Dadelijk weergevonden No. 19399. LEIDSCH DAGBLAD, Dinsdag 5 Juni. Tweede Blad. Anno 1923. BINNENLAND. GEMENGD NIEUWS. Pasteur-Herdenking te Parijs. De Excursie van Ned. Land» bouwers naar Noord-ltalië. FEUILLETON Schema tot wigging van het systeem der Tabaksbelasting. pe Nederlarxleche Bond van Si garen- fjokefes-^ereenigingen heeft aan dc (ommissie van deskundigen inzake den ta- tósnccijns een schema toegezonden voor n gewijzigd systeem der tabaksbelasting, aarvan wij in'bet „Hdbl." een uittreksel Tiwkn. Het systeem beoogt te komen tot een belasting op ruwe tabak. Hefc aantal sigaren, dat per jaar wordt twbiuikt, ia sedert den oorlog sterk ver minderd. Was het vroeger 1200 millioen ituks (waarbij nog kwam een export van 0X) millioen stuks), thans is het niet meer jam 600 millioen. zoneter export van betee- kenis, aldus berekent het schema. En waar kdere 1000 sigaren circa, acht K.G. tabak rereisehen, wordt voor 800 millioen siga ren dus gebruikt circa 6millioen K.G. nbak- Als grondslag nemende f 1 por K.G. voor belasting op de ruwe tabak, te heffen bij den uitslag uit entrepot, be- daidt dit dus, dat op deze wijze wordt verkregen een bedrag van f 6,500,000 belas- Aan de hand vau do bestaande verbruiks cijfers en de berekeningen, aannemende, dst het verbruik van sigaretten per jaar, Ï3 gestegen tot circa 5 milliard per jaar; Je verkoopwaarde van deze sigaretten {tellende in doorsnede op per mille f 15, is de totaal verkoop waarde hiervan dus f75 millioen. Waai do bauderolle voor bot ar tikel sigaretten geen overwegende bezwa ren biedt, meenen de ontwerpers echter, dat het rocht veilig kan worden verlaagd tot 10 pet. in stede van ck nu geheven 15 pet. belasting Daar iedere 1000 sigaretten oen kilo tabak eisoben, is er dus voor de hoeveelheid van milliard sigaretten nciodig 5 millioen kilogram tabak, eveneens k f 1 per K.G. berekend zou dit brengen 5 mil lioen gulden. Hcfc juisto verbruik van tabak, in c)en vorm van rook- en pruimtabak (snuif) is niet statistisch vastgelegd Het is echter bekend, dat het verbruik van tabak in iederen vorm in Nederland bedraagt bijna 3 K.G. per hoofd en par jaar. Een derde ten minste van deze hoeveelheid wordt Verbruikt in dan vorm van rook- en pruim tabak en snuif, zoodat dit zou geven oen opbrengst van f 7 millioen. Het is denk baar, dat men dit recht te hoog acht voor tabak in dozen vorm en dan zou dit kun nen worden gehalveerd, zoodanig, dat aan de hand van de verkoopboeken der fabri kanten, van dc gefabriceerde tabak Wordt terugbetaald per kilogram 50 cents. Immers, hefc moet worden voorkomen, dafc de tabak wordt» gebruikt voor de sigaren fabricage. De opbrengst zou dan zijn- f 3.5 millioen. Het stelsel van de bedrijfsvergunning in do tegenwoordige wet heeft, lezen wij, do onhoudbaarheid duidelijk aangetoond. Het is te dwaas, dat er konden worden aange jaagd en over het geheel ook worden uitgereikt meer dan 60,000 bodrijfsvergun ningen. Hierdoor is bereikt, dat een msssa menschen, die met hot bedrijf nooit iets te maken hadden, door het bezit van deze vergunning zijn gestempeld tot bedrijfslie- den. Hieronder zijn een groote hoeveel heid particulieren. Hot is op geen enkelen redelijken grond verdedigbaar, dat dit kweeken van nieuwe bcdrijfslicden wordt voortgezet, doch dit aantal behoort, in hcfc belang van een gezond bedrijf, belangrijk te worden ingekrompen. Evenwel, juist bat belang van de industrie, dat bonafide- beoefenaren vraagt, zal deze bonafkle- beoefenaren bereid doen zijn, het bedrag van deze vergunning sterk to verboogen. Ontwerpers namen dus §Iechts ten hoogste .'