LEIDSCH DAGBLAD. Donderdag 12 Juli 1923. EERSTE BLAD. Officieels STADSNIEUWS. Het voornaamste nieuws van heden. PRIJS DER ADVERTENTIEN: 80 Gis. pw re^eL Eij regelabonnemeiit belangrijk lajreren prijs. Kleine advertentiên. Ontsluitend bu voormLbo- ïclin*. Woensdags en Zaterdags 50 Ots.. bij een maximum aantal woorden van SO. Incasso volgens postrecbt. Voor eventueele op zending van brieven 10 Cts. porto to betalen- BowijsnummeT 5 Cts. Eureau Noordeindspleln. Teiefoonnummers voor Directie en Administratie 175, Redactis 1537. Postcheque- en Giiodienst No. 57055. Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT: Voor EeiJon p. 3 mnl f 2.35, p. wepï g.I8 Duiten Leiden, waar agenten gevosligd rijn. per weck 0.1S' Franco per post 2 35 portokosten. Oit nummer bestaat uit TWEE Bladen Nnmmer 19431. ucnitic^cvmgsn. GEMEENTELIJKE VISCHVERKOOP. Aan den gemeentelijken visch winkel Vischmarkl 18, tel. 1225, is Vrijdag ver krijgbaar SCHELVISCH a f 0.10—f 0.15, SCHOL a f 0.16—10.25 per pond. N. C. DE GIJSELAAR, Burgera. Leiden. 12 Juli 3923. VERGADERING van den GEMEENTERAAD VAN LEIDEN, op MAANDAG 16 Juli 1923, des namiddags te twee uur. De vergadering, zal, zoo noodig, des avonds worden voortgezet. Te behandelen onderwerpen lo. Onderzoek van de geloofsbrieven der siieuw benoemde leden van den Gemeente raad. 2o. Benoeming van een tijdelijke.leerares in de Engelsche taal en letterkunde aan de Hoogere Burgerschool voor Meisjes, voor den cursus 19231924. (209) 3o. Voorstel inzake de verlenging van liet nan den loeraar aan het Gymnasium Br. G. G. Kloeke verleend verlof en de vervan ging gedurende diens afwezigheid. (219) 4o. Voorstel tot overplaatsing van: a. Mej. J. C. Hoff, onderwijzeres aan de Jongensschool voor U.L.O., naar de oplei dingsschool voor U.L.O.. aan den Ma-resio- gel A b. Mej. J. B. van Heuven, onderwijzeres aan de .Jongensschool voor U.L.O., naar de school Duivenbodestraat B; r c. den heer J. W. van Leeuwen, onder wijzer aan de school Paul-Krugerstraat B, naar dc Centrale School voor het 7e leer baar. (210) 5o. Prae-advies op het verzoek van Mej. J"; Meeuwis, om eervol ontslag als onderwij zeres aan de school Vrouwenkerksteeg B. (211) Go. Praeadvies op het verzoek van C. Christiaanse, om de to bouwen schuur in den tuin van perceel Hoogewoerd No. 33, van hout te mogen maken. (*208) 7o Praeadvies op het verzoek van de Leid jjche Duinwater-Maatschappij, om goed te keuren dat het pompgebouw op hare ter reinen onder Wassenaar wordt uitgebreid met een eentrifwgaalpomp en bijbehoorendo werken. (203^ 8o. Verordening, houdende wijziging van. tie verordening van den 23en Mei 1912 (Gem. blad No. 18), op het Rijden. (220) 9o. Voorstel tot overname in eigendom en onderhoud bij de gemeente van een ge doelte van de Pieter de la Courtstraat, Sec tie M No. 3984. (207) lOo. Voorstel tot aankoop, in het belang van de Volkshuisvesting, van eenige pero.ee- leü bouwterrein e,a.. nabij de Heerenstraat, bezuiden den Zoeterwoudschen Singel en lot beschikbaarstelling van de voor dien aankoop benoodigde gelden. (212; llo. Praeadvies op het verzoek van Dr. J. J. Neurdenburg, om verhooging van het hem als Directeur der Gasfabriek te Utrecht verleend pensioen, in verband met vroeger te Leiden bewezen diensten. (204) 12o. Praeadvies op het verzoek van W. 