Eindelijk weergevonden No. 19423. LEIDSCH DAGBLAD, Dinsdag 3 Juli. tweede Blad. Anno 1923. m GEMENGD NIEUWS^ Begrafenis-Onderneming KEEREWEER De Excursie van Ned. Land bouwers naar Noord-ltalië. UIT DE RIJNSTREEK. FEUILLETON «Gisternamiddag tusschen jhjf en acht uur is ingebroken in het huis Voorschoten, bewoond door de familie Holwcida. De bewoners waren afwezig en 'de dienstbode bemerkte bij haar thuiskomst flat alles was omvergehaald en doorsnuffeld. Men had zich door verbreking van een ruit $öegaog weten te verschaffen aan de achter zijde der woning. De politie is terstond ge waarschuwd en stelde een voorlcopig onder hoek, in. Goud, zilver en geld is gestolen, j Te Amsterdam is een gede e 1- '|e van het nieuwe viaduct, dat van het Wes telijke stationseiland lot de Houtmankade jftToopt, in dienst genomen. Na vier jaar ar- 11 beid is dit werk dus thans gereed gekomen. Nu zal eerst het oude viaduct gerepareerd worden, waarmee zeker nog een half jaar "gemoeid zal zijn. Zijn deze werkzaamheden E beëindigd, dan beschikt de spoor daar over 11 yier sporen, i Op de Kattenburgerkade te [Amsterdam zijn 35 000 sigaretten in be- slag genomen, daar zij niet van banderol- Ion waren voorzien. 'Het partijbestuur der Com- faLunigtische Partij heeft, naar „De Tribune" Kededeelt, beraadslaagt over den financi- Jèelou toestand van dit blad. Het resultaat 5s geweest, dat liet bestuur het niet moge lijk acht het blad langer te handhaven, ten- fcij er van de partijgenooten en geestverwan- Jt^n een buitengewone hulp komt. Do toe- I fcfcand is uitormate kritiek. Het partijbestuur aldus wordt verder medegedeeld zal Volhouden zoolang het kan; maar het kan zonder buitengewone hulp slechts een kwes- itie van dagen zijn. Er zijn binnen enkele ilagen minstens f 3000 noodig, om de meest dringende schulden af te doen. Gisternacht is tnhet Apel- Üoornsch-Diorensche kanaal nabij de Span- kerensehe brug een met pakken papier be- Jaden sohip omgeslagen. De deklast kwam yoor een groot deel in het water terecht efc het schip kwam op zij te liggen. Met touwen aan de boomen werd voorkomen, dat het schip verder kantelde. Met het lich ten van de lading is dadelijk een aanvang gemaakt; het zal evenwel wel een paar da gen duren, voor de lading is gelost en de pakken papier en kunstmest opgevischt 1 zijn. Tot zoolang is de vaart van Apel doorn Daar Dieren en terug gestremd. Te Doetinchem is een geval van hondsdolheid geconstateerd. Een achtjarig jongetje is door het dier gebeten. Een muilkorfbevel is reeds afgekondigd. De groote kersenveilin- gen te Eist zijn aangevangen. Het gewas is later dan ooit zoodat volrijpe kersen de eerste week nog wel niet te verkrijgen zul len zijn. Hetgeen thans aangevoerd wordt is nog rood. maar doet niettegenstaande dat, buitengewoon hooge prijzen. Deze zul len echter spoedig zakken, want er kómen kersen genoeg; evenals bessen, aardbeien Jen frambozen. Dat het zachte fruit tege lijk aan de mark komt, zal natuurlijk op 1 de prijzen invloed hebben. Het kersenfruit I is niet zoo mooi van stuk als gewoonlijk, de vrucht toont duidelijk de sporen van I 'ongelijken groei; daarenboven blijven de kersen klein tan stuk. Men bericht uit de Be- ituwe, dat daar de prijzen voor groeae kruisbessen voor de Engelsche markten ge ducht aan het zakken zijn. Aanvankelijk liepen de prijzen op van 11 tot 12, tot 13, zelfs tot 15 3/4: cent, maar er werd zooveel door de telers aangevoerd, dat spoedig deze prijzen gingen dalen. De groene kruisbes- i sen worden te Eist geladen en in verzegel de wagons naar Rotcrdam gevoerd, nadat 1 eerst de ambtenaar van den phytopatholo- gischen dienst controle op Meeldauw heeft gevoerd. Gisternamiddag h e eft i n 't gezin van den postbeambte Van Tienen, in de St.