbouwkunde: van hel 1ste naar het 2de studiejaar: J. A. Gijbeis Van hel 2de studiejaar naar het praclische leer jaar: P. Arnoldus; van de afd. Eleclrolech- niek: van het 1ste leerjaar naar hel 2de leer jaar: G. van Gelderen; H. J. Koets; van de afd. Scheepsboukwunde: van het 3ste naar Op de bestuurstafel lag een voorzittersha mer, stond 'n karaf met twee glazen en verder zagen wij enkel lecge stoelen. Wij hebben tot negen uur zitten wachten, toen een jonge man ons kwam vertellen, dat een paar be stuursleden even om den boek hadden geke ken en toon weer waren vertrokken. Oorzaak der mislukking: en warmte en.Moskou, oordeelde onze zegsman. Gaarne brengen wij het verzoek over van den directeur van het telegraafkan toor alhier, om alleen din van de telefoon gebruik te maken, als het beslist noodig -is. Er wordt thans veel' drukker getelefoneerd dan in normale omstandigheden. Dit is voor de telefonisten bij deze groote hitte zeer af mattend. Indien niet zoo vlug als anders aan een oproep gehoor wordt gegeven, gelieve men eenig geduld te betrachten en wordt men beleefd verzocht vooral geen aanmerking hierover tegen de telefoniste te maken of de chef op te bellen. Door een student is aangifte gedaan, dat hem een hoed, een nieuwe Panama, uit de Universileils-bibliotheek is ontvreemd. Een andere, minderwaardige, was er voor in de plaats achtergelaten. Aan de Mare is een vrouw gister avond plotseling onwel geworden door de warmte. Door twee vrouwen is zij naar huis gebracht. Door den dokter van den Eersten Hulpdienst werd rust voorgeschre ven. Hedenmorgen werd een werkman bij den bouw van de Chr. H. B. S. aan den Rijnsburgerweg door de hitte bevangen. Overbrenging naar hel Acad. Ziekenhuis werd noodzakelijk geacht. Gisteravond ongeveer kwart over ne genen bad bij den uitgang van het slation alhier een kleul incident plaats. Met den sneltrein kwam een reiziger mede, die ien onrechte voorzien was van een plaatskaart buurtverkeer. De controleerende beambte, die dezen heer hierop altent maakte, wilde den reiziger daarna voor den stationschef KERKELIJKE BERICHTEN. Doopsgezinde Gem.: Zondagmorgen, te tien uur, ds. J. Wuite. Eglise walonixe: Dimanche pas de service. Evang-.-Luth. Gem.: Zondagmorgen, te half elf, ds. J. Ph. Makkink. Oud-Katholieke Kerk, Middelstegracht 16: Zondagmorgen, te kwartier over acht uur, prof. J. H. Berends." Remonstrantsch-GÊref. Gem.: Zondagmor gen, te hal felt, dr. W. J. Lente. Ver. van Vrijz.-Rirvormden: Zondagmor gen, te hal fel f, in h§t Volkshuis, dr. J. Her derschee, van Amsterdam. Duitsche godsdienstoefening: Zondagmor gen ,te half elfKerkzaal Weeshuis Hoog!. Kerkgracht, lussclien nos. 17 en 21: Pastor Bölilz, uit Wesel. Liberaal-Katholieke Kerk: Zondagmorgen, te halfelf, dienst in- de Bonilacius-kapel, Stille-Rijn la. het 2de studiejaar: A. M. Du y ver manvan i leiden, wat echter niet gemakkelijk ging. De het praclische leerjaar naar het laatste stu diejaar: J. Smit, allen alhier. De hoer D. van Lith Jr.. alhier, is (?e- slreagd voor het eindexamen der Middelbare Technische School, le Amsterdam. Te Arnhem slaagde voor het eindexa men II. B. S. jarige cursus, de heer T. Pel- lenkoft, wonende alhier. Reserve lste-luitenant J. J. Litjens, van het 9de reg inf., wordt gedetacheerd bij het 4de rog infanterie alhier. Bg lieer A. D. .1. Stukje, alhier, tot arts bevordert, is bestemd tot reserve-officier van gezondheid 2e kl. bij de landmacht hier te lande. Piof. Van Vollcnhoven, die van Vrij zinnig Democratische zijde candidaat gesteld is voor het lidmaatschap der Eerste Kamer, wenscht voor een verkiezing niet in aanmer king te komen cn heeft daarom de door de Kieswet vereischte verklaring, dat hij de can- didaluur op de lijst aanvaardt, niet ingezon den. rW. M. Irap, boek- en