AGENDA VAN DE WEEK. SPORT. A* 3 P's IJS-PUDDING- F Donderdag. Sassenheim, in de Fröbelschool: Ledenvergadering dezer school. 8 uur. Vrijdag. Vclksgebouw Openbare vergadering aid. Leiden Land. Fed. van Bouwvakarbei ders: 8 uur, Dagelijks: „Apollo-tbeater", OranjegracEt 4012: .Voorstellingen te 8 uur. 's Woensdags en -s Zaterdags matinées te 2 en te 5 uur. „Casino bioscoop"-, Hoogewoerd: Voor stellingen te 8 uur. Woeösdag- en Zaterdagnamiddag van 1 tot 4 uur kinder- eD familie-matinée. „Luxor-Thealer", Stationsweg Bioscoop- en Variété-voorstellingen. Dagelijks te 8 nur. 'e Woensdags en 's Zaterdags malinée te 2 uur. Leidsche Kunslclub „De Sphinx", Pieters- berkgracht 9 (bovenzaal) Tentoonstelling van lithographieën en houtsneden door Aart van Dobhenburgh. Van 8 Juni tot 15 Juli, van 10 tot 1 en van 2 tot 5 uur. 's Zondags van 2 lot 4 uur. Rondvaart over de Meren, weekdagen 12 uur van de Beestenmarkt en 's Zondags halléén van de Zijlpoort. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag tot en met Zondag 15 Juli waargenomen door de apotheek van den heer M. Boekwijt, Visch- markt 8, tel. 652. De apotheek van „Hulp der Mensch- heid", Hooigracht 48 is altijd geopend, doch alleen voor leden van dat Ziekenfonds. RECLAME. 1 0.C Jv OM>?l£RErt Ons aanbod een proefwasch voor halven prijs (e behandelen - blijft nog steeds van hracW 8842 blad zal los staan van alle politieke par tijen; aan de redactie z^ een groot deel van de redactieleden van de oude „Chr. Amster dammer" verbonden worden. Hoofdredacteur wordt een Christelijk ad vocaat. Voorloopig zal dit blad, dat uitgegeven wordt door een naamlooze vennootschap, al leen als avondblad verschijnen. Na opening van de Raadsvergadering heeft gisteren te Amsterdam de voorzitccr- burgemeestex, terwijl alle in de Raadszaal aanwezigen zich van hun plaatsen verhie ven, het woord genomen, om de nagedach tenis van wijlen den heer Piet Nolting hulde te brengen met een rede. De redactie-leden van ,,De Dag" heb ben een commissie uit hun midden benoemd, onder voorzitterschap van den heer H. Ter- steeg, oud-redacteur van -,,Heb Nieuws v. 'de Dag", ter behartiging van hun belangen. De cheque van 5000 pond, die in het bezit was van den heer Brockhuys, is door eerst genoemde gedeponeerd bij do Amsterdam- «ehe Bank, waar zij nog altijd berust. In- tusschen heeft de oud-hoodredacteur van ,,De Dag", de heer Schroder, hierop beslag 1 laten leggen, waarover heen weer een ander 1 beslag is gelegd door een ander belangheb- bende. Er zullen gedurende de zomervacautie 52 studenten voor mijningenieur piractisch werken in de mijnen in Limburg, 9 in Duitschland en 1 in Frankijk, terwijl 22 stu denten de ondergrondsche mcetoefening vol gen ouder leiding van prof. J. de Koning Knijff, m.i. Het hoofdbestuur van het Religieus Socialistisch Verbond heeft zich als volgt geconstitueerd: R. Boomsma, voorzitter; ds. P. Eldering, 2de voorzitter; mr. J. E. B. van Lier, secretarismr. J. Reitsma, 2de eccretaris; Menno Huizinga Jr., penning meester, J. G. Jansonius, J. H. Kengcn, C. P. van der Linden, mevr. H. M. Sijs- ling-Tops. Gisterochtend is dc jaarlijksche alge meene vergadering van den Ned. Aanno- mersbond te Groningen door den voorzitter, den heer F. de Herder, van Zwolle, geopend met een rede, waarin hij in de eerste plaats do af deeling Groningen geluk wenschte met baar 25-jarig bestaan. Hierna ging spr. over tot een bespreking van de gebeurtenissen in den bond in het afgeloopen jaar. 