HÖI AGENDA VAN DE WEEK. UET DE OMSTREKEN. Niet alleen Kinderen mgZg IX Burgerlijke Stand v. Leiden. De Excursie van Ned. Land bouwers naar Noord-ltalië. BUITENLAND. TELEGRAMMEN. Dinsdag. „Amicitia": 'Alg. ledenvergadering Ver. Instituut voor Tropische Geneeskuude Bot terdamLeidon. 0 uur. „De Harmonie" Ledenvergadering „L. w. e. t." Halinegen. „JcruCl" Openlucht-samenkomst Sleen- plaats bij Spanjaardsbrug. 8 uur. Morsclrwcg 59Evangelisatie-samen komst. 8 uur. Woensdag. „Jeruel" Openbare avond-bijeenkomst. „Phebe" Broeder De Jong. Kwartier voor 8 uur. Pieterskerk Orgelconcert 8 uur. Do apotheek van „Hulp der Mensch- heid", Hooigracht 48 is altijd geopend, doch alleen voor loden van dat Ziekenfonds. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 25 Juni tot en met Zondag 1 Juli waargenomen door de apotheek van den heer C. B. Duysler, N.- Hijn 18, tel. 523. RECLAME. 8:c. j.v ommeren Hii'lefTpnervwj <.9 tbOIHr?reJ 291 Ons aanbod een proefwasch voor hah/en prijs fe behandelen - blijft nog sfeeds van kracht; 7955 zoek had gedaan, constateerde dr. Verhoef bij de kinderen den dood. Hefc ouderpaar, bijgebracht door toepassing van kunstma tige ademhaling, werd in nog half bewus- teloozen toestand naar de kliniek vervoerd. De etenswaren en de gevonden uitwerpse len werden tot onderzoek meegenomen. Men vermoedt, dat het gezin cp een of andere tot nog toe onbegrijpelijke wijze is vergif tigd. Het treurig nieuws, dat hun beide kinderen reeds zijn overleden, heeft men bun nog niet medegedeeld. Nader wordt gemeld: De ouders zijn in <Jo Rijksklinieken tot bewustzijn gekomen, idoch beider geestvermogens zijn gestoord. De commissaris van politie, de heer Dam mers, heeft getracht hen te verhooren. Daar bij bleek, datrde kinderen den vorigen avond boterhammen met suiker hadden gegeten, doch van do gebakken paling, welke ook - woning -werd aangetroffen,'"ioo goed niets1. Man1'en vrouw wdtGn zich alleen te herinneren^ dat de kindetffcti-imdéii afge- loopen nacht dorst hadden en hebben gedronken, evenals zij zelf en dat zij Lq erge mate onpasselijk zijn geweest De vader was, toen de polftte 'tfós och tends geroepen was, bewustèlods 'VÓor het bed aangetroffen, waar hét'^ötigötrfte van ^s&ü'jaar lag. Dè vrouw vond men !ihèt het hoofd uit het andere bed hangende met het idoode meisje van drie jaar naast zich. De politiO"heeft de uitwerpselen en de ètenresten in beslag genomen voor schei kundig onderzoek. De lijkjes, waarvan de huidkleur aan den hals op vergiftiging wijst, iwerden naar het hoofdbureau van politie jovergebracht, doch zullen van daar naar do Rijksklinieken worden vervoerd voor het jjustitieel geneeskundig sectic-onderzock. IJ i tD ortmundwordtaan „De JTel." gemeld: Op een landweg in de buurt ,van Kirchlinde heeft een 21-jarig Amster- idamsch student, E.. H. getracht zijn ver loofde, een jonge verkoopsier uit Amster dam, waarmede hij een pleizierreisje maak te, door revolverschoten to vermoorden in een vlaag van woede. Toen do revolver na het eerste schot, dat het meisje aan den schouder verwondde, ketste, poogde hij haar met zijn wandelstok te dooden, door haar hevig op het hoofd te slaan. Het meisje werd meer dood dan levend door een passceren- den auto aan den kant van den weg gevon den. Do dador is ontvlucht. Het motief tot dezo daad is waarschijnlijk te zoeken in jaloezie. De toestand van het meisje is zorg wekkend. Bij do bevordering. Echtge- Jioote van den tot majoor bevorderden ka pitein tot de gouvernante: „Juffrouw Ma rie, wees zoo goed en' nota van te nemen, dat aan u van heden af uiet meer do op voeding van kapiteins-kinderen, maar van