LEIDSCH Vrijdag 13 Juli 1923. Oflicieele Kennlsgsvingssi. STADSNIEUWS. Burgerlijke Stand v. Leiden. Huishouden en techniek. Het voornaamste nieuws van heclêiL BUITENLAND. PRIJS DER ADVERTENTIES iÖ Cfe. £er regel. Bij rcselaionnement belangrijk Kleine^ advert en tién, uitsluitend bij TOOnuÜBö* /faling, Woensdags en Zaterdags 50 Cts., bij een maximum aantal woorden van 30. iDcasso volgens postreebt. Voor eventueele op- (tending van brieven 10 Cis. porto te betalen- ^Bewijsnummer 5 Ots. Bureau Noordelndsplein. Telefoonnummers voor Directie en Administratie 175, Redactie 1507. Postchèiine- en Girodienst No. 57055. Postbus No. 54. ER I JS DEZER COURANTS V Voor EeTdcn p. 3 mnS, Z 2.35. p. woeï .Tï'; Z 018 Duiten leiden, waar agenten gevostigd i ij Q, per weel: 018' Franco por post 'f 2.35 rH portokosten, Dit nummer bestaat uit DRIE Bladen Nummer 13432. EERSTE BLAD. q GEMEENTELIJKE VISCHVERKOOP. !Aan den gemeentelijken viscliwinkel Viscli- markt 18, tel. 12-25 is ZATERDAG en voor- zoover voorradig Zaterdagavond verkrijg baar SCHELVISCH h. f 0.10—f 0.15, en 0CJIOL a f 0.15—f 0.20 per pond. N. C. DE GIJSELA AR, Burgemeester. Leiden, 13 Juli 1923. Maatregelen ter voorkoming van verspilling van Duinwater. - Burgemeester en Wethouders van Leiden .brengen bij dezen tor algemeen© kennis, 'idat, in verband met de droogte en buiten gewoon kooge temperatuur het verbruik van duinwater abnormaal is toegenomen, zoo dat tijdig maatregelen dienen genomen te Worden om den aanvoer Van duinwater (re gelmatig te verzekeren. To dien einde is de druk op de water leiding eenigszins verminderd. Zij noodigen de ingezetenen mitsdien dringend uit een gepaste zuinigheid in het gebruik van duinwater te betrachten en van jhun zijde elke waterverspilling tegen te gaan N. O. DE GIJSELAAR, Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden, 13 Juli 1923. Stedelijk Gymnasium. Tot de eerste klasse zijn toegelaten: "W .H. Beekenkamp, L. van Bendegom, H. J. Boorsma, R. J. J. .Bronsgeest. Aafke Bruining, H Buurman. E. J. B. Cramers, J. II van Dorp, Gerda F. Goedhard, Otlilie G. E. Gorter, S. Tj. Goslinga, J. P. van der Hoeven, Calh. P. C. Jorissen, Anna Kis sing, D. Kuenen, Jeanne de Loos, Gerra J. Los, Nora Meyers, Tilia C. A. Muys van de Moer, .T. M. Pel, Clasina G. ter Poorten, jEilio. Smits, Annie A. M. Tendeloo, Aman da A Waltez. C. Weslerbeek, J. M. Wiche- rink, Marytje Wilbrink, A. J. A. Woudstra .en Ghrist. A. Zaayer. Tol de vierde-klasse: A. II. F. van Weel- fleren. Hoogere Burgerschool met 5-jarigen cursus. Voor het eindexamen zijn geslaagd: P. M. v. Alphen, J. ten Brink, M. Dirks, 'J. Goedblocd, J v. d. Mark, A. R. Nieuwen- huis, S. v. Noolen, Geerlruida G. A. Pitlo, G. F. de Tombe.\K. H Bosman, W. G. II. Chavannes, A. B. Ilozee, A. M Jacobi, Jo hanna M. Mulder, J. W de Ren, Catharina |W. v. Rooijen, G. J. Schreuder, P. G. A. Vermeulen, G. van Wijk, J. N. v, d. Ende, A. W. Hamming, C. v. d Heide, C. Koning, J. Koolhaas, H. Kunst, II. Chr. J. Meel- huyzcn, W. H. Meerburg, Jacoba Springer, J. Wamsteker, J. Boersma, C. B. Duyster, J. W. R. Everse, J. P. Kooreman. J. Horak, L. J. J. v. d. Kaaden, Th. J. Kruyl, L. G. J. Roozcn, J. J P. Tesselaar en H. A. v. .Ocrle. Afgewezen 5. -V. Nog zijn toegelaten: lot de eerste klasse Gerda D. van Dijk cn J. A. 's Gravendijk tot de tweede klasse F. IC. Brevet, R. M. Crommelin en J. Jonker; tot de derde klasse M. van Ham, J G. G. van Hillen en Her- mine II. A Stapel, tot d© vierde klasse II. H. Dingemans. H W. ICeesom en W. Sijp- lccns; lol de vijlde klasse E II. P. Dinge mans, G. Marie G. ICeesom cn Miori Rood- zant Actie- van het trampersoneel. Gisteravond hield de Ned. Vereen, van Spoor- en Trampersoneel in het Volksge bouw aan do Ilcerengracht een druk be zochte vergadering ter bespreking van de door dc Directie der N.