Demping van Levendaal en Mare. No. 19391. LEIDSCH DAGBLAD, Zaterdag 26 Mei. Tweeder Blad. Anno 1923. FEESTEN ii ii11nii i i i n— i ..I ii ook omdat deze kwestie wel de aandacht iVerdient in zoo hooge mate. Anders is uit den aard der zaak niet te vergen op onze tosten Ingezonden Stukken te verluchten met teekeningen etc. Dit stuk luidt dan: Ingezonden Stnk. Nu er den iaalsten tijd zooveel stemmen opgaan tegen de door B. en W. van Leiden voorgestelde demping van de Mare en voor demping van het Levendaal, waarmede on dergetekende van harte instemt, kan het wellicht nog eenig nut hebben aan het door de heeren Sijtsma, Eerdmans e. a. in den Raad, en door velen in ingezonden stukken ia het „Leidsch Dagblad" voorgestelde denkbeeld dat demping van het Levendaal allereerst dienst plaats te hebben, nog en kele beschouwingen te wijden. Ieder burger van Leiden, die beide grachten kent, zal zeker moeten erkennen, dat met demping van de Mare een belangrijk stuk slads- schoon, en met demping van het Levendaal e?n om haar onwelriekendheid meest ver maarde gracht van Leiden, zou verdwijnen. R^cds hierom moet men naar mijn beschei den meenïng tegen demping van eerstge noemde en voor de demping van laatstge noemde gracht zijn. Maar er is meer. waarom het algemeen telang (en daar gaat het toch om) meer ge laat zal zijn, bij demping van het Leven- daal dan van de Mare. Immers waar het b-vendaal een vrij aanzienlijke breedte Ml, behalve bij de uitmonding in het Rantsoen ,waar eventueel een paar stukjes ?rond door de gemeente zouden aangekocht kunnen worden, zou bij demping ruim vol doende breedte ontstaan om daarop een dubbel tramspoor te leggen, waardoor de in do Hoogewoerd gelegen trambaan geheel zou kunnen verdwijnen. Zooals destijds reeds in het „Leidsch Dag- Jhd" is aangegeven, zal de eleclrische tram LeidenVoorschoten—Den Haag, komende vanaf de nieuwe brug over den Zoeterwoud- a (Van onzen Parijschen correspondent.) Parijs, 15 Mei. Mei en Juni zijn in de Parijseho „society" drukste maanden van het seizoen. De 1 einigen die nog rijk zijn en de velen die het Worden zijn, „ontvangen" hun vrienden en «nnissen, en trachten elkander de oogen uit sleten met luister en oorspronkelijkheid. het goud-omvatte agenda-tje, dat elke ^ouw-van-de-wereld in haar tasch draagt, "'wl achter eiken datum een naam gekrab- al weken vooruit. Tea bij Dinges, re- ''•Plie bij Zus-en-Zoo, diner bij Weer-een-an- •■r, sauterie bij Wie-is-'t-ook-weer. Ik be- 'aa5 de stakkers, die zoozeer in de bewe- zijn, dat zij dit alles af te loopen heb- l". Want.plus ca change, plus c'esl démo chose! Of 't heet garden-party of ."'dansant, soirée of matinée, poker of "dse, 't is allemaal mei één sop overgoten, '3 het eenige wat verandert is de japon, ■elke uw vrouw heeft aan te doen, want. eJ'r men telkens weer dezelfde menschen ■ntmoet, kan men toch niet telkens weer met z.ltde toilet verschijnen. Wij, heeren der JWiE' zijn in dit opzicht bevoorrechtwij 1 n °ns slechts 'in het harnas van liet 'ren overhemd te wringen, en kunnen :i achtereen met dezelfde rok en denzelf- brug, hij demping van het Levendaal dan absoluut onnoodig is. Het valt zeer zeker te betreuren, dat bij indienen van het tramproject van de elec- trische tram ,toen niet reeds door de ge meente deze zaak is aangevat. Doch ge dachtig aan liet spreekwoord „Beter ten halve gekeerd dan ten heele gedwaald", zou ik B. en W. op het hart wenschen te drukken, kom er thans nog mede, want door demping van het Levendaal zat men verkrijgen: lo. Het thans voor geen mensch, zelfs nog voor geen dier (tenzij rallen) bewoon baar Levendaal, zal dan wel te bewonen zijn en door eenige aanplanling van hoornen en heesters, wellicht nog als zoovele vroe gere grachtjes, eenige aantrekkelijkheid krijgen; waardoor reeds de honderden langs die gracht wonende menschen gebaat zui len zijn; 2o. De door de aanwezigheid van de slads- Irambaan over de Hoogewoerd, thans niet zonder levensgevaar te passoeren straat, zal na