Zit-Slaapkamer Map. „WilheSmina" flink Meisje, ALGEHEEEE Haarlemmerstraat 162 Breestraat 175 KANTOORBEDIENDE Huishouden en techniek, VARIA begint Zaterdag om 11 uur, haar bekenden VETTE PALING «ten werd besloten, nadat de geloofsbrie ven in orde waren bevonden. Het punt comptabiliteit, dienst 1922 en 1923, wend goedgekeurd. De herstemming over het vloekverbod, adres der gemeente .Wijmbritseradeel, had tot uitslag dat met 3 stemmen tegen, die van de heeren Speel man, Bader en v. d. Geest, werd besloten Arthacsie te betuigen. De heer Speelman had er vóór de stem ming nog even op gewezen, dat het eigen lijk onzin is over zulke adressen zooveel tijd te verspillen. Als er enkele fanatieke raadsleden zijn, die zulke zaken voorstel len, behoeven wij ze nog miet te beham.de- Jen. Dat ontlokte den heer Warn aar de .woorden, dat het dan even fanatiek van anderen is, om er tegen in te gaan. Tot onderwijzeres in de handwerken aan de openbare school werd met 6 van do .7 Btemmen benoemd mej. N. Pel alhier, in gaande 1 Juli. Rondvraag. De heer Speelman zou gaarne de houtwal bij den Warmonder- damschenweg zjen opgeruimd, om meer dere ongelukken aldaar te voorkomen. De Voorzitter beloofde onderzoek. De heer v. Zonneveld zou gaarne de loverblijfselen van het verbrande huis aan do Oude Post zien opgeruimd, 't Is een icbandaal zoo bet er daar bij Bigt em dau al zoo lang. De Voorzitter deelde mede dta/t bij ver schillende pogingen beeft aangewend, om de zaak daar verbeterd te krijgen, doch tot heden zonder resultaat. Op voorstel van den heer Speelman zal 'aan den Min. v. Waterstaat worden ge schreven. Misschien helpt dat. De beer Warnaar wil een artikel in de verordening brengen, om den Raad recht te geven aan zulke toestanden een eind te Jnaken. De Heer v. Zonneveld vroeg nog eens naar de maalderij van Van Niekerlc. Dat gaat nog maar steeds door. De Voorzitter antwoordde, dat op de ■uitspraak van de Kroon wordt gewacht. Niets meer aan de orde, werd de open bare vergadering gesloten. VALKENBURG. Kerkelijkber icht Ned. Herv. Gem.Zondagmorgen, te tien UU/r, ds. Hermanides. Doop en Voorberei ding H. A.'s avonds, te halfzeven, ds. Jïerraanides, Rom. 4 112. VOORSCHOTEN. Kerk. bericb- tOn. Ned.-Herv. Kerk: Zondag 10 uur ids. P. Fortgens. Bediening van den H. Doop). 5 uur: ds. H. P. Fortgens. Geref. Kerk: Zondag 10 uur en 6 uur: 'ds, P. N. Kmijawijk. WARMOND. Bij den heer O., huize ,,'fc Fort-', viel gisteren een paard dat voor do maaimaohine liep, plotseling dood neer. Een dame, die van een motorjacht, dat aan het steiger voor de boerderij „Meemisl" Jag, wilde afstappen, kwam tot de onaange name ontdekking dat een ring haar van de hand gleed, volgens haar verklaring met een kostbare parel bezet. De dame was er geheel van ontdaan, waarom er direct po gingen werden gedaan om het waardevolle voorwerp op te visschen. Plotseling echter 'gaf een andere dame, die het werk. gade sloeg, luidruchtig haar verwondering te kennen, omdat zij de ring onder het plan kier „tegen een paal zag zitten", wat werke lijk juist bleek. De ring was waarschijnlijk tegen het jacht gebotst en daarna tegen den paal gekomen, welke op een houlsplinter de ring opgevangen en gered had. Met de meeste kalmte en voorzichtigheid is, nadat zekerheidshalve een oliezeiltje op het water gelegd was. om in 't water vallen te voor komen, de ring er afgehaald. Als een souve nir wenschle de dame beslist de „reddende splinter" mede naar huis te nemen, wat haar werd toegestaan volgens den exploi tant liever dan den paal. Melk. Onlangs zagen wij in de étalage van een filiaal eener melkinrichting een aan tal buisjes naast elkaar geplaatst, die ach tereenvolgens bevatten de hoeveelheden vet, eiwit en suiker, die men