Maandag 11 Juni 1923. OfficieelG Kennisgevingen. STADSNIEUWS, BINNENLAND. Het vofTïsaamste nieuws van lieden. "V r PRIJS DER ADVERTENTIES:T ■j# Gis. !peV regel. Bij regeiaFohnoment belangrijk jU«croais prijs. I J- Kleine advertenlien, uitsluiten cl bij voonxttbe- taling, (Woensdags en Zaterdags 50 Ots., bij' een (ma^nrqm aantal woorden van 30. Indasso volgens poslrccht. Voor eventueele óp-» vending van brieven 10 Gis. porto te betalen. .•Bewijsnummer 5 Gts. Bureau Noordeindsplein. Telefoonnummers voor Directie en Administratie 175, Redactie 1507. Poslchèqne- en Girodienst IIo. 57055. Postbus No. 54. PR WS DEZER COURANT: T- .Voor telden p. 3 nmiï. 2.35. p'. weeï LZ'" ö.fï Duifeö toiden, waar agenten goTestlg'd tjjn,*1'1' ry por weck' *ZZZZZZZZ'ZZ_Z O W Franco per posf 'f 235 rf" porFoEosfcS. Ti Nummer 19404. Dit nummer bestaat uit TWEE Bieden EERSTE BLAD. GEMEENTELIJKE VISCHVERKOOP. Aan den gemeentelijken vischwinkel, yischmarkt 18 (telef. 1225) is DINSDAG verkrijgbaarGROOTE SCHELVISCII a 'f 0.28, SCHOL a f 0.14, KABELJAUW a f 0.40 en TARBOT a f 0.55 per pond. J. C. VAN DER LIP, welh. loco-EH.-gem. Leiden, 11 Juni 1923. COLLECTE VOOR HET FONDS TOT AANMOEDIGING EN ONDERSTEUNING VAN DEN GEWAPENDEN DIENST IN DE NEDERLANDEN. Burgemeester en Wethouders van Leiden; Gelet op de circulaire van der. Commis saris der Koningin in deze provincie d.d. 18 Januari 1923 Brengen Ier algemeene kennis, dat op Maandag, Dinsdag en Woensdag, 18, 19 en 20 Jnni aanstaande door de Districts-Com- missie tot aanmoediging en ondersteuning van den Gcwapenden Dienst in de Neder landen langs de Kuizen de gewone jaarhjk- schc collecte, ingesteld bij Z. M. dispositie van 16 November 1320 No. 81, zat worden gehouden Bevelen deze collecte, die strekt tot in standhouding van het fonds tot ondersteu ning van personen, die in hun strijd voor 'hot vaderland verminkt of invaliede zijn geworden, dringend in de liefdadigheid dor ingezetenen aan. J. C. VAN DER LIP, welh. loco-Rurgem. VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden, 31 Juni 1923. DANKDAG SLAG BIJ WATERLOO. Burgemeester en Wethouders van Leiden; Gezien de circulaire van den Slaalsraad Gouverneur van Zuid-IJolland van den 21en Augustus 1831 (Provinciaal blad No. 110), Brengen ter algemeene kennis, dat ter .voldoening aan het Koninklijk Besluit van den len dier maand No. 72, de Dankdag of - Godsdienstige viering der overwinning van .Waterloo, ditmaal op Zondag den 17en dezer maand, zal worden gehouden. J. C. VAN DER LIP, welh. locodiurgem. VAN STRIJEN, -Secretaris. Leiden, 11 Juhi 1923. Federatie van te Leiden en Omstreken gevestigde woningbouwverenigingen. Dit lichaam besloot op haar 1.1. gehouden jaarvergadering o.a. ook excursies te doen 'houden Daar bouwwerken in en buiten de gemeente van aangesloten en ook van niet- aangesloten bouwverenigingen. Hoofdzake lijk tot meerdere onderrichting van de diverse bestuursleden. De eerste excursie gold den bouw van „Tujnstadwijk", de tweede „Ons Belang", ter wijl de derde, naar „De Eendracht", weder op het programma staat. De tweede excursie had Zondag plaats. Te elf uur ontving de voorzitter van de Federa tie, de heer Kooislra, een dertigtal bestuur ders met eén woord van welkom, terwijl Za terdagmiddag te voren al een deel' der be stuurders was ontvangen door den secretaris' der Federatie, den heer Harling. De heeren gingen onder geleide van den voorzitter van Ons Belang", den heer Ger ritsen, de verschillende woningen bezoeken en het bleek al dadelijk, dat hier wederom een 26-tal woningen zijn geslicht, welke kun nen worden gerekend tot de beste onder de arbeiderswoningen. Aan den aannemer, den heer N. Stikvoort, en den heer J.