Dinsdag 3 «Juli 1923. Officieele Kennisgevingen. STADSNIEUWS, BINNENLAND. Het Voornaamste nieuws van heden. PRIJS DER ADVERTENTIENi SÖ CU. per regel Bij regclaionnemcnt belangrijï lagerori prijs. r r Kleine advcrtenliert, tülsTuïfec'ct bij vöörüilbGH faling, Woensdags en Zaterdags 50 Gts„ bij een (maximum aantal woorden van 30. Incasso volgens postrecht. Voor ovcntueele op- Zending van brieven 10 Cts. porto te betalen. Bewijsnummer 5 Cts, Bureau Noordekidspleln. Telefoonnummers voor Dlreciie en Administratie 175, Redactie 1507. Postchèqne- en Girodienst No. 57055. Postbns No. 54. PRIJS DEZER COURANTO.- Vooi leiden 5. 3 mn'd. 2 35, p. rreeS 'jf ÖT8, Buiten Beiden, waar agenten gercsUgd rija, per weeïO.fsT Franco per posT J 2.33 rH porlolosïeri, I Nnmmer 19423. Dit nummer bestaat uit TWEE Bladen EERSTE BLAD. GEMEENTELIJKS VISCHVERKOOP. Aan den gemeentelijken vischwinkeb Visch- /larkfc 18, tel. 1225 is WOENSDAG verkrijg baar SCHELVISCH a f 0.18—f 0.25 SCHOL h 10.15—f 0.25, MAKREEL a f 0.-20, KA BELJAUW k f 0.40, ROODE POON k f 0.30 Mt 0.40 en TA11BOT it f 0.55 per pond. N. C. DE GIJSELAAP», Burgemeester. Leiden, 3 Juli 1923. SLUITING KOEPOKINRICHTING. Burgemeester en Wethouders van Leiden Brengen ter algemeene kennis, dat do koe- .pokinrichting in het Elisabethshof aau de Oude Vest na Woensdag 11 Juli e.k. tot nader aankondiging is gesloten. N. C. DE GTJSELAAR, Burgemeester. VAN STRXJEN, Secretaris. Leiden, 3 Juli 1923. Tot eenig directeur der N.V. Holland- sche Constructie-Werkplaatsen alhier is met ingang van 1 Juli j.l. benoemd ir. J. E. Colin. In de gisteravond gehouden ledenver gadering der Israëlielische Damesvereeni- ging „Ezras Nosjiem" is besloten, ter gele genheid van het a.s. Regeeringsjubileum van H. M. de Koningin van de Israël. Gemeente een voorhangsel met bijbehoorende kleeden aan te bieden. Het Stedelijk Museum „De Lakenhal" werd in de maand Juni bezocht door 1379 personen, waarvan 846 tegen betaling. De tentoonstelling Singer telde 265 bezoekers. Het Marine-Sanalorium-Fonds kan thans, in aansluiting op het bericht van gis teren mededeelen, dat de onvermoeide jon gedames (veertig in getal) er in geslaagd zijn Zondag ongeveer 3900 vlaggetjes te verkoo- pen. Zij stelden de propaganda-commissie alhier hierdoor in staat een bedrag van I 436.85 als „Ontvangst" Ic boeken. Wij vestigen de aandacht op den aan- gekondigden theemiddag en -avond op mor gen, Woensdag in het wijkgebouw „Irene", Haven 46, der Vereeniging „Kerkelijke Wijk VIII" van de Ned.-Herv. Gemeente alhier. Deze theemiddag en -avond, georganiseerd door een dames-comité, belooft aantrekke lijk te zijn. Het kinderkoor van de Wijkver- eeniging, een 80-tal kinderen, zal daarbij onder leiding van den heer II. J. van Leeu wen, zich doen hooren, en verder is alles gedaan, om het zoo gezellig mogelijk le ma ken. De toegang is vrij. Een en ander ge schiedt ten bate van het wijkgebouw „Irene" Gisteravond, bijna twaalf uur, heeft er een aanrijding plaats gehad tusschen twee wielrijders aan den Rijnsburgerweg. Een dér berijders, die 'groote haast scheen te heb ben, reed met snelle vaart, met het gevolg, dal de ander omver gereden werd. De berij der kwam er nog goed af, doch diens rij wiel was zeer beschadigd. De twee kwamen echter spoedig tot een accoord. Het al te snel rijden kostte den een een briefje van f 25, waarmede de ander, naast zijn rijwiel loopend, thuis kwam. In den afgeloopen nacht verzette ze kere K., een bekende bij de politie, alhier, die in beschonken toestand werd aangehou den, zich legen den agent in die mate, dat