steendrukkerij alhier, te 1: vrdenken, dat zij vóór 75 jaren door pijlen den heer P. W. M. Trap werd opge richt. Ja J843 werd eenvoudig begonnen, maar zaak breidde zich allengs uit en had spoe- öi? een goeden naam verworven. Ben 17den Juli a.s. hoopt de firma P. r iziger verzette zich en werd zelfs handge meen. Spoedig verscheen de politie, die ge lastte, dat de reiziger voor den stationschef zou verschijnen, hetgeen geschiedde. Gisteravond, omstreeks acht uur. had een jongen, wonende in de huurt der Veste - -straat, het ongeluk aan de Heerengraehl in hét water te vallen. Hoewel er geen red dingsmiddelen op het moment aanwezig wa ren, had een vriend van-den jongen het be sef zijn voet toe te steken en gelukkig kreeg de drenkeling dezen ie pakken. Zoo werd hij met heh.ufp van eenige personen gered en op den wal gebracht. De aandacht onzer lezers wordt ge vestigd op de in ons Blad van heden ge plaatste advertentie van de Leidsche Duin water-Maatschappij. Men deelt ons mede, dat in de koffie branderij van de firma Verkouw en Stok- huyzen bij deze groote warmte wordt ge werkt van 4 uur 's morgens lot 12 uur 's middags. Het programma voor het concert van het Leidsch Muziekkorps op a.s. Dinsdag avond van af acht uur in het Van-der-Werff- park luidt: Zola-Marseh, Geijp; overture „Die Frau Meisterm", Suppé; „Cher Amie", wals, Mus- grove; Fantaisie uit „La Princesse d'Auber- ge", Blockx; Czardas, Grossmann; Kuss- Walzer, Strauss; „Si lu veux Marguerite", Marsch, Valsien. De openbare zittiüg van bet Centraal- Stembureau voor de beslissing over dc gel digheid der lijsten en over de handhaviug van de daarop voorkomendo candidaten ral worden gehouden op Dinsdag 17 dezer, des voormiddags te elf uur, in bet lokaal van het gemeentehuis te 's-Gravenhage, voorheen voor de 'Vergaderingen van den raad bestemd. Den tweeden dag der conferentie fce Lunteren van de Chr.-Hist. Unie werd bet werkloosheidsvraagstuk ingeleid door den heer A. Folmer, directeur van den dienst der werkloosheidsverzekering en arbeids bemiddeling, in Den Haag. Spr. behandel de het vraagstuk niet zoozee van zijn alge- moene, theoretische, principieele zijde, maar meer speciaal met het oog op den te- genwootdigen toestand. In dc avondvergadering van Donderdag leidde dr. J. Ch. Kromsigt, Herv. pred. te Oostwold (Gron.) in Het kerkelijk vraag stuk. Aangenomen is het beroep naar de Ned.-Herv. Gem. te Delfskaven door ds. j. Ph. Eggink, te Vclsen. ■4 UIT NED. OOST-INDIE. Tegen de premie-loterijen. Weltevreden, 12 Juli. (Aneta). Een ordonnantie is vastgesteld, dat premiclee- ningen de toestemming noodig hebben van den directeur van Justitie en zoo noodig aan bepaalde voorwaarden onderworpen zullen worden. (Nadruk verboden). 1 Juli 1923. Hef klinkt wel wat vreemd, om, nu Juli haast half voorhij is, over 1 Juli te schrijven; maar 't is minder om 1 Juli te doen dan om een dor belangrijkste feilen, die in vroegere jaien op dien datum hebben plaats gehad. Op 1 Juli 1923 was het zestig jaar geleden, dat de slavernij in West Indië werd afgeschaft: dat was het laatste gebied, waar zij tot 1 Juli 1863 onder de Nedcrland- sche vlag nog geduld was, al was zij in de daaraan voorafgaande jaren al heel wat minder ondragelijk geworden. Men zal zich zoo het een en ander van het slavenleven herinneren. Men zal wellicht nog weten, hoe de slavenhandel ontstond uit inderdaad mcnschlievende overwegingen. Betrekkelijk kort na de ontdekking van Ame rika overwoog men, dal de inboorlingen van de nieuwe wereld te zwak waren om het zware mijnwerk te verrichten dat de naar goud dorstende Europeanen van hen verg den, en dat men daarom op het denkbeeld kwam om negers uit Afrika te halen, die ster^ ker waren en meer geschikt voor den veel- eischenden arbeid! Hiermee waren de slaver