Vrijdag 22 Juni 1923. Officieels Kennisgevingen. NOGMAALS DEMPING VAN HET LEVENDAAl Het voornaamste nieuws van lieden. Prijs der advertentien; 60 GR pér regel Bij regelabonnement belangrijk faseren' prijs. Kleine adverfentien; Uitsluitend Bij vooruitbe taling, .Woensdags en Zaterdags 50 Cts., bij een (maximum, aantal woorden van 30. f Incasso volgens postreclit. Voor eventueclö op- fcend Lng van brieven 10 Cts. porto to betalen. Bcwijsnnmnicr 5 Cts, vui-mua Bureau Noordeindsplein. Telefoonnummers voor Directie en Administratie 175, Redactie 1507. Posfchèqne- en Girodienst No. 07055. Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANTj V Voor Éefte p. 5 njn'd, f 2.35, p, woob (J.ÏES" Buiten Beiden, waar agenten gevestigd zijn,~ per weoï '«T_ Ö.Ï3 i Franoo pef post 'f 2.33 'rH porïoliSstcïï, 1\ Nummer 19414. Dit nummer bestest uit DRIE Bladen EERSTE BLAD. GEMEENTELIJKE VISGHVERK90P. Aan den gemeentelijken vischwinkel, Visclimarkt 18 (lelef. 1225) is ZATERDAG - verkrijgbaar ZUIDERZEEBOT a f 0.45, SC REL VISCH a f 0.20—f 0.30, SCHAR a 10.14, SCHOL a 10.1610.35 per pond. J. C. VAN DER LIP, wetli. loco-Burgem. Leiden, 22 Juni 1923. DRANKWET. Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter algemeene kenni9 dat door Wed. W. GeertsemaWijma te Leiden en J\i. Kouprie en II. van der Veld te Leiden, een verzoekschrift is ingediend ter beko ming van verlof voor den verkoop van al cohol houdenden anderen dan sterken drank voor gebruik Ier plaatse van verkoop res pectievelijk in perceel Nieu v/straat No. 14 en perceel Oanjegracht 4042. J. C. VAN DER LIP, weth. loco-Burgem. VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden, 22 Juni 1923. Onder Gemeentezaken heeft men gisteren kunnen lezen, hoc B.^en W. den Raad ad- visperen „voorloopig"' niet lot dcipping van hel Levendaal over 1c gaan. Het loont o. i. nog wel de moeite, dc redenen, waarop B. en W. dit advies gronden, eens nader te be schouwen en tc becritiseeren. In do eerste plaats verbinden B. en W. demping van Mare en Levendaal thans on afwendbaar aan elkaar door te verklaren, dat om financieele redenen uitvoering van beide werken niet mogelijk is, gelet op de gemecntc-financiën. Wordt dus gehandhaafd hel besluit tot demping van de Mare, waar toe in beginsel nog slechts werd besloten, dan vervalt voor B. en W. van zelf al cio mogelijkheid voor demping van het Le vcndaal. Het zal het college daarom zeker niet kunnen verbazen, wanneer er straks uit den Raad tegenstemmers, tegen Mare- demping zullen komen, die dat in principe, niet zijn; raadsleden, die echter overtuigd zijn, dat in wezen bij dc beoordeeling van liet urgente en het nut van beide dempingen alleen maar de demping van liet Levcndaal overblijft, en dc wcnschclijkhéid van Marc- demping eenvoudig wegvalt. In ons artikel van 26 Mei j.L hebben wij daarop tc duide lijk gewezen, dan dat wij het noodig achten nogmaals het voor en legen van beide dem pingen op te sommen. En volmondig zeggen wij nog: is om financieele redenen maar van één werk sprake, dan kan dat slechts dem ping van bet Levendaal zijn. Om verderen voortgang met de uitwerking der Marc-plan- nen als mogelijk onnoodig naar wc thans hopen, le voorkomen, zou het ten zeerste gewenscht zijn, dat dc Raad Maandag a.s. direct principieel over deze kwestie besliste. B. en W. handhaven hun schatting van onkosten voor Levendaal-dcmping op pl.m. 1350.000 tegen f 100.000 voor dc Mare. Ge- het belang, dat er op het spel staat Onder dal langer verslaan B. en W. dan in ieder geval ecnige jaren, een rekbaar be grip, maar dat toch wel zeer rekbaar wordt, waar B. en W. willen afwachten de resul taten van het nieuwe rioleeringsplan waarmee we zijn gekomen aan de practische