*J. Frank, hoofdopzichter, werd dan ook aan het eind van de excursie door den voorzitter van „Ons Belang" een woord van dank gebracht voor de prettige samenwerking en de energie, waarmede het werk werd aangevat en afge werkt. Al de onderdeden zijn correct afge werkt en voornamelijk het schilderwerk, door de Leidsche Schilders-associatie alhier gele verd, droeg de volle tevredenheid en goed keuring weg. Aan het einde van de excursie, toen alle heeren weder zich verzameld had den, dankte de heer Kooislra voor de ont vangst door „Ons Belang" en de aanwezigen voor de betoonde belangstelling. Hij voegde or aan toe, dat de woningbouwbestuurders liever nog de woningen naar onzen eisch zouden willen bc-uwen, o.a. ééngezinswonin- Gen, doch dat zij onder den druk van den Minister van Arbeid niet anders kunnen. Met den indruk, dat, ondanks deze omstandighe den, nog een behoorlijke woning tol stand jvas gekomen, gingen daarna de bestuurders huiswaarts. Voor den Indischen dienst is bestemd mr- J. Roorda, alhier, als rechterlijk ambte naar. "7 k)e heer F. C. Swart, alhier, tot arls be- orderd, is bestemd tot officier van gezond- Gjd 2de klasse bij de zeemacht. De Minister van Arbeid, Handel en aan heeft met ingang van 16 dezer Nr. E. li. Th. Hoogenstraateö, alhior, cp zijn verzoek, eervol ontslag verleend als lid der commissie van advies voor do arbeidsbemiddeling voor handelsreizigers, en met ingang van denzelfdon .datum benoemd tcti lid der genoemde commissie den heer Li. de Vos, te Utrecht. De pachter van „Zomerzorg" zou Zon dagavond, vrijwel op gewonen lijd, de zomer- tuinconcerlcn openen. De maatregelen daar voor waren reeds geruiraen tijd geleden ge nomen. Wie zou ook denken, dal wij op 10 Juni nog geen zomerschen avond zouden hebbenI De natuur bleef ons evenwel ook" nu weer parten spelen. Gevolg, dat het anders belang stellend publiek voor het .grootste deel weg bleef. Hèl concert werd nu wel gehouden in de zaal, maar daarvoor schijnt men in den zomer niet veel te voelen. En zoo zag het a-capella-koor „Die Hagiie" dat het seizoen zou openen, slechts Óen vijf tigtal personen voor zich. Dat was jammer. Dil aardig "koortje met zijn wakkeren direc teur, dat te leiden niet onbekend is, had beter verdiend. Het programma zag er bijzon der goed verzorgd uit en de uitvoering was boven onze verwachting. Men had blijkbaar goed en met ernst gestudeerd en er zijn bij dit koor zooveel goede krachten, dat een en kele zwakke geen hinder konden doen. Al dadelijk had men het hart der aanwezi gen gestolen met het Zuid-Afrikaanscli liedje „Die Sterretje van Tolius" (Du Toil), gecom poneerd door Wicrls'. Daarop volgden niet minder verdienstelijk „Kavatine" van Bun- gart en „Gebet" van Weber, gevolgd door De neslel's „Liedje van Verlangen", muziek van Alph. Vranken, waarmede het gezelschap veel succes had. Het glanspunt van den avond was echter „Middernacht" uit „Een Lent van Vaerscn" van den .jubileerenden Louis Couperus, getoonzet door den heer Wierls. Daarmede werd hel eerste gedeelte van den avond besloten. Na de pauze volgden nog- „Lentezang" (Fred. J. Roeske), „In der Marien-Kirché" (G. Louve), „Schafers's Sonfagslied" (Kreutz- ner) en „Sneeuw" (Isr. J. Olman), welke nummers ook alle zuiver en met gevoel wer den gezongen. „Die Ilaghe" daarvoor onzen harlelijken dank. Wij durven het gezelschap voorspellen, dat als het bij echt zomerweer