Maandag S Juli 1823. Officieele Kennisgeving STADSNIEUWS. Het voornaamste nieuws van heden. BINNENLAND PRIJS DER ADVERTENTIEN: 80 Cis. per regoï. Bij regelaïtmnement belangrtjï fS^bSe^advertentién, uitsluitend SU vooruitSe- faling, Woensdags en Zaterdags 50 Gts.. Su een (maximum aantal woorden van 30. t Incasso rolgcns postreebt. Voor eventueels op* pending van brieven 10 Cts. porto to betalen, ijsnummer 6 Cis. Bureau Noordeindsplein. Telefoonnummers voor Directie en Administratie 175, Redactie 1507. Poslchèque- en Girodienst No. 57C55. Postbns No. 51, PRIJS DEZER COURANTl Voor Eeïdon p. S mncl. 2.35, p. week ft Ö.f9 Buiten leiden, waar agenten gevestigd zijn, per weeK h Ö.Ï8 Franco per post 2.35 H2 porloïosteiL Dit nummer bestaat uit TWEE Bladen Nummer 19126. EERSTE BLAD, GEMEENTELIJKE VISCHVERKOOP. Aan den gemeentcli' -n \1 -■rinkel, ïischmarkt '18, tel. 1225 is Dinsdag ver krijgbaar SCHELVISCH a f 0.11—1 0.16, SCHOL a 10.17—10.21—10.25 en KABEL JAUW a f 0.32 per pond. Jf. C. DE GIJSELAAR, Burgemeester. Leiden, 9 Juli 1923. De Gemeentelijke Arbeidsbeurs over het jaar 1922. Uit het verslag over 1922 van deze ge meentelijke instelling, blijkt o.m., dat de heer H. J. v. Kerckhof, die als lid-werknemer van af de onrichtirig der Arbeidsbeurs in 1906 zit ting had in het bestuur en wiens adviezen steeds werden gewaardeerd, zich door zijn tewerkstelling als schrijver aan de Arbeids beurs genoodzaakt zag als bestuurslid te be danken. Op 31 December was in deze vacature nog Hiet voorzien. In dit jaar werden vijf be stuursvergaderingen gehouden, waarin enkele malen een plaatsvervangend lid optrad. Naar aanleiding van een verzoek van de afd. Leiden van den Nationalen Bond van Handels- en Kantoorbedienden „Mercurius" om aan de Arbeidsbeurs een afzonderlijke yakafdeeling te verbinden voor deze beroeps groep, werd besloten voorloopig hiertoe niet over le gaan, gezien den geringen omvang der bemiddeling in deze groep. Het sedert November 1921 in gebruik 2Ïjndc nieuwe gebouw bleek aan de gestelde eischen le voldoen en verzekerde door zijn doelmatige inrichting en ruimte, bij de dit geheele jaar heerschende groote werkloos heid, een geivgelden gang van zaken. In het begin des jaars werd het personeel uitgebreid met een schrijver in lossen dienst :en bestond op 31 December uit vier personen behalve den Directeur. In tal van bedrijfstakken en ondernemin gen heersckle, ten gevolge van de economi- ;he crisis, slapte en in vele bedrijven werd slecht met verminderde capaciteit doorge werkt. Ten einde tot vermindering der pro ductiekosten te geraken, werd in sommige bedrijven loonsverlaging en werktijd-verlen ging toegepast, welke meermalen tot ernstig protest van de zijde der werknemers aanlei ding gaven (staking textielarbeiders en siga renmakers). In overwegend ongunstige verhouding voor 'de werknemers bleef in den loop des jaars .vrijwel stationair, de werkgelegenheid nam echter af in het bouwbedrijf, de typografische .vakken, de textielindustrie én in verschei dene takken der metaalnijverheid. Ten gevolge van het aannemen van een ■gewijzigd collectief contract in de sigaren- industrie, werden in het laatst van het jaar nog vele sigarenmakers, die reeds geruimen tijd werkloos waren, aan het werk gezet. Bij de gemeentelijke werkverschaffing werden in den loop van dit jaar geplaatst 107 personen. Hoofdzakelijk bestond het werk in het aanleggen van een speelterrein en het dempen van slooten. Het meerendcel der ar beiders bleef 10 weken werkzaam en werd dan weder vervangen door anderen. Geoefende grondwerkers, in hun vak werk zaam, ontvingen het minimumloon volgens C.A.C de overige werklieden, die niet in hun vak werkzaam waren, ontvjngen 10% minder. In Augustus werden bij de werkverschaf fing voor sigarenmakers, het maken van se- noritas, 30 sigarenmakers te werk gesteld en in September 19, op de voorwaarden door d^p Minister van Arbeid vastgesteld. Deze werkverschaffing duurde door het aflnopen van het contract slechts korten tijd, yan ongeveer half Augustus tot half October. 