Zaterdag 16 Juni 1023. BERICHT. Öfiicieelè Kennisgevingen. STflDSNËÜlWS. Het voornaamste nieuws van heden. BINNENLAND. PRIJS DER ADVERTÉNTÏENO - 30 Cts. per regéL Bij regelaSoimomeiut belangrijk j laboren prijs, Kleine advertentien, uitsluitend dij voorjutpeN taHag", Woensdags en Zaterdags 50 Qts* bij eefl Imaximum, aantal woorden van 30. In^isso volgens postreebt. Voor evonïueele op> tending van brieven 10 Cts. porto te betaleff. Bewijsnummer 5 Cts. Bureau Noordeindspiein. Telefoonnummers voor Direstie en Administratie 175, Redactie 1507. Postchèqne- en Girodienst No. 57055. Postbus No. 54. r. Prijs dezer cqiTrant: Voor Beiden p. 8 mnif. f 2.35, p. week" 0.Ï0 Buiten Leiden", waar agenten gevestigd zijn, per week 018 Franco per post jf 5.35 rH porlokostefL,r Nummer 19409. "Pit nummer bestaat uit VIER Bladen EERSTE ELAD. Heden wordt aan iederen abonné te Leiden, gelijk met ons Blad, een spoorweggids be- B0?gd, bevattende de treinen- en tram- en aatobnsdiensten en vervoer te water voor Leiden en omgeving. Waar de zomerdienst voor de trammen eerst sedert enkele dagen in ons bezit is, zullen de abonné's bniten Leiden onze spoor- i Maandag a.s. bij ons Blad ont vangen. DE DIRECTIE. GEMEENTELIJKE VISCHVEEKOOP. Aan den gemeentelijken visckwinkel Vischmarkt 18 (telef. 1225) is hedenavond verkrijgbaar SCIIELVISCH a f 0.20—f 0 28 per pond. J. C. VAN DER LIP, welh. loco-Burgem. Leiden, 16 Juni 1923. HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter algemeene kennis, dat door hen .vergunning is verleend aan de firma J. G. Zaalberg Zoon en rechtverkrijgenden tot uitbreiding van de dekenfabriek aan de iVestestraat No. 22, Sectie I. No. 2608. J. C. VAN DER LIP, weth. loco-Burgem. VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden, 15 Juni 1923. huldiging van den heer W. Koops. In den met groen en bloemen feestelijk laangekleeden foyer der Stadszaal vond hedenvoormiddag de huldiging plaats van den heer W. Koops Azn., hoofd der Leer school aan de Oude-Vest, die heden her denkt, dat hij vóór 25 jaren als school hoofd lïier ter plaatse in functie trad. Door het personeel der school en de ouders der kinderen waren plannen ge- Vormd om den jubilaris een blijk le geven van sympathie en waardeering, en bijge volg verzamelden allen zich vanmorgen in den foyer, waar reeds ver voor het vastge stelde tijdstip de heldere stemmen der tal rijke kinderen hoog opklonken boven de ionen der piano-muziek. Als officieele personen merkten wij o.m. op de loco-burgemeester, mr. J. C. van der Lip; de heeren K. Brants, inspecteur van het lager onderwijs; Baak, schoolopziener, -en de raadsleden. J. A. van Hamel, en J. B Meynen. De voorzitter der commissie, de heer A. Brink, dankte allen voor hun tegenwoor digheid en medewerking, waarna hij, door het tooneelscherm ie verwijderen, even de 1 geschenken onthulde, namelijk een keurig schrijfbureau, met vacht, lamp en bloe menmand. Nadat het daverend applaus was bedaard, trad de lieer Koops, vergezeld van cchtgenoote cn dochters, onder een over welving van met groen versierde bogen, de zaal binnen om plaats te nemen op de voor het podium geplaatste zetels. Terwijl er overigens doodsche stilte in de zaal heerschte, speelde de muziektoen klonk het „Wees welkom hier op dezen dagaangeheven door de kinderen der zesde klasse, hetwelk door de aanwezigen staande werd aangehoord. De heer Meerburg feliciteerde vervolgens namens het personeel den heer en me vrouw Koops met dit