weder eens terug mocht komen, oen vollen tuin zal krijgen. Dat verdient het ten volle. Vermist wordt 'sinds Zaterdagmiddag uit het gesticht „Endegeest" de verpleegde A. van As, die heeft weten te ontsnappen in gestie hl skidding en blootshoofds. De politie houdt zich aanbevolen voor informaties. Op de Vijfde Binnenvestgracht heeft een mishandeling plaats gehad over de kwestie van eigendom van een rijwiel. Een -Idpch.t is ingediend, zoodat de politie onder zoek zal doen. In den nacht van Zaterdag op Zondag heeft een ernstige vechtpartij plaats gehad aan den Lage-Rijndijk tusschen een 20-tal jongelui uit Leiden en uit Leiderdorp. Een der vechtersbazen kreeg een gevoeligen klap op zijn oog. De politie maakte aan de klop- perij een einde. Zondagmiddag heeft een aanrijding plaats gehad tusschen een motor met zij span en een rijwiel op den hoek Breestraat- Kort-Rapenburg. Het rijwiel werd bescha digd. De oorzaak schijnt ie zijn verkeerd houden van den motorrijder, die de schade zal vergoeden. Proces-verbaal is opgemaakt legen ze keren R., verdacht van een zedenmisdrijf. Er wordt een lam vermist uit een land aan den Haagweg Het dier behoort aan de R.-IC. Kerk te Voorschoten. De politie doet onderzoek. Naar ons nader wordt medegedeeld, is ;de frauduleus vervoerde 1000 L. jenever in beslag genomen door de belastingambtena ren, die de hulp deP-polilie hadden ingeroe pen bij mogelijk verzet. v Circus Hagenbeek, thans tê Haarlem, komt morgenochtend te 10 u. 10 m. per extra-trein alhier aan. In de Stedelijke Werkinrichting zijn opgenomen in het tijdvak van Zondag 3 tot en met Zaterdag 9 Juni: 174: volwassenen en li kinderen, totaal 188 personen. Voor de Rijkspostspaarbank werd aan hel postkantoor alhier in Mei op spaarbank beekjes ingelegd f 105.605,94 en terugebe- laald f 107.316.66s, derhalve minder ingelegd dan terugbetaald f 1710.725. Het aantal nieuw uitgegeven spaarbankboekjes bedroeg 92. Door lusschenkomsl van het kantoor werd ter directie op staalsschuldboekjes ingeschre ven nominaal nihil, en afgeschreven nomi naal f 5950, derhalve minder in- dan afge schreven f5950. Salarisregeling R. H» B. S. Staatsblad No. 217 bevat de wijziging van het Kon. besluit van 23 Januari 1920, laat stelijk gewijzigd en aangevuld bij dat van 28 April 1923. Daaraan ontleenen wij Met ingang van 1 September 1923 worden in het bezoldigingsbesluit burgerlijke Rijks ambtenaren 1920 de navolgende wijzigingen aangebracht: In bijlage B worden de rubrieken „Rijks hoogere burgerscholen met vijfjarigen cur sus" en „Rijks hoogere burgerscholen met driejarigen cursus", alsmede do „Bepalin gen, geldende voor leer^ran zoowel aan hoo gere burgerscholen met 6 jarige®. als aa? hoogere burgerscholen met driejarigen cur sus" vervangen door liet navolgende: Rijks hoogere burgerscholen met vijfja rigen cursus. 1. Directeuren: Het salaris der directe u-ren bedraagt f5500, na 2,^4, 6 en 8 dienstjaren telkens te verhoogen met f 250. Indien dc school 10 of meer klassen telt, wordt het salaris'met f 500 verhoogd, 2. Het salaris der leeraren, behalve die in lichamelijke oefening, bedraagt f 125 per wckelijksche les (van 50 minuten) na'2, 4, 6 8 en 10 dienstjaren telkens te verhoogen met f 10 en na 12, 14, i6, 18 en 20 dienstjaren telkens te verhoogen met f 5 per lesuur, al- zoo tot een maximum van f 200 per weke- 1 lijksche les (van 50 minuten). Doctoren, gepromoveerd aan een Nedcr- landsche universiteit of hoogeschool, krij gen deswege vier dienstjaren vergolden. Aan een leeraar worden zonder, zijn toe stemming niet meer dan 30 wckelijksche lessen opgedragen. Het salaris der leeraren in lichamelijke oefening bedraagt f 105 per wekelijkscho les (van 50 minuten), na 2, 4, 6 en 8 dienst jaren telkens te verhoogen met 10 en na 10, 12, 14 en 16 dienstjaren telkens te verhoo gen met f 5 pér lesuur, alzoo tot een maxi mum van f 16t> per wckelijksche les (van 50 -minuten). Aan een leeraar worden zonder zijn toe stemming niet meer dan 36 wckelijksche les sen opgedragen. Rijks hoogere burgerscholen met drieja rigen cursus. 