'j Ondanks de thans goede inrichting der af- dfecling voor vrouwen, wordt hiervan nog een te gering gebruik gemaakt; de zeer ondoel matige toestand van voorheen werkt ook hierin nog door. f In het algemeen is er een tekort aan vrou welijke arbeidskrachten, dat aangevuld wordt door aanvoer van Duitsche meisjes als dienstboden en als textielarbeidslers, terwijl in de laatste maanden ruim 70 meisjes uit Katwijk in textielfabrieken te dezer plaatse werden te werk gesteld. Ter voorziening in het tekort aan speciale vaklieden werden afgegeven voor de ge meente Leiden 21 verklaringen voor Duit sche vaklieden en voor andere gemeenten in liet district 9 verklaringen. Op een textielfabriek alhier werden 23 Duitsche meisjes als spinsters, Iwijnsters, voorspinsters, enz. geplaatst waarvoor op voortreffelijke wijze naast haar loon, voor voeding, huisvesting en toezicht door den fabrikant wordt zorg gedragen, zoodat zij het dan ook zeer naar hun zin hebben. Inzake de werkzaamheden als Districts arbeidsbeurs vermeldt het verslag o.m.^ dat .door het inlasschen van het dictrict Gouda .op 2 Maart de gemeenten Bodegraven, Meer- papelle, Reeuwijk, Waddingsveen en Zwam- S® am k'i nieuwe district gevoegd wer den, zoodat het district Leiden thans nog 23 gemeenten lelt. Door het bedanken van den heer Vlasman .jus correspondent te Alphen aan den Rijn, .werd in die gemeente de heer W. Steen, £mblenaar ter secretarie, als bezoldigd cor- fesoonrfftnt benoemd. musici gecomponeerd. En elk der liedjes werd op uitnemende-wijze ten gehooro ge bracht. Den heer Beumer moet het wat tijd en moeite gekost hebben om het zoo ver te krijgen. En de kleine kleuters van 8 tot 10 jaar deden evengoed ^haar best als de ouderen. in de pauze werden de knapen en meisjes vergast op een zakje met lekkers. Na eik nummer werden dirigent, zangers en zangeressen hartelijk toegejuicht. De voorzitter vai G. Jansen,'.nchtte, aanwezigen om hu; het bestuur'den kleit het bestuur, de heer jh in de pauze tot de mede te declen, dat :n gaarne een zomer- In de gemeenten Katwijk en Noordwijk veroorzaakte de voortdurende malaise in de zeevisscherij viel en langdurige werkloos heid, die te meer drukt, omdat deze categorie van menschen zich niet gemakkelijk aanpast aan andere werkzaamheden en langzamer hand zeer verarmt. De opgaven van aanbod, vraag en plaat sing kwamen cr geregeld inin dit jaar wer den door de correspondenten geplaatst 195 mannen en 17 vrouwen. Door de voortdurende stijging van het aan tal werkloozen, kon de dagelijkschc controle niet langer door één ambtenaar naar behoo- ren geschieden, zcodat dan ook in het begin des jaars een ambtenaar als los schrijver hiervoor in dienst werd gesteld. Enkele gevallen van misleiding werden door de controle ontdekt en ter kennis ge bracht van de Werkloosheidsverzekering en het bestuur der betreffende werkloozenkas. Het gemiddeld aantal verplichte aanmel dingen over het geheele jaar genomen, be droeg per dag in 1920: 250, in 1921: 371 en in 1922: 571 (met vorstwerkloozen inbegre pen). Eerste Leidsche Schoolvereniging. De eerste Leidsche Schoolvereniging, welke