jubileum. Vijf en twintig jaren, zeide spr., zijt gij hier hoofd geweest. Vijf en twintig jaren hebt gij door Uw lessen de kinderen ge vormd tot flinke, jonge menschen, geschikt om zich in deze maatschappij een goede plaats te verwerven. Terwijl bij velen de herinneringen zoo spoedig vervagen, blijft hij Uw leerlingen steeds de liefde voor de school èn de leerstof en het werk bestaan. Dat is Uw werk. Ook als schrijver hebt U naam gemaakt. Uw boekjes zijn helder van beschrijving en hebben zeer veel goeds gedaan, gelijk dat toet Uw gezellige lessen steeds het geval is Eeweest. De kinderen weten, dat U van hen houdt daarom houden zij ook zoo bijzonder Veel van U. Doch ook het personeel doet flat. Het waardeert U als een schoolhoofd topt een warm en meevoelend hart. Wij "Üjven U daarom bij voortduring in Uw vriendschap aanbevelen. Het personeel heeft gemeend, aldus spre ker, U een blijk van waardeering te moeien j>verhandigen. Dat blijk is een stoel. Moge {tot een aandenken zijn aan de goede ver standhouding wederzijdsch en moge die ver houding steeds zoo blijven, i Namens de werkvrouwen van de school hood spreker daarna een inktkoker aan be nevens een vaas met bloemen. 'jAan het woord kwam alsnu de heer A. rmk, die namens ouders en kinderen de hatelijke gelukwenschen aanbood en in 'Tudecrende bewoordingen de leiding van den heer Koops als schoolhoofd schetste, daarbij diens arbeid vergelijk_nde met een rozenstruik, welke zich steed3 meer en mooier ontwikkelt en daardoor voortdurend meer de bewondering van het publiek eischt. Vervolgens werd opnieuw het tooneel scherm weggetrokken, en werden de reeds hiervoor genoemde cadcaux aan het publick vertoond. Tevens bood de heer Brink een oorkonde aan, welke als symbool deze ge schenken moest vergezellen, volgens spr. De plaatsvervangend burgemeester, mr. J. G. van der Lip, sprak als zijn meening uit, dat de heer Koops stellig wel tevreden zou zijn, gelet op de vele fraaie geschenken en de vriendelijke en sympathieke woorden, zoowel van personeel als ouders. Doch ook het gemeentebestuur waardeert ten zeerste den omvangrijken arbeid van den heer Koops als schoolhoofd en het was spreker een voorrecht, hieraan uiting te mogen geven. Uw arbeid, aldus spreker, is moeilijk. Niet alleen hebt U de kinderen moeten lee- ren, maar ook vele ouderen, namelijk aan staande onderwijzers, hebt U moeten loeren leeren. Daarmede hebt U ongetwijfeld veel succes gehad en liet aantal dankbare oud leerlingen is dan ook buitengewoon groot. U leeft voor het werk, U leeft voor de jeugd, U bent een uitstekend (geen schoolmeester) doch schoolhoofd. Daarvoor verdient U den harlelijken dank ook van hetgemeentebe stuur, dat zich dit tusschen haakjes ten zeerste verheugt dat Leiden zulke beste schoolhoofden hee-ft. Spreker eindigde met den wensch uit te sprekon, dat deze huldi ging een aansporing zal mogen zijn' voor den jubilaris om op denzelfden weg voort ie .gaan, lot heil van ons onderwijs 11 dus ook tot heil dezer maatschappij. Achtereenvolgens werd nog het woord gevoerd door de heeren K. Brants, mede namens de schoolopzieners, Goslinga, na mens de plaatselijke schoolcommissie; J. A. van Hamel, en Van SI ooi en, directeur van de Kweekschool, die allen aan hun waardeering uiting gaven cn de hoop uit spraken dat de heer Koops nog lange jaren zal mogen werkzaam zijn met dezelfde op gewektheid, en toewijding, met dezelfde zorgen, in goede gezondheid en in het ge lukkig bezit van