-Maarlcn-straat te 's-Hertogenbosch, r een geval van vergiftiging voorgedaan. Men had nog wal soep van den vorig en dag over gehouden, die in een geëmailleerde pan be waard was. Hiervan gebruikten man, vrouw en vier kinderen. Na het middagmaal ging de postbeambte naar zijn post op den trein, doch werd. hevig ongesteld. Hij kreeg hevige krampen en moest braken daarna werd hij naar huis overgebracht, waar men de overige huisgenooten in denzelfden toestand aantrof. Acht kinderen, die geen soep ge bruikt hadden, mankeerden niets. Dadelijk was geneeskundige en geestelijke hulp ter plaatse. De vergiftigde personen zijn naar het ziekenhuis overgebracht, waar het voed sel verwijderd werd. De dokters hebben, zoo wordt aan „De Tel." bericht, hoop op een goeden afloop. Het overschot van het mid dagmaal en het keukengerei zijn in beslag genomen. In de stoom z u i v e 1 fa br ie k „Erica" te Zelhem is een inbraak gepleegd, die in den nacht heeft plaats gehad. Ver mist wordt bijna f 13.000. De politie stelt een nauwkeurig onderzoek in en als des kundige der justitie arriveerde dr. W. F. Hes- selink, te Arnhem, die het onderzoek leidt. Het voorloopig onderzoek is door den burge meester van Zelhem geschied. Het Militair Hospitaal te Kampen is definitief opgeheven. Het goed ingerichte gebouw met zonnigen tuin is ten gebruike afgestaan aan de plaatse lijke stichting tot bestrijding der tuber culose. De kippen houder ij wo r d t, zoo meldt men uit Old-Ambt, dit jaar voor ve len een onvoordeelige zaak. Door het aan houdende regenachtige weer en de koude is do kuikenfokkerij voor een groot deel mis lukt, terwijl de kippen.tot heden zeer slecht hebben gelegd. Hierbij komt nog, dat de prij zen der eieren, in vergelijking met voor gaande jaren, laag zijn. Verkeerd begrepen. „De tijd zal komen", riep een spreker over vrouwenrechten geestdriftig uit, „dat de vrouwen ook het loon van den man zullen krijgen." „Zeker", riep een kleine man achter in cfe zaal uit: „Ik draag het mijne al eiken Zaterdag aan mijn vrouw af." RECLAME. CREMATIE, AUTO-TRANSPORT OPGERICHT 1871 AALMARKT 16 TELEF. 801 7797 XHI. (Particuliere Correspondentie.)" Nadruk verboden. Italiaansche steden. Milaan. De Po-vlakte is een gebied, waar de mensch reeds vroeg tot beschaving en ont wikkeling kwam en dat ook in later tijd, in de middeleeuwen, zich in grooten voorspoed mocht verheugen. Zoowel van dien oudsten lijd als van later dagen, zijn vele schoone herinneringen bewaard gebleven. Wie onze artikelen heeft gevolgd, zal be grepen hebben, dat den excursionisten niet veel tijd is gelaten, om op hun gemak het mooie en merkwaardige van de steden, waar zij kwamen, in oogenschouw te nemen. Lange tochten, groole afstanden en officieele maaltijden, namen ons te veel in beslag, zoo dat het meestal alleen mogelijk was, in een „verloren" uurtje even iets van de stad te gaan zien. Wij zijn daardoor niet in staat, den lezers een volledig overzicht te geven van de kunstschatten, welke in Noord-ltalië zijn te vinden, maar kunnen alleen meedee- len, welken indruk de steden' op ons maak ten en welke 'historische momenten een be zoek ten volle waard zijn. Wij kwamen het eerst te Milaan, een stad van ruim 700.000 inwoners, dat is iets min der dan Napels en iets meer dan Rome. Het is echter de voornaamste handelsstad van het rijk; hier klopt het hart van het Ita liaansche zakenleven. Het zij terloops opgemerkt, dat Milaan de hoofdstad is van Lombardije, een naam, die bij den Hollander herinneringen opwekt van minder optimistisehen aard. Lombardije nam n.l. van ouds een belangrijke plaats in de fi- nancieele wereld in; geldhandel en bankwe zen kwamen er vroeg tot