Zaterdag 2 Juni 1923. Officieele Kennisgevingen. STADSNIEUWS. Het vo^^amste nieuws van heden. GEMEENTEZAKEN. BINNENLAND. PRIJS DER ADVERTENTIEN: cg Qta. per regel. Bij s-egelabannement belangrijk Weren prijs. j Kleine advertentien, uitsluitend bij vooruitbe- ijjjing. Woensdags en Zaterdags 50 Ots., bij een InKirirAum aantal woorden van 80. Incasso volgent posfrecht. Voor eventueele op- 'isndLng van brieven 10 Cts. porto te betalen. JKewiisnumiDer 5 Ots. Bureau Noordelndsplein. Telefoonnummers voor Directie en Administratie 175, Redactie 1507. Postchègue- en Girodienst No. 57055. Postbus No. 64. PRIJS DEZER COURANTI Voe* Men p. S mn'd. 'f 2.35, p. weeï 'f Ö.I8 Builen Beiden, \ranx agenten gevestigd rijn, per weeï 018 Franco par post 2.35 portoïosieü. Nummer 19397. Dit nummer bestaat uit VIER Bladen "eerste blad. GEHEj.1v iiiLIJKE VISCHVERKOOP. Aan den gemeentelijken vischwinkel, Vischmarkt 18 (telef. 1225) is hedenavond verkrijgbaar SCHOL a f 0.18f 0.22 p. p. J. C. VAN DER 'LIP, Weth. loco-Burgemeester. Leidon, 2 Juni 1923. DRANKWET. Burgemeester en Weihouders van Leiden brengen ter algemeene kennis, dat door A. J, v. d. Wijngaard, te Leiden, een verzoek schrift is ingediend ter bekoming van ver- Ie! voor den verkoop van alcoholvrijen drank, voor gebruik ter plaatse van verkoop in een kamer achter den winkel in het per ceel Boezastraat No. 11. J. C. VAN DER LIP, Weth. loco-Burgemeester. IVAN STPJJEN, Secretaris. Leiden, 2 Juni 1923. VERGADERING van den GEMEENTERAAD VAN LEIDEN, MAANDAG 4 Juni 1923, doe namid dags te twee uur. Alsnog te behandelen onderwerpen; Voorstel; a. tot beschikbaarstelling van gelden ten jjehocve van de kosten van rioleering en ophooging van een terrein benoorden den Mai esingel b tot overname in eigendom cd onder hout bij de gemeente van een eloothelft en berrastrook. lead, bekend Sectie K No. S777 gcd. O67) »P Mathesis Scientiarum Genitrix. Gisteravond hield het Genootsohap „Mathesis Scientiarum Genitrix", onder Toorzitterschap van ïr. A. M. Touw, in dfen Foyer van de Stadszaal zijn jaarlijksohe algcnieono vergadering. Aanwezig waren, belialve een aantal le den, de laco-burgemeester mr. J. O. van der Lip, de directe ar en bestuursleden ran de Vereen „De Ambachtsschool" ©n vertegenwoordigers van verschillende an dere vereenigingen en corporaties, bene vens directeur, leeraren en oud-leerlingen van het Genootschap. Nadat de notulen der vorig© vergade ring waren gelezen door den secretaris, mr. Sijpbens had de verkiezing plaats vaai nieuwe bestuursleden. In do plaat» van dr. A. Orommelin, pe riodiek aftredend en niet weder herkies baar, werd benoemd d<r. S. T. Holst We ber voor ai J O. Schalkwijk, eveneens niet herkiesbaar, werd gekozen de heer J. Heringa en in de vacature, ontstaan door bet bedanken van den heer W. van Ros sum du Chattel, word benoemd de heer J. J. Zitman, terwijl herbenoemd werd prof. dr. W. van der Woude. De voorzitter hield vervolgens een toe- •praak die ook door dè leerlingen werd aangeboord-, waarin hij, na een woord van vel keen tot de aanwezigen, verslag uit bracht over de lotgevallen van de school over het afgeloopen jaar; Allereerst sprak bij zijn leedwezen er over uit, dat de loco- burgemeester, wethouder mr. Van der Lip rich niet verdar meer beschikbaar stelde voor het thans nog door hem bekleede ambt in het bestuur der gemeente, omdat men van hem steeds groote belangstelling *n medewerking ondervond, waar het gold behartiging van het Genootschap en