DAGBLAD. H00GEW0ERD 33 (bij de Watersteeg) Vrijdag 1 Junia.s. is de Drogisterij thans gevestigd Restaurant „SUISSE" Woensdag 30 Mei 1923. eerste blad. Qfficisele Kennisgeving Hoogewoerd 3, VERPLAATST naar en ook DIEECT g'ëopend. 7319 I in daarover gnat het nu niet. Het gaat F» S1ïr'8 onderwerp om de eenheid in het ^rplan der scholen. BINNENLAND. Het voornaamste nieuws van heden. hedenavond MARTIN VAN REEN, Bariton. PRIJS DER ADV^TENTJEN; 30 Gts. per regel. Bij rcgciaHcömement belangrijk kieren prijs. L Kleine advertealien, uitsluitend bij Vooruitbf?. jtaling, Woensdags en Zaterdags 60 Ots.. bij eon 'maximum aantal woorden Tan 60. ÏDi-asso volgens postrecbl Voor eventueels op,- (aiding Tan fcrioyen 10 Cta. porto te betalefi. j0crrij?nutnmcr 5 Cjs. Bureau Noordeindsplein. Telefoonnummers voor Directie en Administratie 175, Redactie 1507. Postchèque- en Girodienst No. 57055. Postbus No. 54. r PRIJS DEZER COURANT: Voor Beiden p. 3 mnd. f 2.35, p. week 0.16 Buiten Leiden, waar agenten gevestigd fijn, por week 0.18 Franco pér pos! 7 2.35 rfi portokosten. Nnmmer 19394. git nummer bestaat uit DRIE Bladen gemeentelijke vischverkoop. Aan den gemeentelijken visch winkel, Ivischmarkt 18, tel. 1225, is DONDERDAG [verkrijgbaar SCHEL VISCH a f0,20—f0.30, SCHOL a f 0.19—10.36, KABELJAUW a fO.iO. TARBOT a f 0.75 en TONG a fl.20 I per pond. 1 ZUIDERZEE-BOT f0.45—f0.50 per pond. J. G. VAN DER LIP, Welh., loco-Burgemeester. Leiden, 30 Mei 1923. [De r,.g. afs:_-x.ing van het Fransch in de lagere school en: Zijn particuliere Fransche cursussen gewenscht? Vanwege de afdeeling Leiden van den iBontl van Ned. Onderwijzers werd gister- I avond in hel Nutsgebouw een openbare ver- gadoring gehouden, waarvoor als spreker was I aangekondigd de heer Thijsse, uit Amster- Ijlani, mei het onderwerp: De afschaffing van [het Fransch op de lagere school en cursus- een in het Fransch buiten de schooluren. De vergadering was druk bezocht. Onder Ide aanwezigen merkten wij ook eenige I Raadsleden en leden der Plaatselijke School- commissie op, benevens een aantal belang- Istellende ouders van leerlingen, terwijl ver ifier de zaal gevuld werd door onderwijzers en onderwijzeressen, voor het meerendeel be- I hooiende tot het openbaar onderwijs. De vergadering werd met een welkomst woord geopend door den heer Jac. Tsjalsmaj ■die de beteekenis van dezen avond verder [uiteenzette en ten slotte een protest deed hoo- Iren tegen een ingezonden schrijven in het J „Leidsch Dagblad" van den heer Spaargaren, [die de afdeeling bemoeizucht verweet. Alsof üe onderwijzers niet zich mochten bemoeien I met /aken, het onderwijs betreffendeI Dl* heer Thijsse ving aan met een woord |van dank voor de talrijke opkomst. Dit deed ■hem prettig aan. Eveneens voelde hij zich Iprettig gestemd, toen hij de verschillende in- gezonden stukken 'onder oogen kreeg, die hoofdzakelijk in het „Leidsch Dagblad over I'dez' zaak zijn verschenen. Ook daaruit blijkt [belangstelling in de zaak, waarover hij van avond zal spreken. Jammer, dat deze belangstelling een 26-lal jaren te laat komtl Had men toen reeds be- Ilangstelling voor de vraag: „Fransch op i of niet?" getoond, dan zou men thans [er niet meer over behoeven te spreken. Spr wilde op den voorgrond stellen, dat hij allerminst een vijand van het Fransch is. |j!er liet tegendeel. Hij voor zich zou gaarne ['het Fransch een streepje vóór geven. Het Iraoel bij de andera moderne talen den voor