kon krijgen uit 1 liter melk en waar deze respectieve lijk 35, 36 en 45 gram bedroegen, zou het. beeld van de melk meer volledig zijn ge weest, indien er ook een flink glas met do ontbrekende 88 pet. water naast had ge staan. Doch het doel eener étalage is nu eenmaal geen aanschouwelijkheid, maar reclame, en daarvoor achtte men dien groo- len plas water zeker minder geschikt. Toch zou men verkeerd doen met hieruit te con- cludeeren, dat water eigenlijk een minder waardig of althans nutteloos bestanddeel der melk vormt, want juist deze zorgt voor een fijne verdéeling van het vet en maakt daardoor de melk tot één der meest licht- verteerbare voedingsmiddelen. Maar ook andere wezens als de mcnsch welen dat en dikwijls tot ónze schade. Hierbij denken wij niet zoozeer aan poes als wel aan allei- lei kleinere organismen, de schimmels en bacteriën, waarvoor melk zoo'n uiterst ge schikte voedingsstof is. Zoodra de melk de uiers verlaten heeft, begint reeds de invasie van deze vijanden, want voortdurend vallen zij uit de lucht in de melkemmer. Vooral 's winters, als het melken in den stal plaats vindt, regenen er per minuut honderden, ja misschien wel duizenden microben in en om deze stort buien te vermijden, behoort de melk dan ook zoo spoedig mogelijk in de buitenlucht te worden gebracht, waar zij tevens gele genheid heeft af te koelen. Dit is van groot belang, want daardoor wordt althans de verdere voortplanting der ingevallen bacte riën aanmcrkolijk vertraagd. Voor in den handel gebrachte melk geldt 1 millioen mi croben per kubieken c.M. als toelaatbaar maximum; doch menigeen zal dit nog een onrustbarend ianlal vinden en wat het ge tal betreft is dat zeker hoog, maar de meeste zijn gelukkig van een onschuldige natuur, spelen zelfs bij de boter- en kaas bereiding een uiterst belangrijke en nuttige rol en worden daar nog extra porties van op de fabriek gekweekte bacteriën toege voegd. Toch" kunnen er oolc exemplaren van minder goed gedrag in terecht komen, zoo dat het maar beter wordt gevonden het to tale aantal zoo klein mogelijk te houden, en is het boven genoemde maximum inge steld. Op de boerderij is daarom een groote zindelijkheid geboden en behoort het ge bruikte melkgerij, alvorens het wordt weg gezet, van elk spoortje melk te worden beJ vrijd. Dit nu kan in de meeste gevallen ge rust met slootwater worden gedaan, maar in den omtrek van Amsterdam is dat water met typhus besmet, waarom men alle boer derijen -aansluit bij de waterleiding. De aanleg hiervan kost veel geld, doch wan neer een dicht opeen gepakte bevolking eener groote stad geregeld met typhu9 ge- infecteerde melk kreeg, zouden de noodlot tige gevolgen niet kunnen uitblijven. Een graadje erger zou het nog worden, indien dat slootwater werd gebruikt om de melk er mee te vervalschen. Geen ander product is wel zoo aan knoeierijen onderhevig als juist de melk en waar dit een dagelijksch artikel is, mag het de moeite waard heelen om bij die ver schillende wijzen van .yervalschen, en haar aanlooning even stil. te slaan. Zoo is de oudste en meest voor de hand liggpnde truc de waterbijmenging, doch deze verlaagt het soortelijk gewicht der melk, zoodat te genwoordig wel geen enkele melk&ijt'er zoo onnoozel meer zal zijn om dit alleen te doen, want een ontmoeting met een con- troleerendcn keurmeester zou noodlottig voor hem zijn. Deze behoeft maar even ccn areometer in de melk te laten drijven, om direct het soortgelijk gewicht te kennen. Daarom gaan zij, de leveranciers, nog een stapje verder op den eenmaal ingeslagen weg der knoeierijen en ontnemen de melk ook iets van den room. Deze is lichter dan water en het soortgelijk gewicht, door de toevoeging van dit laatste gedaald, kan