ontwikkeling. Het was toen al geen zeldzaamheid, dat men ge noodzaakt was, het' een of ander te belee- nen en ook nu wordt er in ons land nog wel eens iels ..naar den lommerd" gebracht. Deze uitdrukking is afkomstig uit den lijd, toen personen uit Lombardije in ons land dergelijke instellingen vestigden. Milaan is een stad van automobielen, die zich met angstwekkende snelheid langs de straten voortbewegen. Bij aankomst valt dit al op; het geheele stationsplein slaat vol taxi's. Deze zien er althans van buiten tt- netjes uit, alle uniform gelakt, waarin het rood den boventoon voert. We troffen het, dat het bij onzen aan komst regende. Daardoor hadden we de ge legenheid, de snorders in hun kracht te zien. Het is een heerlijk gezicht, die oufte kerels, diep in hun cape gestoken, te zien zitten on der de kolossale regenschermen, die in een koker op den bok zijn gestoken. Komt er een vrachtje, dan gaat het er met een goede snel heid van door, want bepaald zachtzinnig wordt er met dé paarden niet omgesprongen. Van dierenbescherming schijnt de Italiaan nooit te hebben gehoord; de wijze, waarop wij de paarden en buiten op de wegen de ossen somtijds zagen mishandeld, is meer dan ergerlijk en wij gelooven, dat de Italiaan in dat opzicht niet van wreedheid is vrij te pleiten. Het treft den vreemdeling in Milaan en ook in de andere steden van de Po-vlakte, dat de huizen dikke muren en zware daken bezitten, terwijl de ramen zijn voorzien van houten jalouzc-luiken. De eersten bewijzen hun diensten, beide in den warmen zomer en den kouden winter en de laatsten dienen om het felle zonlicht overdag te kunnen we ren. Ook bij boerderijen en stallen heeft men dezen bouw toegepast. De bestraling in de steden, welke wij za gen, is zoodanig, dat lijders aan eksleroogen er zeker geen dansje op zullen uitvoeren. In de hoofdstraten heeft men echter in het mid den één of twee breede (granieten) banden aangebracht. Deze banden zijn zoo breed gemaakt, opdat wagens van verschillende afmeting tusschen de wielen er op kunnen blijven rijden, zonder' de keien te raken. Het verkeer in de sleden houdt steeds links, op de buitenwegen wijken de voertuigen rechts uit. Tegen deze merkwaardige regels wordt echter nog al eens gezondigd, zooals we op onze autotochten konden vaststellen. Het viel ons op, dat in de buitenwijken van een stad als Milaan die nog wel de zindelijkste van Italië heet le zijn de be straling ontbrak. Toen we de bevloeiings werken hadden bezichtigd, voerde onze weg langs straten, waar de modder meer dan 2 d.M. dik lag én konden wij gadeslaan, hoe talrijke jeugdige, halfnaakte Italiaantjes van een verkoeleiid modderbad genoten vlak voor de deur van hun huis In het centrum van de stad is een druk verkeer van voertuigen, zoowel als van voet gangers. 's Avonds zijn deze laalsten sterk in de meerderheid, maar dames worden on der hen dan slechts zelden aangetroffen. Men deelde ons mede, dat 'de Italiaansche vrouw des avonds weinig uitgaat en veel zorg be steedt aan het gezin. De-moeder wordt in Italië zeer hoog geschat en in verband daar mede heeft menin het land een groole Ma- ria-vereering. Boven het altaar in de kerk troffen wij meermalen het Maria-beeld aan. Evenwel wordt, althans in naam, Christus als het hoofd der kerk geëerd. Aan prachtige kerken is Italië rijk en de dom le Milaan is wel een der meest beroem de. Het is een meesterwerk van gothische ar chitectuur. Het kolossale kunstgewrocht slaat aan het groote plein de „Piazza delle Duome" en daardoor komt het indrukwekkende ge bouw beter uit dan büv. de dom te Keulen. De grootte van de Milaansche kathedraal is geweldig. Het grondvlak beslaat 11.700 vier kante Meter, d. i. dus meer dan 1 H A. waarvan 