No. 19430. LEIDSCH DAGBLAD, Woensdag 11 Juli. Tweede Blad. Anno 1923. BINNENLAND. Dr. Hommel's Haematogen ^Alom verkrijgbaar f2.50 p. fl. GEMENGD NIEUWS, UIT DE RIJNSTREEK. Het vraagstuk der Leidsche Grachten. rü Candidaatstelling Eerste Karper. Hebben wij gisteren de volledige candi daatstelling gegeven in de provincie Zuid- Holland, wij laten hieronder volgen die in de overige provincies: Kiesdistrict Noord-Holland, Friesland. Noord-Holland. De Chr. Hist. Unie: 1. rnr. H. Verkoutcren (aftr.); 2. dr. J. K. van Aalst, 3. Jan ter Haar, 4. A. R. Ophorst, allen Amsterdam, 5. jhr. mr. D. E. van Len- nep, Heemstede; 6. L. M. de JongSchou wenburg, Amsterdam; 7. jhr. mr.^ P. Teding yan Berkhout, Heemstede, 8..K. Kistemaker, Haarlemmermeer. Vrijheidsbond: 1. S. van den Bergh Jr., [Wassenaar; 2. dr. J. E. van Weideren Ren- gars, IJsbrechtum, 3. E. W. Dysennck, 's-Gravenhage, 4. K. Breebaart, Winkel; 6. D. van Houten, Weesp, G. Mr. J. A. Stoop, Leeuwarden, 7. H. Alsma, Bolsward, 8. dr. M. de Hartogh, Amsterdam. Vrijz. Dem. Partij: 1. dr. D. van Einbden, Amsterdam, 2. mr. M. Slingenberg. Haar lem; 3. mr. P. C. Andrba, Sneek; 4. Ch. E. H. Boissevain, Blaricum; 5. Mevr. A. Aukes- Timmers, Bakkum (gcm. Castricum). Dc Anti-Rev. Partij: Eerste (Noord-Holl.) lijst: 1. W. de Vlugt, Amsterdam, 2. J. Dou- wes Jr., Amsterdam; 3. mr. A. Slob, Haar lemmermeer; 4. H. W. van Marle, Am sterdam. Tweede (Friesche) lijst: 1. J. J- Croles, Leeuwarden, 2. S. Wijtsma, Aalsum, 3. L. 1". Duymaer van Twist, 's-Gravenhage; 4. T. Nauto, Danlumawoude. S. D. A. P.: 1- H. Polak, Laren, 2. W. C. B. Polhuis—Smit, Amsterdam, 3. F. M. Wi- baut, Amsterdam, 4. F. L. Ossendorp, Am sterdam, 5. J. Kolk, Nijehaske, 6. L. J. de Jong, Huizen, 7. J. A. Ankersmit, Amster dam, 8. M. A. Reynalda, Haarlem, 9. J. G. Jaüsonius, Huizum. R. K Staatspartij: 1. mr. J. N. J. E. Heer- kens Thijssen, Haarlem (aftr.), 2. P. J. J. Haazevoet, Amsterdam (aftr.), 3. W. Fran sen Jzn., Leeuwarden (aftr.), 4. mr. P. Rey- mers, Hilversum, 5. A. J. L. Oerakker, Scho ten, G. Carl Stokman. Leeuwarden. 7. mr. A. Dorbeck, Alkmaar, 8. prof. dr. A. H. J. M. yan Rooy, Amsterdam. Plattelanders: 1. C. Wolmers Stelt, Am sterdam, 2. A. G. Rietsma, Appelscha, 3. P. D. Bosch, Leeuwarden. Staalk. Gcref. Partij: P. van der Meulen, Kampen. Friesland. Chr. Hist. Partij: L. W. de Vries, Minnertsga; R. Pollema, Bolsward H. M. Tromp, Sneek; B. W. Okma, Ype- colsga en J. L. Oosterhoff, Ternaart. De overige lijsten als Noord-Holland. Kiesdistrict Zeeland, Noord-Brabant, Limbing, Utrecht. Zeeland. R.-K.: 1. E. B. Dumoleijn, 2. F. T. L. M. van Waesberghe. Ant»re^". 1. mr. A. A. de Veer, 2. G. C. D. d'Aumale baron van Ilardenbroek van Har- denbroek, 3. mr. J. F. van Beek Calcoen, 4_ mr. P. J. van Boxtel, 5. prof. dr. A. Noordtzij 6. II. J. E. Gerlach van St. Joosland. Chr. Hist.: 1. Prof. dr. J. R. Slotemaker de Bruine, 2. jhr. mr. B. C. de Savornin Lohman, 3. K. Timmers, 4. mr. dr. W. F. J. Frowein, 5. mr. H. F. Lantsheer. Vrijheidsbond: 1. jhr. R. L. L. de Muralt, 2. J. Koster, 3. J. H. Th. G. Kcttlitz, 4. mr. C. W van Ommeren, 5. E. W. Dyserinck nevr. Wijnaendts Francken, 6. J. N. Paltist. Vrijz. Dem. Bond: 1. mr. I. Schönfeld, 2. mr. M. Slingenberg, 3. Herman Snijders, 4. mevr. M. E. Leliman—Bosch. S. D. A. P.: 1. W. C. de Jonge; 2. P. Molt- maker; 3. G. F. Lindeyer; 4. T. G. Gruys; 6. J. H. Paris; 6. L. Ondcrdijk. Slaatk. Gcref. lijst: P. van der Meulen, Kampen. Noor d-B r a b a n t. R.