vrouw en kinderen. Ten zeerste aangedaan rees thans de heer Koops van zijn zetel en zich wendende tot allen, die het woord hadden gevoerd, en te vens tot alle andere medewerkers, belang stellenden, vrienden, kennissen en kinderen, zeide hij, dat het hem in hooge male een be hoefte was om dank te brengen voor deze onvergetelijke huldiging welke de verwach tingen verre overtrof. I-Iet is me onmogelijk, aldus spreker, precies mijn gemoedsstemming weer te geven, maar toch moet ik even zeg gen dat ik u ten zeerste dankbaar lie 11 voor zóóveel sympathie, voor zóóveel vvaardcering en voor zóóveel liefdel Deze cadeaux, zij zijn prachtig, maar prachtiger nog is de oorzaak, welke tot het aanbieden daarvan heeft aanleiding gege ven. De stemming en samenwerking zijn steeds uitstekend geweest, en ik wist, aldu9 spreker, dat mijn werk werd gewaardeerd, maar deze hulde...., zij is onvergetelijk. Ik dank U uit den grond van mijn hart! Na de verschillende, sprekers te hebben beantwoord richtte hij-zich nog eventjes lot de kinderen, hen opwekkende steeds hun best le doen en de hoop uitsprekende, dat allen een gelukkige toekomst zullen heb ben, waarna hij eindigde, met te verzekeren geen oogenblik gedacht te hebben zoo'n mooien dag te zullen hebben en sprak hij dc hoop uit, dat God hem de kracht zal mogen geven om nog jaren in hei belang van het algemeen werkzaam te mogen zijn. (Lang en daverend applaus). Tot slot zongen de kinderen nog een feestliedje, waarna de officieele plechtigheid ten einde was, en de aanwezigen in de ge legenheid werden gesteld den jubilaris ge luk le wenschen. Aan de kinderen wórden versnaperingen rondgediend. Even na .twaalven kwam een groot aantal hoofden van scholen nog den foyer binnen, namens wie de heer P. G. Hoeks in harte lijke bewoordingen den heer Koops felici teerde met zijn jubileum en hem als blijk van waardeering twee zilveren couverts aan bood. Het Nationaal Zang- en Muziekconcours. Na een korte pauze is men gisteren van af ongeveer half twee tot bij achten aan één stuk met den wedstrijd door gegaan, onder toenemende luidruchtige belangstelling van bel publick, dat zich in alle mogelijke en on mogelijke houdingen geposteerd had op de tinnen van den ouden „Burcht". Ilct programma werd vlot achter elkaar afgewerkt, zonder noemenswaardige stoor nissen. Wel kon de natuur het niet laten een ondeelbaar oogenblik met een muziek stuk op den loop te gaan; maar dit behoorde tot de uitzonderingen evenals het een uit zondering was, wanneer er aan de ingeschre venen ontbraken. Van de bijna 3000 leden, die aan den wedstrijd vvenschten deel te ne men, waren er slechts enkelen (als bijv. 13 uit de Ghr. Zangvereeniging „Zanglust", Leidschendam), die wegens werkzaamheden verhinderd werden aan dit voornemen ge volg te geven. ITulde dus aan alle werkgevers en andere belanghebbenden, waaronder ook verschillende lagere scholen in De Bildt, Rotterdam enz. gerekend kunnen worden, die onzen wedstrijders voor dit doel vrijaf gaven 1 De uitslag van den wedstrijd van Vrijdag is in aansluiting met de opgaven in ons blad van gisteren als volgt: 3e afdeeling Gemengd Koor: 1. „Valken- burgsch Zangkoor", dir. Jac. Srnittenaar, punten 369, 3de prijs. 2. „Hosanna", Reeu- wijk, dir. J. G. Romeijn, geen prijs; 3. „Ho sanna in E_xcelsis", Haarlemmermeer, dir. J. G. Hulsbos, punten 451, 2de prijs. 4. „Een-- dracht", Naaiden (Z.