lang genieten. Om verschillende redenen, I zoowel van practischen, cultureelen als litte- rairen aard. En toch meent spr. Ie kunnen pleiten voor I afschaffing van het Fransch op de lagere I school en tegen oprichting van Fransche cur- Possen buiten de schooluren. RECLAME. c|er onderwijs en daartoe deed dan ook het Fransch het zijne, wat niet in het belang van de algemeene ontwikkeling van het kind mag worden geacht Spr. ging daarop na wat verschillende autoriteiten op onderwijskundig gebied ten gunste van de afschaffing van het Fransch op de lagere school hebben aangevoerd. Dr. Gunning, dr. Ten Bruggencate, dr. Bos, prof. Bolkenstein en anderen werden geci teerd, om dit nader duidelijk te maken. Aller oordeel was ongunstig. Hel is een feit, dat die opleiding voor de H.B.S., het gymnasium en andere inrichtin gen op de lagere school een stempel drukte op het onderwijs dezer school, ook in zijn ge heel. Alle leerlingen ondervonden er den na deel igen invloed van. Zoo groeide meer en meer de wetenschap, dat het lager onderwijs moest worden hervormd. De wetgever heeft de noodzakelijkheid daarvan ook gevoeld en zoo is-eindelijk in de huidige onderwijswet ten met dit steeds aangroeiend bezwaar re kening gehouden, al moeten wij óns onder wijs er bij aanpassen. Men moet de nieuwe hervorming vrij la- tep doorwerken en vooral niet tegenwerken. En waar het nu vaststaat, dat de laatste hervorming de vrucht is van jarenlange stu die en onderzoek, moet men de nieuwe rege ling niet saboteeren, om dit niet mooie woord eens te gebruiken. En daarom behoort men de kinderen ook niet naar de Fransche cur sussen te zenden builen de schooluren. Men behoort daarbij ook te bedenken, dat er voor de kleine kinderhersenen een grens van op nemen beslaat. Ook daarom verdient-het overweging de cursussen in het Fransch te vermijden en de oprichting er van tegen te gaan. Voor het onderwijs aan de middelbare ep gymnasiale inrichtingen werkt het verkeerd, soms noodlottig, dat er naast kinderen, die het Fransch niet leerden, er anderen komen, die daarin wel onderwijs hebben genoten. En waarom zou men het Fransch, op welke wijze dan ook, nog blijven geven op de lagere school, waar het toelatingsexamen op ge noemde inrichtingen niet meer bestaat? Af schaffing van het Fransch op de lagere school is slechts het begin van vereenvoudi ging. Het kind van tien k twaalf jaar heeft recht op een andere behandeling. Het moet door meer spel en lichaamsbeweging meer vatbaar gemaakt worden. Spr. besloot met een uitspraak van den paedagoog Gomenius, die het dwaasheid had genoemd een kind een vreemde taal te leeren vóór het zijn eigen taal nocr niet eens kent (applaus). Van de gelegenheid tot debat werd hoofd zakelijk gebruik gemaakt door den heer Hibma. De heer Colin deed vooraf eenige vragen. De heer Hibma wilde in het bijzonder den toestand te Leiden behandelen. Hier bestaat nog het Fransch. Aanvankelijk was het doel, dat het Fransch tot 1926 zou blijven gehand haafd. Doch door den drang van buiten heeft de Raad dezen termijn teruggebracht tot den cursus van 1925. Spr. wil het zoolang behou- Spr.'s onderwerp moet eigenlijk in tweeën gesplitst worden. Nog beter gezegd, het eer- i den, ook omdat hij dc concurrentie vreest met [de gedeelte heeft feitelijk geen recht van be [staan. Immers, gedurende de eerste zes leer- I jaren mag nu geen Fransch worden onder- pezen. Het leerplan vermeldt althans dit [leervak niet. Dat