Bureau Noonfsindspiein. Telefoonnummers voar Directie en Administratie 175, Redactie 1507. Donderdag 14 Juni 1923. Officieele Kennisgeving STADSNIEUWS. Het voornaamste nieuws van lieden. 4 PRIJS DÏR 'ADVERTENTIEN: 80 OU. f>er regel. Bij regelabonncaicnt belangrijk /lagcréri V Iyeins adrerfaniiEïï, uitsluitend bij voonulbo- JlaJiè£, Waansjïaga en Zaterdags 50 Gis., bij een (masibram aantal troor den van 30. i-v Iooesso tcAgen$ postrecht Voor evenïacele op zending raa briöTen. 10 Cts. porto te betalen. ^Be\ViJsnuinifter 5 CU, Poslchèqne- en Giioüensi Ko. 57055. Posl'uns No. 54. PRfJS DEZER COURANTS Voor Lelden p. 5 mud. 7 2 35, p. weel: 7 6 Buiten Beiden, waar agenten gevestigd zijn, ~.~r- per week --tr-—m] Franco por post 7 2.35 rH portokosten. Nummer 19407. Dit nummer bestaat uit TWEE Bladen EERSTE BLAD. GEMEENTELIJKE VISCHVERKOOP. 'Aan den gemeentelijken vischwinkel iVischmarkt 18, tel. 1225, is Vrijdag ver krijgbaar ZTJfDERZEEBOT a f 0.45—f 0.50, SCI1ELVISC.H a 10.20—10.30, SCHOL a 10.20—10.42, KABELJAUW a 10.40, TAR BOT a 10.55 en TONG a 10.95 per pond. J. C. VAN DER LIP, Weth. loco-Burgem. Leiden, 14 Juni 1923. Gixcns Carl Hagenbeek. We schreven gisteren 13 Juni en mochten .verwachten, dal het in het circus Hagen- jbeck, dat in zoo groolen omvang naast „Zo- merzorg" is opgesteld, een zomer-idylle zou gijn. 't Had er echter niets van. Hoewel de ruime, groote en goed ingerichte tent voor een eersten avond velen kijken immers liever de kat uit den boomt goed bezet was, zag men slechts sporadisch als witte glimp tusschen het donkere der andere hoe den een siroohoed. Van lichte zomer-toiletjes der dames geen sprake, 't Was een en al Somberheid in de kleedij, die hier en daar zelfs verbazend veel op winterkleeding leek. En waar het misschien nog wat fleurig zou geweest zijn, dekte een regenjas af, geen luxe, waar men onder de voorstelling builen de regen neer hoorde klateren doch lek ker droog bleef in de goed gesloten circus ruimte. Zoo in de pauze dachten we eventjes aan een versregel*. „Holland is een heerlijk land". Voor dien en na dién hadden we ech ter weinig tijd voor pessimistische gedach ten, daar zorgde al hetgeen te zien was uil de rijke hoeveelheid van Hagenbcck's circus program wel voor. 't Was zelfs opvallend lioe spoedig men heen was over alle som berheid, terwijl men licht en friscliheid had mogen verwachten Hagenbeek. Deze naam alleen doet reeds 'de gedachten gaan naar de wildernissen en haar bewoners. Nu, in dit opzicht hand haaft dit circus geheel zijn naam. Men ziet er den koning der woestijnen, in gezelschap van veel familie. Een negental fraaie leeuw exemplaren betreden de met hek- en net werk goed afgesloten manege cn verloonen heel kalmpjes hun kunsten en dat zijn er niet weinige. De leeuwin Muslapha rijdt heel netjes op het paard Negro, dal zoo rus tig is, alsof een hondje op zijn rug zit. Voorts komen een 9-tal ijsberen, vergezeld van twee bruine beren al te best konden deze laatstcn liet gisteren niet met elkaar vinden; van je familie moet je het maar hebben 1 hun opwachting maken en hot publiek aangenaam bezig houden. Van gevaar of zoo krijgt men geen oogen- blik den indruk, het gaat allemaal zoo een voudig alsof het ..huisdiertjes" zijn. En toch Ten aansluiting aan het minder gevaar lijke, doch daarom nog niet minder mooie gedeelte (bij die wilde beesten is toch altijd onbestemd bij het publiek eenige sensatie: als er nu toch eens iets gebeurde! Men hoopt het Daluurlijk niet. integendeel, maar zoo onbewust leeft er toch iets van dien aard in het onderbewusteI) willen we dan wijzen op het voorbrengen van twee zeer groote, goedige olifanten, die bijzonder goed gedresseerd zijn en sterke s!aaltjes van dressuur laten zien. 