AGENDA VAN DE WEEK. Begrafenis- Onderneming BUITENLAND, Viijdag. K a t w ij k-a a n-Z e e. Gemeentezaal Ds. Van Brummen, van Boskoop. Oogstgeest. „Irene"jaarvergade ring „Ziekenverpleging voor alle Gezind ten", 8 uur. Zaterdag. „In den Vergulden Turk" Jaarlijksehe alg. vergadering N.V. Leidsche Bouwmaat schappij. 2 uur. Jcruël"Bidstond. 9 uur. „Zomerzorg"Propaganda-feestavond Sfd. Leiden Alg. Werkmeestcrsbond. 8 uur. Zondag. Op de Scb ie, bij Delft: Roeivred- ntriiden der D. S. R. V. „Laga", Van 11 uur tot halfzes. Rijswijk, wielerbaan: Wedstrijden. 2 uur. Do apotheek van „Ilulp der Mensch- heid", Hooigracht 48 is altijd geopend, daeli alleen voor leden van dat Ziekenfonds. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 25 Juni tot en met Zondag l Juli waargenomen door de apotheek van den heer C. B. üuvsicr, N.- Rijn 18, tel. 523. RECLAME, KEERËWEER CREMATIE, AUTO-TRANSPORT OPGERICHT 1871 AALMARKT 10 r-i TELEF. 801 7797 benoeming van hoogleeraren voor crimi- necle psychologie en voor de Engelsche taal- en letterkunde, („Centr. 'J Op 3 Juli hopen, naar „Het Vad." mededeelt, de Minister van Staat jhr. rar, A. P. C. van Karncbeek en zijn echtge- poolc hun gouden huwelijksfeest te vieren. Bij Kon. besluit is, met ingang van 1 Juli, wegens ophelling van zijn betrek king, eervol ontslag verleend aan F. Fonck, administrateur bij het Centraal-Bureau voor de Statistiek, onder dankbetuiging. In de heden te Amsterdam gehouden algemeene vergadering van aandeelhouders van De Nederlandsclie Bank, werd door den President en door de Commissarissen ver slag uitgebracht. De totale Nederlandsclie sciinld bedroeg Mei 1923: 3.419 millioen gulden waarvan 692 vlottende schuld; de totale Neder- landsch-Indische schuld: 1.236 millioen, waarvan 358 millioen vlottende schuld, zon der de muntbiljetten. Ter versterking van de speciale resem wordt uit de gezamenlijke winsten van dit jaar een bedrag van 1 7.324.418,67 aan die bijzondere reserve toegevoegd, welke daar mede op rond f 9.000.000 gekocht zal zijn. Do President wil niet verhelen, dat wij de toekomst nog altijd wel met zorg tegemoet zien. De toestanden loeli in de ons omrin gende landen zijn sedert het vorige jaar in het algemeen nog ernstig achteruit gegaan en helaas is liet einde van die moeilijkhe den nog niet te overzien. Natuurlijk moet dit zijn terugslag hebben op onze economi sche positie. Maar ook in ons land zijn be paalde leiten, die wij met zorg gadeslaan. De buitengewoon sterke ontwikkeling van de saldi-lcgoed bij den Poslchèque- en Giro dienst kunnen wij niet in liet belang van het land achten, en de President is van oor deel, dat deze instelling haar doel te buiten gaat. In dit verband wordt gewezen op de bedenkingen tegen de ontwikkeling van de gemeentelijke Giro-instelling le Amsterdam. Navolging van dit voorbeeld door andere gémecnlen wordt een ernstig gevaar geacht. Een ander gevaar is het vormen van groote kapitalen ter uitvoering van de verschillende Rijksverzekeringwetten. Een gelukkig lee- ken is inlusschen een hoogere kocrssland van den Nederlandschen gulden. Hoewel de begroolingscijfers verbeterd zijn, toont de begrooting nog een slecht tiguur tegenover de cijfers 19J3—1914. Ernstig moet worden Voortgegaan met verlaging der tekorten. De heorscliende malaise in den handel uitte zich ook in de omzetcijfers van het Giro-verkeer. Deze bedroeg in 1921/22 f 24.310.371.159 en 1922/23 1 19.705.511.843 Het aantal opdrachten nam evenwol toe van 633.532 lot 620.122. liet aantal correspon dentschappen bedraagt thans 84. De discon teeringen bedroegen in bet afgeloopen jaar f 1347.132.014 tegen f 2002.910.020 in het yorige jaar. Dc gemiddelde looptijd van het papier was 54 dagen, 9 dagen meer dan het