AGENDA VAN DE WEEK. BUITENLAND. Dinsdag. J Volkshui9T. Zang- en tooneel-uitvo^fng. flalfacht. v Woensdag. „Irene", Haven 40: Thee-uurtje van 2 tot fe en van 7 tot 10 uur. 1 „Patrimonium" Bijbel bespreking. 8 uur. t „Phebe" Broeder De Jong. si a t w ij k-a a n-d e n-R ij d, ten huize yau den heer J. Hueting: Alg. verg. van bandeelh. N.V. Zanderij ,De Ridder". 3 uur. Dagelijks: „Apollo-theater", OranjegracEt 4012: iVoorstellingen te 8 uur. 's Woensdags en 's Zaterdags inatinées te en te 5 uur. „Casino-bioscoop", Hoogewoerd: Vopr- Btellingen te 8 uur. Woensdag- en Zaterdagnamiddag van l tot 4 uur kinder- en familie-matinéo. „Luxor-Theater", StationswegBioscoop- en (Variété-voorstellingen, Dagelijks te 8 uur. 'a Woensdags en 's Zaterdags matïnée te 2 uur. Leïdsche Kunstclub „De Sphinx", Pieters kerkgracht 9 (bovenzaal) Tentoonstelling yan lithographieën en houtsneden door Aart van DobbeDburgh. Van 8 Juni lot 15 Juli, ▼an 10 tot 1 en van 2 tot 5 uur. 's Zondags van 2 tot 4 uur. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 2 Juli tot en met Zondag 8 Juli waargenomen door de apotheken van de heeren G. II. Blanken, lloogewoerd 171, tel. 502, en P. du Croix, Piapenburg 9, tel. 807. De apotheek van „Dulp der Hensch- beid", Hooigracht 48 is altijd geopend, doch alleen voor leden van dat Ziekenfonds. B. en W. van Amsterdam leggen den Raad over een voordracht van curatoren der universiteit ter benoeming van-een gewoon hoogleeraar in de gezondheidsleer en medi sche politie, welke voordracht luidt als volgt lo. dr. J. J. van Loghem, bijzonder hoog leeraar aan de universiteit aldaar; 2o. L. K. Wolff, arts, aldaar. De heer J. L. Iluyzer, hoofd der school te Ilillegersberg (dorp), is met algemeene stemmen wegens plichtsverzuim niet-eervol pntslagen. De Commissaris der Koningin in Zuid- IIolIand heeft onder de aandacht der bur gemeesters in die provincie gebracht, dat jneermalen vergunningen als bedoeld in •art. 9 der Vogelwet 1912 voor een te langen tijd achtereen worden verleend. Vergunnin gen met een geldigheidsduur voor een jaar of een zeer groot gedeelte van een jaar ko men veelvuldig voor. Het verdient inder daad in vele gevallen aanbeveling den gel digheidsduur te beperken. De vergunningen kunnen anders, vooral nu zij den houders tevens het recht geven tot het schieten van schadelijk gedierte, gemakkelijk ontaarden in langdurige schietpermissiën, hetgeen de slrooperij in de hand moet werken. Het is dan ook wenschelijk de vergunningen steeds op korten termijn te verleenen en verlen ging niet langer toe te staan dan noodig is. Zoo zal bijv. voor moestuinen, waar in den regel slechts schade kan worden verwacht gedurende het voorjaar en den zomer, in de meeste gevallen met vergunningen voor dien tijd van het jaar kunnen worden volstaan. Voor bouwland zal gewoonlijk een vergun ning van April tot November voldoende zijn De Neutrale Bond van Spoorwegperso neel heeft een buitengewoon congres gehou den, dat zeer druk bezocht was. De voorzitter, de heer Van Wel, zeide, dat flit congres zich vooral had bezig te houden met dc herclassificatie-voorstcllen, door de directie hij de loonraad ingediend. Met algemeene stemmen werd de vol gende motie aangenomen: liet congres, enz,, overwegende, dat de rangschikking in klassen nog steeds plaats heeft gelijk voor het Rijkspersoneel en er geen enkele reden is, daarvan plotseling te gaan afwijken; van oordeel, dat het niets meer dan behoorlijk is, het resultaat van het werk der classificatiecommissie af tc wachten; protesteert tegen de met klaarblij kelijke overhaasting voorgelegde herclassi- ficatievoorstellen, waarbij bovendien elke motiveering ontbreekt; wijst deze