-K. Staatspartij jhr. F. X. A. Verheyen, 's-Hertogenbosch; mr. W. M. van Lanschot, Vught; H. M. J. Blomjous, Tilburg; P. W. de Jong van den Heuvel, Tilburg; jhr. mr. A. F. O. van Sasse van IJsselt, 's-Hertogenbosch, P. J. J. de Wit, Helmond; Ch. A. N. Frencken, Ooster hout; mr. dr. Jan van Best, Eindhoven; Jos. E. A. M. Meyring, 's-Herlogenbosch; J. P. J. Aszelberg, Bergen-op-Zoom. De overige lijsten als in Zeeland. Geen Staatk. Geref. lijst. Limburg. Geen Anti-Rev. en Staatk. Geref. lijst. R.-K. lijst: O. M. F. Ilaffmans, Helder; mr. F. Jansen te Maastricht; 3. jhr. mr. L. H. L. J. van der Maesen de Sombreff te Hulsberg; 4. jhr. mr. G. Michiels van Ivessc- nich te Roermond; 5. mr. Ch. Janssen de Lirapens te Wijlre; 6. dr. J. M. V. G. Du bois te Venlo. De overige lijsten als in Zeeland. Utrecht. R.-K.: 1. B. F. P. Steen- bergheEngeringh, Utrecht; 2. A. V. M. Sleenhoff-Smulders, Baarn. De overige lijsten als Zeeland. Kiesdistrict Groningen, Drente, Overijsel, Gelderland. Gelderland. Vrijz.-Dem.: .T. B. Westerdijk, Uithuizermceden; mr. H. J. Schönfeld, Winschoten; mr. W. H. M. Wer ker, mr. II. P. de Wilde, beiden Arnhem. Plattelanders Partij links: H. Klimp, Peest (gem. Norg); F. IToman Jzn., Noord- horn (gem. Zuidlarep); E. Schrage, Assen; mr. G. Vervooren, Herweijncn; F. Bos, Lon- neker. Vrijheidsbond: mr. H. Smeenge, Amster dam; E. van Ketwich Verschuur, Groningen A. J. baron van Nagell van Ampsen, La ren (G.); Joan Gelderman, Losser; A. W. jhr. van Holthe tot Echten, Assen; J. Smid, Voorburg; J. van Gilse, Steenwïjk. S. D. A. P.: mr. NL Mondeis, R. Slenhuis, beiden Amsterdam; E. Rugge, Groningen; L. M. Hermans, Arnhem; H. J. van der Vegt Zwolle; A. Langejan, Enschede; R. Velsink, Doetinchem; N. A. de Vries, Groningen. R.-K. Staatspartij: J. C. L. van der Lande, Ubbergen; mr. dr. J. W. Schneider, Hengelo, A. J. Schoemaker, Deventer. Slaatk. Geref. Partij: P. van der Meulen, Kampen. Chr. Hist. Partij: mr. W. L. bar. de Vos van Steenwijk, Wijhe; mr. O. J. E. bar. van Wassenaer van Catwïjck, 's-Gravenhage; J. Knoppers, Meppel; mr. E. J. Thomassen Theussink van der Hoop van Slochteren, Sappcmeer; mr, dr. G. O. P. bar. Creutz, Bennekom; J. C. Wolthuis, Vroomshoop; prof. dr. L. H. IC. Bleeker, Groningen; II. A. Robaard, Hoogeveen. Anti-Rev. Partij: mr. P. A. Diepenhorst, Amsterdam; dr. IÉ Franssen, Zwolle; D. H. H. Harreslein, Bicrum; jhr. J. Beelaerts van Blokland, Renkum; Hendrikus Timmer, Meppel; mr. II. van der Vegte, Zwolle;'Tj. H. Ilummelen, Groningen; mr. A. bar. van Heeckeren van ICell, Rheden; L. F. Duy maer van Twist, Den Haag. O v e r ij s e 1 en Groningen. Dezelfde lijsten als Gelderland. Drente. Dezelfde lijsten behalve Slaatk. Geref. Partij. RECLAME. Zwakke» en zij die lydende zyn aan bloedarmoede cn zennw- aeliriylieïd vinden in 8936 een krachtig en afdoend geneesmiddel. Te halftwaalf gisteravond werden voorbijgangers en bewoners in den omtrek van ds