LEIDSCH Dinsdag 29 Mei 1923. Officieele Kennisgeving STADSNIEUWS. Het voornaamste nieuws van heden. 4 PRIJS DER ADVERTENTJEN: I Gti. ï>er tegel. Bij regelaionnement belas (agoïeji prijs. t [Kleine airerlentiëü, uitsluitend bij vooruithe- gf Woensdags en Zaterdags 50 Ote., bij een fajprfnrmm aantal woorden van 30. Incasso volgens postrecht. Voor oventueele op- indinë van brieven 10 Cts. porto te betalen. Bewijsnummer 5 Gts. Bureau Noordeindsplein. Telefoonnummers voar Directie en Administratie 175, Redactie 1507. Poslchèqne- en Girodienst No. 57055. Posibns No. 54. PRIJS DEZER COURANT: Voor tolden p'. 3 mul 'f 2.35, p. week" I4 Buiten telden, waar agenten gevestigd rijn. per woéki. 018' Franoo por gosf 'f 2.35 rfi portokosten. Nummer 193S3. lit nummer bestaat uit TWEE Bladen EERSTE BLAD. GEMEENTELIJKE VISCHVERKOOP. Aan den gemeentelijken vischwinkel Ijschmarkt 18, tel. 1225 is Woensdag vcr- Trijgbaar GROOTE SCHELVISCH a f 0.88, JCilOL a f 0.25—f 0.38, KABELJAUW a 10 45 en TARBOT a 1 0.75 per pond. N. C. DE GIJSELAAR, Burgem. Leiden, 29 Mei 1923. Eet nieuwe Academisch Ziekenhuis te Leiden. Reeds geruimen tijd geleden kregen wij [n een onaerhoud, dat wij met den directeur Van het nieuwe Academisch Ziekenhuis tover den bouw van deze inrichting hadden, H<? toezegging daarover eens in ons Blad le schrijven. In verband met de onzekerheid, [hoe het verder met dien bouw zou gaan en jioe de beslissing der Regeering ten slotte (zou zijn, bleef dit artikel tot nog toe in de pen. En wij mochten een niet te sterken aan- prang op den directeur, den heer dr. J. W. Wicherink uitoefenen, overtuigd als wij varen in welk een moeilijk geval hij in dit (opzicht verkeerde. In de verschijning van een artikel in LHet Vaderland" door ons in ons Blad van J^alerdag j.l. overgenomen, zonder natuur- llijk eenige verantwoordelijkheid voor deze |6clierpe critiek onzerzijds, heeft de directeur l'echler aanleiding gevonden, thans ook z ij n iordeel uit te spreken. Wij geven aan deze beschouwingen gaar- Ine hieronder een plaats, in het vertrouwen, I flat het artikel zal medewerken tot een juis- I Ier en meer rechtvaardig oordeel over den bouw en wat er mee in verband staat. Herhaaldelijk vergasten den laatsten tijd Igroolere en kleinere bladen hun lezers en ■lezeressen op berichten aangaande den stand van zaken betreffende het nieuwe Leidsche [Universiteitsziekenhuis. Dat deze berichten I steeds overvloeien van waardeering voor hetgeen gewrocht werd, kan ik nu juist niet [zeggen. Ik voeg er dadelijk aan toe, dat ik I mij zulks begrijpen kan ook bij mijzelf trouwens kan niet van waardeering alléén 1 sprake zijn. Toch meen ik, dat veler beoor- deeling niet geheel redelijk is, en dat hot I niet aangaat, steeds maar weer schempend I te spreken over de ontwerpers van het Leid sche gebouwencomplex, dat als nieuw Aca demisch Ziekenhuis bedoeld isover de I „verantwoordelijke adviseurs" (gelijk „De I Telegraaf" onlangs deed)ja, over wat en J wie, met het ziekenhuis in betrekking slaan de, eigenlijk niet Ofschoon ik, eerst in 1920 als directeur I van het nieuwe ziekenhuis benoemd, niet behoord heb tot deze „verantwoordelijke raadgevers" en evenmin verantwoordelijk heid draag voor den bouw der steenen mo numenten, die te zamen het nieuwe Aca demische Ziekenhuis beloven te vormen (alle gebouwen toch, waarover mijn directie zich kan uitstrekken, waren bij mijn komst reeds geheel of ten naastenbij opgetrokken), .wil ik door een hardnekkig stilzwijgen toch niet de opvatting ook in Leiden zelf steeds .vaster voet geven, als zou alles inzake het J nieuwe ziekenhuis louter „stommiteit" en I „mislukking" zijn. Vandaar dit artikeltje. 