voorstel len af en verwacht, dat voortaan vooraf evenlueele voorstellen eerst aan de organi saties van het personeel worden toegezon den met voldoenden tijd voor behandeling; spreekt als zijn meening uit, dat als steeds naar algemeene samenwerking zal worden gestreefd, omdat daardoor het allerbest ver slechteringen zijn te keeren. Onmiddellijk na aankomst van minis ter Buys de Beerenbrouck te Volendam is gisteren de rondtocht door den doolhof van hokken en slootjes, waa/rin het eendenhou- dersbedrijf uitgeoefend wordt, begonnen. De Minister werd rondgeleid door dr. Te Hennepe, dio den geheclen plaatselijken toestand kent. Op de terreinen langs de Bpoorsloot en de Molensloot was gelegen heid do mosselen-, puf- en nestmolens in werking to zien; daarna werd het z.g. Zuid einde bezichtigd, waar vooral de omstan digheden, wat de slooten betreft, bet ongun stigst zijn. Tevens werd hier een hok een den geënt door dr. Te H., om deze operatie te toonen. Met verschillendo cendenboeren werd gesproken. Zoo liet een hunner op zijn 'erf een kuil zien, waarin reeds voor f 3000 aan doode dieren begraven was. Na afloop hiervan werd in de haven een botter van Kes bezichtigd. Z.Exc. nam evenals de hee ren dr. Van Hoek en Van de Bilt met de grootste belangstelling van alles kennis. Na afloop van den rondgang had in de pas torie een breedvoerige bespreking plaats met de verschillende deskundigen. „Staatsblad" No. 305 bevat het Kon. besluit van 26 Juni, tot vaststelling van het tijdstip van inwerking-treding v. de wet van 2 Juni 1923 („Stbl." No. 235), houdend© .wijziging van d© Huureommissiewet en de Huuropzeggingswefc. Daarbij is bepaald, dat deze wet in werking treedt ffiefc ingang yan 1 Augustus a.s. Het jaarverslag van den Ned. Bond van Vrijwillige Burgerwachten 1922 ver meldt, dat het ledenaantal leden zijn BurgerwachtersvereeDigingen in 1922 we derom aanmerkelijk vooruitging en wel van 503 op 1 Januari 1922 tot 626 op 1 Januari 1923. Wel ontvielen enkele leden, doordat de Burgerwacht in hun gemeente werd op geheven, dan wel „rustend" werd, doch, verblijdend wordt het genoemd, dat het aan tal leden, dat op deze wijze den Bond ver liet, aanzienlijk geringer is dan het aantal Burgerwachten, dat geen lid van den Bond was, en hetzelfde lot deelde. Na de bezuiniging, welke in 1921 reeds was toegepast, was het, in verband met de bezuinigingsplannen van de Regeering, wel te vreezen dat in 1922 wederom een ader lating zou volgen. Het pleit evenwel voor heb plichtsbesef en het juiste inzicht der leden, dat, niettegenstaande de oefenings- gelden van f 2.75 tot f 2 werden terugge bracht, de lust bleef bestaan, om zicli ver der nog vrijwillig te blijven wijden aan de eenmaal opgevatte taak. Heb feit, dat voor 1923 wederom een Rijkssubsidie werd toe gekend, waaruit de conclusie wordt getrok ken, dat, naast den Minister van Binnen- landsche Zaken, ook het grootste deel van het Nederlandsche Volk het tijdstip nog niet aangebroken acht om vrijwillig afsüswid te doen van het krachtige preventieve, en waar noodig ook actieve, machtsmiddel, dat het instituut der Burgerwachten ople vert, heeft daartoe zeker bijgedragen. Op vragen van den heer Van Rave- steijn, lid van de Tweede Kamer, betref fende het nemen van maatregelen in ver band met heb afgraven door een Belgische Maatschappij van een gedeelte van den St.- Pietcrsberg, heeft de Minister van Binnen- landscho Zaken en Landbouw geantwoord: Het is den ondergefceekende bekend, dat een Belgische Maatsrhappij, do N.V. „Ci- menteries et Briqueteries Réunies de Bonne Espérance", een groot gedeelte van den St.