haar school heelt gevestigd in het ruime perceel aan het Noordeinde, rustig ge legen aan het water, met een grooten, scha duwrijken tuin er achter, stelde heden van 10 lot 12 uur 's voormiddags de ouders van schoolgaande kinderen, autoriteiten èn an dere belangstellenden in de gelegenheid de school in werking te zien en het werk der kinderen te bezichtigen. In de ruime gangen van het gebouw was het fröbel- en handwerk, dat in het verloo- pen seizoen onder leiding van de onderwij zeressen is vervaardigd geworden, tentoon gesteld te midden van groen en bloemen, door belangstellenden voor dezen bijzonde ren dag gezonden. Ook de verschillende lo kalen hadden een feestelijk aanzien. De belangstelling voor deze „openbare les" was zeer bevredigend. De ouders der leerlingen, en in het bijzonder de moeders, vonden heigeen zij zagen en hoorden be langwekkend, en dat was het ook. Vooral de verschillende spelletjes met be geleiding van de piano door de kleuters van de 1ste en de 2do klasse op alleraardigste wijze uitgevoerd, trokken zeer de aandacht. Niet minder was dit het geval met de zangspelen, door de 3de klasse uit;,.voord Waterstaat, om de verlaging der looi en den kleppermarsch, waarbij de grooleie van ^j. personeel niet goed te keuren, en rlr. r.rirx I' nf-fft hun uitstapje zou willen Jgeven, maar de geld middelen lieten dit niet toe. Vandaar,^ dat hij een beroep deed op de vrienden van zang en van kinderen, om de Vereeniging te steunen door donateur of donatrice te worden. Een 40-tal personen gaven, aan dezen oproep gehoor. De lieer Groenouwe, die ook nog het woord voerde, roemde zeer de verdiensten van de Vereeniging „De Kleine Stem". Hij zou ook gaarne willen, dat het bestuur den kleinen een preltigen uitgaansdag kon be zorgen en beval daarvoor een collecte bij den uitgang aan. Het was een mooie avond en het zou ons niet verwonderen of de aandrang zal zoo sterk worden, dat „De Kleine Stem" nog zulk een avond geeft. Wij kunnen nog medcdeelcn, dat de col lecte aan den uitgang opbracht f 30.15. Actie van het tramweg-personeel. Door de Ned. Vereeniging van Spoor- en Tramwegpersoneel was gisteren in de groote zaal van „Zomerlust" alhier een vergadering belegd, waarin het hoofdbe stuurslid, de heer L. W, Petcrse, het woord voerde. Deze spreker zette in een uitvoerig be toog uiteen, dat de directie der N. T. 11. T. M. in December van het vorige jaar had toegezegd de loonen van het personeel in het jaar 1923 niet te verlagen. Hij citeerde ten bewijze daarvoor niet alleen de orga nen van de Ned. Vereen maar ook van den R.-K. Bond „St.-Raphaël" en den Prol. Chrislelijken Bond. Spr. deelde mede, wat de organisaties doen. Deze week is door het hoofdbestuur verzoek gericht tot den Minister van loonen jongens en meisjes uil do 4de klasse hun vaardigheid toonden! Verder was er nog iets aardigs, n.l. een gymnastiekles met muziek. Er werden geen commando's gegeven, in 't geheel werd er maar weinig gesproken, maar aan de me lodieën (die zeer sprekend waren) hoorden do kinderen, welke bewegingen zij moesten verrichten. Na afloop hiérvan rolden alle kleintjes door hel groote grasveld rond. Vorder werd onderwijs gegeven in de ge wone vakken van het lager onderwijs: aard rijkskunde, geschiedenis, rekenen, taalon derwijs, enz., waaruit ons bleek, dat de leer lingen, hun leeftijd in aanmerking genomen blijk gaven van hun goede vorderingen. Een taalles, door het hoofd der school, den heer Van Wamelen, gegeven, beviel ons bij- "zonder goed. Maar ook een les in aardrijks kunde volgden wij met genoegen. Ondanks de hooge temperatuur