1 Inderdaad, er zijn tekortkomingen- (wie sleecis vrij van tekortkomingen was gedu- rende de afgeloopen tien jaren, wie in heeL dien tijd niets anders dan van wijsheid en inzicht getuigende daden verricht heeft en overtuigd is, dat hij daarmee onafgebroken zal kunnen voortgaan, moge met steenen f gooien.) Niemand wellicht, die ze beter zint dan ik niemand wellicht, die beter beseft, l dal het huidige gebouwencomplex, indien hel in gebruik werd gesteld, zooals oorspron- t kelijk bedoeld was, aanzienlijke moeilijk- i heden zou opleveren voor een vlot loopend bedrijf, welk bedrijf buitendien geldsommen Verslinden zou, die, naar mijn overtuiging lc hoog zijn, in verband met den geldelijken toestand des lands. Niemand ook, die hel derder inziet, dat afwijking van de oorspron kelijke plannen best uitvoerbaar is en zeer Onzienlijke besparing geven kan, op den verderen bouw en de inrichting niet alleen, maar wat van veel grooter belang is ook op dc exploitatie, zonder dat de belan gen van het geneeskundig onderwijs daarbij al te zeer in de verdrukking komen. Maar wèl wil ik hier even opmerken, dat do groote „men", die zonder eenige meer- J dere kennis van ziekenhuisaangelegenheden pn zonder kennis van de wordingsgeschie- 1 denis van het nieuwe Leidsche Ziekenhuis, [Het lot het vellen van een eenigszins ob jectief oordeel in staat is en dat daarom zulk een oordeel dikwijls geheel „er naast" I blijkt te zijn. Een voorbeeld Wie in den trein zit, die f jangs Leiden spoort, hoort uit den treure door zijn medereizigers smalen en smaalt I allicht zélf mee over den dwazen bou- J'°r, die een ziekenhuis neerzette, vlak aan I do spoorlijn, tegenover een druk station. En I dcm wordt dadelijk met den vinger gewezen j10* langs de lijn geplaatste gebouw, f'- aar immers geen zieke zal kunnen sla-. I Rn. vanwege het lawaai der treinen Be waarheid is, dat in bedoeld gebouw vjrnmer een zieke slapen zal, omdat het niet hei* ??ken bestemd is. Wij staan hier voor economie- of huishoudelijk ge bouw, waarin het ketelhuis, de werkplaat sen, de wasscherij, de desinfectie-afdeeling, de centrale keukenafdeeling en de opslag plaatsen (magazijnen en kelders) voor de ziekenhuisbenoodigdheden (voedingsmidde len a.a.) zijn ondergebracht. Zonder dat het extra tijd en geld behoeft te kosten, zal dus, dank zij deze praclische plaatsing van het bewuste gebouw, alles, wat ten behoeve van het Ziekenhuis per spoor wordt aangevoerd, onmiddellijk van uit den wagon kunnen worden overgebracht in de daarvoor be stemde magazijnen en kelders. Aangezien voor het gebouw als een scherm, dat alle mogelijke geluiden opvangt, tusschen het spoorstation en de overige gebouwen op het eigenlijke ziekenhuisterrein in slaat is er op dit terrein en in de eigenlijke zieken- afdeelingen van hinderlijk treinenrumoer volstrekt geen sprake. Een aangezien ten slotte het huishoudelijk gebouw aan den Zuid-Ooslelijken rand van het