sluit nog wel niet in dwin- lelandij of onvrijheid inzake onderwijs, maar wel, dat onderwijs geregeld door de overheid [aan vaste regelen onderworpen moet zijn. [Dat brengt trouwens elke organisatie mee. [Alleen enkele rijken zouden daarmee geen Ijekening behoeven te houden, doordat zij l'al onderwijs geheel individueel zouden kun- Ijsn inrichten. De afschaffing van het I fransch in de eerste zes leerjaren is het re- (lelijk gevolg van gestadig overleg ten op lachte van dc onderwijsorganisatie. Als men pi aanneemt, dan is daarmede het stelsel pan cursussen in het Fransch buiten de p'hool alvast veroordeeld. I Spr.'s taak is nu aan te loonen, dat de jchoolorganisalie goed geregeld is. Spreker peurde af den naam eenheidsschool. Dit I woord heeft nu eenmaal een slechten klank. -Fn had beter gedaan te spreken van een fcholeneenheid. Spr. erkent, dat er van een piheidsschool in socialen zin nog geen [jjprake kan zijn, hoewel de gelijkheid op an- P'r gebied toch niet zoo kwaad werkt. Hij I Wijst als een voorbeeld daarvan op dc af- I ^hailing, van de remplaceering bij de mili- I [len\ waardoor het peil der militairen in de I 'hornes zeer is verhoogd. Het hokjessysteem l.^'t in menig opzicht fiasco gemaakt, wat '1 nog met meerdere voorbeelden staaft. De- pocralisecring van het onderwijs moet ech- beleid geschieden en geleidelijk wor pen .uitgevoerd. I f-.ging nu uit zijn schoolervaring na wat L^misère het meebracht, wanneer men de 1,-Huigen der lagere school moest lclaarma- -n voor het examen van de H.B.S. of het -Nu is dit schoolexamen wel af- maar het opleidingsonderwijs is er niet noemenswaard door veranderd. Met geldt dit voor het Fransch, wat spr. fwani V001'beelden illustreerde. Zoo l'linjf1 "D tot het werk der aaneenschake- lo!^0rnmissie, dat vooral noodig was in het I frax 1* VaVe ^aSere school. De lagere school veel dienstbaar gemaakt aan het ver- het bijzonder onderwijs, dat wel wegen zal vinden om het Fransch, dat de ouders nog bogeeren, te behouden. Minister De Visser heeft zijn wet niet loyaal uitgevoerd en waar bij deze uitvoe ring alle stabiliteit ontbreekt, twijfelt hij niet of er zullen nog wel meer veranderingen en mogelijk wel verassingen komen. Mogelijk is over vijf jaar het toelatings examen aan de H.B.S. wel weder hersteld. Spr. acht het, uil zijn jarenlange ervaring puttend, wel wenschelijk, dat reeds op liet vijfde leerjaar in de lagere school wordt aan gevangen, wat hij nader uitvoerig aantoonde. Ook deze spreker werd warm beapplaudis- seerd. Nadat ook nog de heer Zeegerman een op merking had gemaakt, werd de heer Hibma uitvoerig door den spr. beantwoord, die zijn stelling volkomen handhaafde en zich bij zonder warm maakte voor het afgeschaft blijven van het toelatingsexamen op de H.B.S. De arbeiders zullen zich het. recht, ook hun kinderen op deze scholen te laten gaan, niet weder laten ontnemen, wat met een toe latingsexamen te vreezen is (applaus). De vergadering werd te elf uur met een kort woord door den voorzitter gesloten. Op het tweetal voor predikant bij de Chr. Geref. Kerk te Amsterdam komt voor ds. Joh. Jansen, alhier. -Reserve-officier van gezondheid 2de kl. IJ. P, van der Tak, werkzaam alhier, wordt 2 Juni a.s. in het genot van groot verlof ge steld. JJilgenoodigd door het bestuur van den Leidsclien Chemischcn Kring (afd. Leiden van de Nederlandsche Chemische Vereeni- ging), gaf ir. Cl. G. Driessen, ingenieur aan de Gasfabriek