de jas van dezen danig werd beschadigd. IC. ontsprong echter den dans niet en ongetwij feld zal hij zijn verzet met een vrij zware straf moeten boeten. Een paar maanden geleden werden, zooals wij destijds meedeelden, een tweetal meisjes vermist. Later werden zij opgespoord en bij haar ouders, resp. wonende aan de Waardgracht en het Waardkcrkplein thuis gebracht. Dezer dagen^was één hunner, de 17-jarige S. de B., weder verdwenen. Zij bleek er met een jongenman, D. van der M., van door gegaan te zijn. Men heeft haar we ten op te sporen en thans is zij ter beschik king van den Voogdijraad gesteld. Deelden wij dezer dagen mede, dat de Leidenaar S. een karpet op afbetaling had gekocht en er daarna mee vandoor was ge gaan, de politie bericht thans, dat die S. is aangehouden en in verzekerde bewaring'ge- sleld. Hedenmorgen te elf uur had op de Iloogewoerd, ter hoogte van de Watersteeg, een opstopping van voertuigen plaats, welke een illustratie gaf van de wensche- lijkheid, dat deze voor het verkeer te nauwe straat van een deel van het vervoer worde ontlast. Van den leant van de Breestraal kwamen eenige voertuigen: een handkar, een met een paard bespannen groentenwagen en daarachter een vrachtauto; van den ande ren kant arriveerde de tram en daar ach ter reed een auto-bus. Opeens stond de tram tegenover de vrachtauto en den groen- tenboer, wiens paardje al naar het rech- ter-trottoir was geweken. Geen van allen kon verder. .Wielrijders en voetgangers werkten zich er nog door, maar wat er verder van weerskanten wilde passeeren. moest halt houden. Honderden menschen waar komt het publick zoo spoedig van daan? werkten mede om de opstopping nog grooter te maken. Tramconducteur en bestuurder gelastten den auto-bestuurder achteruit te rijden, doch deze weigerde per tinent dit te doen. De tram was, volgens hem, le ver doorgereden. Daar zat men, in de impasse. Een politieman verscheen eerst op het tooneel, toen de toestand er zich al lang geconsolideerd had. En hel publiek was in zijn oordeel verdeeld. De chauffeur was niet te bewegen achter uit te rijden. „Hij had den lijd", zcide hij met een sarrend lachje, „en de tram niet". Inlusschen kwamen van twee kanten trams aande auto-bus wilde ook graag door, zoodal eindelijk tramconducteur en trambestuurder de wijste partij kozen en eenige meters achteruit Heten rijden, waar door er ruimte kwam. Een oud vrouwtje in de tram, dat met den trein van 11.22 naar Utrecht moest vertrekken, was er wanhopig onder; de andere passagiers, die vermoedelijk minder havist hadden, namen het geval kalm op. „Nu zie je eens hoe nood.ig het Leven- daal dicht moet", oordeelden dc omstan ders. Zoo iels krijg je toch op de Mare nooit. Hadden zij geen gelijk, die zoo spraken? De politie alhier ontving telefonisch bericht van den commissaris van politic te Alphen, dat aldaar is ingebroken cn dat daarbij o.m. een drijfriem is gestolen. De Leidsche politie kan nu ook een oogje in het zeil houden, zoo mogelijk tot ontdekking van het gestolene en tol opsporing der die ven. Omtrent do inbraak te Voorschoten, onder Gemengd Nieuws vermeld, bericht men ons nader, dat deze plaats had in een villa aan de Papelaan, bewoond door onzen stadgenoot dr. J. II. Ilolwcrda, directeur van het Rijksmuseum van Oudheden. De bewo ners waren op reis, zoodat de dieven vrij spel hadden. Het gelieele huis en alle kasten en laden zijn doorzocht en dingen van waarde, welke de indringers hebben kun nen vinden, zijn meegenomen. Vermoedelijk ook eenig geld en een groote hoeveelheid gouden en zilveren voorwerpen, hoewel