LÊIDSCH DAGBLAD, Zaterdag 16 Juni. Tweede Biaa. Anno 1923. TWEEDE KAMER. UST DE RIJNSTREEK. TAfiV/ENA UIT DE OMSTREKEN. No. 19409. BUiTENL. WEEKOVERZICHT. ""TJe 'vrees, in ons vorig overzicht geuit, Bat de R°el kwestie de groote belemmering ion zijn om het Duitscho aanvullingsaan- 1 direct geschikt te maken voor bespre king, is hela-as al te zeer verwezenlijkt, /t Is., de Roeraffaire, die Engeland eu> frankrijk vrij hopeloos scheidt en de ver houding tusschan Frankrijk en Duitschland voor altijd dreigt te vertroebelen. Frank rijk, dat is in casu Poincaré, houdt bij kris en kras vast aan den eiseh, dat Duitsch land het lijdelijk verzet moet opgeven, voor en aleer va<n ecnige bespreking sprake Jran zijn, ni.a.w. dat Duitschland zich we derom heeft over te geven la merci van oorlogs-winnaars (lees Frankrijk Raarmee heeft het echter den weg tot her- gtel van het bondgenootschap met John Buil gevaarlijk gebarricadeerd, want John Buil weigert pertinent de Fransche Roer- actio te erkennen, "laat ataan goed te keu ren. De Engelscke regeering heeft in dit öpzïcht zoo goed als de geheele communis opinio achter zich en dat is iets, wat. Poin- fcaré niet te laag mag aanslaan. Zijn aan dringen, dat Engeland zich zal aansluiten bij den genoemden eisch inzake het lijdelijk verzet is daarom ook gedoemd tot misluk king want beteekent steunen van dien 'eisch niet goedkeuren van de Roer-actie? tenzij Frankrijk zwart op wit zou willen Vastleggen, dat na bereiken van zijn pres- iige-eiseh het mee zou willen gaan met de Engekehe opvattingen over het schadever- goediu rsvraagstuk. Maar ook daarvan is geen snralce, zoodat Brittannië, de geeste lijke vader van het Duïtsche aanvullings- aanbod, dat het dus nooit verloochenen kan, in een zeer hachelijke positie is ge drongen. Door zijn medewerken aan het Duitsche aanbod in tweede instantie, al is het dan ook nog zoo on-officiee-1, heeft het Duitschland' als het ware de verzekering gegeven, dat het op dit tweede aanbod in ieder geval niet zou doen hooren een ,'t gaat niet." Noblesse oblige geldt ip dit op zichtvoor John Bull, met bijzondere'kracht Aan den ar deren kant een Fra-nsch pre mier, die om zijn ministerieel bestaan ts tedden, moet. overwinnen, al is het maar Voor den schijn Om deze beide gezichtspunten te combi- neeren, komt. he-el wat kijken en verbazen ea! het zeker niet, dat de pogingen daartoe ïotdusver op een volslagen mislukking zijn toitgeloopen. Maar, men overhaast zich niet, ,wat een gelukkig ding is in dezen, zoodat fer nog hoop is op een of andere schikking. Te meer wenschelijk, waar de omstandig heden in het Roergebied zelf zich blijven ÖPtwikkelen in de richting van botsing tus- Bcben bewoners en bezetter. TusSchen Londen en Parijs is dus een flrukke gedachtenwisseling gaande, waar- tover in hoofdzaak nog het stilzwijgen wordt bewaard, op zlchr zelf zeer begrijpelijk, pien hoe teer de behandelde kwestie is. Ook Brussel speelt daarbij een groote rol, al. die van bemiddelaar. Hoewel den Fran- l&hen. eisclï inzake het lijdelijk: verzet Steunend, doet België niettemin al zijn best een modus vivendi te vinden tussclien standpunten der groote oorlogsbondge- booten. Op zich zelf al een bewijs dat die 'eisch toch niet bestemd schijnt om A ou- jtrancë