'Het jaarverslag van den secretaris, den heer C. J. Rijnierse van Am sterdam, werd goedgekeurd. Het verslag van den penningmeester, den heer A. Rietsnijder Hzn. van Amsterdam, wijst een voordcelig saldo aan van f 2061, dat met het winstsaldo op 31 December j.L een bedrag maakt van f 18.223. De begroo ting voor 1922 werd vj^tgesteld in ontvangst en uitgaaf op f 38.125. Het aantal afdee- lingsleden bedraagt 1820, het aantal alge meene leden 25 en het aantal afdeelingen C8. In de voortgezette algemeene vergadering werd medegedeeld, dat aanwezig waren 53 afdeelingen, uitbrengende 276 stemmen. De afdeelingen Helder, Zaanstreek en Hilver sum werden aangewezen voor het nazien der rekening over 1923. Tot leden der redactie van het Bondsor gaan werden herbenoemd de heeren F. dé Herder, Zwolle, A. Rietsnijder Hzn., Am sterdam, J. J. Cos, .Warmond, en C. J. Rynierse, Amsterdam. In de vacature-A'.. J. Ide Haan, te Amsterdam, die zich niet her kiesbaar gesteld had, werd gekozen de heer B. Groenewagen, Haarlem. Hierna werd de reglementswijziging aan de orde gesteld. Goedgekeurd werd daarbij, dat ook bij faillissement het lidmaatschap van den Bond expireert. Met 363 tegen 226 stemmen werd verwor pen een voorstel-Haarlem, dat de raad van beheer van het Bondsorgaan zal worden ge kozen door de algemeene vergadering, zoo dat het hoofdbcstuursvoorstel werd goedge keurd, waarbij deze Raad zal worden be noemd door het hoofdbestuur. De uitslag van de verkiezing van leden van het hoofdbestuur was, dat in de vaca ture-N. M. Bollen, te Utrecht, werd gekozen de heer G. Schreurs, te Utrecht; in de vaca ture-B. Groenewegcn, te Haarlem werd ge kozen. de heer S. P. Rynierse, te Overveeu in de vacature-Herm. Hout, te Maastricht werd gekozen de heer A. Meyer, to Heer len; in de vacature-R. Jansen, te Groningen werd gekozen de heer H. Ibelings, te Gro ningen; in do vacature-Wijnand van Leeu wen Sr., te Rotterdam, werd gekozen de hee>r B. van Eesteren, te Alblasserdamin de vacature-J. Lindenbergh, te Wemeldingc. werd gekozen de heer W. Anker, te Yhs- singen. Voor de vacature-H. Brand, te Apel doorn, moest een herstemming plaats heb ben tusschen de heeren A. J. de Haan Jr., te Amsterdam en H. G. den Hartog, te 's-Gravenhage. Bij acclamatie werd aangenomen een voor stel om in de statuten op te nemen de dwin gende bepaling, dat bij het ontstaan van een geschil tusschen twee of meer leden van den Ned. Aannemersbond het aanne mersbedrijf betreffende, dit geschil moet worden onderworpen aan de uitspraak v\n scheidslieden op dc wijze en volgens de re gelen, vastgesteld in het uniform compro mis, met uitsluiting van de rechterlijke macht. Het hoofdbestuur werd gemachtigd om de Koninklijke goedkeuring op de gewijzigde statuten aan te vragen. Hierna gaf de juridische adviseur, mr. Ph. J. van Vliet, te Amsterdam, een uiteen zetting van de Arbeidsgeschillenwet. bpr. kwam daarbij tot de conclusie, dat hij zeer weinig voordeel verwacht van deze wet. Naar zijn meening kunnen dergelijke wette lijk geregelde instituten geen succes hebben voor het bijleggen van arbeidsgeschillen. Z.i. is er zelfs kans, dat de wet in dit op zicht belemmerend zal werken. Bovendien heeft de wet volgens hem het groot© be zwaar, dat zij zeer veel nadeel kan opleve ren voor de werkgeversmet name de para graaf over het recht van. enquête is in dit opzicht te veroordeel en. De