alhier, gisteravond een voor dracht in het Organisch Chemisch Labora torium, verduidelijkt door een groot aantal lichtbeelden betreffende de inrichting en de werkwijze van de nieuwe koolgasslokerij, gebouwd door de Steltiner Chamolle Fabrik A.G. vormals Didier, le Slellin. Naar aanleiding van deze lezing brach ten heden een aantal leden van den L. G. Kring een bezoek aan de nieuwe gasfabriek. De vcrceniging vaji melkverkoopers „Eensgezindheid zij ons Doel", opgericht al hier den 13den Mei 1903, vierde haar twin tigjarig bestaan in de groole zaal van „Den Burcht", met welwillende medewerking van het Eerste Leidsche Klucht- en Revue-gezel schap (regie A. Velthuizen), De voorzitter, de heer J. P. _v. d. Holst, opende de samenkomst, wenschte allen aan wezigen een gezelligen avond en huldigde daarbij den heer J. T. Oskam, namen9 alle leden, voor het trouw vervullen van zijn twintigjarige bestuursfunctie; waarna hel ge noemd gezelschap aan de beurt kwam en op voerde het kluchtspel „Kareltjes eerste Liefde", dat zoo vlot werd gespeeld en de lachspieren zóó in beweging bracht, dat .men erg er mee in zijn schik was en een storm achtig applaus deed hooren. Daarna trad op het Duo Henri eji Louis als Hollandsche hu moristen, dat herhaaldelijk met applaus be kroond werd. Na de pauze trad nogmaals het duo op en wel als moderne duettisten. Het geheel e gezelschap gaf daarna de groote klucht „De Kikkerlandsche Lotelin- gen", welke, evenals het overige, goed werd afgewerkt. Omstreeks kwart voor eenen begon het bal onder leiding van den heer De Haas. Om vier uur ging men voldaan naar huis. Aan de verhandelingen der Alg. Syno dale Commissie der Ned.-Herv. Kerk ontlee- nen wij: Van de acten der laatstgehouden vergade ring van de commissie voor correspondentie met buitenlandsche Kerken wordt kennis ge nomen. Prof. Aalders deelt mede, dat hij we gens het neerleggen van zijn ambt als kerke lijk hoogleeraar thans zijn mandaat voor het „executive committee" van „Life and work" wenscht neder te leggen. In zijn plaats wordt dr. Slotemaker de Bruine en tot diens secun dus dr. IJ. M. van Nes (Leiden) benoemd. De kerkeraad van Leiden heeft verzocht adhacsie te beluigen aan zijn adres, gericht tot de Protestantsche Kerken in Amerika be treffende den toestand in het Roergebied. Aan den kerkeraad zal worden bericht, dat de Synodale Commissie aan dat adres geen ad- haesie kan betuigen. In de te Utrecht gehouden jaarlijksche vergadering van de Utrechtsche Zendings- vereeniging werden lot leden van het hoofd bestuur herbenoemd de heeren prof. dr. H. M. van Nes en mr. dr. J. Schokking, beiden alhier. Men meldt ons, dat op Donderdag 7 Juni a.s., des avonds te acht uur, in de Pie terskerk een concert zal worden gegeven, waarvan de opbrengst ten goede zal komen aan „de Leidsche Buitenschool". Mevr. A. de RookVan Leeuwen, zang; de heer H. de Rook, violoncel; de heer Joh. Feitkamp, fluit, en de heer J. Bijster, orgel, hebben hiervoor hun medewerking toegezegd, zoodat men er zeker van kan zijn, dat iets goeds zal worden geboden. De prijzen der plaatsen zullen f 1. en f 0.75 bedragen. Plaatsbespreking bij den heer Eggers, Botermarkt 14, dagelijks van 10 tot 6 uur. Verdere bijzonderheden zullen la ter per advertentie worden bekend gemaakt. Een handwagen is in de Pelikaanstraat door een vrachtauto aangereden en gedeelte lijk vernield. Op verzoek van de Haagsche politie is alhier aangehouden wegens oplichting