omlegging over het Levendaal dan weer voor het algemeen verkeer bruikbaar zijn; 3o. Parallel aan de thans bestaande Hoo gewoerd zou over het gedempte Levendaal een breedere verkeersweg ontslaan; io. Zou aan honderden werkloozen hier een nuttige en zeer productieve arbeid ver schaft kunnen worden. Leiden, 17 Mei 1923. O. KOETS. den hoed volstaanEn toch wordt het zelfs voor ons al spoedig een corvee-tje. Tusschen de eentonige, fanlaisielooze reeks „avondjes" dezer laatste weken hebben wij twee manifeslaties gehad, welke mijlen ver hoven dit alles uitsteken. De eene in de nieuwe woning van den schilder Kees van Dongen, waar de „vernissage" plaats had eener verzameling schilderijen, welke hij de zen winter te Cannes gemaakt had. De ander op het landgoed van den grootvorst Boris, te Bellevue, die een gccoslumeerd feest gal van een zeldzame weelde en wat nog meer zegt een tooverachtige bekoring. Twee avonden, wijd uiteenloopend van op vatting en karakter, en toch in een adem te noemen daar beide dezelfde onvergetelijke indrukken in ons hebben achtergelaten van schoonheid en weinig banale emotie. Van Dongen is een Zondagskind. Hij is een van die weinige waarachtige kunstenaars, die reeds geëerd werden bij hun leven. Meestal gaat het omgekeerd: groote artisten, wier nalatenschap de musea en de officieele kunsthandel elkander zullen betwisten, heb ben meer schuldeischers dan koopers; ta- lentlooze, leeghoofdige smaak-bedervers en domheidsvleiers maken fortuin. Een gewel dig teekenaar als Steinlen leeft in armoede en zelfs een bewonderenswaardig schilder als Matisse, die zich toch „gearriveerd" mag achten, kan voor zijn werken nauwelijks een Wij zouden nog het volgende willen loe- voegen Samenvoeging Mare en Levendaal. Demping van Mare en Levendaal zouden we als gescheiden onderwerpen willen zien behandelen, daar zij niets met elkaar ge meen hebben. Laat men het eene behande len, los van het andere dan alleen kan men o.i. kornen tot een voor beide punlen bevre digende oplossing. Slechts één noodzakelijkheid kan er zijn tot samenvoeging de finaniieele kwestie. Wanneer het uitvoeren van beide werken uit finantieel oogpunt niet mogelijk is, zoo dat er notens volens om deze reden een keuze moet worden gedaan, ja, dan moet men beide echter wel verbinden. De dem ping van de Mare van Stille Rijn lot Oude Vest is globaal begroot op een ton, de dem ping van het Levendaal loopt, ruw geschat, tegen de 31/1 ton. M oet er gekozen worden, dan geven ook wij verre de voorkéur aan demping van het Levendaal, waarmede iets goeds bereikt wordt in velerlei opzicht, bo ven demping van de Mare, waarvan ons het nut erg problematiek lijkt, vooral, zooals B. en W. voorstelden, waarover straks nog nader het een en ander. Dan moet de ton van de Mare benut voor demping van het Levendaal, al zou daar dan nog 2ton aan toe moeten worden gevoegd. De groote be langen voor Leiden daaraan verbonden, zijn dat o.i. meer dan waard. paar honderd francs bedingen.Van Don gen heeft het geluk begrepen en gewaardeerd te worden niet alleen door kenners, doch door een groot deel van het beschaafde pu bliek. Zijn kunst spreekt aan, en haar sterk persoonlijk cachet is erop berekend te boeien en te charmeeren. Hij was immer een uiterst dankbaar object, en hij behoefde slechts met een vinger te wenken naar het snobisme, of dit maakte zich stormenderhand van hem meester. Het werd oen mode meer dan een mode: een rage door Van Dongen te wor den geportretteerd. Zoo kent hij reeds op belrekkelijk jeugdi gen leeftijd een artistiek en materieel succes als maar weinige oprechte kunstenaars heb ben mogen bereiken tijdens hun leven. Zijn nieuwe woning, waar hij zijn jongste werken exposeert, is een ruim en zeer fraai palei3, en vrijwel alles wat een naam van klank heeft in Parijs ontmoette men er den avond van den vernissage. Harmonieus kleurden de prachtigste toiletten in de omgeving, getui gend van zooveel schoonheidszin. Het heele huis stond voor de bezoekers