té Dinsdag 5 Juni 1923. Officieele K8Rfi!sr°viri0en. STADSNIEUWS. Het voornaamste nieuws van heden. X binnenland. t buitenland, PRIJS DER ADVERTENTIEN: iff) Otó. per repoL Bij res el abonnement belangrijk j leuren prijs. .lt- Kleine airerfentieo, uitsluitend bu voonntbeH j faling, Woensdags en Zaterdags 50 Ots.. bij een [maxinmai aantal woorden van 30. Iucasso volgens postrecht. Voor eventneele op* tending van brieven 10 Cts. porto te betalen. iPovvijsnuHinieT 5 Cts. Bureau Noordeindsplein. Telefoonnummers voor Directie en Administratie 175, Redactie 1507. Postchègne- en Girodienst No. B7055. Poslbns No. 84, jpRfJS DEZER S6UffKRft~TV Vocit IddoH JS. S mnft, J. 5.S5, p. IreeS Jf 0.1| Buiten Eeïdea, Waar agenten gevestigd tija. per woei Franoo per poef 7 S.85 rfi porfoïoafcS,"*, Nummer I93S9. nummer bestaat uit TWEE Bladen EERSTE BLAD. GEMEENTELIJKE VISCHVERKOOF. [Aan den gemeentelijken vischwinkel Visch- ïnarkt 18, tel. 1225 is WOENSDAG verkrijg baar SCHELVISCE k f 0.16-f 0.27 SCHOL f 0.14—f 0.30, POON k f 0.15, KABEL JAUW k f 0.40, TARBOT k f 0.55 en TONG f 0.80 per pond. J. C. VAN DER LIP. Weth. loco-Burgemeester. Leiden, 5 Juni 1923. HINDERWET Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter algemeene kenois, dat door len aan de N. V. Stoomfabriek van Ver duurzaamde Levensmiddelen ,,De Ster", voorheen N. Wouterlood P.Jzn., en recht verkrijgenden vergunning is verleend tot nitbreiding van de fabriek van verduurzaam de levensmiddelen in het perceel Hooge- woerd No. 183, kadastraal bekend Sectie D. No. 1621. J. C. VAN DER LIP. Weth. loco-Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretarie. Leiden, 6 Juni 1923. De Burgemeester en Wethouders van Lei den doen te weten, dat door den Raad dier gemeente, in zijne vergadering van den 14en Mei 1923, is vastgesteld de volgende erordening Verordening, houdende wijziging van de erordening van 11 November 1897 (Ge- aeenteblad No. 12), op de Wateren in de ;emeente Leiden, laatstelijk gewijzigd bij erordening van 25 September 1922 (Ge meenteblad No. 51). Artikel 1. In artikel 16 van bovengenoemde veror dening wordt in plaats van Havenmees ter, van den adjunct-havenmeester" gelezen; „Directeur en den Adjunct directeur van den Havendienst". Aart. 11. In artikel 24 woidt in plaats van „Ha venmeester" gelezen: „Directeur van den Havendienst". Art. III. Na artikel 26 wordt ingevoegd een nieuw artikel, luidende: „Art. 25 bis. Het is verboden zonder schriftelijke ver- ;unning van Burgemeester en Wethouders q de openbare wateren een vaartuig te ;ebruiken of te doen gebruiken tot het te- ;en betaling of eenige andere vergoeding vervoeren van personen. De bepaling van het vorig lid is niet van toepassing op vaartuigen, onderworpen aan do ingevolge de wet van 23 April 1880 (Stbl. No. 67) vastgestelde bepalingen tot erzekering der veiligheid van de reizigers met openbare middelen van vervoer." Art. IV. In artikel 26 wordt in plaats van „Ha venmeester of diens adjunct" gelezen: „Di recteur of den Adjunct-directeur van den flavendienst". Art. V. hi artikel 39 wordt in plaats van „Ha venmeester, door den adjunct-havenmees ter" gelezen: „Directeur of don Adjunct- directeur van den Havendienst". Art. VI. lu artikel 44 wordt in plaats van „haven meester, de adjunct-havenmeester" gelezen: .Directeur en de Adjunct-directeur van den Havendienst", en wordt na „18" ingevoegd: i,25 bis". Aart. VII. in artikel 47 wórdt in plaats van „de riikelen 8 litt. a en 35" gelezen: „de arti kelen 8 litt. a, 25 bis en 35". Art. VIII. Deze verordening treedt ih werking op den vijftienden dag na