't Zijn precies een paar lobbessen, met hun leeren huiden, als schuurpapier knersend, wanneer ze deze langs elkaar wrijven. Haast zouden we nog vergelen de Perzische kameclen en ponny's 't Is ook zoo'n groote verscheidenheid! En dan komen we lot de paarden, zonder welke een circus geen circus zou zijn. Een 20-tal pracht-beesten geven blijk van hun kunnen en al zijn deze dingen niet nieuw, correct uitgevoerd blijft het een lust. Nu. wc kunnen verzekeren, dat al de nummers bij zonder goed slaagden en het uitstekend „deden". Evenmin ontbreekt een jockey- nummer, met bravour en gratie uitgevoerd, terwijl een voltige-rijder proeven van durf aflegt. Is een circus zonder paarden niet dénk- kaar, zonder acrobatiek en wat daaraan ver want is gaat het evenmin en dies krijgen we duizelingwekkende toeren aan een 12 M. hoogen mast te bewonder-en en werkzaam heden aan een lucht-trapeze, die we ter na volging aanbevelen. Op het hoofd staande op de trapeze een heel prieel met inzitten den op te beuren, door het luchtruim te zwe ven alsof het op een schommel is, ga je Gang maar.' En dan.de pierrot Taku, die blijkbaar geen hecnen heeft, want-hij laat zich buigen en opvouwen tot in het oneindige alsof hij van Gomelastiek is. Een oogenblik twijfelt men ^aarempel of deze wel een mensch is en Geen pop. zooals men het poogt voor te 'lellen, 't Is schitlerendl Last but not least noemen we dan nog Je clowns, de vullers van de korte pauzes tusschen de nummers en tevens verzorgers VaP het lach-spieren-gedeelte, een taak, waarvan zij zich goed kwijten. Vooral de Kik* heeft succes. "ij elkaar dus een zeer gevarieerd echi nus-program, waarvan de liefhebbers upnen genieten en dit gisteravond, bewijze ,c'l herhaalde luide handgeklap, reeds heb- bf? gedaan. ,a °r een week zal wel herleven de oude UcUliGa je méé fiaar Hagenbeek s - Alhier vergaderde do Alg. Ned. Bond van Handels- en Kantoorbedienden, afdee- ling Leiden. Naar aanleiding van het verslag, door de afgevaardigden naar het Bondscongres uit gebracht, werd vastgesteld, dat de Bondslei- ding in uitstekende handen is en de organi satie alleszins in de gewenschte richting zich ontwikkelt. Het ledental, zoowel van den ge- heelcn Bond als van de afdeeling Leiden op zichzelf, toont een aanmerkelijken vooruit gang. Deze vooruitgang van het totaal aan tal leden van Januari 1922 tot Januari 1S23, loont een stijging van 7lh%, terwijl het le dental in de afdeeling Leiden de laatste maanden zelfs met 23lh% geslegen is. Mede ten gevolge van dezen ledenaanwas en het toenemen der bestuurswerkzaamheden werd het bestuur met twee leden uitgebreid. Voldoening schenkt het, dat, hoewel de werkloosheid (ten gevolge der heerschende malaise) van onze kassen zeer groote offers eischt, de Bondsfinanciën, dank zij het zorg vuldig en uitnemend beheer, reden geven tot tevredenheid cn ook de toekomst in dit op zicht rustig kan worden te gemoet gezien. In het afgeloopen jaar werd aan de werk- looze collega's uitgekeerd een bedrag uitge keerd van f 43.727.33. In deze bijeenkomst werd verder een be gin gemaakt met de inleidende besprekingen over de te vormen vak-centrale van alle hoofdarbeiders in Nederland. Aan de pracli- sche verwezenlijking hiervan zal de Bond in de naaste toekomst een werkzaam aan deel nemen. Door de vergadering werd besloten in de komende periode pogingen te doen tot het verkrijgen van een behoorlijk geregelde zc- venuur-winkelsluiting. De wenschelijkheid werd betoogd in overleg te treden met die Raadsleden, die genegen zijn deze pogingen te steunen. In verband met het aan de orde gestelde