llegulieradwarsstraafc te Amsterdam opgeschrikt dooT een aantal schoten. Spoedig werd geconstateerd, dat in de „Tkalia-bar" in de Korte Reguliers dwarsstraat een onbekende vrouw door 'n man was doodgeschoten. Do dader werd gearresteerd en naar een politiebureau ge- brach.t De vermoorde was door een revol- vcrkogel in het hart getroffen. Gistermiddag hebben zich in een viertal gezinnen te Hilversum ver giftigingsverschijnselen voorgedaan. Hoe wel het gerechtelijk'en scheikundig onder zoek nog niets delinitiefs heeft vastgesteld, kan gemeld worden, dal een knecht van den bakker O. W. z.g.n. lompoesjes, die reeds van Zaterdag waren, in de buurt dezer gezinnen te koop heeft aangeboden o.a. bij twee gezinnen, beide S. genaamd. Zij waren niet zuur, maar de politie zoekt de oorzaak toch in bet gebruik van deze taartjes. De kinderen uit 'twee gezinnen zijn naar de R.-K. ziekenverpleging ver voerd; hun toestand is tamelijk ernstig. In de buurtschap Greup (gem. Westmaas), had Zaterdagavond een bloe dige vechtpartij plaats. De dochter van G-. v. d. S. beklaagde zich bij haar vader, die even te voren beneveld thuis gekomen was, dat haar neef haar bedreigd had, waarop v. d. S. een mes greep en daarmee in 'fc wilde weg stekend naar buiten vloog. Zijn broeo)er, W. v. d. S-, trof hij zoodanig m den arm en onder den oksel, dat een borst spier werd doorgesneden. De zoon van den getroffene, die -op het gerucht toeliep, kreeg bovendien een snijwond 5n den rech terarm. Dr. Herwaarden, van Klaaswaal, verleende eerste hulp en achtte overbren ging naar een ziekenhuis te Rotterdam no» dig. Nog dienzelfden Dacht is het slachtof fer, dat bewusteloos was tengevolge van bloedverlies, per auto daarheen getrans porteerd. De dader is gearresteerd en n&ar Dordrecht overgebracht; hij blijft ontken nen. Het bebloede mes is in beslag geno men. Erkomen weer veelbericHtev in van. verdrinken bïi zwemmen. Zoo uit Almelo. Ten Rost, Monnikendam, Soest, Sliedreoht, Oudehome en Triens. Een hevige brand h ee f t b ij den hooihandelaar P., te 's-Gravendeel, 120.000 K.G. hooi vernield. Door het krachtig op treden der brandweer is het woonhuis be houden. Te Wierden (O v.) is Maandag do boerderij van H. W. afgebrand. Vier stuks vee en zeven varkens zijn verbrand. Aan de fabrieken van dc firma Ten Cate, te Almelo, wordt deze week slechts tot Donderdag gewerkt, we gens gebrek aan aanvoer van garens uit Engeland, een gevolg van de Iransportsta- lcing daar fe lande. Blijft de staking aan houden, dan is een langere arbcidsbeper- king te wachten. Gisternacht is te N ij- kerk de ongeveer 30-jarige spoorwegarbei der Van 't Land door een goederentrein overreden en gedood. Men meldt uit Zevenaar: Na de Tegenperiode is in de steenencampag ne door het warme weder nieuwe opleving begonnen. Daarmede is aan de nijpende werkloosheid gedeeltelijk een einde ge maakt. Te Oostwold isdearbeiderY. ten gevolge van de warmte bij den arbeid op het land overleden. Bij Wciwerd is dc arbeider Van der P- bij bet hooien bezweken ten gevolge van de hitte. Te Heerlen heeft zich een groep personen gevormd, obligatiehou ders van Broekhuys-maatschappijen, die gezamenlijk een actie wenschen te begin nen ten einde dc gestorte