de heer en mevrouw Holwerda, aan wie tele grafisch medcdeeling is gezonden van deze inbraak, eerst zullen moeten thuis zijn, om den omvang van den diefstal le kunnen vaststellen. De politie te Voorschoten heeft de medewerking van Leidsche recherche in geroepen voor de opsporing der dicyen. Stuurman ter Koopvaardij. Het groot aantal Zeevaartscholen in ons land, zoo schrijft oas het 'Algemeen Be stuur der Ver. van Ned. Gezagvoerders en Stuurlieden ter Koopvaardij, te Amsterdam, heeft weder door middel van advertenties bekend gemaakt, dat ouders cn voogden hun pupillen kunnen laten opleiden tot stuurman ter koopvaardij. Het zal echter iri vele kringen niet be kend zijn, dat een belangrijk deel der thans voor dit beroep opgeleiden, ninimer een plaatsing als stuurman zal vinden, en dat zij na eenige jaren tot de ontdekking zullen komen, dat zij tijd en geld hebben ver knoeid voor een zeer eenzijdige studie. Het aantal adspirant-stuurlieden, dat jaarlijks wordt opgeleid, is nog steeds gebaseerd op bet tijdperk, toen ongeveer een ieder dacht het reedersbedrijf le kunnen uitoefenen. Verblind door dc hooge dividenden van oude gevestigde Reederijen, werd door alle mogelijke combinaties getracht om 't goed- geloovig publiek te verlokken lot deelne ming in bet kapitaal van allerlei fantas tisch opgezette sloofrivaarlondernemingen. Velen der geld beleggende Nederlanders hebben aan den lijve ondervonden dat be zit van schepen, nog lang geen reedcrij- bedrijf schept, dat stand kan houden. Roemloos en spoorloos zijn ongeveer al deze oorlogsproducten verdwenen en daar door is het aantal schepen onder Neder- landsche vlag in niet geringe male afgeno men. Zelfs goed gevestigde Reederijen on dervonden tot hun schade dat te groote uitbreiding der vloot noodlottig kan wor den en verschillende Maatschappijen heb ben schepen moeten verkoopen of trachten dit te doen. Door een en ander verloren lal van koopvaardijofficieren hun positie en veran derde het tekort aan stuurlieden, hetwelk eenigen tijd geleden merkbaar was, in een niet onbeduidend overcompleet. Het tekort dat een paar jaar geleden bestond, werd veroorzaakt door een geheel onverwachts enorme uitbreiding dér koopvaardijvloot en mede docr het feit, dat gedurende de mobilisatie praclische öpleiding geruimen tijd stilstond voor velen, die voor den mili tairen dienst werden opgeroepen. Indien de Nederlandsche koopvaardij vloot niet zoo was verminderd, dan zelfs zou het aantal stuurlieden, dat thans jaar lijks wordt afgeleverd, veel le groot zijn voor de normale anvulling. Thans is de toestand zoo, dat van het groot aantal pas- geslaagde derde stuurlieden (in Februari en Maart 100) nog geen 10 pet. een plaats vindt Zelfs komt het herhaaldelijk voor, dat bij groote Reederijen jonge officieren worden ontslagen zonder dat men hen zelfs eenigen hoop geeft op herplaatsing binnen afzienbaren lijd. De zeer eenzijdige opleiding geeft weinig kans voor plaatsing in eeii anderen werk kring en zij, die zoo hoopvol hun loopbaan aanvingen in de sierlijke Zeevaartschool-, uniform, mogen dikwijls reeds blij zijn als zij met hun derde stuurmansdiploma in zak- een plaats vinden als matroos. De Directeuren der groote Zeevaartscho len zullen niet schromen om te erkennen, dat de vooruitzichten voor hun leerlingen slecht zijn maar het komt ook voor, dat' men Zeevaartscholen tracht te bevolken door het voor te stellen alsof de opleiding lot stuurman, plaatsing als zoodanig, mede brengt. Niels is echter minder waar en zelfs zij, die hun opleiding ontvangen op de zoo gunstig bekend