bezwaren tegen demping van het Levendaal zelf, zonder eenige rekening le houden met hel verkeer. Dat rioleeringsplan is nog in cmbryona- len toestand, dus is aan gereed-zijn vooreerst niet le denken. Dan moet voorts nog worden afgewacht, hoe het werkt. Geheel zeker zijn B. en W. ook niet, waar ze zelf schrijven, dat liet Levcndaal na liet tot stand komen van dat plan „vermoedelijk" schoon en hel der water zal bevallen. Dit vermoedelijk krijgt wel dieperen zin, wanneer men daarbij leest, wal de heer B. F. Kranlz in ons blad van 4 Juni j.l. schreef in een beschouwing over de toestanden in het waterschap Rijn land. Deze lieer schreef o.a.': „Nu is men van Gemeentewege van plan een uit den aard der zaak zeer duur riolce- ringssysleem niet cleclrische bemaling tc gaan invoeren. Het zij opgemerkt dal dit voor enkele buitenwijken wel niet to vermijden zal zijn, echter voor het grootste deel van onze stad beslist niet noodig is en ook niet afdoend zal helpen (zie Den naag), dat voor de bemaling water moet gebruikt worden, dat goed is en dit dan geloosd wordt op wa ter dat extra vervuiling kan verdragen en in geen geval opnieuw door de stad mag wor den gebracht, welke richting ook eventueel 'i grachtwater moge aannemen." Dat zegt oo~k iets! Steviger staan B. en W. waar zij schrij ven, dat na demping Rapenburg cn Zoeler- woudsche Singel door middel van een- starn- ï'iool alle vuil in sterk geconcenlreerden toe stand van het gedempte Levcndaal zullen le verwerken hebben en daartegen niet opge wassen zullen zijn, zoodat en dan spe ciaal voor het Rapenburg vervuiling daar zou intreden. Daarin ligt zeker veel waars, maar toch zal daar iets beter tegen vervui ling zijn op te treden o.a. door het nieuwe rioleeringsplan I en zoo niet, dan zal op den duur ook daar demping noodwendig zijn. De heer Krantz zegt hiervan o.a. in een arti kel over onze stadsgrachten van 12 Juni: „Voor 't Levendaal lijkt mij geen redding meer mogelijk; echter is tc bedenken, dat demping ervan zeer spoedig leiden zal tot de noodzakelijkheid het Rapenburg eveneens ie dempen, daar dit den onvoldoende ver dunden riool-inhoud van het Levendaal niet meer erbij zal kunnen verwerken, nu het zelf al aan overlading lijdt Het laat zich denken, dat misschien in 't Levcndaal nog eenige verbetering ware aan te brengen door heide uiteinden belangrijk le verbreeden en 't middengedeelte smaller en vooral dieper le Tnaken, hoewel 't een riskante zaak blijft." Bij dit alles is, we wezen er reeds op, het verkcersbelang geheel builen beschou wing gelaten, dat juist op den voorgrond slaat en zelfs gaat boven het belang van demping met het oog op de bewoners etc., al is ook dat niet gering tc achten, waar het Levendaal is een complete mestvaalt midden in de stad. De bezwaren van B. en W. hebben ons daarom niet kunnen overtuigen, integendeel en met evenveel kracht blijven we aandrin gen op demping van hel Levendaal als een ecrste-klas-sladsbclang. Vergeten zouden we nog, dal is waar ook, het laatste bezwaar van B. cn W., doch dit komt omdat we dit bezwaar al bijzonder ge ring aanslaan. De Mare-plannen zijn zoo goed als gereed, die voor het Levendaal moe ten nog uitgewerkt worden en van uitvoering der laatste is dit jaar geen sprake meer, zeg gen B. en W., wijzend op werkverschaffing. I In do eerste plaats zijn we zoo vrij het laat- I ste te betwijfelen, wanneer Gemeentewerken cr al zijn kracht aan geeft en in de tweede plaats: hoe groot ook o. i. het belang van werkverschaffing is, cr zijn toch nog stads let op ----o- - o -- o moet o. i. die ton van de Mare gevoegd belangen, die hooger gaan en daartoe bc- worden bij wat voor het Levcndaal wordt vcrcischt. In die f350.000 is evenwel alles begrepen