open. En ter wijl beneden, in een immense exposilie-zaal, een dertigtal schilderijen uit Cannes den blik bekoorden door haar diepte van stemming en fijne tonaliteit, verdrong men zich, bo ven, in het atelier, voor de nog niet geheel voltooide werken en enkele oudere doeken, of neusde nieuwsgierig rond in een eetzaal. bewoners van het Levendaal zelf. maar ook voor die verder in den omtrek, dat die wan toestand verdwijnt. Maar van nog veel grooter belang is van de demping het verkrijgen van een nieuwen, brecden verkeersweg, parallel aan de Hoo gewoerd, die zoodoende ontlast worden kan. Hoezeer dit noodig is, begrijpt zelfs ieder vreemdeling, die maar een kwartier aan de Hoogewoerd zijn oogen den kost geeft, 't Is eenvoudig een soort mirakel, dat daar niet meer ongelukken gebeuren, gelet op de si tuatie. Door die, vooral in aansluiting aan de Breestraat, nauwe straat gaal behalve de stadstram het toenemend verkeer men denke aan de als paddenstoelen uit den grond rijzende autobusdiensten, aan het steeds groeiend aantal vrachtauto's, die te vens in omvang uitzetten etc. van een groolen verkeers- en doorgangsweg, den weg haar de in bloei toenemende Rijnstreek. Demping is onvermijdelijk en hoe eerder het gebeurt, des te beter. Daarom zeggen wij do it now I Het spreekt van zelf, gelijk de lieer Koels reeds deed uitkomen, dat men met demping van het Levendaal alleen er niet is. Welis waar krijgt men een goeden toegangsweg vanuit de Breestraat, doordat de eleclrische naar Den Haag daarlangs zal gaan, maar aan den anderen kant zal een weg ge maakt moeten worden naar de Plantage, (door amoveciirig van 't huis Plantage no. 9) en door het Plantsoen, benevens yerbree- een boudoir, een slaapkamer, door den lieer des huizes gedecoreerd met zeldzame pracht, smaak en verfijning. Een week later waren wij, een verrukke- lijken, zachten zomeravond, te Bellevue, in het park van het landgoed waar grootvorst Boris, neef van den Czaar, een gecostumeerd avondfeest aanbood aan een paar duizend genoodigden. Tot het aanbreken van den nieuwen dag dwaalden de paren door de als eindelooze tuinen, die met Venetiaansche lantarens waren versierd. Eigenlijk was het niet wat men noemt een „Parijsch" feest. Zeer beperkt was het aan tal Parijzenaars, dat men er ontmoette. Maar alles was er wat de stad bevat aan Russi- schen adel en uilheemsche aristocratie. Er waren een groot aantal schitterende vermommingen, even rijk als oorspronkelijk. Kapoerthala's, zwaar van edelsteenen en pa rolen, in hun Hindoesche costuums, officie ren van het Eerste Keizerrijk in nauw-slui- tende uniformen, natuurlijk vele Pierrots en Colombines, een Chariot, eenige Chineezen, Roger Gaillard, van de Comedie Frangaise, als jonge, bloemen-gekroonde Romein, trok aller blikken. De bekende schrijver Abel Her mant droeg liet zwart-zijden hemd der fas cisten, elegant gedecolleteerd, Het buffet was pantagrueliek. Tot twee maal toe moest men de zaal doen ontrui men, om de voorraden te hernieuwen, die De verkeersregeling.""^ Als van zelf dringen zich, wanneer het groole besluit mocht worden genomen, drie mogelijkheden ten aanzien van de regeling van het verkeer naar voren. lo. de tram blijft geheel over de Hooge* woerd, liet verkeer gaat over het Levendaal 3 2o. de tram wordt geheel over het Leven* daal geleid, het verkeer gaat over de Hop* gewoerd 3o. tram en verkeer gaan in de eene rich* ting, b.v. vanuit de Brccslraat, langs het Levendaal in andere richting, dus vanaf dp Utrechlsche brug, langs de Hoogewoerd. Het rechts-houden wordl zoo bevorderd. Voor, zoover rijtuigen etc. natuurlijk niet op Hoo* gewoerd of Levendaal zelf moeten zijn. De heer Koets pleit voor hot tweede, wij geven verre de voorkeur aan het derde, dat, vergissen wij ons niet, destijds al in de be* doeling lag, en wel om de volgende redenens Botsingen zijn dan vrijwel uitgesloten waar in hoofdzaak het verkeer toch in één' richting zal gaan. De belangen van den winkelstand etc. aan; heide wegen zullen