I Dinsdag 19 Juni 1923. EERSTE BLAD. Officieele Kennisgeving STADSNIEUWS. BINNENLAND. Het voornaamste nieuws van heden. prijs der advertentie^ Gis. per regel Bij regelaFonnement Felangnjfc li&crèit'Pni3- Kleine adrerfenliën, uitsluitend by yoöjyitbe- llaling, 5Voenfi0a^3 en Zaterdags 50 Ots., bij een 1 maximum aantal woorden van 80. ii Incasso vüïgeiis pöstreoH, -Voor ^ventneelf op- Bending' van bjrieyen 10 Cis. porto te betalen. 'Pewijsniraimaï 5 Gts. 1 -;.t Bureau Noordeindsplein. Telefoonnummers voor Directie en Administratie 175, Redactie 1507. Poetchèijae- en GiiOdiensl No. 57055. Poslbns No. 51. Prijs dezer courant: "n - r Voor Leiden f. 3 mud. 2 35, p. weoï ^ê5,' 0.18 Builen Loidon, waar agenlen gevostigd zijn',1 '.'-.""L per woeS «--""'i, Öf3' Franco pSï post 'f 2 35 portoïosïeiL 1 Nummer 19411. lit nummer bestaat uit TWEE Bladen GEMEENTELIJKE VISCHVERKOOP. Aan den gemeentelijken vischwinkel, fischmarkt 18, tel. 1225, is WOENSDAG erkrijgbaar ZUIDERZEEBOT a f 0.48, CHELVISCH a 10.21—f 0.32, SCHOL a 0.22—10.40, SCHAR a 10.18, ROODE DON a f 0.37 en TARBOT a f 0.52—f 0.58 er pond. J. C. VAN DER LIP, weth. loco-Burgem. Leiden, 19 Juni 1923. Protestveigadering van autohouders. In de zaal van de Kegelbaan op „Den hircht" werd gisteravond een vergadering ehouden van houders van bedrijfs- en par- iculiere auto's, voor zoover de houders van laatste, een eigen garage hebben. De aan wezigen waren opgeroepen door een Comité, »rn zooals de oproep luidde, te protesteeren egen het optreden van den commandant van le Brandweer den heer P. J. Verhoog bij het itellen van voorwaarden ten opzichte van le inrichting der garages, waarbij men was ivergeleverd aan de grillen van dezen com- nandant. De vergadering was druk bezocht, op de >resenlielijst stonden ruim 40 namen, terwijl ir later nog eenige personen binnenkwamen. De vergadering werd geleid door den heer (westroo, terwijl ook de secretaris en lid an hel Hoofdbestuur van den Bond van ledrijfsautohouders, de heer J. L. Rauh uit )en Ilaag aan de bestuurstafel had plaats gnomen. Verder was mr. A. J. Romijn, ad- 'ocaat en procureur alhier, die als rechts kundig adviseur tot de vergadering was uit- ;enoodigd, aanwezig. Tol recht verstand voor onze lezers geven wij hier in korte trekken de aanleiding tot lit optreden van de autohouders weer. Door den gemeenteraad van 19 Sept. 1921 werd in verband met en het oog op de veran derde tijdsomstandigheden, de verordening ot voorkoming van brand van 19 Januari ;918 gewijzigd en werd er o.a. in aange dacht een nieuw art. 27a luidende: „Het verboden tot berging of herstelling van nolorrijluigen op meer dan twee wielen of 'an meer motorrijwielen voorzien van reser- oirs bestemd voor opneming van stoffen als genoemd in het eerste lid van het vorig ar tikel (bedoeld is benzine enz.) gebruik te naken van een gebouw, getimmerte of ter rein, tenzij met schriftelijke vergunning van B. en W. Tegen dit artikel zijn de belanghebbenden niet direct opgekomen. Zij hadden daartegen geen overwegend bezwaar. B. en W. hebben echter het stellen der oorwaarden opgedragen aan den Comman dant van de Brandweer en het optreden van dezen heer had aanleiding gegeven tot tal rijke klachten die sterk tot uiting kwamen op deze vergadering. In het algemeen werden de gestelde voor waarden te bezwarend geacht. Steenen vloe ren moeten worden veranderd in beton vloe ren, ramen van ander glas voorzien enz. Doch dit is niet de voornaamste grief. Erger werd geacht de willekeur waaraan men onderhevig is: het meten met twee of meer maten, enz. Zoo voldoet volgens som mige heeren de