terrein ge plaatst is, zal het ziekenhuis met zijn pa tiënten nimmer last of nadeel ondervinden van rook, roet, slof, enz. van uit het ma chinegebouw, bij wind of storm, die zoo- als bekend is ten onzent gewoonlijk komt uit den Westelijken of Zuid-Westelijken hoek. Men ziet uil het bovenstaande, dat nog niet alles zonder verstand werd ont worpen 1 Wat men niet met ronde'woorden in de bladen leest, doch wat in gesprekken her haaldelijk wordt te kennen gegeven, is dit: dat er bij den bouw, enz. van het zieken huis veel aan maat en strijkstok hangen blijft. Dit nu is een bewering, die zéker schijn van waarheid heeft, die misschien wel waarheid Is, maar die niets meer blijft dan een insinuatie, een verdachtmaking, zoolang niet met namen en feiten de waar heid van wat beweerd wordt, is aangetoond. Herhaaldelijk heb ik om namen en feiten verzocht, doch bijna zonder uitzondering is het bij vage aanduidingen, waaraan ik geen voldoend houvast had, gebleven. Wie kan en durft met een gegronde aanklacht ko men? Hij zal welkom zijn I Een algemeen gehoorde opmerking, tot zelfs in de Stalen-Generaal vernomen, is deze: dat het ziekenhuis veel te groot en veel le duur is. Ik meen le mogen zeggen, dat alle verstandige menschen het daarover vrijwel eens zijn.... thans! Dat wil zeg gen: na den oorlog en met een dreigende financieele débacle in het verschiet. Voor den oorlog en zelfs nog tijdens den oorlog, sprak echter zoo goed als niemand afkeu rend over die „reusachtigheid" en „geld smijterij". Men lette enkel en alleen op de belangen van het onderwijs en meende, dat daarvoor bezwaarlijk ooit genoeg geld kon worden uitgegeven. Er wAs bovendien im mers 'geld in overvloed! Nu het blijkt, dat er géén geld is, gaat de menigte begrij pelijk! alles van een anderen kant be schouwenen behandelen. Niet geheel ridderlijk echter is het om thans opeens, nu wij figuurlijk geluk kig I met een niet meer omver le halen gebouwencomplex in onze maag zitten, den ontwerpers en bouwers de schuld te geven van de door „overeten" ontstane indigestie en niet te willen inzien, dat wij onszelf, door schrokkerig en zonder tijdig protest inzwel- gen van wat werd aangeboden, die indi gestie bezorgd hebben. Als er schuld be staat, dan schuilt ze overal en bij ons allen. Zoo zou het wel erg gemakkelijk zijn voor den directeur van het nieuwe Ziekenhuis, die voor den huidigen toestand niet verant woordelijk is, om le zeggen: „Dit had zus en dat had zóó gedaan moeten worden". Maar de waarheid is, dat bedoelde directeur de omstandigheid zegent, dat hij niet tien jaar geleden de bouwplannen méé heeft moeten ontwerpen en vaststellen: allicht had hij er dan toe medegewerkt, dat er een ziekenhuis verrezen ware, dat in grootte en duurte maar weinig van dat van thans ver schilde. Het zoeken naar zondenbokken, het ma ken van slachtoffers brengt ons niet verder: wij zittennu eenmaal met de erfenis en kunnen niet beter doen dan trachten van het geheel te maken wat er van te maken is. En dat is m.i. nog heel veel! Laat ik hier echter dadel ijk even de ver keerde opvatting van het publiek recht zet ten, dat men een onderwijsziekenliuis zon der meer vergelijken kan voor wat aan gaat den bouw, de inrichting, de exploitatie enz. met een gewoon, algemeen zieken huis. Zoo'n