tot een bedrag van pl.m. f 20, zekere V., die in het logement van V. logeerde, waar hij een valsclien naam had opgegeven. Een fiets is op 'den hoek Nieuwsteeg Rapenburg door een vrachtauto stuk gereden. Tegen de Tabakswet. Te 's-Gvavenhage heeft gistermiddag het landelijk comité tegen de Tabakswet een protestvergadering gehouden. De voorzitter, de heer W Goubitz, uit Amsterdam, zette den toestand uiteen, waar in de kleine sigarenfabrikanten zich bevin den. Velen zijn ten gevolge van de wette lijke bepalingen met den strafrechter in aan raking geweest. Itij deelde mede, dat 's mor gens de organisaties in de tabak- en siga ren-industrie gehoord zijn door de commissie van deskundigen, betreffende een ander systeem van banderollecren, n.l. om de kist. De commissie was eveneens van meening, dat deze wet niet kan blijven gehandhaafd en ook wel niel lang meer zal bestaan. De heer Ch. Leviet, uit Amsterdam, ver telde van de verschillende straffen, aan col lega's opgelegd. Deze „geniepige" banderol- lenwet is z.i. niet te verdragen. Ook de groot-industrieelen komen thans in beroering Zij hadden, zegt spr., gehoopt op vernieti ging van de ldein-induslrie, doch er zijn thans meer kleine industrieelen dan verle den jaar. Indien deze wet blijft zullen de laatsten evenwel tot den bedelstaf worden gebracht. De heer A. J. Granen, uit Amslerdam, wees er op, dat reeds gebleken is, dat de Regeering niet de millioenen haalt uit deze belasting, die zij hnd verwacht. De wet werkt zoo fnuikend, dat zij voor de klein- induslrie algeheelen ondergang beteekent. De kleininduslrie dringt dan ook aan op belasting bij de bron, desnoods met een pro gressief vergunningsrecht. De heer D. de Vries, uit Hilversum, ge waagde van do aangename samenwerking, die inzake de actie tegen deze wet bestaat tusschen de kleine fabrikanten en de Ta- bakshandelarenvereeniging. Aan deze ge zamenlijke actie is het te danken, dat ver schillende regeeringspersonen reeds tot de conclusie zijn gekomen, dat deze wet niet aan de vereischten voldoet. Spr. wees op Amerika en Engeland, waar eveneens een zware tabaksbelasting geheven wordt, doch waar de arbeid niet wordt ge hinderd. De heer J. Veltkamp, uit Abcoude, wees op een meten met twee maten. Hij toonde een pakje sigaren, dat hij in een winkel kocht, ongebanderolleerd, terwijl te Utrecht eenige kooplieden van de markt werden ge wezen, omdat hun sigaren niet gebanderol- leerd waren. Hij laakte de leden van de commissie van deskundigen, die een laak op zich namen, die zij niet kunnen vervullen. De heer J. van den Berg, uit Rotterdam, zou den Minister de vraag willen stellen, of het geen tijd wordt, dal voor de kleine fabri kanten een gevangenis en een krankzinni gengesticht wordt gebouwd Hij drong op de sterkst mogelijke actie aan. De heer Ruineman, uit Amslerdam, zeide dat, wanneer de Minister doorgaat met deze wet, de slachtoffers in de armen van het communisme worden gedreven. De voorzitter stelde hierop de volgende motie voor De groote protestvergadering, uilgeschre ven door het comité van actie, gehoord de verslagen, uitgebracht door de afgevaardig den der belanghebbende organisaties van de conferentie bij de commissie van des kundigen constaleerende, dat de regeering thans een ander stelsel overweegt, verneemt dat, indien dit stelsel zal worden ingevoerd, het banderollesysteem gehandhaafd blijft, waardoor een groot aantal fabrikanten met ondergang wordt bedreigd, is