LEIDSCH Prijs dezer couranti Donderdag 5 Juli 1923. Gfficieele Kennisgevin STADSNIEUWS. BINNENLAND. Het voornaamste nieuws van heden. •5 ■78 PRIJS DER ADVERTENTIENi SO Cta. per regeL Bij regelabormemeiit ïelangrliK i lageren P?Ü3- Kleine adverlentieiï, uitsluitend bij vooruitDe- taling, Woensdags en Zaterdags 50 OU., bij een maximum aantal woorden van 30. Incasso volgens postrecbt. Voor oventneele op- teen ding van brieven 10 Cts. porto te betalen- Bewijsnummer 5 Cts. Bureau Noordeindsplein. Telefoonnummers voor Directie en Administratie 175, Redactie 1507. Postchèqne- en Giiodienst No. 57055. Postbus No. 54. Voor Erfden p. 3 mui 2.85. p, weoï ZZ'~~ 0.19, Bulten Lolden, waar agenten gevestigd zij3, per woeH 0.18' Franco por post 7 2.35 rH portoï'oaton, Nummer 19425. Dit nummer bestaat uit TWEE Bladen EERSTE BLAD. GEMEENTELIJKE VISCHVERKOOP. Aan den gemeentelijken vischwinkel. Vischmarkt 18 (telef. 1225) is VRIJDAG 3 verkrijgbaar SCHELV1SCH a f 0.12—10.20 SCHAR a 10.11, SCHOL a f 0.17—10 26, ■MAKREEL a 10.20, KABELJAUW a tO.iO K tn TARBOT a 10.55 per pond. N. C. DE GIJSELAAR, Burgem. Leiden, 5 Juli 1923. Ouderavonden. Gisteravond kwamen de ouders bijeen van j leerlingen der school Ileerenstraat. Na voor lezing van de notulen kwam aan de orde de verkiezing van een nieuwe Oudercommis- I 6ie. Van de oude commissie stelde alleen de secretaresse, mevr. B. J. den Blaauwen Mulder zich beschikbaar. De overige leden traden af, daar kun kinderen in de hoogste klasse zitten. Verkozen zijn de dames B. J. den BlaauwenMulder en J. Iloogeveen de Vries, de heeren Ch. L. Waldkötter, D. A. Ververs. L. M. Gubby, P. Kwak en J. Hart kamp terwijl later door de commissie de heer Ch. L. Waldkötter, D. A. Ververs. L. M. j heer Ch. L. Waldkötter als voorzitter en mevr. De nBlaauwen—Mulder als secreta- j resse werden aangewezen. Daarop kwam de al of niet oprichting van fc'en Franschen cursus ter sprake. Bij mon^e van den voorzitter der oude commissie gat j deze den ouders in overweging, ter wille van hun kinderen niet tot oprichting te besluiten. De stemmen, welke uit de vergadering op- kwamen, waren allen eenparig van meening dat aan Fransche cursussen vele nadeelen voor ouders en kinderen en geen voordeel en yerbonden zijn, zoodat niet tot oprichting werd overgegaan. Omtrent het handworkonderwijs werd de houding vastgesteld, aan te nemen door den afgevaardigde in den Centralen Ouderraad. Na sluiting onderhielden zich nog vele puders met de onderwijzers. Gisteravond vèrgaderden ook de puders van leerlingen der school- Paul-Krugerstraat B. De vergadering werd geleid door het j waarnemend hoofd, den heer L. Westerman, die de aanwezige ouders welkom heette en de te behandelen onderwerpen kort inleidde. De onderwerpen waren die, welke het meest de gedachten der ouders en van het perso neel der school bezig houden, namelijk het handwerkondervvijs, de lichamelijke oefe ning en als derde punt het Fransch. Over de beide eerste onderwerpen werd uitvoerig van gedachten gewisseld en ten- slotte werd onderstaande motie met alge- meene stemmen aangenomen. De ouders der kinderen van de lagere 6chool Paul-Kruger-slraat B, in vergadering bijeen den 4den Juli j.l., protesteert ten sterkste tegen de plannen lot reorganisatie I .van het handwerkonderwijs, en liet onder wijs in lichamelijke oefening, en dringen bij B. en W. aan op handhaving der hand- werkonderwijzeressen, en wat het onderwijs in lichamelijke oefening betreft, dat dit zal gegeven worden door onderwijzers in licha melijke oefening, zóoals het altijd is ge geven. Over het Fransch werd ook van gedachten gewisseld en waren de meeningen nogal ver deeld. doch