LEIDSCH DAGBLAD. Vrijdag 6 Juii 1923. EERSTE BLAD. Officieele Kennisgeving STADSNIEUWS. BINNENLAND. Het voornaamste nieuws van heden. PRIJS DER ADVERTENTIES: 80 Cts. fcer re^eL Bij re^elaboniiement belangrijk lagercn prijs. Kleine advortenliêiL, uitsluitend bu rooruilöe- taling, Woensdags en Zaterdags 50 Cis., bij een maximum aantal woorden van 30. Incasso volgens postrecht. Voor eventucele op- Zending van brieven 10 Cts. porto te betalen. Bewijsnummer 5 Ci3. Bureau Noordeindspleln. Telefoonnummers voor Directie en Administratie 175, Redactie 1507. Poslchèqne- en Girodienst No. 67055. Postbus No. 84. PRIJS DEZER COURANT: Voor Eeidon p. 3 mud. 2.35, p. vrcoï 0.Ï8 Buiten Leiden, waar asenten gevestigd EÏj'n, per weeï h jg Franco per post 'f 2 35 "F portokosten. Dit nummer bestaat uit DRIE Bladen Nummer 19428. Aan den gemeentelijken viscb winkel Vischmarkt 18, tel. 1225 is ZATERDAG verkrijgbaaT SCHELVISCH f 0.120.20, SCHAR a fO.ll, SCHOL a f 0.16-0.26, Makreel a f 0.20 en Kabeljauw a f 0.40 pet pond. N. C. DE G1JSELAAR, Burgem. Leiden, 6 Juli 1923. Stedelijk Museum „De Lakenhal". Blijkens het verslag van den toestand van het Stedelijk Museum „De Lakenhal" was het afgeloopen jaar van buitengewone be- teekenis voor „De Lakenhal". Den 5den April kon het geheel gereorganiseerde Mu seum in tegenwoordigheid van den Minis ter en van vele vooraanstaande personen op oudheidkundig gebied geopend worden; be langrijke aanwinsten vallen als geschenk of bruikleen te boeken en van de uitbreiding en betere inrichting der lokalen kon gebruik gemaakt worden, om op verschillend gebied een nieuw en krachtig leven van het Mu seum te doen uitgaan, waarvoor de plannen reeds lang bestonden, doch waartoe de be scheiden inrichting van het oude Museum tot nu toe geen gelegenheid bood. Doch niet alleen voorspoed valt te ver melden. Te betreuren viel het verlies van het oudste lid der commissie mr. J. A. F. Coebergh, en van den stichter van het nieu we Museum, mr. C. P. D. Papc. Aan den directeur, mr. dr. J. C. Overvoorde, moest eön half jaar verlof verleend worden wegens ernstige ongesteldheid, waaraan de vele be slommeringen voor de herinrichting van het Museum in 1921 en 1922 niet vreemd waren De grootê uitbreiding der tentoonstellings ruimte maakte vermeerdering noodzakelijk yan het met bet toezicht belaste personeel. Het gebouw blijkt over het algemeen uit stekend aan de> verwachtingen te beantwoor den; inrichting en uitvoering getuigen van praclischen blik van den architect. Voor de verlichting der schilderijenzalen bleek alleen het licht getinte glas niet vuldoende om het zonlicht te temperen. Hieraan werd le gemoet gekomen door het aanbrengen van eyn velum onder het buitenglas-der boven- ichtzalen en van gordijnen in enkele ver trekken met zijlicht. In de expositiezalen aan den Oude-Singel werd een verplaatsbaar schot geplaatst, waardoor zoowel meerdere expositieruimte werd verkregen als betere verlichting. In liet bezwaar van het van twee zijden invallend licht in de benedenzaal werd op zeer eenvoudige en weinig kostbare ijze voorzien. De hergroepeering der voorwerpen ge schiedde zonder noemenswaardig nadeel voor de verzamelingen. Wel werd tijdens het verlof van den directeur eenige schade ■geleden door het onvoldoende sluiten van een der dubbele vensters op de draperieka- mer. Hierdoor sprong het venster bij hevi- gen wind open cn verbrijzelde daarbij negen geschilderde lantaarnplaatjes. Deze zijn door andere uit den voorraad vervangen en de brokstukken zijn nog zooveel mogelijk door den concierge Broekhuizen bijeenge voegd, doch daarmede kon de schade slechts