gelden terug te bekomen, daar, zegt „De Tel.", h. i. ge noemde Maatschappijen niet aan haar ver plichtingen voldoen. Mond- cn klauwzeer. Het mond- en klauwzeer onder het rundvee neemt weer in omvang toe. In de week ian 24 Juli tot 1 Juli waren bier te lande totaal aangetast 66 veebeslagen in 44 ge meenten, waarvan alleen in Zuid-Holland 52 veebeslagen in 33 gemeenten. Gesnapt. Huurder: „Ja, juffrouw, toen ik de kamers, waar ik laatst was. verliet, huilde m'n hospita." Verhuurdsler: .Nou, dan mot uwes hij mijn maar vooruit betalen, hoer!" RECLAME. ÏS DOOR DE FELLE ZOMERHITTE UW huis verbrand, gesmet of doorgeloopen of zijn Uw voeten pijnlijk branderig, slukge- loopen en met blaren. Gebruik dan terstond de heerlijk verzachtende en snel genezende huidzalf PUROL. Verkrijgbaar in doozen van 30. 60 en 90 ets., bij apoth. en drogis ten. Fabrikant A. MIJNHARDT, Pliarm. Fabriek, ZEIST. 8945 ALPHEN. Zekere H., uit Noorden, werkzaam -bij den bouw van een aantal huizen aan de Torenstraat alhier, had het cngeluijk van den steiger te vallen en kwam op een bintenlaag terecht, waarvan hij weder afrolde. V. K. die dit zag, sprong toe en kon hem nog eeüigszins opvangen. Toch zwaar inwendig gekneusd, werd hij per auto naar het ziekenhuis te Leiden ver voerd. Het programma van het hedenavond to 8.15 uur te houden concert in het Burge meester Visserpark, door de zangvereeni- ging ,,Zanglust" alhier (dir. do heer Vink uit Leiden), is als volgt: 1. Lofpsalm (Hartog, 2. Avondvredc (Van Thienen), 3. Zomeravondlied, op verzoek, (Launer), 4. Maanlicht (Wettig Weisen- born), 5. In het Bosch (Bern. Diamant). 6 Kersenballade, op verzoek, (Bonset), 7. De ridder van St. Jan, (Zijderlaan), 8. Ster rennacht (Wettig Weiscnborn), 9. Domme Hans, op- verzoek, (Ttuntze), 10. Het liedje van verlangen (Vranken). Een 7-jarig dochtertje van v. A S.. alhier, viel, tengevolge van het breken van de leuning van een brug to water. Een voorbijganger, die do kleino drenkeling© zag, smaakte het- genoegen haar weder op het droge te halen. Bij het vee van een 7-tal veehouders werd gisteren onder de runderen mond- en klauwzeer geconstateerd BODEGRAVEN. De' hoeren J Punselie en A. Oskam, beiden alhier, slaagden voor het examen vanwege de Ned. Ver. van Leeraren, de eerste voor Nederlandsche, dc tweede voor Duilsche Handelscorrespon dentie. Bij da aanbesteding voor het bouwen van een R.-K. school met 6 lokalen en een gymnastieklokaal op den Overtocht was de laagste inschrijver P. Veelenturf alhier voor f 57.409,50; de hoogste inschrijver was Braun cn Zoon te Beverwijk voor f 68.047, IIAZERSWOUDE. Gedurende de maand Juni hebben de navolgende huis- en bedrijfsslachlingcn plaats gehad. Gewone slachting 8 koeien en 17 var kens. .Noodslachting io koeien, 1 slier, 1 pink. 8 nuchtere kalveren, 1 graskalf en 1 schaap. Aan keurloon werd ontvangen 77 gulden, Bij den veehouder A. P. Heijker al hier is onder het vee het mond- en klauw zeer uilgebroken. Hoe gevaarlijk hel is voor fietsrijders om achter andere voertuigen aan te rijden, is alweer gebleken op den Gemeeneweg. Een heer en dame, elk met een kind achter zich op hun rijwiel reden achter een volgeladen hooiwagen aan, en konden dus de auto, die van de tegenovergestelde rich ting kwam, niet zien aankomen, zoodat zij met dit voertuig in aanraking kwamen. 