van de school, waarvoor spreker den wet houder van onderwijs hartelijk dank zeade. Tot het verslag komende, ving hij aan biet op te merken, dat het af geloop en jaar voor liet Genootsohap niet onbelangrijk is geweest. Er is een begin van uitvoering gegeven aaD reorganisatie-plannen, waar onder in de eerste plaats behoort de ope ning van den dagoursus. Deze weTd den l6dcn October 1022 geopend met 18 leer lingen, verdeeld over de af deelingen ma chinebouw, bouwkunde, waterbouwkunde, cd handteeikenen. Het aantal oandidatan, dat zich voor Wezen dagoursus aanmeldde, is niet mee gevallen. Maar dleze cursus heeft ook notg weinig bekendheid. Ongetwijfeld aal de belangstelling er voor grootcr worden. De lessen worden gegeven door den directeur cd door eenige leeraren, die ook aan den •von-dcureus verbonden zijn. Aan ce>n vijftal leerlingen van de vijfde Hasse der avondschool, die in April j.l. einddiploma de Ambachtsschool ver beten, doch, nog geen werkkring konden is gelegenheid gegeven zioh over- vender te bekwamen in het maohine- fcckenen. Bc vooruitzichten tot het verkrijgen van modern sohoolgebouw zijn nog niet t&Dstig. De door de hoage autoriteiten j>° cd gekeurde plant eekeningien rusten in bro'k^TCki«Ltot betere tijden zijn aar. ge- inkrimping van de Postsohool zijn meerdere lokalen in het oude dnkbaar. De avondcursus werd in het afgeüoopen jaar druk bezocht. Het aantal leerlingen bedroeg op 1 Januari 1923 440. Spr. bracht een woord van dank aan de periodiiek aftredende bestuursleden, die niet herkiesbaar waren, dr. A. C. Orom melin en dr. J. C. Schalkwijk, en aan den hoer W. van Rossum du Chattel, die tus- schentijds bedankte, en verheugde zich in de herbenoeming van prof. Van der Woude en in de benoeming van de heeren Holst Weber, Heringa cn Zitman, welke laatste drie hij welkom in het bestuur heette. In het corps leeraren der school hadden eenige mutaties plaats. Tot leeraar in de wiskunde werd be noemd dfe heer W. M. van Rossum d-u Chattel, civiel-ingenieur, aan. wieai de wiskundige lessen vroeger door den heer Verwey de Winter gegeven, werden opge dragen en aan wien tevens in het winter semester te geven lesuren in de water bouwkunde worden toegevoegd. In de nog bestaande vacature van leeraar in de bouwkunde werd benoemd do heer J. J. L. Bourdrez, civ. en bouwk. ingenieur; in de vacature stoomwerktuigkunde en ma- chineteekenen werd voorzien door de benoe ming van den heer H. Middelbeek, werk- tuigk. ing.door de benoeming van den heer H. C. Boonstra werd voorzien in de vacature van leeraar in de beschrijvende meetkunde en perspectief, ontstaan door het vertrek van den heer B. Merema. Ten ge volge van het terugbrengen van het aantal lesuren van verschillende leeraren tot het wettelijk maximum, werd nog benoemd de heer A, O. Christiaanse voor het handels teekenen, en de heer A. v. d. Hoogt voor de Nederlandsche taal. Eindelijk zij nog vermeld, dat mej. W. O. de Baat, doet.a in de Scheikunde, defi nitief tot leerares werd benoemd. Aan het eind-examen 5de klasse werd deelgenomen door 46 leerlingen, waarvan 31 slaagden. Aan heb eindexamen bouwkunde namen 6 leerlingen deel, waarvan 3 slaagden. De prijsvraag, die een onderdeel van dit examen vormt, werd door twee van de vijf candidaten op zoo verdienstelijke wijze be antwoord, dat aan hen een eerste en tweede prijs kon worden uitgereikt. In het afgeloopen jaar werden verschil lende excursies gehouden, waaromtrent de voorzitter eenige mededeelingen deed. Het