'de Rooy, om vrijstelling van de verplichting ,tot betaling van de bijdrage voor weduwen- en weezenpensi,oen. (205) 13o. Voorstel tot het verleenen van me dewerking aan het Bestuur der R.-K Par. Jongensscholen onder R.-K. Par. Kerkbe stuur, inzake de stichting van een scV.cM- gebouw voor gewoon lager onderwijs op een terrein aan de Caeciliastraat en tot besehik- baarstelling van dc vonr dien bouw benoo digde gelden. (213) 14o. Voorstel^ra wederom een bedrag van f 100.000 fce-r beschikking te stellen van de Commissie tot Steun verleen ing. (214) 15o. Voorstel tot beschikbaarstelling vnn gelden voor de inrichting van een gedeelte van het aangekochte land aan den Lagen Morschweg tot standplaats voor woonwa- gons. (221) r 16o. Praeadvies op het verzoek van de Zwemvereeniging ,,de Zijl'', om toekenning van een bijdrage in de kosten van een te hc-uden openbaar zwemfeest. (202) 37o. Voorstel tot het. indienen van een adres van hulde aan H. M. de Koningin, ter gele genheid van Hr. Ma. 25-jarig regeeringsju- bileum. (215) 18o. Voorstel tot intrekking van 't Raads besluit van 25 Juni 1923, inzake verminde ring van den aftrek voor êezinsinkomsten r van ondersteunde! werkloozen. (223) 19o. Verordening, houdende wijziging van d* verordening van 17 December 1914 (Gem. blad No. 37), betreffende de levering van elcctriciteit door dc Stedelijke Fabrieken van Gas en Electriciteit te Leiden. (222) 20o. Verordening, houdende wijziging van. de verordening van 17 December 1911 (Gein blad No. 36), betreffende dc levering van gas door de Stedelijke Fabrieken van Gas en Electriciteit te Leiden. (-222) -lo. Voorstel tot het verbinden van een Z S- »yporklasee>' aan de buitengewone 6chool voor Lager Onderwijs en tot beschik baarstelling van gelden voor de verbouwing deze school. (203) 22o. Praeadvies op de verzoeken van de afd. Leiden van den Bond van Nederland- sche Ondewijzcrs en van eenige bewaar- schoolonderwijzcressen, resp. in zake het treffen van maatregelen ten opzichte van het bcwaarschoolondcrwijs en in zake ver- hcöging van salaFis. (516) 23o. Vaststelling van het 2e suppletoir kohier der schoolgelden voor Middelbaar cn Hooger Onderwijs, schooljaar 1929/1923. (2D 24o. Bezwaarschriften tegen aanslagen in de plaatselijke directe belasting, dienst 1919- 1920 en 1920/1921. (218) 25o. Interpellatie van den heer Dubbelde- man inzake de woningtoestanden in de ge meente. De warmte. Naar aanleiding van de talrijke berich ten uit verschillende streken van ons land (ook reeds uit de omgeving van Leiden), be treffende personen, die aan zonnesteek zijn overleden of op andere wijze door de warmte werden bevangen, hebben wij ons om inlichtingen gewend tot dr. M. D. Horst, directeur van den Geneeskundigen Dienst alhier, die ons voor het publiek de volgende raadgevingen verstrekte. Er moet onderscheid worden gemaakt tusschen een zonnesteek, die ontstaat door directe bestraling van de zon, en een warmteberoerte, welke men