staande Kweekschool voor de Zeevaartschool te Amsterdam, zullen dit jaar lang niet allen geplaatst worden. Onder deze omstandigheden meenen wij niet te mogen wachten met ouders en voogden te raden om eens goed te mfor- meeren alvorens zij hun jongens naar zee zenden. Momenteel zijn misschien wel een 200 k 300 derde stuurlieden werkloos, en hon derden zullen dit jaar weder de scholen verlaten, zonder zelfs eenige kans op plaatsing als leerling voor voltooiing der praclische opleiding: Daarbij komt, dat de gages, die, in tegen stelling met allerlei loopende geruchten nimmer buitensporig hoog waren, in 1 1/2 jaar lijd circa met 30 pet. zijn verlaagd. Op de doorsnee vrachtboot verdient een lste stuurman thans 4245 k f265 per maand, terwijl er weinig kans is op promo tie, omdat oudere gezagvoerders wegens den onzekeren lijd zoolang mogelijk blij ven varen. Zij die meerdere inlichtingen wenschen, kunnen deze gaarne van ons krijgen en wij zijn ook bereid om den weg le wijzen, ten einde deze informaties, desgewcnscht, ook builen ons te kunnen inwinnen. Binnenlandsche conditiën van den Graan- bond voor Afvalproducten. Men schrijft ons: De handel in aj'valproducten, die door de meelfabrikanten worden vervaardigd en verkocht, is zoowel in hel binnenland als voor uitvoer zeer belangrijk; maar had lot dusver het groote bezwaar, dat er geen eensluidende conditiën voor bestonden, en bijna alle fabrieken haar eigen bijzondere voorwaarden hadden, meestal de z.g. „ko- lencondities", die alle onderling afweken en die zelfs in veel gevallen aan de koo- pers niet of onvoldoende bekend waren. Bovendien waren zij in meerdere gevallen eenzijdig, leverden bun onderlinge afwij kingen groote bezwaren op bij doorverkoop en hadden zij óf geen óf een gebrekkige ar bitrageregeling, terwijl toch een goede, be trouwbare, onpartijdige regeling der..be slechting van geschillen door arbitrage in tallooze lakken van handel, niet in de laatste plaats in den verwanten graanhan del in al zijn geleidingen, zoowel voor koopers als verkoopers, van zulk overwe gend belang .is gebleken. De tot dlisver geldende fabriekscondi- lies misten in tal van gevallen uit den aard der z&ak iiet karakter van algemoene handelsbepalingen, waaraan alle betrok ken partijen hebben medegewerkt, en waar in een vergelijk is bereikt, waarin met ieders' belang naar billijkheid was rekening gehouden-. Bij onderlinge vergelijking vond men lal van verschillen omtrent lo. de plaats van levering, 2o. de betaling, 3o. het toe passelijk verklaren van andere condities, 4o. de gevallen van overmacht, 5o. de le- genbevestiging, 6o. de zakken, 7o. de arbi trage (voor zoover deze er in voorkwam). De geheele handel in granen en zaden erkent het - groote nut van de arbitrale- rechlspraak in vaste scheidsgerechten, is daarmede vertrouwd en voelt zich daar door veilig ten opzichte van zijn rechtsbe langen. Een geregelde arbitrage, welker be slissingen bekendheid krijgen, leidt lot om schrijving en vastlegging van lal van re gelen van billijkheid en goede trouw, die op den duur usantieel worden. In belang van alle partijen scheen* het brengen van verbetering en vooral van eenheid in de conditie voor dezen handel inderdaad een noodzakelijkheid. Onder leiding van den Bond van Neder landsche Graan,- en Zaad-Importeurs (secr. mr. V. van Peski, Schiedamschesingcl 7, Rotterdam) hebben afgevaardigden van vereenigingen van koopérs en verkoopers over deze materie overleg gepleegd met als resultaat, dat op 15 Juni 1923 door: 1. den Bond van Meel- en Bloemfabri- kanten te Amsterdam; 