piajoorskinderen is toevertrouwd." RECLAME. •pijzen met A. J. P's Citroen-Saus er over. Een halve liter sans van een pakje ft 7H cent. 8304 1613 IV ONDERTROUWD: B. Zammant, jm. 53 j. en J. v. Someren, wed. 56 j. J. Domisse, jm. 25 j. en T. Keestra, jd. 23 j. J. v. Soc- ren, jm. 21 j. en H. Laven, jd. 23 j. C. J. y. Houweninge Graftdijk, jm. 34 j. en E. Coencn, jd. 23 j. W. de Vries, jm. 31 j. en S. de Jong, jd. 27 j. II. P. Olivier, jm. 22 j. en J. M. Sieval, jd. 22 j. W. J. Blik- man, jm. 20 j. en J. Reijken, jd. i8 j. P. Ouwerkerk, jm. 21 j. en J. Arnoldus, jd. 20 j. G. Stouten, jm. 24 j. en J. Mieremet, jm. 20 iaar, f-- - .1 WARMOND. Naar wij vernemen is de Oranje-Commissie de vriendelijke medewer king van de onderwijzeressen in deze ge meente toegezegd. Het plan is nu om in den kinder-optocht cp 4 September enkele groepen te vormen in nationale kleeding en~ook.de uitbeelding le gcVen van een paar geschikte sprookjes™ of verhaaltjes. De lust tot deelname zal zeker bij dc kinderen groot zijn en het succes is in handen dor dames reeds vooraf verzekerd. Het komt tegenwoordig wel niet zoo vaak voor, dat een „gedienstige" een kwart eeuw in één betrekking is, doch thans doet dit geval zich voor bij de familie Machen, waar mej. Anna de Haas morgen het feit herdenkt, dat zij er vóór 25 jaren in dienst trad. Wij gclooven, dat liet haar aan belang stelling niet zal ontbreken. WASSENAAR. In het gebouw voor Chr. Belangen werd Vrijdag in tegenwoordigheid van een groot aantal belangstellenden de bazaar geopend, georganiseerd door de ver- eeniging „Steunt elkander". De 'opening geschiedde door den Burgemeester, die zei- de, met genoegen de uitnoodiging aanvaard te hebben, omdat hij bij ondervinding wist, dat de vereeniging met succes werkzaam was op het terrein der publieke weldadig heid. Na de opening werden de verschillende standen bezichtigd. Het geheel maakte een prettigen indeuk en getuigde van een goe den smaak van het bestuur der vereeniging. Eraaie planten en velerhande soorten bloe men sieren de zaal en de overige artikelen* teveel om op to noemen, waren keurig ge arrangeerd. Het bezoek aan den bazaar is dan ook groot geweest. Dit was trouwens niet to verwonderen, waar het bestuur bovendien had gezorgd voor afwisseling, bestaande in het zingen van liederen door mevr. Lu- berti, en orgelconcert met vioolbegelciding van do heeren Beuk en Nietsche en muziek van Excelsior. Op bei do dagen, Vrijdag en Zaterdag werd er flink verkocht, zoodat er waar wij niet aan twijfelen, oen aardig som metje in de kas der vereeniging zal vloeien. ZOETERWOUDE. Dc godsdienstoefenin gen bij de Ned.-Herv. Gem. alhier, welke, met het oog op den zomertijd, aanvingen le half- elf, zullen voortaan weder om tien uur be ginnen. Eenige baldadige jongens hebben een klap, achter van een vrachtauto, geladen met melkbussen, open gemaakt, waardoor twee der bussen van de auto vielen en de melk verloren ging. Een scholier der II. B. S., afkomstig uit Koudekerk, reed langs den Hooge Rijndijk per rijwiel, zich vasthoudende aan de B03- koopsche personenauto. Hij had het ongeluk met het voorwiel van zijn fiets met de auto in aanraking te komen, waardoor hij viel en zich vrij ernstig verwondde en bewusteloos op de straat bleef liggen. De bestuurder der auto, door de passagiers daarop opmerk zaam gemaakt, heeft' het ventje in de auto opgenomen en naar zijn ouders gebracht. RECLAME. 