-H.), dir. R. Koren Jr., punten 363, 3de prijs; 5. „Het Sype-koo'r", Nieuw-Loosdrechl, dir. G. M. Berendsen, p. 427, 2de prijs; 6. „Zingt den Heer", Wasse naar, dir. Jac. Smillenaar, punten 526; 1ste prijs-. 7 .„Zingt den Heer", Zwammerdam, dir. J. van Beek, punten 368, 3de prijs. 2e Afdeeling Gemengd Koor: 1. „Eendracht maaakt Macht," Zwammerdam, dir. P. Ver-* kley, punten 412, 3de prijs, 2. „Zang ver edelt", Dc Bildt, dir. J. W. M. Truyijens, punten 524-, lslc prijs; 3. „Amstels Zang koor", Uilhoorn, dir. R. Huisman, punten 4-65, 2de prijs; 4. „Nut cn Genoegen"r Nieuwer-Amstel, dir. A. A. L. Peggers, pun ten 4-99, 1ste prijst lste Afdeeling Gemengd Koor: 1. „Ilhlle- ïuja", Katwijk aan-Zee, dir. P. de .Rook, pun ten 532, lste prijsr; 2, .„Debora", Oegstgeest, dir. P. de Rook, punten 464, 2de prijs. Afdeeling Uitmuntendheid Gem. Koor: 1. „Zanglust", Leidschendam, dir. A. Teljeur Jr.. punten 444; 2de prijs. Hierna ging men direct door met deiv wed strijd tusschen de solisten voor blaasinstru menten. Dc jury stelde voor wegens het reeds ver gevorderde uur, dat de solisten nergens voor geschreven repetities zouden maken; ook be hield zij zich het recht voor, als het met het oog op den tijd noodig was, door een fluit- teeken de uitvoerder midden in zijn stuk te doen ophouden. Voor de beoordceling van den solistenwed- slrijd brachten de^ury-leden ieder één stem uit De uitslag was als volgt: Afd. solisten vóór blaasinstrumenten: 1. Ch. J. van Beèkum, clarinet, Den Haag, 3de prijs, (3 stemmen legen 2)2. S. P. Beets, bugle, Den H(iag, 3de prijs (algemeene stemmen); 3. J. Gregoor, trombone, Den Haag, 2de prijs (algemeene stemmen), 4. P. Wit, trombone, Spaarndam, lste prijs (alge meene stemnien). 2de Afdeeling Solisten voor blaas-inslru- menten. 1. J. II. Toonen, cornet-a-piston, Den Haag, 3de prijs (algem. stemmen), 2. A. Milika, clarinet", Den Haag, 2de prijs (algem. stemmen). lste Afdeeling sol. voor blaasinstrumenten 1. G. A. Pennings, waldhoorn, Den Haag, 2de prijs (3 stemmen tegen 2). Afd. kwartetten blaasinstrumenten: 1. 2de afdeeling: A. Toone, le piston, Plateel, 2e piston, Groen, hoorn en Miggels, bariton, te 's Gravenhage, 3e prijs (alg. stemmen). 2. 3e afdeeling: „Kunst en Strijd": J. H. Toónen, piston, S. P. Beets, bugle, G. A. Pennings, corno, J. Gregoor, trombone, Den Haag, 3de prijs, (3 stemmen tegen 2). Dat de jury ernstig en eerlijk le werk gaat, bleek doordat zij o.a. een paar keer verschil lende vbreenigingen liet ophouden, die te hoog inzetten. Bij den solisten wedstrijd was de onzuivere stemming van de piano zeer hinderlijk. Vanavond om ongeveer halfacht officieele sluiting van het concours. Opdat deze zoo veel mogelijk een feestelijk karakter zal dra gen, spreken wij met het bestuur van „Zang zij onze Leus" den wensch uit dat de Leide- naars door een groote opkomst hun belang stelling zullen toonen. Dc uitslagen zijn lot hedenmorgen 12 u.: 4e Afd. solisten voor blaasinstrumenten: 1. F. A. van Hees, bariton, Leiden, le prijs (algem. stemmen); 2. J. Teske, piston, Leiden, 3e prijs (4 stemmen tegen 1). 3e Afdeeling: 1. G. te Wiel, tuba, War mond, 2e prijs (alg. stemmen). Afd. kwartetten vcor blaasinstrumenten: 4e Afdeeling 1. G. v. d. Kerkhoff, le piston, Q. v. d. Kerkhoff, 2e piston, Gonst. Machen, waldhoorn, G. le Wiel, tuba, allen te War mond, lste -prijs (3 stemmen tegen 2). Fanfare Superieur: 1. „Kunstliefde en Vriendschap", Leerdam (Z.-IL), dir. Chr. Ro- sierc (nog niet opgekomen). Harmonie: 4e afdeeling: 1. „St.