uiteenzetting gaf den heer Van Leeu- wen, hoofdbestuurslid, aanleiding tot het indienen van een motie, waarin de alge meene vergadering haar leedwezen uit spreekt over de aanneming van deze wet, welke motie vandaag zal worden, besproken. Medegedeeld werd, dat bij de herstem ming tusschen de heeren De Haan en De Hartog de heer De Haan, te Amsterdam, is gekozen. Na sluiting van de vergadering werd een receptio gehouden, door het bestuur der af- deeling Groningen ter gelegenheid van haar 25-jarig bestaan. Na een matinée musicale in den tuin van „De Harmonie" bood de afd. Groningen aan alle deelenemers van het congres een maaltijd aan, waaraan meer dan 300 per sonen aarzaten. Te Gorkum heeft zich een comité ge vormd om actie te voeren tegen de Tabaks wet. Maandagavond hebben sigarenfabri kanten en winkeliers op aanstichting van dit comité vergaderd, onder leiding van den heer Mastenbroek. De volgende motie is aangenomen: De vergadering, gehoord de besprekingen betreffende de Tabakswet, gepaard gaande met de moordende banderollensysteem, con- stateerende, dat de Regeering een ander stelsel overweegt, waarbij evenwel het ban- dcnrollensysteem gehandhaafd blijft, waar door een groot aantal fabrikanten met on dergang wordt bedreigt, doet een krachtig beroep op de volksvertegenwoordiging om de tabak te belasten bij de bron (ruwe ta bak), besluit deze motie te zenden aan den Minister van financiën en Tweede Kamer. Gisteren is afgekondigd het „Staats blad", houdende dc wet van30 Juni, tot wij ziging' van de Pensioenwet 1922. In de gisteren gehouden Raadszitting gaf de voorzitter, mr. J. N. J. E. Hcerkena Thijssen, zijn leedwezen te kennen over het aftreden van mr. J. B. Bomans als wethou der, wegens zijn benoeming tot lid van Ged. Stalen van Noord-Holland. De socialistische Raadsfractie verklaarde zich bereid den tij delijke wethouderszetel te bezetten, maar wen-schte voor de definitieve verdeeling der welhouderszelels zich nog nader te beraad slagen. Bij de stemming verkregen de heeren Bernalda (S.D.A.P.) 19 stemmen, v. d. Berg (R.-K.) 4-, Loosjes (Vrijheidsbond) 2. De heer Bernaldo nam de benoeming aan. De jaarvergadering te Zwolle van den Chr. Nat. Werkmansbond heeft besloten tot de oprichting van een Nat. Bond van Zieken fondsen. Het Hoofdbestuur diende de volgende mo tie in: De vergadering besluit, dat onder ex- kenning van het bestaan van den Chr.Bouw vakarbeidersbond en den Chr. Nationalen Bond van Arbeiders jn land-, tuin-, zuivel- en veebedrijf, noch de hond, noch de afdee lingen mede zal werken aan het oprichten van nieuwe Chr. vakvereenigingen en ver zoekt de afdeeling Den Haag de betrekking tusschen haar en de opgerichte Prot. Chr. Vereeniging van personeel in Overheids dienst te verbreken. Deze motie werd aange nomen, met alleen Den Haag tegen. Ook werd aangenomen de motie-Bakker: De Chr. Nat. Werkmansbond, het ten zeer ste betreurend, dat het rapport der Staats commissie lot herziening van het pachtrecht nog niet is verschenen en van oordeel, dat een wettelijke regeling tot verbetering van het pachtwezen dringend noodzakelijk is, verzoekt de Regeering met bekwamen spoed zoodanige wettelijke maatregelen te treffen, waardoor huur en verhuur der landerijen volgens taxatie regel wordt, en de huursom in goede verhouding komt te staan, zoowel tot de productiekosten en de uitkomsten van het bedrijf, besluit deze motie ter kennis van de Regeering te