i AGENDA VAN DE WEEK. Monies Maïzena BINNENLAND. BUITENLAND, éi i Woensdag. „Pliebc" Broeder De Jong. Kwartier voor 8 uur. Donderdag. Vergaderzaal leidsche Broodfabriek: Bui tengewone vergadering van aandeelhouders N. V. „De Leidsche Broodfabriek". 2 uur. Sas sen hei m, in de Fröbelschool: Ledenvergadering dezer school. 8 uur. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 9 tot en met Zondag 35 Juli waargenomen door de apotheek van den heer M. Boekwijt, Visch- markt 8, tel. 552. De apotheek van „Ilulp der Mensch- heid", Hooigracht 18 is altijd geopend, doch alteen voor leden van dat Ziekenfonds. Losse nummers van ons blad zijn, behalve aan ons bureau ook verkrijgbaar bij de Firma A. HILLEN, Breestraat 154. en bij de Firma A. HILLEN, Prinsessekade en des Zaterdags bij JOH. HOGERVORST, Haarl.straai 128 Fa. A.SOMERWIL Azn. Hoogewoerd 24 Concert in den tuin van Musis Sacrum. De Centrale Commissie voor Ai'oeids- onlwikkeling verllauwt niet in haar actie om aan de arbeiders, en in het bijzonder aan dc werkioozen onder hen, aangename en leerzame avonden ie bezorgen.- Gister avond had zij door de bereidwilligheid van het bestuur van „Musis Sacrum" beslag kunnen leggen op de sociëteit in den tuin aan de Plantage voor het houden van een concert, dat haar welwillend was aange boden door de Arbejderszangvereeniging „De Stem des Volks", waaraan de heer Bram van der Stap, concertzanger te Delft zijn belanglooze medewerking had toege zegd. De zanger had mej. Rie Laros, pia niste te Delft, medegenomen, die de piano, voor deze gelegenheid door de firma L. H. Brijnen alhier mede belangloos aangebo den bespeelde. De opkomst was zeldzaam groot. Er wer den tusschen de 11 a 1200 programma's, levens bewijs van toegang, uitgegeven. Is het na een warmen dag, zooals wij er thans hebben, op zich zelf reeds een genot rustig onder het lommer in een tuin te kunnen zitten, hoeveel te meer is het dit, als men tevens kan luisteren naar mooie liederen, onder goede leiding gezongen door een slerk goed onderlegd koor. En dat kon men, zonder het verwijt van overdrijving te duchten, zeker wel van „De Stem" zeggen. En het programma met zijn oude bekende en zijn nieuwe nummers was goed verzorgd. Maar er was nog een groolere atiractie. .Wie genoot niet extra bij het hooren van de krachtig gezongen liederen van Bram van der Slap, wiens zuivere, heldere slem niet alleen den tuin volkomen beheerseh- te, maar ook daar builen viel te genielen en zelfs over de Singelgracht werd gedra gen, zoodat de bewoners van den Zoeter- woudsche-Singel die in de voortuinen zaten er mede van genoten. De voorzitter der Commissie, de heer Groenouwe, vertolkte de gevoelens van er kentelijkheid der talrijke aanwezigen, door zoowel het koor als den heer Van der Stap en mej. Laros hartelijk dank te zeggen. Het was een zeldzaam goede avond. .Van zulke avonden krijgt men nooit te .Veel. De leerlingen van de Gem. Kweek school voor Onderwijzers en Onderwijzeres sen alhier maken lieden per boot van hier ©ver Amsterdam een tocht naar Marken. Op den prachtigen zomeravond van Igistcren gaf op het Voorplein van hel kasteel „Endegeest" het Lcidseh muziekgezelschap „Orpheus" voor dc patiënten van het ge sticht een uitvoering. Op liet stoelen be- zclle plein luisterden patiënten en perso neel met aandacht toe. Vcririsschende drank werd hun aangeboden. Allen hebben volop genoten. Aan het jaarverslag der Prov. Z.-H. Archeologische Commissie ontieenen wij: De correspondent stelde zich in verbin ding met de Ned.