6477 IX. {Particuliere Correspondentie). (Nadruk verboden)* niet langer dan 1 m.M. en worden onder den naam van „zaad" in den handel ge bracht. Zo worden het geheel© jaar door bebaard, tot men het gewenschte oogenblik in de lente gekomen acht. Men legt, ze dan in „broedstoven", die door. lampen kunnen worden verwarmd en door buizen geventi leerd. Do temperatuur wordt dan langzaam aan op 22 25 gr. C. gebracht. De broed- gelegenheid, die. wij zagen, was meer een kleine in een verloren hoekje van een pak huiszolder. Het zaad is echter zoo licht (25 gram bevatten 35.00040.000 eieren), dat: deze kleine kweekerij al reeds de kiemen van millioenen levende wezens bewaarde. De temperatuur op dezen zolder bleek hoog genoeg en men had het zaad eenvoudig in kartonnen doozen gelegd. Zoodra dei, rupsen uitkomen, vinden zij door den vriendelijken mensch do tafel al gedekt. Geen der diertjes denkt er dan ook aan een „slippertje" te gaan maken; ze eten zich liever rond en vet. .Om do 2 of 3 uur worden ze gevoederd niet moermei- bladen. Voor 25 gram zaad heeft men tot aan het inspinnen ongeveer 800 K.G. blade ren te plukken en wint daarvan rond 50 K.G. cocons. Na de eerste vervelling moeten de matteD, waarop do dieren liggen, met de uitwerpse len en de bladeren dagelijks verwijderd wor den. Men legt daartoe doorboord papier, bedekt met versch loof, op de rupsen, die weldra, door hun fijnen neus geleid, door de openingen kruipen, zoodat men de mat ten op kan nemen. De rupsen worden meest al aan de boeren gegeven, die voor het grootbrengen zorg dragen. Na 4 tot 5 weken begint het eten den rupsen tc vervelen. Zij worden dan overge bracht in spininrichtingen, bestaande uit 2 matten, waartusschen bundels droog stroo of rijs- In 8 dagen spinnen zij een cocon en verpoppen na een dag of 14. Om dezen cocon, die 1 K.M. draad levert, is het den listigen mensch natuurlijk to doen. Voor de voortplanting zoekt men speciale gezonde rupsen uit, houdt cocons en vlinders afgezonderd en bewaart do eieren op luch tige, koele plaatsen. Men zondert een paar vlinders in een tullen zakje af, waar de pa ring plaats vindt en de eieren (ongeveer 400 per vlinder) worden gelegd. Daarna worden do vlinders volgens de methode Pasteur op ziekten onderzocht, waaronder vooral do pebrine (vlekziekte) en de flacherie (slaap ziekte) zoo berucht zijn geworden. Intusschen worden, terwijl de rupsen zich te goed doen, do boomen geducht van allo zijden geplukt. Alle jonge, frissche blaadjes moeten het ontgelden. De boom vindt een dergelijke behandeling natuurlijk niet gc- wenscht, maar daar wordt minder naar ge vraagd. Dat cr ten slotte, tengevolge van het belemmeren van het assimilatie-proces, van de vruchten niet zoo heel veel terecht komt, laat zich denken. Do gastronoom, die had gedacht zich in Italië eens flink aan 'moerbeziën te goed te doen, zal spoedig te leurgesteld worden. Men vindt den moerbeiboom voornamelijk in do Po-vlakte, maar ook wel in Toskanc, terwijl bij steeds meer naar het zuiden door dringt, waar het klimaat aan dc verbreiding bevorderlijk is. Do zijde-industrie is de eerste van het Koninkrijk Italië, terwijl ook de uitvoer van het artikel een belangrijke plaats inneemt. Italië levert ruim 80 pet van de Europecsche (gemiddeld van 1909—1913) en ruim 19 pet. van de wereld-coconproductie, dio toen 212 milliocn K.G. bedroeg. Na den oorlog is dc Italiaanscho productie teruggeloopen tot ruim 9 pet. van den wereldoogst, die, vooral door toedoen van Japan, tot 288 millioen K.G. gestegen is. Hierbij zijn echter niet alle landen inbegrepen, o.a. niet China, welks productie in 1914 903 millioen K.G. was. Voer de overige landen wordt de op brengst op slechts 20 millioen K.G. geschat. K. De Zijderupsen-cultuur, (Wij meenen niet volledig te zijn, bij het bespreken van de bronnen van bestaan