gemeentelijke bewaarplaats van de auto-brandspuit niet aan de eischen aan een en ander gesteld. In den Burcht, ook een gebouw van dc gemeente, waar dik wijls auto's worden gestald, is de garage absoluut niet in orde. Doch ook bij particu lieren worden zeer verschillende voorwaar den gesteld, zoo werd opgemerkt. Men drijft do onde/a'.mers en particulie ren op grootc kosten en dit in een lijd van malaise, waarin bijzondere uitgaven zooveel mogelijk worden vermelen. Bovendien werden de meeste voorwaar den overbodig geacht, aangezien het nooit of bijna nooit is voorgekomen, dat er brand m een garage ontstond. Het woord werd daarna gegeven aari mr. Bomijn, die een juridisch betoog hield waaruit moest blijken, dat er gronden zijn, waarop als onwettig kan worden beschouwd dal liet College van B. en W. een zoo groote macht als bij deze verordening hem toege kend is, overdragen aan een ambtenaar. Hij illustreerde dit met een arrest van den Hoo- gon Raad met betrekking tot een soortgelijk oplreden van een directeur van het Vis- scherijbedrijf te IJmuiden.Hij acht het dus mogelijk, dat in hoogste instantie de Rechter do verordening als niet bindend zal ver klaren. Ook op andere juridische gronden acht mr. Romijn het niet onmogelijk, dat deze bepaling der verordening als onwettig zal kunnen worden gewraakt. Van andere zijde werd echter gepleit voor sen mildere wijze van actie voeren. De auto houders moeten beginnen zich tot B. en W. fin lot den gemeenteraad te wenden om dui delijk te maken, hoe zij door de toepassing der verordening worden gedupeerd en dat de slrcnge voorwaarden niet noodig zijn. Een adres-actie moet dus voorafgaan aan "c'i uitlokken eener procedure. Dit denkbeeld vond algemeene instem- ®mg. Toen e^-hter een der aanwezigen me-. dedeelde, dat hij reeds was verbaliseerd en voor den Kantonrechter moest verschijnen werd het noodig geacht tegelijk deze zaak in handen te stellen van den rechtskundigen adviseur en de kosten gezamenlijk te dragen Er werd een comité benoemd, die de tweecr-. lei actie zal leiden, beslaande uit de heeren N. Kwestroo, voorzitter; H. Th. Goster secr. en E Offenberg, penningmeester, terwijl mr. A. J. Romijn werd aangewezen als rechts kundig adviseur. De aanwezigen stortten ieder al vast een bedrag van f 5 ter bestrijding der te maken kosten. De heer Raak deelde mede, dat de Bond van bedrijfsautohouders, de risico dezer ac tie van zijn leden op zich neemt, ook van hen, die nu als lid zich opgeven. Na nog enkele besprekingen van huishou- delijken aard werd daarna de zeer geani meerde vergadering gesloten. Een Ouderavond. In het gymnastieklokaal aan de Pieters kerkgracht werd gisteren voor de Openbare Jongensschool voor U. L. O. aan de Picters- lcerkslraat een Ouderavond gehouden, welke zeer goed bezocht was en zich kenmerkte door een bijzonder aangenomen geest. Hij werd bijgewoond door den heer K. Brants, inspecteur in de Inspectie Leiden. De heer Hibma sprak over het onderwijs in Fransch in de 5de en Gde klasse der lagere school. Hij herinnerde aan den avond waarop de heer Th. J. Thijssen, van Am sterdam, in de Nutszaal dit onderwerp had behandeld en waar deze den indruk had gevestigd, dat blijkens het Regeeringsver- slag over 1908 alle inspecteurs en school opzieners onderwijs in Fransch op de lagere school beslist verkeerd achtten. Dit was voor den heer Hibma aanleiding geweest, genoemd verslag na te lezen, en het was hem daarbij gebleken, dat hoofdzakelijk do inspecteur in de 2de Inspectie en de School opziener in het district Amsterdam, omdat aan het Fransch op sommige scholen te veel werd