gedeeltelijk worden hersteld. Het ergste is het nadeel, ontslaan door het inzakken van een glasplaat van de kleine vitrine in de „Lion d'Ori'-zaal, een paar da gen nadat déze door den heer J. Tacoma, tc Amsterdam, was afgeleverd. Het ongeluk .was te wijten aan een fout in de samenstel ling van de glasplaat of aan do onvoldoende constructie der vitrine. Het Museum was in 1922 geopend van 5 April lot 31 December en in dien tijd. werd een recordcijfer aan bezoekers bereikt van 10.9G2 betalenden, waarvan 1436 op Maan dagen bij verhoogd entree, en 12.4-49 op de vrije dagen of totaal 23.411. In 1921 was hel Museum eenigen tijd gesloten, zoodat dat jaar geen vergelijkingspunt oplevert; in 1920 bedroeg het aantal bezoekers over April lot en met December 5498 en 6028, totaal 11.526 en over het geheele jaar 492 en 949 meer of totaal 12.967. Tot dit grooter bezoek heeft natuurlijk de belangstelling voor de nieuwe zalen veel bijgedragen, doch voor een groot deel ook de tentoonstellingen, welke dit jaar in het Museum gehouden zijn. Door de Directie van het Museum wer den drie tentoonstellingen gehouden. Bij de opening werd de rij geopend door het werk van W. A. Konijnenburg, waarbij wij in het bijzonder de medewerking mogen noe men. die daarbij door den heer F. Kok, te -s-Gravcnhagc, werd verleend. Deze ten toonstelling werd door 821 .personen be zocht. Den 13den Juli volgde een tentoon- slelling van 35 schilderijen uit de collectie van de firma E. J. van Wisselingh, te Am sterdam, waarvan door 519 bezoekers werd genoten, en 2 September een tentoonstelling van kunstnijverheid, waarop het werk ge toond kon worden van den binnenhuisarchi tect C. van der Sluys, het Scarabce-aarde- wer c van de sierkunstenaars Ilildo Krop C Boglman, Jac. Jongert en C. van dor Sluys ach /SS Vfn F' Zw°"° Sr' cn ïr'. ïebrand- vm w a t? Van Boglman, aardewerk To-Br°tiwer, metaalwerk van J. A Jacohs en meubelen, onlwornen door B fianjer, (e Leiden. Deze tepioonstelling werd door 657 belangstellenden bezocht. Hieraan verbonden, gaf de heer W. A. Brou wer een lezing over den ontwikkelingsgang naar de toekomstige schoonheid. Onder de vele geschenken valt in de eer ste plaats le vermelden een aquarel, witte chrysanten, door dr. G. H. Dee, welke door eenige vrienden van den kunstenaar bij de herdenking van diens zestigsten verjaardag op 20 April werd aangekocht en namens hen door dr. H. A, van Eek aan het Mu seum in zijn geboorteplaats werd aange-. boden. Een belangrijke aanwinst vormt een schilderij op doek, toegeschreven aan G. Melsu, geb. le Leiden in 1629 of 1630, waar schijnlijk leerling van G. Dou, sinds om streeks 1650 te Amsterdam gevestigd en al daar in 1667 overleden. Het stelt de recht spraak voor van keizer Otlo. Het werd geschonken door den heer J. Kronig, te Florence. Een speciale vermelding verdient het ge schenk van mr. S. N. B. Halbertsma, te Rot terdam, hoofdpersoon van de maskerade in 1905, bestaande in de toen gebezigde staat siekoets Lodewijk XIV, afkomstig uit de stallen van Koningin Victoria en vervaar digd door Hooper Go., te Londen. Met de door denzèlfden schenker in bruikleen ge geven kostumes als Willem III, stadhouder koning, geeft de koets een interessanton kijk op de weelde, waarmede de studentenfees ten te Leiden werden gevierd en die wel een culminatiepunt bereikten in 19Ó5 en 1910. Daarna kwamen de oorlogsjaren a?n, inocht later nog eens een zoo groot opgezette vie ring mogelijk blijken, dan zal daarbij al licht een andere vorm gekozen worden. Van den heer J. Kronig, te Florence, werd een collectie van 50 schilderijen, grooten- deels Oud-Hollandsche en