ook binnens huis kan krijgen. Als voorbehoedmiddel legen zonnesteek is voornamelijk van belang het bedekken van hoofd en ne.k. Een gewone slroohocd is daarvoor voldoende. Verder moeten voor al degenen, wier huid nog niet verbrand is,, zich zoo weinig mogelijk aan de zonne stralen blootstellen, daar er in de huid geen extra pigment gevormd is en zij er nog dagen lang last van kunnen hebben. Eveneens zorge men er voor zich niet sterk 4e vermoeien. Wal het voorkomen van een warmte beroerte betreft, is het in de eerste plaats noodig te ventileeren. Met buitensluiting van de zon trachte men de temperatuur laag te houden in huis. Krijgt men het toch nog benauwd dan ga men zich afsponsou mol koud water. Vooral, corpulente en ziekelijke menschen, als bijvoorbeeld hart- en nierlijders, moe ien op deze .warme dagen zeer voorzichtig zijn en meer rust nemen dan anders. Overmatig drinken is verkeerd, doch wel moet men meer drinken dan gewoonlijk, om het vochtverlies, ten gevolge van sterk transpireeren, aan te vullen. Eigenlijk is 't het beste, om, als men dorst heeft, een kop lieete thee le drinken. Oogenblikketójk krijgt men liet dan eerst nog warmer, maar het Iescht den dorst beier dan koude thee, hoewel aan hel laatste de meeste menschen de voorkeur geven. Gewaarschuwd moet worden legen het gebruik van alcoholica, en bier, hetgeen be slist is af te raden. Voor het geval iemand zich onlekker voelt, is het raadzaam zich heelemaal uit te kleeden en met koud water af te spon sen, waarna men in een koele kamer eeni- gen tijd op een bank of een bed gaan liggen. Men schrome vooral niet, óm redenen van convenlioneelen aard, zijn kleeding zoo licht mogelijk te maken. In dagen als deze is het aanbevelenswaardig zich op zijn Indisch te kleeden, cn zonder onder goed. Een sporthemd, pantalon met gordel, dunne sokken en schoenen zijn voldoende. Wordt het iets koeler, dan trekke men er een jasje over aan. Ten slotte vertelde dr. Horst ons nog, dat dit weer vooral gevaarlijk is voor zui gelingen. Men moet ze, als het eenigszins te vermijden is, niet meenemen buitens huis, doch in de koelste kamer van het huis leggen, en zich speciaal ook wenden tot de consullatiebureaux van Zuigelin genzorg", om goedenx raad. Als kleeding is een hemdje voldoende. Natuurlijk moet men oppassen voor tocht! Voordorp-bazaar. Na een stillen middag wegens de hooge temperatuur begon het gisteravond tegen halfacht al aardig vol te worden op hel ter rein en in de zalen. Om acht uur kreeg ds. M. J. Punselie, nadat gezongen was Psalm 1381 en een inleidend woord door den voorzitter was gesproken, gelegenheid een korte, opwekkende rede te houden. Hij her innerde aan een gelegde van ds. Becken- kamp in een kerkeraadsvergadering, dat „Voordorp" een zaak van de heele Gemeente moet worden. Voor zulk een woord zal wel reden geweest zijn, want de belangstelling w4s langen tijd matig. Ds. Punselie was hier gclcomcn om le laten voelen, dat „Voordorp" inderdaad Gemeente-zaak moet worden. In Duitschland staat een bron, waarop is afgebeeld de duivel, met een weegschaal, in de eene schaal een kind, in de andere