dien, waarop zij is afgekondigd. Vastgesteld door den Gemeenteraad van leiden, in zijn openbare vergadering van den I4en Mei 1923. De Burgemeester, N. C. DE GIJSELAAR. Dc Secretaris, VAN STRIJEN. Zijnde deze verordening aan de Gedepu-. teerde Staten van Zuid-Holland, volgens hun bericht van den 22-30 Mei 1923, B, No. 793, (2c afd.) G.S. No. 87, afschrift medege deeld. Ln is hiervan afkondiging geschied, waar bet behoort, den 6en Juni 1923. J. C. VAN DER LIP, Weth. loco-Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. Leidsche VereenigIng van Indnstiieelen. Uit het jaarverslag 1922 van de Leidsche ereeniging van Industrieelen blijkt, dat leidt ^ereen*g*ng een zeer opgewekt leven Het bestuur is als volgt samengesteld: 1. j t jan Spall, algemeen voorzitter; 2. D. de Koster, penningmeester en vertegen- Dni,S?e^ van Groep Voedings- en Ge- PoJ boelen en Chemische Industrie; H. v. S'-est, vertegenwoordiger van de Groep Bouwmaterialen-Industrie; 4. S. J. Le Poole, vertegenwoordiger van de Groep Textiel-In- dustrie; 5. A. llaentjes, vertegenwoordiger van de Groep Metaal-Industrie; 6. J. W. Henny, vertegenwoordiger van de Groep Grafische Industrie. Secretaris: mr, P. M. Trapman. Wat de lotgevallen der Vereeniging be treft, waren het vooral drie onderwerpen, die de aandacht gedurende het Vereenigingsjaar opeischteD, n.l.: lo. het Instituut van den Conlroleerend Geneesheer, 2o. de Zakelijke Belasting op het Bedrijf, 3o. de kwestie der Electriciteitstarieven. Wat betreft hel Instituut van den Contro leerend Geneesheer, kon in het vorige jaar verslag reeds meldinv worden gemaakt van de verschillende voorbereidingsmaatregelen, door het bestuur getroffen, dat zich speciaal voor dit onderwerp van den steun van een commissie had verzekerd, bestaande uit de hecren A. G. Bosman, D. J. J. de Koster en N C. F. van Ginkel. Op 1 Juni 1922 trad het Instituut in wer king en ving de controleerend geneeskundige dr. J. Boer, zijn werkzaamheden aan. De zakelijke belasting was het tweede on derwerp dat vooral de belangstelling van het bestuur en de leden had. Het moet de taak van ieder industrieel zijn, om te trachten deze uiterst onbillijke belasting opgeheven te krijgen, aldus het verslag Het besluur zat ook met betrekking tot deze zaak niet stil. Op de vergadering van 16 April kwam reeds een request in behandeling, waarin afschaf fing van deze heffing werd verzocht. Onmiskenbaar is een zekere kentering bij de Rijks- en Gemeentelijke organen. Ook daar kan men zelf9 niet ontkennen, dat deze heffing onbillijk is. Deze onbillijkheid is daarom ook zoo groot omdat men op tal van plaatsen niet tot deze belastingheffing overging. Het valt daarom te meer te betreuren, dat de Leidsche in dustrie, die door diverse omstandigheden toch al niet in buitengewoon gunstige con dities verkeert, aldus bij gelijksoortige be drijven in andere plaatsen, achter wordt ge steld. De kwestie der electriciteitstarieven is misschien wel de belangrijkste, die in het afgeloopen jaar werd behandeld. Het is van genoegzame bekendheid al dus het verslag dat in de kringen der in- duslrieelen ontevredenheid bestond over de wijze, waarop de verhoudingen tusschen Lichtfabrieken en stroomverbruikers werden geregeld. Inderdaad bestond hier groote on gelijkheid. Een ongelijkheid, door de .histori sche ontwikkeling te verklaren, maa,r niet slechts door deze, want ook de gestie van het bedrijf der Lichtfabrieken was daaraan niet vreemd. Toen dan ook deze ontevredenheid meer en meer tot uiting kwam, meende het Be stuur, dat hier een taak voor de Vereeniging was weggelegd, en zij besloot