1. Directeuren Het salaris der directeuren bedraagt f 4500, na 2, 4, 6 en 8 dienstjaren telkens te verhoogen met f 250. Indien do school 10 of meer klassen telt, wordt liet salaris met f 500 verhoogd. 2. Leeraren: Het salaris der leeraren, be halve die in lichamelijke oefening en schoon schrijven, bedraagt f 105 per wckelijksche les (van 50 minuten), na 2, 4, 6, 8 en 10 dienstjaren telkens te verhoogen met f 8 en na 12, 14, 16, 18 en 20 dienstjaren telkens te verhoogen met f 4 per lesuur, alzoo tot een maximum van f 165 jier wckelijksche les (van 50 minuten). Aan een leeraar worden zonder zijn toe stemming niet meer dan 30 wekelijkscho lessen opgedragen. Het salaris der leeraren in schoonschrij ven bedraagt f 100 per wekelijksche les (van 50 minuten), na 2, 4, 6, 8 en 10 dienstjaren telkens te verhoogen met f 8, en na 12, 14, 16, 18 en 20 dienstjaren telkens te verhoo gen met f 4 per lesuur, alzoo tot een maxi mum van f 165 per wekelijksche les (van 50 minuten). ,7 Het salaris der leeraren in lichamelijke oefening bedraagt f 100 peir wekelijksche les (van 50 minuten), na 2, 4, 6 en 8 dienst jaren telkens te verhoogen met f 10, en na 10, 12, 14 en 16 dienstjaren telkens te ver hoogen met f 5 per lesuur, alzoo tot een maximum van f 160 per wekelijksche les (van 50 minuten). Aan een-leeraar worden zonder zijn toe stemming niet nïêerüsdan 36wekelijksche lessen opgedragen. Bepalingen, geldende voor leeraren zoo wel aan hoogere burgerscholen met vijfja rigen als aan hoogere burgerscholen met driejarigen cursus Op het salaris van hen, die in geen de»r door hem onderwezen vakken volledige be voegdheid bezitten voor de school, waaraan zij werkzaam zijn, wordt vijftien ten hon derd gekort. Aan leeraren in andere vakken dan de lichamelijke opvoeding aan hoogere burger scholen met 5-jarigen cursus, die hun hoofd betrekking bij het wettelijk geregeld on derwijs hebben en wier getal lessen zoo klein is, dat hun totaal salaris bij het wet telijk geregeld onderwijs zou blijven bene den f 3000, indien zij geen dienstjaren heb ben en beneden f 3000, indien zij 20 of meer dienstjaren hebbeh, kan, behoudens het h. o. nader bepaade, gedur. een schooljaar per lesuur f 50 worden toegekend dan hun volgens het normale tarief zou toekomen, mei dien verstande, dat het totaal bedrag der; bezoldiging bij 2, 4, 6, 8, 10, 12, .14, 16, 18 cn 20 dienstjaren niet stijgt boven onder scheidenlijk f 3120, f 3240, f 3360, 3480, f 3600 f 3660, f 3720, f 3780, f 3840 en f 3900. Voor de leeraren in andere vakken dan die in lichamelijke opvoeding aan de hoo gere burgerscholen met driejarigen cursus gelden als grenzen ten deze f 2850 en f 3700, terwijl het totaal bedrag der bezoldiging bij 2, 4, 6, 8, 10, 12, 14, 16, 18 en 20 dienstjaren niet stijgt boven onderscheidenlijk f 2935, f 3020, f 3105, f 3190, f 3275, f 3360, f 3445, f 3530, f 3615 en f 3700. Voor de leeraren in de lichamelijke op voeding aan de hoogere burgerscholen met vijfjarigen cursus gelden als grenzen ten deze f 3000 en f 3720, terwijl