vorig jaar. Do mctaalvoorraad verminderde met f 23.114.558 lot f 588.714.012. De samen stelling van dien voorraad wijzigde zich ten nadecle van het goud; zij was op ultimo Maart 98.86 pCt. goud tegen 1.14 pCt. zilver het vorig jaar resp. 99.07 pCt. en 0.93 pCt. liet gemiddeld bedrag der bankbiljetten in omloop was in liet afgeloopen jaar f 40.794.479 lager dan dat van 't vorige jaar, toen f 1.021.013.541, thans 1980.219.002. Het winstsaldo bedraagt f 813.581.72. Hoven de reeds verstrekte 3 1/2 pCt. wordt nog een dividend uitgekeerd van f 37, zoo dat in totaal het dividend I 72 per aandeel bedraagt. De balans sluit met een bedrag van f 1.047.011.808.74. Do Amslerdamschc Raad heelt hdt voorstel van B. en W., om aan den direc teur van dc handelsinrichlingcn onge vraagd eervol ontslag te geven, aangeno men met 28 tegen 8 stemmen. Te Alkmaar is in het ziekenhuis overleden op 46-jarigen leeftijd d9. J. Scherpenhuijsen, sedert 1914 predikant bij de Doopsgezinde Gemeente le De Rijp. De overledene, in 1905 predikant geworden, stond ook nog te Hoorn, op Texel, en Den- llp-Landsmeer. Te Edam werd de jaarlijksehe verga dering gehouden van de classis Edam. In verband mei de houding van de rechtzin nige leden van het classikaal besluur in zake de zaak-Theesing, en de afwezigheid van alle rechtzinnige predikanten op de voorvergadering van 18 Juni te Edam, heb ben thans op de classikale vergadering de vrijzinnige predikanten besloten, niet lan ger met de rechtzinnige predikanten samen te werken en alzoo hun eigen candidatcn gesteld, Naar de „Dag. Bel." verneemt, heelt de directie van de HollandAmerika-Lijn in verband met de toepassing van do Drankwet voor de schepen binnen de ter ritoriale wateren van de Vereenigdc Sta ten besloten, zich voor haar schepen te houden aan deze wetten, De algemeene vergadering der Ned. Maatsch. voor Nijv. en Handel wordt dit jaar te Dordrecht gehouden. Gisteravond verzamelden de leden van het hoofdbe stuur, de donateurs, afgevaardigden der departementen zich te acht uur in liet ge bouw „American", waar zij door het de partement Dordrecht werden ontvangen. De voorzitter van dit departement, de heer J. C. Redelé, hield een welkomstrede. De voorzitter .der Maatschappij, dr. F. E. Poslhuma, beantwoordde deze toespraak. Te negen uur had de ontvangst ten Stad- huize plaats. De burgemeester van Dord recht, mr. dr. J. Wijtema, sprak hier een welkomstrede uit. In de vergaderzaal had het gemeente bestuur, met behulp van macquettes, een plattegrond en foto's reclame gemaakt voor Dordrecht als woon- en industrieplaats. Het verdere van den avond brachten de afgevaardigden gezellig door in de socië teit „Amicitia". Heden hield de heer A. G. Mörzer Bruyns een rede over „Werkloosheid en emigratie". De arrondissementsrechtbank te Win schoten heeft, ter vervulling van een vaca ture van rechter in haar college, de vol gende alphabetiscbe lijst van aanbeveling opgemaakt: mr. Ch. A. E. Mailland, substi tuut-griffier bij de arrondissementsrecht bank te 's-Gravenhage; mr. C. C. Tieleman griffier bij het kantongerecht te Gorinehein; mr. W. A. Vos, subsliluut-gritfier bij de ar rondissementsrechtbank te Winschoten. Te rekenen van Juli 1923 is de rente, welke over de saldo's der rekenin gen-courant bij den poslchèque- en giro dienst aan het einde van elk kalenderjaar, alsmede bij het afloopen van die rekenin gen, wordt tegoed gedaan, nader vastge steld op 1 1/2 pet., berekend over ronde sommen van f 100 of veelvouden daarvan, aanvangende met den dag, volgende op dien, waarop de storting of overschrijving op de betrokken rekening wordt geboekt, en eindigende met den dag, waarop de be dragen, waarover wordt beschikt, van de rekeningen worden afgeschreven. Een maximum