viaagstuk der bedrijfsorganisatie, enz. wordt het noodig geoordeeld, dat de collega's zoo volledig mogelijk worden ingelicht en er zal deelgenomen worden aan de vergadering over dit onderwerp, to houden in September a.s. tc Amsterdam. De minder financieelkrachtige leden zullen door middel van de afdeelings- kas in de gelegenheid worden gesteld deze bijeenkomst te bezoeken. Namens het Hoofdbestuur werd een schrij ven voorgelezen, waarin werd medegedeeld, dat de voorzitter der Leidsc-he afdeeling ge kozen was tot lid van den Bondsraad, ver tegenwoordigende het district Zuid-Holland. In een vroegere ledenvergadering werd be sloten, ten einde de leden tot eigen nadenken en werkzaamheid te prikkelen, en buitendien de vergaderingen aantrekkelijk te maken, in het vervolg na behandeling der gebruikelijke en meer engere vakbelangen, een gedeelte van den dan nog beschikbaren tijd af te staan voor het houden van een referaat met opbouwende strekking zooveel mogelijk door de leden zeiven te behandelen Om hiermede nu een begin te maken, werd door een der bestuursleden een van veel stu die cn inzicht getuigend referaat gehouden over: „De invloed van de Westerschc be schaving op een Indonesisch volk." Nadat door een der leden, die de tropen uit eigen ervaring kent, het gesprokene na der was aangevuld, speciaal wat betreft do beoefening van het handwerk en de kunst waarde dezer voorwerpen werd de goedbe zochte vergadering met een kort woord ge sloten. Door den bouwkundige, den heer II. II. Verhulst, alhier, werd heden in „Zomer- zorg" aanbesteed: hel bouwen van vier woonhuizen op een terrein nabij den Rijns- burgerweg tevenover de in aanbouw zijnde Chr. H. B. S. Het aantal inschrijvingen bedroeg 12, nl. van M. B. van Emmerik en W. G. van Dis sel, f35.149; II. v. d. Bos en P. E. Du- soswa, 133.329.40, P. Fiouw cn J. Boden- staff f31.000; W. Korswagen f29.970; A. Hartevelt cn A. de Vrind f23.500; R. Mas- saar f27.900; J. Splinter Wz., f27.900; II. P. L. Vorst f20.000, J. Th. Boot f25.890; K. Elide, Waddingsvecn, 123 477 cn G. Oosterom, Warmond, f22 100. De fundeering is hierbij builen rekening gelaten. Waar de plaatsnaam niet werd vermeld is dit Leiden. In verband met het groote aantal can didates dat zich voor de examens der Nederlandsche organisatie van accoun tants, in Juli, heeft aangemeld, is o. a. nog lot examinator benoemd prof. dr. D. van Blom, alhier, In den tuin van „Uhijngeesl" gaf het Lcidsch Muziekkorps gisteravond een uit voering voor patiënten. Er was ook op den weg véél belangstelling. Te Kalwijk-Binnen is gisteren aange houden A. van A., die Zaterdag j 1. uit 'het geslicht „Endegeesl" was ontvlucht, gelijk wij meedeelden. Hij werd naar het geslicht teruggebracht. Bij de politie is een rijwiel ter be schikking van den eigenaar, die zijn kar retje eenvoudig in het Raadhuis heeft laten staan. V., uit Pijnakker, heoft aangifte ge daan door B. op den Haagweg te zijn mis handeld. rQ-Üi* Door den slooper V. is aangifte ge daan, dat twee ijzeren schoorsteenplalen ontvreemd zijn van een afbraak aaD den Heerensingel. De 17-jarige W. D.f van hier, die te Den Haag is aangehouden wegens zakken rollerij is naar hier gebracht, daar hij zich ook elders aan vele dergelijke gevallen heeft schuldig gemaakt, _j_3. Vraagpunten betreffende de herziening der sociale verzekering. Verschenen is bet praeadvics van Com missie XI van den Hoogen Raad van Arbeid, over vraagpunten betreffende de herziening der sociale verzekering. Bij schrijven 29 Nov. 1922 had.de Mi nister van Arbeid aan den Hoogen Raad een vijftal vragen voorgelegd. De Commissi lv geeft de volgende* samen vatting van haar conclusies. Zij vestigt er daarbij de aandacht op dat deze conclusies niet met algemeene stemmen zijn genomen. Over elk punt werd afzonderlijk gestemd en de meerderheid, die zich voor die verschil lende conclusies uitsprak, was niet altijd uit dezelfde ieden samengesteld. 