brengen, waarvoor aan het hoofdbestuur de opdracht wordt verleend. RECLAME. J Wi 6UTTEN IWL' VAN 83PSIÜ (POOG TV? HOOO» WATCDPQCOf CQ VAL/4£NWE6 A AUSTOKKr» 6976 ZWEMMEN. Wedstrijden van de Leidsche Zwemclab. Het aantal inschrijvingen voer de wed strijden cp Zondag a.r. door de Leidsche Zwemclub in de Zweminrichting aan den Hooge-Rijndijk uitgeschreven, is talrijker dan ooit te voren. En niet alleen tal dit zwemfeest zich van zijn voorgangers gun stig onderscheiden met betrekking tot het aantal deelnemers, ook wat de kwaliteit der zwemmers en zwemsters betreft, zullen de laatste wedstrijden boven die van voor gaande jaren uitmunten. Daartoe werken verschillende factoren mede. Ongetwijfeld in de eerste plaats het warme weer. De lust om te zwemmen komt er nu eerst recht in. Bovendien werkt er toe mede, dat a.s. Zondag de polo-wedstrij den HollandFrankrijk in Parijs worden gehouden. Verschillende leden van clubs hebben den Zondag vrij en benutten dezen voor het meedoen aan buiten wedstrijden. Leiden profiteert daar nu van. Voor het nummer snelzwemmen voor Hee ren Juniores bedraagt bijv. het aantal deel nemers 26 tegen 13 in het vorig jaar. Het nummer 100 Meter snelzwemmen heeft 12 deelnemers, waaronder Hoogenstoyn, van de A.Z.C., kampioen van Nederland; J. v. d. Water, van de H.Z.C., Piet Senus van De Maas en Segaar van de L.Z.C. Aan de Wisselslag-Estafette nemen 8 ploegen deel. Aan het Schoonspringen voor Juniores nemen 12 zwemmers deel. Voor het Schoon springen Seniores zijn 6 inschrijvingen waaronder de bekende Frits Bodde. Voor het aardige nummer Schoonspringen voor dames, kwamen 6 inschrijvingen op het pro gramma, waarbij moj. J. Klapwijk van de R.D.Z.C. en mej. Ru Bonte van de A.D. Z.C. Voor het hoofdnummer 200 M. School slag-zwemmen, zullen, al is het kampioen schap voor Nederland ingetrokken, de meest bekende zwemmers aanwezig zijn. Daaronder zal men aantreffen de Zwitser Wyss, de kampioen van Nederland Reyn- ders en de ex-kampioen Piet Kraan uit Aarlanderveen. Aan alle nummers nemen ook Duitschers deel, waaronder leden van bekende veree- rdgingen. Ook het nummer 50 Meter Rugzwemmen belooft belangrijk te zullen worden. Deel nemers zijn o.a. de bekzcvle Rotterdam mer Piet Senus, Reynders van Het LT Van Wilgenburg van de A.Z.C. en Buys van de L.Z.C. Eindelijk zullen er twee heel belangrijke waterpolowedstrijden worden gespeeld tusschen do L.Z.C. IDuiteche combinatie en L.Z.C. IIMaas II. Wij hebben hierboven slechte enkele gre pen uit de velo inschrijvingen gedaan. Wanneer straks het programma verkrijg baar is gesteld zal men nog beter over de belangrijkheid van het zwemfeest kunnen oordeclen. Wereldrecord. Sybiü Bauer liecft te New-York de 100 yards rugzwemmen afgelegd in 1 min. 26,6 sec. en daarmede het wereldrecord voor dames, staande op naam van Ethel Bleibtrey met 6,4 sec. verbeterd. WATERPOLO. H. Z. en P. C. I—L. Z. C. I 2—2. Deze, gisteravond in Den Haag gespeelde wedstrijd, heeft een zeer spannend verloop gehad. Er is door beide partijen met enthou siasme gestreden (helaas dreigde soms het enthousiasme in ruwheid over te gaan) en het gelijke spel geeft de. verhouding wel weer. Hoewel de Hagenaars minder kan sen kregen, was hun schot feller; hun kee per was een der beste spelers van het veld en hield er vooral in de eerste helft de hardste en zuiverste schoten uit. De Leide- naars waren beter in het plaatsen en ver dedigen maar beschikken niet over