Italiaanse he School, waaronder zeer belangrijke werken, in bruikleen afgestaan. Van Z.Exc. den Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen ontving men acht schilderijen uit het depot van het Mau- ritshuis. Bij de hieraan voorafgaande besprekingen met den directeur van het Mauri tshuis, prof. Ar. W. Martin, had de bedoeling op den voorgrond geslaan, om een grooter aantal stukken in bruikleen af te staan, die van be lang geacht konden worden voor het on derricht in de kunstgeschiedenis, ZExc. achtte het echter gewenscht, om slechts voor loopig enkele stukken af te staan, in afwach ting van de door 'den Museumraad te treffen regeling. Met groote dankbaarheid werd ook ver nomen, dat mevr. dr. W. N. du Ripy, geb. Sautijn Kluit (overl. 4 Mei 1922) aan het Museum, vrij van successierechten, had ver maakt een bedrag van tienduizend gulden, ten einde hieruit een of meer voorwerpen of schilderijen aan tc koopen. Dit bedrag werd in November ontvangen en daarbij nog twee miniatuurportretjes in gouden lijst met de portretten van mr. Pieter van Lel yveld en zijn echtgenoole Cypriana Margaretha van Lelyveld, geb. Van Royen (17631828) beide geschilderd door Helans. Nog vele andere geschenken werden van verschillende personen, het Museum wélge zind, ontvangen, welke wij hier met het oog op de plaatsruimte niet kunnen noemen. Dr. D. J. Steenhuis, arts alhier, is met ingang van 1 Juli benoemd tot conservator in de radiologie aan het Ziekenhuis der Rijksuniversiteit alhier, Voor de Vereen, van Leeraren slaagde voor het examen Engelsche Handelscorres pondentie de lieer J. W. van der Heijden, alhier. Tot directeur van het Chr. muziekge zelschap „Polyhymnia", alhier, is benoemd de heer J. H. A. Ripken, le dezer stede. Voor hefc nationaal huldeblijk aan H. M. de Koningin is wel reeds een vrij groot bedrag bijeengegaard en aan het Hoofdco mité overgemaakt, maar er zijn nog velo ioschrijvingsbiljetten niet ingekomen. Zij, die voor genoemd doel nog een bijdrage wil len schenken, kunnen dat nog steeds doen, hetzij direct bij den penningmeester, den lieer Aug. L. Reimeringer, Rapenburg 106, of door storting op diens Postgiro-nummer 1780. Gisteravond vergaderden de ouders der openb. lagere school Paul-Kruger-straat A. De le behandelen agenda was op een énkel punt na gelijk aan die van school B, n.l. de verkiezing van twee leden der Oudercom- missie De besprekingen, welke werden gehouden, getuigden van een sterke eensgezindheid ten opzichte van het onderwijs. Men was het al gemeen eens, dat de voorgestelde reorgani satie-plannen van B. en W. betreffende hel handwerkonderwijs en onderwijs in licha melijke oefening, ingaan legen de belangen der kinderen, en met den meesten aandrang werd de Oudercommissie opgedragen een zelfde motie, welke door de ouders van school B was aangenomen (gisteren ver meld) ook namens school A aan B. on W. te zenden. De motie werd aangenomen met óCn stem tegen. De verkiezing van twee leden der Ouder commissie had tot resultaat, dat bij de drie heeren, die reeds eer gekozen waren, wer den benoemd de dames J. Rijsdam en Don selaar, die de benoeming aannamen. Verder werd nog van gedachten gewisseld over het Fransch en nog enkele andere za ken. De leiding der vergadering was in goedp handen. Do heer W. A. Kriest, het hoofd der school, leidde op aangename wijze en hoop te, dat op een volgenden Ouderavond meer dere ouders mogen komen, opdat de band lusschen school en huts daardoor sterker worde gevojeld. Op Zaterdagmiddagen 7 en 14 Juli zal voor en door de Leidsche Gemengde Zang- vereeniging ,Zang zij onze Leus" ter bestrij ding van haar groot tekort als gevolg van het door haar hier gehouden nationaal con cours een collecte worden gehouden. De ver- eifechte vergunning is daarvoor verleend. Het uitvoerend "comité der Vereeniging, waarvan secretaris is de lieer J. J. van der Kamp, Van Spéyk-straat 10, hoopt op groo- ten steun #an alle ingezetenen, opdat de £Vcreenigingian al haar verplichtingen kun- - ne voldoen.