gedaan, dit geheel wilden doen verdwijnen. Uit de verslagen der Inspecteurs bleek z.i. echter volstrekt niet, dat alle schoolop zieners er zoo over dachten; hij meende op grond daarvan dr. Gunning het recht te moeten ontzeggen, in zijn jaarverslag over 1914 te mogen spreken over de „verrassende spontane éénstemmigheid van het Rijks- schoolzicht", en met kracht kwam hij op tegen de bewering van den heer Thijssen, herhaald in „School en Huis" van 26 Mei 1923, kolom 739, dat „al deze menschen, onafhankelijk van elkaar, op grond van waarnemingen in de meest verschillende deelen des lands, lot verbluffende eenstem migheid waren gekomen omtrent 't Fransch op de lagere school". Naar de meening van den heer Hibma hadden de Oudercommis sies, als zij werden voorgelicht, recht op „de waarheid en niets dan de waarheid". Wel kwam het spr. aannemelijk voor, dat het af schaffen van het Fransch in de laagste 6 klassen, zooals de heer Thijssen meedeelde, een concessie van den Minister was aan de S. D. A. P., die ook voor haar kinderen toe gang verlangde tot de II. B. S.: het was echter niet de kunst op de II. B. S. te komen maar er op te blijven lot het einde toe. Iioe meer men nu van de H. B. S. vergde, des te moeilijker het werd, het onderwijs le volgen: de heer Bolkeslein, ook een der voorstan ders van de „afschaffing van het Fransch" vond het dan ook noodig, aan de H. B. S. een voorbereidende klas te verbinden. De heer Hibma gaf le kennen, om welke redenen hij den tegenwoordigen toestand zoo lang mogelijk wilde bestendigd zien, en gaf de vergadering in overweging, den Ge meenteraad te verzoeken, het besluit van 26 Juni 1922 betreffende de organisatie van het lager onderwijs in zooverre te herzien, dat het onderwijs in Fransch aan de scholen voorbereidende voor H. B. S. cn Gymnasium of M. U. L. O.-onderwijs in plaats van in 1924 eerst zou eindigen met 1 Sept. 1925. Extra-kosten bracht dit niet mee èn de mo gelijkheid was niet uitgesloten, dat de reeds herhaaldelijk gewijzigde Onderwijswet ook in dit opzicht den ouden toestand herstelde. Verschillende ouders verklaarden zich hiervoor en met algemeene stemmen werd het voorstel aangenomen. Nadat deze beslissing gevallen was, vroeg de heer Brants het woord, die ver klaarde, met genoegen kennis gemaakt te hebben rnet een zoo goed bezochten Ouder avond en aangenaam verrast te zijn door de gebleken eenstemmigheid. Uit zijn rijke er varing gaf hij over het besproken onderwerp vele belangwekkende medcdcelingen, die door de aanwezigen blijkbaar met instem ming en met onverdeelde aandacht werden aangehoord. De leden der Oudercommissie, die geen herbenoeming wenschten, de heer Th. Se- gaar en mevr. Nieuwenhuizen Segaar, als mede de heer Meyeraan, wiens zoon de school had verlaten, ontvingen den dank der vergadering voor hun bemoeiingen; de overige aftredende leden, mevr. Franck, mevr. Mooy en de heeren D. Knotter en L. J. Mens werden herkozen. In de vacatures werd voorzien door de benoeming van mevr. de wed. C. H. de Jong en de heeren P. G. Susan en G. N. M. P. Vcrstraaten. Mevr. Franck bleef secretaresse, de heer Mens werd voorzitter. De heer A. van der Bijl, alhier tot semi-arts bevorderd, is bestemd lot reserve officier van gezondheid bij de landmacht hier te lande. - Voor het P. B. N. A.