Vrijdag 25 Mei 1923. Officieele Kennisgeving STADSNIEUWS, BINNENLAND. Het voornaamste nieuws van heden. PRIJS OER 'ADVERTENTIEN: 30 Cis. per regel Bij rcgelabonnemont belaajrri& laveren prijs, r r- Kleine adyerlenlieiL, uitsluitend bu voonutDO- faling. Woensdags cn Zaterdags 50 Cts., bii een maximum aantal woorden van 30. Incasso volgens postrecht. Voor eventueele op* lending van brieven 10 Cts. porto te betalen'. Bewijsnummer 5 Cts. Bureau Noordeindsplein. Telefoonnummers voor Directie en Administratie 175, Redactie 1507. Postchèqne- en Girodienst No. 57055. Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT:'V- P Voor leiden p. 3 mn'd, 'f_ 2.35, p, week - Buiten Leiden, waai agenten geTesügd rij'n, per week' -i j, 0.19 L Franco per post 'J, 2.35 rH portokosten, k f Nnmmer 19390. Dit nummer bestaat uit TWEE Bladen EERSTE BLAD. gemeentelijke vischverkoop. Aan den gemeentelijken vischwinkel, ïischmarkt 38 Ctelcf. 1225) is Zaterdag verkrijgbaar SCHELVISCH a f0.18—f 0.23 SCHOL a f 0.15 per pond. N. C. DE GIJSELAAR, Burgem. Leiden, 25 Mei 1923. Regeeringsjnbilenm H. M. de Koningin 31 Aug. 1932. In de algeméene vergadering van het Co mité tot viering van het Regeeringsjubileum an II. M. de Koningin is het volgende pro gramma voor dc feestviering op 31 Augus- s vastgesteld. 8 uur: Reveille door verschillende mu ziekkorpsen. 10 tot 12 uur: Kerkelijke herdenking. 1 uur tot Lalfvijf: Kinderfeest in do Stads- zaal. Groot Militair en Sportfecst op het terrein nabij het Kanaal. Half vijf: Tocht der deelnemende verceni- gingen aan het Militair en Sportfeest door stad. 7 tot 9 uur: Muziek op vijf verschillende plaatsen in de stad. 9 uur: Lichtstoet. Hoewel vele Vereenigingen en particulie ren nog geen antwoord op de toegezonden circulaire hadden gegeven, kon dc penning meester nu reeds constateeren, dat de bij drage voor het feest niet tegenviel. Het co mité zou echter gaarne zien, met het oog het opmaken eener begrooting, dat men spoedig een bericht zond. De feesiplannen voor 3 October. In een druk bezochte ledenvergadering, den 15en Maart onder voorzitterschap van den heer W. van Rossum du Chattel, bood et bestuur den leden reeds een f eestplan voor de middagviering aan, dat, na druk be- proken en toegelicht te zijn, door de ver gadering zonder hoofdelijke stemming voor- loopig werd vastgesteld. Dit plan, ontwor pen door onzen oud-stadgenoot en histori cus, dr. Van Wijk, zou zich blijkens een door den voorzitter gegeven verklaring geheel aansluiten bij het schitterende plan van het vorig jaar, al bleef liet daarvan toch nog in opzet en uitvoering wel zooveel verschillen, dat het allerminst als een herhaling er van kan worden beschouwd. Het bestuur vroeg toen reeds plein-pou- yoor van de vergadering voor het plan, om vast met de voorbereiding te kunnen beginnen, wetende, dat er heel veel tijd en óverleg voor noodig zou zijn. Volgens de statuten echter moeten de eslplannen eerst in de Mei-vergadering de finitief worden vastgesteld en liet bestuur wilde daarvan ook nu niet afwijken. En zoo kwam het feestplan van 15 Maart gister avond nogmaals ter tafel. Vooraf werden echter enkele huishoude lijke punten behandeld. De vergadering, welke zeer druk was be- zocht mevrouw DiebenKonings was ook weder present werd geleid door den nieuwen eersten-voorzitter, den heer W. yan der Laan, die met een kort welkomst- Woord de vergadering opende. Daarop verzocht hij den 2den-secretaris, den heer P. Boot Jr., do notulen der vorige vergadering te lezen. De zeer uitvoerige en ledetailleerde notulen warden onveranderd en onder dankzegging aan den lieer Boot, Vastgesteld. Hierna wijdde dc voorzitter eenige woor den van waardeering aan de aftredende be stuursleden, de heer Van Rossum du Chat- lel en Van Deventer, die wegens vertrek uit e gemeente hadden bedankt. Het was voor het bestuur een onaange