in de lo kalen, die in den regel de kinderen onrustig maakt, en het vreemde van het geval, dat ieder er maar eens in en uit kon loopen, heerschte er een niet geforceerde, prettige orde. Er zijn op het oogenblik, de fröbelklasse meegeteld, 5 klassen. Na de vacantie zal, naar men ons meedeelde, er nog een bij komen. Tot een voordeel voor dit onderwijs reke nen wij ook den mooien schaduwrijken tuin, waar de verschillende spelen en lichaams oefeningen kunnen worden gehouden. Ons troffen in het bijzonder de verschillende tuintjes, waarschijnlijk door de leerlingen zelf aangelegd en onderhouden. De school der Eerste School-Vereeniging lijkt ons wel een modelschool. Dinsdagmiddag 10 Juli van 3 uur lot half- vijf kunnen belangstellenden de school cn liet gemaakte werk, dat er in tentoongesteld is, bezichtigen. Kinderzangkoor „De Kleine Stem". In November 1917 werd alhier van ar beiderszijde eeri kinderzangkoor „De Kleine Stem" opgericht in navolging van de oprichting van de Zangvereeniging „De Stem des Volks", hoewel er tusschen beide Vereenigingen geen bepaald contact be stond en beide een apart bestuur hebben. Tot directeur der „Kleine Stem"^werd benoemd de heer L. W. Beumer, oen» onder wijzer, die veel voor volks- en kinderzang voelt en den tact bleek te bezitten, om met de jongelui om te gaan. Zoo is „De Kleine Stem" steeds vooruitgegaan; telt thans ruim 250 leden, verdeeld in drie groepen nl. van 8 tot 10 jaar, van 10 tot 14 jaar en van 14 tot 18 jaar, de laatste groep uit sluitend bestaande uit meisjes. Reeds geruimen tijd geleden zou dit koor een uitvoering in een zaal hebben gegeven, en daarvoor had de dirigent ook al een programma samengesteld, doch door omstandigheden buiten den wil van bestuur en dirigent bracht het het nog niet tot een uitvoering. En zoo kwam men er toe een tuinconcert in „Zomerzorg" te houden gis teravond. Het mooie zomerweer werkte tot een druk bezoek mee. En zoo kwam het, dat onder de veranda en in den tuin geen plaatsje onbezet was. De heer A. K. A. Burgerdorffer begeleid de den zang op de piano. Het programma was met zorg samenge steld en bevatte een keurcollectie aardige, recht kinderlijke liederen, door onze beste aan de Directie van de N. Z. TIV om een onderhoud verzocht. Spr. riep de drukbe zochte vergadering op in de eerstkomende dagen propagandiste te zijn om het perso neel rijp te maken, ten einde de gevaren af rc wenden. De vergadering stemde door herhaald applaus met het gesprokene in. Uit haar midden gingen af en toe scherpe uitingen van protest tegen de houding van de Direc tie op en het hoofdbestuur werd gemach tigd met alle ten dienste staande middelen te trachten de verslechteringen af le wen den. Nadat door verschillende aanwezigen, naar aanleiding van het gesprokene het woord was gevoerd en de houding der directie was gegispt, deelde het hoofdbe stuur mede, dat het personeel spoedig op nieuw bijeen zat worden geroepen lot een vergadering, waarin door het hoofdbestuur, rekening houdende met den geest van het personeel, een nader parool zal worden uitgegeven en waar het besluit tot het ne men van positieve afweermiddelen zal worden genomen. Hedenvoormiddag werd nogmaals een vergadering gehouden voor dat gedeelte van het personeel, hetwelk Zondag dienst had. In ons vorig Blad deelden wij mede, dat het Zaterdag vijf en twintig jaar geleden was, dat asm prof. dr. F. A. II. Schreine- makers alhier het doctoraat honoris causa werd verleend. Deze onderscheiding viel hom te beurt voor zijn fraaie onderzoekingen op het gebied, dor heterogene even wichten, die hij