rentegevend bedrag is niet vast gesteld. Over de saldo's der rekeningen ten name van 's Rijks schatkist en van de Rijks comptabelen is geen rente verschuldigd. De „Cbr. Ambtenaar" meldt: De vakvereenigings-conlributie werd nooit beschouwd als te beliooren tot ver werving of behoud van het inkomen. Uit zondering werd gemaakt voor de werktic- den in de diamant-industrie, omdat deze ongeorganiseerd absoluut niet kunnen wer ken. In verband met het collectief arbeids contract werd echter kort geleden aan den Minister gevraagd, of de billijkheid niet medebracht, hieraan uitbreiding te geven. De Minister deelde daarop in het algemeen mede, dat aan een vakvereeniging betaal de contributie, ook naar zijn mcening, be hoort tot de kosten, die rechtstreeks tot de uitoefening van het beroep betrekking heb ben, zoodat ook thans de bondscontribulie mag worden afgetrokken. Een belangstellend lezer in ons blad zendt ons een photo uit de „Pall Mali Ga- zette" over dc begroeting van onze Vorslen- familie door liet Engelsche Koningspaar aan het Victoria Station. Uit de korte beschrijving er bij blijkt nog, dat twee Nederlandsche lorpedoboo- tcn de Batavier V hebben geëscorteerd en dat het Vorstelijk paar reist onder den naam van graaf en gravin van Buren. DE ALGEMEENE TOESTAND. Dc Belgische kabinetscrisis-is opgelost, er zal nu wel cenig schot komen in de alge meene vraagstukken. Thcunis blijft en ook Jaspar, dus nu zal Engeland wel spoedig antwoord krijgen op zijn vragen. Men be gint in Engeland, begrijpelijkerwijs, ook zeer ongeduldig te worden, bewijze het volgende In het Lagerhuis werd Baldwin gevraagd of het Fransche antwoord op het Engelsche vragenlijstje reeds was ontvangen. Baldwin zeide niet te weten wanneer dit antwoord tc verwachten was, doch dat het hem zeer aan genaam zou zijn als dit spoedig kwam. 'I Is overduidelijk Het Pauselijk schrijven, gisteren onder de' telegrammen vermeld, wekt in Frankrijk pijnlijke verbazing, al doet men alle moge lijke moeite, om te maken bonne mine au mauvais jeu, zelfs zoo, dat er bladen zijn, ieel kalmpjes zeggen, dat de Paus pre cies op hetzelfde standpunt staat als Frank rijk. Andere bladen zien echter toch in, dat dit moeilijk is vol te houden en gooien het daarom over de boeg, dat de Paus evenals *ijn voorganger Bénediclus weer eens een vcrgeefsche vredespoging waagt en dat van de Curie in wezen geen kracht uitgaat. 't Laatste klinkt wat vreemd in de coren van ons, Nederlanders, die toch een gezant schap bij den Paus vestigden wegens het groote belang van vertegenwoordiging op het Vaticaan, en wat het eerste betreft, men zou kunnen zeggen in dit geval, in tegenstel ling bij de vredespoging van Paus Bénedic lus is de schuld daarvan niet bij Frank rijk Hoezeer het Pauselijk schrijven ook poogt dc Fransche gevoeligheid te ontzien, toch oprecht en duidelijk uil dat de Fransch Roer- politiek de wereld bedreigt en dat de alge meen afwijzende houding van Frankrijk ten aanzien van de Duitsche voorstellen te laken is. Hoe men het ook draait of keert, dit is toch des Pudels Kern. Om de pil voor Frankrijk te verzachten, geeft de „Osservatore Romano" zelfs nog een andere uiteenzetting, die op verschillende punten in den brief terugkomt en die als volgt nader ontwikkelt: De schuldenaar moet zijn plicht erken nen om de schade, die de bevolking en het land geleden hebben, binnen de perken der mogelijkheid tc herstellen. De schuldeischeTS, Frankrijk en Engeland in het bijzonder, heb ben ten volle het recht om herstel van de schade te eischen, zonder echter daarbij méér te eischen dan Duilschland geven kan. In werkelijkheid stellen de schuldeischcrs ren dcrgelijken eiseh niet. Zij ontkennen dat Duitschland oprecht zou zijn. Zij meenen, dat