om de Levendaal-demping geheel tot haar volle recht te doen komen. De onderhandelingen met de Noord-Zuid- Hollandsche Tramweg-Mij. hebben niet lot ccn gewenscht resultaat geleid Blijkens dc concessievoorwaarden van 1Ö09 is deze Mij. tot niets verplicht, zoolang van Iramaanlcg naar Bodegraven nog geen sprake is cn dies bedankt deze Mij. voor de eer om f 30000 mee te betalen, 't Is vrij logisch, dunkt ons, Je moer, waar die som van f 30.000 op zoo n v/erk toch niet de deur mag dichtdoen. Komt men over den hond, dan komt men over den staart. Of willen B. cn W. in vollen ernst wachten tot de Mij. verplicht is lot betalen lot den aanleg van de lijn naar Bodegraven rn. a. w.? Wat misschien zelfs nooit ge beurt; in ieder geval, dat blijkt wel, nog in geen tijden. Waar dit zoo is, mogen die 180.000 meer of minder geen beletsel vor men van eenige beleekenis. Hiermee laten wij het financieele deel fusten en komen tot het tweede punt, dat voor demping van het Levcndaal bot grootc hoofdmotief is: de noodzakelijkheid met het oog op het verkeer langs de Iloogewoerd, dat levensgevaarlijk is, zonder eenige overdrij ving gesproken. Tot onze verbazing vinden wij le dezen opzichte in het stukt.van B. enW slechts een simpele erkenning van de wen selijkheid van demping van het Levendaal voor dit doeleinde zonder meer. Een tus senzinnetje raakt het hoofdmotief voor demping heel eventjes aan en daarmee is met dit hoofdmotief afgerekend. Verder speelt het Seen rol meer blijkbaar voor B. en W. 't Is ft'cl heel eenvoudig maar ons te eenvoudig. Met klem wijzen wij daarom nog eens op deze zijde van het vraagstuk. Moeten er aan dc Hoogewoerd eerst ongelukken van belee- heois gebeuren, moet het kalf eerst verdron- jten zijn, voor en aleer de put wordt ge dempt? Of redeneert het college: het is zoo hn.g goed gegaan, het kan nog wel langer gaan?, hoort: demping van het Levendaal. STADSNIEUWS. Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Rijnland. Gistermiddag vergaderde de Kamer van Koophandel en Fabrieken op de bovenzaal van de societcij; „Amicilia", onder voorzitter schap van den heer D. ten Cate Brouwer. Aanwezig waren tien leden, n.l. de hee- ren Ten Cate Brouwer, Tieleman, IJeeringa, Molkenboer, Creyghton, Ouwehand, Van der Steen, Van Schie, Zonneveld cn Van der Kolk. Afwezig bij de opening acht leden. Na opening door den voorzitter te onge veer drie uur werden de notulen der vorige vergadering door den secretaris, mr. Knibbc, gelezeii en onveranderd vastgesteld. De heeren De Gooyer, Boot, Dekker, Wer- nink, De Wilde en Meerburg hadden bericht van verhindering gezonden. In het geheel waren 31 missives, adressen en rapporten ingekomen, waarvan de meeste zorïdcr dis cussie voor kennisgeving werden aangeno men. Naar aanleiding van een schrijven van het Hoofdbestuur der Posterijen en Telegrafie met betrekking aan het Postcoiigres te Stock holm verzoekende eventueele wenschen ken baar te makc-n, zou de heer Zonneveld de vraag behandeld willen zien of er geen maat regelen kunnen worden genomen, dat er niet zooveel drukwerk uit ons land in het buiten land gedrukt wordt. De secretaris zal in dien geest een schrij ven tot liet Hoofdbestuur van P. en T. rich ten. Ter tafel kwam ook een missive van dc Kamer te Rotterdam, houdende mededeelmg over een conferentie met de Directie der Nc- derlandsche Spoorwegen inzake tariefverla ging. Uit deze missive bleek, dat do Directie geen toezegging lot verlaging heeft kunnen geveir Dit stuk werd nu voor kennisgeving aan genomen. Een adres van de K. v. K. te Amersfoort aan den Minister van Onderwijs, Kunsten en Weienschappen met liet verzoek het han delsonderwijs op gelijke wijze te steunen als vakonderwijs, had het