zoodoende op het oude getal worden terug gebracht. Al kan daardoor op straat niet meer vcr- baliseerd worden, na het onderzoek van zoo'n monster in het laboratorium, van den keuringsdienst zal men hoegenaamd niet behoeven te aarzelen, want daar worden ook andere eigenschappen van de rncllc ge controleerd, waaronder in de eerste plaats het vetgehalte. Deze bepalingen 1 geschie den op een zeer vlugge en handige manier, waardoor het mogelijk is per dag een groot aantal monsters van verschillende melk- soorten te onderzoeken, wat aan het effec tief zijn der contróle veel bijdraagt. Ook het aantal per kubieken c.M. aan wezig zijnde microben moet worden vast gesteld en dit kan gebeuren op een offi- cieele telmethode, maar vlugger is om bij benadering dit getal te bepalen door ge bruik te maken van de uilwerking, die ge noemde bacteriën op de melk hebben. Zij vormen n.l. uit de aanwezige suiker ccn zuur, melkzuur genaamd, en de hoeveel heid hiervan kan gemakkelijk worden ge meten, zoodat de uitkomst een maatstaf is voor het aantal bacteriën in de melk ais wel veter' de ouderdom van deze laatste, want die bacteriën gaan door met zuur te vormen, waardoor ten 'slotte de caseïne, het eiwit van de melk, neerslaat. Maar al is het nog zoo ver niet, kan toch de melk reeds voor het gébruik onge schikt zijn geworden, want zulke melk vlokt bij het koken uit. Dit gebeurt direct door toevoeging van 80 pet. alcohol en hiervan maakt mep in de fabrieken gebruik om de van de boeren aangevoerde melk te toetsen. Valt deze alcoholproef positief uit, dan wordt de betrokken melk aan haar leverancier terug gezonden. Zoo staat rauwe melk dus aan velerlei gevaren van infectie bloot en moet dan ook altijd vóór het gebruik gekookt worden, waarbij zij evenwel in voedingswaarde achteruit gaat, doordat bij de verhitting be langrijke enzymen worden vernietigd, die vooral in de zuigelingenmelk zoo gewcnscht zijn. Daarvoor heeft men wel modelinrich tingen, die door allerlei voorzorgsmaatrege len rauwe melk zonder schadelijke kiemen kunnen afleveren, doch men vrage niet naar den prijs. Een tusschenweg is het pasleuriseeren: niet koken dus, maar de melk een tijdje verhitten op 70 gr., waarhij de meeste bacteriën het afleggen en toch de vermindering van smaak en voedzaam heid tot een minimum wordt beperkt. Deze en gekookte melk hebben de eigen schap gemeen om minder te roomen. Rauwe melk doet dit des te sterker naar mate de tcilfieraluur lager is. Wil men nu den room er weer door heen mengen, dan niet roeren, want daarmee bereikt men al leen een samenballen van den room lot klonters, maar verwarmen tot eventjes lauw en dan de melk van de eene pan of kan in de andere gieten. Na een paar keeren dit gedaan te hebben, is de melk weer homo geen geworden. Overoude beschaving. De jongslc oudheidkundige opgravingen in Mexico hebben aangetoond, dat vóór duizen den jaren in het westelijk halfrond een over oude beschaving heeft gebloeid nog veel ouder dan de in den laatsten tijd zoo veel be sproken beschaving in Egypte onder de Pharao's. De merkwaardige Mexicaansche vondsten wijzen er, volgens een correspondentie uit Mexico in de „Chicago Tribune" op, dat daar waarschijnlijk reeds 10.000 jaar geleden een volk heeft gewoond, dat uitgebreide steden bouwde, en dat daar vijf verschillende be schavingsperioden zijn geweest, waarvan de bouwvallen en overblijfseleji als het ware in lagen boven elkander liggen, waarvan de 'onderste 15 tot 40 voet onder den tegertwoor- digen bodem zijn. De opgravingen hebben nog verrassender en vreemder dingen aan het licht gebracht, namelijk dat de (wee oudste beschavingen in de Mexicaansche vallei daar gebracht zijn door een volk van een eigenaardig Mon goolse!) lype