-JIerv. Kerkvoogdij te Kat- wijk-aan-Zee, om een verbetering te verkrij gen in den toestand der in de duinen gele gen begraafplaats, waar in het begin der vo rige eeuw talrijke Leidsche families ter aarde zijn besteld, daar dc nabestaanden liet toenmalige kerkhof in de stad wegens zijn drassigen bodem ongeschikt achtten. Blij kens zijn onderzoek zijn de volgende profes soren hier begraven: G. J. van der Boon (1822), Elias A. Borger (1820), Joannes Cla- risse (1821), Cornells Ekama (1826). Eduard Hageman (1827), DionVsius Godciridus van der Keosel (1816), Adriaan Kluit (1807), Jan Caret Krans (1826), Nicolaus Gcorgius Oos- terdijk (1817), Joannes Henricus van der Palm (1810), Nicolaas Paradijs (Gerardus Sandifort (1818), Nicolaus Sniallenburg (18361, Mynard Tydeman (J825), Johannes van Voorst (J833), Jona Willem te Water (1822). Dc kerkvoogdij kan voor liet in-orde-bren- gen van deze graven slechts weinig geld beschikbaar stellen. Enkelen der tlians le vende nabestaanden toonden zich wel be reid te helpen. De secretaris der commissie bracht deze aangelegenheid in den Leid- schen Universiteitsstad te berde, en liet be stuur van dit college overweegt, ot het gel- delijken steun zal verleenen. Vermeerderd met en eventueel door de commissie te ver strekken 'subsidie kon het op deze wijze bij eengekomen bedrag voldoende zijn om de graven weder in behoorlijken toestand te brengen. Het Stedelijk Muziekkorps is in de laatste dagen een jongen medewerker rijker geworden, n.l. de 12-jarige Hendrik Riebeek, die op kranige wijze de clarinet blaast En daar het kereltje in uniform van een slat- muzikant gekleed is. trekt hij onwillekeurig de aandacht. De knaap, die ook volgens verklaring van den directeur van het Stede lijk Muziekkorps, den heer Joh. Geyp. een bijzonderen muzikalen aanleg heeft, wordt tot Stafmuzikant opgeleid. Zijn talenten werden ontdekt bij een iiefhebberijvereeni- ging en zijn vorderingen zijn al van dien aard, dat hij andere jongelui reeds lessen op de clarinet geeft. Gisteravond ongeveer acht uur had op den Stationsweg een aanrijding plaats tusschen een wielrijder en een wielrijd- slcr. Van achter de stilstaande tram kwam uit de stad de wielrijdster en uit de tegen overgestelde richting de wielrijder S. De voorvork van de damesfiets werd ont wricht en de remmen waren defect. Het heerenrijwiel werd geheel uit zijn fatsoen gebogen en beiden kon verder gaan wan delen, Gistermiddag goed vijf uur is op den hoek van de Kelelboeiersleeg de glazen- wasscher L. J. V., die de ramen der firma Mack onder handen zou nemen, door het wegglijden van de te schuin gezette ladder daarvan gevallen op een hoogte van pl.m. 21/2 M. Hij kreeg een bloedende wonde aan het achterhoofd en werd ten huize van dr. Nijkamp verbonden. Wederom Ï9 tegen eenige steunlrek- kenden wegens werkloosheid proces-ver baal opgemaakt ten gevolge van fraudu leuze opgaven. Voor de Rijkspostspaarbank werd ten poslkanlore alhier in Juni op spaarbank boekjes ingelegd f 118.726.69 en terugbe taald f 127.129.20; derhalve minder inge legd dan terugbetaald f 8102.51. Het aan tal nieuw uitgegeven spaarbankboekjes be droeg 136. Door tusschenkomst dezer kan toren werd ter directie op Staatsschuld boekjes ingeschreven nominaal f 2050 en af geschreven nominaal f7200; derhalve min der in- dan afgeschreven f5150. Het aantal nieuw uitgegeven staatsschuldboekjes be droeg één. RECLAME. moet aan hooge eischen vol doen. Het moet zuiver, licht verteerbaar en toch voedzaam zijn. Deze drie eigenschappen zijn op gelukkige wijze ver- eenigd in Honig's Maïzena. Let op dc sluilzcgcls als bewijs van echtheid. 