mo- lensteenen. Het blijkt, dat het kind zwaar der weegt. Het kind ook een „Voordorp"- kind heeft ontzaglijke waarde. Tegenover de stelling, die zoo vaak wordt verkondigd, dat kinderen kinderen zijn, stelt spr. het Bijbelwoord: Kinderen zijn een erf deel des Heeren. Zij zijn organen tot Gods tof. Er wordt wel is waar in dezen liid niet meer gevraagd: „Waarmede zal de jongeling zijn pad zuiver houden?" Men jaagt naar geld en goed. Maar wij wenschen de kinde ren naar Boven" le brengen en die Christe lijke opvoeding sterk le accentueeren. De Gemeente van Christus moet de taak van verwaarloozende ouders op de schouders nemen. Als er in Leiden gesproken werd over „Voordorp", dacht men aan de. „kwestie-. Voordorp"en niet aan de „kinderen van Voordorp". Dat is fataal;'dat moet anders worden. Ds. Punselie wilde niet ontkennen, dat er tusschen hem en den voorzitter verschil van meening bestaat over de w ij z e van bestuur; wat echter niet wegneemt, dat hij allen krachtig opwekt le zoeken naar de beste "middelen voor der kinderen opvoeding Samenwerking zij dus het parool 1 Met een leerrijk *porbeeld besloot spreker zijn keurige, boeiende rede. Een man cn een vrouw hadden saiapn een tuintje, dal zij" samen bearbeidden. Eén bedje bleef met zwarte akrdc liggen,"Daarmee wilde de man de vrouw verrassen, en omgekeerd. Ilij zaaide sla; zij spinazie. Hij trok de spinazie uit, denkende dat het onkruid \yas. Do vrouw deed evenzoo met de sla totdat zij elkaar vertelden, hoé hel was. De beste be doelingen hadden geen enkel resultaat gehad. Deze tragische geschiedenis moet niet de geschiedenis van „Voordorp" worden, zei ds. Punselie. Uil naam van zeer velen in de Lcidsche Gemeente sprak hij den wensch uit, dal het reèultaat van dezen bazaar niet zal zijn een rnokerenden presidentshamer, geen fracties,,of partijen, maar een somen- dcnken.aan eeuwigheidswerk. Eenheid, niet zégen van Boven, 't Worde een opgewekte geschiedenis van trouw van menschen, bo venal van de trouw van God. Na dit bezielende woord van ds. Punselie dankte ds. Boeken kamp hem hartelijk voor het gesprokene. „Voojrdorp" is hem niet al- lijd een last, maar Qode zü dank ook vaak een lust. Hij stelde Mpor, nu maar niet lan ger te spreken, doch aan het koopen te gaan. En dat koopen ging gesmeerd! In den loop van den avond kwam men per rijtuig en auto, per fiets en te voet. 't Was overal een gezellige drukte, cn men vond het jammer, dat de voorzitter even na tienen het sein gaf voor de officieele sluiting. Plechtig klonk het over den met lampions verlichten tuin: 'k Wil U, o God, mijn dank betalen; U prijzen in mijn avondlied." Ds. Beekenkamp sprak hierna een kort slotwoord. Op journalistiek gebied hoorden wij in de laatste weken wonderlijke dingen. De Dag komt. De Dag komt niet, De Nieuwe Dag komt. Dc Nieuwe Dag komt ook niet,En het bleef nacht! Wij zijn er gelukkiger aan toe. De beide dagen zijn gekomen en behoo- renycer tot het verleden. De Bazaardagen waren, nieuwe, schoorie dagen. En wij zijn dankbaar voor het -schoone weer en de trouwe hulp van zoovelen. 