HONIG'S Fotoatelier v.h. M. BQNGENAAR MAIZENA-PUDDINGEN LAND- EN TUINBOUW, ÏÏILUWE BIJN 46 [PIERRE SLEGTENHORST, PHOTOGRAPHE ART. UIT DE OMSTREKEN. Door Bosnië en Dalmatië. Algemeen bekende kiuali- teitsartikelen voor elke huishouding, w SPORT. j t—t Bij de alhier gehouden aanbesteding van een te bouwen gereformeerde kerk met kosterswoning aldaar, was laagste inschrij ver de firma Gebr. Bouwmeester, te Noord- .wijk, voor f 58.200. ZWAMMERDAH. Burger]. Stand. Overleden: P. v. d. Wolf 17 mnd. Gehmvd: C. v. d. Wal 28 jr. jm. en M. Locht 32 jr. jd. A. Dorrepaal 25 jr. jm. ien G. M. do Bruijn 23 jr. jd. P. Baars 84 jr. jm. en J. Woudenberg, 25 jr. jd. RECLAME. Uitsluitend le klas Vakkundig, Werk 8640 Aanbevelend HAARLEMMERMEER. Met den wo- (Mngbouw, waaromtrent op verschillende plaatsen dn deze gemeente zoo'n groote vooruitgang is waar te nemen, ging in den taatsten tijd ook gepaard een belangrijke vermeerdering Iran het aantal gezinnen. Op 1 Juli 1923 was dit reeds tot 5118 geste gen. Zondagavond had alhier op den Kruis weg een 14-jarig zoontje van den arbeider B. Het ongeluk van een fiets te vallen en leen pols te breken. Geneeskundige hulp werd ingeroepen. Gedurende de eerste zes maandien van 1923 kwamen in deze gemeente voor 1 geval van typhus2 gevallen ran febris typhoidea, waarvan een met doodelijken afloop; 7 gevallen van diphtheritis en 1 geval van roodvonk. In het afgeloopen halfjaar werden bij «den ambtenaar van den burgerlijken stand alhier 363 aangiften van geboorten gedaan en 140 aangiften van overlijden, terwijl 96 huwelijken werden voltrokken. In 1922 be droegen deze aantallen over hetzelfde tijd- ,vajk respectievelijk 349, 154 en 99 alzoo geen noemenswaardig verschil HILLEGOM. De hoer J. O. de Koning, Eoofcl der echool met den Bijbel, herdacht 1 Juli den dag waarop hij voor 25 jaar bij liet onderwijs kwam. Sinds 1921 is hij hier werkzaam. Maandag kwamen de kindereao zijner school in het gebouw „Patrimo nium^ samen om het jubileum to viereri. De heer J. van de Beid is benoemd tot boekhouder-penningmeester van de Ge deformeerde Kerk alhier, vacature wijlen 'den heer L. Stassen, Burgorl ijken Stand. On dertrouwd: A. C. van Leeuwen en M. flMmmcrs. - P. van Miegihem en M. van Saasen. Getrouwd: J. L. van Amerongen en fA. J- Steenvoorden. Bevallen: Th. J. L. Zwaaneveld— iVoskuijl D. E. Vreeken—Uri Z. M. M. van der Geest—Wagemans D. O. A. Van Tol—Brand D. M. S. van der Schrier—Jansen Z. Overleden: L. Boon wed. 'O. Schoe naker 63 j. A. Weel Wed. K. Leen wrik 65 j. KATWlJK-AAN-ZEE. Bij de gisteren gehouden afslag van haring werden de na volgende prijzen besteed: 133 kantje-s steur- jbaring f 13.50—13.25, en werden 30 kantjes pekelharing opgehouden tegen f 11.35 kantje. Op het onlangs afgezande gedeelte Buin ten zuiden van het dorp is men be gonnen met den bouw van 2 nieuwe wo- ningeD, ter hoogte van de Roest v. Lim- buTgstraat. Er is thans een praohtig mooi bouwterrein in gereedheid gebracht. Van Öe trawlloggere kwamen Maan dag t-e IJmuiden aan dé markt: KW 43, met f117; 44, met f517; 45, met f189; 46, met 1200; 116, met f210; 143,'mét f 684; 155 toet f 215 142, met f 36820, met f 368 19, toet f 189; 48, met f 944148, met f 196 5, toet f 232 21, met f385; 47, met f522'en 67, met f 2-11 besomming. Van de hai-ingvisscberij de logger KW 1, toot 16 last haring. NOORDWIJK-AAN-ZEE. Een gezel schap van Duitsche muzikanten trok giste ren door ons dorp en bracht op vele plaat sen goede stukken ten gehoore, waarvoor dan ook wel belangstelling was. Bij