3. 8939 De uitgaven vooi de werkloozenzorg. Op vragen van den heer H. Colijn, lid van de Tweede Kamer, betreffende het verstrek ken van gegevens nopens de Hhtgaven ten behoeve van de werkloozenzorg: I. Is de Regcering bereid aan de Kamer gegevens te verstrekken nopens de uitgaven ten behoeve van de werkloozenzorg? II. Indien ja, hoeveel wordt dan, op de basis van den tegenwoordigen omvang, door Rijk, gemeenten en eventueel provinciën per jaar uitgegeven in den vorm van: a. bijdra gen aan werkloozenkassen; b. steun ten be hoeve van uitgetrokken werkioozen; c. steun ten behoeve van dubbel uilgetrokken werkioozen; d. wachtgeldregelingen ten be hoeve van arbeiders in particuliere bedrij ven; e. al dan niet productieve werkver schaffing? heeft de Minister van Binnenlandsche Za ken en Landbouw nader geantwoord: De ondergeteekende meent goed te doen met mede te deelen, dat het noodzakelijk was, ten einde te kunnen beschikken over de voor de beantwoording van dc tot dc Regee ring gerichte vragen, noodzakelijke gege^ vens, een uitvoerig onderzoek in te stellen. Aan alle gemeentebesturen werd daartoe een circulaire met vragenlijst gezonden. Rij inijn voorloopig-anhvoord werden om trent de bijdragen voor werkloozenkassen, wachtgeldregelingen en markenbijslag reeds cenige voorloopige cijfers verstrekt. Thans staan hieromtrent der regeering nadere ge gevens ten dienste, weshalve de kosten van deze vormen van werkloozenzorg in den volgenden staat opnieuw zijn opgenomen. Opgemerkt wordt, dat de navolgende be dragen aangeven de kosten over het gehéele jaar 1923. De raming is zeer globaal, omdat deze is gebaseerd op de kosten over een bepaald tijdvak en deze kosten uiteraard naar ge lang van den tijd van het jaar aan belang rijke schommelingen onderhevig zijn. A. Bijdragen aan werkloozenkassen. Rijk I 3,150 000, gemeente f 2,950,000. B. Steun aan uilgetrokken werkioozen f 0,220,000. C. Steun aan dubbel uitgetrokken werk ioozen e.d. f 9,415,000. D. Wachtgeldregelingen. Rijk f 66,000, gemeente f 66,000. E. Kosten van werkverschaffing f 13,962. F. Markcnbijslag. Rijk f 130.000, ge^ meente f 72,000. G. Kosten verplaatsing van arbeidskrach ten Rijk f 18,000, gemeente f 18,000. Hieruit blijkt, dat de totale kosten van werkloozenzorg voor het Rijk en de ge meenten bedragen f 36,067,000. Daarvan komt naar raming ten laste van het Rijk f 11,364,000. De raming van de voor Rijksrekening ko mende kosten kan slechts zeer globaal zijn, ook doordat de subsidie in de kosten van steunverleening tot dusverre slechts voor een beperkt aantal gemeenten kon worden vast gesteld en zulks nog allen voor een gedeelte van het jaar 1923. Van het ten laste der gemeenten komende bedrag mc*t worden afgetrokken de subsi die door enkele provinciën aan eenige ge meenten in de kosten van werkverschaffing worden toegekend. Deze bedragen zijn echter betrekkelijk gering. Eenigszins juiste gegevens konden hieromtrent nog niet worden verkregen. Bij Kon. besluit is aan jhr. nir. A. F. cle Savornin Lobman, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als lid van liet col lege van curatoren der Rijksuniversiteit te Groningen, met dankbetuiging en als zoodanig benoemd mr. W. L. baron de Vos van Steenwijk, lid van de Eerste Kamer; is lo. aan den officier van den marine stoomvaartdienst der lste klasse L. A. Meijer, wegens ongeschiktheid voor de waar neming van den dienst uit hoofde van li chaamsgebreken, eervol ontslag uit den zeedienst verleend, onder toekenning van levenslang pensioen 