't Ongeval liep met wat maleriale scha de aan een der rijwielen af, terwijl do dame eenige ontvellingen aan een arm kreeg. Moge dit ongeval, wat ditmaal heel goed is afgeloopen, een waarschuwing zijn voor het wielrijdcna publick. De Chr. Zangverecniging „Zang en Vriendschap" zal onder leiding van haar directeur, den heer L. J. Windhorst, op 3 Aug. a.s. deel nemen aan het Zangconcours hetwelk te Katwijk aan Zee zal plaats heb ben. Alhoewel dc wckelijkselie oefeningen steeds doorgaan, konden we haar de laat ste maal beluisteren toen zij zich lieten hoort-n in de muziektent der Harmonie. Een beetje minder lawaai en meer aan dacht van de zijde van het publiek is ech ter wel gewenscht. De liefhebbers van mu ziek in zang zouden zulks ongetwijfeld op prijs stellen. Door het hoofdstembureau is, wegens het bedanken van den lieer W. G. Schrier, lot lid van den gemeenteraad benoemd, de heer Ph. van 't Riet. De feestcommissie en sub-commissies voor de a.s. feestelijkheden zijn samenge steld als volgt: Hoofdcomité: burgemeester J. v. d. Meulen, eere-voorz.; dr. M. P. Doorenbos, voorz.notaris F. G. Engelberts, 2de voorz., B. den Braver, 1ste secr.; B. van Elswijk, 2de sccr.; A. Heesterman, penn.; P. F. Veelenturf, D. de Bruijn lJzn., W. II. C. Düncker, R. van Vliet, A. J. A. Pannebak ker, G. Palijn, G. van Meurs, J. A. Heems kerk Azn., J. de Jong, N. C. Vink, C. A. van Dam, B. Offringa, J. van der Meulen, F. Boomsma. Optochtcommissie (Dorp): B. van Els- wijk, G. van Meurs, J. II. Straathof, Jan Noordam, Jac. Bol, W. Slootweg, W. van Vliet, L. C. van Geest. J. van Griethuizen. Volksspelen: G. Patijn, Joh. Rietveld, J. Bogerman, G. Verdegaal, Joh. van Dorp, G. W. Oppelaar, A. Qualm. Commissie voor Muziek en Zang: R. van Vliet, J. v. d Meulen, L. J. Windhorst, A. M. van Rijssel, G. Bal lering, Jac. Bol, Joh. Rietveld, J. A. Brinks. Terreincommissie: B. van Elswijk, Abr. van Klaveren, J. Dekker, W. van Vliet. Voor de schoolkindcrfeeslen, die het voornaamste deel van de feestviering zul len maken, beslaat op het dorp de com missie uit: B. Offringa, J. v. d. Meulen, W. H. C. Dünc.kcr, J. Straathof, R. van Vliet, W. van Klaveren, A van der Vaart, W. v. d. Spek en A. Maaskant. door J. VAN DER HOEVEN. Verbetering in den toestand van de Leid sche grachten zou gebracht worden door een betere doo.strooming. een beter onder houd van den bodem en een beter onder houd van het oppervlak. Of wil men deze drie dingen in één samenvatten: men moet steeds zorgen, dat er genoeg lucht in het water opgelost blijft Daar velen hiervan geen duidelijk beeld hebben, terwijl dit toch voor onze stad een belang van de eerste orde is. deel ik gaar ne daarover het een en ander mede. Vroeger dacht men, en velen hebben er nog geen duidelijker beeld van, dal het Jl, dat in de. gri-uden komt, voor zoover l>et niet als bagger wordt weggevoerd, naar Jee drijft, waar liet op de een of ander mysterieuze wijz.o verdwijnt. Dank zij ren voortdurende besludeering van deze moeilijke, maar zeer interessante vraag stukken, is het tegenwoordig mogelijk ccn heel wat duidelijker beeld