het bedrag der reparaties, dat zij thans eischen, Duitschland's betalingsvermogen niet le boven gaat. Men moet hopen, dat bij de a.s, diplomatieke onderhandelingen, waar de H. Stoel zich geenszins in mengen wil, de mogendheden er in zullen slagen het bedrag der Duitsche schuld vast le stellen. Gasparri voegde er bij de overhandiging der nota aan Havas een verklaring aan toe, volgens welke de brief van den Paus uitgaat van het standpunt, dat de schuldenaar bereid is om te betalen. Moest men deze veronder stelling opgeven, dan zou de brief heel an ders moeten luiden. 't Zijn echter allemaal manoeuvres, het Pauselijk schrijven last de Fransche zaak aan, 't is niet anders. Het schijnt een gevolg te zijn van het on derzoek door mgr. Testa in het bezette gebied ingesteld, te meer waar de Paus tevens een ruime gift gaf voor ben, die door de bezetting worden getroffen. liet lijdelijk verzet blijft pal overeind, men zie ook onder Duitschland. Wels de voorzitter der Duitsche sociaal-de mocratische partij heeft te Dresden in een rede over den politiekcn toestand gezegd: Als Duilschland naar den zin van Frankrijk uit eengerukt werd zouden de Duitsche arbeiders tot machteloosheid gedoemd zijn. Daarom zijn de socialistische vertegenwoordigers in het bezette gebied eenstemmig van oordeel dat het lijdelijk verzet moet voortduren. Te Aken zijn weer 6700 millioen mark in beslag genomen aan de Rijksbank en de beambten weggevoerd. Het Persverbond in het Saargebied beeft zich uitgesproken tegen de nieuwe verorde ning van 18 Juni, welke in de plaats is gekomen van de beruchte noodverordening. Aangezien de verordening afkomstig is van een regeering, welke niet het vertrouwen heeft der bevolking en tot strekking heeft dc openbare meening op een dwaalspoor te brengen, wordt zij met klem veroordeeld. De geallieerde gevolmachtigden te Lau sanne, die de instructies hunner regeerin gen ontvangen hebben, zijn bij Rumbold samen gekomen, begeleid door do finaDci- eele deskundigen. Zij hebben hun volkomen overeenstemming, met uitzondering van één punt van procedure, vastgesteld. Zij beslo ten echter geen enkele mededeeling te doen voor hun eischen officieel aan de Turken zijn overhandigd. Er verluidt, dat de regeering van An gora de Chester-concessie opgezegd zou heb ben, daar niet binnen den gestelden termijn van drie maanden de bepalingen over de landbouwinstrumentcn uitgevoerd zijn. Het congres van vereenigingen voor den Volkenbond te Weenen heeft een aantal moties over de nationale minderheden met algemeene stemmen aangenomen, waarbij voor alle staten de verplichting wordt er kend om iedereen, zonder onderscheid van ras, nationaliteit in godsdienst, zijn bur gerlijke rechten te waarborgen. Voor de vaststelling van de rechtsverhoudingen der minderheden en het sluiten van algemeene verdragen worden bijzondere overeenkom sten tusschen afzonderlijke buurtstaten voor gesteld en verder de instelling van een spe ciale commissie, die zich blijvend met den toestand der minderheden- in de* afzondor- lijko staten zou hebben bezig te houden, hun klachten hebben te ontvangen en als verbindend orgaan met dèn Volkenbond hebben te dienen. Verder wordt de instel ling van een speciale commissie voor min derheden-aangelegenheden bij den Volken bond en competentie van het internationale gerechtshof in Den Haag voor minderheden- aangelegenheden voorgesteld. De volgende algemeene vergadering zal te Lyon worden gehouden. BELGIE. De crisis is opgelost. Na afloop van een vergadering der rechterzijde en der liberale linkerzijde, die hem hun sympathie betuig den, heeft Theunis zich gisteravond om half zeven naar den Koning begeven om hem mede tc deel en, dat hij de opdracht om een kabinet te