van oordeel, dat daardoor de kwijnende tabak- en siga ren-industrie niet zal worden gebaatdoet een krachtig beroep op de Regeering, om het geheele banderollen-systeem in te trek ken. Deze motie werd met algemeene stemmen aangenomen. De vergadering trok hierna naar de Suri- namestraat, waar de commissie van des kundigen vergaderde, aan welke een adres werd overhandigd, waarin werd verzocht te bevorderen, dat een progressief vergunnings recht zou worden ingevoerd en de belasting bij de bron geheven. Onderzoek vap verlofgangers. Herhalingsoefeningen. De Minister van Oorlog heeft tot do bur gemeesters een schrijven gericht, waarin hij mededeelt aanleiding te vinden te be palen, dat, behalve de personen, bedoeld in par. 3 van de bijlage van zijn brief van 26 April 1923, Vilde Afd. No. 125 O, dit jaar niet aan het onderzoek deelnemen: a. de verlofgangers van de lichtingen 1910, 1911 en 1912, die niet hebben behoord tot een der landweeriichtingen 1917, 1918a en 1918b; b. de verlofgangers van genoemde landweerlichtingen die niet hebben behoord tot oen der militielichtingen 1910, 1911 en 1912; c. de verlofgangers van genoemde landweerlichtingen, die op grond van het Landweerbesluit II het onderzoek, voorge schreven in aai/. 29 der Landweerwet, niet behoefden bij te wonen. Voorts heeft de Minister, met afwijking van par. 3 van de bijlage van zijn brief van 26 April 1923, Vilde Afd. No. 1 O be paald, dat de volgende dienstplichtigen niet verplicht zijn om dit jaar voor herhalings oefeningen op te komen Zij, die behooren tot de lichting 1917 of tot een vroegere lichting, voor zoover zij de eerste oefening hebben aangevangen in het tijdvak van inlijving van de laatste ploeg der lichting 1917 van hun korps, doch vóór het tijdvak van inlijving van de eerste ploeg der lichting 1918 van hun korps en deze oefening tevens hebben volbracht vóór den datum, waarop de tot de eerste -ploeg van de lichting 1918 bchoorende dienstplich tigen van het korps de eerste oefening heb ben beëindigd. De Minister verzoekt o.a. den burge meesters om den dienstplichtigen, die reeds door hen voor het onderzoek der verlof gangers dan wel voor herhalingsoefeningen zijn opgeroepen en in verband met den in houd van dezen brief niet verplicht zijn aan de oproeping te voldoen, hiervan zoo spoe dig mogelijk eèn mededeoling te doen' toe komen. Gisteren is te Utrecht een algemeene vergadering gehouden van de Vereeniging tot Bevordering van Zondagsrust. De voorzitter, dr. A van der Hoeven, wees er in zijn openingsrede op, dat deze samenkomst vooral bedoeld was om het ver leden te herdenken. Hij herdacht de oprich ters der Vereeniging, in het bijzonder prof. Hofstede de Groot: Er werd een telegram van huldebetuiging gezonden aan de Ko ningin-Moeder, beschermvrouwe der Veree niging. Daarna bracht de secretaris, de heer Van Aken, het jaarverslag uit. De secre taris herinnert er aan, dat de Regeering medegedeeld heeft, dat het nieuwe ontwerp- Zondagswet niet vóór het Kestrecès aan de orde zal komen. Het hoofdbestuur achtte aansluiting bij de Tucht-Unie niet nood zakelijk. Verder werden mededeelingen gedaan om trent het verzoek van het Spoor- en Tram wegpersoneel, om 26 vrije Zondagen per jaar. Dc Vereeniging heeffc zich daarom trent tot dc Regeering ge wc r. tl.'Pc ze achtte BINNENLAND. Door de veilingsvereeniging „Flora" të Rijnsburg, is besloten tot het stichten van een nienw veilingslokaal. Verlaagd