te krijgen, van wat er met al val producten gebeurt. Wanneer men de geweldige hoeveelhe den vuil en afval berekenen kon, die da- gelijk gebracht worden in alle wateren en watertjes van ons land zou men zich haast er over verwonderen, dat nog niet allen in eenzelfde toestand verkeeren als sommigen van onze Leidsche grachten. Dat een der gelijke toestand tot nu Le gelukkig nog tot de uitzonderingen behoort danken wij aan de zoogenaamde zelfreiniging van het water. Hieronder verstaat men de eigenschap van h?t water, om de daarin geloosde onreinheden zoodanig te verwer ken, als het ware te verteren, dat een ri vier op groJ.er of kleiner afstand van de plaats van verontreiniging weer in onge veer denzdfdea staat verkeert als boven die plaats, Le\ ende wezens, planten en dieren be werken deze. zelfreiniging. Om de beteeke- ius dezer organ ismen en het aandeel, dat zij in het reinigingsproces hebben, in een nelder daglicht le plaatsen verdient het Aanbeveling eens na te gaan, wat er ge beurt met het riooivocht van een groöle Blad. Zulk riooivocht bevat de afval van puishoudens en keukens, loozingen jfan stallen en privaten, het industriewater van tal van bedrijven, enz. en is dientengevolge steeds uitlermate rijk aan gemakkelijk in rotting overgaande, vaste en vloeibare or ganische stoffen. De opgeloste organische stof wordt in het water, waarin geloosd wordt vooreerst door een heirleger van bacte riën aangetast, wier aantal in een ku- bieken centimeter afval honderdduizenden bedragen kan. Deze bacteriën, die op orga nisch voedsel zijn aangewezen, splitsen de eiwitverbindingen, zetmeel, suiker, vetten, enz. van het riooivocht en vervormen die langzamer hand tot steeds minder samen gestelde verbindingen, totdat eindelijk de „bouwsteencn" ontstaan, waaruit de wie ren cn hoogere planten zich Jmnnen vor men. Waar deze wieren rijkelijk optreden is het reinigingsproces reeds goed op weg. De vaste organische stof in het af valwater wordt meestal op een andere wijze aan het water onttrokken: zij wordt door de dieren opgegeten. Alle klei ne- vaste bcslanddeelcn (zooals stukjes uit werpsel e. d., groentebladen, takken, enz. zijn voor deze dieren niet te verwerken) zinken vroeger of later op den bodem. Hier, zoowel als aan de oe/ers, on aan wa terplanten leven overal duizenden dieren, die de langzaam neerdalende organische deeltjes opvangen en als voedsel tot zich nemen. Daar nu naar een onverbiddelijke natuurwet de kleintjes door de grooteren worden opgegeten, doorloop! de organische slof een reeks van inkamaties in verschil lende dierlijke lichamen, aio in liet water haar natuurlijk eindpunt vindt in het lichaam van een visch. En de viseh zelf wordt ten slotte weer door een vogel buit gemaakt of en wel voornamelijk door den mensch. Hoe grooler het aantal pianlen en die ren, hoe grooler en schooner het water oppervlak, en hoe sleenachfiger de bodem, des te beter is de zelfreiniging. Een prachtig bewijs voor het groots zelf reinigingsvermogen van stilstaande wate ren leveren dc yan ouds bekende „dorps vijvers". (Deze en talrijke andere feiten zijn ontleend aan een sluk in „Water, Bodem, Lucht" van R. Laüfërbörn, vertaald door Dr. II. C. Redeke). Deze smerige poelen, die door het slikslofhoudende afvalwater uit woningen en stallen letterlijk besmet wor den, zijn dikwijls onze beste karpervijvers. 