aangezien dit een Rcgeeringsbe- Bluit is en de gedachten in 't algemeen ook sterk verdeeld zijn, werd een besluit dien aangaande niet genomen. De voorzitter drong bij de aanwezige ouders aan zooveel mogelijk op de te houden ouderavonden te komen. Dit kan niet an ders dan ten goede komen aan de verhou ding van school en huis en do verschillen de vraagstukken op hel gebied van het on derwijs kunnen onder het oog worden ge zien. Woningbouwvereenifling „Ons Belang". Gisteravond hield de Woningbouwvere niging „Ons Belang" liaar jaarvergadering in „Zomerzorg". Aan hel aldaar door den secretaris, den heer P. J. Pont, uitgebracht verslag kunnen wij het volgende ontleencn: Als het belangrijkste, wat dit jaar gepas seerd is, wordt genoemd de aanvang van den bouw aan den Ilaagweg. Was eerst het plan een bouw van 234 woningen, wat later in verband met een minislerieele circulaire tot 1C0 moest wor den teruggebracht, toen ten slotte de gun ning loskwam, bleek, dat slechts 2G wonin gen mochten gebouwd worden. Daar kwam nog bij, dal aan de gunning de voorwaarde ,was verbonden, dat de bouwkosten, op bouw- rijpen grond, per woning niet liooger moch ten zijn dan f3100. Hierdoor verviel het Éplan voor den bouw van eengezinswoningen. Op 22 September had de aanbesteding plaats. Hot werk wordt uitgevoerd door den p heer SUkvoort en het laat zich aanzien, dat de woningen vóór den in het bestek bepaal- 4en lijd zullen kunnen worden betrokken. ,Was hier ten opzichte van den aangevan gen bouw voor het bestuur reden voor een bet dan ook getemperde voldoening in .een «ander opzicht, n.l. het financieel beheer, jvas het tegenovergestelde het geval. Hel be trof hier den penningmeester. Door deze is in den loop van het boekjaar de Yereeniging v. voor een bedrag van f 7200 benadeeld. Een slag van beteekenis voor de financiën der Vereeniging. We zullen hier dit hoogst onaangename en afkeurenswaardige feit ver der onbesproken laten ën alleen er even aan herinneren, dat de ledenvergadering van 23 Oct. den penningmeester als zoodanig ont sloeg en die van 29 Dec. hem royeerde. De vergadering van 12 Dec. aanvaardde het in verband met het ontstane tekórt gedane Be stuursvoorstel, wat inhield, dat elk lid f 13 in dat tekort zou. bijdragen, in maandelijk- sche termijnen. Een circulaire, waarin de frauduleuze handelingen in 't kort werden besproken en waarin ook het bestuursvoor stel werd weergegeven, werd den leden toe gezonden. In plaats van den heer E. Liese, tot heden administrateur der Yereeniging, welke in zijn functie niet werd gecontinueerd, werd benoemd de heer J. A. de Tombe, accoun tant alhier, in dezelfde functie. Tot heden werden de gelden der Vereeni ging belegd bij de N.V. Nat. Bankver. Op een desbetreffend verzoek der Gemeente werden zij voortaan belegd bij de Gemeente èn uit een oogpunt van meerdere zekerheid èn om de Gemeente van voldoende kasgèld to voorzien. Het ledental liep door bedanken achter uit. Het lange uitblijven van de gunning tot het verwezenlijken der bouwplannen, waar uit. velen de meening pulten, dat zij toch nimmer een woning zouden kunnen be trekken, was zeker een van de redenen hiertoe. Twee leden verloor de Vereeniging door overlijden. Het ledental bedroeg eind December 389. Als gevolg van de opheffing van zijn functie is, met ingang van 1 dezer, eervol ontslag verleend, onder dankbetuiging voor de door hem in die functie bewezen diensten, aan mr. G. H. E. Nord Thomson als plaats vervangend voorzitter van den Raad van Ar beid alhier. Langs dezen weg vestigen wij de aan dacht van onze lezers op het handelsonder wijs, dat "tegenwoordig aan de Middelbare Handelsavondschool van het