<0,000 bedrijfsvergunningen, echter op brengende 3 millioen gulden, zijnde, naar classificatie, (huurwaarde is h. i. een goede maatstaf), een bed rijf sr echt van f50 tot 1200. Dit zou beduiden uitschakeling van e«n groot aantal gelegenheidslieden. De opbrengst zou dan wezen, volgens ra- Hing sigaren f 6,500,000, sigaretten (ten minste) f 5,000,000, tabak f 3,500,000, be-, drijfsvergunning f 3,000,000 tot. f 18,000,000. Dit systeem; biedt volgens ontwerpers, de vcordeelen, dat: 1. De vrijwel volledige vrijheid van han delen in de industrie bleef behouden. 2. Geen belasting werd gelegd op niet-pro- ductieve uitgaven. 3. De export weden- de mogelijkheid tot ontplooien verkreeg, daar reeds het bestaan van de omslachtige ban derol lebelasting met haar formaliteiten deze sterk tegenhoudt. 4. Als gevolg daar van de werkloosheid werd bestreden. 5. De kleine export van de winkelier werd be vrijd van den overlast, dien deze nu on dervindt. 6. De perceptiekosten van de wet worden weggenomen. 7. Het overbodige werk, verbonden aan de banderolleering en tevens dier kosten en last vervielen. 8. De wettelijke aandrift tot fraude ver dween. 9. De mogelijkheid werd gescha pen, dat de uitvoering van do wet zou plaats hebben zonder de verbitterde stem ming, waaronder cteze nu geschiedt. 10. Het hoofddoel van de heffing, het verkrij gen van baten voor de schatkist, wordt be reikt op ratipneele wijze en onder instem ming van zeker 95 pet. van de betrokke nen. 11. Het gevoel van recht werd bevor derd en bet gevoel van onrecht zou ver dwijnen. 12. Do kosten, aan de invordering verbonden, werden teruggebracht tot een onbeto ekenend bedrag. In de toelichting wordt o.a. nog ge zegd De rekening kan nog anders worden gemaakt door bijv. als men het recht van f 1 per kilo tabak te boog mooht achten, dit reoht te stellen op 50 cent per kilo en c)an het ontbreken do aan te vullen met 2 pet. factuurbelasting, dit. laatste van do sigaren, waardoor bereikt kan worden, dat de goedkoope sigaar relatief wordt ont last ten laste van duurdere. In dat geval zou de opbrengst van de tabak voor de sigaretten een bate geven van eleohts 2% millioen gulden, doch de bate van de siga ren stijgen. Immers, nu is geraamd van do sigaren 6% millioen gulden, dit zou worden de helft is dus 3% millioen gulden. Echter het facbuurreobt zou opbrengen 8 millioen gulden. De geraamde 600 millioen sigaren in hinnenlaridsch verbruik, berekend h, in doorsnee per mille vijftig gulden, geeft een Waarde van 400 millioen gulden, waarvan 2 pet. is 8 millioen gulden. De opbrengst van do rook- en pruimtabak, dan eveneens gehalveerd, zou 1% millioen gulden bedra gen. Het vcordeel van het faotuurrecht zou wezen, dat sigaren vam hoogeren prijs dam vijftig gulden per mille meer belas ting de goedkoopere sigaren minder be lasting zouden te dragon krijgen. Aan de hand van de verkoopboeken is de controle op dezen verkoop zeer gemakkelijk uitvoer baar. De opbrengst zou in dit geval wor densigaretten f 2%' millioen, sigaren f 11% milliocQ, tabak f 1% millioen, be drijfsvergunning f 3 m-illioen, totaal 18% millioen. Ontslagen spoorwegpersoneel. Op vragen van den heer Yan Braambeek lid van de Tweede Kamer, betreffende het verleenen van een schadeloosstelling in eens, in plaats van wachtgeld, aan ontsla gen spoorwegpersoneel, heeft, de Minister yan Waterstaat geantwoord: De directie der Nedcrlandselie Spoorwe gen is een aantal personen, wien de dienst betrekking was opgezegd, onder toekenning van wachtgeld, en die blijkens van hen uit gegane verzoeken aan uitkeering van een bedrag ineens boven wachtgeld de voor keur gaven, onder de gemelde voorwaar den daarin to gemoet gekomen. Het bedrag ineens bleef beneden het totaal bedrag, dafc gedurende den geheelen wachttijd aan wachtgeld genoten zou kunnen worden, omdat het wachtgeld in termijnen uitbe taal wordt en bij het weder-ter-hand-ne- men van arbeid, hetzij