overeind worden gehouden, dat gië althans wel voor een uitweg is te tónden. Algemeen is daarom ook de er kenning, dat de sleutel van de schadever- göcdingsaffaire en wat daaraan annex is, te Parijs is gelegen, dat reeds benige harde Waarheden te hooi'en heeft gekregen en IkanS, naar het schijnt, kleur zal moeten bekennen, nl. of het werkelijk schadever goeding wil of wel een vernietigen van Duitschland, waarheen het steeds verdér fgaat, gelet op de voortdurende daling van 'do mark en de inwendige ontreddering die daarvan in Duitschland het gevolg is Zeer storend komt ïn deze periode van Saarstig overleg het aftreden van het Bel gische ministerie Theunis tengevolge van ijk liopelooze verdeeldheid in polTticis over 3e aangelegenheid van de vervlaamsehing Her Gentscli© Hogeschool, dus een zuiver binnenlandsche kwestie. Een oplossing Heeft men niet kunnen vinden, noch. in de amer, noch in den Senaat. De regeering zelf durfde het geven van leiding niet aan. 't. Moest wel tot een of andere uitbarsting komen en deze is er dan nu in den vorm iVan een kabinetscrisis, die tevens stagn.ee- tend werkt op den gang van zaken op het •Wereldschaakbord. Hoe eerder derhalve nieuw ministerie in elkaar is getim merd, hoe beter, 't Zal wel uitdraaien op feeu terugkeer van Theunis, want een so cialistisch - R.-K. - Vlamingen - combinatie pat thans moeilijk met liet oog op het buitenland, al zou het binnenland clit 'eischen. Hoe eerder evenwel de taalstrijd in Bel gië beëindigd wordt, dea^e beter voor de 'Belgische eenheid, die geducht is geschokt ca door verder uitstel steeds meer wordt geschokt. _Hoe gevaarlijk vele kabinetten tegen woordig staan, is weer eens in Bulgarije bewezen. Het heette, dat het agrariërs kabinet Stamboelinsky zoo sterk stond, 3och niettemin is het in een paar uur tijds foader noemenswaardig bloedvergieten om vergeworpen door een. combinatie van de burgerlijko oppositie-partijen en van de of ficieren. In cl© laatste categorie 'ligt een .kern van gevaar voor botsingen met de an dere Balkanlan'den. die met Argus-oogen 3c verdere ontwikkeling van de Bulgaar se revolutie volgen, vooral Zuid-Slavië. Plamboelinsky zelf is ook gevat, zoodat nederlaag volkomen is en gezien het kit, hoe deze eerst als redder des vader land begroette in vele kringen zich doode- 'bjk: gehaat lieeft gemaakt door zijn hard nekkige vervolgingen van de ministers uit Ha oorlogskabinetten etc, kon mefc.hem ®°g wel eens een „ongelukje." gebeuren. 1 °or den Balkan is dat niets bijzonders. (Vervolg van gisteren.) De Minister van Onderwijs, de heer DE VISSER, zegt, dat deze zaak niet onver wacht is gekomen, noch voor de Kamer nöch voor de leeraren. De bezuinigingsmaat regelen zijn verleden jaar opgesomd. Men kon dus verwachten, dat verandering van het bezoldigingsbesluit onvermijdelijk was. Onjuist is dus, dat alleen deze leeraren zijn getroffen door de verandering want het Koninklijk besluit voor de leoraren bij het Ambachtsonderwijs, bij de Huishoudscholen en het Technisch -onderwijs zal spoedig ver schijnen. Ook voor de leeraren bij 't Kweek- j schc-ol-onderwijs zal een dergelijk besluit worden ontworpen. Bij alle discussie over salarissen wordt jammerlijk overdreven, betoogt spr., en hij geeft daarvan