Genootschap „Kennis is Macht" gegeven wordt. Jaren te rug was het een uitzondering, als een leer ling van genoemd Genootschap slaagde bij de Federatie of de Vereeniging van Leeraren en dan nog wel alléén voor het boekhouden en aanverwante vakken. In de laatste jaren slaagden er echter steeds leerlingen voor boekhouden en nu in den* laatsten tijd zijn er bovendien ook leerlingen geslaagd in de Duitsche, Engelsche'en Spaansche handels correspondentie. Hieruit blijkt dus ten volle, dat èn het bestuur èn de leeraren er steeds op uit zijn,om het handelsonderwijs steeds hooger op te voeren. Op het laatst gehouden practijk-examen, afgenomen door de Vereeniging van Leera ren, slaagden de volgende leerlingen: voor boekhouden en aanverwante vakken de heeren P. J. Bergers, Chr. Verra en H. Zaal berg; voor Spaansche handelscorresponden tie de heer J. W. II. van den Heuvel. Gisteren hebben een 360-tal leerlingen van de Ambachtsschool een boottocht ge maakt over de Kagerplassen en het Braas- semermeer, hun aangeboden door het be stuur en den directeur, als gevolg van het 40-jarig bestaan der school en het 40-jarig jubileum van den directeur, den heer Van Achterberg. Eenige leden van het bestuur en directeur en leeraren maakten den tocht natuurlijk ook mede. Met twee bevlagde sa lonbooten van de Stoombootmaatschappij „De Volharding" werd de tocht vanaf den Oude-Singel voor „De Lakenhal" in opge wekte stemming en onder de tonen der mu ziek aanvaard, en die goede stemming is den geheelen langen dag geen oogenblik ge weken. De jongelui werden van uit de wel voorziene buffetten gul getrakteerd en ge noten naar hartelust. De kapiteins dezer booten kennen alle interessante plekjes van onze mooie meren en verzuimden niet er steeds de aandacht op te vestigen. Zoo was de dag om voor men het wist en hoogst vol daan keerden ouden en jongen eerst te zes uur weer terug. Zij hadden het in alle op zichten getroffen, niet het minst met het mooie weer. Gisteravond reed de heer v. E. met een motorrijwiel in vrij snellen vaart langs den Maredijk. Achter op het duozadel zat een dame. Tegenover do Schutterstraat ongeveer speelden eenige jongens, die liet voertuig naliepen. Een der jongens, J. J. C., uit de Mirakelsteeg, werd door den motor ge grepen en een eind weegs meegesleept. Toen het voertuig eindelijk stilhield, bleek, dat de knaap bloedende verwondingen had verkre gen. Hij werd binnengedragen in een woning en een medisch student, die in de buurt woonde, stelde een voorloopig onderzoek in. Het bleek, dat de jongen geen levensgevaar lijke verwondingen bad opgedaan. Wel had hij een ernstige blessuur aan het hoofd en een wondje aan hel been. Nadat hij door den student was verbonden, werd hij naar de ouderlijke woning gebracht. Gisternamiddag reed op de Haarlem merstraat een vrachtauto van de N. V. Wer- ninks Betonfabrieken door een al te korten De bestuurder wist zich door van den bok te springen nog bijtijds voor een onge- wenscht bad te behoeden. Men kwam van alle zijden te hulp c.l na met een bootje naar het paard gevaren te zijn, wist men het tuig los te werken, waardoor het paard uit zijn onaangename positie werd verlost en weldra aan den wal werd geleid. Ook de brik kreeg men op liet droge, maar van de melk is ni§t veel terecht gekomen. Het werd bestemd voor varkensvoer. Paard, wagen en melk behoorden toe aan A. L., veehouder te Oegstgeest. Proces-verbaal is opgemaakt tegen ze keren G., wegens diefstal van ijzer lep na- deele van Gebrs. B., alhier. Hebben wij onlangs de firma Wolff uit haar sigarenhandel Nieuwe Rijn 26 in ge dachten verhuisd naar de Breeslraat en deze firma daar met al haar goede eigenschappen