universiteitsziekeninrichling, be stemd voor de opleiding van a.s. artsen, is altijd duur van bouw, installatie en bedrijf. Zij heeft behoefte aan een groot aantal ver trekken en hulpmiddelen, in veelvoud, waar aan in een gewoon ziekenhuis niet of nau welijks gedacht behoeft te worden: college- en demonslraliezalen, wachtruimten, ver trekken voor docenten, woonruimten voor assistenten, hoofdverpleegsters, e.a., exa- menlokaleij, bibliothcekruimten, laboratoria fotografieverlrekken, enz. enz. Aangezien het, zooal niet onvermijdelijk noodzakelijk, dan toch in buitengewone male gewenscht is immers de kansen voor het geven van alleszins goed onderwijs in de hand wer kend dat elke onderwijsafdecling in zulk een ziekenhuis haar eigen collegeruimten, wachtruimten, oefeningslokalen, laboratoria, ziekenzalen, enz. bezit, is het duidelijk, dat ook het nieuwe ziekenhuis le Leiden, over eenkomstig deze wenschelijkheid opgezet, noodzakelijk veel grooter worden moet en noodzakelijk ook een veel aanzienlijker cx- ploitaliekapilaal eischen zal (uitgebreid per soneel, enz.), ook bij de meest rigoreuse zui- nigheidsbetrachling, dan ieder ander, ge woon ziekenhuis, bij een overeenkomstig aantal patiënten. Zoo i9 dan ook in het nieuwe ziekenhuis, zooals liet lot heden be doeld is, het bebouwde gedeelte, dat niet di rect voor de verpleging der zieken, maar voor wetenschappelijke opleiding en onder zoek werd bestemd, ongeveer het dubbele van het bebouwde gedeelte, waar de patiën ten worden ondergebra.chtl. De geheele geschiedenis van het Leidsche Ziekenhuis is een lijdensgeschiedenis. Maar het afgeloopen jaar spant, wat narigheid betreft, toch wel de kroon. Toen het n.l. dui delijk werd, dat èn op bouw, èji op inrich ting, èn op het bedrijf noodzakelijk in aan zienlijke mate bezuinigd zou moeten wor den. wilde de 'Leidsche universiteit in af- zienbaren lijd in liet bezit komen van een zoo broodnoodig nieuw Ziekenhuis, trad de periode in, waarin voorstellen wer den geformuleerd, Rapporten werden inge diend, besprekingen^werden gehouden, alles met dc' bedoeling, een verkleinde en minder dure ziekeninrichtinl te krijgen, die noch tans voor onderwijsinstituut goed bruikbaar zou zijn, zoowel in de eerstkomende kwart eeuw als oogenblikkelijk. En zoo zien wij dan, dat de bezuinigings- inspeclie, de geneeskundige faculteit, de Rijksbouwkundige, de geneesheer-directeur, de Regeering, hun opvattingen en wenschen uitwisselen, rapporten en voorstellen indie nen, eikaars rapporten en voorstellen be strijden. Het spreekt haast vanzelf, dat gedurende dien tijd, in afwachting van een definitieve beslissing van Regeeringswege, alle verdere arbeid aan het nieuwe zieken huis practisch word stil gezet. Inderdaad krijgt de bezoeker van het terrein en de ge bouwen een indruk van groote verlatenheid en droefgeestigheid bij den toekomstigen beheerder en bestuurder van het geheel is die indruk misschieq wel het sterkst Deze tijd van adviseeren en confereeren duurt nu ongeveer anderhalf jaar aan één stuk, zeer ten nadeele van de ziekenhuisgebouwen die er allesbehalve beter op worden, bloot gesteld als zij zijn aan de invloeden van ons ruwe klimaat, en zeer zeker óók ten nadeele van het onderwijs want hoe langer het duurt, aleer het bestaande Boerhaavo- ziekenhuis dat bijna in