vormen, aanvaardt. Het geheele aftredend kabinet blijft aan, ook de minister van oorlog Dévèze, die eerst in ieder geval wilde heengaan Men heeft formules gevonden, die schijn baar een „working majority" hebben gescha pen voor Theunis, maar in wezen is er wei nig veranderd, zoodat de kans bestaat, dat of op de Genlsche Hoogeschool-affaire of op de militaire wetten onverwachts weer een crisis intreedt. Met het oog op de internatio nale moeilijkheden is Theunis c.s. weer in gehuurd. De tekst van de wet, die het nieuwe kabi- net-Theunis in den loop van de volgende week bij den Senaat zal indienen over de ver- vlaamsching der Gensche Hoogeschool aangezien deze kwestie nog steeds bij dat lichaam aanhangig is luidt als volgt, meldt de „N. R. CL": Art. 1. Op dc universiteit v*n Gent wordt het onderwijs in het Vlaamsch gege ven en de Vlaamsche taal is de administra tieve taal van dc universiteit. Art. 2 In de faculteiten der letteren cn wijsbegeerte, philosophie en medicijnen heb ben de studenten de keus tusschen dc "Vlaam sche en dc Fransche regeling. De Vlaamsche regeling bestaat uit 2/3 van de college's in het Vlaamsch en 1/3 van de college's in het Fransch. De Fransche regeling beslaat uit 2/3 van dc college's in het Fransch en 1/3 in het Vlaamsch. Art. 3. De klinische college's in de fa culteit der medicijnen zullen in het Vlaamsch worden gegeven. Art. 4. Een opleiding voor mijn-inge nieur wordt ingesteld aan dc universiteit van Gent; dc colleges worden in het Vlaamsch gegeven. Bij de opleiding voor civiel-ingenieur enz. worden alle college's in beide talen (Fransch en Vlaamsch) gegeven. Art. 5. Als er tijdens de toepassing van bovengenoemde beschikkingen geen titularis sen voor een of meer college'9 zijn, die in het Vlaamsch doceeren, zal er bij Koninklijk be sluit in die leemte worden voorzien, zoodat er nog Fransch hooger onderwijs wordt ge schapen, zonder echter inbreuk te maken op de artt. 2, 3 en 4. Art. 0. Met academisch jaar begint in 19231921. Ar. 7. De studenten, die voldaan zullen hebben aan de eischen, bij dc onderhavige wet gesteld, zullen tot openbare ambten kun nen worden beroepen. Art. 8. loopt over de salarieering der hoog- leerarcn. DUITSCHLAND. In de slotzitting van. den Rijnschen pro vincialen Landdag, welke door den rijks kanselier Cuno en Becker, den minister van economischo aangelegenheden, werd bijgewoond, werd onder stormachtige toe juichingen een resolutie aangenomen, in gediend door bet Centrum, de Arbeitsge- meischafb en de Sociaal-Democraten. In deze verklaring protesteert do landdag nog maals openlijk en plechtig tegen de ge- weldheerschappij der onderdrukkers. Het lijdelijk verzet, dat spontaan uit het volk is opgekomen, leeft onder de 3nassa en het Rijnland zal dit wapen niet neerleggen voor recht eh vrijheid in het Duitsche Rijn land zijn verzekerd. Een Rijnlandcommis- sie bestaat voor de bevolking van liet Rijnland niet. Ook ten aanzien van de wijze, waarop onze verhouding tot de RijksregceriDg dient te worden geregeld, dulden wij geen inmenging van vreemden. De wereld zal eerst tot vrede komen, vrede cn vrijheid zullen eerst weer hun in trede in heb Rijnland en het Roergebied doen, wanneer deze door de verdrukkers zijn ontruimd. Daarop nam de Rijkskanselier het woord om te verklaren, dat deze resolutio van den Landdag een overweldigenden indruk op hem had gemaakt. Hij legdo er nog eens den nadruk op, dat de integriteit van het Rijngebied en zijn verb onding tot het rijk niet geschonden mochten worden en dat geenerlei poging tot verkapte annexatie zou worden geduld, of deze nu heette in ternationale gendarmerie of neutraal toe zicht. Ook voor de Rijksregeerrng bestond er geen probleem van het Rijngebied, aoo- dat er dan oalr