1. Resumccrende is de Commissie van oordeel, dat bij de voogenomen herziening der sociale verzekering als grondslag moet worden genomen eenheid ten aanzien van de categorieën van verzekerden, die onder de verplichte ongevallen-, ziekte-, invaliditcits- cn ouderdomsverzekering vallen. 2. De Commissie acht het niet gewenscht de ziekenverzorging te doen geschieden voor rekening van hel met de uilkccring van het ziekengeld belaste orgaan. Zij geeft de voor keur aan een afzonderlijke wettelijke rege ling betreffende de geneeskundige verzorging van arbeiders en met dezen maatschappe lijk gclijkstaanden. Het wordt niet noodzakelijk geacht aan de arbeiders de wettelijke verplichting op le leggen zich bij een ziekenfonds aan te slui ten; met een indirecten dwang als is neer gelegd in het eerste lid van artikel 43 van de Ziektewet kan naar de rneening van de Commissie worden volstaan. De Commissie is voorts van oordeel, dat de ongevallen, gedurende een bepaalden ter mijn bij voorbeeld twee maar.den met betrekking lot hel verleencn van geldelijke uilkeeringen als ziektegevallen moeien wor den beschouwd. Zij meent bovendien, dat de geneeskundige behandeling van den door een ongeval ge troffen arbeider zooveel mogelijk moet ge schieden door het ziekenfonds, waarbij de arbeider is aangesloten. Daarbij zal gewaar borgd moeten worden dat de behandeling van de ongevallen-patiënten even goed blijft als zij op dit oogenblik is De conlróle op de doeltreffendheid van de medische behandeling zal moeten geschieden door een deskundig orgaan, dat onafhankelijk is van de bij de finnncieele resultaten van de verzekering onmiddellijk belanghebbende ri sicodragers. Dat Orgaan zal kunnen gevon den worden in een medischen staatsdienst. Het is ten slotte gewenscht aan de Zieken fondsen door de organen belast met de uil voering, der ongevallenverzekering vergoe ding te dQen geviin voor dc van wege die fondsen er zake van ongevallen verschafte genees- en heelkundige behandeling 3. De Commissie acht het gewenscht in de Invaliditeitswet le breken met het stelsel der individueele rentcbepaling cn daarvoor in de plaats le nemen oen stelsel van eenheidsren ten. Die wijziging zal gepaard moeten gaan met de vervanging van het stelsel van indi vidueele verzekering door een stelsel van collectieve verzekering, terwijl de indivi dueele boekhouding zal kunnen worden af geschaft. 4. Bij de ziekteverzekering moet eveneens de individueele verzekering van eiken arbei der afzonderlijk worden vervangen dooreen collectieve ziekteverzekering van alle arbei ders in dienst van een bepaalden werkgever. 5. Voor wat betreft de organisatie van de ziekte- en ongevallenverzekering kan dc Commissie zich niet met een monopolie noch van een door de overheid ingesteld orgaan, noch van een bijzonder orgaan, vereenigen. Zij meent, dat het onvermijdelijk is die tak ken der sociale verzekering zoowel door openbare als door bijzondere organen le doen uitvoeren en dal er naar gestreefd moet wor den beide soorten van organen zooveel moge lijk als gelijkgerechtigd naast elkander le plaatsen. Bovendien acht de Commissie het noodzakelijk te bepalen, dat slechts één vorm van bijzondere organen wordt toege laten. Ten aanzien van de vraag nopens de meest gewenschte organisatie voor de uit voering der invaliditeils- en ouderdomsver zekering werd in de Commissie geen meer derheid gevonden. Tegenover