Vrijdag 8 Juni 1923. Officioele Kennisgeving OE EERSTE DAAD VAN OEN NIEUWEN GEMEENTERAAD. Het veraamste nieuws van heden. BINNENLAND. j£Rf'JS DER ADVERTÉNTIEN: Cis. "per regel Bij regelab'wmement belangrijk" tijgeren prijs. I» £lcioe advortentiêo, uitsluitend bu voormLbe- (tlie?. .Woensdags en Zalordags 50 Gta., bij een r-xfraum aantal woorden van 30. i Incaöö volgens posfrecht. Voor eventuoelo op- ng van. brieven 10 Gts. porto te betalen. ip.:v,.,-miimmer 6 Ct3. Bureau Noordeindsplein. Telefoonnummers voor Direclie en Administratie 175, Redactie 1507, Postcheque- en Girodienst No. 57055. Postbus No. 54, PRIJS DfZER COURANT: Voor tellen p. 8 mn'd. 2.35, p. week -- 018 Buiten telden, waar agenten gevestigd zijn, per week" -q iq Franco por post 'f 2.35 rfj portokosten. li" Nummer 10402, git nummer bestaat uii DRIE Biaden EERSTE BLAD. gemeentelijke vischvereoop. Aan den gemeentelijken vischwinkel, fchmarkt 18 (telef. 1225) is ZATERDAG gtkrijgbaar SCIiELVISCH a f 0.19—f 0.30, «HOL a f 0.19—f 0.30, KABELJAUW a [O.JO en TARBOT a f O.GO per pond. J. C. VAN DER LIP. weth. loco-Burgem. Leiden, 8 Juni 1923 De nieuwe Gemeenteraad, die in Septem ber zal bescllikken over Leiden's wel en wee, gekozen. Na installatie zal zijn eerste laak het kiezen van een viertal wethouders. Ine ol vier, naar genoegen van den Raad, •gt de Gemeentewet, voor een plaats als de nize, hetgeen derhalve in de praclijk betee- 6iit.: bestendiging van het aantal vier, zoo- het ook nu is. Wat ook alleszins is goed keuren, gezien, hoe de werkzaamheden an het college van B.-cn W. nog steeds zich itbreiden en bovendien groeien in beteeke- s. Reeds direri valt de Raad door deze keuze groote moeilijkheden. En wel door ver killende omstandigheden. Zooals niet alle jout is timmerhout, is ook niet ieder raads- d welhouder-fahig, hetzij omstandigheden dan beletten de functie te aanvaarden ils positie, jaren of iets dergelijks, hetzij daarin ligt op zich zelf niets kleineerends maatschappelijke ontwikkeling en vor- oing als beletsels optreden. Wanneer men u de lijst der 33 „uitverkorenen" eens aan- Whtig napluist, dan komt men tot de droeve 'nciusie, dat er maar heel weinig, wat men au kunnen noemen, wethouderabili onder «huilen. Men kan het betreuren, dat van de lublieke zaak meer en meer zich terugtrek en, degenen, die als leider in de eerste plaats wuden zijn aangewezen,- het is nu eenmaal liet anders, helaas. De redenen doen hier siet tor zake Daarnevens spreekt dan tot overmaat van tunp nog een beslissend woordje de politiek lenen de politieke samenstelling zou voor «hand liggen hel volgende: De nieuwe Raad zal beslaan uit 8 S.D.A.P.. R. K., G Chr.-Hist., 4 Anti-Rev., 3 Vrijs tad, 2 Democraten, 2 Vrijz.-Dem., 1 Com- Quuist. Dus om in oflde, maar nog slechts oor gering deel juiste beoordeeling te spre- eu 17 rechts, 16 links. Of: 9 rooden, 17 chtschen, 7 middenslof, al wat juister ge legd. Het absoluut juiste is moeilijk aan te ge- daar er feitelijk nog diverse nuancee Dgen zijn, maar laten wij ons. houden aan e gegeven verdeeling, al is die dan niet ge sel overeenkomstig de volledige „waarheid" polilicis. Het meest logisch zou zijn, waar het cot- ige van B. en W. zal beslaan uit 5 perso on en gelet op de politieke overtuiging van ai burgemeester, ook al is onze raadsvoor- iller allerminst een politiek man": een wet- ouderszetel voor de rooden, twee voor echts, een voor de middenstof. Edoch, wat het meest logisch is, gebeurt aar zelden eii dus gaat deze „toewijzing" i direct niet op. Van roode zijde zal Ben, naar wij vernemen, het oude stand out getrouw blijven en nog geen wethou- öszetel aanvaarden. De redenen zijn door k van Eek te vaak ontvouwd, om die nog tos te herhalen. (De communist telt natuur- |k niet mee). Ook de verdere verschuiving aar links zou daarin geen wijziging heb- 'n gebracht. Deze wethouderszetel valt tormee als van zelf nog aan rechts toe. tos krijgt men: drie rechts, een middenslof. Drie rechts beteekent als van zelf, zoo sn bijzondere omstandigheden weer mee- prekeneen van iedere partij, waaruit de ililie bestaat, dus: een R.