zoo'n on verwacht schot. De eerste minuten zijn voor de Leidenaars slechts een enkele maal komt de bal op de Leidsche hel It. De voorhoede lost verschil lende goede schoten op het doel, maar daar is Prins ongenaakbaar. Het eerste doelpunt komt helaas uit een strafworp, als Jaars veld over Buys heenzwemt (01). Vurig werpen de Hagenaars zich nu in den strijd en spoedig hebben zij succes als v. Soest uit een vrijen worp onhoudbaar inschiet Daar op rusten. Na de rust een snel, gelijk opgaand spel met afwisselende kansen. Het is Elsinga, die met een keurig schot de L. Z. C. de lei ding hergeeft, maar weer maakt de H. Z. en P. G. gelijk. Steeds spannender wordt de strijd, maar de stand blijft 22, waarmede heide partijen tevreden mogen zijn. ROEIEN. De wedstrijden van „De Koninklijke". Het programma is thans als volgt samen gesteld: ^Yrijdag lS Juli (voorwedstrijden)' 4 uur. Ie heat Oude vierr 1. Laga, 2. Nau tilus, 3. Allemanïa. 4.20 uur. 2e heat. Oude vier: 1. Germania, 2. Njord, 3. Amstel. 4.40 uur. Ie heat. Jonge skiïf B: 1. Ne- reus, 2. Willem Hl. 5 uur. 2e heat. Jonge skiff B: 1. Maas, 2. Amstel. 7.20 uur. Ie heat. Overn. vier: 1. Hoop, 2. Njord. 7.40 uur. 2e heat. Overn. vier: 1. Wil lem III, 2. Nereus. 8 uur. Ie heat. Jonge vier A: 1. Nautilus, 2. Adelborsten, 3. Willem 1H. 8.20 uur. 2e heat. Jonge vier A: 1. Amstel, 2. Maas, 3. Argo. 8.40 uur. Ie heat. Jonge acht.B: Laga, 2. Triton. 9 uur. 2e heat. Jonge acht B: Njord, 2. Amstel. Zaterdag 14 Juli. Eindwedstrijden. 11.30 uur. Overn. vier. 1. Winnaar le heat, 2. winnaar 2e heat, 3. snelste 2e. 11.50 uur. Oude vier. 1. Winnaar le heat, 2. winnaar 2e heat, 3. snelste 2e. 12.10 uur. Jonge vier A. 1. Winnaar le heat, 2. snelste 2e, 3. winnaar 2e heat. 2 uur. Jonge skiff B. 1. Winnaar 2e heat, 2. winnaar le heat. 2.30 uur. Jonge twee A. 1. Leythe, 2. Willem III. 2 uur. Jonge skiff B. 1 Winnaar 2e heat, 2. Winnaar le heat, 3. snelste 2e. 3.30 uur. Oude Vier B. 1. Arsa, 2. Am stel, 3. Nereus. 4 uur. Twee zonder stuurman. 1. Laga, 2. Germania. Voorwedstrijden. 4.30 uur. le heat. Oude skiff. 1. Hoop, 2. Amstel. De Maas r. o. (wordt niet geroeid). 5 uur. le heat. Jonge skiff A*l. Leythe, 2. Viking. 5.20 uur. 2e heat. Jonge skiff A. 1. Wil lem III, 2. Spaarne. 5.40 uur. 2e heat. Jonge skiff A. 1. Nauti lus, 2. Dordt. Yada r. o. 8 uur. le heat. Jonge acht A: 1: Laga, 2. Amstel. 8.20 uur. 2e heat. Jonge acht. 1. Hoop, 2. Nereus. 8,40 uur le heat Oude acht: Triton, 2. Njord. 9 uur:. 2e heat. Oude acht 1. Gei mania, 2. Laga. Zondag 15 Juli. Voorwedstrijden. 9 uur. le heat. Oude twee. 1. Germania, 2. Njord. 9.20 uur. 2e heat. Oude twee. 1. Triton, 2. Laga. 10.40 uur. 5e heat. Jonge skiff A. 1. win naar 2e heat, 2. winnaar le heat. 11 uur. 6e heat. Jonge skiff A. L winnaar 3e heat, 2. Yada. Eindwedstrijden. 1 uur. Oude twee. i. Winnaar 2e heat, 2. winnaar le heat, 3. snelste 2e. 1.20 uur. Jonge #vier B. 1. Adelborsten, 2. Nereus, 3. Amstel. 1.40 uur. Overn. twee. 1. Dordt 2. Wil lem III, 3 Laak. 2 u. Oude skiff. Winnaar le heat, 2. Maas 3.20 uur. Oude acht. 1. Winnaar le heat, 2. snelste 2e, 3. winnaar 2e heat. 3.40 uur. Jonge twee B. 1. Laga, 2. .Wil lem ni. 4 uur. Jonge acht A. 1. Winnaar 2e heat, 2. winnaar le heat, 3. snelste 2e. 5 uur. Tier zonder stuurman, 1. Germa nia, 2. Allemanïa. 