de leden, die van oordeel zijn, dat het gewenscht is de uit voering dier verzekering uitsluitend aan een overheidsorgaan op te dragen, staat het ge voelen van een even groot aantal leden, dat ook bij deze verzekering de uilvoering be hoort te worden opgedragen aan openbare, zoowel als aan bijzondere organen 6. Ten slotte meent de Commissie, dat in de richting van de voorafgaande conclusies zoo veel goeds ligt, dat zij het gewenscht acht, op dien grondslag wetsontwerpen le doen uitwerken. Eerst na kennismaking van deze uitgewerkte voorstellen kan, meent zij, een definitief oordeel over de hervorming in haar geheel worden uitgesproken. De haringvloot in 1923. Volgens den 1 lOden jaargang van de Naamlijst der Nederlandsche Reederijen en haringschepen, enz. telt de Nederlandsche vloot in 1923 589 haringschepen, tegen 632 in 1922 en 751 in 1914. Er is dus een ge regelde achteruitgang waar te nemen, en wel in 9 jaren, tijds van 162 schepen. In dien lijd liep de Ylaardingsche vloot van 171 tot 145 schepen, de Maassluissche van 101 tot 51, dc Scheveningsche van 298 tot 205, de Katwijksche van 139 lot 116. IJmuiden klom van 33 tot .66, doch daalde van 82 in 1922 tot 66 in 1923. Ook het aantal reederijen ondergaat ge- stadigen achteruitgang. In. 1914 bedroeg het 228 in geheel Neder land; in 1922 was het nog 210; doch in 1 jaar tijds daalde het tot 190. yiaardingen viel van 51 teru op 36, Maas sluis van 35 tot 21, Scheveningen van 82 tot 72, Katwijk bleef op 36 staan; terwijl IJmuiden van 19 opklom tot 35 in 1922, doch sedert dien weer daalde tot 23. Merkwaardig snel zijn in diezelfde 9 jaren de houten schepen verminderd. In 1914 wa ren er nog 392, waarvan Scheveningen al leen er nog 173 had tegen Maassluis 80, Vlaardingen 72 en Katwijk 57. In 1923 zijn er in het geheel nog 145, n.l. 49 in Scheve ningen, 39 in Vlaardingen, 24 in Maassluis, 21 in Katwijk en in IJmuiden 8. Het aantal stalen of ijzeren haringsche pen klom sedert 1914 van 285 tot 444. Sche veningen heeft hiervan de meeste, n.l. 156. Dan volgen Vlaardingen met 106, Katwijk met 95, IJmuiden met 58 en Maassluis met 27. Naar „De Stand." verneemt, moet bij de-Regeering het voornemen beslaan, ter ge legenheid van het Regeeringsjubileum van de Koningin, op 31 Augustus a~s. een offi- cieelen dankdag uit te schrijven. Tot director van den Gereformeerden Zendingshond is, in plaats van ds. G. Lans, benoemd de heer ds. J. II. Gunning E.Bz., Ned.-IIerv. predikant le Vuursche (UJ. Hel georganiseerd overleg voor de Am- slerdamsche gemeentewerklieden heeft de 48-urige werkweek met 12 tegen 11 stemmen aangenomen. Mr. dr. J. A. A. H. de Beaufort zal met ingang van 1 Nov, a.s. aan de Koningin eer vol ontslag aanvragen als burgemeester van Soest. Op het congres van den Federatieven Bond van personeel in openbaren dienst, te Amsterdam gehouden, is de volgende motie aangenomen; Het congres enz.,' kennis genomen heb bende van het compromis-voorstel, gedaan door het bestuur van den Bond ten opzichte van de internationale verbindingen van het Nationaal Arbeidssecretariaat (MoskouBer lijn); van oordeel, dat uitvoering van het referendum-besluit scheuring ten gevolge zal hebben; besluit, indien toch tot aansluiting door het N A S. mocht worden overgegaan, zich van deze centrale af te scheiden; be sluit verder, deze motie op te zenden aan alle bij het N.A S. aangesloten federaties en bon den, en gaat over tot de orde van den dag. In de laatstgehouden jaarvergadering van het Waarborgfonds van de Ned Pen- sioenvereeniging voor Werklieden hebben de aftredende leden van het bestuur, de heeren mr. L. baron Michiels van Verduynen, voor zitter, en