voorbeelden. Spr. ontkent., dat de salarissen schraal zouden zijn. In hel beloog van mr. Ma relian t waren ook alweer symptonen van overdrijving. On juist is, dat bij spr.'s departement hdt cijfer van 17 pCl. bezuiniging is oversclirQdtn. Het cijLr is nog pas 13 pCt. m plaats van 23 pCtals mr. March an t heeft betoog! Vervolgens beantwoordt spr. de vragen. Spr. blijft het standpunt innemen, dat hier principieel van geen salarisverlaging sprake is. Het bedrag aan salaris dat thans beslaat, blijft beslaan en alleen het aantal lesuren, dat voor ditzelfde salaris moet worden ge geven, wordt verhoogd. Voor hetzelfde sa laris moet fanger worden gewerkt Spr. heelt de beslaande salarissen zoo min mogelijk willen aantasten en het eerst wil- j len zoeken in verlenging van den werktijd Zij, die ihans dienen in een volledige betrek- I king, zuilen geen verlaging hebben te duch ten. Zij, die dubbele bevoegdheid hebben, kunnen de 200 gulden er bij verdienen. Dit geldt voor alle doctoren, behalve die in de moderne talen. De klacht dat dertig uur te zwaar is be sprekend, zegt de Min. dat vóór het Bezol digingsbesluit bestond, ieder verplicht was 25 uur van 60 minuten te werken, hetgeen hetzelfde is 30 uur van 50 minuten. Op het j oogenblik geeft 50 pCt. van de leeraren j meer den 24 uur les, 44 pCt. eer dan 26, 23 j pCt. eer dan 28, 18 pCt. meer dan 30 uur. De Minister zet uiteen, dat de werktaak per uur zwaarder wordt door de toeneming j van het aantal uren, dat deze zwaardere taak voor meer uren wordt opgedragen en dat de gelegenheid voor bijverdiensten wordt j ontnomen. Geen enkele andere categorie van ambtenaren wordt z.i. zóó zwaar getrof fen. De VOORZITTER zegt, dat, naar zijn J meening, de wijze, waarop thans wordt ge- 1 sproken bij interpellaties niet gewenscht is. Er worden door anderen dan de inlerpel- lant uitvoerige redevoeringen opgesteld, die grootendeels een herhaling zijn van die van den interpellant. De heer ALBARDA (£?.-D.) achtte, het zijn plicht dit belangrijke onderwerp uitvoerig te behandelen en bij komt op legen deze aan merking van den voorzitter. Mej. WESTERMAN (V. B.) kan zich ook niet met de beslissing van den minister ver eenigen en voorziet verslechtering van het onderwijs. De heer VAN WIJNBERGEN (R.-K.) acht het onderwerp weinig geschikt voor een in terpellatie. Zij was bovendien tot den ver keerden minister gericht. Hij brengt hulde aan den minister voor zijn rede en zijn po sitieve afwijzing. De heer VAN RAVESTE1JN (C. P.) sluit zich bij de kritiek van de heeren Marchant en Albaröa aan. De heeren SNOEGK HENKEMANS (C.-II.) en RUTGERS (A.-R.) verdedigen de houding van den minister, waarna de minister nog dupliceert. De stemming over de motie lieeft Dins dag plaats. De vergadering wordt verdaagd tot Dins dag één uur. ALPHEN Door wijlen mej. L. den Hol lander, overleden te Zwammerdam is aan de Ned. Herv. Diaconie te Oudshoorn ver maakt de som van f 200, vrij van successie recht. A.s. Donderdagavond te 8.15 uur zal de 3e uitvoering bij gunstig weder in de mu ziektent in het Burgem. Visserpark worden gegeven door de zangvereeniging „De Stem des Volks" met het volgende programma: 1. Vaandellied; 2. Adeste; 3. Een boodschap op de heide; 4. Eens; 5. Zondagmorgen; 6. Mor genrood; 7. Aan de strijders; 8. Nieuw lied van een meisje van een schipper. Kerkelijk bericht Ned. Herv. Kerk, Julianastraat: Zondag v.m. tien uur en n.m. zeven uur ds. Veldhoen. Geref. Kerk Raadhuisstraat v.m. tien uur en nam. zes uur ds. Schouten. HAZERSWOUDE. Vergadering van den Gemeenteraad op Maandag den 18den Jüni des namiddags te half acht (Zomertijd). Onderwerpen ter behandeling; 1. Ingeko men stukken. 