-examen voor betontechnicus is geslaagd dc lieer D. IClijn, alhier. Mej. Jo Hemerik, alhier, slaagde gis teren voor het eindexamen (piano) Conser vatorium te Amsterdam. De militaire apothekers assistent J. Ritchi wordt met ingang van 1 Juli a.s. over geplaatst bij het Militair Hospitaal te 's Gra- venhage. Vanwege de N. Z. II. Tramweg-Mij. is hedenmorgen aanbesteed het verlagen en verbreeden van de Hoogewoerdsbrug bij de Steensehuur voor den aanleg van de tram naar Den Haag. Ingeschreven wasïals volgt: Aannemings- Maatschappij Nederborsl te Gouda; f43.743;" fa. J. Zitman Zns alhier, f 35.000; J. P. A. Nclissen, le Den Raag, f34.700; J. Boere, te Sliedrecht, f 33.430; De Later en Meijer, alhier, f37.200; Marcelis Co., alhier, f 34.488. Uit het verslag ovor 1922 van de N.-Z. IIoll. Tramweg-Maatschappij wordt ons o.a. medegedeeld: Het kapitaal bleef ongewijzigd. In exploi tatie waren de lijnen LeidenHeemstede (stoomtram), HaarlemAlkmaar (stoom tram) en de eleclrische tramcomplexen te Leiden en te Haarlem. Het saldo van het pensioenfonds is f 151.607 en van het fonds voor weduwen en weezen f 105,654. De winst- en verliesrekening sluit met een totaal aan balen van f 423,679. De lijn LeidenKatwijkNoordwijk leverde op f 112,227, de lijn Lciden-IIeemstede f35,841, de lijn HeemsledeHaarlemOverveen f 224,190. Daarentegen gaf de lijn Haarlem- Alkmaar een verlies van f 21,087. Het saldo winst ad f 226,866 wordt als volgt besteed: afschrijving f 72,000, ver nieuwing f 72,579, dividend van 5 pCt. (v. j. nihil), f 75,000, dividend-belasting f 6787. Op de balans komen onder activa o.a. de volgende posten voor: Stoomtramweg HeemsledeLeiden f 394,057, stoomtram weg HaarlemAlkmaar f 328,947, eleclr. tramwegen LeidenKatwijkNoordwijk f 1,425,851, te Leiden f 336,681, le Haarlem f 601,467, HaarlemHeemstede f 321,063, Haarlem (grens)Overveen f 108,233; rol lend materieel f 1,147,392, magazijngoede ren en brandst, (incl. mag. goed. E. S. M. en M. E. T.) f 1,186,157, effecten f 266,922, en onder passiva 0. a.: geplaatst kapitaal f 1,500,000, obligalieleening 4pCt. f 2,781,000, reserve-rekening f 50,437, af schrijvingsrekening f 586,801, vernieuwings rekening f 555,347, Maatschappij tot Expl. v. Tramwegen (magazijngoederen) f 656,7^8 Eleclr. Spoorwegmaatschappij f 30,425. Hedenmorgen te zes uur bemerkte iemand van het personeel der firma Wer- nink, aan den Lage Morschweg, dat een ruit vernield was aan de zijde van het gebouw. Bij nader onderzoek bleek, dat men een onverwachte inspectie was komen houden op hel privé-kantoor, de kantoorlokalen be neden en twee kantoorlokalen boven, waar alles overhoop was gehaald. Men is naar binnen gekomen door het inwerpen van een groote spiegelruit met een steen. De buit is echter niet groot geweest; ccn paar centen, n.l. een bedrag van f0.30, terwijl ook een paar sigaren zijn meegenomen. Er is nog een aanslag op de brandkast geprobeerd, doch de inbrekers waren niet geoefend genoeg voor zulk werk, zoodat daarvan niets is terecht gekomen. Het geheel maakt meer den indruk van ernstige vernielzucht dan van inbraak. De politie heeft de zaak in handen. Aan den Morschsingel is bij de familie De M. een ruit ingegooid met een keisteen. Op het Stationsplein is de fiets van een dame gisteren stuk gereden door een autobestuurder dio eenigszins après boire was. Hij zal de schade betalen. De beide vermiste meisjes zijn weer terecht. Zij hebben een „slippertje" gemaakt. Het 6de regiment vcld-artillerie van hier, onder bevel van luitenant-kolonel W. de Reus, heeft liet schietkamp bij Oldebroek betrokken tot het houden van schietoefe ningen onder leiding van kolonel II. J. Furslner, commandant der lsle artillerie- brigade. Gistermiddag omstreeks 6 uur kwam onze stadgenoot Van H., lusschen De Vink en liet Ilaagsche Schouw per fiets in bot sing met een wielrijdster, komende uit de richting Den Haag. Het rijwiel van eerst genoemde werd