nij en de slavenhandel ontslaan, die eenige eeuwen lang een schandvlek is geweest voor „de beschaafde natiën". Wij zullen geen poging doen om ook maar een zwak beeld te geven van de beestachtige behandeling die z.g. beschaafde menschcn andere menschen deden ondergaan* Wij zei den „beestachtig", 't was erger, want som mige slavenhouders zullen waarschijnlijk hun dieren met zachter hand hebben behan deld dan hun slaven. Men weet hoe het boek van Beecher Slowe, Uncle Tom's Cabin een schok door de wereld heeft dom gaan en hoe deze „ten- dens"-roman veler oogen heeft geopend voor hel slavenleven en hel slavinleed. Misschien weet men ook hoe Wilberforce in Engeland gestreden heeft voor deze paria's der mcnschheid en hoe het hern eindelijk gelukt is den slavenhandel officieel afgeschaft te krijgen; „officieel", want zelfs nu nog ge beuren er hier en daar op de wereld dingen, die zeer na aan slavenhandel grenzen. Maar met de afschaffing van slavenhandel was de slavernij nog niet afgeschaft. Voor ons land en daarmee hebben wij toch het meest te doen heeft het nog lang geduurd eer de slavernij tot het verbodene behoorde. De beweging tot afschaffing der slavernij nam vaster vormen aan, o.a. onder het Mi nisterschap van Koloniën van C. F. Pahud de Motanges die met ingang van Januari 1856 benoemd werd tot Gouverneur-Gene raal van Oost-Indië en die in 1860 de slaver nij voor Oost-Indië heeft zien afschaffen onder het ministerschap van J. J. Rochussen. Voor West-Indic bleef de slavernij nog be staan en eerst aan Minister Uhlenbeck (1 Fcbr. 18623 Jan. 1863) gelukte het een wetsontwerp tot afschaffing ook voor West- Indië in het „Staatsblad" to krijgen. Men zal inzien, dat dit maar niet zoo eenvoudig was, als het uit deze eenvoudige feiten-opsomming zou schijnen. Want de slaven waren "handelswaar, die om een nu gangbaren term te gebruiken ont eigend moest worden; en onteigening eischt geld. Er waren 45.000 slaven vrij te maken en voor iederen slaaf zou 300 gld betaald worden. Het besluit was dus niet maar het aannemen van een simpel artikeltje bijv. „Na 1 Juli 1863 zijn alle slaven vrij; maar het was een credietverleening van een groot aantal millioenen (ten minste pl. m. 14 millioen); en dat cijfer krijgt nog meer beteekenis, als wij in aanmerking nemen, dat 14 millioen in onze dagen, nu wij bij milliarden rekenen, niet veel betcekent, maar dal het hcele budget in 1850 liep over nog geen 70 millioen en dat in 1865 de ren te der Staatsschuld 39 proc. van alle uitga ven uitmaakte. Zoo bezien maakt het be sluit van 1862 min of meer overweldigen den indruk. Wij zouden hier een verhaal kunnen doen van het vreugdebedrijf op 1 Juli 1863 in Suriname en van de plechtigheden, die op dien datum plaats hadden. Maar dat is niet noodig en het is hier in deze rubriek ook minder op zijn plaats. Wij hebben meer belang bij de gevolgen van de afschaffing, waaronder Suriname, hoe prijzenswaardig het feit ook was, nog altijd lijdt Do belangstelling in ons land voor Suriname is al lang niet zoo groot ge weest, als het land verdient. Suriname is bij uitstek vruchtbaar en kan bij voldoen de bebouwing eon schat van producten le veren ook voor de Europeesche markt. Maar de afschaffing der slavernij heeft plotseling het land beroofd van de noodige werk krachten. De vrij verklaarde slaven wisten met hun vrijheid geen raad. Behoeften had den zij weinig en zij zagen wel kans, om zonder veel werken door het leven le ko men. Kennis van de waarde van het geld ontbrak hun; begrip van vrijen arbeid had den zij niet'en van wereldhandel on we reldproductie hadden zij heelemaal geen begrip. De afschaffing der slavernij be roofde de planters van het werkvolk en de plantages lagen voor 'n deel al spoedig on bebouwd Men had dit kunnen voorzien, maar