Genootschap mocht verschillende ge schenken ontvangen, waaronder een gift van f 100 van de Vereeniging van Oud-leerlingen der school en verder verschillende bijdragen, bestaande uit leermiddelen van onderschei dene firma's. De leermiddelen ten dienste van het on derwijs werden, mede door aankoop, be langrijk uitgebreid, zoodat dit onderwijs zich geheel kan aanpassen aan de moderne oischen, aan de verschillende vakken gesteld Ten slotte wijdde de voorzitter nog een woord van waardeering aan de Vereeniging van Mathesianen, welke Vereeniging blijk geeft van jonge levenskracht en bracht di recteur, leeraren en assistenten hulde voor de uitnemende wijze, waarop zij hun taak vervullen. Van de leerlingen getuigde de voorzitter, dat het bestuur over hun ijver, vlijt en gedrag tevreden kan zijn, en hij eindigde met tot hen een ernstige opwek king om hun plicht te blijven doen, opdat, wanneer zij, eenmaal geplaatst in de maat schappij, door de verkregen kennis en door hun werk niet alleen hun eigen welzijn be vorderen, maar ook zullen kunnen bijdragen aan het maatschappelijk welzijn. Na deze zakelijke rede, die luide werd toegejuicht, reikte de voorzitter de diplo ma's uit aan de geslaagde leerlingen, bene vens de prijzen voor de bekroonde antwoor den op de prijsvraag voor bouwkundig tfee- kenen. De 1ste prijs viel ten deel aan B. A. de Graaf, de tweede prijs aan den leer ling Korswagen, terwijl S. P. Ouwerkerk een eervolle vermelding verkreeg. De voorzitter wenschte de geslaagden van harte geluk met hun diploma en de bekroon den bovendien met hun prijzen en sprak den wcnsch uit, dat zij de verkregen kennis zouden beschouwen als een hecht fundament van kennis, waarop zij zullen kunnen voort bouwen, teneinde knappe vakmcnschen to worden (applaus). De tweede Voorzitter der Vereeniging van Mathesianen, Martijn, dankte directeur, leeraren en bestuur voor het genoten onder wijs, waarna de vergadering werd gesloten eu de aanwezigen zich naar de benedenzaal begaven, ten einde do tentoonstellingen van teekeningen, door de leerlingen zelf vervaar digd, te bezichtigen. Deze tentoonstelling werd zeer geprezen. Zij zal gèopend zijn voor het publiek heden van 4 tot 8 uur en Zondag van 2 tot 5. Gaarne bevelen wij een bezoek aan. Tot adviseur van de Nederlandsche Bank, Agentschap Leiden, is in de plaals van den heer W. F. Verhey van Wijk, die daarvoor had bedankt, benoemd de heer H. W. Tieleman Jr., alhier. Majoor E. W. J. Groen, van de le ar tillerie-brigade, wordt overgeplaatst van hier naar 's-Gravenhage. Met ingang van 5 Juni is opgeroepen in werkelijken dienst de res.-off. van Ge zondheid 2de klasse C. Tholen en weTkzaam gesteld bij den Mil. Geneesk. Dienst alhier, Voor het examen voor apothekers- adsislent waren gisteren voor de Commissie ahier opgeroepen vier candidaten. Geslaagd zijn de dames A. van der Goot, geb. te Harr wich en E. C. Cossee, geb. te Leiden Bij beschikking van den Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen is bepaald, dat de commissie, aan welke wordt opgedragen liet cxamineeren van lien, die £cn akte van bekwaamheid verlangen tot het geven van middelbaar onderwijs in de wis- en natuurkundige wetenschappen, voor het jaar 1928 zitting zal houden in nader bekend te maken plaatsen aan die com missie tevens opgedragen het examineeren van hen, die in 1923 de akte van bekwaam heid wenschen le verkrijgen tot het geven van lager onderwijs in de wiskunde, en zijn o.a. benoemd tot leden