fn do Po-vlakte, de zijderupsen-cultuur geheel buiten beschouwing te laten, Ben ik wel ingelicht, dan is de zijdo een stof, die in het bijzonder het vrouwe]ijle oog en misschien ook wel het hart, als de omstandigheden dat zoo meebrengen bekoort. Nu spijt het mij daarom alleen al, niet in staat te zijn te kunnen mededeelen op welke wijze de blouses, zakdoeken, kou sen en andere toepasselijke kleedingstukken worden vervaardigd, zoodat ik mij in hoofd zaak tot het doen van enkele mededeelingeu betreffende de „enge" rupsen moet beper ken. Zooals we reeds in een der vorige arti kelen bespraken, is de geheele Po-vlakte be plant met onafzienbare rijen moerbeiboo- men, die temidden van uitgestrekte graan velden en welige kunstweiden staan. Deze moerbeiboomen geven het vlakke landschap eenig8zins een Hollandsch voorkomen, om dat zij veel gelijkenis vertoonen met onze knotwilgen. Evenals deze laatste, zijn zij ook ter hoogte van ongeveer 2 Meter afgeknot en van uit den kop groeien dan de takken in bundels omhoog. Deze takken laat men, naai* men ons meedeelde, niet ouder dan 2 jaar worden; ze worden dan opnieuw inge kort. In het voorjaar, in verband met den stand van de moerbeiboomen, laat men de eieren „uitbroeden". Zoodra de rupsen uit gekomen. zijn, hebben zij voedsel noodig en men stelt het tijdstip der geboorte daarom zoo lang uit, dat de bladeren aan de boomen voldoende zijn ontwikkeld. Het eerste heeft men slechts te bevelen, het laatste tot nu toe nietl De eieren zijn afkomstig van vlinders, dus niet van rupsen, al meenen ook heele scha ren Amsterdammers die 's zomers in grooten toorn en grimmigheid het kaalvreten der boomen langs de nooit en nergens overtrof fen grachten hunner onvolprezen stad coh- etatecren^ dat de grond bezaaid ligt inet (zwarte) rupseneieren De eieren van de zijderups rijnieeT DE ALGEMEENE TOESTAND. Nog geen nadere gegevens over het Fransch-Belgische antwoord op do Engel- sche vragen. Men meende zeker toch wa.t te moeten doen en daarom is volgend bericht de wereld ingezonden door Parijs: Lord Crewe, de Britsche gezant alhier, had een belangrijk onderhoud met Poincaré aan de Quai d'Orsay. Naar verluidt zal dit onderhoud zeer waarschijnlijk kimnen lei den lot het vinden van de kanalen, welke zullen kunnen voeren tot verdere onderhan delingen tusschen Frankrijk en Engeland. 't Is veelzeggend en vooral wijzend op een „spoedige" overeenkomst! Vanuit Engeland blijft men op spoed aan dringen, opdat de put niet gedempt wordt nadat het kalf verdronken is. De „Times" b.v. voorziet een ineenstorting van Duitsch- land in de naaste toekomst en in dat geval lcomt een last óp heel Europa dien het niet dragen kan. De Britsche regeering kan dus bij geen mogelijkheid den zwakken en nut- teloozen stap doen, om Duitschland om een staking van het lijdelijk verzet le vragen. Enkel Frankrijk kan dien weerstand doen ophouden. Er kan geen ernstige discussie over schadeloosstellingen zijn zoolang het Roer-conflict voortduurt. Aldus dit Engelsclie orgaan. Officieel Engeland is het daarmee eens. Mac Neill, de onder-minister van buiten- landsche zaken, heeft in een rede te Canter bury, in verband met de Roerbezetting ge zegd, dat er reden bestond, te vreezen voor een economische ineenstorting van Duitsch land, indien er niet spoedig verandering kwam in den tegenwoordigen toestand. Hij zag niet in, hoe door bezetting alleen van een gedeelte van het industriegebied beta lingen van Duitschland zouden worden verkregen. Evenwel bestond er geen enkel verschil van meening tusschen Frankrijk en Engeland ten aanzien van de cardinale vraag omtrent het al of