aan het Breestraat-publiek voorgesteld, het doet ons genoegen te kunnen mededeelen, dat de oude zaak van den heer Wolff weder een nieuwe bezetting hoeft gekregen. De heer B. A. Devilé, die jarenlang als chef van Hillen's sigarenhandel aan de Prin sessekade het vertrouwen van het Leidsche publiek en dat uit de Omstreken heeft weten te winnen, is nu liier leider geworden. Wij hebben een kijkje in het nieuwe, geheel ge restaureerde magazijn momèn en wij zijn er hoogst voldaan uit teruggekeerd. Een col lectie, zooals wij zelden aantroffen en mooi geëtaleerd, zooals wij dat trouwens van den heer D. hadden verwacht, en merken' in overvloed. Noemen wij het bekende „Mooi- Gooi" en ..Notabel", waarmede de lieer D. met twaalf soorten uitkomt Vier dezer mer ken zijn door hem zelf gemêleerd. Wij twijfelen niet of de heer Devilé zal het hier druk krijgen. Vermindering van bewapening en weder zij dsche garantieverdragen. Aan de Tweede Kamer is overgelegd een afzonderlijk advies van twee leden der commissie van advies voor volkenrechte lijke vraagstukken, prof. Van Eysinga, en gep. luitenant-generaal II. L. van Oordt, belioorende bij de stukken, ingezonden bij den brief van den Minister van Buiten- landsche Zaken van 27 Juni. Dit advies luidt als volgt: Ondergeteekenden kunnen zich hiel ver- cenigen- met de in vorenstaand rapport ge uite meening, dat een algemeenegarantie, op de in Resolutie XIV aangegeven wijze lot stand gekomen, geen aanbeveling zou verdienen. Ec-n algemeene garantie is, zoo als ook in bovenstaand rapport wordt óp- gemerkt, door den Volkenbond gewild, en die wil komt in liet Grondverdrag duide lijk tot uitdrukking. Terecht spreekt dan ook de 3de Commissie in haar rapport aan de Derde Vergadering van den Volkenbond van een „mise en vigueur du pactc", die door een eventueel te sluiten „Traité de Garantie muluelle" zou worden verkregen. Dat daarenboven zulk een algemeen garan tieverdrag zou worden gesloten onder de auspiciën van den Volkenbond en een deel van het bondsreclit zou vormen, blijkt zoo wel uit den inhoud der Resolutie als uit de wijze, waarop zij is lot stand gekomen. Naar de meening van ondergeteekenden zou derhalve het tot-stand-komen van een deugdelijk algemeen garantieverdrag langs den in de Resolutie aangegeven weg toe juiching verdienen, daar een algemeene garantie in overeenstemming is met de grondgedachte van den Volkenbond en de aangegeven methode geschikt is zoowel om te geraken tot een belangrijke verminde ring der bewapening als om voor de Sta ten, die nog geen lid van den Volkenbond zijn, de gelegenheid open te stellen aan de garantie deel te nemen, terwij] juist in de algemeenheid van hst garantieverdrag de waarborg zal zijn Ie vinden, dat het niet zal zijn eon defensieve alliantie van de eene groep van Staten tegenover een andere groep. Of het algemeene garanlieverdrag deug delijk zal zijn, zal natuurlijk afhangen van de termen, waarin het zal zijn gesteld. Te dien aanzien zal de aanbieding van het ontwcrp-tractaat der „Commission Tem- poraire Mixte" aan den Volkenbondsverga dering dienen te worden afgewacht. Principieele dienstweigeraars. Op de vragen van den heer Van Zadc-1- hoff betreffende de wijze van berechting der principieele dienstweigeraars, antwoord de de Minister van Justitie: Dat niet stèeds bij eerste veroordeeling een langere vrijheidsstraf wordt opgelegd met ontslag uit den dienst, doch somtijds een veroordeeling tot kortere vrijheidsstraf zonder ontslag wordt uitgesproken, die dan dus den betrokkene gelegenheid geeft op zijn aanvankelijke houding terug te komen, is niet een verschijnsel van den laatsten tijd, doch heeft ook