-K., een Chr.- een Anti-Rev. Laten de partijen, die we hier hebben ge-, 'lètst als degenen, die vrijwel zeker voor wethouder hebben te zorgen, nu eens al best doen, „to make the best of it". Er ongetwijfeld alle redenen voor om op het sen te brengen uit den nieuwen Raad vier inen van het goede wethouders-hout, op de betcekenis van het ambt. En laat daarbij tevens niet uit het oog verlie- dat een van de vier wethouders zal moe optreden als loco-burgemeester, wat te- is insluit, fungeeren als leider der raads- 'gaderingen! Noemen van namen hebben we met op- |Uchterwege gelaten, daar dit o. i. slechts oebelend zou werken. Ai is ook ons be- „gedoodverfde" samenstelling. Ge- 'ten, als zouden na het inzenden der ge weven etc. nog gekozenen bedanken, we voorbij als ietwat vreemd, het belang onzer gemeente zij echter zorg aan dit vraagstuk gegeven I ■Haven-, Lig- en Bruggelden te Leiden. Kamer van Koophandel en Fabrieken Rijnland, heeft aan den Raad dezer ?enle een uitvoerig adres verzonden, aanleiding van de voorstellen, inge- Ijjwi door het College van B. en W. tot wij- der verordening op de haven-, lig- p truggelden, waarbij zij zich veroorlooft Wütal opmerkingen te maken, verge lijkingen te trekken met andere gemeenten, waaruit blijken moet, dat in Leiden de be doelde heffingen uitermate hoog zijn. Het adres heeft daardoor een groote uitvoerig heid gekregen -en is uitgedijd tot een soort brochure. Vooraf brengt het echter B. en W. dank voor de indiening van het voorstel om yoor schepen, welke ter reparatie in het haven gebied van Leiden moeten vertoeven, geen haven- en liggeld le heffen. Daarna vestigt zij er de aandacht op dat men er in dc laatste decenniën steeds naar gestreefd heeft om de verschillende tolgel den af te schaffen en dat ook de gemeente Leiden in die richting werkzaam is geweest. In tegenspraak hiermede is echter het feit dat de heffingen voor de scheepvaart vele malen verhoogd zijn, terwijl toch moeilijk kan gezegd worden, dat de onderhouds kosten dit soort heffingen voor het weg- en brugverkeer niet en voor de scheepvaart vvèl noodzakelijk maken. Terwijl echter voor het normaal verkeer van voetgangers en rij tuigen niets of betrekkelijk weinig gevor derd wordt, wordt de binnenscheepvaart met zware heffingen belast. Nu is de Kamer van Koophandel er zeer wel van overtuigd, dat een plotselinge terug gang lot den toestand van vóór 191-1 niet mogelijk is, en dal onder de huidige omstan digheden een dergelijk offer van de Ge meente niet gevraagd mag worden, maar wel stelt de Kamer er prijs op te verklaren, dat er althans naar gestreefd dient te wor den, dat de binnenscheepvaart een gelijke behandeling ondervindt als hel verkeer op den vasten wal. Ook mag hierbij niet vergelen worden, dat het nog een betwist punt is, of de on kosten voor het openen der bruggen, die groolcndeels toQh terwille van het verkeer op den vasten wal gebouwd zijn, en een hindernis vprmen voor het verkeer te water verhaald mogen worden op de scheepvaart. Na te hebben aangetoond- dat Leiden in zake deze heffingen mede aan de spits slaat