2000 vierk. M. komen voor reke ning der muren en pilaren. De lengte is 148 M., de breedte van het dwarsschip 88 M. en de hoogte 46 M. Nochtans is de koepel 68 M. hoog en verheft het Mariabeeld op de toren spits boven den koepel zich tot 108 M. In letaal wordt de kerk door 2300 marmeren beelden versierd. Het inwendige is eveneens rijk aan mar mer tan allerlei kleuren en het effect dat ont slaat, wanneer de zonnestralen door den koe pel in de kerk en op het altaar vallen, laat zich niet beschrijven. De koorvensters, die beroemd zijn vanwege hun glasschilderin gen, welke eenige honderden tafreelcn uit het Oude en Nieuwe Testament voorstellen, zijn de grootste der wereld. De kathedraal kan 40.000 menschen bevatten. De beroemde Italiaansche opera is even eens te Milaan. Het gebouw is slechts een minuut of 5 loopen van den dom verwijderd. Het is zeer hoog en heeft niet minder dan 5 galerijen. De ingang is echter niet te verge lijken met dien .van de opera te Parijs, welke de mooiste is, dien wij ooit hebben gezien. Bezienswaardig zijn verder het oude kasteel, thans als museum ingericht. Musea met vele kunstschatten heeft Milaan trou wens meer. Wie tijd en gelegenheid heeft, moet echter niet verzuimen, de beroemde muurschildering van Leonardo da Vinei le gaan zien, welke het laatste avondmaal des Hceren voorstelt, en zich bevindt in een oud klooster. De stad bezit voorts enkele, keurig aange legde parken. Vooral 's Zondagsmiddags is het aardig daarin een kijkje le gaan nemen. Het wemelt er dan van kindermeisjes uit de provincie, in hun typische Lombardische dracht, die sterk spreekt door de helle, fris- sche kleuren, maar lang niet zoo smaakvol is als onze Zuid-Bevelandsche, die niet wordt overtroffen. Hoewel tal van kinderen in het park speelden en er voor zoover wij al thans konden nagaan weinig toezicht door den „boschpiet" werd uitgeoefend, ging alles in de grootste orde toe. We kregen allerminst den indruk dat de jeugd naar het park ging, speciaal met het doel om „de zwo&ne te p sten", zooalsmen le Amsterdam deze sport gemeenzaam pleegt uit le drukken. Aan sport doet men te Milaan anders wel; tic stad bezit een groole „arena". Degene, die echter door dit woord verschrikt, aan vreese- l'jke stierengevechten zou gaan denken, kun nen we misschien terstond geruststellen met de mededeeling, dat men hier slechts men schen met elkaar laat vechten. Nog voor een tweetal weken werd in deze arena, onder groot enthousiasme der aanwezigen, een landgenoot door een Italiaan tegen de vlakte geslagen. Het beroemde kerkhof is van deze plaats niet ver verwijderd. De gebouwen zijn mo numenten en imponeerend, maar de luxe van de graven gaat alle beschrijving te boven. Er beslaat een ware wedijver tusschen de rijke families, wie wel het mooiste en meest kostbare grafmonument weet te bouwen En daarbij wordt op marmer niet bezuinigd. Het geheel maakt daardoor een grootschen en bij zonderen indruk, welke bijv. met het even eens beroemde kerkhof van „Père Lachaise" tc Parijs niet kan worden vergeleken. Merk waardig is, dat de electrischo tram in het hoofdgebouw kan rijden en er rouwtrams beslaan. Milaan heeft de laatste jaren een belang rijke jaarmarkt op een uitgestrekt terrein aan dén rand van de stad. Wij hadden gelegen heid enkele uren voor een bezoek vrij le ma ken en konden daardoor vaststellen, dal, wat nelheid en smaakvolle aankleeding betreft, de Jaarbeurs te Utrecht gunstig bij haar Ita liaansche zuster afsteekt. Misschien komt dit ook wel, doordat men te Milaan thans over slechts één permanent gebouw beschikt. Wij kregen over het algemeen le hooren, dat er weinig zaken werden gedaan. We mogen als landbouwkundige van Mi laan geen afscheid