2. Nadere aanvulling en wijzi ging der overeenkomst met Boskoop inzake het waterleidingbedrijf. 3. Schoolgeldregeling betreffende kinderen van den Rijndijk, die te Koudekerk de Openbare School bezoeken. 4. Verordening aanwijzing tijdvakken voor veld arbeid. Kerkbericht: Ned. Herv. Kerk: halfelf ds. Rutgers van Kktwijk a. Zee, en halfacht, de heer de Jonge, godsdienstonderwijzer te Boskoop. Geref. Kerk: halfelf en halfacht de heer Douma cand. te Den Haag. 'LEIDERDORP. Gemeenteraad. De vergadering wordt met gebed geopend, waarna de notulen der vorige vergadering worden gelezen en goedgekeurd. Wordt ter'tafel gebracht en gelezen: 1. Het proces-verbaal van de opneming der kas en boeken van den ontvanger, waar uit blijkt, dat op 11 Jun j.l. alles in orde en in kas aanwezig was f 11210,80. 2. Verslag van de Commissie van toezicht op het lager onderwijs. 3. Een missive van Gcdep. Stalen, ten ge leide van de goedgekeurde wijziging der be- grooting 1923. 4. Een brief van Ged. Stalen met extract- staat, aangevende het bedrag der uitkeering aan de gemeente, dat ingevolge der wet van 24 Mei 1897 over elk der eerste 3 kwartalen van 1923 voorloopig zal worden betaalbaar gesteld. 5. Idem houdende goedkeuring van art, 8 der instructie van den Gemeente-opzichter, waarbij is bepaald dal de werkzaamheden verbonden aan de lünctie van gemeente-op.- zichler cn opperbrandmeesler zullen worden geacht in een betrekking te worden"vervuld, zulks in verband met het bepaalde bij drt. 8 2de lid der Pensioenwet 1922. 6. Verslag van den keuringsdienst van wa ren, over het tijdvak 1 Januari tot en met 31 Maart 1923. 7. Een brief van Ged. Staten houdende mededeeling dat het beroep van A. Koren tegen de afwijzende beschikking van "den Raad op zijn verzoek om toepassing van art. 13 der Lager Onderwijswet 1920, door hun college ongegrond is verklaard. 8. Idem houdende vaststelling der rekening over 1921 met een batig caldo van f 10.788,43°. Alle deze stukken werden voor kennisgeving aangenomen. 9. De voorzitter doet mededeeling van een onderhoud dat B. en W, met Ged. Staten hebben gehad over den toestand van den weg nrtar Hoogmacfte, in onderhoud bij de Erven Sprong, die dezen weg gratis aaii de gemeente wil afstaan met uitzondering van het daar langs slaande tolhuis, de hoornen en het grasgewas. Hoewel het onderhoud van het gedeelte weg onder Leiderdorp, nooit aan leiding heeft gegeven tot klachten, en de ad ministrateur van den weg steeds voldeed aan de opmerkingen die daaromtrent zijn ge maakt, hebben B. en W. op.zich genomen een "onderzoek in te stellen naar dien weg en de zich daarin bevindende brug en een berekening te maken van de kosten voor de noodige herstellingen. Het is den voorzitter nu eerst gebleken dat reeds in 1920 door het gemeentebestuur van Woubrugge onderhan delingen over het onderhoud van dien weg met Ged. Staten en de Erven Sprong zijn ge veerd, zonder dat daarvcn aan deze ge meente,, die ook ten zeerste bij deze zaak be trokken is, kennis is gegeven; van overleg te dezer zake is, in strijd met de opdracht van Ged. Stalen aan het Gemeentebestuur, van Woubrugge gedaan, tot heden niets ver nomen. Aangezien het onderzoek nog niet is afgeloopen stelt de voorzitter voor deze mededeelingen voorloopig voor kennisgeving aan te nemen. 