-Z.-II. T.-Mij. voor gestelde loonsverlaging cn verhoogde pen- sioenslorting. s Spr. gaf allereerst een uiteenzetting van de conferentie met de Directie der N. Z. H. T. M., E. S. M en M. E. F. te Haarlem, Hij deelde mede in welken geest de afgevaar digde van St.-Raphael" had gesproken, die ook sprak namens den Prot. Ghr. Bond en die hel wilde doen voorkomen, dat deze loonsverlaging een kwestie van machtsver houding zou zijn. En daar deze organisa ties niet op liet standpunt van den klassen strijd slaan, kunnen zij niet met de Neder- landsche Vereen meegaan. DczeSiouding werd door spr. gelaakt. Hij wees verder op het dalen van het levenspeil en herinnerde er aan, dat met 1 Aug. de Huurcommissiewet komt.Ie ver vallen, waardoor de huren zullen worden verhoogd. Wanneer de Directie ten slotte de verla ging eenigszins heeft verminderd, dan is lit niet te danken aan het optreden van den afgevaardigde van „St.-Rafaël" en den Prot.-Chr. Bond. Spr. constateerde dat de verlaging wordt teruggebracht tot ongeveer (2.20 met de diu pet pensioenskorting er bij voor de Srucpen I en II. terwijl voor de andere groe- wordfCtpVC|lag'nf ,Van f2'60' Oogstens Jr. nlaximum -loonen zul- ten «orden bereikt na G jaar, met elk jaar een i erliooging van f 0.70. Na gevoerde discussie, waarbij door de veigadenng 6terk werd gelaakt de houding den heer Koster, afgevaardigde van „St.-Raphaël", (cr conferentie, cn door de vergadering niet kon worden geloofd, dat deze in opdracht sprak van het R.-K. en P.-C. personeel te Leiden, wees de vergade ring unaniem deze zeer belangrijke verla ging af, tevens daarbij overwegende-,-dat- de Directie, op grond van een door haar ge dane toezegging om in 1923 de loonen niet te verlagen, tenzij lo. de levensstandaard was gedaald; 2o. loonen in gelijke bedrij ven minder waren; 3o. de kosten der Mij., haar c.aartoe noodzaakten. Geen van deze redenen, zijn dit mo ment bij de Mij. nog aanwezig, zoo werd geoordeeld. Zooals gezegd, dc vergadering wees en blok de'verlaging af en besloot het perso neel, in zijn gebeer dus, mede in verband met de haar inziens ongemotiveerde ver meerderde pensioenstorting in een moge lijke nachtvergadering bijeen Ic roepen. Deze vergadering werd eerst te half- twaalf gesloten. Dr. J. A. Hammes, arts voor tand heelkunde en mondziekten, die, zooals wij reeds meedeelden, heden herdenkt, dat hij vecilig jaren geleden te Amsterdam lot arts werd bevorderd, waarna hij zich uilslui tend toelegde op de tandheelkunde en zich na eenigen tijd als zoodanig te Leiden ves tigde, heeft zich heden aan alle hulde betoon onttrokken. Dr. Hammes wenscht, dat deze dag on gemerkt voorbijgaat. Prof. H. H. van Nes, alhier, zal op de Presbylcriaansche Conferentie te Züric-h van 21 tot 24 dezer de Alg Synode der Ned.-Herv. ICerk vertegenwoordigen. Naar aanleiding van het bedanken van de commiivsarissen ad interim van de N. V. ,,De Leidsche Broodfabriek", mevrouw Ten BosVan der Tak en de heeren Krantz, Sijthoff en Van Waalwijk, werd gisteren een buitengewone vergadering van aandeel houders gehouden, waarin al de oude com missarissen, die, voordat er verschil in den boezem der Vennootschap ontstond, de lei ding hadden en toen naar aanleiding daar van bedankten, met ov-ergrooto meerder heid werden gekozen. Het zijn de heeren prof. dr. S. G. de