met schreef staande pogen Die menschen beschilderden de muren van hun steden en tempels met zonderlinge, groloske liguren en symbolen. De secretaris van dc Chineeschc legatie te Mexico, die op archaco- logisch gebied een deskundige is, heelt die li guren herkend als primitieve,Chincesche liiöroglypen en mandarijnen-teekens. De eerste van deze „Mongoolsche bescha vingen" ligt hegraven onder opgehoopte la gen zand en grind. Menschelijkc geraamten worden daarin gevonden in verschillende houdingen. Hier en daar worden heele groe pen hij elkaar gevonden binnen dc overblijf selen van de muren hunner huizen; muren van ruwe, in de zon gebakken sleéncn. Daar uit leidt men af, dat die menschen door den dood plotseling zijn verrast en dat hun lijken bedolven werden door het bezinksel van ge weldige watervloeden, die het land over stroomden. Zoowel in de overblijfselen van de huizen als van de lempcls zijn liguren en beeldje* van klei en leem gevonden, die ons duidelijk; doen zien wat voor soort menschen daar ge leefd hebben. Wanneer het geen Mongolen- geweest zijn, dan hebben zij toch denzelfden' stand van oogen gehad en ook de kfeeder, dracht was Mongoolsch. Boven de laag van grind cn zand van ver scheidene meters dikte, welke de overblijf, selen bedekt van het eerste beschaafde volk dat Mexico heelt bewoond, liggen de resten van een volgende, alweer meer gevorderde en artistieke beschaving. Daar heelt een volk van stedenbouwers gewoond, die uitgestrek te, ommuurde tempels bouwden. Dit Iweede Mongoolsche volk heeft zorgvuldig gesneden beelden gemaakt van de wonderlijke god, heden, die zij aanbaden in overoude tijden. Iiun werk overtrett in vele opzichten dat van de beeldhouwers in de vroegste geschiedenis der Grieksche kunst, die wellicht omstreeks 3000 jaar later valt. Ook dit volk is door een onlijdigen dood verrast. De overblijfselen liggen begraven on der een vele meiers dikke korst-hardc vulka, nische asch, die gloeiend-heet moet zijn ge, wccst, toen zij neerviel. Deze vulkanische; laag scheidt de overblijfselen van dit Man- goolsche volk van die der nieuwere volken, rassen, die later Mexico hebben bewoond, waarschijnlijk vele eeuwen nadat het land was verwoest door uitbarstingen van de vul, kanen die er nog zijn. Volgens geologen is deze vulkanische laag 5000 tot 7000 jaar oud, maar lang vóór dien tijd zijn daar twee opeenvolgende beschavingsperioden geweest waar een volk zijn steden en tempels had, zoodat men het begin der eerslc beschaving wel op ruim 10.000 jaar geleden mag schatten. Nog thans vindt men onder de in Mexico wonende Indianen menschen met typisch' Mongoolsche gelaatstrekken, die overal el, ders voor Chineezen zouden doorgaan. Toch! is er geen Mongoolsche stam meer in Mexico;, De verklaring van het verschijnsel is, dat de oude Mongoolsche rabsen niet geheel door de natuurrampen werden verdelgd en dat over, levenden zich duizenden jaren geleden ver, mengd hebben met nieuwe rassen, die de; streek kwamen bevolken. Het gevolg daai;, van is, dat tot op heden Chinecsehe typen zich hier cn daar hebben gehandhaafd. Middel tegen de mottenplaag. 1 Het beste middel tegen de mottenplaag in al haar perioden is: uitschudden, uitkloppen uitschuieren en blootstellen aan lucht en zonlicht. Kamfer en naphthaline doen sleehls dienst om de vliegend- mot te belet, ten, eieren te leggen in de daarnaar riekende; slolfen; zit de larf er reeds in, dan helpen die middelen ook niet meer, want de larf heelt van die scherpe lucht geen hinder. Bo vendien wordt de vliegende mot alleen terug gehouden, zoolang deze middelen hun scherpe lucht nog afgeven; deze wordt al, lengs minder. De beste waarborg is een goede, dichtsluitende verpakking in' papier, zoodat de mot niet bij de slof kan komen. Bij een droge lucht van 130 gr. F. leeft dg motlarf slechts 30 minuten cn bij waterdamR damp van 80 gr. F. niet langer dan 10 sg, conden. Droge en natte hillc zijn voor velt sloffen echter moeilijk aan Ie wenden. (..De Manui," van alle aanwezige Bedden en Meubelen legen onderstaande sensatieprïjzen* De goederen worden og aanvrage direct uit de etalage verstrekt. 