de bezoldiging bij 2, 4, 6, 8, 10, 12 en 16 dienstjaren niet mag stijgen boven onderscheidenlijk f 3120, f 3240, f 3360, f 3480, f3540, f3600, f 3G60 en f 3720. Voor de leeraren in de lichamelijke op voeding aan de hoogere burgerscholen met driejarigen cursus gelden als grenzen ten deze f 2850 en f 3530, terwijl dc bezoldiging bij 2, 4, 6, 8, 10, 12, 14 en 16 dienstjaren niet mag stijgen boven onderscheidenlijk f 2935, f3020, f3105, f3190, f 3275, f 3360, f 3445 en f 3530. Indien uit een mcdedeeling van een der inspecteurs van het M. O., den inspecteur van de Gymnasia, een der inspecteurs van 't middelbaar nijverheids onderwijs of een der hoofdinspecteurs van het lager onder wijs blijkt, dat de belanghebbende gewei gerd heeft in het afgeloopen schooljaar een voor hem geschikte nevenbetrekking te aan vaarden, hoewel zijn totaal getal lessen daardoor niet boven 30 zou zijn gekomen, wordt de hierboven bedoelde vermeerde ring van het bedrag pe lesuur, te rekenen van het begin van het schooljaar niet meer toegepast. Voor leeraren telt als diensttijd ten volle m^*te de tijd als leeraar doorgebracht aan hoogerö burgerscholen middelbare scholen voor meisjes, gymnasia, lycea, middelbare of hoogere handelsscholen, zeevaartscholen, middelbare nijverheids- en landbouwscho len, kweekscholen, voor onderwijzers en on derwijzeressen, do Koninklijke militair© academie, het Koninklijk instituut voor do marine, de voormalige Marine-machinisten- school de adspirantenschool der marine te Dordrecht, de cadettenschool en den hoofd cursus te Kamjien en de dagcursussen bij het wapen der infanterie, voor zoover zij 't onderwijs hebben gegeven in vakken, ge noemd in de M. O.-wet, zoomede als on derwijzer op jaarwedde aan rijksnormaal lessen. Diensttijd, als lector of als assistent aan een universiteit of hoogeschool telt mede. indien, en voor zoover zulks, gelet op het karakter der bewezen diensten, naar do meening van onzen minister van onderwijs, kunsten en wetenschappen, billijk is. Diensttijd aan lagere scholen en aan dag scholen voor lager nijverheids-, handels- en landbouwonderwijs telt voor de helft mede, met dien verslandë, dat deswege niet meer dan 6 dienstjaren (hoogere burgerschool) worden vergolden. Diensttijd, bewezen aan avondscholen, komt in geen geval in aan merking. Voor do leeraren, die op 31 Augustus 1923 in dieilsfc zijn, blijft, voor zooveel: zij volgens de oude regeling - meer zouden ontvangen, dan volgens do nieuwe regeling, de oudo regeling van kracht doch met dien verstande, dat voor zoover daar door zou worden uitgegaan boven hetgeen door hen op 31 Augustus 1923 werd geno ten als maximum voor het salaris geldt het geen "hun volgens de oude regeling voor 23 lesuren in óón betrekking zal toekomen, ter wijl een vermeerdering van lesuren na 31 Augustus 1923 buiten beschouwing wordt gelaten. Ten einde zooveel mogelijk tot bezuini ging te komen, wordt het getal lessen van directeuren en leeraren, die een hoogere wedde ontvangen dan hun volgens deze re geling toekomt, verhoogd, zoodra dit mo gelijk is zonder de door anderen verkregen rechten aan te tasten. Aan de op 31 Augustus 1923 vast aange stelde leeraren en aan de op dien datum tijdelijk aangestelde wettelijk bevoegde leeraren aan wie, bij hun tijdelijke aanstel ling, het "vooruitzicht was geopend, dat zij bij gebleken geschiktheid een vaste aanstel ling zouden ontvangen, kunnen ter oorzake van de invoering dezer salarisregeling geen lessen worden ontnomen, dan voor zoo ver deze boven 26 uitgaan Een onlangs