-Cecilia", Voorhout, dir. M. Bolderdijk (nog niet opge komen). 2, Harmonie Rijnsburg, dir. R. van 't Iloff, 3e prijs. Bazaar Volksgebonw. Hedenmiddag le vier uur wordt de bazaar ten bate van het Volksgebouw in de Con certzaal van dit gebouw aan de Heeren- graelit geopend. Het geheel levert reeds een gezellig aan zicht op door de verschillende uitstallingen. Veel attractie zal er zeker uilgaan van Ame- rikaansche hoepla, touwtrektent, grabbelton en draaischijf, om niet te vergelen het rad van avontuur en in den tuin het „hoofd van Jut". Voor muziek za! ook ruimschoots gezorgd worden. De verschillende artikelen, die men, te veel om hier te noemen, op dezen bazaar aantreft, zijn voor een groot deel geschon ken door particulieren en Leidsche firma's: als: koffie en thee Verkouw cn Stokhuyzen: limonades Jac. Nieuwenburg en R. H. W. en Rok; rijwielbenoodigdheden S. Zandvliet; bloemen, enz. Van den Berg, De Koning en Vermeulen; aardewerk, enz. Amslerd. Ant.- Mij.; Van Dijk, De Koning, Nederlof; Boos; Korenhof; De Haan; Marlens, Van der Heij den, Fles, Splinter. Dc bazaar is toegankelijk tegen zulk een gcringen prijs, dat slechts weinigen zich hierdoor zullen laten afschrikken, en zal geopend blijven tot en met met 23 Jur.i. Aan het Canisius-College le Nijmegen is geslaagd voor het eindexamen gymna sium, de heer Th. Couwenberg, van hier. Aan den Raad alhier is het volgend adres gezonden „Het dagelijksch bestuur van den Bond Heemschut heeft vernomen, dat bij Uw Raad het voornemen bestaat, om, ter bestrijding .van werkloosheid, de Mare te doen dempen. Werd aan dit voornemen gevolg gegeven, dan zou Leiden een van z'n schoonste stads gezichten verliézen, daar de gracht met de Marekerk een geheel vormt, dat zijn bekoor lijkheid derft, wanneer de levendigheid van het water en van de boomen, dio er langs slaan, vervangen wordt door een doodsche bestraling. Daarom verzoekt het dagelijksch bestuur voornoemd Uw Raad met den meesten aan drang, de Mare niet te doen dempen en be tuigt het zijn algeheele instemming met het adres, door de Provinciale Zuid-IIollandsche Archeologische Commissie te dezer zake tot Uw Raad gericht". In de gisteravond gehouden bestuurs vergadering van de afdeeling Leiden en Om streken der Nederlandsche Reis-Vereeniging werden de functies verdeeld, zoodat het be stuur nu is samengesteld als volgt de hee ren J. F. Harde weg, lste voorzitter P. M. Enserinck, 2de voorzitter Joh. A. Mooy Gzn., lste secretaris K. Kramer, 2de secre taris P. G. Susan, lste penningmeester W. G. Hemerik, 2de penningmeester T. F. Vlieland Jr., commissaris. Plannen werden beraamd, om het 121/*- jarig bestaan der afdeeling op 10 Juli a.s. feestelijk te herdenken. Daartoe zal op Zon dag 8 Juli een boottocht worden georgani seerd per salonboot „Volharding VII" naar Schiphol, waar, onder deskundige leiding, de inrichtingen en vliegtuigen zullen wor den bezichtigd, terwijl gelegenheid bestaat vliegtochljes te maken. Verder zal op den feestdag, 10 Juli, des namiddags van drie tot vijf uur een receptie worden gehouden in de bovenzaal van „Dè Harmonie", terwijl een feestavond wordt gehouden in ,,'t Post- hof". Het strijk-ensemble „Sappho" heeft zijn welwillende medewerking reeds toegezegd, zoowel voor den boottocht als voor den feestavond. Men hoopt het Kinderzendingsfeest op „Oud-Poelgeest" dit jaar te houden op j Woensdag 1 Augustus. Gisteravond gaf het Leidsche Muziek korps een uilvoering voor de patiënten van „Endegeest". Het voorplein van