dit onderwerp in studie le nemen. Nadat bij verschillende Cenlralen in ons land tarieven waren opgevraagd, voorzag het bestuur zich van een deskundige, den heer Calten, adviseerend ingenieur le Amsterdam die aan het bestuur een rapport uitbracht en verschillende besprekingen met dit besluur had. De zaak werd ook in een algemeene ver gadering aan de orde gesteld en naast de groote belangstelling van de leden, verheug de het het besluur zeer, dat de directeur der Lichtfabrieken de denkbeelden der Vereeni ging ten zeerste toejuichte en ook zijnerzijds op eenheid in de tarieven aandrong. Nadat de vergadering het bestuur had ge machtigd zich een bijzondere commissie te assumeeren en door het besluur als leden van deze commissie waren benoemd de hee- ren N. G. F. van Ginkel, H. van Poelgeest en J. Schots, had ten kantore van de Licht fabrieken een bespreking met de directie plaats, waarin reeds aanstonds een zeker contact werd verkregen. Het bleek echter na eenigen tijd gewenscht, de besprekingen in kleineren kring voort te zetten en zoo werd den bovengenoemden drie heeren verzocht deze vertrouwelijke besprekingen verder bij te wonen, aan welk verzoek zij gaarne vol deden. De werkzaamheden der Vereeniging ble ven echter niet lot deze drie onderwerpen beperkt. Een belangrijke kwestie, die echter in een beginstadium is gebleven, was de vraag, welke de toestand van het grachtwa ter hier ter stede is en vooral hoe deze zaak kundig worden verbeterd. Het besluur heeft deze zaak in onderzoek genomen, doch vernam van bevriende zijde, dat de gemeente Leiden zelve ook een ern stig onderzoek instelt en meende het resul taat van dit onderzoek af le moeten wachten. Tegelijk met deze enquête werd een on-: derzoek ingesteld naar de pensioenregelin gen, welke bij de verschillende leden be staan. De Vereeniging beschikt te dier zake nu over een behoorlijk materiaal en reeds eenige malen kon het bestuur belangstellen de leden bevredigen. Juist als informatie-Instituut heeft onze Vereeniging haar bijzondere waarde. Zoo werd ook weder gedurende dit Vereenigings jaar eenige malen aan de leden een opgave der loonen gevraagd en verschillende malen mocht het secretariaat inlichtingen aan de leden omtrent dit punt verschaffen. Onderdeel van onze inlichtingsdienst was ook dit jaar weer het verspreiden van ge schriften, die voor den werkgever van be lang zijn. Twee leden der Vereeniging werden uilge- noodigd om deel uit le maken van de com missie tot bestrijding der werkloosheid. Deze taak werd door de heeren Wcrnink en Was senaar vervuld; de Vereeniging maakte deel uit van het comité tot huldiging van onzen burgemeester; een lid van het besluur heeft zitting in het comité tot viering van het Re- geeringsjubileum van H. M. onze geëerbie digde Koningin. Aan de directie der Licht fabrieken mocht het bestuur door een bloe menhulde de gelukwenschen van onze Ver eeniging overbrengen; verschillende advie zen werden aan de leden verschaft en met andere werkgeversorganisaties gemeenschap pelijke belangen le zarnen behartigd. Met den wensch, dat in 1923 naast een grooten bloei der Vereeniging ook een krach tig groepsleven zich moge ontwikkelen, be sluit het verslag. Vermelden wij nog, dat niet minder dan 74 firma's bij de Vereeniging zijn aange sloten. Het veertigjarig bestaan van de Ambachtsschool. In aansluiting met hetgeen we gisteren omtrent de gesohiedenis der voor Leiden en omgeving zoo "belangrijke Ambachtsschool mededeelden, kunnen we, na eens de school met haar vele werk- en leslokalen le heb ben doorgewandeld,: constateeren, dat mede door