2-persoons zwaar gevuld bedstel 0.90 2-persoons prima Java-kapok bedstel 21.80 2-persoons zware houten ledikanten 7.90 i 2-persoons extra zware houten ledikanten 12.75 2-persoons wollen dekens, nu 4.90 2-persoons veeren bedstel, peluw, 2 kussens 47.75 2-persoons bedspreien 2.15 Engelsch ledikant, met spiraalmatras 8.90 en 11.90 I 1-persoons spiraalmatras 4.90 2-persoons massief p.p. en eiken ledikanten 19.75 en 24.75 2-persoons matras, schuin peluw, 2 kapokkussens 23.75 Linnen damast matrastsel compleet 59.50 3-deelige matras, schuin peluw, 2 kussens 32.50 Extra zwaar gevuld kapokmatrasstel 49.50 Wollen kinderdekens 1.75 Veeren, per pond 0.74 Zwaar gevulde kussens 0.82 I Molton dekens vanaf 0.39 Gewatteerde dekens 6.90, 7.85 Java-kapck, per pondszak 0.98 Loos tijk voor bedden te overtrekken Massief-eiken Linnenkasten 51.50 6 prima Stoelen 19.75 6 extra zware Stoelen, sport 22.59 2 Fauteuils, 4 Stoelen, leer 36.50 2 Fauteuils, 4 Stoelen, prima 46.50 Spiegels, vanaf 1.68 i Massief eiken Salonbuffet 68.50 Eiken Salontafels, vanaf 12.75 Huiskamertafel 7.90 Eiken Theetafel 8.90 Compleet moquette Ameublement 62.50 Extra zware Divan 17.90 Zeer soliede Linnenkasten 13.75 Schilderijen, groote maat 3.45 Leer-fauteuil, massief eiken 10.80 Slaapkamer-ameublement 245 voor 184.75 Compleet massief eiken spotkcopje van Eén zeer solied Slaapkamer-ameublement met dub bele Spiegelkast en Commode, zwaar massief eiken, van 290 voor 214.50 0.465 VERSCHILLENDE BESCHADIGDE ARTIKELEN HAAST VOOR NIETS. GOEDEREN WORDEN ONDER REMBOURS DOOR GEHEEL NEDERLAND VERZONDEN. 8518 in de Mandenmakeissteeg. ZATERDAG van ai 4 uur Veisch gerookte PALING. SPAARGAREN 7887a Gevraagd voor direct een in klein builenholel in Zuid- Holland. Hoog salaris. Brieven onder No. 8474, Bu reau van dit Blad. Zend mij f 3.Ö0 of f voor een mandje 8300 Bctnwsclic Meikersen van 8 of 5 K.G. br. cn Fr. Rembours 25 ets. hooger. Post rekening 13056. J. GERR1T- SEN, Hofleverancier, Zetten. HEER, geen student, vraagt met pension. Prijs niet boven 60.p. m. Brieven onder No. 8493 aan het Bureau van dit Blad. Zaterdag 30 Juni treedt de be roemde ACGORDEON-Virtnoos de Heer C. ZWANENBURG op - met medewerking van Jongejuffr. WILLY KAAN en den Heer D. VAN WOUW, Piano in „de Oranjebierhal". Korte Hansenstiaat 7. Aanbevelend, J. OOMS. 7872a VERLOREN Een Skunks Bontkraag op 31 Mei gaande van Lato, Bree straat, Sleenschuur, Doezaslr., J. v. Goyenkade. Tegen beloo ning terug le bezorgen J. v. Goyenkade 39, GEVRAAGD voor lijdelijke assistentie op een .BlpcmisTenkantoor, gedu- rende dc maanden Juli, Aug. en September. - Brieven, onder No. 8498 aan het BuFeau van dil Blad in E Wegens verkoop perceel Breestraat zullen wij alle voorradige goederen tegen be lachelijk lage prijzen moeten Opruimen. Laat U deze gelegenheid niet voorbij gaan. Ziehier enkele onzer vele koopjes Zwaar Manshemd 0.89 Zwaar Vrouwenhemd. 0.89 Witte Dameshemden 0.99 Zware Pantalons 0.79 Geel-hemden-katoen 0.18 Keper 76 c.M. breed 0.22 Poolbont0.28 Key^erlinden alle kleuren 0.33 Molton Dekens gr. maat 0.89 Beddetijk 150 c.m. breed 0.66 Loostijk prima kw0.49 Bol Gordijnen zware kw. 1.19 Tafelkleeden0.98 Vitrages - Matten enz„r; tegen prij zen die U zullen dwingen tot Koop ZIE ONZE ETALAGES ÏW* LEZEN en UITEHIPPEE S==H^SOE=ll

Leidsch Dagblad | 1923 | | pagina 6