het kasteel was hiervoor geheel bezet met stoelen. Vele patiënten en ook velen van het personeel luisterden aandachtig naar de mooie mu ziek. Allen waren zeer voldaan. In het L u x 0 r-lhealer wordt deze week gegeven als hoofdfilm „Vijf dagen te leven", een drama uit het Chineesche leven met in de hoofdrol Sessue Hayakawa, Een film welke goed gespeeld wordt en vele aardige kijkjes geeft uil het leven in een Chineesche wijk. Voor de pauze een 5 acler „Zijn huis ontheiligd", welke film van het begin tot hot einde boeit. Zigolo brengt als altijd de lachspieren in beweging. De C a 1 n 0-bioscoop geeft deze week een hijzonder goed programma; vooral de hoofdfilm, getiteld: Derde Alarm", on derscheidt zich door mooi spel en schitte rende momenten. Het rs de moeite waard deze film te gaan zien. Het circus Hagenbeek kan zich' wel verheugen in de sympathie van het pu bliek. Ook gisteravond tenminste was de groote tent zoo goed als uitverkocht. Har- lelijk applaus volgde op elk nummer. Reeds te elf uur was de voorstelling geëindigd. Gistermiddag geraakten twee opge schoten jongens in de moddersloot langs het café-restaurant „Zomorzorg". Met behulp van kornuiten werden zij er uit gehaald. Zij zaten echter van top tot teen onder de modder. Gisteravond liep op den Stationsweg een wiel van een melkwagen af. De bussen werden overgeladen. Gisteren zijn drie personen aan den Haag weg aangehouden ,die daar liepen te zwerven. Eén er van, een minderjarige, is op; transport gesteld naar zijn woonplaats Utrecht. Gisteren is aan de Oude-Vest bij het spelen een jongen op een schuit gevallen. Na eerst door de politie .le zijn verbonden, is hij'daarna door zijn moeder naar het Academisch Ziekenhuis gebracht. Op den hoek van de Hoogewoerd en de Kraaicrslraat is een juffrouw door een auto aangereden, met gevolg, dat haar been en japon werden beschadigd. Op de Haarlemmerstraat, hoek Vrou wen steeg, kwam hedenmiddag een bediende van den slager Maastricht uit de Vrouwen- steeg per rijwiel in botsing met een auto, waardoor hij zich aan een been bezeerde. De fiets bleef vrijwel onbeschadigd. Perceel Heerenslraat 4, alhier, waarin sedert jaren gevestigd i: de broodbakkerij van den heer Boogaards, heeft een belang rijke verandering ondergaan,het ouderwet- sche winkeltje is verdwenen en vervangen door een meer modernen winkel, verkregen door het bijtrekken van een naastgelegen poort, en door een nieuwe onderpui. Kon men er voorheen alleen brood en beschuit krijgen, thans is de étalage geheel gevuld met fijne koek- en gebaksoorten. Het geheel ziet er keurig uit en is uitgevoerd door de aannemers Van der Stel, timmerman Bar- then, metselaar Brieër, schilder en Hart man, electricien. Het programma voor het a.s. Dinsdag avond, te acht uur, door het Stedelijk Mu ziekkorps in het Van-der-Werff-park te ge ven concert luidt: „Krenlzrilter", marseh, Sousa; Ouverture „Madchen von der Spulle", Suppé; Laura- wals, Millöcker; „Slag bij Waterloo", Fan- taisie, Coenen; Polonaise, Chopin; „Ueber Land und Meer", wals, Gung'l en Speenhof- marsch, Geyp. BINNENLAND. Vijf-en-twintigjarig jubileum van het hoofd der Leidsche leerschool W. Koops Azn De algemeene vergadering van „Het Ned. Roode Krnis". Vergadering van Chr. werkgevers en mid denstanders. De Staatscommissie inzake de rechtspo sitie der Kerkgenootschappen is bij Kon. be sluit ontbonden. Voortzetting van de wedstrijden vai „Hollandia". BUITENLAND. Voortzetting der besprekingen tussctoen Londen, Parijs en Brussel. Poincaré over Frankrijk's binnenlandsche politiek. Hij krijgt een motie van vertrou wen. Stamboelinsky is doodgeschoten. KERKELIJKE BERICHTEN. Doopsgezinde Gem.: Zondagmorgen, tei tien uur, ds. J. Wuile. Eglise wallonne: Dimanche matin, 101/2 heures, Mr. Ch. Gorrevon, anc. pasteur de l'Eglise réformée frangaise do Francfort, 1.S. Cler. Evang.