sedert heeft voortgezet en uitgebreid tot een belangrijk hoofdstuk der chemie. Alvorens hij hier het lectoraat in de phy- sische chemie aanvaardde als opvolger van dr. II. W Bakhuis Roozeboom, die hooglee raar te Amsterdam werd (1896), was de heer Schreinemakers onderwijzer te Swalmen (bij Roermond) van 1882 tot 1887 en leeraar aan de Kweekschool voor Onderwijzers en On derwijzeressen alhier (sedert 1890). In zijn onderwijzerslijd verkreeg hij de akte middel baar onderwijs K I, waaraan hij hier, vol gende de colleges in physica, chemie, bo tanie en zoölogie, verscheidene andere mid delbare akten toevoegde. Bij zijn theoretische en experimenleele onderzoekingen mocht hij de belangstelling cn aansporing ondervinden van de hooglee raren Lorentz en Van Bemmelen. Laatst genoemde rolgde hij in 1901 op. Eerstge noemde commissie overhandigde hem Zater dagnamiddag ten huize van den jubilaris namens een commissie, bestaande, naast hem. uit me}, dr. W. G. de Baat, prof. dr. J. J. Bianksma, prof. dr. Ernst Cohen,, prof. dr. A. F. Holleman, prof. dr. L. van Itallie, prof di. F. M. Jaeger, dr. W, P. Jorissen, prof. dr. H. R. ICruyt, prof. dr. N. Reinders en prof. dr. F. E. G Scheffer, een „Feest bundel'. IR-t fraai gebonden boek vormt een extra aflevering van het „Receuil des travaux chi- jmiques des Pays-Bas", het wetenschappelijk orgaan van de Nederlandsche Chemische Vereeniging. Prof. Schreinem akers was lid van het eerste algemeen bestuur dezer in Apriï 1903 opgerichte Vereeniging. De namen van ben, die door hun financieele bijdragen de uitgave van den feestbundel mogelijk hebben gemaakt, zijn verzameld in een al bum, op dezelfde wijze gebonden als het wetenschappelijk werk, Het papieren .om slag van dit boek vertoont een afbeelding van het nieuwe anorganisch-chemisch labo ratorium, dat in 1918 werd betrokken, en twee afbeeldingen (vóór- en achterzijde) van het oude laboratorium, waarin Schreinema- kers zoo vele jaren heeft gewerkt. De inhoud van den feestbundel bestaat uit 63 verhandelingen in 't Fransch, Duilsch, Engelsch of Italia&nsch van onderzoekers uit 14 landen. 's Morgens was de hoogleeraar op zijn labo ratorium ontvangen door zijn assistenten, leerlingen en personeel. Dc heer K. Posthu mus, voorzitter der philosophische faculteit der Leidsche studenten, bood hem namens die faculteit een bloemstuk aan en namens de oudere leerlingen het „Handwörlerbuch der Natuswissenschaften" voor de leeskamer. De "heer Van Opstal bood een album met foto's van het laboratorium en zij, die er in werken, aan. Namens de assistenten en oud-assistenten sprak mej. dr. W C. de Baat; namens het personeel de heer G. Metselaar. Vaandrig G. L. G. A. Hermans, alhier tot arts bevorderd, is bestemd tot reserve- oficier van gezondheid 2de kl, bij de land macht hier te lande. Door mevrouw de weduwe mr. W. A. Paap, geb. Van der Schalk, in Mei j.l. te Zeist overleden, is een bedrag van f 5000, vrij van successierecht, gelegateerd aan '1 Leidsch Universileilsfonds. Voor het examen voor leeraar Engel- sche Handelscorrespondentie, afgenomén door „Het Nederlandsche Handels-Instituut te Amsterdam" is geslaagd E. Steenhuisen, en voor het examen boekhouden e. a. v. de heer J. Derogée Jr., beiden alhier. Gisteren had de boottocht plaats, welke door de afd. Leiden van de Ned. Reis-Vereeniging was georganiseerd ter ge legenheid van haar 12 1/2-jarig bestaan. Alle beschikbare ruimte was aangevuld met zitplaatsen, zoodal ongeveer 240 per sonen aan boord der salonboot „Volhar ding VII" vereenigd waren. De boot was geheel met vlaggen getooid, hetwelk