B., alhier in do Schoolstraat oe- merkte men Zaterdagavond dat het hooi broeide, zoodat alles moest worden uitge gooid. Het was gelukkig, dat men er di- Tect aan begonnen was, want het hooi was binnen al zwart. Naar we vernemen is de Oranje-Ver- eeniging alhier ook aan 't werk ter voor bereiding aan het feest voor het a.s. re geer i ri gej uhi 1 e u m RIJNSBURG. Aan de gisteren al- bier gehouden eerste aardappelenveiling waren 30 balen aangevoerd. De prijs bedroeg f 4 per baal. Gisteravond gaf het fafavekorps „Wil- helmina" in de muziektent alhier een open bare muziekuitvoering. Onder grooto be langstelling werd het uitstekend uitgevoerd programma door de talrijke belangstellen den aangehoord. WARMOND. Voor de leden van de Burgerwacht zijn op 5 en 12 Juli'Schietwed strijden met marga-patronen uitgeschreven. De wedstrijd zal plaats hebben op het ge wone terrein bij den heer P. Ramp. PLUIMVEE. Waar een wil is, daar is een weg. Er zijn nog heel wat menschen, die den ken, dat het houden van pluimvee gelijk staat met een loterijeen enkelen keer eens gelukkig, toaar meer ongelukkig. Ik weet het goed, dat er velo teleurstel lingen zijn, maar dat schrijf ik toe aan on kunde; men wil het niet eerst leeren; zonder eenige kennis wil men dadelijk veilig van stapel loopen. Dit gaat niet. Het vereischt studie, gij moet leetren uit de teleurstellin gen van anderenom niet dezelfde fou ten te begaan. De pluimveebladen moet gij lezen en bestudeeren, handboeken moet gij raadplegen, en met andere liefhebbers moet gij samenwerken, daarom moet gij lid wor den van de Pluimveevereeniging in uw buurt terwijl gij bezoeker van de tentoonstellingen moet worden, waar de keurmeesters en pluimveedeskundigen aan ii steeds den bes ten raad willen geven. Al deze dingen zul len dan medewerken, dat gij óok al de ge heimen leert kennen, zoodat het hou den van pluimvee geen loterijspel meer voor u zal zijn. Dit was mijn raad aan een jongmensch, die toch óók zooveel lust had om pluimvee aan te houden, en een en ander dan zóó uit te breiden, dat hij later ook een eigen hoen derpark zou hebben: Begin met het beste; hetzij met één-dag kuikens of jonge Rennen. Begin nooit met vijf of tien soorten gelijk, één soort; en blijf daar voorloopig bij, want elk ander soort moet weer anders verzorgd worden. Het hok moet naar de eischen des tijds ingericht zijn, tochtvrij, goed dak, licht en waar de zon in de donkere hoekjes kan ko men om alle ontuig te beletten om daar hun boerderij te beginnen en voort te zetten, ten koste van uw prachtig pluimvee, en uw zak. Begin met vroegbroed dieren, want gij moet u nu gaan toeleggen, dat uw hennen in den winter leggen. Hier is het, waar het voordeel van het houden van pluimvee be gint. Voorloopig zult gij toch nog niet be ginnen om pluimvee „alleen voer de mooie veeren" aan te houden. De verzorging moet tip-top zijD, voeder van het beste, gij kunt maar uitzoekeD, on der de vele adverteerders in de pluimvee bladen. Het beste is steeds óók het goed koopste; beter om iets meer voor iets veel beters te betalen, dan rommel te voeren, dat niet deugt. En voer dan op de rechte manier. En gij- weetgroen voedei is niet al leen wen schel ijk, maar beslist noodzakelijk. Hiervan kunt gij nooit te veel voeren; het houdt de dieren niet alleen in een goede conditie, maar verhoogt do eierproductie. Verder bestaan er geen geheimen om uw vroegbroed-kuiken8 tot winter-legsters. te maken. Beter pluimvee en meer eieren blijve de leuze. De waarde van pluimveetentoonstellingen, j