5.20 uur. Jonge skifl A. 1. winnaar 5e heat 2. winnaar Ge heat. 5.40 uur. Duhbel skiff. Amstel r. 0. De nummers stijlroeien voor dames, se niores en juniores en verder de wedstrij den van 't matrozen-instituut en van de roeileeraren worden tusschen de gieknum- mers doorgeroeid. De minister van marine en de burge meester van Amsterdam zullen Zaterdag namiddag de wedstrijden bijwonen. VOETBAL. De sportspelen te Gothenburg. Het voetballornooi is voortgezet met den wedstrijd GothenburgLonden. Gothenburg had met rust met 10 de leiding en won ten slotte met 21. LAWN-TENNIS. Spanje wint van Nederland. De laatste partijen hebben ook geen suc ces voor de Hollanders opgeleverd, zoodat Spanje wint met 50. De Gomar sloeg Van Lennep 64, 63, 63; Flaquer sloeg Van der Feen 4G, G—2, 6—3, G3. ATHLETIEK. Fanlen wint te Kopenhagen. Bij te Kopenhagen gehouden wedstrijden won Paulen de 800 meter in 1 min. 55 1/10 sec., voor Peltzer (Duitschland) en Comi- notto (Italië). BILJARTEN. J Rembrandt IConcordia I. Woensdagavond heeit in het clublokaal van „Concordia" "de eerste ontmoeting plaats gehad tusschen Rembrandt I en Concordia I De uitslagen der gespeelde partijen zijn als volgt: Aant. brt. h.s. gem. F. A. Cheizoo (R.) 100 54 9 1.85 Kloots (Conc.) 56 53 5 1.05 D. S. J. Vos J. v. Houten .Moeien W. S. Robbers J. v. Leeuwen J. Hoppenbrouwer 100 59 11 1.G9 .53 58 6 0.91 100 70 98 69 1.43 1.42 100 67 8 1.49 1 77 66 7 1.17 100 50 13 2.— 81 49 10 1.65 Totaal Renbrandt 500 caramlnoies. Totaal Concordia 365 car., zoodat de L. B. C. Rem brandt een voorsprong heelt van 135 punten De volgende ontmoeting zal plaats hebben op Donderdag 19 Juli in het clublokaal van „Rembrandt".' WIELRENNEN. Intern. Wegwedstrijd Den HaagArnhem v. v. (260 K.M.) De tweede internationale wegwedstrijd, die dit seizoen in ons land verreden zal worden RECLAME. - -evuld met heerlijke Gelei belooft een groot succes te worden. De orga- niseerende vereeniging, de H.R.C. Hollandia heeft gezorgd voor een degelijke voorberei-, ding en alles is zóó geregeld, dat er inder daad reden is om te verwachten, dat hier een sportieve manifestatie zal plaats vinden, zoo als nog nimmer tevoren hier te lande op dit gebied, werd gehouden. De contróle langs d'n weg, bij het vertrek en keerpunt, evenals bij de aankomst, op de Rijswijksche wielerbaan, is voortreffelijk geregeld, terwijl tot in de kleinste bijzonderheden orde-maatregelen worden genomen, zoodat er niet anders dan met lof over Ilollandia's eerste internationale wedstrijd zal kunnen woTden gesproken. Behalve de belangstelling in Nederland voor dezen wedstrijd getoond tal van ren ners van naam schreven reeds in terwijl in de amateurs-klasse o.m. onze stadgenoot G. G. Hulst zal deelnemen. bereikten het organisatie-comité dezer dagen vele adhaesie betuigingen uit het buitenland, waarbij ech ter een restrictie werd gemaakt voor den da tum. Diverse rijwiel- en banden fabrikanten met een wereld-reputatie waarvan velen in den Toer door Frankrijk zijn vertegen woordigd spraken hun leedwezen er over uil, dat zij, wegens eerder aangegane ver bintenissen elders, niet hun allerbeste ploe gen zouden kunnen afvaardigen. En aange zien deze buitenl. fabrikanten er prijs op stelden hun merken ook in Nederland be kendheid te geven, bereikte het comité, van uit Parijs, Brussel en Antwerpen het drin gend verzoek den datum le wijzigen. Daar tegen bestonden inderdaad gegronde, schoon tenslotte wel overkomelijke bezwaren. In een j.l. Dinsdag gehouden vergadering van liet organisatie-comité met vertegenwoordi gers van eenige bij den wedstrijd ook finan cieel betrokken instellingen is ten slotte met algemeene stemmen besloten dezen wedstrijd thans te houden op Donderdag 2 Augustus. De inschrijvingen sluiten thans Vrijdag 27 Juli, middernacht Het volledige regle ment van deze wedstrijd zal na goedkeuring door den N.W.B., dezer dagen worden ver zonden. BUITENLAND, DE ALGEMEENE TOESTAND. Heden dus de Engelsche uiteenzetting, waarop allo -aandacht vrijwel is gecqno.'