'Tengevolge van de bemesting ontwikke len zich tallooze wieren, Fiagellafen, enz die samen met de fijnverde-jiie organische stoffen het voedsel vut-men voor een ge weldige massa van kleine kreefldiertjes met name watervlooien, vervolgens wor men, insecten larven e. d. Deze dieren vor men nu juist een voortreffelijk voer voor karpers: want in zulk een dorpsvijver kan de gewichlstoename der daarin aanwezige karpers, per jaar en per hectare bere kend, 600 tot 750, soms zelfs 900 kilogram bedragen, terwijl de opbrengst van een gewonen vijver op humusgrond 150 tot 200, op zandbodem zelfs slechts 18 tot 25 kilogram bedraagt. Dit verbazingwekkende vermogen van zulke vijvers om zelfs zeer aanzienlijke hoeveelheden afvalwater le verwerken, ze in visclivoedsel en Ten slotte in visch- vleesch om ie zetten, heeft Prof. Hofer op hel denkbeeld gebracht, om stedelijk afval water rechtstreeks in vischvijvers te rei nigen. De tot dusverre verkregen resulta ten zijn zeer bevredigend. Het is namelijk bij een proefinstallatie bij Straatsburg ge lukt den dagelijkschen afgang van 4000 menschen in verschillende vischvijvers met een gezamenlijke oppervlakte van twee hectaren dermate le klaren en te reinigen, dat in het .afvoerkanaal zelfs regenboog forellen, visschen, die zeer zuiver water noodig hebben, in het leven bleven. En de vijvers gaven een gewichtstoename van 500 kilogram karpervleesch per jaar per hectare, aangezien de in Mei 1911 in dien vijver gepootte 700 karpers van gemiddeld 3/4 pond na zes maanden per sluk 3 1/2 tot 4 pond aangekomen waren. Was het mogelijk alle moeilijkheden met het overbrengen van het water te overwin nen en was het mogelijk dit te doen onder leiding van een deskundige op dit zeer spe ciale terrein, wat een mogelijkheden zouden er dan geopend worden voor Leiden! Stel len we de oppervlakte der groole meren in het noorden op 200 hectare dan zouden die groot genoeg zijn voor 800.G00 Leidena- ren. Maar we moeten rekenen op schade door golfslag aan 'le dieren toegebracht; in een reeks kleinere meertjes met hetzelfde oppervlak zou dit niet hoeven, Ook zou dit_ resultaat niet le bereiken zijn met hel door den I-Ieer B. F. Krantz genoemde „sop", maar slechts met water, dat nog niet tot bederf is overgegaan. Tot nu toe hebben we nl. alleen water beschreven, dat „zich zelf kan reinigen", dat een goed drinkwater voor vee en een goed fabrieks- en boenwaler is. Er kunnen zich echter ook omstandighe den voordoen, die dit normale verloop plot seling doen eindigen. Ds zelfreiniging heeft namelijk zijn grenzen. Wordt een water met afvalstof fen overladen, dan moet -eindelijk het oogenblik komen, waarop de oplossing als "het ware te geconcentreerd wordt en het vuil niet meer op de normale wijze ver werkt kan worden. Dan kunnen de afval stoffen niet meer worden „geplilst" en weggevoerd, doch er treden stinkende rot- tingsverschijnseien op. Daarbij worden groole hoeveelheden zuurstof verbruikt, zonder dat er een behoorlijke vernieuwing van die zuurstof plaats grijpt. Dit zuur stofverbruik kan