bestuur der Karper aanleiding gegeven voor te stellen aan dit adres adhaesic te betuigen. Inderdaad is het onderwijs in minder gunstige positie ge plaatst dan andere lakken van onderwijs, meende de Voorzitter. De heer Ouwchand zou de rollen willen omkeeren en in plaats van meer ondersteu ning tc vragen vpor het handelsonderwijs, willen aandringen*bij den Minister op bezui niging bij het meer begunstigd onderwijs. De heer Tieleman steunde het denkbeeld van den heer O. Het handelsonderwijs bevindt zich boven dien niet in zulke ongunstige omstandighe den als het adres doet vermoeden. Besloten wordt nu af te wachten wat de Minister antwoorden zal. Een ingekomen verzoek van de Nationale Verceniging voor Handelsonderwijs om, toe treding-tot lid zal in de volgende vergadering worden behandeld. De heer A. Mulder komt ter vergadering. Een adres aan de Regcering van de Kamer van Koophandel te Utrecht, verzoekende wij ziging van art. 47 Wetboek van Koophandel met heirekking tot de inschrijving in het Handelsregister van belangrijk verlies van het Maatschappelijk kapitaal bij N.V. werd door den Voorzitter nader toegelicht. Hij stelde voor het antwoord der Regeering af le wachten alvorens een beslui te nemen. De heer Heringa maakte de opmerking, dat het reglement voor de vergadering niet toelaat besluiten le nemen in een onvoltal lige vergadering. De Voorzitter had daaraan wel gedacht; daarom laat hij geen besluiten nemen. De heer Tieleman is van oordeel, dat het voor kennisgeving aannemen ook reeds het nemen van een besluit beteekenl Meerdere leden deelen dit gevoelen. De vergadering wordt nu eenigen lijd ge schorst en enkele leden telefonisch opgeroe pen alsnog ter vergadering te komen. Weldra komt de heer Sanders binnen. Toen de vergadering was heropend, kwam ter tafel een adres vaji de Kamer te Haar lem, houdende het verzoek om toezending van advies, inzake de aanhangige regeling omtrent winkelsluiting'en arbeidsduur van winkelbedienden. De Voorzitter wilde dit adres voor kennis geving aannemen; de heeren Van Schie en Van der Steen zouden het liever stemmen. Een bepaald besluit werd echter niet ge nomen. - Het adres van dc Ned. Rotogravure-Mij alhier, aan de Directie der Ncd. Spoorwegen om een voor Leiden gunstiger dienstregeling in le voeren, werd door de Kamer gesteund en het bestuur gemachtigd ook stappen in dien geest bij dc Directie tc doen. De heer Van der Laan kwam ter vergade ring. Nadat nog eenige ingekomen stukken de revue waren gepasseerd, deelde de Voorzitter mede, dat door het bestuur een adres bij don, Leidschen Gemeenteraad is ingediend, hou dende verzoek tot wijziging der haven-, lig- en bruggelden (door ons indertijd vermeld, Red.) Verder, dat het bestuur den heer IJoo- genboora, ing. van Rijnland, bereid heeft bevonden -een onderzoek in te stellen naar het vaarwater in deze gemeente en om daar over rapport uil le brengen. Eindelijk deed de Voorzitter enkele mede- deelingen inzake certificaten van invoer naar onze koloniën. Naar aanleiding van een in de vorige ver gadering door den heer Van der Steen ge daan verzoek aan het bestuur om bij de Di rectie der Ned. Spoorwegen stappen tc doen om le verkrijgen, dat toegelaten wordt, dat reizigers, voorzien van perronkaarten en reis een gevaar voor de mentaliteit der ambtena ren; 3o. naast een door overheidshulp ver kregen bevoorrechting van ééne fabriek, een ongemotiveerde en onbillijke uitschakeling van den normalen handel. Hel adres werd bij acclamatie aangeno men. Ter tafel kwam nu het praeadvioe van het bestuur op de motie ingezonden door de Ka mer van Koophandel en Fabrieken voor Oostelijk Noord-Brabant te Eindhoven, om al weder tot een reorganisatie van de Kamers van Koophandel