10. Een missive van Ged. Stalen om het gevoelen van den Raad omtrent de door deze gemeente te verleunen-bijdrage inzake de doortrekking van de tramlijn langs den Hooge Rijndijk tot de Bruggeslraat. Aangezien intusschen door de N.Z.H.T.M. aan den Minister van Waterstaat weer een nieuw adres inzake de verlenging is gericht, stellen B. en W. voor, evenals de gemeente Zoeterwoudc vooralsnog een afwachtende houding aan te nemen. Aldus wordt besloten. 11. Een brief van de Gezondheids-Com missie te Alphen aan den Rijn, ten geleide van de begrooling voor 1924. Er werd beslo ten het aandeel dezer gemeente in de kosten ad f 146.905, op de begrooling over 1924 te brengen. 12. Idem, waarbij wordt toegezonden de rekening en verantwoording over den dienst 1922. Op voorstel van B. en W. wordt met algemeene stemmen besloten deze- rekening goed te keuren in ontvangst op f 2953,82 en in uilgaaf op £2587,76°, en alzoo met een batig saldo van f 369,05°. 13. Een motie van den Raad dei' gemeente Smilde in zake het belastingstelsel, wordt voor kennisgeving aangenomen. 14. Een brief van den Bond tegen het vloe ken en het schenden van Gods heiligen naam vordt, als zijnde ongezegeld, ongelezen ter zijde gelegd 15. Ëeir verzoek van den Raad der gem. Wymbritseradeel om adhaesie te betuigen aan bet door haar gerichte adres tot II. M. de Koningin, inzake het algemeen vloekver- bod. B. en W. stellen voor ook dit stuk voor kennisgeving aan te nemen. De persoonlijke meening van den voorzit ter is dat een vloekverbod moeilijk te om schrijven is en aanleiding zal geven lot het ongestraft gebruiken van bastaardvloeken, dat even afkeurenswaardig is. Hij betreuit deze volkszonde tegen het 3de gebod, even als die tegen de andere geboden, doch acht wettelijke regeling weinig afdoende. Wethouder de Bruyne is het met den voor zitter eens; hij acht ontduiking van verbod gemakkelijk. Gezien de treurige ervaringen met de Zondagswet is een regeling van hoo- gerhand niet aan te bevelen. Besloten wordt om Ëet stuk voor kennis geving aan te nemen. Ten slotte deelt de voorzitter mede dat B. en W. den 7den Maart 1923 met algemeene stemmen hebben besloten voor te stellen de verordening op de winkelsluiting in te trek ken. Zij hebben daarbij .overwogen dat deze ver ordening is tot stand gekomen tijdens de bui tengewone omstandigheden waarin we, in het najaar van 1917 verkeerden, speciaal wat de verlichting door gas betrof, en som mige winkeliers niet voldeden aan het ver zoek van den burgemeester, om hun winkel ter besparing van gas, vrijwillig om 8 uur te sluiten. Waar nu deze omstandigheden, gelukkig, zijn veranderd, achten zij den tijd gekomen deze verordening die moeilijk te handhaven is, en bovendien, zonder nood zaak, de vrijheid van sommigen aantast met ingang van heden te doen vervallen. Tot toe lichting