dr. J. C. Kluyver, dr. W. van der Wonde en dr. II. F. Schrei- nemakers, hoogleejaren, eri dr. J. Droste, lector aan de Rijksuniversiteit alhier in de sub-commissie K4 te Leiden tot lid en on dervoorzitter dr. J. -M. Janse, hoogleeraar tol leden dr. P. Ni van Kampen en dr. B. G. Escher, hooglceraren aan de Rijksuniver siteit alhier. De examens ter verkrijging van een diploma m. u. 1. o. (schriftelijk gedeelte) zul len hier in de Stadszaal worden afgenomen op 5 en 6 Juni a.s., van negen tot vijf uur Op Woensdag 20 en Donderdag 21 Juni zal alhier de Edelmetaalbond in Neder land zijn jaarlijksch congres houden, waar aan verbonden zal zijn een tentoonstelling van gouden en zilveren werken, vervaardigd in de goud- en zilversmidsvakschool te Schoonhoven. Enkele builenlandsche vak- genooten zullen als gedelegeerden hunner Vereenigingen het congres bijwonen. Van af 4 Juni a.s. zal alhier een col lecte worden gehouden ten voordeele van de Ver. tot Werkverschaffing aan Hulpbehoe vende Blinden te Amsterdam, in welker in richting dagelijks 160 blinden arbeid ver richten. Tegenwoordig vloeien de gaven niet sterk toe, zoodal versterking der kas zeer noodig is, waartoe déze inzameling zal kun nen bijdragen. Gedep. Staten van Zuid-Holland heb ben ongegrond verklaard het beroep van P. Heemskerk c.9. alhier tegen het besluit van den Raad dezer gemeente, waarbij afwij zend werd beschikt op een aanvrage van het bestuur der R.-K. Parochiale Jongens scholen alhier om gelden te ontvangen voor den bouw van een school voor gewoon L. O., op grond, dat de aanvrage niet voldeed aan de eischen, vervat in art. 73 der wet. De Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen brengt ter kennis, dat het schriftelijk gedeelte van het in 1928 af le nemen examen Ier verkrijging van de akte van bekwaamheid, bedoeld in artikel 77b van de Wet tot regeling van het lager onderwijs van 17 Augustus 1878 (St.bl. no. 127), op Dinsdag 3 Juli a.s. zal plaats heb ben dat de mondelinge examens op Woens dag 18 Juli d.a.v. zullen aanvangen dat een commissie met het afnemen dezer exa mens belast, zal zitting houden o.m. te 's-Gravenhage voor de gemeenten in de in spectie Leiden. Het bouwen van twee gemeentescholen met gymnastieklokalen in Spangen is door B. en W. van Rotterdam niet gegund aan den laagsten inschrijver, den lieer J. A. Vree burg, alhier, maar aan de aannemers Van der Velden en De Jong, te Leiderdorp en Alphen voor f 201.000. Do oudercoinmissie van school A. aan do Haverstraat heeft een ouderavond be legd, waarvoor do opkomst bevredigend genoemd mag worden. Door het hoofd der school, den heer H. D. Vriesema, werd, na dank gebracht to hebben voor de belangstelling, deze ver gadering geopend. Volgens spreker was deze opkomst voor een groot deel te dan ken aan de ouderoommissie, die al be staat deze slechts uit drie leden, door huis bezoek de ouders heeft bewerkt. Als punt van bespreking Voor dden avond had de inleider gekozen: „Wat kan de ouderavond doen in het belang van het kind?" Met als onderwerp: „Individuali teit." Een groot woord, volgens spreker, voor al voor een eersten ouderavond als deze, doch hij zou trachten zoo duidelijk te zijn, dat iedereen er het zijne van kon medene- men. Hij liet in hoofdzaak uitkomen, dat het zoo uiterst moeilijk is de individuali teit van het kind to bepalen. Daarvoor is samenwerking met de ouders hoog noo dig. Hij raadde aan, de kinderen een vak te laten loeren, of to laten studeeren, waar zij zelf