De kleinste tentoonstelling is van groote waarde voor de pluimvee-industrie in heb «algemeen. Elke „show" brengt ons nader bij het doelwit. Als de „show" op een klein dorp gehouden wordt, dan is elke dorpbe woner daar, «al stelt hij of zij, in pluimvee weinig, belang iedereen is daar, daarom moet ik óók gaan. Een onzer vrienden was een groot liefheb ber van het nuthoen; hij gaf niets om do mooie veeren, die men op de tentoonstel lingen ziet mijn vriend was achter de eieren en niets meer. Toch beweer ik, dat hijzelf groot voordeel had van tentoon stellingen. „Shows" zijn niet alleen leer zaam, maar menigeen besluit na de tentoon stelling, om óók een paar kippen voor pleizjer aan te houden. Was de aankoop goed, dan, tien tegen één, begint men uit to breiden en staat men aanstonds op de voorposten der liefhebberij. Zie, hoe men bijv. in dichte drommen staat voor een „broedmachine'', waar kui kentjes uitgebroed worden terwijl men er naar kijkt. Hoor, hóe de damesdie dotjes van kuikentjes shoepeng vinden en bij de broedmachine zoo, maar een bestel ling doen. Het doel is bereikt; men begint. Men vraagt nog niet of het witte, zwarte of bruine hoenders zullen wordenhier voor is de kennis nog te zwakdat kómt later wel -Straks zal men wel uitvind#?, welke hen 't beste legt, en voor dat „soort" gaat men dan later uitsluitend in. Welk is het beste ras 1 Deze vraag hoort men nog zoo dikwijls, maa/r niemand kan deze vraag (naar waarheid) beantwoorden; dit ras moet nog geboren worden. Op tentoonstellingen hoort men ook dik wijls: Waar kan ik goede Witte Leghorn of Plymouth Rocks of Rhode Island Reds of W. Wyandotte kuikens krijgen Hier krijgt de man, die voor dit soort ingaat, ëen kans om te verkoopen. Men is vandaag uitslui tend met hoenders bezig en hier draagt de tentoonstelling vrucht voor het hoenderpark. Tentoonstellingen doen de menschen in- teekenen op de pluimveebladen en deze bla den bevatten de advertenties van den man of de vrouw, die iets te verkcopen heeft. En zoo wordt de industrie in het algemeen bevorderd. Door „shows" wordt men aangespoord om'beter pluimvee aan te houden, want er is een groot verschil tusschen de eene hen en de «andere. Keurmeesters zijn niet alleen kenners, maar ook liefhebbers, en zullen u steeds gaarne van dienst zijn als gij het beste wilt bézitten. Beter pluimvee cn meer eieren! blijve de leuze. RECLAME. Wees liever verstandig dan spijtig waarom niet heden een flacon Foster's Maagpillcn ge kocht Dit geneesmiddel wekt de lever op, regelt de vloeiing der gal, draagt zorg voor goede spijsvertering en houdt de ingewanden werkzaam. l>it beduidt reiner bloed, betere ze nuwen en een helderder hoofd. Prijs per flacon van vijftig versuikerde pillen f065; in apothe ken en drogistzaken. 8614 II. Als hoofdstad van Croatië cn Slavonic had Agram vroeger een slechts zeer be perkte bekendheid; nu gansch dit gebied met andere Oostenrijkscbe provincies toe gevoegd is aan het vroegere Servië, is het verdwenen, n^en spreekt nog slechts van Zagreb. Maar terwijl vele andere plaatsen in deze provincies, die hun naam ook in 't Slavisch vertaald zagen, overigens van de bevrijding niets heilzaams merkten, is voor Agram de naamsverandering samen gevallen met een geweldigen ommekeer ten goede. Vroeger waren Triest, Weënen, Boedapest en andere groote steden de cen tra, van waaruit handel, bankwezen en in dustrie slechts hun verlakkingen naar Agram zonden; thans echter is deze stad feitelijk de eenige, welke als economisch en financieel centrum