in Den Haag opgerichte Vereeniging stelt zich ten doel in Septem ber a.Qi zoo mogelijk in dc Göthische zaial, tdr gelegenheid Vah het 25-jarig Regée- ringsjubilcum van Koningin, een teiï- "tQOnstelling te houden, betrekking lïéb- bénde op de geschiedenis van het Huis van Oranje en van ons Vaderland. Tevens is het doel van deze Vereeniging to trach ten, een historisch museum te stichten en op deze wijze opvoedend werk te verrich ten. De tentoonstelling is tevens bedoeld als huldiging van dc Koningin, in wie gezien wordt liet symbool van orde en recht. De bedoeling is, dat de tentoonstelling zal be staan uit drie afdeelingei.: 1. De opstand en strijd tegen «Spanje; 2. de republiek na 16-483. het Koninkrijk. In elk «"ar af- deelingen zal er zooveel mogelijk naar worden gestreefd, een beeld te geven van de ontwikkeling van de verhouding_ van het Oranjehuis tot het Nederlandsclie volk. De personen en gebeurtenissen zullen in de eerste plaats worden afgebeeld door schil derijen en historieprenten. Daarnaast zul- lón, ter illustratie van bijzondere feit,cn eh 'gebeurtenissen van belang, handschrif- tèn en oude drukken worden tentoonge steld. Ken voldoend waarborgfonds met het oog op verzekering, bewaking, enz. is bij een, docii'voor hen, die nog van luin be langstelling wensch'cn to dóen blijken, blijft de gelegenheid tot hét zenden van bijdragen opengesteld. De Vereeniging heeft rechtspersoonlijk heid aangevraagd. Ter Raadsvergadering in Den Haag van 26 Maart j.l. werd aangenomen het voorstel van B. en W., o.m. strekkende tot het toekennen ter vervanging van pen tegemoetkoming voor kleeding van een extra-uitkeering van één week steun aan de werkloozen, die gedurende drie maapden steun ontvangen van den Gemeentelijken Dienst, voor Maatschappelijk Hulpbetoon door bemiddeling van hup vakvereeniging- Uit de, ingevolge dit Raadsbesluit door B. en W. gevoerde briofwisseling, waarvan den Raad een afschrift is overgelegd, blijkt dat de genomen beslissing thans door de Kroon geschorst is tot 1 Augustus 1923 en dat de Minister van Binnenlandsclio Za ken en Landbouw voornemens is to bevor deren, dat het besluit worde vernietigd, wegens strijd met het algemeen belang, tenzij de Raad alsnog bereid mocht zijn het besluit in te (V&kken. Aangaande een nieuwe beslissing van den Raad is bericht verzocht vóór 15 dezer. B. en W. zijn van oordeel, dat er geen aanleiding is om den Raad voor te stellen, een besluit, dat na ampele overweging is genomen, in te trekken, op grond, dat an ders vernietiging volgt. Uit Parijs is prof. Treub, voorzitter van den Ned.-Indischen Ondernemingsraad, 'Zaterdagavond van zrai Indische r>is in ons land teruggekeerd. Hij werd aan het Hol- landsche Spoorstation in Dsn Haag verwei- BINNENLAND. Huldiging van Lonis Conperns bij zijn zestigsten verjaardag. J De provinciale begrooting van Znid-HoI. land voor 1924. A Salarisregeling R. H. B. 9, Door Kaar overwinning op „Willem H" beeft „R. C. H." hel voetbal kampioenschap van Nederland behaald. J •v "cr A BUITENLAND. t-> Frankrijk vraagt Engeland als veorwaardd voor een gemeenschappelijk antwoord aan- sluiting bij den eisch tot opgeving van het lijdelijk verzet door Dnitschland. j In Bulgarije is het ministerie Stamboe- linski door een conp d'état ton val gebracht, Denemarken ratificeert de handelsover. eenkomst mef sovjet-Rusland. De Vesnvins weer in werking. Profest-nola-wisseting tusschen China en Japan. j komd door enkele vrienden on bekenden; C'.w. den hoor Putman Cramer, secretaris van den Ondernemingsraad. Te