iets voor voelen. Doet men dat niet, dan beneemt men het kind, een groot deel van zijn levensgeluk. Deze red© werd met aandacht gevolgd. Daarna werd de gelegenheid openge steld met den spreker van gedachten te wisselen of vragen te stellen. Enkele ouders maakten daarvan gebruik en wer= den door den spreker beantwoord. Daarna werd het zevende leerjaar be- sproken en den ouders ernstig op het hart gedrukt, als het maar eenigszins mogelijk is, hun kinderen naar den Centrale school to zenden, al hebben zij den leeftijd van dertien jaar bereikt. Dat laatste jaar ia in de meeste gevallen liet beste, en kan niet anders dan ten goede komen aan hun later leven. Nu werd door den heer P. J. Mens de a.s. nieuw© regeling van het handwerk- onderwijs naar voren gebracht, wat een ernstig punt van bespreking uitlokte. Na een gehouden stemming bleek, dat twee= derden der aanwezigen vóór het behoud van vak-onderwijzeressen was, doch 'de les* sen te geven tijdens de schooluren en niet daarbuiten. De oudercommissie werd op- gedragen daarvoor do medewerking te vra gen aan den Centralen Ouderraad. Bij de rondvraag, welke nu volgde, wer den nog eenige punten door den inleider Heart woord!. Door mevr. Veldhuizen en den heer J. van der Zeeuw werden twee on derwerpen opgegevën voor behandeling up den eerstvolgenden ouderavond. Daarna bedankte de heer Mens het hoofd der school voor de moeite, welke hij zich had getroost, om als spreker voor heden avond op te treden. Ook het onderwijzend personeel ontving oen woord van dank vc r zijn aanwezigheid. Ten slotte een woord van dank aan de aanwezigen voor hun opkomst. Hij sprak den wensch uit, allen weer op den volgen den ouderavond te zullen ontmoeten, en verwacht, dat ieder twee personen, doch minstens óén persoon medebrengtdan eerst kan een ouderavond aan het beoogde doel beantwoorden. De ouderoommissie is over de opkomst tevreden, maar niet voldaan. Tevreden, als men bedenkt, dat er in den afgeloopen winter twee vergaderingen zijn uitgeschre ven, om een oudercommissie tot stand te brengen, en op beide avonden steeds de- zelfde zes mensehen waren, en ten laatste werd besloten daaruit toch nog eon com missie te benoemen. Niet voldaan, als men nagaat, dat 114 gezinnen zijn bezocht voor opwekking en maar ruim 40 met goed re sultaat. Hierna werd de vergadering door het der school met een woord van dank goslotcn en werden de ouders in de gele genheid gesteld met het onderwijzend per soneel kennis te maken. Al spoedig blcelc de goed© verstandhou ding tusschen onderwijzerfes) en ouders. Wij verwijzen naar de advertentie, voorkomende in dit nummer, omtrent de bij zondere samenkomsten, welke vanwege het Leger des Heils gehouden zullen worden in een daartoe op te richten tent, standplaats plantsoentje over den Rijnsburgersingel ach ter den molen ,;De Valk". Het groote mu ziekkorps van het Leger uit Den Haag (35 man) komt medewerking verleenen. Enkele zangkoren en eep mandolineclub zijn uitge- noodigd. Verscheidene hoofdofficieren van het Leger uit Amsterdam zullen de samen komsten leiden, o.a. de chef-secretaris kolo nel Vlas, kolonel Feenslra, majoor Rawie, staf kapitein Bruijns. Daar de onkosten voor zulk een tentcampagne ongeveer acht hon derd gulden bedragen, zal er misschien een kleine toegangsprijs gevraagd worden. Wij verwijzen naar de advertentie in dit Blad, waarin wordt medegedeeld, dat de tentoonstelling van schilderijen, van W. H. Singer Jr., in „De Lakenhal", vermoedelijk nog een