nemen, zonder le vermel den, dat zich daar een der 5 Landbouw- Iloogescholen bevindt, waar ongeveer 180 studenten zijn ingeschreven. De eischen van toelating zijn dezelfde als voor de universi teiten. De studie is vierjarig, waarvan het laatste jaar wordt doorgebracht in de prac- lijk. Aan de school is een proefslation ver bonden, waar jaarlijks een 20.000 monsters worden onderzocht en een koelinstallatie, ten einde na te gaan, welke temperatuur de meest geschikte is voor de bewaring en de verzending van groenten, eieren, boter enz. Men verliest de belangen van de praktijk er dus blijkbaar niet'uit het oogl K. ALPHEN. Burgerlijke Stand, Bevallen: C. A. van den Berg gcb. Schot, z- H- van Toren geb. de Kuiter, z. A. Hilbrands geb. Turkenburg, d. D, Oudshoorn, geb. Idelenburg, d. J. M., 1 Amie, d. D. H. H. Stempels geb. Ruijtor d* A. H. Rijfers geb. de Bruin, z. won« te Rietveld. H. Vergeer geb. Wannink^ z. S. van der Horst geb. Munnik, d. C. Lekx geb. van Klaveren, d. OverledenH. M. van Straaten jd. 66 jr< Gehuwd: N. Verkerk jm. 23 j. en N. Roesti jd. 22 jr. Het tweede elflal der A. V. V. „Al phen" behaalde bij de le Zevenhuizen ge houden seriewedstrijden den eersten prijs door in de finale met -f1 van Haastrecht I te winnen. Bij den landbouwer J. D. v. d. A. is een poging tot inbraak gedaan. De paneelea werden uit do achterdeur gezaagd, doch dq „heeren" schijnen bij dit werk gestoord te zijn, want er werd niets vermist. J. v. R. uit Hazerswoude kwam gister middag met zijn motorfiets op den hoek Brugge-v. Mandersloostraat in botsing met een wielrijder. Het achterwiel van de fiets werd totaal vernield. De motorrijder was bereid de reparatiekosten aan het rijwiel le vergoeden. Zaterdagnacht werden bij den land bouwer V. in den Hoorn alhier een aantal eenden ontvreemd. Van de daders geen spoor. De héér C. Piek, alhier, is geslaagd voor het eindexamen van de Hoogcre Han delsschool aan het instituut Hommes le TIoo- gezand. Doordat de heer K., gezeten op zijn rij wiel, voor een voetganger wilde uitwijken, die blijkbaar het signaal niet hoorde, reed hij in de Hoorn met zijn rijwiel in een sloot. Met een nat pak kon hij zijn reis voortzet ten. Het hoofdbestuur van den Algemeenen Nederlandschcn Politiebond heeft den heer H. Vooys, commissaris van politie alhier, uitgenoodigd, dit jaar als lid der examen commissie voor het politie-diploma le willen optreden. In de fabriek van de firma v. L. alhier is ingebroken en een drijfriem ontvreemd, en door uitsnijding van een ruit bij den heer B. een oud rijwiel. Lijst van onbestelbare brieven cn briefkaarten, waarvan de afzenders onbe kend zijn, terugontvangen in de 2e helft der maand Juni 1923. Brieven Binnenland 1. Schipper J. J. v. Vliet, liggende Bier kade Den Haag. Schip „De goede Verwach ting" één briefkaart zonder adres. Nota Aan de afzenders wordt aanbevo len hun volledig adres op de stukken te ver melden, opdat deze bij onbestelbaarheid aan hen kunnen worden teruggegeven. BODEGRAVEN. BevallenC. van Groe- ningen geb. Smaling, z. M. Rijnbeek geb. Walraven, d. J. A, van den Berg geb. Klarenbeek, z. J. A. Hak geb. van de Werken, d. P. Lammers geb. Achter berg, d. Overleden: A. Vliegentharfc, 6 mnd. J. Tas wed. van J. Schelling erhout', 76 jr.- S. van Dijk wed. van B. W. van Solingen 69 jr. overleden te Giessendam. O. Bol- derheij, echtgen. van J. Vorbergen, 55 jr. Gehuwd: G. Oskam 27 jr. cn D. A. Uithol 26 jr. C. Uithol 25 jr. en M. van Es 26 jr.