den aanbouw van het nieuwe gedeelte, dat morgen door den Minister van Onder wijs, Kunsten en Wetenschappen officieel zal worden geopend, een inrichting i9 ver kregen, waaraan met het oog op het-onder wijs zoo goed als niets ontbreekt. Werk plaatsen en onderwijslokalen zijn doelma- tigen ruim en prachtig verlicht. Van de centrale verwarming gewaagden we reeds, een zeer groote verbetering, die vooral in de wintermaanden lot haar recht zal komen. Bovendien zijn een aantal nieuwe werktuigen en leermiddelen aange schaft, waardoor de beteekenis van het on derwijs zeer veel zal winnen. Het is een heuglijke gebeurtenis, dat de opening van de doelmatige nieuwe lokal 1 met wat er in is, samenvalt met de 40-jarige herden king. We zagen ae verschillende afdeelingen aankleeden, sober maar keurig. Groen speelt ei de hoofdrol. Bij het binnentreden treffen ons reeds de forsche palmen-groe- pen in den gang. Van meer beteekenis ech ter zijn de tentoongestelde werkstukken in hout en metaal. De jongens hebben, aange vuurd door den Directeur en leeraren wel hun best gedaan. Vooral op het gebied van het meubelmaken vindt men mooie en kost bare stukken op de tentoonstelling, waarbij ook het werk voor de verloting bestemd. Er zijn een zeer groot aantal prijzen, alle waar devolle voorwerpen en huishoudelijke arti kelen. Wie een prijs wint heeft er wat aan. Noemen wij slechts den hoofdprijs: een modern salonameublement en den troost prijs, een solide brandkast; keurig afge werkt. Ongetwijfeld zal er voor deze verlo ting, waarvan de baten zullen strekken ten voordeele van de kas, groote belangstel ling zijn. Dc feestzaal, gevormd door samenvoe ging van een tweetal werklokalen is ruim en ziel er aantrekkelijk uit. Zij zal morgen ook heel wat belangstellenden moeten be vallen: autoriteiten en genoodigden. Behalve de gisteren reeds genoemden worden o.a. ook verwacht onze stadgenoot prof. dr. Kameriingh Onnes, leden van den Bond van Directeuren van Nijverheidsscho len, oud-leerareh, oud-leerlingen, enz., ter wijl bestuur en leden van de vereeniging „Bouwkunst en Vriendschap", welke ver eeniging zooals wij gisteren memoreerden, het initiatief tot het stichten der school gaf, nog niet is opgeheven, zooals wij mededeel den, al tréedt zij in de laatste jaren niet zoozeer op den voorgrond. Voorzitter en secretaris de heeren Meyer en Bartelman zullen mórgen zeker -tegen woordig zijn. Democratische Partij. In een der bovenzalen van „De Harmonie" heeft gisteravond de afdeeling Leiden der Democratische Partij een algemeene leden vergadering gehouden onder voorzitterschap van den heer A. I. Wilmans Mzn. Deze wierp in zijn openingswoord een terugblik op de laatste Gemeenteraadsverkiezingen, welke voor de afdeeling een groot succes zijn geweest. Spreker wees er op, dat het stemmenaantal ,dat bij de Kamerverkiezin gen op de lijst der Dem. Partij is uitgebracht 772 bedroeg terwijl bij de Staten- en de Ge meenteraadsverkiezingen een cijfer resp. van 1814 en 1807 werd bereikt. Zoodoende zijn voor den Gemeenteraad twee leden der Dem. Partij met vlag en wimpel gekozen gewor den en zulks niettegenstaande de felle be strijding waaraan de afdeeling van verschil lende zijden heeft.blootgestaan. Spreker me moreerde in dit verband de niet nader te kwalificeeren stukjes in Het Volk" en van den Leidschen correspondent van het „Han delsblad", inzake de geruchten, welke er hebben geloopen over de verbinding der lijst van de Dem. Partij met die van het anti- tapverbodcomité. Dat niettemin de Leidsche afdeeling met zulk een schitterend resultaat uit de stembus is gekomen, is