en dat bijv. ondanks het verschil in ffhvcn- gebied Leiden tweemaal zoo duur is als Am sterdam wal op de vaart door Leiden een nadeeligen invloed uitoefent, geeft de Kamer al vast in overweging het door den heer Wil brink ingediende amendement aan le nemen. Hel adres eindigt aldus: Wil Leiden het centrum blijven Van Rijn land ,ook op industrieel gebied, dan zal een der middelen moeten zijn, een billijke hef fing der haven-, lig- en bruggelden, daar te vreezen staat, dat andere gemeenten in de Rijnstreek, vooral als eenmaal het groote kanaal AmsterdamGoudaRotterdam vol tooid zal zijn en betere spoorverbindingen verkregen zullen zijn, in gunstiger conditie zullen komen. Deze tarieven-politiek is echter ook een kwestie van groot algemeen belang. Men zal n.m. de werkloosheid steeds het best kun nen bestrijden door de werkgelegenheid zoo veel mogelijk le vergrooten. Ernstige vcrkeersbelemmeringen, zooals bovengenoemde heffingen blijken te zijn, brengen wel misschien den eersten tijd meer geld binnen, maar op den duur zal dat auto matisch minder worden en zal men straks genoodzaakt zijn, het tienvoudige van wat dc heffingen den eersten tijd feitelijk te veel opbrachten, uit te geven ter ondersteuning aan werkloozen. Waar reeds voor den oorlog le Leiden een tekort was aan industrieën zoodat tal van inwoners gedwongen werden elders werk le zoeken, wat tot natuurlijk gevolg had, dat de loonen lager waren, dan in overeenkomstige plaatsen in de omgeving, kan alleen door een breede, vooruitziende politiek dit euvel be streden worden. Schakelt men echter Leiden hoe langer hoe meer uit het goederenvervoer uit, dan zal de werkloosheid een blijvenden nadeeli gen invloed uiloefenen, zoowel voor de ge meente Leiden in liet algemeen als voor de arbeiders in het bijzonder. Waar moeilijk een bedrijf in Nederland valt aan te wijzen dat op een dusdanige wijze allerwege wordt belast, zoo verzoekt de Ka mer van Koophandel en Fabrieken voor Rijn land te Leiden den Raad met den moesten aandrang de voorgestelde wijzigingen in de betreffende verordeningen aan le brengen, Veel animo voor den 3-October-optocht. Gisteravond had het bestuur der 8-Oclo- ber-vereeniging in de groote Nutszaal de stedelijke vereenigingen en particulieren, dio er voor mochten gevoelen deel te nemen aan den ter gelegenheid van de herdenking van Leidens Ontzet le houden optocht bijeenge roepen om zich in de eerste plaats daarvoor op te geven, om daarna met het bestuur na der overleg le plegen. De opkomst was zeer bevredigend, te meer, wanneer men in aan merking neemt, dat van de meeste vereeni gingen slechts een of twee bestuursleden vertegenwoordigd waren. Na een verwelkoming en een toelichtende inleiding door den eersten voorzitter, den heer W. van der Laan, gaf de voorzitter der Optocht-Commissie de heer B. de Koning een overzicht van den zeer belang wekken- den optocht, welke het bestuur denkt te hou den en die, zooals altijd, een schitterend on derdeel belooft te worden van de feesivie ring, waarvan een bijzondere bekoring zal uitgaan, omdat het dit jaar een lustrumjaar voor de Vereeniging is. Na een uiteenzetting van den optocht in het algemeen en een korte historische toelichting, noemde hij de voornaamste figuren van de zes afzonder lijke groepen, waaruit bleek dat de stoet zal bestaan uit ongeveer 300 personen, onge acht de vele zegewagens, karossen, enz. Met applaus werd de mededeeling ontvan-. gen, dat de financieelen toestand der Ver eeniging het dit jaar toelaat, dat in afwij king van vorige jaren de deelname aan den optocht geen geldelijke verplichtingen