't Is gewoonte, bij zoon gelegenheid bloemen te overhan digen, maar waar te beginnen? Op een an dere wijze wil het bestmir zijn dank uit spreken, cn aan directrice, personeel, kin deren, dameskrans en allen, die meewerk ten lot liet welslagen van dezen bazaar, een boottocht aanbieden via Gouda naar Rot terdam, met een bezoek aan de Diergaarde. Met hartelijk applaus werd deze mededee- ling ontvangen. Op geestige wijze deelde spreker mede, wie wel, en wie niet mee mogen, en waarom niet. „Voordorp", zoo vervolgde ds. Beeken kamp, moet steeds meer in uwe en aller belangstelling dcelen. Hij is het meest dank baar voor den indruk, dien hij dezer dagen kreeg, dat veler hart klopt en meevoelt voor ons werk. Onze kinderen worden vaak on gunstig beoordeeld. De beste vrienden van onze kinderen zijn degenen, die hun eigen hart kenden, maar zelf vergeving ontvingen en daarom medelijden koesteren voor an deren. Uw geld, uw hart. uw gebed hebben wij noodig. Spr. riep allen een. tot weer ziens toe. Officieel eindigen beteekent, dat de officieele prijzen vervallen! De damc3 zijn bereid tot een schikking in der inne! Vervolgens eindigde ds. Boeken t*amp met dank aan God ie brengen. Onder IW zingen van Psalm 150 1 collecteerden de Ghr. pad vinders voor de verloren reislasch van een der bui ten-verpleegden, waarin ruim twin tig vulden had gezeten. Wij vernamen laler, dat deze collecte ruim f 14 heeft opgebracht. Een ongeluk, dat zich eerst nogal ernstig liet aanzien, is gelukkig goed afgeloopcn. Moj. G. S., in betrekking te Leiderdorp, viel van den schommel, doordat een haak, die pas vernieuwd was, afbrak. Dr. Persant Snoep, spoedig ter plaatse, constateerde slechts lichte kwetsuren. Intussclien ging binnen de uilverkoop vlot van stapel. Vóór halflwaalf was vrijwel al les weg! Op het terrein is nog gevonden een buffot- sleuleltje, terug le bekomen Rapenburg 45. Het bestuur deelt ons nog mede, dat de ontvangsten bedroegen de kapitale som van f 1140. Wij mogen dus gerust zeggen flat deze „Voordorp"-bazaar uitstekend is ge slaagd. Een felicitatie voor het bestuur en de ba zaar-commissie is hier zeker op haar plaats. Zij deze bazaar een profetie voor een blijde toekomst van het kinderhuis „Voordorp". Christelij'ke H. B. S. met 5-jarigen cursus. Bevorderd zijn van de eerste naar de tweede klasse: S. Anes, W. G. A. Boswinkel, G. Bosschieter, J. Doornbosch, J. Haverkamp C. Kalkman, L. A. de Lange, J. Los, G. Nell, B. Spruit, J. A. de Vlieger, M. Duymaer van Twist, Jeanne v. Ingen Schenau, J. de Jong, J. J. J. Meijer, J. Munting, J. Scholte, J. springer, L. J. van Stalen, Ida Visser en M. T. Vonkenberg. Niet bevorderd elf leer lingen. Van de tweede naar de derde klasse: G. Bos, Toos Burger, D. J. yan Driesum, Mientje Huurman, A. de Jong, W. K. II. Karstens, H. II. Keereweer, J. T. Kobus, Alida M. G. Kuijper, B. P. Liese, Corrie Ouwehand, D. Ouwehand, C. Plooy, J. Plug, W. H. v. d. Poll, J. Rameau, Maria Rutgers, W. J. Siddeé, Joh, Verkuyl, J. P. van Wee- ren en Martha Boot (toehoorster). Niet bevorderd twee leerlingen. Van de derde naar de vierde klasse: W. Bakker, J. W. Boehmer, Gorna. Brants, F. II. de Bruyne, D. Dorrepaal, J. van Heiningen, van