Vries, O. Gcrlings, A. Goekoop, D. Jaeger cn mr. H. van Wensen. De gekozenen na men, voor zoover aanwezig, do benoeming in beraad. Eenigen der benoemden zijn thans niet in de stad. Door de Verecniging voor Christelijk Middelbaar Onderwijs, en de Naamlooze Vennootschap Maatschappij tot Exploitatie van Onroerende Goederen „Beperkt Bezit", beide alhier, is een adres aan den Leid- schen Gemeenteraad gericht, waarin wordt opgemerkt, dat zij zich voorstellen een verbindingsweg te maken lusschen den Rijnsburgerweg en den Maredijk door het aanleggen of het doen aanleggen van een straat, welke parallel zal loopen aan het z.g. kanaal de Vliet langs ,,'t Poslhof', vol- -gens het bestaande gemeentelijk uitbrei dingsplan. De Mij. „Beperkt Bezit" is bereid den voor dit doel benoodigden grond om niet aan de gemeente Leiden in eigendom over le dragen, terwijl deze Mij. desgewenscht een belangrijk deel in de te maken kosten wil dragen, lot een maximum van f 20.000. Adressanten meenen, waar het hier geldt een algemeen en stadsbelang en een goede verbinding van den Rijnsburgerweg naar den Maredijk ten eenenmalo ontbreekt, het thans voorgestelde plan alle medewerking der gemeente verdient, terwijl zij opmer ken, dat bij tot-sland-koming van dezen weg de last. welke dagelijks ondervonden wordt bij het passeeren van den overweg van het Station H. S. M. en welke nog in hooge mate vermeerderd wordt na dc ope ning der genoemde li. B. S., groolendcels opgeheven wordt, daar het dan mogelijk wordt het verkeer via Mare, Rijnsburger- sin gel en Maredijk te doen plaats hebben. Voorts merken adressanten nog op, dat bij tot-sland-koming van dien weg: lo. geen doodioopende straat ontslaat, 2o. er be langrijke terreinen voor bouwgrond be schikbaar komen en 3o. het bereiken van sportterreinen als anderszins ten zeerste bevorderd wordt. Redenen, waarom adressanten den Raad .beleefd verzoeken de gevraagde medewerking wel te willen vcrlecncn, zoo danig. aal ook de gemeente Leiden, waar het hier een groot gemeen iehel an g geldt, in de kosten van aanleg bijdraagt. Naar wij vernemen wordl hetgoen in dit adres wordt gevraagd reeds door B. en \V. in overweging genomen. De vrouwelijke patiënten van Ende geest" maakten gistermiddag per extra tram een uitstapje naar Noordwijk-aan-Zee. 's Avonds keerden zij voldaan terug. Naar wij vernemen is de „Edel- 8-baar"-serie, van de firma A. J. Wijten- burg, sigarenfabrikant alhier, op de on langs le Amsterdam gehouden „Taba" be kroond met een eere'-prijs. Het beste, be wijs, dat onze sladgcnootén in staat zijn met andere firma's in den lande te con- curreeren. De onderscheiding heeft des te meer waarde, aangezien de meeste bekende siga renfabrieken op deze tentoonstelling ver tegenwoordigd v/aren. Naar wij vernemen wordt er op de sigarenfabriek van dc firma A. J, Wijlen- burg, in verband met het wanne weer, thans gewerkt van 4 uur 's morgens tot 1 uur 's namiddags. De Arbeidswet Iaat dit toe. Gisteren heeft er door onze stad een gerucht geloopen, en er werd door menig een nog geloof aan gehecht ook, dat op eën Bepaalden lijd een hittegolf zou arriveeren, een paar uren hier zou vertoeven en op een vooruit bekend tijdstip zou vertrekken 1 't Was dan gevaarlijk er zich aan Bloot te stellen I Alsof de hittegolven met de klok reke ning houden en maar v'oor/t bestellen-en afwimpelen zijn! Wij hadden gedacht, w'ij zelf zijn totaal onschuldig aan die tijding dat alle Lei- denaars te verstandig waren aan zulke dwaasheden beleekenis te hechten. Wij verwijze^ Kennisgeving in dit naar de Officieele Had aangaande