over to gaan. Het bestuur vindt deze motie, die trouwens elke toelich ting mist, absoluut ontijdig, daar de Kamers in haar gercorganiseerden vorm nauwelijks een jaar bestaan. Het praeadvies om deze motie niet te steunen werd zonder h. s. aan genomen. Hel praeadvies van de afd. Kleinbedrijf inzake liet verzoek, om als donatrice lot de „L.A.W.E.T." toe 1e treden, luidde betrekke lijk gunstig. De afd. Kleinbedrijf wilde ech ter niet adviseeren voor onbepaalden tijd toe te treden daar liet haar inziens nog niet vol doende vaststaat, dat deze Vereeniging niet alleen in theorie, maar ook in de praclijk het algemeen dienen zal. Zij stelde dus voor voor één jaar voor een bedrag van f 25 loe te tre den. Nadat de lieer Sanders was gerustge steld, dat geen persoonlijk winstbejag hij de ondernemers voorzat, werd daartoe besloten. Op het verzoek van het bestuur van Ree- ders van Visscherijvaarluigen gericht aan den Minister van Arbeid, Handel en Nijver heid te 's Gravenhage, om de Handelsre- gistewet in dier voege te wijzigen, dal: a. over hetzelfde kapitaal niet tweemaal in- sclirijvirrgsrechten verschuldigd zijn; J). in die gevallen, waarin rQeds dubbele betaling heeft plaats gehad, restitutie wordt verleend; c. het tarief van heffingen volgens art. 19 eerste lid der Handelsregisterwet met 50 pet. wordt verlaagd; voor welk verzoek door bo vengenoemd bestuur adhaesic is verzocht, adviseerde de Commissie voor het Handcis- register zeer gemotiveerd afwijzend, waartoe de Kamer unaniem besloot. Hierna kwamen verschillende dislriclsbc- langcn ter sprake, hoewel dienaangaande geen bepaalde besluiten werden genomen. Door het Bureau der Kamer was naar aan leiding van de bij haar ingekomen klachten, de mogelijkheid overwogen, om, evenals voor internationale handclsaangclcgenheden reeds geschiedt, ook voor nationale handelsgeschil len arbitrale rechtspraak meer dan lot nog toe mogelijk te maken. De hooge kosten, en vooral ook de lange procedures geven daartoe, naar de mccning van hel,, bureau, alleszins aanleiding. Na ampele bespreking en, nadat de Voor zitter het denkbeeld warm had. verdedigd, werd het gesteld in handen van een Com missie ad hoe om nader praeadvies, bestaan de uit de heeren Van Ginkcl, Tieleman, He ringa en den Voorzitter uit het Grootbedrijf, Van der Laan en Van der Steen uil hel Klein bedrijf, met den secretaris mr, Knibbc. Nog werd besloten aan de Vereen. Nederl. Fabrikaat een subsidie voor één jaar toe te kennen van f50. Met betrekking tot een adres van een vijf tal Kamers te trachten bij de Regeering, hou dende het verzoek om te bewerken, dat het hooge invoerrecht op kaas in verschillende landen worde verminderd, besloot de Kamer een afwachtende houding aan te nemen. Ein delijk kwam in behandeling de vaststelling van de instructie van den secretaris en van het dienstreglement der ambtenaren. Bij het eerste punt merkte de heer Van der Stden op, dal het keurslijf den secretaris, die toch de stuwende kracht van de Kamer moet zijn, wel wat nauw is aangetrokken. De Voorzitter antwoordde dat de instruc tie met medewerking van den secretaris is opgemaakt en dat zij vrijwel overeenkomt met die van andere secretarissen. De heer Heringa vond een vacanlic van vier weken aan één stuk wel wat lang, ter wijl de heer Ouwehand de kennisgeving van biljetten toe te laten door dc conliöle-uitgan- ^es secre|_arjs afwezigheid door hem aan gen, hadden voorzitter en secretaris een on- i d(?n yoorzi^erj wej eGn beetje vaag vond uit- derhoud gehad met den stationschef, die hun gccjrupt overtuigde dat hier ernstige bezwaren tegen zijn. 1-Iij stelt dus voor geen nadere stappen te doen. De heer Van der Steen kan zich daarbij niet neerleggen Hij zou wel