Geer, J. van Hooidonk, Ilse G. Lang, II. G. de Lange, J. Luuring, G. Nagtegaal, L. Provo Kluit, B. runselie, P, L. P. van Rooyen, II. J. van Schravendijk, W. G. Veltkamp, G. Visser en T. G. Woudstra. Niet bevorderd drie leerlingen. Van de vierde naar de vijfde klasse: G. A. de Bruyne, D. Dorreapal. J. van Heiningen, N. de Jong, D. K. Munting, S. Ottow en T. R. .T. Verhoeven. Niet bevorderd vier leerlingen. Broodbakkerswedstrijd vanwege de N. V. Meelfabriek der Nederl. Bakkerij. Zooals wij reeds raeedccldcu, waren in heb Posthof gisteren een 130 groote broocien tentoongesteld, ingezonden door verschil lende bakkers in de omgeving van Leiden en Leiden zelf voor den broodweclstrijd dour bovengenoemde vennootschap uitgeschreven Dc jury had geen gemakkelijke taak. Voor den leek was er weinig verschil in de rijen uitgestalde brooden, ook zelfs niet als zij waren doorgesneden. Alleen was het melk- brood wat witter en het deeg iets malscher. De uitslag der bekroningen was: MELKBROOD. lo pr. Gr. Verg. Zilv. Med. J. Wanninkhof, Leiden. 2o pr. KI. Verg. Zilv. Med. A. J. Dijsselbloera, Voorhout. 3o pr. Gr. Zilv. Med. J. W. Roodenrijs, Noordwijk B. 4e pr. KI. Zilv. Med. L. van Vliet, Sassenheini. 4e pr. K. Zilv. Med. G. P. Hoogovcen, Leiden. 5e pr. Gr. Verg. Br. Med. J Boo gendoorn, Nieuwveen. 5c pr. Gr. Verg. Lr. Med. J. Muller, Katwijk a. d. Rijn. Gé r»r. KI. Verg. Br. Med. PI. J. Wanninkhof Noord wijk B. 7e pr. Gr. Br. Med. N. W van Exter, Noordwijk a. Zee. 7e pr. Gr. Br. Mod. J. Elstgeest, Noordwijk B. Se pr. Ki. Lr. Med. J. ten Hoopen, Leidschendam. Verder werden als 9c. prijs nog diploma's toegekend aan E. B. Beulink, Leiden, A. van der Bijl, Benthuizen cn G. Lceohcer, Rijnsburg. WATERBROOD, le pr. Gr. Verg. Zilv. Med. H. J. Wan ninkhof, Noordwijk B. 2e pr. KI. Verg. Zilv. Mcd. H. O. Lindhout, Noordwijk L. 3o pr. Gr. Zilv. Med. M. Zaal, Alphen a. d Rijn. 4e pr. KI. Zilv. Med. J. W. Roo denrijs, Noordwijk B. 4e pr. KI. Zilv. Med. G. V. Vcrgu, Roelofarendsveen. 5e pr. Gr. Verg. Br. Med. J. Wanninkhof, Leiden. 5e pr. Gr. Verg. Br. Med. L. van Vliet, Sassenheim. Ge pr. KI. Verg. Br. Mod. T. Duyn, Zwammerdam. 7e pr. Gr. Br. Mcd. G. P. Hooge.veen, Leiden. 7e pr. Gr. Br. Med. A. v. d. Leden, Katwijk a. Zee. 8e pr. KI. Br. Med. J. Muller, Katwijk a. d. Rijn. 8e pr. KI. Br. Med. C. A. Ganipfens, Nieuwveen. 8e pr. KI. Br. Med. P. J. van Zwceten, Alphen a. d. Rijn. Als 9o prijs werden diploma's uitgereikt aan W. ten Haken, Rijnsburg; T. van Leeu wen, Aarlanderveen en B. H. Lindenboom, V oorhout. 's Avonds acht uur had de prijsuitreiking plaats door den voorzitter der jury, de heer H Smitskamp. Aan elk der prijswmners werd ook nog een diploma toegekend. Op deze bijeenkomst voerden ook nog het woord de directeur der Vennootschap en de inspecteur, de heeren J. K. P. Kraan Jr. en J. v. d. Blom, die zich over heb suc ces van dezen wedstrijd in gunstigen zin uitlieten. Evenals op andere plaatsen trok de tentoonstelling de bijzondere aandacht ook van niet vakgenooten. De ter deelneming ingezonden brooden werden geschonken aan heb Heilsleger. Kinderfeest Posthof. De prijzen van het