geen eilkel op zicht meer aan matige eischen voldoen kan als onderwijs-instituut ter zijde gezet kan worden, des te sterker zal de mogelijkheid tot het lcwecken van alzijdig bekwame jonge artsen in het gedrang komen. Begrijpelijk schoon betreurenswaardig is het natuurlijk wèl, dat het eenigen tijd duren moet, voordat een beslissing vallen kan, die alle, onmiddellijk bij bouw, bedrijf en onderwijs betrokken, autoriteiten en or- nanismen, zoo niet geheel, dan toch groo- lendeels voldoen zal (aangenomen voor een oogenblik, dat het mogelijk is, lot zulk een gemeenschappelijke voldaanheid le komen) dc bezuinigingsinspectie zal hoofdzakelijk den nadruk blijven leggen op de eischen cener diep ingrijpende bezuiniging, de ge- noeskundige faculteit zal er op slaan, dat in geen geval de belangen van het onderwijs geschaad worden, de Rijksbouwkundige zal trachten, zijn bouwwerk zoo weinig moge lijk gemutileerd uit den strijd der meenin gen te redden, de geneesheer-directeur, hoe veel ook gevoelend voor de onderwijsaangc- legenheden (daarvoor is hij zélf medicus 1), zal zijn ziekenhuis vóór alles toch zoodanig willen zien ingericht, dat zijn leven niet een aaneenschakeling worde van moeilijkheden, d.w.z. dat het ziekenhuis aangepast is aan het voeren van een vlot loopend en econo misch (dus geen vele honderd duizenden verslindend) bedrijf, de Regeering eindelijk zal er voor waken moeten, dat noch het onderwijs in het gedrang komt, noch de uit gaven aan verderen bouw, enz. een hoogte bereiken, waarbij de capaciteit der schatkist hel afleggen moet Ik meen mij hier wel de vrijheid te mo gen veroorloven, te verklaren, dat vrijwel alle rapporten en voorstellen, tot dusverre bij de Regeering ingediend, 'belangrijke be zuiniging tot gevolg hebben zouden in geval van uilvoering. Als regel geldt natuurlijk, dat die voorstellen, welke het gunstigst zul len zijn op het punt van geldbesparing, het minst aannemelijk heeten moeten, van on- derwijsstandpunt beschouwden omge keerd. Het doen van een keuze, het nenjen van een afdoend besluit, schijnt mij voor de Re geering wel heel moeilijk. En de kool èn de geit geheel sparen, zal, denk ik, niet gaan. Ik ben blij. dat -ik de beslissing niet le ne men hebl Ten slotte een opmerking naar aanleiding van de voorstelling ,die ik aantrof in het artikel uit „Het Vaderland" (welk artikel ook in het „Leidsch Dagblad" prijkte), als zou het gaan om een strijd („Het Vaderland" sprak zelfs van een titanenstrijd!) tusschen ■den Rijksbouwkundige cn den geneesheer- directeur. Deze voorstelling kan en mè.g natuurlijk niet juist zijn: het gaat toch thans bijna uitsluitend om het vinden van een modus, waarbij, in een reeds neergezel zie kenhuiscomplex (waaraan niets van buiten meer te veranderen valt cn waaraan de Re- gecring zeker geen enkel gebouw of gebouw- gedeelte meer zal laten toevoegen), een al leszins voldoend en aan de eischen des lijds beantwoordend geneeskundig hooger onder wijs kan gegeven worden, waarin de ver pleging en behandeling der zieken niets te wenschen zal overlaten; en waarbij dank zij een practische inrichting met mo derne hulpmiddelen (dank zij dus de leiding van een ziekenhuisdeskurtdige) de ex ploitatie niet duurder althans niet véél duurder zal zijn dan ze is in overeen komstige