van den nieuwen Yoego-Slavischen sjaat kan optreden. Zeker, Beograd (den naam Belgrado kent men op den Balkan niet) mag niet verge ten worden, maar deze Servische residen tie is in het nieuwe rijk niet het hart van den staat geworden. Beograd heeft slechts in politiek opzicht beleekenis als zetel van regcering en parlement, maar moest de lei ding op commercieel en financieel gebied afstaan aan Zagreb, .gelijk b.v. Milaan Rome overvleugelde. Daardoor vertoont Zagreb een merk waardig mengelrqoes van het primitieve en het moderne, "dit laatste vooral tot in zijn uilersten doorgevoerd. Er wordt in Zagreb' met geweldige snelheid gebouwd, bank- en handelspaleizen verrijzen in de hoofdstraten, de villa's van hun directeu ren in de aardige bovenstad, waar men in de villawijken en uitgestrekte parken niet gelooft in een Croatische sl.ad te zijn. Maar deze zelfde kringen, die Zagreb tot een EuTopeesche handelsstad vervormen (op den Balkan rekent men zich zelf gewoon lijk niet tot Europa!), kunnen zich toch nog niet zoo gemakkelijk aan het nieuwe leven aanpassen cn' vervallen in hun kleeding en mondaine genoegens tot een ander uiterste. Nergens ziet men zulke gedurfde dames-toiletten en zulke hyper-moderne dandy-cosluums dragen als in Zagrebs stralen; liet zal eenige jaren duren, voor men, als de roes van het nieuwe voorbij is, zal geleerd hebben, maat te houden. Naast de bankpaleizen én hotels slaan de oude huisjes, die op afbreken wachten; naast de flaneerende fatten loopt de Croa tische boer in zijn witte kléeren met don ker, geborduurd vestje, zijn vellenmuts op, de weitascb opzij. Op de markt wemelt het van vrouwen uit den omtrek in de inheem- sche kleederdracht, veel wit, veel rood; en men verkoopt er niet alleen groente en vruchten en, wat men overigens op een markt verhandelt, maar evpngoed nog de groote platte brooden en maïslcocken. Elec- trische trams en ossenkarren op lage wiel tjes rijden broederlijk naast elkaar en op de treden v<}tV het royale slation zit het zelfde rijtje bedelaars en wachtende vierde klas-passagiers dat men bij elk Bosnisch stationnetje aantreft. Zagreb heeft overigens alle kans op een succesvolle ontwikkeling tot een Euro- peesche stad; de enlrée van het station af, door plantsoenen en langs breede boule vards, is gunstig en men doet alle moeite, om aan de vraag naar kantoren en wonin gen tegemoet te komen. Toch is Zagreb nog de eenige stad, waar men niet zelf zijn hotel mag kiezen, maar van de politie een kamer krijgt, de kans loopend, om bij een particulier terecht te komen of met z'n vie ren in één hotelkamer gedeponeerd te wor den. Blijkbaar maakt het gebrek aan hotel ruimte deze eigenaardige distributie nog steeds noodig. Voor mij was Zagreb de eerste Yougo- Slavische stad, welke ik bezocht; de v?le uren, welke ik er moest doorbrengen eer de trein naar Banjaluka ging (men houdt hier van ruime spelingen!) bracht ik hoofdza kelijk door op de typische markt, waar een ruiterstandbeeld van den nanus Jeïa- cie zijn kromsabel dreigend uitstrekt naar een reeks bankgebouwen. Daar is het steeds druk, de hoofdstraten komen op dit plein uit en het marktgewoel vermeerdert de drukte. Croatische vrouwen, manden vol brood op het hoofd dragend, verzame len zich in een rustig hoekje tegenover .den Dom met zijn fraai gebeeldhouwd portaal, deel, uitmakend ^an het door muren cn to rens omsloten bisschoppelijk paleis; hier staan nog oudof.r lage huisjes, loopen nog ganzen over de hobbelige "straat, kortom heeft het landelijke nog de