niet voortbestaan der entente, ook al waren beide landen het niet geheel eens omtrent do te yolgen pro- cedure. Het laatste is 'de' fraaie afgezaagde tirade van alle „officieele" personen, berucht om haar nietszeggendheid! „u V~ vv:xv In het bezette gebied neemt het getal sa- botage-gevallen ernstig toe. Als sanctie heb ben de Franschen o.a. liuisz'oeking gehou den op het inlichtingenkantoor voor spoor wegpersoneel te Wiesbaden, waar 22 mil lioen mark in besiag is genomen en 7 lieden in hechtenis gënqmen zijp, Öfficieel Duitschland en de pers blijft dc sabotage ten sterkste afkeuren, maar Volgens de „Voss. Zlg." is thans besloten, dat in de mijnen slechts zal worden gédöl- ven, waf noodzakelijk is voor eigen be hoefte. Ismet Pasja heeft afzonderlijke slappen gedaan bij de leiders der verschillende ge allieerde missies te Lausanne. Hij vestigde hun aandacht op het feit, dat drie punten nog steeds niet opgelost zijn, wat ten gevol ge heeft, dat de vrede nog niet onderteekend is. Het zijn de kwesties der coupons, die der buitenlandsche concessies en die van de ontruiming van Konslantinopel. De Engelsche gedelegeerde heeft daarop zijn Fransche en Italiaansche Collega's als ook alle deskundigen tot een vergadering bijeengeroepen. Het wordt stecd9 waarschijn lijker, dat men spo'edig een collectieve nota tot Turkije zal richten, waarin alle onop geloste problemen worden vermeld en een definitief antwoord van de Turken betref fende die kwestie wordt geëischt. Die nota zal echter geen alternatief karakter hebben. DUITSCHLAND. E.1; is een verordening van den rijkspre sident verschenen, waarbij voor den devie- zenhandel beperkende bepalingen worden vastgesteld. Dientengevolge mogen geen tusschentijdsche noteeringen worden open baar gemaakt, doch uitsluitend de officieele koersen. Ook voor den aan- en verkoop van deviezen worden verschillende beper kende bepalingen in deze verordening ge geven. De onderhandelingen over de loonen in het mijnbedrijf hebben voor wat betreft de loonen in het onbezet gebied tot geen iv- sultaat geleid. In verband daarmede is onmiddellijk de voor dat geval voorziene scheidsgerecht bijeengekomen. Volgens de „Schalanzeigen" zullen de ko- lenprijzen van heden af met 50 pCt. ver hoogd worden De kaliprijzen insgelijks. FRANKRITK. Do communisten hebben Zaterdag op de groote boulevards een anti-fasoistisobe de monstratie georganiseerd, waarbij het tot botsingen met de politie kwam. Er zijn eenige gewonden. ENGELAND. Te Washington is een overeenkomst ge- teekend tusschen Amerika en Engeland, waarbij het arbitrage-verdrag in 1S08 tus schen beide landen gesloten, voor 5 jaren wordt verlengd. )J l Herbert Smith, de voorzitter van de: mijnwerkersbond, heeft na de vcrwerpin van het'wetsvoorstel van de arbeiderspar tij nopens een minimumloon voor kol en del vers door het Lagerhuis, verklaard, dat, tenzij het parlement alsnog leniging v.ad hun nood verschafte, do overeenkomst met de mijnen zou opgezegd worden. Daarna] zouden onderhandelingen moeten beginnen' over een nieuwe gewijzigde overeenkomst, dio den mijnwerkers een loon zou verzeke ren, dat in overeenstemming was met de kosteD van het leven. POLEN. De overheid treedt zeer streng op tegen do zoogenaamde wilde beurzen. Er hadden in een aantal koffiehuizen razzia's plaats. Tal van valuta speculanten werden gear resteerd. RUSLAND. Volgens een bericht aan de „Echo dc Paris" heeft de Duitsche regccring een ver drag met Oekrajina gesloten over de levering van 350.000 ton graan. Slinnes heeft in Rusland 150.000 ton ijzererts gekocht. Er zijn zelfs onderhandelingen gaande over een algemeene