onderwijsziekenhuizen. Uit den aard der zaak treedt dus hier de rijksbouw kundige op den achtergrond. Het zijn de on derwijs- en bedrijfsbelangen, die vanaf he den verreweg het zwaarst moeten wegen, belangen, welke men zich verpersoonlijkt denken kan in de geneeskundige faculteit èn den geneesheer-directeur. Moge onze Regeering in staat zijn, zeer spoedig een beslissing te nemen. En moge deze beslissing eenmaal genomen zijnde1 de arbeid tot afwerking en in dienst stelling van het nieuwe ziekenhuis met kracht en voortvarendheid en zonder voortdurende on derbrekingen worden hervat. D.=ü- Q' Leidsche Duinwater-Maatschappij. In de heden alhier, onder voorzitterschap van den heer B. J. H. Haitink, gehouden al- gemeene vergadering van aandeelhouders der Leidsche Duinwater-Maatschappij waren vertegenwoordigd 27 aandeelen, uitbrengen de 24 stemmen. Aan het door de Directie uitgebrachte ver slag over 1922 is het volgende ontleend: In het afgeloopen jaar werden door de stoomwerktuigen te Katwijk-aan-den-Rijn uit het Duinreservoir opgepompt 1.842.125 kub. M. duinwater, tegen 1.753.010 kub. M. over het jaar 1921, zoodat 89.115 kub. M. meer werd opgepompt dan in het vorige jaar. -Gemiddeld werden per etmaal opgepompt 5047 kub. M. legen 4806 kub. M. over 1921. Met inbegrip van dempen en opstoken der vuren, alsmede het verwisselen der ketels, vereischten de 100 kub. M. water 57,82 K.G. kolen en 2,92 K G. gasolie, tegen 73.27 K.G. kolen en 2.26 K.G. gasolie in hot vorige jaar. Dit beduidend lagere kolenverbruik vindt zijn oorzaak hoofdzakelijk in de betere kwa liteit der brandstoffen en verbetering aan de stoom- en pompwerktuigen. De voor de reukorganen zoo hinderlijke verbrandingsgassen werden door middel van een 300 m.m. gegalvaniseerd plaatijzeren buis lot boven den watertoren afgevoerd. - De electrische geleiddraden, Unionbuizen, enz. bleken veel van vocht geleden te heb ben, zoodat geheele vernieuwing van deze lichtleiding noodig was. Dit werk, alsmede het schoonmaken der accumulatorenbatterij, is uitgevoerd door het Electro-technisch bu reau van den heer H. L. J. Tobé, le Leiden. In verband met het in exploitatie-nemen van de prise d'eau in Groot-Berkheide en het. daardoor met den watertoren ontstane drukke verkeer, werd een nieuwe 4 cylinder 10 P.K, rail-auto in gebruik genomen. In het onderhoud der gebouwen was door de uitvoering der diverse uitbreidingswerken eenigszins achterstand gekomen, zoodat reeds in 1921 een begin werd gemaakt met een grondig herstel van timmer-, metsel- en schilderwerk. Deze werkzaamheden werden dit jaar vol tooid.- De vele sluifgalen in het terrein alsmede de nieuwe storlgrondcn vereischten nog veel onderhoud aan beplanting, terwijl voor dc draadafsluiling het noodige prikkeldraad werd gebruikt. Behoudens het gewone onderhoud aan het klaarbassin en de filters werd filler III aan gevuld met 15 c.M. duinzand. De luchtraampjes in de putten der 3 filters werden vernieuwd. De prise d'eau Groot-Berkheide, reeds in het vorige jaarverslag genoemd, kwam 6 Ja nuari in bedrijf en heeft aan de verwachtin gen ten volle beantwoord. Wederom werd geconstateerd, dat de hoofdbuis Katwijk-Leiden, via Rijnsburg, de nadoelen van het rijden der electrische tram wagens ondervindt; niet minder dan 5 ma len toch moest deze buis wegens