name tijding, toen de heer Van Rossum du Chattel als zijn voornemen te kennen gaf, le bedanken als bestuurslid. liet bestuur had bracht hem van zijn voornemens af te brengen, wat echter niet gelukte, aangezien de heer Van Rossum du Chattel dc gemeente Metterwoon ging verlaten. Schriftelijk had reeds het bestuur hem bedankt voor aUcs, Wat hij in het belang der Vereeniging heeft Sedaan de voorzitter wilde ook hier nog 'ens doen uitkomen, hoe hij als voorzitter de Vereeniging op voortreffelijke wijze heeft ideid, en hoe hij steeds blijk gaf van veel doorzicht en initiatief. Vooral in het ont werpen en uitvoeren van optochten toonde l'jj zich den rechten man op de rechte plaats welgeslaagde feestdag getuigt daar in. Aan zijn initiatief heeft de Vereeniging te danken gehad en dé goede herinne- hD? aan zijn voorzitterschap zal nog lang na heengaan blij -en bewaard, zoowel bij «Meden als bij het bestuur. De heer Van Deventer trad als besluurs lid met zooveel op dch voorgrond, doch in 0 commissie voor de regeling der uitdeeling J^rood en haring deed hij veel en nuttig ./rk, dat goed aan hem toevertrouwd was. CnjHs was het zijn taak de avondfeeslvie- op het Schuttersveld te regelen, en ook arvan kweet hij zich op voorbeeldige Als des avonds allen naar huis gingen p fjjl nog langen tijd werkzaam, tb' a a^r(?denHen wensch'e hij onder ap- us der vergadering alles goeds toe. 'ip|e[na ^ad de benoeming: plaats van een 1 leden der Kascommissie uit voor-- drachtea, door de vorige commissie voorge steld. Uit de eerste voordracht bestaande uit de heeren C. Schüdel en J. Ebbink, werd be noemd de heer Ebbink, met 18 van de 32 stemmen. Uit het tweetal C. Th. Breebaart en T. P. V'ieland werd benoemd de heer Breebaart met 17 stemmen. Uit derde voordracht, gevormd door mr. G. Nord Thomson en L. Zaalberg, werd met 20 stemmen benoemd de lieer Zaalberg. Voor de verkiezing van twee bestuursle den had het bestuur, krachtens de statuten, zelf tweetallen gemaakt, waaruit de vergade ring een keuze had te doen. De eerste voordracht luidde: A. M. Touw en H. E. van der Hcijde. Renoemd de heer Van der Ileijde. Op de tweede voordracht kwamen voor do heeren A. Tieleman en C. Schüdel. Daaruit werd met 31 sfernmen gekozen de heer A. Tieleman. Hierna stelde de voorzitter de vaststelling van het feestprogramma aan de orde. Het bestuur wilde met eenige variatie het voormiddagprogramma gelijk aan dat van de vorige feestvieringen doen zijn: Te acht uur koraalmuzick in den tuin van het Laboratorium, beginnende te halfacht, bespeling van het carillon, uitkeering van brood en haring. Aangezien daarvoor steeds veel belangstelling is, heeft het bestuur ge meend tegelijk een wedstrijd in den Stille- Rijn te houden van versierde peurschuitjes. Het bestuur meent, dat dit 'n aardige attrac tie zal kunnen zijn. Het vertrouwt, dat de deelnemers wel zullen zorgen voor een kleurrijke, zij het dan ook eenvoudige ver siering. Van halfelf tot halflwaalf zal een pauze intreden om een rustige gelegenheid te ge ven voor de kerkelijke en godsdienstige vie ring. Intusschen zullen de deelnemers aan don optocht zich gereed maken, en te twaalf uur zal de middagviering beginnen, die zal be staan, zooals reeds in de vorige vergadering voorloopig was bepaald, in een hislorischen optocht, voorstellende den intocht van Prins Willem van Oranje met zijn gevolg in Brus sel op 21 Sept. 1577 en de huldiging van Z. H. door de afgevaardigden der Staten-Gene- raal, dfc Magistraat en de Gilden der Stad als Ruwaard van Brabant, waaraan verbonden zal worden een z.g. Landjuweel, uitgevoerd door Brusselsche Rederijkers, in overeen stemming gebracht met onzen lijd. Eindelijk 's avonds een voorstelling in dc Stadszaal, waarvoor het bestuur goede krachten hoopt te kunnen engageeren en eindelijk een vuurwerk op het Schuttersveld. De voorzitter onderwierp