vroeger aldus gegolden. Evenmin is het instellen door den advo caat-fiscaal, ingevolge autorisatie van het hof op den voet der provisioneele instructie van appèl tegen vonnissen der krijgsraden 1 vlL W 'w L IJ ijl Cl U C XX draai te nemen legen perceel 127, met het in zake dienstweigeraars, iets van den laat- gevolg, dat een stuk van den muur werd gereden. Persoonlijke ongelukken hadden niet plaats, maar de bewoners werden door den schok onaangenaam gestoord en wisten niet wat zij er van denken moesten, toen het er naar leek of onverwacht hun huis zou worden afgebroken. Hedenmorgen te zeven uur geraakte een met een paard bespannen brik, waarop een vijftal bussen met melk, op den Haar lemmerweg tegenover de Raamstraat te wa ter. Het paard schrok voor een passcerende auto, sprong ter zijde en geraakte met het voertuig in de vaart- sten tijd. Alleen is het oogenblikkelijk het aantal appèllen wat hooger geweest dan ge woonlijk, hetgeen schijnt samengehangen te hebben met de omstandigheden, dat geoor deeld werd, dat de krijgsraden ten onrechte geen gebruik hadden gemaakt van de sinds 1 Jan. j.l. door het nieuwe .Wetboek van Militair Strafrecht geopende mogelijkheid om ontslag uit den militairen dienst te ge ven, zonder ontzetting van de bevoegdheid om bij de gewapende macht te dienen. Noch over de vonnissen, van krijgsraden en hof, noch over het uitlokken van appèl len door het hof. komt den Minister eem- gerlei zeggenschap toe. Den betrokkenen komt ook zelf het recht van beroep van de vonnissen der krijgsraden toe. De overbrenging van dienstweigeraars, wier zaak in appèl moet worden behandeld, haar Utrecht wordt noodig geacht, opdat voor de verdedigers gelegenheid tot beraad met hun cliënten zij, terwijl voorts het hof de persoonlijke verschijning van de beklaag den wenscht en dezen zelf, blijkens de er varing, op tegenwoordigheid bij de uitspraak prijs stellen. Heeft derhalve die overbren ging alleszins redelijken grond, de Minister is desniettemin bereid in nader overleg te treden over de vraag óf een verblijf der dienstweigeraars te Utrecht gedurende den ganschen tijd, van af de instelling van het appèl tot op de uitspraak, wel door het vorenaangegeven doel wordt geboden. Ove rigens heeft die vraag voor het oogenblik haar belang verloren, omdat de bedoelde gedetineerden allen reeds in verband met de te hunnen aanzien gevallen einduitspraak weder te 's-Gravenhage zijn teruggekeerd en thans geen enkele dienstweiL in hooger beroep aanhangig is In de gisteren gehouden zitting van de Prov. Staten van Zuid-Holland heeft de heer Visser van IJzendoorn (V.-B.) her innerd aan het aanstaande 25-jarige Regee- ringsjubileum v.an H. M. de Koningin. Hij stelde voor, het gevoelen van de groote meerderheid in een adres van hulde uit te drukken. Aan Gedeputeerde Staten kan de redactie van het adres worden overgelaten. De heeren Coltof (Comm.) en J. ter Laan (S.-D.) verklaarden aan dit adres hun mede werking niet^te kunnen verleenen, ten eer ste omdat zij in beginsel tegen den monar chalen Regeeringsvorm zijn, in de tweede plaats met liet oog op de tijdsomstandig heden, welke zij geenszins voor een groote huldebetooging geschikt achten. Het voorstel werd aangenomen met 54 tegen 12 stemmen. De Voorzitter deelde mede, dat de ver kiezing der leden van de Eerste Kamer waarschijnlijk op 24 of 27 Juli zal moeten plaats hebben. In verband hiermede zullen de leden voor de vergadering worden opgeroepen tegen 25 Juli of wanneer de verkiezing op 24 Juli valt, eerder. De Minister van Binnenlandsche Zaken heeft aan de Staten bericht, dat de ver kiezing van de leden van do Eerste Kamer zal plaats hebben op 24 