had er niet voor gezorgd. De nu on bebouwbare plantages - werden voor eon ap pel en een ci verkocht of verkeerden in woestenijen. Kleine kapitalisten kochten voor de ontvangen tegemoetkoming van f 300 per slaaf we! grond, maar konden het niet volhouden om de looncn uit te keeren. Wel heeft men getracht negers uit Afrika te laten overkomen of Britsch-Indiërs en zells Javanen, die meer landbouwerstalent hadden, maar het kapitaal ontbrak en de werkkrachten ,die geïmporteerd werden, waren toch niet hel werkvolk, dat het tot kloin-eigcnaar en tot bescheiden planter zou brengen Het grootste gevolg van die immigratie is geweest, dat er een mengel moes van kruisingen is ontslaan. Suriname is na de afschaffing der sla vernij had achteruitgegaan. Het land, dat een vruchtbaren bQdem bezit en eertijds rijke vruchten droeg, is verarmd en.kan in eigen behoeften niet voorzien. Hel is, om hel zoo eens uil te drukken, armlastig ge worden. Het heeft een eigen koloniaal bestuur met een Nederlandschen Gouverneur aan het hoofd, maar de begrooting is niet slui tend te maken. Daarom moet het moeder land bijspringen en ons Hoofdstuk XI der Staatsbegrooting geelt de bescheiden som aan, die Nederland bijdraagt om in de kolo niale huishouding le voorzien. In Nederland kent men Suriname niet. Voor eenige jaren is er een Staatscom missie benoemd met wijlen dr. D. Bos als voorzitter; die beeft een plan- ontworpen, maar dal is onuitgevoerd gebleven. De Mi- nister van Koloniën met zijn ambtenaren beheeren uit de verte Suriname, zonder het te kennen of er hart voor te hebben. En onlangs heeft de tegenwoordige Gou verneur een kreet doen hooren, die neer komt op een aanklacht tegen het Departe ment, een klacht, dat de Gouverneur, die midden in het land zit, geen bestuurder is, maar beschouwd wordt als de knecht van den Minister, die nooit in Suriname is ge weest Zoolang het Suriname ontbreekt aan Nederlandsche btlangstelling, aan kapitaal en aan goede werkkrachten, zal het suk kelen blijven. Sommigen hebben er het pias geopperd, om Suriname te verkoopen. De nationale trots komt daartegen op, maar wij houden ons overtuigd, dat een goed beheer Suriname lot een rijk land zou kunnen maken Nog eens Insuline. De Brief over Insuline heeft aan een col lega aanleiding gegeven ,om als zijn mee ning kenbaar le maken, dal ik verkeerd heb gedaan met over dat onderwerp le schrijven. Hij doet dat in de volgende termen. „Een opstel over de zoogen. Insuline be hoort m. i. in een vakblad, niet in een dag blad thuis.. De schrijver van dat opstel, wel licht een medicus met praclische ervaring, die dus weet welke verwachtingen bij het publiek, in casu bij lijders aan diabetes, door zulk epn mcdedecling worden opge wekt, begint met te zeggen, dat het nieuwe pracparaal naar alle waarschijnlijkheid de grootste belangstelling zal trekken. Dat maakt natuurlijk grooten indruk! Na een uiteenzetting der physiologische eigenschap pen, en-z die de verschillende klieren, die in het dierlijk lichaam voorkomen, waarvan het leekenpubliek niet3 begrijpt en waar aan het bijgevolg niet de minste waarde - - v BINNENLAND. De S. D. A. P. aanvaardt geen weliion. derszetel in den Nieuwen Leidschen Raad, Heden is in Den Haag geopend de Aca. demie voor Internationaal Recht. j De Eerste Kamer heeft de verhooging dec collegegelden goedgekeurd. I Bij de zeilwedstrijden le Gothenbnrg werd in de tweede race de „Gotlywog" twee en de „Willem Six" viji. In de alg. classgering heefl „Willem Six" nog de leiding. v t BUITENLAND.