beschadigd. De dame be loofde de schade te vergoeden cn reed voor uit om den rijwielreparateur, welke aldaar in de nabijheid woont, met een en ander in kennis te stellen. Tot nog toe is zij daar ech ter nog steeds niet gearriveerd. Steunverleening Hanze-Credietbanken. De Regeering heeft een wetsontwerp in gediend tot wijziging van de begrooting van Financiën voor 1923. De Minister van Financiën stelt daarbij voor een memoriepost uit te trekken voor Uitgaven, voortvloeiende uit de maatregelen, welke door het Rijk in verband met moei lijkheden, waarin Hanze-Credietbanken ver- keeren, zijn getroffen ter voorkoming, dat, als gevolg van die moeilijkheden, op groote schaal credietnemers, wier financieele posi tie overigens gezond kan geacht worden, aan uitwinning zouden blootgesteld worden of buiten staat zouden geraken hun bedrij ven voort te zetten. In de Memorie van Toelichting deelt de Minister mede, dat het bestuur van de Ilan- zebank te 's-IIertogenbosch zich eenigen tijd geleden tot de Regeering heeft gewend met de mededeeling, dat deze Credietbank voor den middenstand in moeilijkheden ver keerde en niet in staat zou zijn uit eigen kracht de moeilijkheden te overwinnen. De Regeering is aanstonds in overleg ge treden met de Nederlandsche Bank, ten einde een onderzoek in le stellen en te over- wégen, welke maatregelen getroffen zouden kunnen worden. Dit onderzoek, hetwelk zich mede over de andere Hanzebanken uitstrekt en zeer omvangrijk is, kan nog niet beëin digd worden. Op dit ocgenblik kunnen der halve nog geen definitieve mededeelingen gedaan worden. Toch is komen vast te slaan, dat de Hanzebank te 's-IIertogenbosch en die te Utrecht haar bedrijf niet althans niet zonder ingrijpende reorganisatie zullen kunnen voortzetten. De credielgeving, voor al van de Bank te 's-Herlogenbosch, omvat belangrijke bedragen. Voor de zooeven ge noemde Bank beloopt het totaal omstreeks f 30 millioen, voor die te Utrecht omstreeks f5 millioen. De Regcering heeft gemeend met den meesten spoed het noodige te moeten ver richten, om de vereischte wettelijke mach tiging te verkrijgen. Worden geen bijzondere maatregelen ge troffen, dan zullen ernstige moeilijkheden niet kunnen uitblijven. Een geforceerde li quidatie van de betrokken Banken zou tot zeer ernstige gevolgen leiden. Hierbij sluit zich de overweging aan, dat' het middcnstandscredielwezen, in nauwe samenwerking met de middenstandsorgani satie, een belangrijke plaats inneemt in ons economisch volksbestaan. Zoowel in Augustus als in November 1918 toen de verhoudingen in het middenstands- loven dreigden ontwricht te worden, heeft de Staat het middenstandscrediet gesteund. Hij heeft zich voor f 1.500.000 tegenover de Nederlandsche Bank borg gesteld voor de helft harer eventueel ie lijden verliezen op vorderingen op de Algemeene Centrale Bank- vereeniging voor den Middenstand. Deze borgstelling heeft geen offers van het Rijk gevorderd en, bij de ontwikkeling en verster king van de positie van genoemde instelling, zijn zoodanige offers, ook in de lockomst, naar het zich laat aanzien, niet te ver-_ wachten. Zooals voor de hand ligt, kan er geen sprake van zijn, de aandeelhouders voor verliezen te vrijwaren. Doch ook voor zoo ver de crediteuren verlies zullen lijden, rechtvaardigt het algemeen belang niet dit verlies geheel of ten deele door dc belas tingbetalers le doen overnemen. Anders slaat de zaak echter ten opzichte van de debiteuren. Zij, wier positie niet houdbaar is, zullen niet voor hulp in aanmerking kunnen ko men. Daarentegen beslaat er wel reden voor maatregelen ten behoeve van die