in spoorwegdienst, hetzij elders, geheel of gedeeltelijk komt te vervallen, afgezien nog van de mogelijk heid, dat het wachtgeld om andere reden vóór het einde van den wachttijd mocht komen op te houden. In het algemeen zullen door inwilliging van zoodanige ver zoeken niet alleen do belangen der Maat schappijen. maar ook dio van de verzoe kers gediend zijn, wat inzonderheid dan hefc geval zal zijn, wanneer de kans, om weder bi] de Maatschappijen in vasten dienst teruggenomen te worden, gering is, terwijl voor hefc beginnen van nieuwe pro ductieve werkzaamheid hefc bezit van een kapitaaltje noodzakelijk is. Aangezien de beantwoording van de vraag, op welke wijze ieder in zijn bijzon dere omstandigheden het best geholpen kan worden, gevoeglijk aan het eigen oor deel der betrokkenen overgelaten kan wor den, behoeft inwilliging van dergelijke verzoeken geen bezwaar te ontmoeten. Ten einde intusschen te voorkomen, dat de betrokkenen ondoordachte beslissingen zouden nemen, heeft de directie bepaald, dat verzoeken om een schadeloosstelling in eens, in plaats van wachtgeld, niet in behandeling genomen zullen worden dan nadat den verzoeker, indien hij jaij infor matie mocht mededeelen bij een der orga nisaties te zijn aangesloten, in overweging gegeven zal zijn eerst aangaande zijn be langen met zijn vakvereeniging overleg te plegen. Indien de betrokkene daarop be richt, dat hij zich tot zijn organisatio ge wend heeft of dat hij tot bedoeld overleg bereid is, wordt zijn verdoek verder recht streeks met Hem in behandeling genomen en afgedaan HetMauritshuisinDen Haag zal op 6 Juni des namiddags om halfvijf voor het publiek gesloten worden. De kern der Franse h-II o 1 1 an d- sche Oliefabrieken Calvé-Delft had aan de directie verzocht het personeel een gratifi catie toe te-kennen, nu geen arbeidsdivi^nd wordt genoten. In antwoord daarop heeft do directie medegedeeld dat aan dit verzoek niet kan worden voldaan, omdat de toestand van het bedrijf dit niét toelaat. In oen buitengewone a 1 g e- meene vergadering van de Loosduinsche Warmoezicrspatroonsvereeniging, welke na den uittocht van de R.-K. leden nog 55 leden telde, is met algemeene stominen be sloten, de organisatie te Jiquideeren. Daar voor worden ook die 39 arbeiderswoningen verkocht, die de Vereeniging, toen al do tuinders er nog lid van waren, voor haar personeel heeft laten bonwen. De opbrengst is ten bate van do tegenwoordige leden. Tc Monster werd in dc bewaar school Vrijdagavond een vergadering van de anti-revolutionaire kiesverceniging ge houden. Al spoedig bleek, dat de gemoe deren in beroering waren. Toen de secreta ris voorstelde, van de agenda af te wijken, brak de storm los. De voorzitter schorste de vergadering en koos het hazenpad. De secretaris vvenschtc de vergadering voort te zotten, doch hem werd de voorzitters hamer ontnomen. Hierna yolgdo eeii for- meele vechtpartij, waarbij een der leden een bloedneus opliep, en do predikant der Gerefa Kerk onder den voet werd geloo- pen. De politie, die werd gewaarschuwd, ontruimde de zaal. Na de ontruiming ging het in optocht achter den secretaris, dié herhaalde malen word uitgejouwd, naar diens woning. De politie zc'tfco de straat af, zoodat hij ongemoeid zijn woning kon bereiken. („N. R. Ct.,;) Aan de fabrieken te Almelo is gisteren do volgende kennisgeving aange plakt: Ingevolge besluit van de Fabrikan- tenvereeniging te Almelo maken de firma H. ten ICate Hzn. en Co. en de N. V. Ka- toenmaatsohappij voorheen Gebr. Schol ten en Co. bekend dafc zij aan do werkwil ligen, met uitzondering van de zes ontsla genen, gelegenheid geven, zich tot en met Donderdag aan de portierskantoren aan te melden. Wanneer alsdan blijkt, dat het overgroote -deel barer werknemers den ar