- Pietersberg aangekocht heeft en thans be zig is, in dat gedeelte de mergel te doen afgraven, ten einde die in haar cementfa brieken te bezigen. Op deze aangelegenheid heeft bereids het bestuur van den bond „Heemschut" de aandacht van den onder- geteekende gevestigd bij een adres, waarin ter zake wettelijke maatregelen worden ge vraagd en welk adres ondergeteekende stel de in handen van zijn ambtgenoot van On derwijs, Kunsten en Wetenschappen. De vraag in hoever in deze aangelegenheid bescherming van natuurschoon en in het algemeen het behoud van overblijfselen van voorbijgegane cultuur door wettelijke maat regelen ware te bevorderen, maakt bij de RegeeriDg een punt van overweging uit. Naar aanleiding van de in Januari j.l. te Bern gehouden „Nederlandscho Week", op initiatief van de Vereeaiging „Nederland in den Vreemde", en van een vertooning bij die gelegenheid van een film over Nederland, is bij eenige leidende per soonlijkheden op landbouwgebied in Zwit serland het denkbeeld gerezen van een stu diereis van Zwitserscbe landbouwers naar Nederland. Dit denkbeeld is thans verwezenlijkt. Zendagavond j.l. is een gezelschap van 1225 Zwitsers, meerendeels oud-leerlingen van de landbouwschool te Rüfci, bij Bern, onder algemeene leiding van dr. C. Motser, Regterungsrafc, tevens fid van de Standos- raad, en van E. W. Kummor, Staatsland- bouwconsulent, beiden te Bern, aangeko men, om tot Zaterdag a.s. een studiereis door ons land te maken. Het programma der reds is opgemaakt door den Buiten- landscke Landbouwvoorlichtingsdïenst van de Directie van den Landbouw, welke dienst ook de voorbereiding op zich had genomen, terwijl de Alg. Ned. Y€r- voor Vreemdelingenverkeer voor de hotels heeft gezorgd. Gisteren werd een bezoek gebracht aan de Centrale Proefvelden te Sappemeer, <Je ProeCboerderij te Borgercompagnie en aan de Coöp. Aardappelmeelfabriek „Eerste ling", aldaar, als mede aan een boerderij te Hoogezaud. Heden bezoekt het gezelschap, in drie groepen gesplitst, die Coöp. Zuivelfabrie ken in Giekerk en Stieais en eenige boer derijen en veefokkerijen te Giekerk, Oude Biltzijl, Engelum, Hcogterp en Decreumf; ook zal een bezoek worden gebracht aan ils pakhuizen der Friesche Coöp. ZuiveL Export-Vereenig. te Leeuwarden. Morgen worden eenige kaasfabrieken en veefokkerijen in de Beemster en de proef- zuivelboerclerii te Hoorn, de aardappelvei ling te Grootebroek en aan zaadkweekerijen te Enkhuizen. Donderdag wordt een tocht doo»r het Westland gemaakt. Vrijdag is v-oor eem bezoek aan Zeeland gereserveerd. Vier en twintig oud-leerlin gen van do Rijkslandbouwwinterschool te Goes Rullen het gezelschap dien dag naar den Wilhelminapolder geleiden vervolgens naar Kattendijke. wear het stoomgemaal zal worden bezichtigd daarna naar een boerderij te Biezelinge met paardenfokkerij en akkerbouw en een te. Kloetinge, mieti rundveefokkerij en akkerbouw, veefokkerij en akkerbouw. Zaterdagochtend keert het gezelschap huiswaarts. De 74ste alg. vergadering der Ned. Maatsch. tot Bevordering der Geneeskunst werd gisteren te 9 uur v.m. te Enschedé geopend door den voorzitter, dr. Alders- hoff, uit Utrecht, die allen welkom Heette, in het bijzonder den Minister van Arbeid mr. Aalberse, den directeur-generaal der Maatschappij mr. Lietaert Peerbolte, en den burgemeester .van Enschedé, den heer Edo Bergsma. 