- TER AAll. Geboren: Arie, z. van C. Voor- douw en A. IL Schellingerhoufc. Overleden: C. J. G. Uijttewaal 1 jr. WADDINGSVEEN B u r g e r 1. S I a nd Geb ore n Hugo, z. van J. Hoogendoorn en M. Slop. Wilhelmina Geortruida. d. van W. Geurst cn P. Boeren. Gcrrilje, d. van S. Marchand cn M. Hertog. Elisabeth d. van A. Koster en N. Ileijns. Cornclis Johannes, z. van G. Vreeswijk en J. de Jong. Hendrika, d. van A. Wagensveld en M. A. Appel. Getrouwd: G. J. van den Brock en G. Bontenbal. .Uit hel Engelsch van ADELINE SERGExVNT. frö) ,,G© noemt u de echtgenoot van Cathe rine", zei hij, „en als zoodanig hebt .gij' aanspraak op mijn verdraagzaamheid, maar van zijn stoel opstaande „mijn geduld is ten einde. Ik zal hellen, en mijn; becliendie zal u uitlaten." „Wacht een oogenblik. Het kan u dus suet scheien aan de kaak gesteld te wor den? De heer Holden ha»d zijn hand op den 'electrischen knop, om zijn bediende te roe pen, maar hij drukte er nog niet op. Hij zou lord Broxbourne nog de baas zijn ge weest, als hij hem zonder antwoord had laten gaanmaar, zooals hij zeide, zijn geduLd was uitgeput, en hij gaf een onver-* fltandig antwoord. „U vergeet, dat u mij niet aan de kaak kunt stellen. Wat kunt u tegen mij zeg- gen? Enkel, dat u mij een brief schreef, ,dien ik nooit ontving." Lord Broxbourne glimlachte zegevierend' >,Heb ik den brief genoemd?" zei hij. „U .veroordeelt uzelf, door er van te 6preken. Schreef u een "brief, waarin ik de* 5e l vJrmeldde, en u hieldt den brief gj»tej% Misschien heeft u henï bewaard1; {misschien heeft u hem nu hier." Ik heb tulk een brief niet." „Maar u hebt hem gehad. Dat is de kwes tie. Mijnheer Holden, onze schermutseling heeft lang genoeg geduurd. Ik zal duidelijk zijn. Ik heb geen verlangen deze zaak pu bliek te makenhet zou, zooals u zegt, on- aangenaam zoowel voor u als voor mij zijn. Maar er is één persoon, die ik wil overtui-> gen, dat het niet alles mijn schuld is ge-> weest. Als u haar wilt bekennen, dat u mijn brief achterhieldt op welken grond dan ook zal ik niets meer zeggen. U heeft uw werk goed gedaan, zij is bang voor me; soms denk ik, dat zij mij haat, maar -het is ten deele, omdat zij niet ge looft, wat ik haar zeg, en ik kan mijzelf niet rechtvaardigen in haar oogen." „En u verwacht van mij, dat ik uw ge drag zal rechtvaardigen Vindt u dat waar- schijnlijk?" „Ilc geloof, dat het mogelijk is," zei lord Broxbourne, langzaam, dat, zelfs na drie! en twintig jaren van bedrog, u zoudt wen- schen als een eerlijk man te handelen." Er heerschte stilte. Broxbourne was een geboren diplomaat. Hij zag, dat hij een snaar had aangeroerd, die in de borst van' John Holden trilde. Hij was een weinig verbaasd over zijn succes en bedierf zijn kans niet door verdere woorden. 'Hij stond ér bij en liet de goede en kwade machten' het -samen uitmaken. Maar het was tever geefs, want de kwade machten zegevierden en voor John Holden was de tijd van be rouw nog niet gekomen. „U is dus gekomen om mij om te Koo^ pen?" zei de -heer Holden eindelijk, mei» een scherpe, dorre stem. „Als ik u wil her stellen in Catherines oogen, wilt u mij spa ren; is dat uw voorstel?" „Daar komt het op neer,1*® zei lord Brox bourne openhartig. „En hét is een mooi aanbod." „Ik wil niets van uw aanbod hebben. Herstel uzelf zoo goed mogelijk in de -oogen van uw vrouw. Ik verlang geen deel tel hebben aaa uw verzoening. U zult haar al leen in de ellende 6torten, waaruit ik mijn best gedaan heb haar de laatste twintig jaar te redden. U kan doen wat u wilt; ik heb niets van u te vreezen." „Heel goed," zei lord Broxbourne, op staande en naar de deur gaande. ..Ik heb het aanbod gedaan en gezegd, wat ik er van d-enk. U weigert, mij in Catherines (oogen te herstellen. Maar ik denk, dat mijn advocaten haar afschriften van brieven aan u toonen, waarin van haar als lady 'Broxbourne gesproken wordtbrieven ook, waarin u den onderstand weigerde, dien ik aanbood, enz-aanbiedingen, waarvan zij, denk ik, nooit