mr. II. Zillisen hun functie neerge legd, daar zij, na vele jaren bestuurslid le zijn geweest, niet meer in aanmerking wenschten le komen voor een herbenoeming. „De Sland." zegt uil betrouwbare bron le vernemen, dat ook dit jaar, vermoedelijk in begin Juli, aan de hoogc ambtenaren bij de Nederlandsche Spoorwegen een gratifica tie van 7 pet. over het salaris van 1922 zal worden toegekend. In de Raadsvergadering te Rhcnen heeft de voorzitter, jhr. G. J. A. Schimmclpenninck meegedeeld, dal hij, na meer dan veertig ja ren dienst, de Koningin eervol ontslag ver zocht heeft als burgemeester, ingaande 1 September. Het voorstel van D. cn W. te Nijmegen (ot opheffin0 van het vervolgonderwijs, waar over in de vorige Raadsvergadering de stem men staakten (1414), is vandaag met 26 tegen 4 stemmen aangenomen. Vóór de stem ming had dc heer Tissing (s.d.) verklaard, dat zijn fractie thans vóór zou stemmen, nu de voorzitter hem had verklaard, dat de kin deren die de lagere school verlaten, de (bui len dc L.O.-wet slaande) avondschool zullen kunnen volgen. Het gerechtshof le Leeuwarden heeft, ter vervulling van een vacature van raads heer in dat college, de navolgende alphabeli- sche lijst van aanbeveling opgemaakt: mr. Gh. II. Beekhuis, rechter in de rechtbank le Rotterdam; mr. J. Nieuwenhuisen, rechter in de rechtbank te Leeuwarden; mr. J, A. Stoop, advocaat en procureur, raadsheer plaatsvervanger in het gerechtshof te Leeuwarden. Mr. A. N. L. Olten, rechter in de recht bank le Zierikzce, is met het lot afgevallen legen een van de bovengenoemde candidaten. In de voortgezette vergadering van „Ons Belang", le Utrecht, zijn de arbeid van den redacteur van liet „Algemeen Militair Week blad", zoomede het verslag van den alge- meenen eereraad, goedgekeurd- Bij de .bespreking van het algemeen be leid vai^Jiet hoofdbestuur, werd hulde ge bracht aan de door het hoofdbestuur in het afgeloopen jaar gevoerde actie. Dc periodiek aftredende hoofdbestuursle den, de heeren W. Wijk, C. E. Schietijsen en D. F. Brandwijk, werden herkozen. De heer K. van der Lugt, die den militairen dienst heeft verlaten, had zich niet herkiesbaar ge steld. Nadat het verslag van den arbeid voor de moxeele verheffing was goedgekeurd, hield de heer Schuurmans, hoofdbestuurslid, een in leiding over de actie in zake de moreele ver heffing en ontwikkeling. Tal van afdeelingen hadden voorgesteld, het hoofdbestuur op tc dragen, met alle kracht aan te dringen op de totstandkoming van een rechtspositieregeling voor het on derofficierskader. De heer Brandwijk, lid van het hoofdbestuur, zette het standpunt van het hoofdbestuur ten opzichte van dit voorstel nader uiteen. Met algemeene stemmen vereenigde de vergadering zich met de conclusie van het hoofdbestuur om in de naaste toekomst een BINNENLAND. Nationaal concours van de Leidsche vér* eeniging „Zang zij onze Leus". Praeadvies van Commissie XI aan des Hoogen Raad van Arbeid over vraagpunten betreffende de herziening der sociale ver zekering. De haringvloot in 1923. Voordracht vacature Hooge Raad.ft BUITENLAND, Drukke gedachtenwisseling tusschen 3d geallieerde hoofdsteden. Stopzetting van het verkeer tusschen bezet en onbezet Dnitschland door Frankrijk Een nienw doodvonnis in het bezette gebied. Is de vrede te Lausanne nabij? De Fransche communisten zijn van rechtsvervolging ontslagen. Nog onzekerheid in Bulgarije, daar Stam- boelinsky nog niet is gevat. krachtige en intensieve actie te voeren voor het verkrijgen van een wettelijke rechtspost tie, totdat de Regeering in dit opzicht die daad van recht zal hebben uitgevoerd. Bij de behandeling van het punt: rang schikking en afvloeiing, werd