'Als belangrijk besluit is 'door de .Ver gadering besloten, dat niet-leden slechts bij uitzondering zullen mogen deelnemen aan contracten, door de Mij. met ziekenfondsen af te sluiten. Over de voorwaarden, waar onder, zal nog nader worden gesproken. De bevredigingscommissie had voorgesteld niet- ledcn als regel wel tot de contracten toe te laten. Dit voorstel werd echter met 03 tegen 75 stemmen verworpen. Genoemd werd reeds de mogelijkheid, dat de Ziekte-verzorgings- wet en ook de vakvereenigingen, waarmede ovér centralisatie onderhandeld wordt, dit niet zouden toelaten. De Minister van Onderwijs heelt ge antwoord op de vragen van den heer Kleerekoper betreffende het schrappen van de lijst van leerboeken van bet schoolboek „Onze Aarde", van R. Schuyling. De heer Kleerekoper had gevraagd of de Minister de volgende passages geschikt achtte voor een boek, dat op Nederlandsche onderwijsinrichtingen gebruikt wordt: „Pag. 96: De 2 millioen Rumen en in Bessarabiö zijn lang slachtoffer geweest van de Joden, Grieken en Armeniërs. Verder pag, 105: Aan den Handelsweg, gaande over Lemberg naar Rusland, ligt de Jodenstad Brody. In Brest-Litowsk heb ben de joden een Hoogeschool. Pag. 141: Do pogroms der laatste jaren deden velen verhuizen naar Amerika (New- York is de eerste jodenstad der aarde). Aan revolutionnaire bewegingen zijn ze vaak niet vreemd. Pag. 147: De ex-Czaar, Keizerin en Kroonprins, alsmede verwanten en hove lingen,, werden in den nacht van 16 op 17 Juli 1918 te Jekalerinenburg door de revo- lutionnairen doodgeschoten en verbrand. (Dc uitvoerders waren Joden)?" De Minister, de heer De Visser, heeft •doen nagaan, of in het schoolboek „Onze Aarde" van R. Schuyling passages voor komen, welke voor de Joden krenkend zijn te achten. Ten aanzien van wat op bladz. 105 (niet bladz .96) voorkomt, acht hij dit niet het geval.. Daar wordt alleen een historisch vaststaand feit vermeld, hetgeen belang rijk is voor de kenschetsing van den toe stand in Bessarabië. Evenmin acht hij voor de Joden krenkend, wat op bladz. 141 (niet bladz. 105) staat vermeld. Brody wordt een Jodenstad genoemd, zooals elders Singa pore een Chineezenstad. De eerste term is even onschuldig als de laatste. De vermel ding hunner hoogeschool te Brest-Litowsk strekt hun tot eer, en is dus het tegenover gestelde van krenkend. Wat de derde en vierde der geciteerde passages betreft, is de Minister van oor deel, dat deze inderdaad min of meer kren kend kunnen worden geacht en het onoor deelkundig is in een schoolboek dergelijke zinsneden op te nemen. In verband hier mede zal hij er bij den schrijver op aan dringen, bij den volgenden druk van het werk die passages te schrappen of daaraan het krenkende^ te ontnemen. Inderdaad zal z. i. het werk anders niet als leerboek voor de Rijkshoogereburgerscholen gehandhaafd kunnen worden. De parallel, getrokken tusschen „Nathan der Weise" en „Faust" eenerzïjds en bo vengenoemd leerboek anderzijds is, naar de meening van den Minister, niet juist. Immers, dat die twee werken voor een be paalde school van dc litteratuurlijst wer den geschrapt, geschiedde in verband met artikel 1 der wet van 25 April 1879 (Staatsblad No. 87), hetwelk verbiedt op de openbare middelbare scholen iels te leeren, te doen of- toe te laten wat strijdig is met den eerbied, verschuldigd aan de godsdien stige begrippen van andersdenkenden. In bovenbedoelde passages in het leerboek „Onze Aarde" is echter van gemis van eer bied, verschuldigd aan bepaalde godsdien stige begrippen van den Jood, geen sprake. In zooverre was de parallel, door den lieer Ivleedekoper getrokken tusschen „Nalhan der Weise" en „Faust" eenerzijds en het boek van den heer Schuyling anderzijds, onjuist. De gewone audiënties van de Minis ters van Onderwijs, Kunsten en Weten schappen, van Marine en van Koloniën zul len deze week niet plaats hebben. RECLAME. 