iets gehoord heeft. Ik ver moed, dat u zich binnenkort in een nete- ilige positie zult bevinden, mijnheer Hol den. Maar dat is uw zaak." „Zeker," zei de heer Holden stijf. ^En nog ieta anders." Lord Broxbourne bleef 'een oogenblik aan de deur staan, en wierp een dreigenden blik op zijn tegen stander. „De waarschuw u voor nog een andere vraag, die gedaan zal wordéh. Er werd op Truan-Var een kind geboren; wat gebeurde daarmede? Er schijnt een zeer onvoldoend bewijs te zijn van de oorzaak van zijn dood als het stierf. Ik vertrouw dat u een antwoord op die vraag zult heb ben, mijnheer Holden, als u ondervraagd wordt omtrent de verdwijning van dat kind." Hij ging heen, sloot de deur aohter zich en John Holden was alleen. Nu kon het masker vallen; nu mochten de strakke trekken zich ontspannen en do angstdroppelen op- het koude voorhoofd komen 1 Nu moobt de sterke man zwak zijn, en van gewetenswroeging hardop kreunen. Hoe weinig lord Broxbourne het verwacht had, zijn pijlen hadden doel getroffen. Hij had John Holden bang gemaakt. Do bedrei gingen, die lord Broxbounne een beetje vaag en hol hadden toegeschenen, waren voor John Holden een vreeselijke werkelijk heid. De fabrikant van Fairford vond de geheele geschiedenis veel schandelijker dan do edelman. John kon niet luchthartig lie gen, al toonde hij zich moedig tegenover de wereld. En om als een leugenaar cn verrader zoo noemde hij zichzelf te staan tegenover zijn eigen bloedverwante, het bekend te laten worden, dat hij haar roet opzet onwetend van haar positie had gelaten, deels uit stijfhoofdigen trots en deels uit wrok, dat griefde John Holden bitter. En dan kwam er nog de nieuwe ver denking bij, de beschuldiging omtrent het kind. Het zou mogelijk -zijn, dat een be schuldiging van bedrog alleen gehandhaafd kon worden door de verschijning van den levenden persoon Laurens Ogilvie, cn door ëen volledige opsomming van de middelen, waardoor hij uit den weg gehouden was. En dit zou inderdaad openlijke schande betcelcenën. ..Liever dan Jat," zei John Holdon tot zichzelf met de overdrijving van een heime- lij"ken angst„ik zou liever Bterven dan dat."- Na een poosje stond bij op, sloot de deur en ging naar zijn lessenaar, om cr een in3 gelegd kistje uit te krijgen, dat hij open maakte en voor zich op de tafel zotte. Het bevatte een paar pistolen: mooie, glimmen de dingen, waarmee een kind eou kunnen spelen, zonder te vermoeden, dat zij doode- lijk konden zijn. Hij keek er eenigen tijd r,aar, nam ze op en onderzocht ze zorg vuldig, als om zich te vergewissen, dat zij tot gebruik gereed waven. Het duurde lang, voordat hij ze woglegde, nwbar eindelijk legde hij zó met een zucht, die veel op gej kreun geleek, weer in zijn lessenaar en trachtte zijn gewone bezigheid to hervat ten. Maar het kostte hem te veel inspanning. Uren achtereen zat hij op zijn bureaustoel met papieren voor zich en con pen in do hand. Maar hij sohreef noch las. Zijn ge dachten waren geheel in beslag genomen door do mogelijkheden, dio voor hem la gen, hot mislukken van zijn plannen, de vervreemding van hen. die hem het liefstë waren in do wereld. Alles, wat in het le ven goed en aangenaam was, schoen voor hem voorbij fo nijn. Maar hij voelde nog toorn, haat en bittere teleurstelling. Hij zag dien dag r.iemand. Klerken en opzichters cn boodschaplocpers kwamen en gingen tevergeefs. ,,Ik ben bozig, ik kan niemand spreken," moest hij meer dan eens roepen, als er aan deur geklopt werd. Hii vergat, dat hij gewoonlijk wegging om koffie tc drinken. Hii bleef zitten tot hij wist. dat het zes had geslagen en dat het tijd was om naar huis te gaan. Toen richtte hij rich op. (Wordt vervolgd).

Leidsch Dagblad | 1923 | | pagina 5