maat regelen ter voorkoming van duinwalerver- spilling. De electrische tram, die om tien"uur uit Noordwijk vertrekt, kwam gisteren eerst om twaalf uur hier aan, doop het warm loopen van een der wagenassen. Het gelicele tram verkeer ondervond ernstige stagnatie. Een vrachtauto, bestuurd door T., heeft gistermorgen half twaalf de gegoten afvoer pijp van de overkapping van de Voldersgracht slukgeroden, door te wijd nemen van de bocht. Hij zal de schade moeten vergoeden. Aangifte is gedaan door U. van mis handeling door v. d. E. Ook van E. deed aan gifte van mishandeling door J. H. De 22-jarige dienstbode J. S. kwam gisteren op de Prinscssekade door te hard remmen te vallen met haar fiets. Zij bezeer de haar rcchlerenkel. izoodanig, dat zij door den Eersten Hulpdienst naar huis is gebracht. GEBOREN: Franciscus Jan, zoon van F. Voorzaat en W. Chrisliaanse. Jacobus Franciscus, zoon van J. Zwarts en H. Bave- laar. Matt hijs, zoon van M. v. d. Weijden en G. Prins. Cornells, zoon van G. Bot en G. Klaver. Petronella, dochter van E. Deel man en M. J. de Vos. Pieter, zoon van P. Leugering en G. M. Broers. Truus, doch ter van F. Simons en G. Krispijn. Quiri- na Agatha, dochter van H. cfe Ligny en G. J. Kooreman. Izaak, zoon van F. Redel. en G. P. de Vink. Wynandus, zoon van J. P. L. v. Houten cn M. v. d. Borg. Ami- nah, dochter van Raden Djenal Asikin Widjaja Ivoesoemah en Raden Ralnaningrat. Pieter, zoon van A. Tegelaar en M. Hol- werda. Johai na Petronella, D. van J. P. van Noord en E. C. M. v. d..Ven. Theodorus Hendricus Reinierus, Z. van J. v. d. Leek en J. Smits. Rebecca, D. van IJ. v. d. Mark en J. Besrenfenger. An tony, Z. van F. Bruijn en A. Vermeulen. Cornelis, Z. van C. Heemskerk en G. v. d. Tang. Abraham, Z. van A. Stikkclo- rum en G. S. S. Harteveld. Jan» Z. van A. de Lange en W. 14. Hoge woning. Jo hanna Geertruida, -D. van J. Visser en G. Vonk. Jacobus. Z van M. Pauw en H. Broers. Willem, Z. van W. F. Zwart en M. P. Glasbergen. Ai noldus Hubertus Johannes Marnius, Z. van A. H. Jansen en G. J. H. v. Duyl. Antonia Sibilla, D. van G. J. v. d. Kaay en A. S. Boelee. Mar tina, D. van P. J. Hoogendam en G. Ger- rits. Margaretha Wilhelmina Catharina, D. van I de Graaf en Z. v. d. Tuijn. Be rend Christiaan, Z. van B. H. J. Heydc- man en W. Hamer. Albertus Jacobus, Z. van M. Eradus en E. Dreef. Anna Ma ria, D. van M Eradus en E. Dreef. Ni- colaas, Z. vaD II. Filippo en H. Pet. Ma ria, D. van A. Oudshoorn en E. Spies. Cornelis, Z. van J. Rietkerk en N. Bree- dijk. Wilhelmina, D. van J. J. v. d. Wijn gaard en M. I. Bavelaar. Cornelia Maria, D. van G. v. Teijlingen en A. M. Straathof. Johannes Cornelis, Z. van J. Vlaardin- gerbrock en J. Boelee. GEHUWD: J. H. Rienks jm. en G. Lange- vcld jd. J. Dclmeer jm. en J. E. Schou ten jd. F. Limburg jm. en J. Bourgeois jd. A. Lagendijk jm. cn E. Drcèf jd. II. A. Huinmc jm. en M. H Rozeboom jd. OVERLEDEN: J. F. Rubbens ongeh. man 62 j. C II. J. Tiemeyerde Graaff, wede. 78 j. M. S. Hessels—Fraikin, wede. 80 j. G. Peeman Z. 3 j. P. M. E. van der ZwanPlantfeber V. 26 j. F. W. Pont M. 63 *j. G. Rietkerkv. Leeuwen wed. 65 j. J. G. van WouwBerg Wed. 85 j. M. M. Verbiestv. Zonneveld, Wed. 61 j J. Mulder Z. 13 m. G. van den Burg Wedr. 55 j. E. E. van Woudenberg D. 4 m. M. de Wit D. 1 m. G. P. WebbersReyn ders Wede. 85 j. P. Sol, Wedr. 77 j. J. E. SpaandermanWassenaar, Vr. 41 j. J. P. Fontein M. 69 j. A. v. Diggele Van Nood Wede. 78 j. P. P. Devilee Z. 3 j. S. Goddijn ongeh. Vr. 80 j. Hoe maakt men ijs? Nu is het tijd voor ijs. Wij kunnen het maken. Om ook in den