IN DEN UITHOEK. maximum yarn f 75.000 ónder zekere voor waarden. In hun toelicHting zeggen B. en W., dat» weliswaar van te voren niet met wiskun dige zekerheid is te zeggen, of deze groot scheeps opgezette plannen succes zullen hebben. Altijd ligt in dergelijke beslissin gen van den Raad een element van risico, maar slagen de plannen en het Dage- Iijtech Bestuur beeft een goed gefundeerd vertrouwen dan zijn de voordeelen voor de gemeente zoo tastbaar, dat de voorge stelde uitgaaf volkomen gewettigd is. Sla gen de plannen ook maar .gedeeltelijk, clan nog-is de uitgaaf verantwoord uit een oog punt. van gemeentelijk belang, omdat zoo talrijke combinaties gedacht, zijn, dat de baan best rendabel kan zijn, als een onder deel daarvan zou blijken niet te kunnen reodeeren. Er is dan in allen gevalle een groot, vlak, aaneengesloten terrein, met goede toegangswegen, gelegen tusschen plaatsen in Eet centrum des lands. De gemeenteraad zal a.s. Dindsclag over dit voor de toekomst van Noordwiik stel lig belangrijke voorstel een beslissing heb ben te nemen. Wij vernemen nog, dat er in totaal voor de uitvoering der plannen een kapitaal van 5 ton benoodigd zal zijn. ZEILEN. De Nederlandsche zesmeters. Zaterdag had op de Kaag een onderlinge zeilwedstrijd plaats tusschen de nieuwe Ne derlandsche zesmeter j achten. Eerste werd die ,,Willem Six", gezeild door den heer mr. J. Carp tweede was de Hollands Hope'' gezeild door den heer P. L. Lucassen. De Willem Six" had eveiwel een der boeien verkeerd genomen en wercl daardoor uitgesloten, zoodat .Hol lands Hope" officieel de overwinning be haalde. Een dergelijke overwinning wensch te echter de heer Lucassen niet te aanvaar den en zeer sportief bood de praese<s van de .Koninklijke" dan ook aan den wed strijd over te zeilen, hetgeen zal geschie den. r ZWEMMEN. V Een kranige daad en een les. De heer H. de Nie, alhier, schrijft ons Het is sinds jaren mijn gewoonte in den zomer iederen Zaterdag/Zondag met mijn motorboot naar de Kagerplassen te gaan. Zoo ook gisteren was ik met mijn vrouw en twee kinderen, een jongen van 12 (Jo) en een #an 6 jaar (.Tan) gelegen voor een boer derij. waar ik altijd aanleg. De oudste jon gen kan goed zwemmen en is in het bezit van een zwemdiploma voor gekleed zwem men, uitgereikt door de L. Z. C. Uit den aard der zaak wordt de jongste, die nog geen 'zwemles gehad heeft, scherp door ons in de gaten gehouden, daar de bewuste boerderij aan alle kanten door zeer diep water om geven is. Gisterenmiddag ontsnapte, de kleine een oogenblik aan onze aandacht en kort daar op kwam een der kinderen van de boerderij vertellen, dat kleine Jan in het water lag. Mijn oudste jongen was het eerst ter plaatse zag zijn broertje reeds in zinkenden toe stand bedacht zich geen oogenblik, sprong geheel gekleed te water om zijn broertje te redden en mocht het genoegen smaken hem spoedig op het droge te brengen. Voor een kind van 12 jaar voorwaar een kranige pres tatie. r*- f -j? -• I V 1 V - \"i l -'*- Wij hebben hieraan zeer weinig toe. te Voegen. Een opwekking aan de ouders om hun kinderen vroegtijdig zwemmen te laten leeren is onzerzijds niet meernoodig.v Het bovenstaande spreekt voor zichzelf. De kra nige daad van den 12-jarigen Jo dè Nie (Ververstraat 10) zal meer uilwerking ten goede hebben dan ellenlange beschouwingen Voor heel veel ouders is deze gebeurtenis een zeer goede les. Laten zij thans zorgen züdie les ook begrijpend „De Zwemkroniek". Wij ontvingen heden het eerste nummer van „De Zwemkroniek", het officieel