week geopend zal blijven. Er zijn hier tegenwoordig slechts twee bioscoop-theaters geopend. Beide leggen zich daarop vestigen wij allereerst de aan dacht bijzonder toe op kindervoorstellin gen op Woensdag- en Zaterdagmiddag met daarvoor speciaal gekozen programma's. In de avond-voorslellingen verloonen beide, „Luxor"-thealer en „Casino", ook nu weer, goed werk op het doek. „Luxor" geeft, behalve het bijkomstige, een roerend drama en een levensbeeld en op het tooneel een muzikaal nummer, zij het dan ook niet het beloofde. „Het Casino" houdt langen tijd de aan dacht gespannen met hel kunstwerk „In de modder der wereldstad". Gistermiddag kwam door eigen on voorzichtigheid de veertienjarige F. T., alhier, toon hij per fiets uit de Vrouwe- eteeg kwam, onder een leege vraohtauto van v. S. L., uit Oogstgeest, die de Aal markt op ging. Hot voorwiel van de uit ■aille macht remmende vraoht-auto ging over het voorwiel d'-esr fiets, over de bood schapmand en toen over den jongen, ech ten: zoo, dat de mand den jongen van den zwaarst en druk bevrijdde. Dat is blijkbaar zijn geluk geweest, want toen de ijlings ontboden on gearriveerde dokter van den Eersten Hulpdienst hom onderzocht in de bergplaats van den lieer Dirkse, waar heen mem hem had gebracht, bleek hij, af gezien van eenige ontvelling aan hoofd, band en been, ongedeerd. Het voorwiel van de fiets was vernield. Bij den stalhouder Dieben is een lam geschut, op de markt achtergebleven. Inlichtingen zijn te bekomen bij de po litie. Een Duitsch meisje zal over de grens worden geleid, hebbende het geen voldoen de papieren. Door don landbouwer H., uit Oud- Ade, is aangifte gedaan, dat zijn twintig jarige dochter aan den Lage-Rijndijk door een wagen, bestuurd door v. R., is aange reden en ernstig letsel heeft bekomen, terwijl haar rijwiel vernield werd. KERKELIJKE BERICHTEN. Doopsgezinde Gem.: Zondagmorgen, te tien uur, ds. J. Wuite. Eglise wallone: Dimanche matin, A 101/2 heures, Mr. S. Glr. Evang.-Luthersche Gem.: Zondagmorgen, te halfelf, ds. J. Pli. Makkink. Remonstrantsch-Geref. Gem.: Zondagmor gen, te halfelf, dr .W. J. Lente. Gud-Kalholieke Kerk: Middelstegracht 16: Zondagmorgen, te kwartier over acht uur, prof. J. H. Berends. Lib.-Kalh. Kerk Zondagmorgen, te half elf, dienst in de Bonifacius-kapel, Stille- Rijn la. Duitsche godsdienstoefening: Zondagmor gen, te halfelf, in de kerkzaal Weeshuis Iloogl. Kerkgracht, ingang tusschen de num mers 17 en 21, Missionar Fr. Schmidt, uit Bern. Vereeniging van Vrijz.-Hervormden: Zon dagmorgen, te halfelf, in het Volkshuis, ds. A van der Wissel. binnenland Feestelijke opening vnn de eleciriscbi tram Den HaagWassenaar. Huldiging van prof. Simons te Utrecht. Het werk is bij de Ned. Scheepsbonw-Mij te Amsterdam hervat. De textielstaking te Almelo is opgeheven. Ernstig auto-ongeluk bij Arnhem. BUITENLAND. De besprekingen le Berlijn over lief nienwe Duitsche aanbod. Nienwe communistische actie in Duitroh- land. De derde vrouw gekozen in het Engelsche Lagerhuis. De indemniteitswet voor den Engelschen minister van binnenl. zaken aangenomen. Einde van de Belgische staking. De aanslagen der royalisten in de Fran- soke Zooals B. en W. den Raad in hun overzicht van hetgeen in Leiden van gemeentewege op het gebied van verruiming van werkgelegen heid reeds is gedaan en nog wordt gedaan, mededeelden, was weldra een voorstel van hun College le verwachten, strekkende tot rioleering en ophooging van een terrein be noorden den