allerwege uiting gegeven aan de gevoelens, door de be kende Regeèringsmaatregelen gewekt. Met algemeene stemmen vereenigde de vergade ring zich met het voorstel-Utrecht, dat de organisatie alles in het werk zal blijven stel len ,om de rangschikkingsregeling ongedaan tc maken, en de afvloeiing geheel vrijwillig le doen plaats vinden waarna den Minister van Oorlog moet worden verzocht, alle rang schikkingsbescheiden te doen vernietigen en een verbod uit tc vaardigen, dat nimmer van de gegcven9 dier rangschikking mag worden gebruik gemaakt. Vervolgens was aan de orde de behande ling van de instelling der organisatie, waar bij de heer W. Wijk het groote belang voor de organisatie bij het behoud cn den bloei der instellingen betoogde. Een bestuursvoor stel, om een afzonderlijke inkoopvcreeniging te vormen voor brandstoffen, werd na be strijding ingetrokken. In de Dinsdag gehouden vergadering van den Raad van Deventer heeft de heer A. Eekhuis vragen gesteld naar aanleiding van het feit, dat de N.V. Deventer Ijzergie terij en Machinefabriek v.h. J. L. Nering Bögel cn Co. in een circulaire aan haar ar beiders heeft meegedeeld, voorloopig niet op Zaterdagmorgen te zullen laten werken en een aantal hunner te moeten ontslaan, in verband met de omstandigheid, dat een te bouwen brug over de nieuwe haven te De-, venter gegund is aan de firma Wm. II. Mül- ler cn Co. De firma Nering Bögel was van oordeel, dat nu het werk door een buiten- landsche firma zou worden uitgevoerd, en dat het gemeentebestuur ter wille van on geveer f 6000 een bedrag van ongeveer f 35,000, dat aan loon door haar arbeiders verdiend had kunnen worden, buiten de stad had laten gaan. Hierover ontspon zich een uitvoerig de bat, waarbij wethouder Kelderman mee deelde, dat de firma Nering Bögel een con-» tract gesloten had met de N.V. Kloos en Zo-, nen's Werkplaatsen te Kinderdijk, inhou dende, dat deze fabriek, ingeval haar het werk gegund werd, aan de firma Nering Bögel voor gelijk bedrag gietwerk zou be stellen. IIcl bleek echter, dal de firma Kloos ongeveer f 7200 hooger had ingeschreven, dan de firma Müller, die samenwerkt met de firma Goudriaan, le Delft. Om de firma Nering Bögel en daarmee, naar men hoopte, de Deventer Nijverheid zooveel mogelijk ter wille te zijn, heeft het gemeentebestuur haar gelegenheid gegeven, zich met de firma Goudriaan in verbinding te stellen, ten einde bij deze dezelfde condities te bedin gen als bij de firma Kloos. Dit is haar echter niet gelukt. In een der laatste vergaderingen van B. en W. kwam hierop een der directeuren van de firma Nering Bögel, vergezeld van twee, Rcgeeringsverlcgenwoordigers, iich oVéF 'dp, houding van de gemeente beklagen. In antwoord op een feilen aanval door den fabrieksdirecteur heeft spreker gezegd, dat, naar zijn mcening, de Regcering toch wel geen onderscheid zou maken tusschen uitvoering van het werk te Delft of te De- venier. Hoofdzaak was, dat het werk binnen de landsgrenzen werd uitgevoerd. Bij dc discussie bleek nog. dat het con tract van de gemeente met den aannemer de clausule inhield, dat het werk door De venter arbeiders moest worden uitgevoerd, en dat bij niet-nakoming van deze bepaling de aannemer f 3500 in de gemeentekas moest storteri. De heer Schoemaker zeide, dat de firms Nering Bögel doorgaans arbeiders vart bui ten de stad laat komen; haar plotselinge zorg voor de Deventer arbeiders verwon derde hem ecnigszins. Mede naar aanleiding van de uitlatingen van den Regeeringsverlegenwoordiger werd besloten, dat B. en W. zich met een uiteen zetting van hun gedragslijn tot de Regeering zullen wenden. zahM.)

Leidsch Dagblad | 1923 | | pagina 1