kinderfeest door de Nederl. Ilandelsreiz. Vereen, gisteren op Posthof georganiseerd, vielen als volgt ten deel: Uitslag wedstrijd „Naar den Trein": Joh, Scgaar, lsle prijs; Jan v. Itcrson, 2de prijs; Jan Visser, 3de prijs; Ton Verstraalen, 4de prijs; P. Stadt, 5de prijs; Piet Heulens, 6de prijs; Frans Warmer, 7de prijs; Piet Godijn, 8ste prijs; Jopie Mooy, 9de prijs; Dirk Mooy, 10e prijs. Uitslag wedstrijd Ilardloopon: lsle prijs Gerard Hoofink; 2de prijs Abram Bleije; 3de prijs Henri Bödenz; 4de prijs Jan Plu; 5de prijs Gerard Aalbersberg; 6de prijs Jan Schar; 7de prijs Hendrik Jagerman; 8ste prijs Jan den Berg; 9de prijs Willem Kloos; 10de prijs P. Schlorp. Uitslag wedstrijd Muiltje Loopen: door de warmte bij loting: Jannetje van Houten, An nie Boerma, Jo van der Laan, Fie Wijers, Mientje de Roo, Jeane van Ilerson, EIcwientje Lewers, Greta van Brussel, Margarelha de Vrindt, Marie Koster. Uilslag wedstrijd Eierenloopen, door de warmte, bij loting: Dientje Trouwee, Marie Spoor, Barbara Laken, Corrie Oudshoorn, Lena Regeer, Johanna Jaspers, Corrie Her mans, Suze Ladan, Liesta Kauw. Extra prijs uitgeloofd door de feestcommis sie voor dengene die de meeste kaarten had verkocht viel ten deel aan Frans de Keuning. Het resultaat van het gehouden Kinder feest is van dien aard dat de penningmeester een flink bedrag aan het Vrijwillig Onder steuningsfonds kan afdragen. Voor het examen N VIII (lagere akte koken en voedingsleer) zijn geslaagd onze sladgenoolen de dames L. ICoch en G. M. A. KohschulteBrockhaus. Van 17 Juli tot 30 Augustus zullen o.a. de volgende detacheeringen vanwege de Kon. Militaire Academie geschieden van het eer ste en tweede studiejaar: M. P, Reynhardt, F, G. G. v. d. Poel, J. B. H. Willcmsz Geerams, 4e reg. inf., Leiden;' 28 Juli tot 30 Aug.: D. C. Buurman van Vrceden, B. J. Fiedeldy, 6de reg. vesting-art., Leiden. BINNENLAND In de jaarvergadering van den Ned. Aan nemershond is de Arbeidsgeschillenwet be sproken. Een motie tegen de Tabakswet Jubileumpostzegels ter gelegenheid van hel Rcgeeringsjubileum van H. M. de Koningin. Sterfgevallen door de warmte. BUITENLAND. Beschouwingen vooral over de vandaag afkomende verklaring over den toestand. Nieuwe tarief-verkoogingen in Duitsch land en broodprijs-verhooging. De staking der Engelsche bootwerkers is opgeheven. De Belgische Kamer besluit tot directe be handeling der legerwetten. Tot leeraar in de wiskunde aan de on-t derwijsinrichlingen te Rolduc is benoemd de heer A. Bijvoet, w. i. alhier. Er is eon zak met waschgocd ten na- deele van juffrouw R. verduisterd door een pl.rn. achttien jarigen jongen. De auto van de IJsco-fabriek aan de Ileercngrachl is gisteren bij het achteruit rijden op een baggersclniil terecht geko men. Op dez°, schuit word een luik bescha digd. Andere geen nadeelige gevolgen. De schade wordt vergoed. BINNENLAND Bij Kon. Besluit is benoemd lot verte genwoordiger der Ncdcrlandsche Regcering op het in October 1923 le Washington te houden Internationaal Zuivelcongres buiten bezwaar van 's Rijks schatkist; dr. F. E. Poslhuma, te 's Gravenhage, oud-minister van landbouw, nijverheid