^ Gaven nefmt ook gaarne in ontvangst de penningmeester, de heer W. F. Bontje, Ver- lengde-OosteTstraat 14. „De Eerste Veursche. Aülobusdienst" zal met ingang van 12 Juli een dienst ope nen van Den Haag over Voorburg, Veur, Voorschoten naar hier. Deze autobussen zul len om het uur rijden. Voor belanghebbenden deelen wij mede, dat het hoofdbureau van politie nu twee telefoonverbindingen heeft. Wie 159, het oude nummer bezet vindt, kan ook 794 vragen. Dit was vroeger het nummer, uit sluitend voor .de afdeeling „bijzondere wet ten" aan de Vischmarkt. Deze afdeeling wordt nu echter ook van af het Hoofdbureau bediend. Op den Haagweg is-gisteren 'n vracht auto tegen een boom gereden, waardoor de boom is ontveld geworden, terwijl het stuur onklaar raakte zoodat het voertuig den weg niet kon vervolgen. Persoonlijke ongelukken hadden niet plaats. Van enkele ingezetenen dezer gemeen te kwamen bij de politie klachten in over een tweetal personen, zich noemende Gebrs. Visser, wonende Oudendijk 122, Rotterdam, die zich uilgaven voor specialiteits in het maken van crayon-portretten, welke ze naar een klein portret maakten. Wie op hun aan bod inging, werd een voorschot gevraagd. De portretten werden echter nooit geleverd en de goeögelooyigen waren portret en geld kwijt. Aan het genoemd adres te Rotterdam waren de heeren niet bekend. De Commis saris van Politie verzoekt opsporing dezer Een Leidonaar, zekere K., die er zich vóór den tijd op had beroemd dat hij zoo'n goed bokser was, kwam nu een klacht doen bij de politie, mishandeld te zijn door S., die, al verstond hij de bokskunsf niet, toch loon de sterkere knuisten te hebben dan zijn te genstander. In perceel Breestraat 155 werd door dat een -motorvoertuig, dat le ver wilde uit wijken, een ruit ingedrukt De bewoner B. heeft deswege een klacht-bij de politie inge diend. Morgen zal in perceel 7, Breestraat, een nieuwe winkel worden geopend in ja pon- en mantelstoffen, zijde, mousselines, voerings, enz. een voortzetting van de zaak der firma L. Fresco, in Den Haag, wel bekend. Een zoon, de heer Simon Fresco Lzn., zal hier de leiding op zich nemen. Wij mochten het genoegen smaken nu reeds achter de schermen te zien en we durven onze dames verzekeren dat zij haar ver wachting niet licht te hoog kunnen span nen, vooral wat de verscheidenheid van sloffen betreft, terwijl naar ons werd ver zekerd, de prijzen scherp concurreerend zullen zijn. Het pand was tot voor kort een burger woning. Onder leiding van den bouwkun dige, onzen stadgenoot, den heer Verhulst is deze nu een winkelhuis herschapen dat een goed figuur maakt, zelfs in dit deel der stad. Het werk werd uitgevoerd door de firma wed. Dietz. Voor het schilderwerk zorgde de heer Piket en de firma De Vries en Ste vens, maakte de electrische verlichting. Alle drie deden hun werk ten genoege van de heeren Fresco. De heer C. J. de Jongli, winkelier in borstelwerk, houtwaren, galanterieën, speelgoed enz., enz., Haarlemmerstraat 201, voelde al langen tijd behoefte aan uit breiding. De omzet werd grooter, de bran ches breidden zich uil, maar de ruimte bleef dezelfde. Zoo ging het niet langer. Eindelijk moest het er van komen. En een 50 M2. van een binnenkamer werd aan den winkel getrokken, welke