haar een zeer feestelijk aanzien gaf, terwijl even voor het vertrek door den voorzitter, namens zichzelf en zijn vrouw, twee groo te N. R. V. vlaggen aan de afdeeling wer den aangeboden, terwijl een der dames na mens een dames-comité een kleiner exem plaar aanbood voor de fietstochten. De feeststemming was er dus direct in, terwijl „Sappho" zorgde, dat die er in bleef. Be gunstigd door het mooist denkbare weer, was dc tocht over het Kagermeer naar Schiphol schitterend, terwijl het verblijf op het vliegveld zeer aangenaam was. De technische verklaringen van den ingenieur en de aanschouwelijk voorgestelde wer king der vliegmachines heeft den bezoe kers wat meer konnis van het vliegwezen bijgebracht en velen verlokt een tochtje te doen, dat volgons de mededeelingen zeer interessant was. Na een schitterenden tocht over het Braassemermeer en langs den Rijn, arriveer de de boot te ruim zes uur alhier en wa ren alle deelnemers opgetogen over den zeer geslaagden dag. Bij de plotselinge belangrijke tempe- ratuurverhooging der laatste dagen wordt veelal een ruimer gebruik van het duin water gemaakt, doch dit moet niet in een „roekeloos waterverbruik" ontaarden, met het gevolg, dat water wordt verspild, waar door dan een natuurlijke drukvermindering intreedt. Daarom vestigen wij in hel algemeen be lang de aandacht op de advertentie der Duinwater-Maatschappij, om zooveel mo gelijk walerverspilling, in welken vorm ook, tegen te gaan. Berichten hierover zullen gaarne nader worden onderzocht door de Maatschappij. Gistermiddag is in de Molensloot, een zijtak van de Zijl, onder Warmond, een zoon van een bekend stadgenoot bij het zwemmen verdronken. Spoedig mocht het gelukken hem boven te brengen, doch alle pogingen om de le vensgeesten op le wekken waren, helaas, tevergeefs. Gisteravond geraakte de vierjarige P. P. D., wiens ouders aan de Houtmarkt no. 8 alhier wonen, spelende le waler. Hoewel er spoedig hulp kwam opdagen en het ventje met een ladder op het droge werd gebracht, bleken de levensgeesten reeds geweken. De moeder was na het hooren van het ongevai radeloos. Het mocht niet spoedig gelukken haar tot kalmte te brengen. In den nacht van Zondag op Maan dag is ingebroken in het kantoor van den heer J L.C. Timmermann, houthandel, Zoeierwoudscheweg alhier. De dieven heb- beh getracht de brandkast le forceeren, wat hun niet is gelukt. Er wordt niets ver mist. Zondagmiddag ontstond er een begin van brand in de woning van den vendu meester B. boven „Den Burcht". De brand ontstond, doordat een gordijn, voor een open raam hangend, de kamer in woei en met de vlam van een gaskomfoor in aan raking kwam. 'De dienstbode had echter de -tegenwoordigheid van geest, het bran dende gordijn onmiddellijk naar buiten op de open plaats te werpen. Op deze wijze werd erger voorkomen. De schade is zeer gering. Op den hoek van den Stationsweg en den Maresingel had gisteravond een aan rijding plaats tusschen (wee motorrijwie len. Beide voertuigen hadden eenige scha de. Een der bestuurders werd bekeurd we gens te snel rijden. BINNENLAND. Huldiging van den Leidschen hoogleeraac dr. F. A. H. Schreinem akers. Circulaire van den Minister van Binnen* landsche Zaken en Landbouw over de fraudo in gedistilleerd. Nederland en de Roer-bezetting. Auto-bandieten te Rotterdam, J BUITENLAND. De Fransche Kamer heeft de verdragen va Washington geratificeerd. Het bericht, dat België en Frankrijk een nota aan Dnitschland hebben gezonden, naar aanleiding van den aanslag bij Dnisburg, wordt bevestigd. De samenstelling van de Russische regee ring. Aan den