nadere stappen willen doen. Dit zou de populariteit der Ka mer bij den middenstand zeer verhoogen. De heeren Zonneveld en Van der Laan steunen het denkbeeld-Van der Steen, dat door den voorzitter en den heer Tieleman wordt be streden. De Voorzitter wijst er op, dat de controle niet kan worden gepasseerd als de reizigers uit den trein er door moeten. Om de populariteit van den middenstand le ver werven, mag men geen verzoeken forceeren. De heer Van der Steen doet een nader voor stel, dat verworpen wordt met 8 legen 5 stemmen. Een voorstel van den heer Van der Steen, om een Commissie voor middenslandsbelan gen uit de Kamer te benoemen, werd in han den gesteld van het bestuur der Kamer voor het kleinbedrijf om praeadvies. Hierop werd aan de orde gesteld bespre king van een zakelijke bedrijfsbelasting, waarover verschillende leden het woord voer den. Een subsidie van 150 werd toegestaan voor de organisatie, die zich de bestrijding daarvan ten doel stelt. Naar aanleiding van den door het H.B. der Tost. Telegr. en Telef. uitgevaardigden dienst order, waarin kennis wordt gegeven, dat door tusschenkomst der Administratie, vastaange- slelde ambtenaren onder garantie van het lliik en op gemakkelijke voorwaarden van betaling, in slaat gesteld worden rijwielen te betrekken, stelde het bestuur voor den betrokken Minister de ernstige bezwaren te gen een dergelijke vermenging van Staats dienst met particuliere aangelegenheden on der het oog te brengen. Deze maatregel is naar de meening der Kamer: lo. niet in overeenstemming met de laak aan de Postadministratie opgelegd; 2o. Nadat zooveel mogelijk aan deze opmer kingen tegemoet was gekomen, werd de in structie goedgekeurd, waarna de vergadering i.a rondvraag werd gesloten. Nederlandsche Vereeniging voor do» Volkszang, Afdeeling Leiden. Volkszangavond. Met een kort woerd opende gisteren dr. C. H. Pli. Meyer den propaganda-avond alhier van de Nederlandsche Vereeniging voor den Volkszang, welke Vereeniging ten doel heeft: dat de mcnschen in het alge meen meer en beter gaan zingen en dit vooral in toepassing brengen in het Hol- landsche Lied. In Duitschland is het prof. Friedlander, die propagandeert voor het Volkslied; hier in Nederland is Ooslveen de groole man op dit gebied, en was hij dus als hoofdpersoon gisteravond tegenwoordig. Alvorens wij lot een bespreking van de Volkszang overgaan, moeten wij eerst aan stippen, dat boven gemelde vereeniging reeds sedert tientallen van jaren een afdee ling te Leiden heeft gehad. Helaas is hierin na een periode van grooten bloei (Ooslveen memoreerde het feit, dat hij jaren geleden in ,,Musis" een samenkomst hield, waar 1500 menschen stonden te luisteren) een verslapping aangebroken, die geleid heeft lot een algeheelen stilstand, zoowel wat betreft: in de animo bij het publiek, dat schitterde door afwezigheid, als in de af deeling zelve, waar langzamerhand geen bestuur meer bestond. Wel hielden som mige menschen den boel zoo'n beetje gaan de, maar waar geen krachtig steunende leiding was, moest dit op niets uitloopen. Het is een goede gedachte van de Ver eeniging geweest, om, ondanks deze onder vinding, toch haar handen niet van Leiden af te trekken. BINNENLAND. Felle brand te AIphen-aan-den-Rijn. De afvloeiing der onderofficieren. De Eerste Earner heeft het wetsontwezil tot evenredige samenstelling dezer Earner aangenomen. De Minister van Onderwijs acht verbete* ring van het onderwijs in de bouwkunde aan; de Technische Hoogaschool noodzakelijk. De Memorie van Antwoord inzake het wetsontwerp tot stennverleening aan dé Hanze-Bank. De Tweede Kamer heeft het wetsontwerp tot wijziging der Dienstplichtwet aangeno* BUITENLAND. Uit Engeland komen stemmen, die tot 