hierna het ge- heele feestprogramma aan het oordeel der vergadering, welke blijkbaar er zich zeer goed mee 'kon vereenigen. De heer Geytenbeek maakte slechts eenige opmerkingen. Hij vroeg of de uitvoering door het muziekkorps van de Politie, dat verleden jaar zulk een goeden indruk had gemaakt, niet weder zou plaats hebben. De voorzitter zeide, dat dit korps zich daarvoor nog niet had opgegeven. Biedt het dit aan, dan zal het bestuur het gaarne aan vaarden. Verder maakte hij de opmerking, dat de voorstelling in dc Stadszaal niet bijzonder goed was bevallen. De uitvoering een jaar te voren in den Schouwburg, door eigen krachten, voldeed veel beier. Was er geen gelegenheid voor ook dit jaar Leidsche ver eenigingen te vinden, welke zich daarvoor beschikbaar stelden? De voorzitter beloofde, dat het bestuur een en ander ernstig zou overwegen. Hierna werd het feestplan, zoOals het door het bestuur was voorgesteld, bij acclamatie en met applaus aangenomen. De hoop is nu nog maar op een mooien 3-Dctoberdag! Bij de rondvraag vroeg de heer Ebbink of de leden niet in staat konden worden gesteld, een exemplaar van de statuten en het huis houdelijk reglement te krijgen. Antwoord: Tegen 25 cents verkrijgbaar bij den Secretaris. Verder bepleitte hij de wcnschelijkheid om candidaten voor het bestuur vooraf in de vergadering te bespreken. De leden worden anders zooals thans voor een keuze uit een voordracht gesteld, waarvan zij de personen misschien niet eens kennen. Uit de vergadering en ook door den voor zitter en door het bestuurslid den heer De Koning werd op het bezwaar daarvan ge wezen. Nadat echter de heer Ebbink had ver klaard, dat zijn bedoeling slechts was, dat alleen hun maatschappelijke positie, enz. werd medegedeeld, verklaarde het bestuur daartegen geen bezwaar te hebben. Tevens hoopt zij de voordrachten vooraf in de op roeping der vergadering te vermelden. Hierna werd dc vergadering door den voor zitter geislpfeen, De groote militaire ccfening. Het was gisteren vol in onze stad, toen daar circa halflwee de lange colonne auto's amovams en motorrijwielen de Breestraat en den Hooge-Rijndijk passeerde. Politie zette op verschillende kruispunten het verkeer stop en zoo waren velen, ook zonder het gewild te hebben getuigen van den merk- waardigen optocht. Wagens en motorfietsen van allerlei type namen aan de oefening deel. Bij den Watertoren word halt gehouden; hier begon de eigenlijke oefening, verlieten de troepen de amovams en scheepten zich op groote schuilen in, welke hen naar de Kagcrplassen voerden, waarna, met hulp van motorrijders, die de Kaag hadden om gereden, vijandelijke voorposten achter de ringvaart van de Haarlemmermeer werden verjaagd. Natuurlijk trok de manoeuvre alom veel bekijks. Achter ieder raam zagen wij la chende menschen, de studenten op de S003 lieten zich ook niet onbetuigd, en menig toestel kiekte don stoet. Het was, zooals wij ten slotte bij de be spreking der officieren hoorden, voor de eerste maal, dat ook de motorvaartui gen van den Vrijwilligen Landstorm aan een dergelijke oefening deelnamen; een feit, dat door den inspecteur, generaal ten Bosch, zeer op prijs werd gesteld. De geheele manoeuvre liep vlot en zonder ongevallen van stapel; twee vliegtuigen ga ven van hun belangstelling blijk en maak ten de ganschc dcfening mee.