RijLnsburgersingel, hoek Sta tionsweg, kwamen Zondagmorgen een motorrijwiel en een rijwiel in botsing. De bestuurder van het rijwiel in botsing. Da met melk bij zich. Door aanrijding viel de bus en vloeide de melk op straat. De schuld der aanrijding is le wijten aan hel ver keerd uitwijken van den motorrijder V, d, O., alhier. Gistermorgen geraakte een zevenjarig knaapje aan de Oude-Vesl te water. De zestienjarige Le M., sprong den jongen na en het gelukte hem dezen behouden aan wal te brengen. Zaterdagnamiddag, circa halfvijf, had aan de Hoogewoerd, bij de Watersteeg, een aanrijding plaats tusschen twee fiet sers. Beide voertuigen kregen eenige scha de. De berijders kwamen er goed af, maar kregen twist over de vraag wie de meeste schuld had. De politie kon geen uitspraak doen. Zaterdagmorgen tegen elf uur, kwam mej. P., die zich blijkbaar wat had ver laat, en nu hard door de Groenesteeg liep, te vallen. Zij bleef een poosje door den schrik liggen, doch toen zij overeind gehol pen was, bleek het nog al met haar te schikken. Zij kon wandelend haar woning bereiken. Hedenmorgen heeft een 44-jarige werk man, wonende aan de Langegracht, J. I. E. genaamd, in de Vesteslraat door een val het rechterbeen gebroken. Hedenmiddag, toen de bediende van den slager M. op het Klooster zijn paard in spande, sloeg dit op hol en rende door de drukke stagen naar en de Haarlemmer straat. Hier werd het dier gegrepen door een koetsier van een vuilniswagen. In de Stedelijke Werkinrichting zijn van 17 Juli opgenomen 146 volwassen personen. 14 kinderen, totaal 160. Het programma van het concert, door de Centr. Comm. v. Arbeidersontwikkeling to organisceren en te geven door de Arbeider9- zangvereeniging „De Stem des Volks", dir. de heer IJ. van Kesteren, Den Haag, met medewerking van den heer Bram van der Slap, concertzanger te Delft, vóór de werk- looze arbeiders en hun vrouwen op morgen avond acht uur irf den tuin van „Musis Sa crum", luidt als volgt: 1. Vaandellied, O. W. de Nobel; 2 Droome- VTOuwe kom, Isr. J. Olman; 3. optreden van den heer B. v. d. Stap: a. La coupe du Roi de Thule, Eugène Diaz, b. Twee Kerelen Pe ter Benoit; 4. Eenheid, O. W. de Nobel; 5. Bcllolje, T. van Duijse; 6. Ecce quo modo moritur, Jac. Gallus; 7. Zondagmorgen, Corn. Depper; 8. de heer B. van der Slap: a. Her innering, Johanna van den Bergh, b. Terug komst, Joh. J. H. Verhulst, c. 't Gelukskind; 9. Eens, O. W. de Nobel10. Ontwaking, Joh. II. Caro. Namens de Commissie wordt hel dringend verzoek aan de ouders gedaan om hun kinde ren vooral bij zich te houden. De fraude ia Gedistilleerd. De Minister van Binr^ landsche Zaken en Landbouw heeft aansta burgemeesters een circulaire verzonden, waarin wordt ge zegd, dat de Minister van Financiën da lusschenkomst inroept van de gemeentepo litie, om medewerking le vcrleencn, voor zoo ver die op grond van de betrokken fiscale bepalingen mogelijk is, ten aanzien van de fraude in gedistilleerd. De Minister van Financiën merkt voorts op, bereid te zijn, waar het een misdrijf geldt, waarvan de constaleering overleg en omzichtige nasporing vereischt, voor bijzon dere gevallen een premie toe te kennen. Het kunnen slechts gevallen zijn, waarin de be trokken beambte zich door buitengewone toewijding of bijzonder loffelijke dienstver richting heeft onderscheiden. Opgemerkt wordt nog, dat, volgens de algemeene ge dragslijn voor de Rijkspolitie, nimmer vooraf op de ontdekking van een overtreding, welke .door een veroordeeling is gevolgd, een pre mie in uitzicht gesteld mag worden. 2

Leidsch Dagblad | 1923 | | pagina 1