6poed aanmanen inzake regeling van do' Roerkwestie en het schatlevergoedingsvraag* stuk. In Frankrijk geen minister-crisis. De radi cale ministers blijven aan. De Duitsche regeering en de loonregeling. De mijnwei kersloonen in Engel arid blij ven ongewijzigd. Een hunner leiders geko- zen in het Lagerhuis. Amerika gaat beslag leggen op de diank- voorraden aan boord van buitenl. schepen. De werking der Etna wordt minder. Op aandringen van dr. C. II. Ph. Meyer traden verschillende mcnschen loe lot een eventueel bestuur. Wat er dus nu nog noo dig is, zijn vele leden en vooral geld;" want zonder dit laatste bereikt men nu eenmaal in onze tegenwoordige maatschap pij niets Men kan lid worden voor minstens f 1, begunstiger voor f 5 of meer, terwijl men ook kan teekenen voo een jaarlijksche bij drage, die variëeren kan tusschen f 1 cn 1000 gulden. De bezoekers gisteren moeien genoten hebben van dc geestige cn medesleepende wijze, waarop Oostveen de liederen uit het tekstboekje der Vereeniging heeft voorge dragen. Welk een uitstekend paedagoog hij is, blek uit de manier, waar op hij het pdbliek telkens op fouten in muzikale voordracht wees; hij deed dit op zoo'n overtuigende, spontane wijze, dat men meestal daarna, dezelfde fout niet meer rpaakle. Het is zeker de manier om het .IjQll.and- scho Lied weer te doen herleven, om het door en door bekend en geliefd te maken deze enthusiaste voorgang van den heer Oostveen. Ter afwisseling zong Ooslveen eenige solo's van Manna de Wijs Moulon: „Scho- vier" en „Het Snoepwinkeltje", met welk laatste lied vooral hij stormenderhand de harten van de vele kinderen, die aanwezig waren, won Mevr. Vogel liet haar klasje uit het Volkshuis twee liederen zingen van Hendr. van Tusschenbroek en door vijf meisje9 uit ditzelfde koortje, „Nu spreidt de schemer" van Cath. v. Rennes". Bijzonder aardig was „De groole Too- venaar" van Hendr. van Tussenbroek voor gedragen door een klasje van mej. L. van ftallie, terwijl ook het Vogeltje van Dal- croze door een klasje van grootero meisjes veel succes had. Beide dames kregen van -de Vereeniging een prachtigen bouquet bloemen. Omstreeks September zal weer oen uit voering in Leiden plaats hebben. 13ij voor baat is de kleine Stadszaal te klein bevon den daarvoor, omdat men als vanzelf spreekt na het groote succes van gister avond een toevloed van bezoekers ver wacht. Laten de Leidenaars deze verwach ting niet beschamen, en lid worden in groo ten getale, opdat men, na den avond door gebracht te hebben rnet het zingen van onze frissche oer-Hollandsche liederen, des ochtends daaruit ziin kracht putte. Ons Volkslied is mooi cn waardig in zijn een voud. De Vereeniging maakt liet mogelijk, dat dit „vrij en vroolijk volksgezang ons door het leven zal blijven geleiden 1" Het bestuur van dc Vereeniging voor Vreemdelingenverkeer, alhier, dat gister avond vergaderde, heeft besloten aan den Gemeenteraad een adre3 te zenden, waarin het zich verklaart voor demping van het Levendaal. In de jaarlijksche algemeene vergade ring van aandeelhouders der Leidsche Schouwburg-Vereeniging, gisteren gehou den, werd door den secretaris verslag uitge bracht. Balans en winst- en verliesrekening werden goedgekeurd. Op het drukke verkeerspunt Maresin- gel—Nieuwe Mare waar herhaaldelijk aan rijdingen, botsingen, enz. plaatsvinden, wordt thans een goede verbetering tot stand gebracht. De vaste sleenen brug wordt daar namelijk met een driehoekig gedeelte ver breed, waardoor de scherpe, bocht wordt weggenomen. Gistermiddag, toen de heer C. over de Prinsessekade reed met z'n wagen en hit, ging het gerij op hol en wel ovey de Turf markt, den Oude-Singel, tot aan het Vqlkö-.

Leidsch Dagblad | 1923 | | pagina 1