of 27 Juli. De ean- didaatstelling geschiedt a.s. Dinsdag 10 Juli. Naar „'De Avp." verneemt, is dezer dagen te 's-Gravenhaga een confe rentie van chefs van militaire hospitalen gehouden, waarbij het opheffen van de mili taire hospitaal ernstig is overwogen. Het ligt n.l. in de bedoeling der Regeering, de verpleging der militairen aan burgerzieken- liuizen op te dragen. Het bestuur der Academie van Beel- dende Kunsten en Technische Wetenschap pen te Rotterdam heeft den Raad verzocht, in beginsel te besluiten, dat het gebouw van het voormalig postkantoor aldaar ver timmerd zal worden tot middelbare tech nische school, met de bedoeling, het gebouw tegen huurbetaling ter beschikking te stel len van de Academie van Beeldende Kun sten en Technische Wetenschappen, ten dienste van het nijverheidsonderwijs. Op Woensdag 4 Juli kwamen le Rot terdam bijeen de hoofdbestuurders van den Ned. Cenlr. Bond van Chr. Arbeiders in de Voedings- en Genotmiddelen, den R.-K. Bond van Bakkers, enz. en den Neutralen Bond in de Voedingsbedrijven. In deze bijeenkomst werd geconstateerd, dat de Alg. Bond van Arbeiders in het Bakkersbedrijf in gebreke is gebleven posi tief te antwoorden op de door bovenge noemde organisaties gedane voorstellen, om te beleggen een vergadering, waarin de arbeidersregeling in het Bakkersbedrijf en wat daarmede verband houdt, in tegen woordigheid van de patroonsbesturen, die de onderhandelingen over deze arbeids regeling hebben medegewerkt, een punt van bespreking zou zijn geweest. De besturen moesten, uit het uitblijven van dit antwoord, de weigering van den Alg. Rond om op deze voorstellen in te gaan, uonstateeren. Blijkens deze weigering stelt dus de Alg. B nd er gfen prijs op, dat ten opzichte van d - in verhand met deze arbeidsrege ling gerezen geschillen de noodige klaar heid kome; opdat deze geschillen in het be lang van de arbeiders en van het bedrijf tot oplossing worden gebracht. Bovengenoemde besturen concludeeren, dat deze weigering van den Alg. Bond mede niet bevorderlijk is voor de behoorlijke bc- drijfsverhoudingen, welke verhoudingen mede door h i opIreden van de onder scheidene patroonsorganisaties, builen liet georganiseerd overleg, ten zeerste zijn ver troebeld. De Provinciale Staten van Noord-Hol land hebben tot lid van de Eerste Kamer gekozen, in de vacature-J. Douwes Jr. (A. R.), voor do nog loopende zittingsperiode (tot den derden Dinsdag in September) mr. A. Slob (A.-R.) burgemeester van Haar lemmermeer. Gistermiddag is in Den Haag de eer ste vergadering van afgevaardigden van den Ned. Blindenbond gehouden, onder voorzitterschap van den heer W. B. Jacobs uit Amsterdam. Hot aantal leden is van 411 tot 356 ge daald; het aantal donateurs van 877 tot 796. Medegedeeld werd dat thans ruim 300 blinden gebruik maken van de vrijgeleide- kaarten op de spoorwegen. Blijkens het BINNENLAND. Verkiezing van de leden der Eerste Ka mer op 24 of 27 Jnli. Advies van de heeren prof. Van Eysinga en gen. Van Oordt inzake een algemeen garantie-verdrag. De Minister van Jnstiiie over de princi* pieele dienstweigeraars. Overwogen wordt de militaire hospitalen op te heffen. Aan de Hanze-Bank te Utrecht is voor- loopige surséance van betaling verleend. Geen goedkoops treinen naar Znid-Lim- bnrg. BUITENLAND. In de Belgische Kamer is het debat ovct de regeeringsverklaring gisteren voortgezet. Cnrzon heeft in den Engelschen Kabinets raad rapport nitgebracht over zijn bespre kingen met den Franschen en Belgischen gezant. Het Lagerhuis heelt de finantieele wet aangenomen met 279 tegen 145 stemmen aangenomen. financieel verslag bedraagt het nadeel ig kassaldo f93. Do voorzitter deelde