en handel, voor zitter van den Algemccnen Nederlandschen Zuivelbond, levens ondervoorzitter van het Nationaal Comité van den Internationalen Zuivelbond en is aangewezen als leider van deze afvaardiging dr. F. E. Poslhuma, voor noemd bij het Centraal Bureau voor de Sta tistiek bevorderd, met ingang van 1 Juli 1923, tot commies: mej. mr. A. H. Pott, P. G. Eiken- bracht, J. P. R. Jclies en L. A. Vink, allen thans adjunct-commies; is voor het studie jaar 19231924 benoemd tot rector-magni- ficus der Landbouwhoogeschool te Wagenin- gen de hoogleeraar aan die onderwijsinstel ling dr. S. G. J. Olivier, is, met ingang van 9 dezer, wederom voor den lijd van 5 jaren benoemd lot secretaris van het college van curatoren der Landbouwhoogeschool te Wa- geningen, mr. F. Florschütz te Velp (Geld.); is aan mr. II. J. G. M. Allard, op zijn ver zoek, met ingang van 15 Augustus 1923, eer vol ontslag verleend als burgemeester van Geertruidenberg; is aan M. le Cosquino de Bussy, te Nederwcerl, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als ingenieur van den Rijks waterstaat. Tn een hoofdbestuursvergadering van de Alg. Vereeniging voor Bloembollencultuur is besloten een adres tot den Minister van Wa terstaat te richten, waarin op behoud van de stoomtram HaarlemAlkmaar wordt aan gedrongen, daar het behoud van dit ver keersmiddel o.m. van belang rnoet worden geacht voor het vervoer van de bloembollen van de streek benoorden Haarlem naar de zuidelijker gelegen plaatsen. Inzake de tentoonstelling 1925 werden dö door de hoofdcommissie ingediende voorstel len aangenomen. In beginsel werd derhalve besloten tot het houden van drie groote lij delijke tentoonstellingen in hel gebouw, resp. ongeveer half Maart, half April en begin Mei. Deze tijdelijke tentoonstellingen zullen gelegenheid bieden voor het exposeeren van bolgewassen en artikelen uit Aalsmeer en Boskoop. Daarnaast zal getracht worden drie êi vier lijdelijke tentoonstellingen te organi- sec-ren, waarvan de openingsdata vallen tus schen de eerstgenoemde tijdelijke tentoon stellingen. Van deze expositie zal men trach ten te maken tentoonstellingen, telkens van een speciaal artikel als bindwerk, Orchideeén Azalea's enz. „Haarlems Dagblad" heeft gisteren order vele blijken van belangstelling zijn 40-jarig bestaan herdacht. Het personeel van (redactie, administratie en technisch bedrijf bood twee groote schil derstukken aan. Het een stelt voor stadhuis en 'Jroote Markt, het ander het Spaarnè en do Waag, als symbool van den handel, industrie en scheepvaart. Dc loopers boden een pendule voo de directeurskamer aan. Op de receptie kwamen zeer velen luin gelukwenschen aanbieden. Onder de vele bloemstukken was er ook een van den Haar- lemschen Journalistenkring. Tevens werd het 40-jarig jubiló van den heer J. G. Priesman als opmaker gevierd. Des avonds was er voor het personeel cr n feest in den schouwburg en een maalti'd te Heemstede. Naar vernomen wordt, zal in de maand November te Amsterdam verschijnen ec-n nieuw Christelijk dagblad, onder den naan' „Christelijk Dagblad voor Nederland". Dil

Leidsch Dagblad | 1923 | | pagina 1