beid wil hervatten, zullen deze twee bedrij ven a.s. Maandagmorgen hun fabrieken weer aanzetten. In Friesland is het gras- maaien in vollen gang. De opbrengst is ruim. Al het gras wordt ingekuild. Een spreekwijze, welke niet opgaat. Uit het woordenboek moet do spreekwijze: ,,zoo klaar als de dag" voor- loopig op non-aetiviteifc worden gezet, want ,,De Dag" is lang nog niet klaar. (Particuliere correspondentie). III. Da President van de Republiek had, zooals ik in een van mijn vorige brieven reeds heb meegedeeld, Vrijdagavond Pa rijs verlaten om enkele plaatsen te bezoe ken, waar Pasteur korter of langer tijd had gewoond. Zeven buitenlandsche gede legeerden, onder wie dr. N. M. Josephus Jitta uit 's Gravenhage, vergezelden op speciaal verzoek den President. Zaterdag vroeg in den morgen was men in Dole, het geboortestadje van Pasteur. In een nauw straatje, dc rue des Tanneurs, had dc groote man zijn eerste levensjaren door gebracht. Reeds in 1883 was aan het ge boortehuis een gedenkplaat aangebracht. Thans, nu Millerand in hun midden was, hadden de bewoners hun uiterste best ge daan om hun plotseling bekend geworden stadje een. prettig aanzien te geven. Alle huizen waren met kunstbloemen versierd. Millerand bezocht eerst 'fc geboortehuis van Pasteur, daarna het standbeeld. Een groot banquet besloot het feest. Vervolgens be gaf do President zich naar Lons-le-Saunier, waar, evenals trouwens in alle steden van Frankrijk, Pasteur luisterrijk herdacht werd. Want dit is wel het eigenaardige en meest opvallende van de Pasteurherden king, zij wordt door geheel Frankrijk, van Lille tot Nice, van Besan^ons tot Havre, overal gevierd. Geen enkel stadje blijft achter om den, grooten patriot op de eeu of andere wijze te gedenken. En daarbij wordt er geofferd ten bate van het insti tuut Pasteur, doordat duizenden jonge da mes overal de Pasteurmedaillons verkook pen ik mag gerust zeggen, opdringen in een gunstige beteekenis. Dc Fransche meisjes hebben er slag van om zonder dat je het wilt, je een insigne op de borst te spelden. Met een vriendclijken lach en een aardig gezegde* van het zwakke- geslacht moet men dan wel in zijn zale tasten om weer to offeren ten bate van de instelling, waar Pasteur zulke groote wonderen heelt verricht. De President bezocht na Lons-le-Saunier het plaatsje Arbois, gelegen aan den voet van dc Jura. Hier placht c)c familie Pas teur 's zomers korten tijd door tc brengen. Ontvangen door de dochter, schoonzoon cn kleinkinderen van Pasteur, do familie Val- lery-Radot, heeft Millerand het landhuisje bezichtigd, waar Pasteur zijn tijd verdeel de tusschen de studieboeken en de boeren. Geboren, op het land had hij een groote liefde voor de boeren en was het hem een genoegen ecnige uren met deze menschen door te brengen. Bij hefc standbeeld van Pasteur op de groote markt werd een alle gorische voorstelling van de ontdekkingen van Pasteur gegeven. Het beeld is name lijk op den achtergrond van een rechthoe kig pleintje opgericht, dat door tweo rijen oude boomen overdekt wordt als liet schip in de kerk. Dit geeft eon plechtig aanzien aan het plein, dat zeer goed tc pas kwam bij het feest, dafc hier werd gegeven. Zoo dra de President op een zetel had plaats, genomen links van 'fc monument, kwamen door de menigte heen vier groepen jonge meisjes, gekleed in 't goud, purperviolct, zacht groen en wit, voorstellende de vier jaargetijden. Z;j voerden enkele dansen uit en werden daarna gevolgd door eon herdershond en een lammetje aan een lei band. Toen las Gemier, die deze scène fn elkaar had gezet, een gedicht van Villeroy voor. Hii laat de natuur zien, den oogst en de kudde, bevrijd door Pasteur van de schatting, die zij aan liet miltvuur, die dol- lehondsziekte en zooveel