2o .bevorderd tot of ficier van den marine-stoemdienst der lste klasse de officier van den marinestoom vaartdienst der 2de klasse D\ M. Botis dc heeT F. C. Swart, arts. met ingang van 17 dezer, benoemd tot officier van gezond heid der 2de klasse bij de zeemacht. Onder zeer groote deelneming is gis teren op de Oosterbegraafplaats te Amster dam ter-aarde-besteld de beer Piet Nolting Raadtriid en oudi.ilid der Tweede Kamer. Tallooze bloemstukken dekten de baarde Amsterdamsche Tramharmonie wachtte den stoet bij de begraafplaats op en speel de bij do nadering den treurmarsc-b van Chopin. Tal van autoriteiten waren bi.ï de plech- tignrid aanweziv. Burgemeester De-YJugt, dc wethouders Wibauf, Wierdels, Ter Haar dr Vos. de gemeente-secretaris mr. Falken burg, de oud-wet-houder dr. N. M. José-1 phus Jit.tn. Verder waren Raadsleden van bijna alle fracties bun nestor ten grave ko- mpn brengen. Onder bet spelen van treurmuziek werd dn doode in het vrat neergelaten. Toen sff'-ioidnn zijn kindpren cn kleinkinderen daarin bloemen en daarna trad a.ls errstef rn rek er naar voren de heer Th. M. Kete- Inar. om zün vriend ook als lid der Vrijz.- T)ém. Kamerclub een afscheidsgroet te brengen. Dr. E. J. Abrahams bracht daarna in hc-rinneriDg. hoe trouw Nolting cle heele burgerij heeft gediend, maar vooral Steeds met vuur is opgekomen voor de economisch zwakkeren. Wethouder Tpt Haar Hnldwde Nol ting algoed P" add id en goed kameraad. ï)e heer R. Bnay, voorzitter van rite Ver- ernieing ..Kunst na Arbeid", en de beer O kolnar, secretaris van den Bond van 'Anï- sterdamsebe Z»usrvereeniein.<?eD. herinner de er nan welk een geliefde fivuur Piet Noltinv in de Amsterdamsche zangerskrïn- gen was. Nog hebben mr. H. Snieenge, prof. mr. R. Kranenburg, de heer >S. J. Pothuis erf daarna nog een aantal andëren. bet woord gevoerd. Een familieliddankte voor de eer, aan de nagedachtenis van den doode bewezen. Te Rotterdam vergadert bet Ned. Zendeling-Genootschap. Prof. Van Nes, van Leiden bracht ver slag uit omtrent de Ned. Zendingschool to Oegstgeest. Door ds. Burger werd ontslag gevraagd als directeur van het internaat; tot waarnemend leider werd benoemd de heer Fortgens. Do leerlingen der 2de klas slaagden allen bij het examen voor de In dische Commissie; de leerlingen der 3de klas werden afgevaardigd naar Indië. Brof. Obbink trad af als lid; in zijn plaats werd benoemd prof. Swellengrehel, to Amster dam. Met waardeexing werd vermeld het bezoek van H. M. de Koningin-Moeder en op 13 April van H. M. 'de Koningin en den Prins. Tot director van den Geref. Zendinga- bond is benoemd ds. R. Bartlema, Ned.- Herv. pred. te Hoogeveen. Gistermiddag rijn het hoofdbestuur en afgevaardigden van den- Nederlandschen Aannemersbondj die vandaag te Gronin gen vergadert, ten stadihuize ontvangen. De burgemeester, mr. F. van Ketwieh Ver schuur, verwelkomde de hoeren namens het stadsbestuur. De voorzitter van den Bond, de beer F. de Herder, dankte voor de hartelijke woor den van den burgemeester en sprak do bes te wenschen uit voor de stad Groningen! en den burgemeester. De voorzitter van de af deeling Gronin gen, de heer H. Duelings, vertolkt^ den dank der afdeeling voor de ontvangst en huldigde den burgemeester als den meest Ijopulairen map van Groningen. To Zwolle werd de 29ste jaarlijksehe vergadering gehouden van den Chr. Natio- nalen Werkmansbond. De vergadering werd bijgewoond door den burgemeester van Ztvolle, mr. L A* jan Rpjjren. De voorzitter, de heer Nahuizen, uit Utrecht, opende met een woord van geluk- wensch tot