-Lulhersche Gem.: Zondagmor gen, te hallelf, ds. J. Ph. Maklcink. Liberaal-Katholieke Kerk: Zondagmor gen, te halfelf, dienst in de Bonifacius- kapel, Stille Rijn la. Oud-Katholieke Kerk: Zondagmorgen, te kwartier over acht uur, Middelstegracht 16, prof. J. II. Berends. Remonstrantsch-Gcref. Gem.: Zondag morgen, te halfelf, dr. W. J. Lente. Vereeniging voor Vrijzinnige Hervorm den: Zondagmorgen, te halfelf, in het Volkshuis, ds. A. van der Wissel. Duitsche godsdienstoefening in de kerk- zaal Weeshuis Hooglandsche Kerkgracht, tusschen nos. 17 en 21 Zondagmorgen, te halfelf, Missionar Vicker, uit Barmen. „Een avontuurlijke reis." Op vragen van het lid van de Tweede Kamea, den heei Bmeenk, betreffende de lotgevallen van twintig Veluwsche arbei ders, die voor werkzaamheden in Noord- Frankrijk waren aangeworven, luidt het bet antwoord van den Minister van Bui- tenlandschc Zaken: Na kennisneming door ondergeteekende van een bericht, voorkomende in do dag bladen van 30 Mei j.l., betreffende de lot gevallen van.20 Veluwsche arbeiders, die voor werkzaamheden in Noord-Frankrijk waren aangeworven, heeft ondergeteeken de onmiddellijk een onderzoek doen instel len omtrent hetgeen medegedeeld werd in zake de behandeling, die deze Nederlan ders op de kanselarij van het Nedcrlandsch consulaat-generaal te Brussel zouden heb- bep ondervonden. Uit het ingestelde onderzoek is geble ken, dat zich op de kanselarij van even- vermelden consulairen post geen enkel in cident met bedoelde Nederlanders heeft voorgedaanmaar dat het bericht zeer waarschijnlijk het oog bad op het weder varen van de 20 arbeiders op de kanselarij van het Nederlandsch consulaat-generaal te Antwerpen. De consul-generaal van Nederland tc Iaatstvermelder plaatse heeft daaromtrent het volgende gerapporteerd: Op Zaterdag 20 Mei j.l. meldden zich ter kanselarij 19 Nederlandsche werklieden aan, met verzoek om teruggezonden te worden naar Nederland. Zij deelden mede, afkomstig te zijn van Harderwijk, Nun- speet en omstreken en dat zij te Zwolle waren aangeworven door een agent om in Frankrijk te gaan werken. Do wervings agent zoude zich te Soisson bevinden en hen daar opwachten om ze over te geven aan een landbouwer aldaar, die hen dienst zoudo nemen. Volgens hun zeggen zouden zij dien wer vïngsagent niet te Soissons hebben aange-* troffen cn zouden zij, met het geld, dat zij nog bij zich hadden, gespoord zijn tot Hir- son, vanwaar zij to voet over Brussel en Antwerpen naar Nederland zonden terug- keoren Ofschoon zij er niet naar uitzagen, beweerden zij, dat zij in de open lucht ge slapen hadden en geen geld meer hadden om eten te koopen. Aangezien deze personen niet in het be zit waren van eenig© papieren of oenig be wijs, waaruit de consul-generaal kon aflei den, dat hun verhalen waarheid bevatten, meende de heer Ruys h'cn te moeten afwij zen. Een hunner, die als woordvoerder oPJ trad, zeide, dat zij daarmede geen gcnoe= gen namen en niet zouden weggaan. Zij bleven dan ook op de kanselarij zitten. Tegen het sluitigsuur deelde 3c consul-»

Leidsch Dagblad | 1923 | | pagina 1