zegt de voorzitter o.a. dat verschil lende winkeliers een verlof hebben, waarom deze hunne winkels eerst te 10 uur behoeven te sluiten, en is het daarom voor de politie niet dienlijk eëli overtreding van de veror dening op de winkelsluiting te constateefën. Met algemeene stemmen wordt besloten de verordening in te trekken. Vervolgens is aan de orde het onderzoek van öc geloofsbrieven der heeren J. Boot, Cr. A. de Bruyne, G. dé Graaf, G. Groenendijk, I. J. Klaver, A. van Leeuwen Azn. en M. P. Splinter; de stukken worden in handen ge steld van de heeren A. van Leeuwen,J. Rijnsburgcr en'C. de Graaf. Alsnu wordt de vergadering voor een oogenblik geschorst. Na heropening der vergadering brengt de heer A. van Leeuwen verslag uit en zegt dat de Commissie bezwaar heeft tegen de toela ting van den lieer G. Groenendijk, daar hij eene met het lidmaatschap van den Raad onvereenigbare betrekking bekleed n.l. die van brandmeester. De voorzitter deelt mede, dat de heer Groenendijk, sedert drie dagen, op zijn verzoek, eervol is ontslagen uit deze betrekking. Na deze mededeeling heeft de Commissie geen bezwaar meer, en adviseert tot toela ting van al de benoemde leden, besloten. Vervol :ens wordt door B. en W. aangebo den het verslag van den toestand der ge meente over 1922 en dat van hetgeen in be trekking tot verbetering der volkshuisvesting gedurende dat jaar is verricht; besloten wordt om deze stukken voor de leden ter lezing neder te. leggen. Aan de orde is nu de wijziging van de be grooting- 1922. De voorzitter deelt mede, dat tengevolge van de wijziging van art. 205 der Lageron- derwijswet 1920, de gemeente aan verschil lende gemeenten een bijdrage in de kosten in dat art. bedoeld schuldig is en omgekeerd; wijziging van de begrooling in verband hier mede is noodzakelijk, waartoe dan ook wordt Hiertoe wordt met algemeene stemmen besloten. Vervolgens wordt het kohier van de be drijfsbelasting over het jaar 1923 vastgesteld tot een bedrag van f 1578 met bepaling dat de betaling moet geschieden in twee gelijke termen, vervallende 1 Augustus 1923 en 1 October 1923. Bij de rondvraag niemand het woord ver langende, sluit de voorzitter de vergadering. WOUBRUGGE, Men verneemt nader, dat de bewuste borden te Hoogmade niet weg moesten om geverfd te worden, doch dat de vei-wijdering moet gelast zijn van hoogerhand. Het muisjë schijnt nog een staartje te hebben. Burgerlijke Stand. Gebo ren: CorneJis. z .v. T. Schijf en A. J. van Veen; Hugo, z. v, P. Kroon en M- Oppe- laar; Johanna, d. v. J. J. Terho<rst en S. Vis. OverledenKrijntje Kroes, wed. van J. M. van Egmond, 60 jr. GehuwdP- J. de Jeu, jm 27 j. en M. Staal, jd. 21 j., F. de Vries, jm. 49 j. en J. van der Boon, jd. 41 jr. Kerkelijk bericht. Nedetrl. Herv. Kerk. Voorm. 10 uur ds- Mulder van Benthuizen, 's avonds 7 uur de heer Van Veen, van Ter Aar. Geref. Kerk. Voorm. 