?»- treerd, begrijpelijkerwijs. Niet onvriende lijk is! dat officieus als het ware nog wordt gemeld: Uit hetgeen reeds bekend is geworden, blijkt wel, dat de Engelsche regeering zoo. hoffelijke mogelijk tegenover Frankrijk wil optreden, zoodat, ook al komt het tot een breuk in de entente, dit toch met diploma tieke hoffelijkheid zal geschieden. Zelfs moet het kabinet reeds besloten hebben om indien het er toe overgaat een afzonderlijk antwoord op het jongste Duitsche aanbod te geven, den tekst van dit antwoord eerst aan de overige geallieerden mede te deelen wat misschien ook een fijne diplomatieke zet is, daar Frankrijk onlangs zijn ant- wooTd op de eerste Duitsche voorstellen verzond, zonder eenig voorafgaand over leg met Engeland. Alles dus met hoffelijkheid, tot zelfs een oorlog toe, zou men kunnen ironiseeren. Gelukkig is het echter nog lang zoo ver niet, al is de toestand ernstig. Naar nog verluidt, zal de rede van Bald win zich met 4 hoofdpunten bezig houden, primo de bijeenroeping van een internatio nale commissie ter berekening van de Duit sche draagkracht, secundo de staking van het verzet aan de Roer, tertio de waarbor ging van Frankrijk's veiligheid, quarto de samenroeping van een internationale con ferentie van de voornaamste Westelijke landen met Duitschland met het oog op de vergoeding en de veiligheid. Wat het eerste punt aangaat heeft men van Fransche zijde de bekende bezwaren en wel, dat de Commissie van Herstel dan terzijde zou worden gesteld. Ook vraagt men zich af uit wie die com missie zou moeten bestaan. Van Engelschen kant voert men daartegen aan, dat de Commissie vhn Herstel door zoo'n com missie niet van haar laak ontheven zou worden, maar door de andere commissie zou worden voorgelicht, gelijk de interna tionale bankierscommissie al deed. Inzake het tweede punt schijnt Londen met Frankrijk te willen samenwerken, mil9 Duitschland in ruil een deel van zijn ad ministratieve en economische vrijheid aan de Roer terug krijgt ten behoeve van de kwijting van de vergoeding. In Frankrijk schijnt men Duitschiand in zooverre tege moet te willen komen; dat de voorwaarde, gesteld voor de hervatting van de bespre kingen met dit land, vervuld wordt geacht als-de tegen de geallieerden genomen maat regelen herroepen worden. De laatsto twee punten zijir zoo vaag, dat daarover niet kan worden gesproken, volgens Fransche meening. De Keulsche correspondent van de Ti mes" meldt, onder welke voorwaarden vol gens de Duiteche leiders de Roerkwestie op te lossen ware. Onvoorwaardelijke aflas- ting van het lijdelijk verzet noemen dc*zen een absolute onmogelijkheid. De correspon dent geeft echter een program, waarmee succes te behalen ware. Het eerste stadium op den zelfden dag dat de Duitsche regee ring het lijdelijk verzet aflast, laat Frank rijk alle politieke gevangenen los, staat den gedeporteerden,terugkeer toe, laai de spoor wegen vrij en maakt de bezetting onzicht-

Leidsch Dagblad | 1923 | | pagina 2