geen sprake kan zijn van eenig compromis. In dit opzicht is do Rijks regeering één van zin met de regeeringen der verschillende bondsstaten. De gedrags lijn, welke de Rijksregeering reeds vóór cle Roerbezetting volgde, en waaraan zij zich oofc in de toekomst zou houdetn in ■alle vraatgstulcken van buitenland-seh beleid was een waarborg, dab zij, hoe onwrikbaar ook op het punt van het Rijngebied, niets zon nalaten, wat in overeenstemming was met de eenheid en de souvereiniteit van he"» rijk en met de economische draagkracht en het betaJingsvermogen zijner bevolking, om do bevrijding van Het Rijnland en het Roer gebied to bespoedigen. De onderhandelingen te Breslau over het bijleggen van do werkstaking van de landarbeiders in Neder-Silezië hebben, naar het ,,Berl. Tageblatt" meldt, geleid tot een met algemeene stemmen aanvaard com promis. ENGELAND. Het congres der Arbeiderspartij heeft de motie ten gunste van een beffing ineens van het kapitaal aangenomen, waarmede, naar het in de motie heet, de politiek der partij staat of valt. Een andere motie veroordeelt de uitbrei ding der Engelsche luchtvloot in wedijver met Frankrijk, omdat zij meent dat een dergelijke uitbreiding de inleiding zou zijn tot een nieuw oorlogstijdperk. Zij dringt er op aan, dat Engeland een conferentie zou bijeenroepen voor de afschaffing der bewa pening in de lucht. Een derde motie kenschetst de actie in het Roergebied als een agressieve oorlogs daad en vraagt door onderhandelingen of arbitrage er een eind aan te maken. Eindelijk is er een motie aangenomen, om de belastingen op voedingsmiddelen door andere belastingen te vervangen. Merkwaardig voor de houding der Arbei derspartij is inmiddels, dat een voorstel van den linker vleugel, om niet alleen op positie te voeren tegen de luchlbewapc- ning, doch tegen militaire uilgaven in het algemeen, werd verworpen. Deze verwer ping was in hoofdzaak toe te schrijven aan de rede van Henderson, die zeide, dat de partij alle kansen eventueel de meer derheid des lands achter zich te krijgen, zou verspelen als zij verzuimde in de te genwoordige omstandigheden er too mede te werken om de landsverdediging in orde te brengen. Het congres heeft verder een voorstel van het partijbestuur behandeld, dat door Henderson werd verdedigd voor de vor ming van een speciaal verkiezingsfonds dat de armere kiesdistricten in verkiezings dagen zal kunnen helpen. De motiveering van dit voorstel is, dat de Arbeiderspartij haar stembusaclie niet moet beperken tot de fabriekscentra en groote steden, doch' ook op het platteland haar beginselen moet propageeren en trachten vertegenwoordigd te worden. ZUID-SLAVIE. i Het heet, dat de dader va-n den aanslag op Pas j its j in zijn geestvermogens is ge krenkt. 't Blijft op den Balkan altijd zoo moei lijk te beoordeelen wie en wat achter zooTi moordaanslag zïtl RUSLAND. Krassin, die uit Londen naar Moskou vertrokken is, zal waarschijnlijk niet ferug- keeren in zijn positie van hoofd der Rus sische handelsdelegatie, omdat het werk niet gecombineerd kan worden met het mi nisterschap van den buitenlandsohen han del te Moskou, dat Krassin tevens be kleedt. Direct rijst de vraag, wie zijn opvolger zal .zijn. Litwinoff schijnt minder kans te hebben dan Joffe of Tsjitsjerin zelfs, aan gezien hij door d'o Engelsche regeering. waarschijnlijk niet al3 persona, grata zal worden beschouwd. Tsjitsjerin schijnt de betrekking te ambieeren, doch vermoedelijk is dc beste kans voor Joffe, die thans reeds in verschillende hoofdsteden als speciaal vertegenwoord-iger va-1 Moskou werkzaam is geweest. TURKIJE. Er is een besluit uitgevaardigd, krach tens hetwelk de buitenlanders binnen de maand verplicht zijn een verblijfsvergun ning aan te