zoo het meest zijn ge diend en daarmede moet toch ook te radp worden gegaan Moge een goede geest vaardig worden over B. en W. en over den raad! En temeer, we wezen er reeds op, waar he! belang van demping der Mare ons klein lijkt in verhouding. B. en W. stel* len voor immers demping van Stille Rijn to.t waren uitgeput. En toch wisten alleen maar de ingewijden de wodka-Ilesch te vinden. De jeugdige grootvorstin, blond en aller liefst, in een robe van mousseline de soie second empire, was overal Iegelijk, op de meest tactvolle manier trachtend de namen barer gasten te weten te komen, om hen aan elkander voor te stellen. De grootvorst, die alleen aan het plastron zijner rok een katen jabot had toegevoegd, regelde persoonlijk do farandoles. Als was het opzettelijk: twee keer ging het electriscli licht uit en werden de salons in het duister gehuld, hetgeen trouwens nocli den dans on derbrak noch de flirt. Wellevend werd er ge waarschuwd legen dat het licht weer aan ging. Om 3 uur in den morgen was er even een kleine schrik: een dame had haar rijk met juweelen bezet armband-horloge verloren. Iedereen werd verzocht mee te helpen zoe ken. En tot ieders verbazing werd het klei nood teruggevonden. De nacht eindigde bij de weemoedige, heimwee-zieke liederen der zangers van dp Wolga, wier koor de jasz-band deed vergeten. Zoo weet men nog nu en dan in Parijs be* boorlijk feest te vieren. LEOFAUST.jl y Inleiding. Toen B. en W. in de raadszitting van 30 jpril j.l. het voorstel deden in principe le besluiten tot demping van de Mare, kwamen uil den raad stemmen, die veel liever zagen ifdempt het Levendaal als veel noodiger en iewc-nschte.-. Dit werd neergelegd in een mo tie, die naar B. en W. ging om praeadvies, lenviji het besluit tot demping van de Mare in principe werd aanvaard. Genoemde motie js door ons direct gesteund in ons raadsovcr- [icht van 2 Mei j.l. en daarop volgde oen poole actie van Levcndaalbewoners elc. Het sas ons plan toen reeds bij lijd en wijle nog iels le zeggen in deze materie, doch we heb ben dat uitgesteld niet het oog op de raads- rerkiezing, die wachtte. Alles wordt tegen woordig uitgebuit ten politieken nutte en wij jouden niet gaarne aanleiding hebben ge loven tot eenige politieke allure in een mate rie, die met de politiek toch zeker wel niets Kineen heeft en mag hebben. In deze waeht-periode bereikte ons het In gezonden Stuk dat wij hieronder eerst zullen laten volgen, toegelicht door een duidelijke situatieschets, die wij, dat zal men begrijpen, alleen lieten vervaardigen, omdat wij zelf pog iels wilden zeggen, dat eenigszins in de langegeven richting van het stuk ging, en sche Singel, volgende dc Zijdgracht, bij de Barbarosasteeg (Barbarasleeg) het Leven daal kruisende met een LO Meter breede brug! aan de beslaande stadstram aan de Hoogewoerdsbrug aansluiten. Bij uilvoering van bovenbedoeld plan, (zie do schelsteeke- ning) zou de stadstram vanaf de Hooge woerdsbrug een klein gedeelte van de nu in aanleg zijnde Iram kunnen volgen lot aan den hoek van de Barbarosasteeg en Leven daal, vandaar volgende het Levendaal en aansluitende even voor de Utrechlsche brug aan de bestaande lijn. Een klein stukje van het Plantsoen zou dan opgeofferd moeten worden. Waar nu naar ik uit het betreffende Raadsverslag meen opgemerkt te mogen hebben. B. en W. de demping van het Le vendaal nog niet geheel onuitvoerbaar heb ben geacht ,doch spoedig praeadvies zullen uitbrengen, daar komt het mij voor, dat, bijaldien men werkelijk nog tot uitvoering van dit zoo hoogst nuttig werk zou wenschen over le gaan, de gemeente zonder tijdverlies met do Directie van do Iram in overleg dient te treden, om de nu reeds in uitvoe ring zijnde nieuwe brug over het Levendaal, die meer dan I 20.000 zal kosten!, onver wijld te doen onderbreken, aangezien deze Demping Levendaal. Zooals bekend, is dit geen nieuw gezichts punt, maar al een zeer oud. We achten het evenwel onnoodig de geschiedenis nog eens na te pluizen, liever