andere plagen moest; betalen. De roodc en dc zwarte pest, door jonge meisjes voorgesteld, stort ten zich ter aarde, terwijl zo met haar don kere voiles het lammetje on den hond on rustig maakten. De „heilbrengende^ kwamen lachende op den roep van Pas teur te voorschijn, ontwapenden do plagen en stelden daarna den oogst en de kudde g rust. Het lammetje, streds vervolgd door een meisje in 't zwart- cn beschermd door een in 't wit, wordt nu ook rustig en her krijgt zijn oude levendigheid. Dit buiten gewoon mooi allegorisch spel eindigt on der een regen van bloemen, welke dooi; de jonge meisjes van Arbois rondom hefc standbeeld van Pastei r worden geworpen. Ieder der aanwezigen was onder den in druk van dezo origineelo voorstelling. In Parijs stond voor Maandag oen toohfc naar Versailles op het programma. Een ieder, dio wel eens het slot met hot park te Versailles heeft bezocht, weet dat zulk een tocht, mooi weer eisoht. Jammer daar- om, dat het 's morgens flink regende. Niet-; torn in haddon ongeveer duizend personen aan de uitneodiging gevolg gegeven en spoedig hadden dan ook alle gasten aan de versierde tafels in do groote feest zalen te Versailles plaats genomen. Do regeling van dit banquet liet» niets to wensohen over. Hefc is heusoh geen gemak kelijke taak om duizend menschen, die allerhande talen sproken, te plaatsen. Het menu was uitstekend, do bediening liep vlot. Tijdens het dessert voerden allo gedelegeerden der regeeringon het woord. Dr. N. M. Josephus Jitta sprak namens de Nederlandsoho regeering woorden van dank cn bracht hulde aan do nagedachte nis van Pasteur. Na het banquet begaf men zioh naar buiten. Tot ons groot genoegen had hefc opgehouden met regenen cn was do zon doorgebroken. De waterwerken begonnen nu to spuiten on 'fc was eon genot voor de oogen do zonnestralen weerkaatst te zien in de spuitende fonteineD. Na nog een be^ zoek gebracht te hébbon aan Klein-Tria non, wenden de gasten door au to-omnibus sen naar het station vervoerd, waar do extra treinen weer gereed stonden. Maandagmiddag waren extra-treinen ter besohikking van do gedologeerden ge steld voor do toohfc naar Chant illy. Dit plaatsje ligt midden in de bossohen ten Noorden van Parijs. Henri van Orleans, Hertog van Aumalo, bezat daar een groot kasteel met daarbijbchoorende parken. Hij was een groot liefhebber van schilderijen, zoodat het kasteel veel op een museum met kunstschatten gelijkt. In 1898 heeft hij hefc kasteel mot bijbehoorendo bezittingen gegeven. Het dool van onzen tooht. was nu de bezichtiging van dit fraai gelegen kas teel, omgeven met bossohen en vijvers. Hefc was waarlijk een groot genot om door do zalen van dit slot te dwalen, genieten de van de buitengewone verzameling schil derijen, boeken, pcrcelein, harnassen enz., die do hertog vergaard had. Na afloop maakten we een groote wandeling door do parken, waar zioh telkens prachtige verge zichten aan' ons oog aanboden. Dicht bij de stallen gekomen werden wo mot ba zuingeschal ontvangen. In dezo keurig in gerichte stallen (de paarden waren er nieb meer in) stonden buffetten gereed, waar aan wo ons allen te goed deden. Ik had het genoegen den terugtocht moo to ma ken in een auto van een der rcgeeringS' vertegenwoordigers. We roden door oen van do mooiste strokon van Frankrijk eai kwannen door he»t dorpje Selincs, waar wo nog do spoTen van do verwoesting zagen, door de Duit-sahers altlaar in 1914 aange richt in den vorm van verbrande huizen. Langs hefc vliegveld bereikten wo na een uur rijden weder Parijs. Deze tooht naar Chantilly zal zeker bij cte gaston een zeer pretiigon indruk hebben achtergelaten. Frankrijk houdt zijn naam als gastheer hoog. (Particuliere Correspondentie.) I. Wij zijn in dc gelegenheid onzen lez<!r* een serie artikelen aan te bieden over een excursie, die onlangs georganiseerd werd naar de Po-vlakte in Noord-ltalië door de Ncderlandsche Landbouw Ilandelskamcr. Hieraan werd deelgenomen door zestien Ncderlandsche landbouwers en vooraan staande personen op landbouwgebied, o.w. ook de schrijver dezer zeer belangrijke arti kelen. Ter toelichting diene, dat de Nederland- sche Landbouw Handelskamer twee jaar ge leden door coöperatieve landbouw-vereeni- het Engelsch van ADELINE SERGEANT. 