op legt voor de deelnemers. Alle kosten worden uit de vereenigingskas beslrprlon Hierna gaf de voorzitter gelegenheid om opmerkingen te maken, vragen le doen of aanwijzingen te. geven, waarvan door de hecren Bredewold, Cebol, Baptist en ande ren werd gebruik gemaakt. Verscliillende wenken werden gegeven en op enkele leem-' ten, in dc vorige optocht waargenomen, ge wezen, waarvan hel bestuur goede nota nam Definitief of voorwaardelijk (sommige be sturen wilden eerst nog him-leden raadple gen) gaven zich op de volgende vereenigin gen Dames-Gymnasliekver. „Brunhilde", de Ciir. Jongelingsvcijcen. „Dient den Heer", de Indologenvereeniging, do Chr. Gymn.- ve'reenigirig „Jahn", *de Tooncelvcreeniging .„Vondel", de Vereeniging „Nut en Ver maak", de Gymnastiek-vereeniging „D. O. S." en oen groep leden van de Leidsche Manége, benevens een aantal heeren en da mes, niet aangesloten bij vereenigingen, die zich bij het bestuur lieten inschrijven. Wan neer er nog liefhebbers zijn zal het voor hun zaak wezen, zich zoo spoedig mogetijk bij het bestuur op le geven. Want ook hier zal de-oude regel „Wie eerst komt, wie eerst maalt" worden toegepast. Wij kunnen echter nu reeds mededeelen, dat hot bestuur over de voorloopige deel neming zeer tevreden is en dat het welsla gen van den oppclil voor zoover dit van de deelneming afhangt, reeds i9 gewaarborgd. De deelnemers zullen nu verder m&l de Optocht-Commissie overleg kunnen plegen ten opzichte van de v^rdeeling der rollen. Kerkconcert. In dc Pieterskerk. werd gisteravond een concert gegeven ten bate van het herstel lingsoord „De Leidsche Buitenschool". Over de opkomst viel, al bleven er nog lal van beschikbare plaatsen onbezet, geenszins te klagen. Ongetwijfeld was dat te danken aan het goede doel, waarvoor deze uitvoe ring plaats had, en aan de bekendheid al hier van drie der concerlgevcrs, van wie reeds meermalen in ons Blad met lof is gesproken. Dc minst bekende hier ter stede, de heer Jacob Bijster, vah Haarlem, die het kerk orgel bespeelde, was, ingevolge het uitge breide programma, het eerst aan de beurl, en dat eerste nummer, waarvan de uitvoe ring gelukkig niet werd gestoord door le- laat-komers, die eerst er na hun plaatsen bereikten, was een best begin Dn legde een goed getuigenis af van het kunnen van de zen organist, die als tweede nummer na J. S. Bachs „Passacaglia c-moll" deed weer klinken door de gewelven van hel bedehuis „Choral 3 a-mol 1", van César Franck. En niet enkel in deze nummers, maar ook bij de begeleiding van andere, deed hij zich als kunstenaar kennen. Het eerste klaviernummer werd gevolgd door Marcello's „Sonate in g-raoll" voor cello door den heer K. de Rook, die vooral in dit nummer, maar ook in „Aria" van Max Reger en „Andante" van LI. Eccles, zijn ouden roem handhaafde. Heerlijk klonken dc zuivere en weeke tonen door het gebouw.- Was de orgelbegeleiding in het allereerst niet geheel in overeenstemming met de cello, weldra en later was zij voortreffelijk. Ook de fluitist, de heer J. H. Feitkamp, heeft doen genieten van zijn talenten door de onberispelijke uitvoering van Handels „Sonale c-dur" en Mozarts „Andante c-dur" en tevens bij zijn begeleiding der zangstuk ken, mei het orgel. Mevrouw Annie de RookVan Leeuwen trad op als zangeres. Van af het kerkorgel, van waar ook de cello- en fluittonen lot ons kwamen, zong zij vier liederen, alle begc: leid door het orgel, een tweetal het tweede en het laatste ook door de fluit, te welen Aria uit „Slabat Mater" van Pcrgolese, uit „Was Gott tut das ist wohlgelan" van Bach, uit „Ein feste Burg" van Bach en uit „Ich bin vergnügl in meinem Leiden" van Bach. Met de keuze dezer nummers had de so praan-zangeres, die velen vroeger reeds met genoegen zullen gehoord hebben, het zich voorzeker niet gemakkelijk gemaakt. Haar stem klonk ditmaal niet zoo helder en om vangrijk als anders wel het geval was. Ver koudheid misschien? Hetgeen evenwel niet zeggen wil, dat zij slechts weinig te genie ten gaf. De hoorders zullen zich inderdaad hun aanwezigheid niet hebben beklaagd. Jammer, ai duurde het concert wat lang dat eenigen hunner zoo'n haast sche nen te hebben dat zij langen of korten tijd vóór het einde er van de kerk verlieten. Woensdag 4 Juli a.s., 's namiddags le twee uur, zal prof. dr. E. Gorter, benoemd lot hoogleeraar in de faculteit der geneeskunde, afdeeling kindergeneeskunde, aan de Rijks universiteit alhier, zijn ambt aanvaarden met het uitspreken van een rede in het groot-auditorium der Academie. Uit Londen wordt gemeld, dat -daar den 6den dezer 's avonde_ een aantal voor aanstaande geleerden aanwezig was aan een feestmaal van de Anglo-Batavian So ciety, onder voorzitterschap van den oud gezant Townley. 3)3 voorzitter stelde een dronk in op den voornaamsten gast, pr f. Lorentz en zeide, dat alles moest aangemoedigd worden wat kon leiden tot samenwerking der naties. Lorentz is een eminent geleerde, die een inspiratie was geweest voor de jongeling schap van verscheiden landen. Prof. Lo rentz antwoordende, zeide, dat er altijd vriendschappelijke samenwerking geweest is tusschen Engeland en Nederland op het gebied van pKysiea, mathematica en as-* tronomic. Thans hebben de beide landen elkaar veel aan te bieden, in het domein der wetenschap. Lord Haldana zeide hier op, dat Lorentz een der grootste wiskun digen van de wereld is. Zijn zin voor het yasthouden aan de feiten, zijn afkeer voor "speculatie maakten hem tot een der groot ste mannén der wetensohapj van dezeh tijd. Spreker legde den nadruk op het interna- tionalo karakter van de wetenschap. Hij zag den tijd tegemoet, waarin do uitwer kingen van den oorlog zouden zijn ver zacht en waarin de wetenschap bevrijd zou zijn van het provincialisme, hetwelk ze telkens ontmoet De heer T. F Vlieland Jr. heeft wegens drukke werkzaamheden moeten bedauken als secretaris der afd. Leiden van de Ned. Rcisvereeniging. In zijn plaats is als zoo danig benoemd dc lieer Joh. A. Mooy Gzn. Naar aanleiding van de reeds op het oog onwaarschijnlijks berichten, dat de Haagsche Tramwegmaatschappij eerst daags zou beginnen met het leggen van de rails in de Haarlemm or straat voor den traanaanleg, onwaarschijnlijk omdat men toch eerst deze tramlijn nog van Wasse- naar-Haagsclie Schouw, 7,a\ moeten door trekken, hebben wij ons tot heb Bureau van Gemeentewerken, gewend, waar men ons, zooals wij reeds vermoeden, meedeel de, dat hiervan ook daar niets bekend is. Dit zou ook moeilijk het geval kunnen zijn, want vóór dat tot het leggen der rails kan worden overgegaan, moet het gemeen tebestuur de voorwaarden vaststellen en daartoe is nog niet eens een verzoek van de maatschappij ingekomen. Men verzoekt ons te waarschuwen legen collectanten, die met blaadjes en ge schriften langs de huizen venten, zooge naamd voor het Zendingshuis te Oegstgcest. Er wordt voor het Zendingshuis niet gecol lecteerd. Het tegeltableau Woensdag aan do Ambachtsschool door do oud-leerlingen aangeboden, vervaardigd in do Kon. Delft- sche aardewerkfabriek ,,de Porceleyne Fles", te Delft, zal a.s. Zaterdag en Zon dag bij haar vertegenwoordiger voor Lei den, de firma d'Hcrsigny, worden geëta leerd. Er is proces-verbaal opgemaakt legen W. v. S., alhier, wegens mishandeling van S. Eveneens tegen zekeren V., die de deur ingetrapt heeft van het L. F. C.