2. den Bond van Nederlandsche Graan- en Zaad-Importeurs te Rotterdam3. den Nederlandschen Bond van Graan- en Meelhandelaren te Dord recht; 4. de Vereemging voor de Graan-, Meel- en Zaadhandel te Amsterdam, zijn vastgesteld de: Binnenlandsche conditiën van den graanbond voor afvalproducten". Deze conditiën, op 1 Juli 1923 in wer king gesteld, bevatten een arbitrage-rege ling, in hoofdzaak gelijk aan die, vastge steld voor de sedert 1912 bij den binnen- landschen handel in granen, zaden en peulvruchten bekende „Binnenlandsche Conditiën van den Graanbond". Land- en TüinbGnw-ongevallenwet. Bij ministerieele beschikking is gelet op ée artikelen 30, 41, 45 en 100 van het Kon. Besl. van 11 Juni 1923, tot vaststel ling van een algemecnen maatregel van be stuur, als bedoeld bij art. 90, derde lid, der Land- en Tuinbouw-Ongevallenwet 1922 bepaald: Aan leden-werkgevers en leden-arbeiders en hun plaatsvervangers wond'en, te bepa len door den secretaris van de oammi&sie van scheidslieden, voor het bijwonen van bijeenkomsten van de commissie van tehoids leden toegekend: presentiegeld van ten hoogste f 8 per dag, gedeelten van dagen voor geheele dagen berekendvergoeding voorreiskosten, te berekenen naar de noodzakelijke uitgavenverblijfkosten, voor verblijf buiten de woonplaats, van ten hoog ste f 6 per etmaal. De kosten voor reizen per spoortrein worden berekend naar de 2de 'klasse. Aan getuigen, deskundigen en partijen, ambtshalve opgeroepen of met een opdracht belast wordt, te bepalen door den voorzit ter van de commissie van scheidslieden, vergoeding toegelegd: voor reiskosten, te berekenen naar de noodzakelijko uitgaven; verblijfkosten, voor verblijf buiten de woon plaats, van ten hoogste f6 per etmaal; tijdverzuim, aau getuigen en aan partijen.-, van ten hoogste f 4 per dag, indien nadeel voor tijdverzuim moet geaoht worden ge leden te worden, gedeelten van dagen voor geheele dagen gerekendvacatiegeld, aan deskundigen, van ton hoogste f 3 voor iede re vacatie van 1 uur, gedeelten van uren yoor gehe"elc uren gerekend. Indien de deskundige zich buiten zijn woonplaats moet begeven, kunnen de uren, aan de heen- en terugreis besteed, niet bij de berekening van het vacatiegeld in aan merking komen. Wanneer de deskundige op dezelfde zitting in verschillende zaken wordt gehoord, kan het lobaal bedrag van het vacatiegeld niet hooger zijn clan zoo veel maal f 3 als uren door hem aan die za ken gezamenlijk zijn besteed. Door den secretaris van de commissie van scheidslieden, kunnen aan hen, die in gevolge artikelen 1 en 2 aanspraak hebben op vergoeding voor reiskosten, doch niet in staat zijn in die kosten bij vooruitbe taling te voorzien, op daartoe gedaan ver zoek, de noodzakelijke reiskosten geheel of gedeeltelijk worden voorgeschoten, behou dens verhaal op hetgeen wegens vergoe ding zal worden toegelegd. De reizen worden geacht gedaan te zijn of te worden gedaan met openbare vervoer middelen, tenzij bij gomis daarvan of ten gevolge van bijzondere omstandigheden van andere vervoermiddelen moest worden gebruik gemaakt, in welke gevallen de oor zaak, die daartoe heeft aanleiding gegeven moet blijken uit do kwijting. Gedeelten van etmalen, 12 uren of meer bedragende, worden voor een geheel, klei nere voor een half etmaal gerekend. Reizen op geen verderen afstand dan van vijf kilometers buiten de woonplaats of bui ten de plaats, waar de commissie van scheidslieden zitting houdt, geven geen aanspraak op vergoeding voor verblijfskos ten ingeval de reis op een en denzelfcïen dag heen en weder wordt afgelegd of