51) ,.Ik wilde niets zeggen, ik heb geen lust o® Sydney's geheimen te verraden", zei Kost. i,Nonsens; je kunt antwoord geven op vraag. Zei je me, dafc zij een liefdes geschiedenis aan de hand heeft?" „Het is heelemaal voorbij, papa, wat "et dan ook geweest mag zijn. Zeg cr haar '«het u belieft niets van: zij zal zoo boos zijn en hcusch, hefc is alles voor al zei Rose, in ernst verschrikt door het Volhouden van haar vader. Zij had niet Nacht, dafc hij iets meer zou doen, dan in aJgemeen lachen om de dwaasheden van sjongeren; zij had geen rekening gehou- met het feit, dafc elke schijn van ge- tomdoenerij bij John Holden altijd de ge- jdüedenis opriep van hefc wegloopen van atherine en den ongelukkigen afloop Jarvan en hem dadelijk waakzaam deed ®Jo. „Ik wil den naam van den man weten", i kaar vlak in het gezicht ziende. Raakte die Masslagham haar hefc hof? *s hij het?" •ose voelde, dat haar kansen op den -e van lord Broxfcourne zeer vermindc- zouden, als haar vader wist. dafc Phi- fcad Cers' aan Sydney het hof gemaakt Zij ant woordde dus snel „O neenhefc was kapitein Massing- ham niet!" „Wio dan? Wie kent zij in Fairford? 'Lij heeffc niefc veel kennissen." ,,Zij kent Laurens Ogilvie", stamelde Rose. Z'; herinnerde zich haar yroegeren argwaan omtrent dit jongo mensch en meende, dafc zij volkomen gerechtvaardigd was om dien aan haar vader bekend te ma ken. Waarschijnlijk was Laurens Ogiivic verliefd op Sydney, zelfs al was Sydney niet verliefd op hem. Maar zij was niet verdacht op de buitengewone uitwerking, die deze opmerking van haar op haar vader had. Hij duwde haar bijna van zioh af on bleef een paar minuten voor zich uitstaren, tor- wijl een bleeke kleur zijn gTof, onbeweeg lijk gerioht bedekte. Laurens Ogilvie!" zei hij eindelijk. ,,Ik heb met haar over LaurensJDgilvie gespro ken. Ik heb haar gezegd, dat hij haars ge lijke niefc was nidfc cte hare en niet die van jou." Zijn stem klonk heesch. en Rose keek hem onderzoekend aan, onder den indruk van de blijken van een hartstocht, dien zij niefc begreep. ,,Zij heeffc hefc me nie<t gezegd, papa," zei zij verontschuldagend. ,,Ik dacht al leen maar ,,Ik geloof, dat je gelijk hebt," zei de heer Holden scherp. „En ik ben blij, dafc er over gesproken is. Ik zal zorgen, dat er oen eind aan de zaak komt." ,,Maar er is al een eind aan. O, zeg er, als heb u belieft, niets van, papa. Sydney zal zoo het land aan me krijgen, als u hefc doet." „Onzin, kind. Sydney moet naar rede luisteren. Ik zal j£ zoo min mogelijk noe men, en als je het mie t samen vinden kunt, raoet rij heengaan. Ik dacht-, dafc rij een flink, oprecht, meisje was; het is vreemd, hoe iemand zich bedriegen kan. Ga naar bed, lieveling; ik zal de zaak in orde ma ken en hefc zal me aangenaam rijn dien ka pitein Massingham morgen tc ontvangen, al8 hij komt." Hij kloptie haar op den scltouder, kuste haar op den wang en stuurde haar weg. Kos-e ging naar haar kamerrij voelde zioh niet erg op haair gemak. Zij had meer ge zegd dan zij bedoeld had en haar vader was hee«l vlug- geweest in het maken van gevolgtrekkingen. Maar zij had groot ver trouwen in haar eigen macht, om de zaken weer in orde te bron gen, en zij besloot den volgenden morgen naar Catherine Holden te gaan en Sj'dney te