8607 DE ALGEMEENE TOESTAND. Steeds meer komt de laatste dagen aan het licht in welk een lastig parket cle Fran sche regeering is gebracht door ïrefc Engel- fiche vragenlijstje. Poincaró blieft talmen met zijn 'antwoord zonder daarvoor eenige redelijke grond te kunnen aanvoeren. Een week geleden kon hij tenminste nog de schuld werpen op de Belgische kabinete- orisis, tmaar ook dat gaat thans niet meer, en het ifl dan ook volkomen logisch, dat de openbare meening In het buitenland, ën vooral in Engeland, een groeiend ongeduld aan den dag legt-, hetwelk pfn uiting vindt in heftige persartikelen, waarin reeds ge sproken wordt van een afzonderlijke ac tie yan Engeland tegenover Duitschland. Ket spreekt wel haast van zelf dat deze plannen niet officieel zijn, want ook de En- gelsehe regeering zal niet voor den tijcl haar kaarten bloot leggen, maar dat toch in regeeringskringen. do gedachten in dte lichting gaan, kan men afleiden uit het feit, dat de officieel© tegenspraak, welke gevolgd is op een scherp artikel in de „Ob server", uiterst zwak is gesteld. Er wordt slechts verklaard dat het nog .onmogelijk te zeggen is, welke houding Engeland zal aannemen, wanneer het blijkt, dat het on mogelijk is, het Fransohe en het Engelscbe standpunt in overeenstemming te bren gen. Voorbarig is het te spreken nu reeds van een afzonderlijke actie, of een actie, buiten Frankrijk om, met verschillende neutralen. In deze verklaring wordt de mogelijkheid dus geenszins ontkend. Do bekendmaking der plannen was slechts „voorbarig". Wel licht dat het voor Poincaré een aanwijzing is om aan de verlangens van Engeland, in meerdere mate dan tot dusver, tegemoet te komen. Gisteren werd er druk geconfe reerd met de Belgische regeering over het antwoord, dat misschien heden te Londen zal worden medegedeeld naar men veron derstelt. Of hét schriftelijk dSan wel monde ling zal geschieden is onbekend. Gemeld t w ordt uit Brussel, dat de Belgische regee ring zich met de groote lijnen van het Fr.tn- scke antwoord heeft vereenigd. Zij doet echter aan Londen en Parijs het denkbeehv aan de hand eener conferentie van Fran sohe, Engeïsche en Belgische ministers, ter bespreking van de Roerkwestie en die van de schadeloosstelling. Zij, hoopt dkvfc men zich met haar zienswijze zal vereenigen. In het Engeïsche Lagerhuis is de kwes tie ter sprake gebracht gisteren, betref fende een spoedig antwoord op de Duitsehe nota, aangezien een langduriger vertraging als een zeer ernstige zaak werd beschouwd in verband met het toenemende gevaar van den. economisehen toestand ia Duitschland. Baldwin zeide, dat hij op het oogenblik geen enkele mededeeling kan doen. De regeering is zich den ernst van den toestand ten volle bewust en doet wat zij kan om den gang van zaken te bespoedigen. De stemming in het Lagerhuis schijnt over het uitstel nogal geprikkeld. Aange zien het Belgische kabinet zich heden voor het eerst aan de Kamer zal voorstellen, werd een verder uitstel van Fransche zijde in de beantwoording van do Engeïsche vra genlijst niet onmogelijk geacht. Bij het beantwoorden van sprekers, die voorstelden, dat Engeland het initiatief zou nemen tot 'het bijeenroepen van een internationale conferentie ter beperking van de bewapening in de lucht, zeide Bald win, dat de regeering niet geneigd was, dien weg in te slaan, en voegde er aan toe Volgens mijn meening zou het voorbarig zijn, to hopen op het welslagen van een dergelijke conferentie, voordat een aantal niet-geregelde kwesties, die in het Europa van heden bestaan, geregeld zijn. In het Roergebied wordt van weerszij den de strijd met de grootste hardnekkig heid voortgezet. Naar verluidt zou d'e Paus herig getroffenjzijn doo-r den aanslag op den Belgisehen trein en onmiddellijk aan. nuntius Pacelli geseind hebben om bij Duitschland stappen te doen om het verzet te doen eindigen, dat tot afschuwelijke aanslagen