zomer over dit arti kel tc kunnen beschikken, werd in vroeger jaren het ijs der noordelijke zeeën tot blok ken gezaagd en daar in kelders bewaard lot het warme jaargetijde aanbrak. Dan ver scheepte men die blokken naar het Zuiden, waar zij, bedekt met zaagsel on ander iso leerend materiaal, in pakhuizen werden op geborgen, om op verkoop te wachten. Doch de vraag naar koelmaleriaal is zóó enorm gestegen, dat men naar andere middelen moest gaan omzien en de kunstmatige ijs- bereiding is uitgevonden. Het principe, waarop deze geheele fabricage berust, wordt door den padvinder toegepast, wanneer hij een natten vinger omhoog steekt, om de windrichting te bepalen; deze blaast van dié zijde, waar hij koude voelt. Die afkoe ling is ons in warme dagen van groot nut. Zoo kwamen wij dezer dagen uit een ver trek, waar de temperatuur 80 gr. F. was, in de gang, en wij vonden het ineens veel koeler; toch wees de thermometer tot onze verbazing 83 gr. F. aan. De tocht was hier oorzaak, dat de pareltjes op ons voorhoofd verdampten en voor die verdamping is warmte noodig, die natuurlijk zcqr bereid willig door ons lichaam werd afgestaan. Is' een vertrek warm en daarbij tevens met vocht vervuld, zooals bijv. in een broei- -kas, dan is een dergelijke verdamping niet meer mogelijk, en geeft transpireeren ons niets, zoodat een benauwend gevoel zich van ons meester maakt. Wil men in de huishouding een verfris- schenden drank koel houden, dan kan men een natten doek om de tleseh binden en dezè in den tocht plaatsen; ook nu zal door ver damping van het water in den doek de flesch met den inhoud afkoelen. In de machinekamer van een ijsfabriek valt ons allereerst een groot vliegwiel op, dat door stroom ot electricitcit wordt gedre ven en op zijn beurt een pomp in beweging brengt. l|ie perst ammoniakgas onder Imo gen druk samen, waarbij warmte ontstaat, zóoals trouwens bij alle gassen, die worden saamgeperst; men denko slechts aan de fietspomp. Nu gaat de ammoniak naar bo ven op het dak, waar zij door een stelsel van buizen slroomt, die door grachtwater worden afgekoeld; tevens helpt de wind hierbij nog een handje, zoodat de ammoniak door deze afkoeling vloeibaar geworden, met een temperatuur van pl.m. 12 gr. C. weer naar beneden koral cn haar eigenlijke taak kan beginnen. Zij wordt door een nauwe opening in een tweede stel buizen gelaten, maar deze ruimte wordt door de bovenge noemde pomp voortdurend leeggezogen, zoo dat de ingetreden ammoniakvloeistof snel zal vefdampen. De biervoor benoodigde warmte" onttrekt zij aan de omgeving, een sterke pekel, die daardoor tot 20 gr. onder nul zal dalen. In koelhuizen laat men die koude pekel door de vertrekken circuléeren of ook wel doet men dit met lucht, die dan eerst een regen van die pekel gepasseerd en daarbij diezelfde lage temperatuur gekre gen heeft. Deze methode zorgt dus voor ventilatie in de gekoelde ruimten, terwijl de inge- brachto lucht door die stortbuien teveus baclericvrij is le noemen. Wij willen echter ijs maken en laten de pekel dan in een groot bassin. Hierin wor den nu rijen van telken 8 b. 10 ijzeren bak ken gehangen en deze worden met zuiver water gevuld. Bij elke vulling van een nieuw stel bakken schuiven de andere éën plaatsje naar voren en komen ten slotte in het koudste gedeelte van het bassin. In dien tijd is het water geheel ijs geworden, maar zit natuurlijk in de bak vastgevroren. Daarom wordt de voorste rij opgeheschen en gedompeld in warm water. De kant smelt dan het eeist en hel blok ijs, dat los raakt, komt naar boven drijven, daar ijs lichter