volgens spre ker een bewijs, dat het hoofddoel der Dem. Partij: het brengen in één politieke organi satie van democratisch gezinde Nederlan ders van verschillende godsdienstige rich ting en het verbreken van de tegenwoordige onjuiste politieke scheidingslijn, voor zoo ver deze nog wordt beheerscht door de z.g. antithese, de instemming heeft van een groot aantal kiezers Wijzende op de houding, welke de leden der D. P. in den Gemeenteraad zullen inne men, deed spreker alvast uitkomen, dat zij in den Raad noch zullen deel uitmaken van de rechtsche noch van de linksche groepen, doch geheel in overeenstemming met het hoofddoel der Dem. Partij, een geheel eigen standpunt zullen innemen De secretaris, de heer L. Weijl, deed hier na mededeeling van eenige ingekomen stuk ken, waaruit bleek, dat de toeneming van het ledental blijft aanhouden. Hierna werd de beschrijvingsbrief behan deld van de algemeene vergadering der Partij, welke 16 Juni te Amsterdam wordt gehouden. Het concept-gemeenteprogram, dat daar ook aan de orde komt en waarvan de heer .Witman9 een der samenstellers is, gaf hier en daar aanleiding tot een leven dige gedachtenwisseling. De paragraaf om trent het zooveel mogelijk tegengaan van vliegende winkels gaf aanleiding tot een uit voerige bespreking, waarbij men vooral deed uitkomen, de wenschelijkheid, dat van deze een speciale belasting zou kunnen worden geheven. Verder werd besloten op het ont- werp-program* een amendement in te die nen, om in het gemeenteprogram een para- giaaf op te nemen, behelzende, dat de ge meente er naar streve, dat het bekleeden van meerdere openbare en andere door de ge meente bezoldigde functies door één persoon zooveel mogelijk wordt tegengegaan. Het ontwerp-program verwierf overigens de goedkeuring der vergadering. Tot afgevaardigden naar de algemeene vergadering te Amsterdam werden benoemd de heeren: A. I. Witmans, J. Ebbink, L. Weijl, G. A. Moleman, W. Botermans en me vrouw Ebbink en tot plaatsvervangende af gevaardigden mevrouw II. FrijeVan der Laan en de heeren A. J. van Achterberg, W. dé Rooy, J. Roodenburg, J. Midderham en G. D. Backé. Bij de rondvraag kwam ter sprake de kwestie van belastingverlaging, welke in de voorlaatste Raadszitting ter sprake is ge komen. De heer Witmans verklaarde, dat, als hij toen reeds lid van den Gemeenteraad was geweest, hij eveneens vóór het amen dement tot belastingverlaging zou hebben gestemd. Meer en meer wordt het toch ge bruikelijk, dat er zoogenaamde potjes wor den gemaakt. Dit is dan ook de reden dat bijv. in Den Haag de Vrijz.-Democraten en de Sociaal-Democraten niet aan belasting verlaging hebben willen meewerken, om zoo doende steeds uit de gemeentekas te kunnen grabbelen. Spreker is legen hoogere belastingen, dan strikt noodzakelijk is, en zal zich dan ook, evenals zijn medelid, mevrouw Dietrich, te gen het vormen dezer „potjes" verzetten. Departement Leiden der Ned. Maatschappij voor Nijverheid en Handel. Uit het jaarverslag 1922 van bovenge noemd Departement, uitgebracht door den secretaris, mr. M. B. V09, is het volgende ontleend: In het besluur kwam een vacature door het bedanken van den heer Driessen we gens vertrek naar het buitenland. In zijn plaats werd onder nadere bekrachtiging van de algemeene vergadering de heer Tieleman als penningmeester benoemd. In de algemeene vergadering van 14 Juni werd de heer D. Jaeger tot bestuurslid ge kozen, die de benoeming aanvaardde. De heer Iloogenstraaten werd als bestuurslid geïnstalleerd. Het aantal leden blijft stationair en be droeg op 1 Januari 1923 circa 100, bene vens 8 