overhand op de stad. Maar om Yougo-Slavië zelf. te leeren kennen, moet men toch het binnenland in, ver van deze stad, waar de gesprekken in de mondaine restaurants slechts één on derwerp hebben: hoe hoog slaan Parijs en Zurich vandaag cn hoeveel procent is de Dinar dus gestegen? De valuta-speculatie viert in Zagreb hoogtij. Ia nam dus het treintje naar Banjaluka, dat mij zou brengen tot het punt, waar Bosniö's spoorwegen ophouden en het ver keer alleen per rijtuig verder gaat. De Bos nische spoor heeft geen haast; men doet over een afstand van 200 K.M. een genoeg lijke 12 uren! Aan het loket merkt men al, dal de trein naar het platteland voert; men staat in d? rij in zeer „gemengd" gezel schap (voor alle vier klassen in éen loket) en wordt met z'n neus in de schapenvacht van zijn voorman gedrukt als een troep luidruchtige boe renjongens in soldatcnkleeren hun onge duld uiten door cp te dringen, aan welk spelletje ten slotte de dienstdoende nhlitifir op hardhandige wijze een einde maakt. Het is .mij niet gelukt, 't verschil uit te vinden tusschen dc legersóldaten cn de militairen, welke in de steden politic-dienst doen, op de stations dc orde handhaven e.d.; men vertelde mij wel, dat deze laatsten geen echte militairen zijn, maar onderscheid in uniform is er niet en op dén buitenlander maakt Yougc Slavic dan ook een indruk van geweldig inilitafiristösch' te zijii en een leger to bezitten, veel le groot voo-r het land, veel te duur ook met hgt oog op de groote bedr.ageu, welke voor den aanleg van vele RECLAME. OVERAL VERKRYGBAAR.lWiÉS ■SC- - 8634 noodzakelijke wegen, spoorlijnen e.d. noo dig zullen zijn. De reis ging dus naar Banjaluka, een rit door golvend bergland, vaak langs berg riviertjes; is in den beginne het landschap nog vrij gewoon, dit verandert als de Bos nische grens overschreden wordt en het Mohamedaansche element in de bevolking zich vertoont. Voor ons /Westerlingen is dat een sensatie; plots ziet men aan een kleio stationnetje kerels in colbertje met een fez op; even later stappen heusche Turken het perron op, gekleed in hun wijden, van ach teren zakvormig neerhangenden zwarten broek, rooden of groengelen gordel, tulb.and en verder toebehooren. Dan komen er klei ne meisjes in lichte, kleurige harembroekjes, op klepperende houten muiltjes, met een doek over het hoofd en ten slotte het voo-r ons meest frappante, de vrouwen in hun sluierdracht. De Bosnische vrouwen schijnen tot een zeer zedige menschensoort te behoorenge ven Arabische geloofsgenooten ten minste nog hun oogen aan de publieke belangstel ling prijs, deze dames verbergen hun ge- heelc gelaat evenals him gansche aardsche omhulsel in een wijden mantel, over het hoofd geslagen, op het voorhoofd van een gewoonlijk zwarten lap voile voorzien, welke haar zelf wel eenig uitzicht toestaat, m«aac van buitenaf ondoorzichtbaar is. Witte, zwar te, grijsbruine en blauw-gestreepte stoffen schijnen het meest in den smaak te vallen, maar in de steden ziet men ook modieuze costuumpjes in andere kleuren. Als ten slotte de Mohamedanen de Chris tenen in den trein verdrongen hebben en men verder reist in gezelschap van eenige zwijgende Turksche gesluierde schoonen mitsgaders een nog ongetrouwde jongedame, die het maar zoo half goed vindt, haar ge laat aan de blikken van een vreemdeling te moeten bloot-stellen, is men geheel in een Moslemland verzeild geraakt; Turksche huisjes niet hun getraliede vensters staan langs de spoorbaan, karavanen kleine paard- jes met ontzaglijke vrachten hout, door