is dan water. Hieraan kan nu de bedienende werkman zien, dat het zaakje klaar is,* en hijscht dit dan gauw weer om hoog om zoo min mogelijk ijs te laten smel ten. Door omkeering glijden de staven uit de ijzeren bakken en worden direct verder getransporteerd. De bakken brengt men nu weer naar achteren en vult ze opnieuw met water. Ijsblokken worden in groot aantal ge bruikt, bij de verzending van vleesch en visch cn zij zijn 's zomers in elke slagerij onmisbaar. Ook voor menschen, die een bovenhuis bewonen, en dus geen kelder hebben, zou het aanbeveling verdienen, wanneer in snikheete dagen al hun eet waar bederft, een stuk ijs op een vlakke schaal in de provisiekast te plaatsen. Wan neer men deze dan niet vaker dan noodig is opent, bereikt men met een klein stukje ijs per dag en dus met betrekkelijk weinig kosten bet gewenschle doel. Menigeen zal misschien bij het lezen van het opschrift van dit artikel iets anders heb ben verwacht dan bevroren water. Ja, de Nederlandsche taal maakt nu eenmaal geen onderscheid lusschen ijs "en ijs. Zooals u be kend zal zijn bestaat roomijs uit melk, inaizena en suiker, terwijl er een smaakje aan wordl gegeven door vanielje of één of andere vruchlemessence, welke laatste zich gewillig naar iedere vrucht laat noe men, ook al is deze aan het bestaan er van volkomen onschuldig Dit papje heeft echter een lager vriespunt dan water, zoodal wij met kristal ijs geen roomijs kunnen maken. Nu mengen wij wat ruw keukenzout, onge veer 3 pet., dat voor dit doel goedkoop in den handel is, met dc stukjes :ijs; dan moe ten deze laatste gaan smelten en hiervoor is weer evenals veer het verdampen warm te noodig. De temperatuur daalt daardoor tot verscheidene graden onder nul. Hierin plaatst men nu het vat met het daareven genoemde mengsel en terwijl men het rond draait wordt de massa, beginnende aan den wand, ten slotte geheel vast en kan de „coupe de la maison" worden opgediend' BINNENLAND. Een standbeeld voor IX. M. de Koningin té Paramaribo. Rangschikking van de olticieren der in fanterie. Actie van het trampersoneel te Leiden ca te Haarlem. De kantoorbedienden en de Ongevallenwet. Pas en visum voor Luxemburg worden 15 Jnli afgeschaft. Bij de zeilwedstrijden te Gothenburg won Bet Hollandsche 6-Meter-jacht „Willem Six" de eerste race. BUITENLAND. De verklaring der Engelschc regeering over de situatie in Europa is hoffelijk gesteld doch klemmend van betoog. Nienwe moeilijkheden te Lausanne. De be« sprekingen zijn afgebroken. Fransch crediet van 300 millioen aan Znid-Slavië voor militaire doeleinden. De conferentie van Sinaia wordt 28 Juli geopend. DE ALGEMEENE TOESTAND. De Engelsche uiteenzetting is er dan, men zie onder Engeland en zij zal o. i. niet misverslaan kunnen worden. Dc toon tegen Frankrijk is bijzonder hoffelijk, gelijk reeds werd aangekondigd, maar niettemin heeft Baldwin in de 's morgens blijkbaar nog eenigszins gewijzigde verklaring toch alles gezegd, wat hij zeggen wilde. Voor wie ver- wacht mocht hebben een scherp gesteld staatsstuk met directe of indirecte bedrei gingen, zal de rede misschien een tegen valler zijn, die voor wie alleen let op doel en inhoud, echter o. i. geheel bevredigend mag worden genoemd en een stuk van hooge beteekènis is. Engeland heeft een voor Frankrijk zeer duidelijke taal gespro ken, zonder daaraan cenige onhoffelijkheid of vpat ook te verbinden, slechts als het ware voor het laatst een beroep doende op hel gezond verstand in Frankrijk en BeL gié, tevens verzekerend, dat Haliö al mee gaat met de Engelsche zienswijze, dié tevens