dc afdeeling Zwolle, die thans baar zilveren feest hei-denkt. De burgemeester van Zwolle dankte hier op voor de uitnoodiging. Dr. De Visser, Minister van Onderwijs, en eere-voorzitter had bericht gezonden door eeD ministerraad verhinderd te zijn. De heer A. van Ooy, schoolopziener te Rotterdam, secretaris, bracht het jaarver st o uit, waaruit bleek, "dat er in Januari 1922 144 afdeelingen waren, te zamen tel lend 11.500 leden, van welke 17 geen tee- ken van leven gaven. Steenckren en Wa- geningen zijn opgeheven. Zes nieuwe afdee lingen zijn er bij gekomen. Er zijn twee ringen, Twente en Walcheren. Het jaarverslag van den penningmees ter, over 1922 sluit met een kassaldo van f3711. De begrooting 1923 vermeldt in ont^ vangsten en uitgaven f 11.650. Vertegenwoordigd waren 74 afdeelingen. In de gisteren gehouden algemeen© vergadering der Algemeen© Groningsche Scheepshypotheekbank, welke druk was bezocht, heeft de voorzitter medegedeeld, dat, behalve het genecle aandeelenkapitaal nog 2 miÏÏoen van liet pandbriefkapitaal als verloren moet worden beschouwd. Met instemming der vergadering is een com missie van aandeelhouders benoemd, wel ke een onderhoud met dc directie zal aan vragen en Tappnrt uitbrengen in de 24 Augustus te houden nieuwe vergadering. DE ALGEMEENE TOESTAND. Nu bekend is, dat morgen een belang rijke verklaring der Engelsche regeering zal afkomen, is het geen wonder, dat bij voor baat al gegist en geraden wordt naar den inhoud, zooals te doen gebruikelijk is. Ge lijk steeds, zullen zij ons ook ditmaal niet storen aan de diverse luchtballons en liever deze verklaring zelf afwachten, mecnende zoo wel zoo veilig voorbij te gaan en tevens geen verkeerde indrukken te wekken. Offi cieus is nog meegedeeld, dat de uiteenzet ting bedoeld is als een openlijke uiteenzet ting van de inzichten der Engelsche regee ring aangaande het herstel van Europa te genover de heele wereld. De deur zal wor den opengehouden voor volledige samenwer king tusschen Engeland en Frankrijk. Men hoopt ernstig, dat do Fransche regeering zich bij de Engelsche politiek zal kunnen aansluiten. De Engelsche regeering overweegt geen actio zoo drastisch, dat zij een breuk der entente ten gevolge zal hebben. Uit deze officieuze uitlating blijkt, hoe Engeland alles wil doen om een breuk te ver mijden, maar of het nog mogelijk zal blij ken Een deel der Fransche pers wil bij voor baat de schuld al op Engeland werpen, dat Duitschland heeft aangezet en nog aanzet tot verzet enz. enz. Volgens de „Manchester Guardian" heeft de Engelsche regeering reeds ruim een week geleden gewaarschuwd, dat zij zich gedwon gen zou zien afzonderlijk tegenover Duitsch land op te treden, indien Frankrijk bleef weigeren een schriftelijk antwoord op Bald win's vragenlijst te verstrekken. Als rede nen voor deze gedragslijn gaf Engeland op: 1. Dat de toestand in Duitschland hope loos is en onmiddellijke voorziening eischt, indien men een economische instorting wil voorkomen, en dat de Engelsche regeering besloten is een dergelijke ramp te voor komen 2. De Duitsche nota van 7 Juni bevatte een eerlijk aanbod, in zoover zij onbelem- merden toegang tot alle officieele bronnen toezegde voor de vaststelling van Duitsch- lands betalingsvermogen. Volgens de En gelsche opvatting zou de nota zonder uit stel beantwoord moeten worden en als ba sis gebruikt* voor onderhandelingen met Duischland. Indien dus een gemeenschappelijk Fransch Engelsch antwoord onmogelijk was, liet Engeland te Parijs weten, zou Engeland geen andere keuze hebben dan een