Bos- niaken gedreven, dalen de bergpaadjes af naar de dorpen, waar overal tusschen het groen de witte minarets opduiken. Dat is wel een der bekoorlijkste kenmerken van een Mohamedaansch dorp; elk gehucht, hoe klein ook, heeft zijn moskeeën, in de groo- tere plaatsen telt men ze bij tientallen, en naast al deze staat de minaret, meestal wit gepleisterd, welke, boven daken en boomen uitstekend, een factor in het landschap vormt van buitengewoon Oostorsch-aan- doend karakter. Als de zon schijnt op zulk een Bosnisch dorp, met zijn doffe, grijze of houten daken, zijn het do slanke, blanke minarets, welke, glanzend in het feil© licht, de egalo huizenmassa breken en het aspect op bekoorlijke wijze verlevendigen. Zoo wist ik mij al vrijwel in Turkenland, toen 's avonds Banj«aluka bereikt werd; mijn Baedeker had me geleerd, dat het van het station tot het hotel slechts enkele passen was en dus ontdeed ik mij, hoewel met moeite, van do opgedrongen hulp van een bende al te gedienstige "vuile Bosniaken, die met alle geweld mijn koffer sjouwen wildeD. Mijn eerste Bosnische diner bestond uit sehapenvleesch, een lekkernij, welke ik he laas nog menigmaal onderweg voor hef zou moeten nemen; overigens liet de verzorging hier, in het hartje-van Bosnië, niets te wen- schen over, een ervaring, welke ik ook in andere plaats,en opdeed. H. J. VAN BALEN. (Wordt vervolgd). athletiek. De wedstrijden van Pro Patria. Te Rotterdam zijn de internationale wed strijden gehouden van Pro Patria. Ver schillende Nederlandsche records werden verbeterd. De resultaten waren: Polsstokhóogsprmgen internationaal: Ne- derlandsch record: 11. J. M. de n6"» 3 517; 1. J- van Wijk, Pro Patria, Roller- dam M. 3.20, 2. W. Ceelcn, Pro Patria, Zeg- waart M. 3 05, 3. II. Splinter, de Athlcet, Vlaardingen, na loting met H. Etienne van D. H. C„ Delft M. 3. 800 M. haröloopen voor nieuwelingen: Nederlandsch record A. Paulen 1. J",1"' 58.0 sec.; 1. C. van Unen, V. I. O. D., Prin- cenhage in 2 min. 111 sec., 2. J. Stoltcn- kamp, Blauw Wit, Amsterdam in 2 min. 10.6 sec., 3. L. Looi, Het Zuiden, Rotter dam, 4. li. Visser, Fcijeiioord Rotterdam. 110 M. hordenloop, internationaal: Ne derlandsch record O. E. van Rappard 16 sec.; 1. O. E. van Rappard, V. E. L., Den Haag 15.5 sec. (rerordvcrbetcring met een halve reconde), 2. L. Spel, Blauw Wit, Am sterdam 15.8 scc„ 3. J 11. van Kampen, V. E. L„ Den Haag 17 sec. Afslandsloop „Dwars door Rotterdam circa 17 1/2,. K.M. internationaal 1. Kiraly Pak van 'de Budapesler 'K. A. O. F. (Hon garije) in 1 uur 36 sec., 2. Jules d'Hacnens (La Gantoise, Gent) in 1 uur 1 min. 18 sec.. 3. Air.e Proot (Le Gantoise, Gent) in 1 uur 2 min. 36 sec., 4. T. Sprong (D. O. S., Ro£-« terdam), F, Verbeke (Athetiek club Gap-1 pellen, Antwerpen), 6. A. van Overdam' (Pro Patria, Zegwaardt), 7. L. Baes (Athle tiek club Capellen, Antwerpen), 8. L. Ver.-» meulen (Athletiek club Cappellen, Antwerp pen). 4 maal 100 Meter Estafette voor Ver» eenigingen aangesloten bij den Turnkring voor Rotterdam en Omstreken. Neder landsch record 44 3/10 sec., V. E. L. Deh Haag. i 1. Hercules I (Rotterdam) 47.5 sec., T. H. 0. R. (Schiedam) 48.2 sec., UlyseS, Rotterdam) 48.4 sec. 1500 M. bardloopen, internationaal: Ne-« derlandsch record A. Paulen 4 min. 13 s.jj 1. Ch. Krol, Zwaluwen, Den Ilaag 4 mins 16.5 sec., 2. J. Huybers. Neptunus, Rotter-i dam 4 min. 22.8 sec., 3. K. van Egdom) Tubantia, Antwerpen, 4 min. 24.3 sec., 4. Van der Wel, V. E. L., Den Haag, 5. B. van Uyden, D. II. C., Delft. 