is die van alle neutralen. Heel kalm zet Engeland uiteen, dat alle oorlogsbondgenooten van Duitschland te recht schadevergoeding vragen, een schade vergoeding, die echter niet hooger kan zijn, dan door Duitschland betaald worden kan, een juistheid waaraan niet te tippen is. Door meer te eischen wordt Duitschland eenvoudig vernietigd en zoo krijgt men niets, 's Is al weer simple eonime bon jour. Naar die vernietiging gaat het al hard heen, zegt Engeland dan en wel door de Roer-actie, waaraan het niet heeft willen deelnemen, hoezeer overigens gaarne alle pogingen steunend Duitschland te bewegen tot gerechte betaling, daar die Roer-actie alleen destructief werkt. Wil Frankrijk dus slechts betaling zooals het zegt men lette er op, hoe Baldwin hier een slag om den arm houdt! dan zal die Roer-actie gestaakt moeten worden en wel direct in het belang van alle betrokkenen en ook van geheel Europa, zooals klemmend nader wordt uitgewerkt. Er moet wat gedaan worden, zoo moge lijk in algemeeno overeenstemming en na wederom in dringend betoog te hebben uit eengezet, in welke richting, wil men naar; normale toestanden terugkeeren noodig is oplossing van drie vraagstukken, nl.: lo. betaling der sohadeloosstelling2o. over eenkomst ten aanzien der intergeallieende schulden 3o. waarborgen voor den vrede in Europa besluit Baldwin met te zeg gen, dat hij weldra den bondgenooten een concept-antwoord zal voorleggen op dé jongste Duitsche nota van 7 Juni. Het is een uiteenzetting, volkomen lo gisch, geappend van alle gropte woorden etc., doch door zijn eenvoud juist te meer nadrukkelijk en Franrijk zal er een heel© kluif aan hebben om haar te verwerken zonder nog verder de algemeeno opinie te gen zich in het harnas te jagen. Ook van di-e zijde zal men eindelijk eens een helder der geluid moeten doen hooren, dat hou vast geeft voor wat Marianne nu eigenlijk wil. Zij wordt in die richting voortgedreven en desnoods zal Engeland niet aarzelen hefc nog verder te dringen naar volledig open hartige politiek. M-'t g»-oote belangstelling mag men thans tegemoet zien dat concept-antwoord en de wijze hoe daarop wordt gereageerd. Veel reden voor optimisme hebben we nog altijcl riet, na do laatste Fransche verklaringen en gelet op de Fransche werkwijze in Euro pa zie nu weer het crediet aan Zuid- Slavië voor militaire doeleinden. Door. Engeland is een stap gedaan, die leiden zal tot duidelijkheid, iets, waarmee al veel is gewonnen, al is het" helaas nog lang niet alles. In beide Huizen was de belangstelling zeer groot, geen plaats bleef onbe?et en alle diplomaten waren aanwezig. Baldwin zoo wel als Curzon pasten angstvallig op, zich woordelijk aan den tekst te houden. Uit het bezette gebied nog cenige berich ten: De Rijnlandcommissie gelastte de ont binding van zeventien Duitsche organisaties en wees den directeur van het bureau van rijksgoederen te Koblenz, Zeddemann, uit. Vijf bekende Pan-germanistische afgevaar digden zijn uit het bezette gebied gezet. Even zoo de afgevaardigde Martin. Een aantal in woners van Witten, welke op goeden voet stonden met de bezettingsoverheid, zijn ver dwenen. Zij zouden door Duitsche politiebe ambten. speciaal daarvoor uit het niet be zette gebied gekomen, in den nacht ontvoerd zijn cn te ITamm gevangen gehouden worden. Geldzendingen ten bedrage van 60 milliard mark, van Berlijnsche particulieren aan par ticulieren te Keulen, werden te Vohwinkeï in beslag genomen en verbeurd verklaard, omdat zij niet bij de bezeltingsautéfiteiteii waren aangegeven. jj

Leidsch Dagblad | 1923 | | pagina 1