- De ontvangst van de Engelsche verklaring in Engeland en het buitenland. Een amnestie-besluit van de Bovjet-rén geering. j Ehrhardt is uit de gevangenis te Leipzig ontvlucht. hecht, eindigt hij zijn opstel met de vol gende waarschuwing: Het is te hopen, dat het publiek tegenover de bekendmakingen over de Insuline zijn kalmte en geduld zal kunnen bewaren, zoodat het gespaard zal worden voor de opwinding en de daarop volgende teleurstelling, zooals bijv. bij do eerste publicatie van Koch's luberculine werden waargenomen. „Ik vraag, kan het inconsequenter, kan het onzinniger? Waarom er dan niet liever over gezwegen? Is juist die ontijdige publi catie van Koclï nog niet leerzaam genoeg geweest, om het verspreiden der onrijpe vruchten van het wetenschappelijk onder zoek legen le gaan? Toen Koch, ongeveer dertig jaar geleden, op het medisch congres (e Berlijn over een door hem wellicht ge vonden middel tegen de tuberculose repte, dwong men hom lot nadere bijzonderheden. Hij liet zich daartoe verleiden; er werden proeven genomen, die wel aan enkele pa tiënten het leven kostten maar moesten be wijzen, dat de luberculine de tuberculose zou doen verdwijnen. Heel Europa was in rep en roerl Alles trok naar Berlijn, halve dooden werden er heen gesleept, ik heb de wanhoop gezien bij vele teringlij'ders, die op hun sterfbed vernamen, dat het geneesmid del voor hun kwaal gevonden was. Een jaar later was de hcele tuberculose-rage afge- loopen. Sapienli sat! Is bet nu na een dergelijke ervaring niet inhumaan om over de Insuline, een middel, van welks werking nog weinig met zeker-; heid bekend is, v o o r t ij d i g bij een aantal diabetici verwachtingen op te wek ken, die heel veel kans hebben, niet vervuld te zullen worden. Wat bereikt men er echter wel mee? lo. Het in-discrediet-brengen der hoog staande medische weienschap; 2o. handrei king aan een groot aantal gewetenlooze kwakzalvers, die, speculeerende op de on kunde en het bijgeloof van het publiek door het aanprijzen hunner waardelooze. vaak niet ongevaarlijke prullen in de dagbladen, koopers trachten te lokken. Het onnoozele publiek is er luk op, offert zijn kostbaar, vaak moeilijk verdiend geld, om er weldra de treurige gevolgen van te ondervinden. Hoe goed de zaken marcheeren, bewijzen de schatten, die er mee gewonnen worden, en de wijze van leven der heere kwakzalvers. Moet niet ieder verstandig, ontwikkeld, hu maan mensch dat geknoei en bedrog zoo- voel mogelijk tegengaan? Ja, nietwaar! Of het succes schitterend zal zijn, betwijfel ik op grond van een vijftigjarige ondervinding. Met de sapientia van den homo sapiens van Cuvier is het op dit punt meestal nog zeer treurig gesteld. Daarmede dient men reke ning te houden. En later: „De schrijver is een medicus, wiens er varing van de mentaliteit van het mcnsch- dom heel wat afwijkt van hetgeen ik er in mijn veertigjarige praktijk als arts van heb ondervonden. Wat ik van het gemcdicinoer door leeken en bcroepskwakzalvers gezien, gehoord en bijgewoond heb, is zoo omvangrijk, dat ik er een boek zoo dik als de Joodsclie geschie denis van Flavius Josephiis mee zou kun nen vullen. Geen wonder dus, da?ik de charlatanerie en al wat haar bevorderen kan, mijn leven lang cx imo pcctore beslreden heb. IGNOTUS." Hoewel het den schijn moet wekken, dat deze bejaarde collega op een standpunt verwijderd, geloof ik te mogen beweren.dat het in werkelijkheid niet zoo is. In den grond der zaak zijn wij het volkomen eens en daarom heb ik met genoegen zijn uiteen zettingen overgenomen. Alleen wat de prac lische toepassing betreft, loopen onze op vattingen uiteen. Ons verschil berust voornamelijk op het geen ik in een vroegeren Brief uiteenzette over het jopnemen van wetenschappelijke, met name geneeskundige berichten in de groote dagbladen. Ik ben het volmaakt met Ignotu9 eens, dat het^ veel beter zou zijn, wanneer het publiek builen de geneeskundige wetenschap gehouden werd, zoolang die we tenschap de dingen nog niet met wiskundige

Leidsch Dagblad | 1923 | | pagina 1