lekkage van min of meer ernsligen aard worden gerepa reerd. In de gemeente Leiden kwamen op een viertal plaatsen en in Oegstgeest éénmaal de fecten aan de hoofdhuis voor. Ook dit jaar de controle op de nakoming der prospectus-voorwaarden voortzettende, werden 6600 perceelen geïnspecteerd met de Hydrophone-toestellen en daarbij 177 lekka ges bevonden. Van de 1268 geinspecteerde closet-reser voirs bleken 48 niet goed af le sluiten. Gedurende deze inspectie werd nog ge constateerd, dat zonder medewelen der Maatschappij waren bijgeplaatst: 1 bad en 3 closet-reservoirs, terwijl in 14 gevallen de lapkraan boven den gootsteen werd gevdn- den, hoewel in de desbetreffende contracten de plaatsing van die kranen zonder loozihg was voorgeschreven met het oog op het goedkoopere tarief. Gesloten werden 97 abonnemenls- en 101 metercontracten, doch vervallen zijn 28 abonnements- en 11 metercontracten we gens: Verbouwing 28, Amotie 10, Opzeg ging 1. Contracten voor bijzondere doeleinden: baden vermeerderd 50, verminderd 45, nu totaal630,- closets vermeerderd 497, vermin derd 26, nu totaal 3343; straat- of tuinbe- sproeiingen vermeerderd 34, verminderd 11, nu totaal 299; paarden nu totaal 11, rijtui gen 12, fonteinen 14. Het totaal aantal contracten op het einde van dit jaar bedroeg 8702, in 1921 8527, in 1920 8372. Het water werd het geheele jaar geregeld aangevoerd en onderzocht door Dr. G. M. Rullen. Zijn oordeel was: zeer goed drink water voor zooverre dit langs scheikundigen weg is uit le maken. Bacteriologisch werd het water geregeld éénmaal per week onderzocht aan het Che misch en Bacteriologisch Laboratorium te Haarlem. Volgens het verslag van dit Laboratorium werden de monsters genomen uit de pers buis naar het hoogreservoir te Katwijk. Het kiemgehalte van het water was gere geld zeer laag, ook qualilalief bacteriolo gisch was de hoedanigheid van het water zeer gunstig. De 1718 geplaatste watermeters hebben een verbruik aangewezen van 654.013 kub. Meter, zoodat. gerekend naar het totaal ver bruik van 1.824.125 kub. M., door de abon- nenten moet gebruikt zijn 1.188.111 kub. M. waaronder echter het water voor spuien, brandblussching en lekkage begrepen is. Lengte van het buizennet op 1 Jan. 1922 87.932 Meter; hiervan overgenomen door de gemeente Oegstgeest 196 Meter, zoodat de geheele lengte van het buizennet op 31 December 1922 bedroeg 87.736 Meter. Voor een beleren aanvoer van duinwater in het Noordelijke gedeelte der gemeente Leiden, werden de 50 cn 80 m/m. hoofd buizen in den Morsch- en Rijnsburgersingel over een lengte van 930 M. vervangen door BINNENLAND. T Hel nieuwe Academisch Ziekenhnis Ij Leiden. Een manifest aan het Nederlandsche volt Oprichtingsvergadering van de vereent, fling „Civis Liber". Bij de wedstrijden om de militaire scherm, kampioenschappen van Enropa te Parij» plaatste Nederland zich tweede. BUITENLAND. De conferentie te Lansanne schijnt dezfl week gunstig te zollen afloopen. Het memorandum van den Rijksbond der Dnitsche indnztrie. De loonen in hel Roergebied worden 55-65 pCL verhoogd. Baldwin is gekozen tot leider der Engel, sche conservatieve partij. De Talera geeft blijkbaar den verderen strijd op. In Polen is een kabinet-Witos gevormd. I 300 m/m. buizen, als vervolg der 300 m/m, aanvoerleiding in