daardoor be langrijk is vergroot geworden en meerdere gemakken biedt. Hedenmiddag is de ver nieuwde en vergroote zaak weder her opend. Zij ziet er In dezen vorm keurig uit. De heer De Jongh kan zich nu weder roe ren cn zijn cliënteele profiteert er van. liet werk werd uitgevoerd door onze stadgenooten Van Haasteren, De Jong en Zwart, die geloond hebben niet alleen goed, maar ook vlug te kunnen werken. Het Duo (voorheen Het Trio), thans gevormd door de heeren Gaastra en Oosten dorp, heeft aan zijn zaak in Janvossen- steeg 22, een tweeden winkel verbonden en wel in perceel Pieterkerkkoorsteeg 11, waar tot voor korten Jijd de boek en kan- toorhandel van den heer Lancel was ge vestigd. Men vindt hier een rijke collectie fruit, koek, chocolade, enz. Deze winkel, die geheel is gerestaureerd en voor de nieuwe bestemming in orde is gemaakt, ziet er nu recht gezellig uit. De firmant F. H. Gaastra drijft met zijn echtgenoote hier de zaak en we twijfelen niet of het „Duo." zal ook hier succes heb ben. Het restauratiewerk is uitgevoerd door den timmerman Leget, den schilder Engels en den electricien Frankhuizen, terwijl de heer De Haas voor het behangerswerk zorgde. Herziening van het oorlogsrecht. De Minister van Buitenlandsche Zaken heeft aan de Tweede Kamer overgelegd een Witboek, inhoudende hel algemeen verslag der commissie van rechtsgeleerden, belast niet de studie van en het uitbrengen van be richt over de herziening van het oorlogsrecht. Deze commissie, die in de maanden De cember 1922 en Janueri en Februari 1923 te 'sGravcnhage heeft vergaderd, is, gelijk uit den aanhef van dit in don Franschen tekst gepubliceerd algemeen verslag wordt opge merkt, ingesteld ingevolge een besluit van de conferentie te Washington. De commissie is op voorstel van de Regee ring der Vereenigde Stalen op 11 December 1922 te 's Gravenhage in hel Vredespaleis bij eengekomen. Tot voorzitter werd gekozen de heer John Basset Moore. De commissie heeft een samenstel van re gelen onlworpe-n betreffende het toezicht op de radio-telegrafie in oorlogstijd, welke ver vat zijn in het eerste gedeelte van het ver slag, en een samenstel van regelen betref fende den luchtoorlog, die in het tweede ge deelte van het verslag zijn opgenomen. De voornaamste regelen betreffende den luchtoorlog (de commissie heeft de regelen neergelegd in 62 aftikelen) zijn- Do regelen voor den luchtoorlog zijn toe passelijk op allo vliegtuigen, onverschillig of zij lichter of zwaarder van de lucht zijn en of zij al dan niet op het water kunnen vliegen. Als openbare vliegtuigen worden aangemerkt militaire vliegtuigen (deze moe ten een uitwendig teelten dragen, hetwelk de nationaliteit en het militair karakter aangeeft) en niet-militaire vliegtuigen uit sluitend bestemd voor een openbaren dienst. (Is zulk een vliegtuig bestemd voor douane- of politiedienst, dan moet het papieren bij zich hebben, waaruit blijkt, dat het uitslui tend voor den openbaren dienst bestemd is en moet het een uitwendig tccken dragen, hetwelk zijn nationaliteit en zijn openbaar, niet militair karakter aangeeft). Alle andere vliegtuigen worden als particulier be schouwd. In oorlogstijd worden de niet-mi litaire openbare vliegtuigen, welke niet voor douane- of politiedienst bestemd zijn, als particuliere vliegtuigen behandeld. Do par ticuliere vliegtuigen moeten de papieren voeren en de uitwendige, konteekenen dra gen, die geëischt worden door do regelen, in him land van kracht. Deze kenteekenen moeten hun karakter en nationaliteit aan geven. Alle kenteekenen, hierboven vermeld^moe- ten zóó worden aangebracht, dat men zo tij dens de vlucht