spoorwegtarief voor vervoer van snijbloemen. Protestvergadering en -motie tegen de Ta bakswet. Verkeer tusschen Nederland, Zuid-Dnitsch- land en Zwitserland. Bij relerendnm is de aansluiting van het Nationaal Arbeidssecretariaat bij de Roode Vakinternationale v«a Moskou bekrachtigd. De voorzitter der Eerste Kamer leidt de vergaderingen weer. BUITENLAND. In het Roergebied keert de rnst langzamer hand terng. Poincaré krijgt in de Fransche Kamer een votnm van vertrouwen. De president der Dnitsche Rijksbank over de stennactie van ie mark. De autoriteit van koning Albert in België benut ten bate van het ontwerp tot verlen ging van den militairen diensttijd. Frankrijk geeft Roemenië een crediet van 100 millioen voor militaire doeleinden. Aardbeving in Perzië. Vele slachtoffers en groote schade. RECLAME. 7098 uitbreiding van de minima der vrije Zon dagen uitgesloten. Het hoofdbestuur ont raadt verdere pogingen, tenzij bij gemeen tebesturen. De seoretaris wijst verder op het belang van den vrijen Zaterdagmiddag en op de beteekenis van den Zondag voor de jeugd, die tot verdieping van het leven kan leiden. Hij zegt ten slotte, dat, ook wanneer er een nieuwe Zondagswet komt, er werk ge noeg voor de Vereeniging zal overblijven, om van raad en voorlichting te dienen, en eindigt zijn verslag met de beteekenis van de Zondagsrust uiteen te zetten. Over dit verslag vonden eenige bespre kingen plaats. Op aandrang van den heer Ritter werd besloten, dat de aansluiting bij de Tucht-Unie nog eens in het hoofdbestuur zal worden overwogen. De heer Van Oost, vertegenwoordiger van den Prot-Ohr. Bond van Spoor- cn Tram wegpersoneel stelde, mede namens andere organisaties, voor, aan de Regeering te ver zoeken, een wijziging van de Tramwet te bevorderen, ten einde 26 vrije Zondagen voor het tramwegpersoneel te verkrijgen; verder om dit jaar nog de Zondagswet in behandeling te brengen, on de 26 vrije Zon dagen als minimum in die wet op te nemen. Besloten werd dienaangaande nog een na der onderhoud met dc organisaties te doen plaats hebben. De heeren dr. A. van der Hoeven en Oos- terhoff werden als bestuursleden herkozen. Gistermiddag hebben de deelnemen- den aan den Zuid-Afnikaanschen Studen tendag in Den Haag een bezoek gebracht aan het onder Wassenaar gelegen buiten „Voorlinden" van jhr. Loudon. In de Residentie teruggekeerd, vercenig- de men zich aan een gemeenschappel ijken maaltijd in het restaurant Dijers. Tegen acht uur gaf jhr. I>oudon het sein om- op te breken en zich naar „Pulchri Studio" te begeven, waar een Dietsche Kunstavond, georganiseerd door het Alge meen Nederlandsch Verbond, den Studen tendag op waardige wijze zou besluiten. Minister dr. De Visser, vergezeld van zijn echlgenoole, gaf door zijn aanwezigheid nog maals van zijn levendige belangstelling in dezen studentendag blijk. De lieer en me vrouw De Visser waren trouwens ook 's mid dags bij de ontvangst op „Voorlinden" tegen woordig geweest. Maandag a.s. zal in de Port-Isr. Ge meente to Amsterdam een merkwaardig ju bileum worden gevierd, n.l. het feit, dat het ambt van koster der Port-Tsr. Synagoge gedurende een eeuw onafgebroken in éÓJ familie is gebleven, telkens overgaande van vader op zoon. In 1823 n.l., op 4 Juni, werd S. I. Santcroos tot koster benoemd. Hij werd op 17 Januari 1854 opgevolgd door zijn zoon I. I. Santcroos. Ruim 38 jaar later, op 1 Januari 1393, trad diens zoon, de than*

Leidsch Dagblad | 1923 | | pagina 1