den Morschweg. In dezen aanleg werd een 300 m/m. zin. leer gelegd nabij de brug Morschsingel doof de toegangsvaart (haven van de IIoll. IJze. ren Spoorweg Maatschappij) en twee 300 m/m. aquaducten langs de brug bij de AloS- lnan en de Trekvaartbrug over de Haarlem, mertrekvaart, in aansluiting met de beslaan, de hoofdbuis in den Maresingel. Verder werd de 150 m/m. leiding langs de Leidsche Zoutkeet, Oude Singel vanaf Koolstraat tot de Houtmarkt, welke grooten. deels verleerd was door de inwerking van liet zout, vervangen door nieuwe gegoten ijzeren buizen, omwoeld met jute band, ge. drenkt in asphalt. De geheele leiding werd gelegd op een laag duinzand en ook hiermede ter dikte van 30 c/m. gedekt. In de Nieuwe Brugsteeg van af Hoogé. woerd lot Levendaal werd do 1" compositie, pijp vervangen door een 50 m/m. gegoten ijzeren buis. Tengevolge van het vervallen der brug- gen Lage Rijndijk en Ivooilaan, beide nabij den Heerensingel, werden resp. het aquaduct en de zinker vervangen door 150 m/m, hoofdbuizen. Wegens lekkage werd de 80 m/m. looden zinker door de sloot Heerensingel nabij de Luslhollaan, vervangen door een 80 m/m. aquaduct. Ten behoeve van dc uitbreiding van de levering in de perceelen gelegen aan den Zoeterwoudsche-weg tol de Kalkbranderij „Trio", werd de 50 en 80 m/m. hoofdbuis in de Hecrenslraat van af de Magdalena Moonsslraat over een lengle van 190 M. vervangen door 150 m/m. gegoten ijzeren pijpen. Van de geplaatste watermeters werd 1/4 gedeelte vervangen door nieuwe of gerepa. reerde en opnieuw juist gecontroleerde me. Iers. Over de naar het oordeel van contrac. tanten „te hooge aanwijzing" der waterme. ters, kwamen dit jaar geen klachten in. Het waterverbruik der een nog in gebruik zijnde standpijp bedroeg 37 M\, of een ver. meerdering van 12 M3. legen liet vorig jaar. Aan dc gemeente Leiden werden wederom gratis 2 straatfonteinen met kosteloos water, verbruik aangeboden, waardoor dit getal is gekomen op 12. Het saldo der exploitatierekening in 1922 bedraagt f 125.130.25s, zoodat na afschrij ving op de rekening „Uitbreidingswerken"' en bijvoeging van hot onverdeeld dividend- saldo van 1921 een bedrag van 182.147.22 ter verdeeling blijft, waardoor aan aandeel houders een dividend van 7%° pCt. en aan de gemeente Leiden een som van f 27.31G.98 kan worden uitgekeerd. De balans werd goedgekeurd. —Bij Kon. besluit is.toegekend de aan da orde van Oranje-Nassau verbonden eere-me- daille, in brons, aan 11. van der Meer, kan toorbediende bij de (irma Dros en Gebrs. Tieleman, die bij deze firma zijn vijftigjarig jubileum vierde. De heeren P. Kallenberg en J. Raar, al hier, behaalden op het te 's Gravenhage ge houden examen het diploma voor taaibe kwaamheid in de wercldhulptaal Esperanto, Mej. A. van der Linde, alhier, is le 's Gravenhage geslaagd voor het examen voor coupeuse. Majoor bij het Ode regiment veldarlille. rie wordt kapitein W. N. Bakker, thans com. mandant van de treinatdeeling van de vierde artillerie-brigade. Het bestuur der woningbouwvereenigi ng I „Eensgezindheid" deelt mede, dat tot secre. taris is benoemd de heer A. J. Schoneveld, Zijlsingel 60a. i Hedenmorgen om elf uur werd op de begraafplaats „Rhijnhof" ler-aarde-besleld mevr. T. Groeneveld—Nieuwenbura. in le.

Leidsch Dagblad | 1923 | | pagina 1