donateurs. De stand der geldmidde len is zeer bevredigend. In de bestuursvergadering van 7 Juni 1922 ontspon zich een discussie over de vraag of, nu het woord „handel" ook in den naam der Maatschappij is opgenomen, getracht moet worden leden in dien kring te werven en als gevolg daarvan werd besloten te trachten de Leidsche bankiers als leden le winnen. Te vermelden is, dal de Kamer van Koop handel, samengesteld werd overeenkomstig den wensch van het bestuur, maar dat daarin reeds terstond meeningsverschil be stond naar aanleiding van de secretaris benoeming. Een lid van de Kamer deelde de toedracht dezer zaak mede, hoe nl. terwijl dc aanbeveling tot secretaris drie namen bevatte ,door een groep leden der Kamer achter den rug der andere leden om be noemd werd mr. Knibbe. Het verzoek van den heer Krantz, om mede le doen aan de lezing van hel Nederl.- Duitsch verbond van prof. Harms over den economisclien toestand van Duilschland n& den oorlog, werd afgewezen. Het Hoofdbestuur heeft advies gevraagd over de vraag, of het gewenscht is, dat een in een bedrijf beslaande collectieve arbeids overeenkomst, die door de meerderheid aan genomen is, ook voor de minderheid verbin dend verklaard kan worden. De meening hieromtrent was, dat deze vraag ontken nend moest worden beantwoord, omdat eventueel hierdoor een veel te groote in breuk op de persoonlijke vrijheid wordt ge maakt. Dit werd, nader gemotiveerd, het Hoofdbestuur meegedeeld. Een diploma werd aan personeel van le den uitgereikt, nl. aan een werkman, die 25 jaar in dienst was bij de firma De Bink, en meerderen. De Leidsche Pluimvee-Vereeniging. Onder voorzitterschap van kapitein M. v. Mens, hield gisteravond de Leidsche Pluim- vee-Vereeniging in de bovenzaal van „In den Vergulden Turk" haar vijftiende jaarvergade ring. Na voorlezing der notulen van de vorige vergadering, die onveranderd werden goed gekeurd, bracht de secretaris verslag uit over den toestand der Vereeniging in het afgeloopen Vereenigingsjaar, waaraan wij het volgende ontleenen: Door omstandigheden kon er in het afge loopen seizoen geen tentoonstelling hier ter stede plaats hebben, maar hadden de leden gelegenheid tegen gereduceerde inschrijfgel den hun dieren te kunnen inzenden op de tentoonstelling van de vereeniging „Avicul- lura", in Den Haag, waarvan dan ook door velen gebruik gemaakt is. Het ledental blijft stationair en juist met de tentoonstellingen stijgt dit getal gestadig. Een lezing had kort geleden plaats door den heer C. S. Th. van Gink, in Den Haag, over: „Rassenkunde", voor welke lezing veel belangstelling be stond, en het ligt ook in de bedoeling van het bestuur, meerdere dezer avonden te or- ganiseeren De financieele toestand van de Vereeniging is bevredigend, hetgeen de ver gadering tdeed besluiten, in het a.s. seizoen wederom een eigen tentoonstelling te hou den, mede Ier herdenking van het vijftienja rig bestaan van de Vereeniging. Het voorne- f^i Het bezoek van Koning Haakon aan onl land. -ij Een schema tot wijziging van het systeem der Tabaksbelasting. De Regeerlng schenkt haar aandacht aan een algemeene herziening van de Krank, zinnlgenwet Ingediend te een wetsroorstyl tot wijzl. ging der Warenwet. f Dé laatste hand wordt gelegd aan fief nlenwe Duitsche aanbod. Pogingen om Engeland en Frankrijk weer tot elkaar te brengen. Nienwe vorderingen ter oonferentle van Lansanne. De aartsbisschop van Baragossa ia 00 straat doodgeschoten. De pogingen van Rusland om met Japon tot een handelsovereenkomst te komen. J men bestaat dan ook, aan deze tentoostel- ling een „Kattententoonstelling" te