80 M. bardloopen dames' internationaal Nederlandsch record A. v. d. Blankevoort 10.7 sec.: 1. E. van Truyèn, Memina Club" 10.2 sec., 2. R. Silem, Femina Club', Bru^ sel 10.6 sec., 3. A. de Boeck, G. S. V., Rot-* terdam, 4. R. Franken, Hercules Hebe, Enschede. 100 M. bardloopen internationaal: Né" derlandsch record J. Gryseels 10.8 sec.: 1. W. Veniet, V. E. L., Den Haag 10.8 sec., 2. H. Cocquyt, La Gantoise, Gent 11 sec., 3< J. II. Kampen, V. E. L., Den Haag, 4. Mt van der B&;ge, Het Noorden, Rotterdam. 1500 M. snelwandelen internationaal:; Nederlandsch record C. A. Gubbels 6 min. 21.7 sec.: 1. Arthur Schwab, Bern. Zwiti seriand in 6 miD. 11.9 sec., 2. G. A. Gub-. bels, Pro Patria, Rotterdam in 6 min. 12 sec. (Hierdoor heeft Gubbels het Nederi landsch record, dat op zijn eigen naam' slaat, verbeterd), 3. II. Keemink, H. A. Va Den Haag, 4. Chr. Ivragt, Pró Patria, Rot terdam. t 400 M. bardloopen internationaal: Ne-* derlandscli record J. Gryseels 51.4 sec.: L Ch. Bovens, V. E. L., Den Haag 52.4 sec., 2. L'. van Iloorick, La Gantoise, Gent 53.9 sec., 3. J. de Cler, V. E. L., Den Haag, 4. F. Bergfelt, A. A. C., te Amsterdam. Speerwerpen internationaal: Neder landsch record M. van der Linde M. 53.925 I. G. W. Schild, Blauw Wit, Amsterdam M* 40.60, 2. "W. Ensink, A. A. C., Amsterdam -M. 42.93, 3. J. van Wijk, Pro Patria, Rot terdam M. 39.60, 4. P. J. J. Huybers, Nep tunus, Rotterdam M. 36.05. Viermaal 100 M. estafette internationaal Nederlandsch record 41.6 sec. V. E. L'. Deh Haag: 1. V. E. L. Den Haag. 44.4 sec., 2< Sparta, Rotterdam 46 sec., 3. Pro Patria, Rotterdam 46.3 sec. Viermaal 80 M. estafette voor dames in ternationaal: 1. Femina Club, Brussel 43.8 sec., 2. Hercules-Hebe, Enschede 44.4 sec,, 3. G. S. V., Rotterdam 45.6 sec. 5000 M. hardloopen koppelrace interna tionaal: 1. de Zwaluwen, Derr Haag 13 min. 57.4 sec., 2. La Gantoise, Gent 14 min. 4.8 sec., 3. Trekvogels, Den Ilaag, 5000 M. snelwandelen internationaal Nederlandsch record Aug. Scholte 24 min, 35 sec., 2 C. A. Gubbels; Pro Patria, Rot terdam 24 min. 11.7 sec. (Gubbels heéfï dus het Nederlandsch record verbeterd), 3, Chr. Kragt, Pro Patria, Rotterdam 35 min* 12.5 s'eó.', 4. Paul Wanzelik, Genève. 2000 M. relais internationaal: 1. Vx E, L., Den Haag in 4 min. 21.4 sec., 2. La) Gantoise, Gent in 4 min. 50.5 sec„ 3. Pro! Patria, Rotterdam 4 min. 30.8 sec. VOETBAL. 11 Zuidelijk district. Op tie vergadering van het Zuidelijk dis trict is besloten tegen het bestuursvoorstel,? betreffende de nieuwe competitie-indeeling te stemmen, omdat een dergelijke uitbrei ding der eerste klasse niet kan zijn in het algmeen voetbalbelang. Ook de instelling, van een 4e klasse achtte men, althans voor het Zuiden, ongewenscht. WIELRENNEN. 3 De Zesdaagsche te Londen. Ook KI. van Nek zal deelnemen aan de Zesdaagsche, welke van 9Ï5 Juli te Lon den wordt gehouden. Vermoedelijk zal hij een koppel vormen met den Italiaan Verre, zegt het „Hbld." ZWEMMEN. 3 Nationale kampioenschappen. Zondag vonden to Zaandam nationale wedstrijden plaats in aansluiting met den 2 K.M.-wedstrijd van Zaterdag. Het kam- piocneehap van Nederland, snelzwcmmèn,. vrije slag, 100 M. werd gewonnen door O., Hogenstein (A.Z.) in 1 min. 13 S/10 sec. Dd Dolfijn won het kampioenschap 5 x 50 M, estafette, in 2 toin. 47 2/5 sec. LAWN-TENNIS. 3 De Anglo-Dutch-wedstrijden. 'A De eindwedstrijden van de wedstrijdem van Anglo Dutch hebben het volgende re- sultaat gehad': _--v Heoren-enkelspel: Nauta slaat -„Dijk-1 mans", 6—3, 63.

Leidsch Dagblad | 1923 | | pagina 6