Amsterdam heeft in liet laborato rium voor de gezondheidsleer Zaterdag prof. dr. R. II. Sal let, die wegens het bereiken van den 70-jarigen leeftijd zijn hoogleeraars- ambl heeft moeten neerleggen, zijn openbaar afscheidscollege gegeven. Dc ruime college zaal bleek niet ruim genoeg om plaats te ge« ven aan al degenen, die door hun tegen woordigheid van hun groote sympathie voor den scheidenden hoogleeraar wilden doeD blijken. Prof. Saltel behandelde in zijn afscheids college in algemeene trekken het verschil tusschen de opvattingen omtrent hygiëne zooals die vroeger waren en zooals de ont wikkeling van de wetenschap der latere tij den ze heeft gewijzigd. Aan het slot van het college zeide de prof. dat de belangstelling voor zijn vak bij de sltideerende jongelui over het algemeen wel niet bovenmatig is, maar dat toch de belangd stelling, die hij bij hen voor zijn wetenschap, had ondervonden, en het prettige dagelijk- 8che contact met heri, bij hem een zeer aan gename herinnering zou nalaten. Burgemeester De Vlugt sprak daarna eerst als president-curator der universiteit. Ver-i volgens spraken prof. P. Zeeman en prof. dr. P. Ruitinga. Dr. Hubrecht voerde het woord als voor* zitter van den raad van beheer van het Ko-« loniaal Instituut Daarna hebben hel woord gevoerd dr. C.. S. Stokvis namens Saltet's vroegere assis-i tenten de heer L.VK. Wolff namen9 de le-» genwoordige assistenten. Naméns de assistenten overhandigde def heer Wolff aan prof. Saltet een verzameling photo's, betrekking hebbende op het labora-i torium, in een fraai bewerkt eikenhouten kistje, vervaardigd door den amanuensis. De heer O. N. Dijkstra huldigde Saltet als een docent, wiens colleges steeds helder en intéressant waren, maar door zijn geestig-» heid levens aangenaam. Daarna hebben nog het woord gevoerd dr. E., G, Holhuizen, voorzitter van de Ned, Mijv tot bevordering van de Geneeskunde,- en prof. Lacqueur namens het pharmacolo* gisch laboratorium, dat zoolang met-het, la- bofatoriunï van Saltet onder één dak wel zeer gebrekkig, maar ook zeer gezellig ge-, huisvest is geweest. Met een enkel hartelijk woord heeft prof., Saltet .voor de vele blijken van vriendschap en waardeering bedankt. Het bestuur van de Sint-Radboudi Stichting heeft bepaald, dat het college van curatoren der R. K. Universiteit te Nij megen zal bestaan uit vijf leden en daar toe benoemd: mi*. H. J. J. van den Biesdn> to Breda; dr. W. A. Boekelman, geneesr heer-directeur van heb Sint-Antonius-iGast^ huis, te Utrecht; mr. W. M. van Lanschot; lid van de Eerste Kamer, te Vugtyt; mr. dr. II. J. A. M. Lübbars, kantonrechter, te Nijmegen, en "F. M. A. yan Seha?c.k! Mathon, burgemeester te Nijmegen. Onder leiding van den heer D. G.; Dees, van Terneuzen, heeft te Utrecht vergaderd'het Platteland, een organisatie, die ontstaan is uit den Centralen Bond voor Ongevallen- en Ziekteverzekering, enz. en den Chr. Boeren- en Tufndersbond, dio nu te zamen één bedrijfsvereniging in het leven hebben geroepen. Als bestuursleden werden gekozen de heeren G. G. van Wa- veren, te Hillegom J. Middelveld, te Rui- nerwöldTeG. Vcrwey, te Nieuw-Vennep D. van Egmond, te Oegstgcest; J. B. Koop man, te Andijk D. J. Dees tc Terneuzen, er. A. van Nes, te Rijsoord. Als plaatsver vangende bestuurders werden gekozen do heeren A. Bergman, tc SassenheimE. Habers, te Gramsbergen; A. A. Bouman* te PiershilH. van Woudenberg, to. Slo- terdijk; C. Kooy, te Andijk; L. de Jongh,; te Goes, en A. Wisse, te Philipsland. In dei

Leidsch Dagblad | 1923 | | pagina 1