verbin-< den, hetgeen voor onze gemeente ongetwij feld iets nieuws is en welke zeker veel be langstelling zal trekken. De heer F. Mandemaker bracht namens den heer F. G. Boekwijt verslag uit over hun contróle ten aanzien van het gevoerde be heer, hetgeen de vergadering deed beslui ten, den secretaris te déchargeeren. Als afgevaardigden naar de vergaderin gen van den Raad van Beheer werden aan gewezen de heeren H. van Sillevoldt en F. G. C. Bursch. Ten slotte besloot de vergadering nog een excursie te houden op Zondag 24- dezer naar de N.V. Vereeuitrde Hoenderparken W.O.K., te Soest, waarvoor den leden in de reiskosten een tegemoetkoming zal worden verstrekt. Leidsch Politie-Muziekgezelschap. Het is een bekende gewoonte van de Hol landers, en stellig ook van de Leidenaars, om van tijd tot tijd eens flink te mopperen op de dienaren van den heiligen Hermandad Nijdig dat men soms kan zijn nijdig I 1 Want nietwaar die politie Maar, in trouwe, men meent hot gewoon lijk zoo kwaad niet. Integendeel is gister avond op overduidelijke wijze gebleken, dat er tusschen politie en burgerij een zeer aan gename verstandhouding beslaat. Een ver slandhouding, welke tot gevolg heeft gehad, dat er eenigen tijd geleden een comité werd gevormd onder voorzitterschap van den heer D Binnenkamp Jr., voorzitter van de Chris telijke muziekvereeniging „Ledagoh", dat zich ten doel stelde gelden bijeen te bren gen om het muziekgezelschap der Leidsche politie een vaandel aan te bieden. De mede werking en steun, welke het comité overal ondervond, was zoo groot, dal men, gelijk de heer Binnenkamp zeide, wel drie vaan dels had kunnen koopen indien men dat ge wild had. Gisteravond nu zou het vaandel worden aangeboden, en Ier gelegenheid daarvan gaf het gezelschap in de geheel bezette Graan- beurs een uitvoering voor donateurs(trice9) en begunstigers. In z'n openingsspeechje heette de voorzit ter, de heer Post, allen hartelijk welkom. Hij sprak er z'n voldoening over uil dat de belangstelling zoo buitengewoon groot wa9, wat hij beschouwde als een bewijs van waardecring der burgerij voor de Leidsche politie. Dank bracht spreker aan den com missaris van politie, den lieer P. Stapel, voor zijn tegenwoordigheid en voor zijn be reidwilligheid om dezen avond het vaandel te onthullen. Tenslotte richtte hij zich nog tot de afgevaardigden der zusterverenigin gen, tot het vaandel-comité, tot den heer Backer, voor de aankleeding van de zaal en tot het Eerste Leidsche Klucht- en Revue gezelschap, dat belangloos zijn medewerking zou verleenen, waarna door het muziekge zelschap een drietal goede nummers wer den gespeeld, namelijk „Bellatrix", ouver ture van M. Caldero „Am Fruhlingsmor- gen", Grande Valse van F. van der Bossche en „La Mouelte", Fantasie par A. Noel Ie Mire. Behoudens een enkel foulje wel licht te wijten aan het gewicht van het oogenblik was hel werk van het gezel schap zeer zeker niet onverdienstelijk. Een langdurig applaus volgde op elk nummer. Aan de orde was thans de lang verbeide vaandel-onthulling. Allereerst voerde even de heer Binnenkamp het woord, die met voldoening herinnerde aan de groote mede werking van de burgerij, en vervolgens de taak van het comité voor geëindigd ver-, klaarde. Even was hel stil, doodstil. Toen trok do heer Stapel het doek weg waarachter het vaandel was verborgen en het vol gend moment daverde een applaus door do zaal, dat scheen niet meer te zullen be-< daren I Inderdaad zag het groote vaandel, dat go* leverd is door den heer Goudsmit, te DeB Haag, er prachtig uit. Wij kunnen het ge*

Leidsch Dagblad | 1923 | | pagina 1