afge legd kan worden. Van gedane uitgaven voor andere dan openbare vervoermiddelen worden quitan- tiën overgelegd, waoneer de uitgaven f3 of meer bedragen. Bij Kon. besluit is aaü J< A. van Dijk, machinist aan het stoomgemaal van den polder de Yier-Bannen-vajivDuivenland, to Nieuwerkerk, de eeremedaille, verbonden aan de orde van Oranje-Nassau, in zilver, verleendis aan J. Honing, bode bij het hoogheemraadschap Waterland, te Purme rend, de eeremedaille, verbonden aan de orde van Oranje-Nassau, in zilver, ver leend is toegekend de aan die orde van Oranje-Nötssau verbonden eeremedaillc: in zilver, aanH. N. Tuinders, hoofdbaas bij de Stoomvaart-Maatschappij Nederland", te Amsterdam in brons, aan: B. Agelink,. wonende te Gaanderen, gemeente Doetin- chem, arbeider op de ijzergieterij en email leerfabrieken Vulcaansoord, te Terhorg; fs aan G. de Kater, sub-ontvanger der ac cijnzen te-Uithoorn, toegekend de bronzen eeremedaille, verbonden aan de orde van Oranje-Nassau. Wal de Gevangenpoort-plannen in Den Haag betreft, heeft de Raad met 32 te gen 15 stemmen aangenomen cën motie- Witiert van Hoogland, luidende: Dc Raad, overwegende, dat van den Vij ver geen ot slechts een zeer geringe strook behoort gedempt le worden; overwegende voorts, dat het in 1916 aanvaarde plan voor den aanleg van een verkeersweg Buitenhof- Kneuterdijk de voorkeur verdient boven an dere voor dien ontworpen plannen; noodigt B. en W. uit, ten spoedigste maatregelen le treffen tot uitvoering van het Raadsbesluit van 3 Januari 1916, met dien verstande, dat in' het onlwerp-Berlage deze wijziging wordt aangebracht, dat in plaats van 6 M., geen of slechts een zeer geringe strook van den Vijver wordt aangeplempt, en gaal over lot de orde van den dag. Gistermiddag heeft, voordat het open luchtspel „De Torenbestormer" te Delft begon, ten stadihuize een officieele ont vangst plaats gehad. Onder de aanwezigen waren minister De Visser en mevr. De Vis ser, dr. Krans, voorzitter van het college van curatoren der Technische Hoogesohool, de heer De Vogel c.i. ouratorjhr. Strick van I/inschoten, secretaris van het college van curatoren prof. LA. van Royen, rec to i'-magnificus prof. Feldmann, secretaris van den senaat van de T. H., vele hoog- le-eraren en de afgevaardigden van de Leid sche, Utrechtsche, Amstcrdamsche en Gro- ningsche studentencorpsen. Na de ontvangst ging men in optocht over de Markt naar <Ie tribune, om hei openluchtspel bij te wonen, dat tegen half- dria een aanvang nam. „Het Vad." schrijft: 't Weder heeft «zich gisteren goed gehou den, ondanks der. triestigen morgen. Te gen den middag kwam er nogal publiek op de Groote Markt bijeen. Breed en verlaten ligt bet markt-amphitheater, alleen aan d3 randen een golving van menschen en vlaggen. De wachtenden dooden don tijd'In druk gekout. Toen plotseling een dringen ds roffel en een felle fanfare; de zegger binnenland. Bepalingen der Land- en Tuinbonw-onge* vallenwet. De wijziging der Haurwstten treedt in werking op 1 Augustus a.s. Motie van den Neutralen Bond van Spoor* wegpersoneel. j De beslissing inzake de Gevangenpoort plannen in Dan Haag. i Opening Zomerzitting Prov. Staten vafl Zuid-Holland. •- r buitenland. In Engeland toont men zich zeer ongé* duldig over het uitblijven van het Fransche antwoord. De Paus heeft, naar aanleiding van den bomaanslag bij Duisburg, de Duitsche re geering verzocht, het verzet in hel Roerge bied te doen eindigen. In verschillende Engelsche steden zijn dé havenarbeiders in staking gegaan. De Raad van den Volkenbond zal heden de Saarkwestie in openbare zitting behan delen. j kondigt den aanvang van het spel aan. Wat het publiek van dit studentcnfec-a# zegt? 