10 uur en 's avonds 7 uur, preeklezen. ZWAMMERDAM. Bij den dienst! der posterijen en telegrafie is op verzoek eer vol ontsla'g verleend met iogang van 1 Juli aan mej- S. J. O. den Hertog, wed. Van der Wal, alhier, zulks in verband met wij ziging van de inrichting van het dienstvak. RECLAME. OUYVIS' - - a v." HET fUNSIE »ao? PUDDING. VLAa SAUSEH '2957 VII HAARLEMMERMEER. Naar wij ver nemen, gaat mej. E. J. Ollow, onderwij zeres bij het lager onderwijs, wonende te Zwanenburg alhier, het onderwijs wegens huwelijk verlaten. Vrijdagnacht is hij den brigadier der rijksveldwacht le Hoofddorp vrij zeker door bloeddorstige honden een ware slachting onder de kippen teweeggebracht. Bloedsporen en hier en daar verspreid lig gende veeren wijzen er op dat de kippen direct zijn verscheurd. Den vorigen nacht moest het pluimvee van een anderen be woner het ontgelden. Er zal nu jacht worden gemaakt op de bloeddorstige dieren, die de boutjes blijk baar op een afgelegen plaats in den grond begraven en na ze verorberd te hebben weer op uittrekken om opnieuw hun slag te slaan. Aan de Badhoevebuurt alhier zal een belangrijke uitbreiding worden gegeven. Aldaar zullen bijna 60 woningen worden gebouwd voor rekening van de heeren IV. II. K. Vloon te Amsterdam en J. J. Michiel- sen en R. Schuiten le Haarlem. Aan de aannemers D. van Damme en C. van Groningen te Nieuwvennep is gegund het bouwen van een woonhuis met schuur en stalling voor den heer H. de Ruiter aan den Hoofdweg aldaar, op de plaats waar nu staat de te amoveeren boerderij „Bij Zaltbommel". De Raad van deze gemeente komt in openbare vergadering bijeen op Donderdag 28 Juni a.s., des namiddags te 2 uur. Donderdag werd op den Hoofdweg al hier een groote hond door een in woeste vaart passeerenden auto overreden. Het dier was op slag dood. De chauffeur, die door den schok eenïge oogenblikken de macht over het stuur kwijt raakte, remde uit alle macht en slaagde er in de auto, di« in den waterkant terecht kwam, weer 92? het rechte spoor te brengen. HILLEGOM. De openbare verkooping van bloembollenland der firma J. Schilp- zand cn Zn. alhier len overslaan van nota ris Goldenberg had tot uitslag: Perceel 1 1.71.60 Il.A. en 11 1.71.10 H A. aan de Margrietcnlaan, kooper P. War merdam Wzn. voor 115.902. rerceel III aan dezelfde laan 1.75.60 H.A. met twee arbeiderswoningen kooper Jac. Heemskerk voor f 11.230. Drie perceelen bloembollenland aan de Noorderlaan met drie arbeiderswoningen, broeikassen enz. groot respectievelijk 58 aren, 58 aren en 50 centiaren, 72 aren, kooper van het geheel W. C. v. d. Akker voor f27.100. KATWIJK. Burgert. Stand. Geboren: Jacoba, d. van D. van Duyn en H. Vlieland. Elisabeth, d. van W< Ouwehand en M. van Duyn. Pietcr, z. van P. Oliemans en M. van der Plas. Frederika Johanna, d. van Fr. Meyer en J. Luiten. Jannetje, d. van T. G. Guyt en Kt. Aandcwiet. Jaapje, d. van 1L tfmmeraal en J. Ilasenoot. Wilhelmina, d. van D. Hasenoot en D. Zwanenburg. Ariea, d. van A. Nijgh en J. van Duyn. 1 Pietje, d. van IJ. van der Plas en L. Meij- vogel.. Pieter, z. van L. Varkevisser en A. Jonker. Overleden: Hendrik van der Plas 1 d., z. van D. v. d. Plas en G. Ouwchand< Maarten van der Plas -8 uur, z. van D, v. d. Plas en G. Ouwehand. Ondertrouwd: D. de Jong en D. van Beelen. Joh. Boesaard en 1'. Haas noot. -W. van der Plas en P. Guijt. Gehuwd: A. Ouwehand en With, van Duijn. KATWIJK-AAN-ZEE. Volgens de jongste opgave van het gemeentelijk ar beidsbureau was de stand der werkloos heid als volgt: visschers 80; losse arbei ders 17; kuipers 15; opperlieden 4; grond werkers 15; zeilmakers 2; monteurs 1; scheepstimmerman 1 en" dienstboden 