mede, dat de heer Van Thienen, slechts tot 1 Ja nuari a.s. het penningmeesterschap zal waarnemen. Gisteren is te Utrecht de algemeenó jaarlijksche vergadering gehouden van de Vereeniging van Rijkswaterstaalspersoneel „Eendracht maakt Macht". De voorzitter, de heer W. van de Graaf, herdacht in zijn openingswoord het 25-jarig bestaan van de Vereeniging. Blijkens het jaarverslag telde zij op 1 Januari 1923: 952 leden, van wie er 854 in de 28 afdee- lingen zijn vereenigd. Van eenige^ fusie met Algemeen Nederl. Vakverbond en Nederl, Verbond van Vakvereenigingen wilde do vergadering niets weten, tenzij de verschil lende standpunten worden gewijzigd. Het voorstel van het bestuur in zake reorgani- salie yan de Vereeniging, waarbij 't hoofd bestuur opgedragen werd plannen en be groeting op te maken op welke wijze de be oogde reorganisatie (verdeeling van de Vereeniging in kringen) kan doorgevoerd worden, mits deze geen belangrijke contri- bulieverhooging medebrengt, werd na be spreking met algemeene stemmen aange nomen. Als leden van het hoofdbestuur; werden gekozen de heeren Kcyser en Kek hof voor het kantoorpersoneel en de heeren Visser en Verdonk voor de arbeiders. Des avonds was er een feestelijke bijeenkomst ter viering van het 25-jarig bestaan van de Vereeniging. Dc rechtbank te Utrecht heeft gisteren aan de Hanze-Bank aldaar voorloopige sur- céance van betaling verleend. Tot bewind voerders zijn benoemd: lo. mr. II. G. Hol- steyn, advocaat en procureur, voorzitter van het bestuur van de Spaarbank van het Nut van het Algemeen; 2o. de heer.G, Loeff, lid van de hoofddirectie van de Al gemeene Centrale Bankvoreeniging voor den Middenstand, en 3o. mr. R. van WoeL deren, advocaat en procureur. Tót deskundige werd benoemd, ten einde' binnen den termijn van drie maanden van gisteren af den door de schuldenaren over- gelegden slaat en verdere bescheiden te verifieeren, den toestand der bodls te on derzoeken en een beredeneerd verslag van zijn bevindingen uit te brengen, de heer J. "W\ Lucas, mededirecteur van het Amster- damsch Trusteeskantoor te Amsterdam. De rechtbank heeft ook aan de N. V. Hanzc-Spaarbank te Utrecht de gevraagde voorloopige surcéance van betaling toege staan en dezelfde personen als bewindvoer ders en deskundige benoemd. De rechtbank heeft in haar beschikkin gen o.a. overwogen, dat op de vergadering van schuldeischers der Hanze-Bank, waar 21/2 millioen aan vorderingen vertegen woordigd was, slechts één houder van een vordering van f700 zich tegen toesta«m van het verzoek had verklaard, en dat op de vergadering van schuldeischers der Hanze-Spaarbank, waar ettelijke honderd duizenden guldens aan vorderingen verte genwoordigd waren, slechts vijf houders van vorderingen tot een totaal bedrag van f 13,334 zieh tegen inwilliging van de ge vraagde voorloopige surséance van -betaling hadden verklaard. Een V. C. T. B.-vergadering, bestaan-; de uit meer dan honderd deelnemers, hoofdzakelijk ouderen en leiders, wijdde te Utrecht een middagbespreking aan de ver houding tusschen Kerk en V. C. J. B. Hierbij kwam duidelijk tot uil ing, daf nog zeer vele leden veel waarde hechtten aan bun Kerkgenootschap; dat zij echter in den V. C. J. B. veel ontvingen, dat de Kerk hun niet gaf, ofschoon, naar hun meening, het Kerkverband hun dit geven moest, hetgeen het hun moeilijk maakt hun liefde voor die Kerk brandende te houden. Eveneens oordeelden de vergader den, dat aan de Fusie-idee van de Vrijzin nige Kerken veel meer aandacht moest worden besleed. De vergadering was van meening, dat het vroeg of laat tot een fusi$ komen zal en moei, en dat dus de Kerke*

Leidsch Dagblad | 1923 | | pagina 1