or gaan van den Nederlandschen Zwembond, dat uitgegeven wordt door de firma de Raat en Co., te Amsterdam. Het blad. dat 25 maal per jaar zal verschijnen, en gewijd is aan de beoefening van het zwemmen in den ruimstèn zin van het woord, staat onder redactie van den heer W. J. Rijsterborgh. In „Een woord vooraf" wijst de bondsvoor zitter, de heer W. E. Bredius W.Ezn., op de moeilijkheden van verschillenden aard, welke te overwinnen zullen zijn, doch wekt hij tevens dringend op tot medewerking en steun. Het orgaan is op goed papier gedrukt en ziet er aantrekkelijk uit, mede ook door eenige best geslaagde foto's. Wij hopen, dat „De Zwemkroniek" zich zal weten te handhaven. Aan de bondsleden is het, daarvoor te zorgen. BOKSEN. - Om de kampioenschappen van Den Haag. Het bestuur der L. S. V. (secr. P. Kruger^- straat 1) verzoekt ons de aandacht te vesti gen op de kampioenswedstrijden, welke he denavond in „Alhambra" te Den Haag wor den voortgezet. Genoemd bestuur schrijft ons De heer I Baddist (lid der L. S. V.) zal hedenavond de eer hebben d.e kampioen sjerp in ontvangst te nemen, welke hij j.l. Maandag wist te veroveren. Zoo ziet men, dat wanneer men volharden wil in een zekere tak van sport, dat er dan wel iets te bereiken is. Er gaat geen oef én- avond voorbij of Baddist is present. Hetzij licht- of zwaargewicht, Baddist bokst met iedereen en heeft het hoofdzakelijk door eigen wilskracht reeds ver gebracht en kan het nóg verder brengen daar hij pas 20 jaar oud is. Aan welken bokswedstrijd of hij ook deel-, neemt, steeds komt hij zegevierend uit den slrijd. Ga zoo voort, Baddist, gij zijt eèn voorbeeld voor anderen. Zoovelén denken nog helaas dat boksen leoren een kwestie is van één of twee keer oefenen. Tot dezulken zeggen wij bliji volharden, blijf steeds trainen, dan kunt gij een bokser worden van beteekenis. Onder goede leiding is boksen een gezonde sport. Het staalt de spieren, kweekt moed. durf en uithoudings vermogen. En gij Baddist, wanneer gij gehoor geeft aan een uifnoodiging om het kampioenschap van Nederland, dan twijfelen wij niet of gij komt weer zegevierend uit den strijd. 9 DUIVENSPORT. x a „De Zwaluw". De postduivenvereèniging „De Zwaluw" te Voorschoten hield gisteren haar eerste concoursvlucht met jonge duiven vanaf Dordrecht. Afstand hemelsbreedte 44 K.M. Tn vrijheid gesteld om 9 uur waren de tijden der 10 eerst geplaatste duiven als volgt 1. J. G. Luynenburg 9 uur 52 min. 0 6ec. 2. M. G. van Adrichem 9 uur 52 min. 68 sec. 3. M. G. van Adrichem 9 uur 53 min. 3-1 sec. 4. Th. J. G. Spiegeler 9 uur 54 min. 11 sec. 5. A. W. Querreveld 9 uur 67 min. 9 sec. 6. M. G. v. Adrichem 10 uur 4 min. 16 sec. 7. M. G. van Adrichem 10 uur 4 min. 33 sec. 8. J. G. Luijnenburg 10 uur 9 min. 1 sec. 9. J. Cr. Luijnenburg 10 uur 10 min. 49 sec. 10. Th. J. G. Spiegeler 10 uur 11 min. 36 sec. A.s. Zondag 2de concoursvlucht met jonge duiven vanaf Waalwijk. Alle duiven be hoorden te Voorschoten thuis. i Leve het amateurisme. Wij lezen in een Weensch sportblad": „Een Weensch eerste klas voetballer, die reeds buiten Weenen voor verschillende ver- eenigingen heeft gespeeld, verklaarde kort geleden in de kleedkamer tegen zijn mede spelers dat het hem in Weenen begon te ver velen en dat hij aan verandering van lucht dacht. Het bestuur kwam' dit voornemen ten; oore en onmiddellijk stelde men zich in ver-* binding met het bestuur der vereeniging, welke, naar men vermoedde, gaarne den braven Peperl gastvrijheid, en wat daarbij behoort zou willen verschaffen. Men