concessie van alle ijzerertsmijnen in Rusland aan Slinnes. Daaronder bevin den zich mijnen, die Fransch en Belgisch onteigend bezit zijn. De sovjetregeering heeft ook een overeen komst gesloten met een Nederlandsche en Engelsclie pelroleumonderneming over de le vering van 200.000 t. olie. De Russische re geering heeft alle olieconcessies aan die maatschappij voor don duur van een jaar afgestaan. Het gaat hier om gestolen goed, waarover de regeering van Moskou volstrekt niet beschikken mag. Het is een echt sensatie-bericht, dat wij alleen vermelden, omdat we donken dal er nog wel wat over te doen zal komen. VEREENIGLE STATEN. De Amerikaansclie ambtenaren hebben nu ook aan boord van het Engelsch© stoom schip „Baltic" de zegels verbroken en de drankvoorraden in beslag genomen. Amerikaansche dranksmokkelaars hebben reeds aangeboden om op de terugreis alle schepen, die liet wenschen, volledig van dranken te voorzien. BUITENLANDSCH GEMENGD. Op een wandelrit in de buurt van het kasteel Laeken is Tiet paard van den koning van België met den poot in een door slagre gens veroorzaakte scheur geraakt en geval len, zijn berijder meeslepend. Bij den val heeft de koning een der beentjes van het handgewricht gebroken. In den nacht van 22 op 23 Juni haeft een brand, welke in het depót van het Zuider slation te Oberlahnstein, in de nabijheid van Ccfclenz uitbrak, groole schade aange richt in de bergplaatsen voor olie en petro leum. De oorzaak van den brand is onbe kend, Te Munster is het gebouw van het soc.- 'dem. orgaan de „"V-olkswille" door dynamiet .vernield. Men vreest dat er één persoon on der de puinhoop en ligt. De berichten over de Etna blijven gun stig. Het ergste schijnt al weer geleden te zijn. In een tunnel van den spoorweg van Man- Chester naar Leeds heeft een stier een' aan tal treinen opgehouden, die op de lijn queue moesten maken. Tenslotte slaagde een loco-, fnötief, met alle lichten op en zooveel la waai makende als maar mogelijk was, erin het dier voetje voor voetje uit de tunnel te loodsen.' Naar de „Lokal Anzeige" uit Bremervörde meldt, heeft een vilder, die door de politie verrast werd bij een geheime slachting, een wachtmeester en een veldwachter doodge schoten. Dq man is voortvluchtig. Bij een brand in een logement te Chicago zijn tien personen, van. wie negen negers, levend verbrand. De brand moet zijn ont staan door het springen van een in den kel der verborgen distilleerkolf, waaronder men den geheelen nacht een vlam had laten branden. De Italiaansche minister van luchtvaart heeft bij een vliegtocht naar Parijs bij het maken van een noodlanding een arm en een paar ribben gebroken. Bij een paar andere vliegongevallen zijn de vliegers gedood. Uit Washington wordt gemeld, dat er een nieuw soort kruit is uitgevonden en door proefnemingen als deugdelijkheid geconsta teerd dat voortaan zal worden gebruikt voor geweer-, pistool- en revolverpatronen. De door dit kruit ontwikkelde kracht is even groot als van het thans in gebruik zijnde. Maar daarenboven is de ontploffing hij de nieuw-uitgevonden soort rookvrij en vlara- loos. Ook wordt het nieuwe kruit niet ge schaad door vocht. De militaire autoriteiten in de Vcrcenigde Staten verwachten veel van de invoering van het nieuwe kruit, waarmee zal kunnen wor den geschoten zonder d$t de positie van den schutter wordt verraden door rook of vuur. Weer en stap vooruit. Vond men maar een stof uit, waarmee men een heel wereld deel tegelijk wegmaaien, misschien was het dan uit met al die vernielingsuitvindingen. Voor de rechtbank te Moskou is dezer da gen een geruchtmakende moordzaak behan deld, zegt