1, te zamen 136 personen. Tan de trawlvisscherij kwam Vrijdag te IJmuiden aan de markt de logger KW. 110 met f 778 besomming. LISSE. Burgert. Stand. Ondertrouwd: A. Knetsch en A. de Vries. Bevallen: A. M. van Kampen geb', V. d. Zwet z. J. G. Schollen geb. Smit z, J. G. Augustinus geb. v. d. Heuvel d. Overleden: J. Eigenbrood 13 j. C. J. Gravin van Lynden geb. v. Palland 83 ji L. Spoor geb. Wessels 57 j. NOORDWIJK. De agent van politio le klas, Veenendaal, alhier, is benoemd lot gemeenteveldwachter te Rietveld en Barwoulswaardèn. K e r k e 1 ij k bericht: Ned.- Herv. Kerk, voorm. 10 uur, de heer E. L', de Wilt; 'snam. 5.15, ds. Voorsleeg, .van Katwijk. Ger. Kerk, voorm. 10 en nam. 5 uur, ds, Koers, voorm. Bediening en nam. Dank zegging II. A, Burgert ij ke Stand, Ge boren: Frans, z. van G. tl. Krau en E, J. Sartori. Johanna Geertje, d. van Jac. v. Overbeek en G. J. Dorsman. Adriana Calharina, d. van W. K. A. Lodder en A. Ponsen. Ondertrouwd: Lambertus Adria- nus v. d. Straten, 21 j., te Culemborg en Alida Adr. Hoek 19 j., te Noordwijk. 1 Roelof Steenge 25 j. te Noordwijk en Geertruida Jolman 23 j. te Haarlem. 1 Jan Erik Goudsmit 26 j. le Leiden en Ca- tharina Ilurberta Preijs 29 j. te Doorn. 1 Cornelis v. d. Luijt 21 j. en Zwaantje, Vlaanderen '22 j. Overleden: Maarten Plug 4 j,, z. van G. Plug en A. Ammeraal. Eelkje van Dijk 48 j., gehuwd met J. R. Zwarlvcld, NOORD WIJKERHOUT. De politie alhier, heeft aangehouden P. v. d. V. Deze werd verdacht van diefstal, te Lisse ge pleegd. Hij legde reeds een volledige beken tenis af. SASSENIfEIM. Burger 1. Stand. Ge b 0 r e n: Alida, d. van A. Brugman en M. C. Floor. Johanna Calharina, d. van A. Warnaar en L. Bakker. Maartje Em ma, d. van A. v. Nieuwkoop en II, de Meij. Jacobus Johannes, z. van II. C. Ilooger- vorst en II. W. Langerak. Ondertrouwd: P. Staring 24 j. en P. v. d. Heiden 21 j. Getrouwd: D. Schoneveld 26 j. en B. Molenaar 24 j. Sedert de oprichting van de Fröbel school was mej. Van Goeverdcn bestuurs lid geweest, dat is ruim 32 jaar. Wegens vertrek naar elders moest zij haar lunclia neerleggen. Dit is in de laatstgehouden be stuursvergadering geweest. De leerlingen van de Fröbelschool en die van de daaraan verbonden naai- en brei- school hebben haar niet zoo Ialen vertrek ken. Zij boden haar als aandenken een oud-IIollandschen stoel met fraaie kussen aan, waarvan zij, hopen we, in Heemstede nog vele jaren gebruik zal maken. Ook hier is de z.g. Spaansche schat graver bezig zijn netten uit te zetten. Een onzer ingezetenen n.l. heeft een brief onl- vangen met prachtige aanbiedingen. Wij gelooven wel, dat de Spanjaard hier slib zal vangen. VALKENBURG. Burgert ij ke Stand. Als levenloos geboren aangege ven een kind van het vrouwelijk geslacht van P. Peet. Ondertrouwd: Jan de Mooij te Rijnsburg met Angenielje Ouwersloot, al hier. IJk en herijk van malen en gewich ten zal voor deze gemeente plaats hebben op 20 Juni a.s. te Katwijk aan den Rijn. Zekere V. van Katwijk aan Zee kwam bij het schelpenlossen aan de kalkfabriek' alhier in aanraking met een elevator, met het gevolg, dat hem een vleeschwond aan de knie werd toegebracht, die door den heer Ilueting, arts te Katwijk, werd gerei nigd en verbonden.

Leidsch Dagblad | 1923 | | pagina 5