-voelbalclub- huisje aan den ITaagweg. De vijftienjarige J. D., die gisteren op den Haarlemmerweg reed met een hengel stok op de fiets, werd, toen deze stok met de fiets in aanraking kwam, tegen den grond gesmakt. Hij bleef versuft liggen, doch de Eerste-Hulpdienst achtte den toestand van den knaap niet erntsig, zoodat hij naar huis is vervoerd. In den afgeloopen nacht is een bezoek gebracht in een van de openbare scholen alhier door braak. Er is echter niets ge stolen. Door den veldwachter van Woubrugge is aangifte gedaan, dat twee rijwielen zijn gestolen le ïloogmade len huize van de wed. IC. uit een stal door middel van open- sluiting. Door de politie is, in medewerking met een Rijksbelaslingambtenaar, alhier aange houden en in beslag genomen een auto, die frauduleus duizend Liter jenever vervoerde. Er waren twee Hagenaars bij de auto, die, na verhoor, eerst weer op vrije voelen zijn gesteld. Hedenmorgen omstreeks halfnegen i9 de autobus LeidenWarmondLisse, nabij don Warmonderdam in botsing gekomen met de stoomtram, komende uit de richting Sassenheira. De auto welke omkantelde, werd zwaar beschadigd, terwijl enkele per sonen licht gewond werden. De hèer Joh. Bouman, die in hel per ceel Lage-Rijndijk no. 1 sinds geruimen lijd een sigarenzaak drijft, vond gelegenheid het belendend pand te koppen, dat door hem werd ingericht tot een uitspanning mot ver lof, aan welk een gelegenheid op dit druk verkeerspunt, waar de pleizier- en diensl- booten afvaren en aankomen en een steeds aangroeiend getal autobussen stationeert, de behoefte dagelijks sterker wordt gevoeld. Het nieuwe gedeelte beslaat een oppervlakte van ruim 40 vierkante Meter en is zeer royaal ingericht. Geheel met massief eikenhout be timmerd, waarin ook het keurig buffet is uitgevoerd, maakt de lokaliteit een uilne- menden indruk. De verbouwing werd zeer ten genoege van den eigenaar uitgevoerd door den aannemer J. van Iterson in samenwer king met don heer P. Hansen. Het behan- gerswerk was opgedragen aan J. de Ridder, voor het schilderwerk zorgde de heer E. de Jongh, terwijl de eleclrische installatie aan gebracht is door de firma D. Teslce. De inrichting van den heer A. H. Starrenburg, Haarlemmerstraat 52a, die zich zeer bescheidenlijk aandient als Melksalon, doch voor menig café-restaurant niet onder doet, is in Leiden en bij de buitenmenschen wel bekend. En zooals het met zaken van dien aard veelal gaat, als de clictèlc toe neemt, ontstaat de behoefte naar uitbreiding. Zoo was het geval hier ook. Er ontbraken tot nog toe ook nog eenige naar den eisch des tijds ingerichte toiletten. En dit ging niet langer. Gelukkig had de eigenaar achter zijn zaak nog een groote serre met tuin. De aannemers Th. G. Barthcn, A. G. Boekwijt en den slu- cadoor Joh. de Best werden geraadpleegd, en wisten raad. In korten lijd was de ouder- wetsche tuinkamer één met de vcrlofslokali- teit, en nu ziet het oude en het nieuwe ge deelte er uit als een groote nieuwe zaak met een oppervlakte van circa 100 vierk. Meter. Daardoor is met het buffel plaats voor een mooi Orchestrion, twee biljarts, waarvan een spiksplinternieuw eerste klas stuk uit de be roemde Groningsche fabriek van E. J. de Schepper, terwijl de firma Joh. Starrenburg BINNENLAND. Een Leidsche tapverbodzaak voor dé Haagsche rechtbank. De Staatscommissie tot voorbereiding eener herziening van de iinancieele ver houding tusschen Rijk en Gemeenten heelt haar rapport bij den Minister van Finan ciën