vragen, op straffe van een boete van 5 tot 25 pd. ZUID-AFRIKA. Dc „Manchester Guardian" bevat een inerkwaardigen brief uit Zuid-Afrika over de politieke positie van generaal Smuts op dit oogcnblik. Hij is de eenige ondertee kenaar van het Verdrag van Versailles, die tot nog toe aan het bewind is gebleven. Dit is echter niet gebeurd zonder dat zijn po sitie menigmaal in gevaar is gebracht. Deze heeft vooral geleden onder de twee groote crisissen: de politieke van Septem ber 1920, die Smuts handig wist te ontdui ken door de samensmelting van zijn eigen Zuid-Afrilcaansche partij met de Unionis tische of Engelsche partij; en de economi sche cn sociale crisis van het vorige jaar, dc groote staking in den Rand. Deze moei lijkheden, benevens een heele reeks con flicten van minder belang, kwam Smuts door handig manoeuvreeren le boven, niet echter zander dat het aantal zijner volde- lingen iederen keer verminderde. Op dit oogenblik bewijst iedere tussclientijdsche verkiezing, hoezeer het tij gekeerd is. Generaal Smuts is nu reeds meer dan 17 jaar aan het bewind, drie zijner collega's meer dan 10 jaar. Doch hun tijd schijnt nu gekomen. De algemeene meening is, dat men een regeering van Nationalisten en Socialisten tegemoet mag zien. Beide partijen hebben een negatief gemeen schappelijk program, nl. hun verlangen om van de tegenwoordige regeering verlost te zijn. Overigens gaat het streven der Natio nalisten naar een agrarische oligarchie op de basis der oude Boerenrepubliek, vlak tegen het socialistische ideaal in. Maar daar de Engelsche elementen oordeelen, dat zij onder een dergelijke coalitie er niet erger ttan toe kunnen zijn dan onder do huidige regeering en dat de nieuwe combi natie zwakker en dus afliankelijker van hun wil zou zijn dan de regeering van Smuls, heeft de Nationalislisch-Socialisii- sehe regeering een kans. Het tegenwoordige parlement heeft nog twee jaar te zitten, maar, volgens den cor respondent der „Manchester Guardian',, zal de toestand zich waarschijnlijk zoo snel ontwikkelen, dat men reeds tegen het volgende jaar algemeene verkiezingen mag tegemoet zien. BUITENLANDSCH GEMENGD. Het gedenkteeken voor Pius X is plechtig onthuld in de basiliek van St. Pieter in tegenwoordigheid van den Paus. Het „National Institute of social dan cing-" te ^ew-York heeft den prins van .Wales als bewijs van waardeering voor zijn vele hoffelijkheden, bewezen aan Ameri- kaansché dames in de balzaal, een nieuwen sfcepdans toegezonden, dien het zich het voorrecht acht, jnaar Zijne .Koninklijke Hoogheid te noemen. Het instituut zal de zen dans niet voor de week van 9 Juli in Amerika bekend maken, wanneer de leden van het instituut. dansmeesters ten ge tale van duizend uit alle deelen der we reld tot het houden van hun jaarlijksehe vergadering bijeenkomen. Het instituut meent verder dat den prins het praedicaat van „eerste danser van de wereld" toe komt, waarom het hem in de gelegenheid stelt de eerste te zijn, die den Dieuwen dans instudeert. Men is te Curegliem, in België, een dief stal van legeruniformen op grooto schaal op het spoor gekomen. Een officier verkocht de kleedingstukken aan een opkooper, die ze uit elkaar haalde en als „vodden" naar Polen zond. De zaak kwam bij toeval aan liet licht, doordat het gewelf instortte van he gebouw, waar de uniformen geborgen waren en uit elkaar werden genomen. De kindersterfte in Engeland, die tu«- schen 1910 en 1915 111 per 1000 geboorten bedroeg, was in de jaren 1916 tot 1920 to 90 per 1000 gedaald. In 1921 was de sterfte van kinderen beneden het jaar gedaald to 83 en verleden jaar is het laagterecord van 77 per 1000 bereikt. De te verwachten^ vensdum* stijgt voortdurend voor all© k

Leidsch Dagblad | 1923 | | pagina 2