sproken, voordat haar vader een onderhoud met haai* had kunnen hebben. Haar plan van handeling was gauw gemaaktzulke zaken zijn zoo eenvoudig, als de plannenmaker zich nieb in het minst om de waarheid bekommert. Zij kwam aan Catherines huis don vol genden ochtend tusschen negjen en tien uur en vroeg dadelijk naar Sydney, in de ver wachting to hooren, dat rij ziek te bed lag. Maar tot haar verbazing werd zij dadelijk in Catherines ontbijtkamer gelaten, waar Sydney zat met een boek in haar hand. Zij zag er bleek en moe uit, maar over haa«r voorhoofd lag een peinzende kalmte, die Rose3 aandacht trok. „Wat is er nu ge beurd?" zei ze bij rich zelf, met hét onbe wuste verlangen van een kleinen geest om een kleine beweegreden te vinden voor iedere onverklaarbare verandering. Zou Laurens Ogilvie in ernst aanzoek gedaan hebben?" Zij was blij, clait Catherine er niet was. Catherines buitengewone zacht heid verveelde en mishaagde haar. Zij vond het altijd een beetje moeilijk in Catherines bijzijn een leugen te zeggen. Maar met Sydney oprecht en waarheidlievend als zij was deed die moeilijkheid zich niet voor. Sydney was een meisje zooals zij zelf was en, in Roses meening, stonden zij gelijk. „Lieve Sydney, wat zie je bleek! Ik hoop, dat je niet hcusch ziek zul/b gaan worden," „O neen, d»afc geloof ik niet," zei Sydney met kalme beleefdheid. „Ik had gisteren hoofdpijn en was wat moe, maar ik ben nu heel goed." „Tiaar ben ik blij om. Wil je me verge ven, als ik gisteren boos en onaardig was? Ik weet, dat mijn gedrag onbehoorlijk was, maar ik zou zoo graag goede vrienden met je zijn, lieve Sydney, als je wilt „Ik ben bang, dat wij geen groote vrien den kunnen rijn," zei Sydney. „De om standigheden rijn te pijnlijk; zij kunnen niieib veranderd worden door een paar woor den van spijt van jou. Maar ik wil niefc haatdragend zijn, Rose! Ik wil je je on- vriendelijkheid van gisteren vergeven, en ik hoop, dafc je gelukkig zult zijn." „O, dank je wel, lieveling!" riep Rosé uit, die er belang bij had een halve vergif fenis aan te nemen alsof het een volkomen verzoening was. „Ik wist zeker, dat je me niet hard zou vallen; en, weet je, het is mijn sohüld niet, als Philip „Je zult mé heel veel plezier doen, Rose, als je niet tegen mij over kapitein Massingham spreken wilt." „Wat ben ik stijf! Ik wil niet over hem spreken maar ik wil graag, dafc je me een gunst bewijzen zult. Toe, Sydney, zeg, dat je dat wilt." „Zeg me wat hefc is." „Nu, je zegt, dat jo hoopt, dat ik geluk kig zal zijn. „Wil je meehelpen, mij dato to maken „Hoe kan ik dat doen?" „Philip komt vandaag of morgen met papa spreken," zei Rose met neergeslagen oogen, terwijl zij probeerde te blozen „cn je weet, 't is een beetje lastig, omdat oude menschen niets begrijpen van liefde op hefc eerste gezicht cn geestverwantschap en al dio dingen, waarover Philip zoo aar dig praat, weet je Wist zij het niet? Zij zat met gevouwen handen en neergeslagen oogen, koud en stal als een steen. „En het eerste, wat papa zei washij kent je pas sedert een week. AI3 hem nu ook nog gezegd werd, dat Philip eerst bij jcwi kwam voor dat beetje hofmakerij, daai Sydney, zou hij woest zijn gewoon woest omdat de arme oude lieveling zijn dochter boven ieder ander stelt en niet graag zou zien, dafc zij in de tweede plaats kwam. Nu wilde ik graag, dat je mo beloofde aan papa niets over Philip te zeggen. Zal je het niet doeD, lieveling Hefc zou papa zoo boos maken en het zou geen goed doen tenzij je zoo boos op me bent, dafc je mei voor mijn geheele leven ongelukkig zou willen maken. En je bent niet wraakgierig, Sydney, dat weet ik zeker, en al houdt je misschien van Phil, je zou hem toch niet tegen zijn rin willen houden?" vervolgdjj

Leidsch Dagblad | 1923 | | pagina 5