de zaken nemend, zoo als ze nu zijn. Op zich zelf genomen, gclooven we niet, dat er principieel verzet bestaat tegen dem ping van de wat we zouden willen noemen, stinksloot, die het Levendaal is. De wen- schelijkheid is, dunkt ons, wel algemeen goed geworden, zoo langzamerhand. De ii- nantieele zijde heeft echter voor spelbreker gefungeerd tot dusverre, maar nu moet, waar toch belangrijke sommen besteed zullen worden aan productieve werkverschaffing, deze knoop maar eens worden doorgehakt dit keer, waar demping van het Leven daal toch wel in de eerste plaats is een pro ductieve werkverschaffing, waarvoor het nageslacht ons zeer, zeer dankbaar zal zijn en desnoods ook nog wel zijn aandeel aan zal willen bijdragen. In de eerste plaats verdwijnt dan uit onze goede Sleutelstad de grootste mesthoop. De toestand is er niet le harden, zonder over drijving gesproken. Het is een vuilnisbelt van je welste, die nog geregeld in omvang toeneemt. Onnoodig te zeggen, welk een zegen op hygiënisch gebied het is voor de ding van de Utrechlsche brug, wil men niet, dat men eerst als hel ware den nauwen hals van een flesch moet passeeren. Maar daarop is door B. en W. reeds bij de korlc bespre king van het dcmpingsplan in Gemeenlestuk 130 gerekend en in de kosten van 3ton is al dit werk begrepen. Zeer terecht merkt dc heer Koels op, dat bij uilvoering de aanleg van de brug voor de electrische naar Den Haag over het Le vendaal (naar de Zijdgrachl) vcrgcefsche kosten vergt, 't Is een zeer ernstige reden te meer voor spoed. Met de aannemer zou men is nog pas begonnen, in ieder geval nog lang niet klaar, op geen stukken na nog wel een regeling zijn te treffen Ier schade loosstelling. Zoo het stuk Levendaal tol aan de Sleenschuur niet gedempt zou worden het is nog liet beste gedeelte I zou de brug aan een zijde behouden kunnen blijven maar dat lijkt ons toch minder gcwenscht, half werk als het zou zijn. Dat stuk werd dan misschien een soort moeras. Met de N. Z. II. Tramweg-Maatschappij, die uit den aard der zaak groot belang heeft bij de regeling van het vraagstuk, hebben B. en W. zich reeds in verbinding gesteld. Een aandeel in de kosten zal het haar wel waard zijn. Door het stijgen der waarde der huizen aan Levendaal en Hoogewoerd, vooral van eerstgenoemde, zal ook nog wel wat terug vloeien in de gemeentekas. Vest. Zoo zal men krijgen een breeda tusschen nauwe gedeelten, waaraan niets te veranderen is, daar noch Aalmarkt (de Rijn) noch Nieuwe Mare voor demping in aanmerking kunnen komen. Trouwens, een groole verkeersweg at kan het er soms vrij druk zijn wordt daar niet zoo zeer geëischt, althans niet voor transito-ver keer. De waarde van een goede verbinding voor het verkeer tusschen Hoogstraat en Haarlemmerstraat willen we niet heelemaal wegcijferen, maar of die is geprojecteerd dooi; B. en W. weten we niet. Er blijkt in ieder ge val niets van uit hetgeen B. en W. er reeds van meedeelden. Noodig zou daarvoor dan zijn een verdere overwelging van een stuk Oude Rijn, gelijk nu reeds voor den ingang van de Donkersteeg. 't Is waar, dat bij niel-demping verbree ding der smalle St. Nikolaasbrug, tegenover de Brandewijnsteeg noodig zal zijn de brug ligt ook niet eens recht tegenover deze verbrccde straat maar dat is o. i. heel wat minder bezwaarlijk. En nu heben we nog niel gewezen op de bezwaren tegen deze demping te berde ge bracht van waterverkeer-gebruikers en schoonheidsmenschen, die hierin ook nog een woordje meespreken, een woordje, dat wij al heel gering zouden achten, zoo er groote verkeerskwesties op het spel ston den, waarvan wij echter nog niet overtuigd zijn. En dit niet aannemend, heelt hun woordje wel degelijk beteekenis, groote be- teckenis zelfs, waarop ernstig gelet zal die nen te worden. Principieel slaan wc er echler niet legen en wil men beide, goed, maar zoo een van beide dempingsplannen moet sneuvelen, laat liet dan dal der Mare zijn en niet dat van het Levendaal. -B-

Leidsch Dagblad | 1923 | | pagina 5