Maresingel. De daarvoor noodige plannen zijn thans gereed. Het bedoelde terrein beslaat de per- ceelen Sectie N nis 134 en 136, groot 2 H.A., beide eigendom der gemeente, en grenst wat het noordelijk deel betreft, ten westen aan de bebouwing van „Ons Belang" en „De Goede Woning", waarvan de grondslag in 1920, eveneens in het belang van werkver schaffing, werd opgehoogd en gerioleerd. De toegang tot het terrein wordt gevormd door het mede aan dc gemeente toebehoo- rende perceel Sectie K no. 2775, waaróver de toekomstige 15 M. brcede straat zal worden geleid. Aanleg over de volle breedte is voor- loopig nog niet mogelijk, omdat daarvoor zoo wel aan dc Noord- als aan de Zuidzijde van het perceel Sectie K no. 2777 eenige huizen in den weg staan. De eigenaar dier perceelen is inmiddels bereid de hem loebehoorpndc sloothelft met aangrenzende bermstrook, zon der kosten zijnerzijds aan de gemeente af le staan, onder voorwaarde, dat de gemeente voor een behoorlijke afscheiding zorg draagt. Aldus kan de toegang tot het achterliggende terrein reeds over een breedte van pl.m. 12 M. worden aangelegd. Verder zal het werk gepaard gaan met het dempen van twee pol- der'slooten en van een boezemsloot, waarvoor de vergunning van den Grooten en Kleinen Stadspolder, resp. van het Hoogheemraad schap van Rijnland zal worden gevraagd. De kosten van deze demping, rioleering, ophooging en bijbehoorende werken worden globaal geraamd op pl.m. f95000. Het is do bedoeling het werk volgens openbare aanbe steding le doen uitvoeren, met de gebruike lijke bepaling, dal de werklieden voor 80% zullen worden aangewezen en ter beschik king gesteld door of namens de Arbeidsbeurs. Een groep anti militaristen te Biltho- ven heeft een open brief gericht ,,Aan me vrouw van Mecklenburg, geb. van Oranje, Noordeinde, Den Haag", waarin zij pro testeert tegen de jaarwedde, welke do Grondwet haar toekent en tegen de plan nen om haar aanstaand Regeeringsjubi- leum te vieren. Ten slotte geven zij H. M. in overweging afstand te doen van hot koningschap. Zij schrijven nl.: „O, mocht gij die kracht on den durf be zitten, om vrijwillig afstand to doen van al do uiterlijke macht, die om U gehangen is. Juist als gij dat uiterlijke koningschap kunt afschudden, dan zult gij als mcnscti eerst recht een troon verkrijgen in de har ten van ontelbaren in alle landen, wier be vrijding gij, als weinigen, zoudt kunnen nader brengen door deze daad. God geve U de kracht het te doen Te 's-Gravenhage-werd gisteren gehou den de algemeene vergadering van de Vor- zekerings-maatschappij ,,De Nieuwe Boerlia- ve" voor vrije genees- en heelkundige be handeling, waarin door de directie verslag werd uitgebracht over het boekjaar 1922.. In 1922 werden afgegeven 2092 polissen, verdeeld over personen, met een jaarpremie, ontvangst van f 74.373.27. Om verschillende oorzaken moesten worden geroyeerd 965 po lissen, verdeeld over 1765 personen, met ecu jaarpremie-ontvangst van f 30.563.52. De netto- ontvangst in 1922 was f 43.809.75 aan jaarpremie-ontvangst Op 31 December wa ren van kracht 8486 polissen, verdeeld over 14.850 personen, met een jaarprcmic-ont- vangst van f 231.076.25. In 1922 werden. 4315 contract-schadegevallen tot aller tevreden heid geregeld en uitbetaald met een bedragj van f 121.146.261/^. Voor nog uit te betalej schade voor ontvangen premiën in 1922 wertf gereserveerd f 4943.39, hetwelk met de uio, betaalde schade 60 van de ontvanger

Leidsch Dagblad | 1923 | | pagina 1