debiteu ren, die een levensvatbaar bedrijf uitoefenen cn die zich staande zullen kunnen houden, wanneer zij niet door het in-gebrekc-blijven van hun crcdietgever, lot onmiddellijke te rugbetaling van het hun verleende crediet gedwongen worden en zich van elke crediet- hulp verstoken zien. De Regeering is derhalve tot dc slotsom gekomen, dat de laak van den Slaat zou moeten beslaan in het medewerken aan een regeling, om aan de laatstbedoelde groep van debiteuren nieuwe crediethulp te verschaf fen. Wordt hierbij de noodige voorzichtig heid betracht, dan mag verwacht worden, dat de Staatshulp geen belangrijke offers uit de schatkist zal vergen. Het overleg met de Nederlandsche Bank heeft aanvankelijk tot dc slotsom geleid, dat de hieronder in groote trekken te schetsen regeling zou te treffen zijn. In overweging is de oprichting van een Gentraal-Instituut voor het Hanzccrediet. Het kapitaal van dit Instituut moet door de betrokken kringen bijeengebracht worden. Dan zal het nieuwe Instituut de genoemde functie hebben te vervullen ten behoeve van de goede debiteuren der in moeilijkhe den geraakte Banken en daarnaast de hoofd leiding en contróle moeten bezitten over de werkzaamheid der onder haar ressorteeren- de middenstandsbanken. In dit geval zal de Staat zich kunnen beperken tot het geven van een garantie ten behoeve van dc Neder landsche Bank. Slaagt men hierin niet, dan zal men met de Algemeene Centrale Bankverecniging voor den Middenstand (A. C. B,) een tijde lijke regeling treffen. Deze regeling zou hierin beslaan, dat de A. C. B. haar tusschenkomst verleent, om voor de goede debiteuren de mogelijkheid te openen, bij de Nederlandsche Bank crediet te verkrijgen. De A. C. B. acht zich niet ge rechtigd de volle verantwoordelijkheid voor deze credietgeving te dragen. Dit standpunt is, naar de meening der Regeering, le billij ken, waar de zooeven bedoelde tusschen komst ook bij het betrachten der noodige voorzichtigheid de risico's der A. G B. zal vergrooten. Aan haar zou dan ook een Staatsgarantie met het karakter van premie risque zijn te verleenen tot een nader te be palen percentage van de uithoofde dezer re geling door haar tusschenkomst verleende credieten. Deze garantie zou een afloopend karakter dragen en ook voor de aflossing van de betrokken credieten beëindigd worden wanneer en naarmate de A. C. B. deze cre dieten geheel zou overnemen en dus recht streeks als credietgeefstcr zou oplreden. De Nederlandsche Bank is bereid mede werking te verleenen, doch wcnscht, om redenen van voorzichtig financieel beleid, zich tot een nader le bepalen maximum en 'op nader overeen te komen wijze, gedekt te zien door een Staatsgarantie. Dit maximum en de verdere regeling t.o.v. deze Staatsga rantie kunnen, zoolang het hiervoren be doelde onderzoek niet beëindigd is, nog niet vastgesteld worden. Het wetsontwerp strekt nu om de noodige machtiging te verkrijgen voor het verleenen van de bovenomschreven medewerking van den Staat. De Regeering stelt op ccn zeer spoedige behandeling van het wetsontwerp den hoogslen prijs. BINNENLAND. Steunverleening aan Hanze-Credietbanken De op non-activiteit-stellmg der officieren. Staking in dc verwarmingsnijverheid te Rotterdam. Geen herziening (vermindering) van do salarissen van militaire en burger-Rijks* ambtenaren in uitzicht. BUITENLAND. In België is Theunis officieel de vorming van een kabinet opgedragen. Vragen over bnitenl. aangelegenheden in het Engelsche Lagerhuis. De uitbarsting van de Etna. a Ce op non-activiteit-stelling der officieren. In oflicierskringcn heerscht thans groote