afzon derlijke actie. Mussolini's reis naar Londen wordt tegen gesproken. Maa-r Benesj, de Tsjecho-Slowak- sche premier is vanuit Parijs naar Enge- land's hoofdstad vertrokken en vrij alge meen ziet men in hem een bemiddelaar tus schen beide oude bondgenooten. Wat Italië betreft, een nota, die er offi cieus uitziet, verduidelijkt de houding van Italië op dit oogenblik. Zij zegt: de Itali- aansche gezanten te Londen en Parijs trach ten tot de inzichten, neergelegd in de me morie van Londen, die te Parijs lichtelijk gewijzigd is ingediend. Italië laat zich door geen enkele stelling, geen enkele tendens op sleeptouw nemen. België heeft nog goen keus gedaan, al be ginnen de officieele verklaringen men zie onder België toch wel wat van het Fran sche standpunt af te dwalen. Bevestigd is de molestatie van den Duit- schen zaakgelastigde to Brussel. Het is weer eens een bewijs, hoezeer de harts tochten zijn opgezweept en vormt een be scheiden pendant van den aanslag bij Duis burg. Van Duitsche zijde is er een bericht-, dat het gemeentebestuur van Biihr bericht ontving, dat alle sancties opgeheven zijn. De Duitsche politie zou de daders van den aanslag hebben aangehouden, die geen Duitsehers zouden zijn. Nadere gegevens zijn zeker gewenscht. Vooralsnog zijn .wij zoo vrij te twijfelen. Op 7 Juli overviel een Belgische patrouille een restaurant te Dortmund, waar 130 perso nen bijeen waren en loste verscheidene scho ten op de menigte, met het gevolg dat 4 personen zwaar en vele andere licht ge wond werden. Te Duisburg worden steed3 meer gijzelaars in de treinen meegenomen. Tot nu toe gingen er met iederen trein 4 gijzelaars mede, doch Zondag werden 50 Duitsehers gedwongen in den trein plaai3 te nemen. Een spoorwegambtenaar, die belast was met het transport van 30 milliard mark, bestemd ter uitbetaling van de loonen van het spoorwegpersoneel in den Palts, is door de Franschen aangehouden. Op het bedra» is beslag gelegd. De opper-president te Karlsruhe heeft tot de bevolking van de Rijnprovincie den vol genden oproep gerichtIn den jongsten tijd zijn er steeds meer daden van sabotage op de spoorlijnen gepleegd, die betreurens waardige offers aan goed en bloed hebben gcëischt. De regeering heeft met deze-daden niets te maken en veroordeelt ze ten streng ste. Zij voelt zich in dit opzicht eensgezind met de heele bevolking. Wie als Duitsche*. sabotage pleegt, vergrijpt zich op onverant woordelijke wijze aan zijn volk. Ik richt een ernstige waarschuwing tot do bevolking om bezonnen te blijven en recht en wet te eer biedigen en waarschuw zoo dringend moge lijk tegen dergelijke noodlottige uitvloei sels van een verblind patriotism©. BELGIE. De Senaat heeft gisteren de regeerings verklaring behandeld. In den loop van het debat zeide Jaspar, dat bet land tegenwoordig moeilijk© uren doormaakt. Onze buitenlandsche politiek is flink en gematigd, do eenig mogelijke op, dit -oogenblik. De Minister vroeg aan bet Parlement hem het volle vertrouwen te schenken, het vertrouwen van het geweten en het vertrouwen van het hart. In de ure des gevaars moeten wij allen vereenigd zijn, want wij zijn en wenschen allen zondèr onderscheid Belgen te blijven (langdurig gejuich.) Een motie van vertrouwen werd tenslot te met 88—36 stemmen en ëén blanco aan genomen. Voorts is besloten Dinsdag a.s. weer te beginnen aan de Gentsche Hoogesc-hool- kwestie. Een interpellatie beantwoordend over den aanslagv an Duisburg, heeft do minis ter van Oorlog in den Senaat gezegd: Wij kunnen niet onze toevlucht nemen tot de maatregelen, die