ingediend. Motie van de Ned. Vereeniging van Sui kerwerk- en Chocolade-fabrikanten. Vertrek van den Koning van Noorwegen. BUITENLAND. De inhoud van het nieuwe aanbod van Duitschland aan de geallieerden. De ontvangst te Londen gunstig, te Parijs ongunstig. Minister Rosenberg geeft een toelichting op het Duitsche memorandum. Weer een incident tusschen Turkije en Engeland. Het eiland Cyprus wil aansluiting bij Griekenland. voor een geheel moderne eleclrische verlich ting zorgde. Hedenmiddag is de gerestaureerde en uit gebreide zaak heropend. Morgen en Zondag is er muziek. De commissaris van politie alhier geeft in overweging, alvorens in relatie te treden met de onderneming, zich noe- mencfo „Particuliere Werkverschaffing in alle groote plaatsen van Nederland", de Colportage-onderneming „Oonfidentia", directeur Alb. de Vries, gevestigd te Leeu warden, Heerenwaltj'e 14, inlichtingen in te winnen bij zijn ambtgenoot to Leeuwar den. Genoemde onderneming adverteert in de plaatselijke bladen ter verkrijging van colporteurs voor den verkoop van een nas tionale huldeplaat, steunzeep, steuncaeao, en nog eenige andere artikelen. Tevens wordt in 't algemeen nogmaals gewaarschuwd geen gelden voor borg stelling of informaties af te dragen aan lie den, die in de advertenties betrekkingen of vertrouwensposities aanbieden, waarbij als regel verzocht wordt onder een be paald nummer van een of ander blad te reflecteeren, alvorens omtrent de betrouw baarheid dézer lieden inlichtingen to heb ben ingewonnen aan het bureau van poll tic, afdeeling recherche. Finantieele verhouding tusschen Rijk en Gemeente. De Staatscommissie lot voorbereiding eener herziening van de finantieele verhou ding tusschen het Rijk en de Gemeenten, in gesteld bij Kon. Besluit van 18 Aug. 1921, is gereed gekomen met tiaar rapport aan den Minister van Financiën. Alleen de heer mr. Treub heelt door afwezigheid aan de vast stelling niet kunnen medewerken. Hel is een zeer lijvig rapport, waarin zeer uitvoerig wordt geschetst, hoe men le werk is gegaan cn hoe men lot diverse conclusies is geko men. Het eind-resultaat is aangelegd in vol gend wetsontwerp: Wetsontwerp. Artikel 1. De Rijksuitkeering aan de gemeenten, krachlens de Wet van 24 Mei 1897 (Staats blad 156) gewijzigd bij de Wetten van 3 Juni 1905 (Staatsblad 151) en 12 November 1921 (Staatsblad 1173) wordt voor die Ge meenten, welke krachtens artikel 1 van laatstgenoemde Wet over 1922 een verhoo ging hebben gCDoten, over elk der jaren 1923 en 192-1 verhoogd op den voet van liet be paalde in dc volgende artikelen. Artikel 2. Het maximum bedrag der in artikel 1 be doelde verhooging wordt voor elke gemeente voor elk der jaren 1923 en 1924 berekend door het totaal bedrag, dat aan de Gemeente over 1922 toekomt ingevolge de Wetten van 24 Mei 1897 (Stbld. 156) gewijzigd bij de Wet van 3 Juni 1905 (Stbld. 151) en van 12 November 1921 (Stbld 1173), le verminde ren met het bedrag, waarop die gemeente over 1923, onderscheidenlijk over 1924, aan spraak heeft krachlens de Wet van 24 Mei 1897 (Stbld. 156) gewijzigd bij dc- Wel van 3 Juni 1905 (Stbld 151) en bij artikel 7 van de Wet van 12 November 1921 (Stbld 1173). Artikel 3. Van het in arlikel 2 genoemde maximum bedrag der verhooging wordt een percentage toegekend, dat verband houdt met den be lastingdruk in de betrokken gemeente, en dat wordt berekend op de wijze in de vol gende artikelen omschreven. Artikel 4. Ter berekening van den belastingdruk Worden in elke Gemeente, die ingevolge ar- iikel 1 van een verhooging der Rijksuitkee-

Leidsch Dagblad | 1923 | | pagina 1