- Het zonnige, ^wekkende wegr bad na tuurlijk een groot aandeel in het welslagen; doch wij geloove®, dat wij niet te veel zeg gen, als wij het succes vooral danken aan do vlotte leiding en de groote animo, die er heerscht bij dit korps. Zelden hebben wij bij een militaire oefening zooveel opgewekte en vroolijke gezichten gezien. Ruim vijf uur keerden de Grenadiers in Leiden terug; zij alen hier om zes uur in de kazerne cn marcheerden vervolgens naar Den Haag. Prof. mr. W. van der Vlugl, hooglee raar in de wijsbegeerte des rechts en de en cyclopaedic der rechtsgeleerdheid, die we gens het bereiken van den 70-jarigen leef tijd aan het eind van dezen academischcn cursus het hoogleeraarsambt moet neerleg gen, heeft gistermiddag zijn slotcollege ge geven. Aan het eintl van dit college zei prof. Van der Vlugt. dat hij thans genaderd was tot een oogenblik, dat hem zeer zwaar valt, het slot Yan zijn laatste college over rechts- encyclopaedie. Toch zal, aldus prof. Van der Vlugt, dit college niet het allerlaatste wezen, mits de geneesheer, met wiens inzichten ik met het oog op mijn gezondheidstoestand heb rekening te houden, mij toestaat, aan mijn voornemen gevolg te geven. Dit zal dan zijn in de volgende week op een nader te bepalen dag. Spreker zal dit dan doen over een on derwerp, dat hem, en volgons zijn overtui ging, talrijken zeer ter harte gaat. Trof Van der Vlugt zeide, dat hij meende, dit college niet te mogen beëindigen dan na een woord van dank te hebben gebracht voor de toegeeflijkheid, dat zoovelen, on danks de omstandigheid, dat hij ten ge volge van zijn lichaamszwakte dezen cur sus herhaaldelijk moest onderbreken, zijn colleges zijn blijven volgen. Zeer onder den indruk van de woorden van den hooggeachlen leermeester hoorden de studenten de korte toespraak aan. Het Hoofdslembureau heeft den uitslag der raadsverkiezing officieel vastgesteld. Deze is geheel overeenkomstig aan de giste ren door ons vermelde. Voor het tc 's-Gravenhage gehouden examen voor Rijksklerk bij de rechterlijke macht is geslaagd de heer H. W. van der Wilk, werkzaam ter griffie van'het kanton gerecht alhier. Geslaagd is voor het voorbereidend examen Gemeentebelangen de heer Th. van der Burgh \y. Fzn,, ambtenaar ter Ge meente-secretarie, alhier. Gistermiddag kreeg de 70-jarige A. K., echtgenoote van W. S., op straat een be roerte. Zij is per politiebrancard op advies van den Eersten Hulpdienst naar haar wo ning vervoerd. Gisteren is N. Z. in de Bouwclouwe- sleeg van een pl.m. 3 M. hoog plat eener woning gevallen. Hij kwam er af mét een niet ernstige wond aan de lij). Zonder geluk vaart niemand wel 1 Door mej. R is aangifte gedaan, dat zij door A. de V., huisvrouw van L., is mishan deld. Er is proces-verbaal opgemaakt legen D., die in een der café's alhier, vertoefde, weigerde heen te gaan en zich dus aan huis vredebreuk heeft schuldig gemaakt. Door een auto van het Vrijwillige Mo torcorps is gisteren het rijwiel van P., uit Katwijk, stuk gereden op den Stationsweg. De „Sls.-Crt." bevat de statuten van de N. V. Eerste Leidsche Electrische Fabriek van Koek-, Banket- en Suikerwerken voor heen G. P. Timp, alhier. Het tninderskrediei Op vragen van het lid van de Tweede Kamer, den heer Deckers, betreffende het nemen van maatregelen in het belang van de kweekers, die niet in staat zijn de rente van hun verleende krediet te betalen, welke vragen luiden Is het den Minister bekend, dat eenige der tuinders, aan wie indertijd op advies der Regeeringscommissie voor kweekerscrediet een voorschot is gegeven met Staatsgaran tie, het geleende geld moesten gebruiken ter betaling van hun aandeel in het verlies, door coöperatieve zouterijen geleden dat deze tuinders thans ten gevolge van de tuin- bouwcrisis in bijzondere moeilijkheden ver- keeren, daar het geleende geld niet onmid dellijk aan hun bedrijf ten goede kwam dat verschillende hunner niet in staat zijn de rente van hun ,,Regeeringskrediet" te be talen dat het reeds voorkwam, dat niet tot betaling in staat zijnde tuinders er door of ficieele, onverbiddelijk volgehouden bedrei ging met faillissement, toe werden gebracht een deel van hun inventaris tot schade van hun. bedrijf te verkoopen of elder9 geld te leenen alléén cm hun rente te kun nen betalen dat heel in het bijzonder te Pijnacker, waar vooral z.g. „zouterijkrediet" .werd verleend, door verscheidene bedreigin