niet kan wijzigenzij moeten zoo groot mogelijk zijn en zichtbaar zijn van boven, van beneden en van beide kanten. Een niet militair vliegtuig van een oorlog voerende macht mag worden veranderd in een militair vliegtuig, mits zulks geschiedt binnen het rechtsgebied van den oorlogvoe renden Staat, waaraan dat vliegtuig toebe hoort, en niet in de volle zee. Geen vlieg tuig mag meer dan één nationaliteit bezit ten. Buiten het rechtsgebied van iederon Staat, oorlogvoerend of neutraal, hebben alle vliegtuigen volledige vrijheid om te vliegen of in zee neer te dalen. In oorlogs tijd kan ieder staat den toegang, de bewe gingen, of het verblijf van vliegtuigen bin nen zijn rechtgebied regelen of verbieden. Slecht3 dan is een luchtbombardement wettig, wanneer het gericht is legen een mi litair objectief, d.w.z. een duel, welks ge heele of gedeeltelijke vernietiging voor den oorlogvoerende een duidelijk militair voor deel oplevert. Als zoodanig worden alleen aangemerkt: militaire strijdkrachten en werken, militaire, etablissementen of depót- fabrieken, welke belangrijke en welbekende middelpunten vormen voor de fabricatie van wapenen, van munitie of van beslist mili taire uitrustingsstukken, alsmede verbin dingslijnen of .transportlijenn, waarvan ge bruik wordt gemaakt voor militaire doel einden. Verboden is het bombardement van ste den, dorpen, woningen en gebouwen, welke zich niet in de onmiddellijke nabijheid be vinden van de operalies van strijdkrachten te land. Bij schending van deze. bepalingen moei de oorlogvoerende Staat, welles agenten of strijdkrachten zich daaraan schuldig maken, de aan personen en goederen veroorzaakte schade vergoeden. Verder moet de commandant van een bombardeerend vliegtuig alles in het werk stellen, om zooveel mogelijk de gebouwen, gewijd aan den eeredienst, aon kunsten en wetenschappen en van weldadigheid, histo rische monumenten, hospitaalschepon, hos pitalen en andere plaatsen, waar zieken en verwonden bijeen worden gebracht, te spa ren, mits deze gebouwen en plaatsen niet tegelijkertijd voor militaire doeleinden wor den gebezigd: Overdag moeten deze monu menten en plaatsen worden aangewezen door voor de vliegtuigen zichtbare teekenen. Het gebruik van zulke teekenen om andere gebouwen, objectieven en plaatsen aa,n te duiden, zal worden beschouwd als een per fide daad. Bedoelde teekenen zijn, wanneer het gebouwen geldt, welke beschermd wor den door^ de Conventie van Genève het Roode Kruis op witten achtergrond en voor de overige beschermde gebouwen een groot rechthoekig bord, langs een der diagonalen verdeeld in twee driehoeken, een wit een zwart. Een oorlogvoerende, die ook gedurende den nacht de bescherming van hospitalen en ander gepriviligeerde gebouwen wil ver zekeren, moet de noodige maatregelen ne men om deze teekenen voldoende zichtbaar te doen zijn. Een laatste hoofdstuk bevat eenige ^defi nities. De Nederlandsche delegatie heeft nog het yoLeende voorstel Gedaan: BINNENLAND. Herziening van het oorlogsrecht. Bij de „Executieve" wordt overwogen dd wenschelijkheid den heer Wijnkoop te ont« heffen van het partijleidersschap der Com munistische Partij. Geen kosteiooze landverhuizing. v BUITENLAND. De Belgische Kamer heeft de motie van" vertrouwen, in het nieuwe kabinet-Theunis, aangenomen. Een schadevergoedingsplan van Mad Kenna? Minister Reibel over den wederopbouw, van Noord-Frankrijk. De Amerikaansche leger- en vloolraal heeft besloten het Congres een aanzienlijk^ veri-oging te vragen van de credieten vooi de luchtvloot. De oorlogvoerende partij, die opzettelijk of door nalatigheid do bepalingen van dit reglement