was in derdaad aan het juiste adres, waarna de ver koopsprijs werd vastgesteld op twee en twin tig milliöen kronen. Voor dit bedrag verklaar de de betrokken vereeniging zich bereid de verklaring te geven, dat men er geen bezwaar tegen had. dat Peperl voor een andere ver eeniging zou .gaan spelen. Toen de speler in kwestie van den handel vernam, was hij woedend. Als een kruiwagen hebben ze me naar Dobling verhandeld, verklaarde hij." Onze spelers zijn allen beroepsspelers, zoo voegt het blad er aan toe, maar onze clubs zijn zuivere amateurs-vereenigingenl Per fiets van den Eiffeltoren. De Parijzenaars hebben onlangs een zon derling schouwspel kunnen waarnemen. Saamgedromd bij het middenterrein van de Champ-de-Mars zagen zij van de metalen trappen van den Eiffeltoren met hun grillige kronkelingen een in 't grijs gekleed perso-. nage afdalen.per fiets. Fotografen en ci nema-operateurs waren ijverig in de weer om dit historisch moment te vereeuwigen. Zonder ongevallen alleen, evenals zijn machine een beetje door elkaar gehotst kwam de man beneden, de 356 trappen af, die hem van het eerste platform van den toren ónder bij den westelijken pijler brach ten, waar de „landing" plaats had. De wielrijder had van zijn sportvrienden een hartelijke ovatie in ontvangst te nemen. De ooievaar verdwijnt. Een verschijnsel, dat iti den laatsten tijd hoe .langer zoo meer de aandacht van de ornithologen begint te trekken, is het vrij snelle verdwijnen van den ooievaar. Over .de oorzaken er van tast men nog in het donker. Sommige onderzoekers bewe-. ren, dat de ooievaar, zonder hulp van men- schen, niet meer in staat zou zijn, een horst te houwen. En sedert de menschen zoo ontwikkeld en practisch geworden zijn, blijft die hulp nogal eéns uit. Intusschen is hierdoor niet verklaard, waarom zooveel oude horsten onbezet blijven. Een andere oorzaak Is, dat het broeden heel dikwijls achterwege blijft. Men heeft ook zwervende ooievaars gevonden, die het vrijgezellenleven schenen te verkiezen bo ven bindende huwelijksplichten. Het zou wel heel interessant zijn de oorzaak van dit verschijnsel te kennen. Meermalen wordt ook gemeld, dat de ooievaar gedood werd door de electrische geleiddraden. De grootte van de vogels stelt hen gemakkelijk in staat, twee draden met elkaar te verbinden, natuurlijk met fatale gevolgen. Een vierde oorzaak is gelegen in het feit, dat in Zuid-Afrika de sprinkhanen met gif ten bestreden worden. 'De ooievaars eten -de vergiftigde sprinkhanen, alweer met funeste gevolgen. De drooglegging van moerassige gebieden kan mede een oorzaak van achteruitgang zijn. Hoe het zijnde achteruitgang van den ooievaar is, ook in ons land, een feit ge worden en het komt er nu maar op aan, den omvang van het verschijnsel te weten te komen. Daartoe rqepen J. de Jonge en H. van Dijker (Koolstr. 20a en 13a, Groningen) in „Natura" de medewerking in van allen, die iets voelen voor een studie van de lotgeval len van onzen langpoot. Zij verzoeken hun te melden: 1. waar het vorig jaar ooievaars woonden met omschrijving van den aard en ligging van het nest, den aard van de omgeving, enz.; 2. of die vogels daar toen broedden; 3. of de horsten van het vorig jaar weer bezet zijn; 4. of de vogels er ook thans weer broeden; 5. of er dit jaar nieuwe nes ten bij gekomen zijn (denk om aard en lig ging van het nest); 6. alle verdere aanwijs' zingen, die nader bij de oplossing van het vraagstuk kunnen brengen. r y r r t 3 j J r. t. - 7f .1 T T S I i -> 'i

Leidsch Dagblad | 1923 | | pagina 12