't Is moeilijk daaromtrent een oor*, deel to vellen. Vrijwel is men het eens, dat het feest dit jaar geheel langs de bur gerij gaat. Van een feeststemming is dan ook absoluut goen sprake. De burgerij voor zoover zij niet in staat is de fancy- prijzen voor entree te betalen voor het spel Teirlinck, etc. blijft overal buiten, 't Is of men dit bij intuïtie heeft gevoeld: dé versieringen zijn sporadisch en miniem. Als het enkele, wat eenige afwisseling brengt en waaraan is te bemerken, dat er wat bijzoaders gaande is, mogen genoemd worden de vele straatmuzikanten met or gels, guitaars, harmonica, enz. doch on danks dit alles wil er geen stemming ko men. Behalve op de Markt was er in dé stad niets, dat afweek van het gewone le- ven. De menigte op de Markt die niets van het spel kon waarnemen w'aohtte in spanning op het oogenblik, dat ,,De Geest\ den toren van de Nieuwe Kerk zon beklim-» men, precies alsof er een luchtacrobaat halsbrekende toeren zou doen en er kans was, dat men den man naar beneden zooi zien tuimelen. Dit was nu wel geheel uit-- gesloten en blijkbaar niet naar den zin van enkelen, dia minachtend opmerkten: „Dat 's me ook 'n toren bestormen! Ze sjouwen hem aan een lijn naar boven." Inderdaad werd de man stevig vastgehouden, zoodat' de sensatie er af was voor dezen. De tegenstelling met vorige lustra is dan ook wel heel groot. Toen een medeleven van da geheele bevolking; nu niets van clib alles. Voor do gemeentekas moge dit feest van wege d? belasting op de vermakelijkheden voordeelig zijn, een feit blijft -het, dat dé ingezetenen, in 't bijzonder de ncringdocn-» den, maar heel weinig protiteeren de duD zenden, die vroeger uit do omliggende ge meenten naar Delft kwamen, ziet men niet. 't Moge voor de studenten een prettig lustrum zijn, voor de buitenstaanders is daarvan maar bittér weinig te bemerken on dat is jammer, vooral in dozen tijd, nu de gelegenheid er i3 voor de studenten om ziel) populair te maken. Naar wij in „De Amslerdamsche Po« lilie", het orgaan van de afd. Amsterdam van den A!g. Bond van Politiepersoneel, lezen, zijn voorzitter en secretaris 25 Juni j.l. bij den hoofdcommissaris ontboden, dio mededeelde namens den burgemeester te moeten zeggen, dal deze laatste ernstig ont stemd was over de wijze, waarop den laat-- sten lijd in „De Amsterdarnsche Politie" werd geschreven, meer in hel bijzonder over het Georganiseerd Overleg. Ook over dalgeno wat in „De Politiebode" voorkwam over het-i zelfde onderwerp. De burgemeester wenschlé geen organen meer te ontvangen, waarin soortgelijke schrijverij voorkwam en zou, indien zij toch werden toegezonden, deze in de prullenmand deponeeren. Het afdeelings-. bestuur concludeerde daaruit, dat het con-« tact met den burgemeester en de organisatie was verbroken. De hoofdcommissaris bei antwoordde dit toestemmend. Daar het bestuur vooral in de huidige om standigheden een verbroken contact zeer ten nadeele van de organisatie acht. heeft het besloten af te treden. Binnenkort zullen lei denvergaderingen plaats hebben om een nieuw bestuur te kiezen. Naar Het „Hbl." verneemt, heeft het gemeentebestuur van Amsterdam, op advies van de huldigingscommissie onder voorziU terschap van prof. jhr. J. Six, aan den kunst schilder D. Bueno de Mesquila opgedragen een gedenkplaat te vervaardigen, welke, ten getale van 100,000, in September a.9. aan de Amslerdamsche schooljeugd zal worden uitgereikt. ---r-

Leidsch Dagblad | 1923 | | pagina 1