Duitschland in den oorlog gebruikte en dio de heele wereld heeft af gekeurd. Dit is een zedelijke onmogelijk heid wij rijn geen Duitsch© bruten. De mi nister deelde mede, dat men beeft kunnen v vastst-cllen welk het gebruikte ontploffings middel is. De minister herinnerde aan de maatregelen, dio genomen zijn en ecide, dat hij aan do Rijnland-commissie voorge steld heeft om de bewaking der spoorwe-1 gen aan de gemeenten op te dragen. Wan neer er een aanslag plaats hooft, zal do gemeente, op wier gebied dit gebeurt, ver antwoordelijk worden gesteld. Moer kun nen wij, in de gebrekkige judidische posij tie, waarin wij ons bevinden, niet doen. De Kamer besloot met 61 tegen 57 stem men morgen te stemmen over de motio inj gediend door Vandervelde (socialist) om de bespreking van het wetsontwerp betreL fende de militaire organisatie te verdagen, nadat de Minister verklaard had, dat het hem .onmogelijk zou zijn het beheer der na^ tïonalo verdediging waar te nemen en dati hij geen oosenblik langer zijn zetel zou ina nemen, indien de KameT in de verdaging toestemde. Theunis verklaarde, dat dte Intern alïo= nale toestand ernstig is, vooral temidden der bekende teecre onderhandelingen, wati de regeerinn belet een lange verklaring af te leggen. Wij* zijn besloten onze kostbare vriendschapoen te behouden en voort te gaan met flink te zijn met matigheid te-1 genover onzen schuldenaar. DUITSCHLAND. De onderhandelingen over de salarissen der rijksambtenaren en beambten rijn ge ëindigd met een vergelijk. De duurtebjj- slag wordt met ingang van l Juli tot 237 pCt-. verhoogd, do huwelijksbijslag tot 166.000 mark. De besprekingen over bijzondere bijsla gen in plaatsen, waar het levensonderhoud zeer duur is, worden nog voortgezet. FRANKRITK, De Kamer nam een wet aan, volgens wel ke aan alle oorlogsinvaliden welke in :t' gonoè zijn van vol pensioen en reeds de mi litaire medaille bezitten, het legioen ran eer wordt toegekend. ENGELAND. Meer dan duizend dragers zijn te Smfthj field, de vlecschmarkt van Londen, een staking begonnen uit sympathie voor de bootwerkers. Intusschen hervatten in eeni-' ge havens de bootwerkers den arbeid op instructie van de conferentie van den Tramsportbond, o.a. te Krimsby, Irnming- ham en Liverpool. De staking duurt voort te Manchester, Birkenhead en Huil. ITALIË. De ministerraad besloot tot algekeele afschaffing van de successiebelasting-en dio op schenkingen in de familie, terwijl voor die aan anderen de heffing verlaagd wordt. Deze maatregelen, welko genomen zijn uit juridische en eocialo overwegingen, heeft vooral ten doel den familieband te versterken, daar deze de kiem en de grondJ slag is van do nationale eenheid. RUSLAND. In rijn antwoordnota op de Fransche nota over de in beslag genomen Russische schepen te Bizerta wijst Tsjilsjerin er op dat het in de Fransche nota ingenomen stand punt tot volkomen afbreken van de han delsbetrekkingen tusschen beide landen zou kunnen leiden. Frankrijk zou niet onver schillig toezien, als zijn oorlogsschepen bij een bezoek aan Engelsche of Amerikaan- sehescke havens door de regeeringen van deze landen, die schuldeischers va-n Frank rijk zijn, zouden worden in beslag genomen. Ten slotte herhaalt Tsjitsjerin het pro test van de Russische regeering tegen het beslag op en den verkoop van de schepen en stelt de Fransche regeering verant woordelijk voor de gevolgen. De „Revaïer Bole" publict-crt den inhoud van een verslag dat Sinofjef op een alge- meene vergadering met de Communistische

Leidsch Dagblad | 1923 | | pagina 2