voert. Het resultaat dezer stappen zal zeer waarschijnlijk nihil zijn. Evenmin als Frank rijk denkt Duitschland er aan op verzoek van den Paus dc witte vlag te bijschen ten teeken van overgave. To Duisburg zijn in den nacht van Zater dag op Zondag ongeveer 150 personen in hechtenis genomen, die zonder daartoe te zijn gemachtigd, op straat hadden begeven en ook zijn tien auto's in beslag genomen. Te Bonn moesten Zaterdag en Zondag 63 gezinnen van spoorwegambtenaren 17 van ambtenaren bij het Oberbergamt en 36 va a ambtenaren bij het Fraanzamt binnen, en kele uren hun woniDgen ontruimen, waarin Fransche ambtenaren werden gehuisvest Een gedeelto moet nu in schuren kaïppee- ren. Bij Düsseldorf zijn de herstellingswerk- plaatsen van de mijn Nied zonder incident bezet. Ei' bevonden zich 86 locomotieven, waaronder 13 nieuwe. Alle zijn in beslag genomen. Ook de werkplaatsen van Krupp te Segeroth, de Gute Hoffnung&mijnen en mijnen te Langen drehr en Dorst fel d zijn bezet. Te Segeroth zijn 4 geheel nieuwe lo comotieven gevonden. Te Wiesbaden hebben de Franschcn het gebouw van de rijksbank bezet en alle gel den in beslag genomen. Het bedrag moet vele milliarden bedragen. Aan de stad Ober hausen is wegens een sabotagedaad aan de telefoonleiding een boete van 100 mil lioen mark opgelegd, te voldoen binnen acht dagen. Te Lausanne is men nog altijd niets ver der. Ismet pasja heeft aan de hoofden der geallieerde delegaties een nota toegezon den, waarin hij zich er over beklaagt, dat er nog geen oplossing is gevonden voor de kwesties van de ontruiming en van de cou pons. Ismet verzoekt de conferentie, over to gaan tot de behandeling van deze essen- tieele kwesties, die nog steeds onbeslist zijn. Heden wordt een voltallige zitting ge houden van de drie commissies om de te voren bereikte punten van overeenstem ming na te gaan. De Raad van den Volkenbond is gister ochtend te Genève bijeengekomen onder voorzitterschap van Salandra. In een niet openbare vergadering had een discussie plaats, voornamelijk tusschen Robert Ce cil en Hanotaux, over do openbaarheid van do behandeling van de Saarquaestie. Cecil deelde mede, opdracht te hebben van de Engeïsche regeering, een verklaring in een openbare zitting voor te lezen. De diseossies hadden geen resultaat. La- tor werd echter bekend dat de Saarquaes tie hedenmorgen in een publieke zitting aan do orde zou. kom en. BELGIE. te,bc£n"jp«n valt is de aanslag op den Belgischen trein met verlofgangers het onderweip van bijna alle gesprekken en ver handelingen. Allerwegen wordt op heftige wijze geprotesteerd legen deze laaghartige oaad, en natuurlijk eischt men dat er zeer streng zal worden gestraft. De provinciale raad van Brabant nam een motie aan, waar in geeischt wordt, dat het strenge recht zal worden toegepast. Het socialistische lid Brunfaut heeft zich van stemming onthouden. Hij heeft do vol gende verklaring afgelegd: „Ik breng een saluut aan de 10 Belgische soldaten, die slachtoffer geworden zijn van het Duitsehe nationalisme, maar ik breng ock een saluut aan de Duitsehe proletariërs, die te Essen gevallen zijn als slachtoffers van de bèzet- fingspolitiek. Ilc ben van mening, dat de aanslag bij Duisburg en dergelijke feiten van den-anderen kant het nounaal gevolg zijn van de Roer-bezetting, dat wil zeggen van de Franseh-Beigische politiek." In den Senaat heeft markies Imperali een aanvraag tot interpellatie ingediend over dé maatregelen ter waarborging van de vei ligheid der Belgische soldaten in het bezette gebied. DUITSCHLAND. De leiders der groote Duitsehe verbonden van vakvereenigingen hebben gisteren een onderhoud gehad met Brauns, den rijksmi nister. van. arbeid. De bijeenkomst was ge wijd aan het vraagstuk van de indexloonen.