schendt, zal rrehouden zijn tot schadeloosstelling, indien ten gevolge van zoo .danige schending schade geleden is. Zij zal verantwoordelijk zijn voor alle daden, bedreven door personen, welke deel uil ma ken van haar strijdkrachten. Indien er le dien aanzien geschillen rijzen, welke niet op andere wijze zijn ^eregeld, zullen deze ter oplossing worden onderworpen aan het Permanent Hof van Arbitrage overeenkomst Verdrag 1 van 1917 of ten aanzien van sla- ten, welke rechtens de jurisdictie van het Permanente Ilof van Internationale Justitio als verplicht hebben erkend, aan dat Hof. Waar de commissie het beginsel van schadeloosstelling goedkeu, t, heeft zij be sloten dit voorstel in haar algemeen verslag op te nemen, ten einde het onder de aan dacht der Regeering te brengen. Geen kosteiooze landverhuizing. In verband met de zeer vele verzoeken om financieelen steun voor omigratie, maakt de directeur van hét Informatiebu reau van do Nederlandsche vereeniging .Landverhuizing", te 's-Gravenhage, be kend, dat het beslist niet mogelijk is gratis naar het overzeesche te reizen. De vereeniging „Landverhuizing" kan geen financieelen steun verleenen en even min helpen door voorschotten. Hel is dus volkomen nutteloos zich voor geldelijken steun tot de vereeniging „Land verhuizing" le wenden. Zij, die emigreeren willen, moeten in staat zijn zelf de reiskosten en hetgeen verder noodig is te betalen. Nadrukkelijk wordt ook gewaarschuwd tegen desertie van schepen of pogingen, om op andere, niet wettige, wijze binnen te komen in de Ver. Staten van Amerika. Bij ontdekking, zij het ook later, loopt men groot gevaar voor ernstige moeilijk heden, terwijl gehuwden te wachten slaat, dat hun gezin de toegang wordt geweigerd. Bij Kon. besluit is, met 1 Juli 1923, benoemd lot wetenschappelijk assistent bij het Rijksmuseum van Schilderijen te Am sterdam jhr. D G. Roëll, thans lijd. als zoodanig werkzaam; is met 1 Aug. 1923 benoemd tot burgemeester van Adorp G, W. H. Esselink, secretaris dier gemeente; met 16 Juli lot idem der gemeenten Wer^ kendam en de Werken en S|eeuwijk W. Beukenkamp, met toekenning van gelijk tijdig eervol ontslag als burgemeester van Wonseradeel; benoemd is tol officier in de Oranje-Nassau-orde dr. B. A. P. van Dam, te 's-Gravenhage, voorzitter van den Raad van Beroep van de Ned. Mij. tot Bevorde ring der Geneeskunst. Van 29 Augustus tot 4 September van dit jaar zal in het Kurhaus te Schevenin- gen een internationaal congres voor Rund- veeteelt worden gehouden, welk congres or.der ide hooge bescherming is gesteld van H. M. de Koningin. Thans zijn samengesteld het eerc-ooraité met Z. K. H. den Prins als voorzitter en het uitvoerend oomité. Teneinde de Pers de tot dusver beschik bare gegevens té verstrekken, hacl het Bu reau van het uitvoerend comité gistermid-» dag in het Ivurhaus een déjeuner-dinatoiro georganiseerd, waaraan met het bureau aanzaten een aantal vertegenwoordigers van de Pers. De voorzitter, mr. 'J. Linthorst Homen, deed verschillende mededeelingon. Generaal-majoor J. L. ten Bosch, in specteur van den Vrijwilligen Landstorm, zal op 1 October den dienst verlaten. Als zijn vervanger zal optreden kolonel G. W. Fris, terwijl kolonel W. S. A. A. H. M. van Rijs wijk de Jong, inspecteur der infanterie zal worden en de kolonels II. G. Fortanier en R. B. A. N. de Quay het bevel over een devisie' zullen krijgen. J Hef cenCraal-hestuur van 'den Neder- landschen TuinHouwraad Heeft ziclï tof Eerste Kamer gewend met het verzoek', h'et aanhangige wetsontwerp inzake afschaf* iiux .van akükgeideik jum innemen,

Leidsch Dagblad | 1923 | | pagina 1