zoo ver gaan, dat met name de visschen, tengevolge van gebrek aan lucht stikken. Voorts worden bij deze rollingsprocessen ook groo le hoeveelheden zwavelwaterstof en an dere vergiftige gassen gevormd, zoodat het geen wonder is, wanneer zich ten slotte 'l verschijnsel der zoogenaamde „v i s c h- sterfte" voordoet. Stoffen, die anders lot waardevolle producten zouden worden veranderen nu in vergiftige en waardelooze gassen, die in groote bellen opstijgen, groo- l.e hoeveelheden slijk opwervelen, waar door ten slotte alle leven verdwijnt en slechts de stankverwekkers overblijven. Dikwijls wordt beweerd, dat de stank van onze grachten onschadelijk of zelfs wel gezond zou zijn. Er zijn echter deskundigen, die er an ders over denken! Wanneer de 400.000 liter zuurstof, die wij per etmaal inademen een belangrijke hoeveelheid giftige gassen bevat moet dit wel invloed op onze ge zondheid hebben. De schadelijke invloed blijkt dan ook uit hel feit, dat de bevol king langs de slinkende Haagsche stads grachten een hoogere slerfle heeft, dan in andere stadsgedeelten. Zelfs bestaat dit verschil in Utrecht, waar de verontreini ging niet zoo sterk i», Gaat men nu grachten dichten, dan brengt men in de eerste plaats ernstige stroombolemriieringen. Deze veroorzaken een mindere verdunning met versch wa ter; de concentratie blijft dus zoo hoog, dat de zelfreiniging niet kan plaats vinden. Dit wordt in het kortelings in dit Blad gepubli ceerd klimmende beloog van den Heer B. F. Krantz nader uitgewerkt. In de tweede plaats echter vermindert men het opper vlak waarover het water met de zuurstof in aanraking is, terwijl hel door het water te verwerken vuil hetzelfde blijft. D e stank van andere grach ten zal i o des te erger mate toenemen. Men doet dus eenigszins als iemand, die gemorste etens resten onder zijn kleed veegt en meent er dan vanaf te zijn. Hij zal bedrogen uitko men I Kanalen met goed water zijn zeer bevorderlijk voor de gezondheid: zie Rot terdam en Gouda. Ze vangen het slof op, dat anders in straten zou blijven rond- waaien, en zou worden ingeademd. Ook in dit opzicht zou men er dus bij het dempen van grachten op achteruit gaan. De lessen, die men in Frankrijk geleerd heeft manen aan tot vooruitziendheid, d w. z. niet dempen en tot het zoeken van een oplossing in beter baggeren, vermijden van drijvend vuil, en wat hel Levendaal en dergelijke grachten betreft zou men zijn toevlucht nemen lof een electrische bema ling (die volstrekt niet duur hoeft te zijnl) en eventueel tot het doorblazen van lucht. Binnen eenige weken zal dit geheele vraagstuk door de meest bevoegde mannen in ons land worden opgenomen en er zal een uitgebreid onderzoek van onze grach ten plaats vinden. Laat men niet op den uitslag van hun onderzoek vooruitloopen, en laat men hun de gelegenheid geven ver der te bouwen op de onderzoekingen van Prof. Bakhuys Rozeboom, en van de H.IL Krantz en P. Aug. Driessen. Zou het niet mogelijk zijn werk le ver schaffen door een grondige reinigingvan den bodem van onze grachten Ook de zoo nuttige en noodige verbetering van den waterweg' Gouda Amsterdam zou heel wat te doen geven.. i I (Wordt vervolgd),

Leidsch Dagblad | 1923 | | pagina 5