- Vertegenwoordigers van het rijksbureau voor statistiek in samenwerking met do vertegenwoordigers der vakvereenigingen zullen worden bepaald. De voorbereidende werkzaamheden zijn heden reeds zoover ge vorderd, dat misschien reeds heden voor het eerst het indexcijfer op den nieuwen grond slag kan worden vastgesteld. Vandaag zul len ook. de leiders der vakvereenigingen nog een bespreking hebben met de. vertegen woordigers der patroonsorganisaties, die hunnerzijds de voorgestelde regeling nog zullen moeten goedkeuren. Indien men het niet eens wordt, zal vermoedelijk een wets ontwerp tot regeling van het lconvraagstuk bij den Rijksdag worden ingediend, waarin, het betalen van duurtetoeslagen volgens het loon van de indexcijfers zal worden voor geschreven. In Midden-Silezië hebben de sociaal-de mocratische organisaties een motie aange nomen, waarin, de houding van het kabinet Cuno wordt gehekeld. De moti<» verlangt het ontslag van Havenstein, president van de rijksbank. Ook worden de hekende so ciaal-democratische economische eischen in de motie herhaald. Daar van de regeering niefc valt te verwachten, dat zij aan deze eischen gevolg geeft, moet zij, zoo staat in de motie, door de sociaaldemocratie scherp worden bestreden. De burgerl. par tijen blijven dan uitsluitend verantwoorde lijk voor de politiek van het tegenwoordige kabinet. Sedert begin Juli heeft de Duitsehe arbeids markt zich aanmerkelijk in gunstigen zin gewijzigd, aldus meldt de persdienst van het LY.V. De reeds meermalen gemaakte opmerking, dat de daling van de mark op het bedrijfsleven een gunstigen invloed uit oefent-, blijkt thans opnieuw. Het aantal arbeiders dat korter dan den normalen werk dag werkt, is aanmerkelijk teruggeloopen. Dit aantal bedroeg bij den Duitschen me- taalbewevkersbond eind April 24.74 be gin Juni nog maar 15.3 terwiji het aantal werkloözen hetzelfde bleef. ooral bij de expoirfcindustrieën valt een aanmerkelijke verbetering waar te nemen. In de textiel industrie is het aantal arbeiders, dat korter dan den normalen werkdag werkt, geduren--1 de de zelfde periode van 51.11 tot 38.51 teruggeloopen, bij de fabrieksarbeiders van 25.48 tot 14.62 De werkloosheid onder de leden van deze organisatie is teruggeloopen van 7.39 tot 5.06 ENGELAND. Het feit, dat gisteren de nationale over eenkomst, waarbij de loonen met één shil ling per dag worden verlaagd, van kracht werd, heeft zeer onverwacht aanleiding ge geven tot het in verschillende plaatsen uit breken van een staking onder de havenar beiders. Te Huil hebben ongeveer 6000 arbeiders het werk neergelegd. Zij gedroe gen zich- echter ordelijk. Meer dan 10.000 kisten met vruchten uit Fransche, Nederlandsche en Belgische sche y en zijn niet gelost. Ook te Grimsby, Bristol en Cardif zijn plotselinge stakingen uitgebroken. DeJ>ond van transportarbeiders weigert, de staking goed te keuren. Ladingen met bederflijko goederen, voornamelijk fruit en groenten, loopen gevaar. Het kabinet heeft een commissie be noemd, die belast zal zijn met het aange ven hoe, zonder de verklaring van Bal four te schenden, de verplichtingen van; Engeland ten aanzien van Palestina kun nen worden beperkt, en voor de Arabieren gerechtigheid kan worden gewaarborgd. Het onderzoek zal vlug plaats hebben, omdat men wil profiteeren van de aamvo zigheid van Sir Herbert Samuel te Lon den. om inlichtingen in te winnen. De hertog van Devonshire, de minister van koloniën, is voorritter van de commis sie, waarin verder o.a. zitten lord Derby, de minister van oorlog ën burggraaf Peel, de minister voor Indië.

Leidsch Dagblad | 1923 | | pagina 2