de ,N. R. Ct." Op 13 Maart 1921 werden in een der Moskousche straten twee in zakken gestopte lijken gevonden, van een man en een vrouw, waarvan de beenen wa ren vastgebonden en die beide dezelfde soort verwondingen aan het hoofd vertoonden, blijkbaar toegebracht met een of ander zwaar voorwerp. Op 9 Februari 1922 werden in de zelfde straat opnieuw twee in precies den zelfden toestand verkeerende lijken gevon den. En sindsdien ygqrden nog eenige derge lijke ontdekkingen gedaan en werden ook eenige lijken uit het water opgehaald, die in dergelijke zakken gestopt waren en .dezelfde soort wonden verldohden. Hetvfta^ duidelijk, dat deze moorden door denz^fdönn<tóder of de#ftfde daders gepleegd waren. Vólgens de 'Verklaringen Vatftïe huisgenooten dér slacht offers! betroffen het steeds personen, die uit gegaan waren om inkoopen te doen en niet waren teruggekeerd. Het onderzoek, dat werd ingesteld^ deed verdenking vaUqn^qp, den kQet£ie£v.{Cpjparof. Toen bij dezen huiszoeking rwerd, (gqdaan, werd daar een lijk van een pas.Jyermoord slachtoffer gevonden. Komarof en ook zijn vrouw Sonja bekenden. In 't geheel waren door hen 33 moorden gepleegd. Tijdens de behandeling der zaak legde Ko marof een buitengewoon cynisme aan den dag en hij vertelde met blijkbare voldoening uitvoerige bijzonderheden omtrent de wijze waarop hij zijn slachtoffers afmaakte. Naar de beweegredenen van de moorden gevraagd, antwoordde hij de eene maal: „Natuurlijk om het geld en de kleeren dier menschen," een andere maal poseerde hij als wreker der; maatschappij en zeide, dat er zooveel bedrie gers in de wereld waren, dat het een goed werk was er eenige uit den weg te ruimen en de door hem uit den weg geruimde personen beslist bedriegers waren. Hij zeide verder, dat lie-t hem tot zijn spijt slechts gelukt was in het geheel een of twee vrouwen te dooden en geen enkelen priester. Heel eigenaardig was daarbij, dat hij overigens zeer godsdienstig was. Geregeld brandden voor de heiligenbeel den in zijn huis olielampjes en heel vaak liet hij bij zich thuis gebeden lezen, na afloop waarvan hij persoonlijk met den priester een drinkpartij aanlegde. Hij was een hevige dronkaard en bijna steeds dronken. Omtrent zijn godsdienstigheid ondervraagd, verklaar de Komarof nog, uit het Evangelie te welen, dat God den moordenaar vërgeeft, wanneer hij maar veel bidt. De zaak trok groole belangstelling bij de burgerij en voor het gerechtsgebouw had de politie moeite om de menigte, die wilde bin nendringen, op een afstand te houden. Het echtpaar Komarof is tot den dood door den kogel veroordeeld. Een beroep op den Paus. BERLIJN, 25 Juni. (V.D.) De Duitsche bisschoppen hebben in een gemeenschap pelijk. schrijven aan den Paus dezen om in terventie bij Frankrijk verzocht voor de niet-voltrekbing van het doodvonnis tegen Georges. De reparatisiiscke beweging in Rijnland. LONDEN, 24 Juni (Reuter.) De „Obser ver" publiceert de vertaling van een lang vertrouwelijk rapport, gedateerd 30/4 aan de Fransche regeering gezonden door den Iran- schen hoogen commissaris voor Rijnland, betreffende de separislische beweging en bij zonder over den leider daarvan, den beken den doctor Dorten, die daarin sedert den wapenstilstand een werkzaam aandeel had. Het rapport geeft een overzicht van de Fran- sche betrekkingen met Dorten sinds Mei 1921, toen de hooge commissaris opdraent had met hem samen te werken. Het WPP0^ zegt, dat na het fiasco zijner beweging in Juni 1919, zonk Dorten meer en meer terug tot den rang van ondergeschikt betaald g - der Franschen, maar hij zette zijn pogi E

Leidsch Dagblad | 1923 | | pagina 2