verontwaardiging, niet alleen over de op non-activiteit-stelling van een aantal hun ner, maar voornamelijk ook over de wijze, waarop dit is geschied. Aan tal van officieren toch werd op den 15den Juni j.l. (ja zelfs enkelen ontvingen de desbetreffende mededeeling eerst op den 16den Juni) een mededeeling gezonden, geleekend door den Minister van Oorlog waarbij zij met ingang van 16 Juni onge vraagd op non-activiteit zijn gesteld, het geen voor de betrokkenen wil zeggen een vermindering van inkomsten van een dorde gedeelte. Alzoo een opzegging zonder termijn op dato. Als typeerend staaltje van dc wijze, waar op de Minister van Oorlog zijn officieren meent te moeten bchahdelen, deelt men.aan „De Tel." het volgende mede Bij de op 15 en 16 Juni j.l. gehouden ver gadering van de vereeniging van officieren van de Néd. Landmacht te Amersfoort, was kolonel T. L. S. Nedermeyer, Ridder van Rosenthal, aangewezen om den Minister van Oorlog te vertegenwoordigen. De kolonel bracht met een enkel woord naar voren, dal ook hij hoewel geen lid van een vereeniging van officieren moest erkennen dat in den laatsten tijd wel geble ken is hoe noodzakelijk het is, dat allen ver- ecnigd zün. In den avond van dienzelfden dag vond deze kolonel de vertegenwoordiger van den Minister van Oorlog bij zijn thuis komst een beslissing, dat hij met ingang van den volgenden dag od non-acliviteit was ge steld. Als gevolg van deze non-activiteitsverlee- ning hebben zich, naar het blad verneemt, in verschillende garnizoenen enkele officie ren, aan wie met ingang van 16 Juni non activiteit is verleend, op 18 dezer aange meld bij den Commandant van het Korps, waartoe zij behooren, tot het verrichten van hun diensten, daar zij deze non-activiteit stelling in strijd achten met de bestaande wetten. Bij verschillende korpsen is van deze aanmelding tot het verrichten van diensten een proces-verbaal opgemaakt, geleekend door getuigen, welk proces-verbaal moet die nen bij een aan te gaan proces tegen den Slaat der Nederlanden. Als bewijs, hoe groot de algemeene ver ontwaardiging is, moge blijken, dat niet al leen de officieren, vereenigd in de vereeni ging van officieren van de Ned. Landmacht cn de R.-IC. Officiersvereeniging, zich bereid hebben verklaard de kosten van het te voe ren proces te dragen, doch dat ook de tol heden ongeorganiseerden hebben aangeboden in deze kosten bij le dragen. Het nationale huldeblijk zal op een nader te bepalen dag in de week van 17 tot 23 September aan de Koningin worden over gedragen. Dc Koninklijke familie zal daar voor te Delft komen. Bij Kon. besluit is toegekend de aan de orde van Oranje-Nassau verbonden eere medaille, in brons, aan H. A. Klabou, op perman in dienst van dc firma A. Adriaanse, te Heemstede. Tot gedelegeerden van den schoolraad voor de Scholen met den Bijbel zijn geko zen jhr. mr. H. A. M. van Asch van Wijclc, te Doorn, cn da. J. LKlomp, te Schore (Z.) die deze benoeming hebben aangenomen. Bij de plechtige opening van het nieuwe Physisch Laboratorium van dc universiteit to Amsterdam, hebben, behalve vele hoog- lceraren en studenten, van hun belangstel ling door hun tegenwoordigheid blijk gege ven de president-curator der universiteit, burgemeester W. de Vlugt; dc oud-president curator, mr. dr. jhr.. A. Roëll, Commissaris der Koningin in Noord-Holland; de leden van het curatorium mr. W. F. van Leeuwen, vice-president van den Raad van State, dr. C- O. Delprat, mr. R. A. H. M. Romrne en mr. J. Kruseman, en de heer F. M. [Wibaut, wethouder van onderwijs. Na de rede van prof. Zeeman heeft do pré-

Leidsch Dagblad | 1923 | | pagina 1