gen groote onrust is gebracht onder de tuin- bouwende bevolking dat nog bij brief van 19 April 1923 aan een oppassend voorschot- nemer aldaar eenig uitstel werd geweigerd in deze bewoordingen „Blijft u in gebreke, dan zal aan de bank onherroepelijk opdracht worden gegeven uw faillissement aan te vragen", zulks hoewel de man zal kunnen betalen zoodra hij ter veiling een deel zijner producten verkocht en daarvoor de op brengst ontvangen zal hebben Zijn de Ministers niet van oordeel, dat door dit optreden de kredieten aan verschil lende bedrijven niet zullen verzekeren wat Regeering en Volksvertegenwoordiging er van verwachtten, n.l. de in-sland-houding, maar juist het omgekeerde zullen brengen, t w. de" vernietiging, of althans ernstige be nadeeling Zijn de Ministers bereid een en ander te onderzoeken, maatregelen te nemen, opdat tuinders, die buiten hun schuld niet tot ren tebetaling in slaat zijn, niet met ondergang worden bedreigd en in afwachting van den uitslag van het onderzoek de bedreigingen met faillissement te doen intrekken hebben de Ministers van Binnenlandsche Zaken en Landbouw en van Financiën ge antwoord liet antwoord op de in de eerste drie zin sneden gestelde vragen luidt bevestigend, onder opmerking, dat ten aanzien van de in de tweede zinsnede bedoelde tuinders bij de vaststelling van hel te verstrekken krediet behalve met hun schulden aan de zoutcrij ook rekening is gehouden met de directe cre- dicl behoeften van hun bedrijven. Het is den ondergeleekenden niet geble ken, dat kredietnemers genoodzaakt zijn ge worden een deel van hun inventaris tot schade van hun bedrijf te verkoopen, ten einde de verschuldigde rente over het hun onder Staatsgarantie verleende krediet te be talen. Wel is in een enkel geval tol inkrim ping van het bedrijf verplicht, wanneer Zulks, mede in het belang van den betrok kene gcwenscht bleek te zijn. Aan kredietnemers, van wie blijkt, dat zij Inderdaad niet in slaat zijn de door hen ver schuldigde rente cn aflossing ten vervaldage l.e voldoen, wordt uitstel van betaling toe- geslaan. Verzoeken om uitstel van betaling zijn o.m. van de overgroote meerderheid van de in Pijnacker en omgeving gevestigde krediet nemers ingekomen en aanvankelijk toege staan. Sedert is evenwel gebleken, dat ver- scheidenen hunner wel in staat zijn hun verplichtingen na te komen. Renten en af lossingen van andere schulden, hypotheken o.d., maar ook van schulden aan familie leden, bleken door velen met nauwgezetheid cn tijdig te worden betaald, doch tegenover den Slaat aanvaarde verplichtingen worden veronachtzaamd. In verband met de tc dezen aanzien door den Staat op zich genomen verplichting (garantie van hoofdsom en rente lot 90 pCt.) kan daarmede geen genoegen genomen wor den en dc liquidaleur voor de zaken der Regeeringscommissie voor Kweekerscrediet, heeft dan ook te recht, alvorens verzoeken om verder uitstel toe te staan, in gevallen, waarin het onvermogen tot betalen niet of voldoende duidelijk bleek, mede in het be lang van de credietnemers, maatregelen ge troffen om de regelmatige betaling tc verze keren. In geval van onvermogen is niet lot toe passing van rechtsmaatregelen overgegaan. In het in de zesde zinsnede klaarblijkelijk bedoelde geval is dan ook het faillissement niet aangevraagd. Toen de "belanghebbende, die aanvankelijk de uilnoodiging tot betaling onbeantwoord liet, bleek inderdaad niet te kunnen betalen, is hem uitstel verleend tol 15 Juni a.s. Het is den ondergeleekenden gebleken, dat de liquidaleur voornoemd op zakelijke wijze de kredieten aan kweekers en tuinders behandelt, en, met verzorging van het gel delijk belang van den Staat, de belangen van de bona fide kredietnemers door dit op treden zou worden gemist, behoeft niet te worden -gevreesd. De zorg van Staatswege woor het welzijn der tuinders- en kweckersbedrijven kan ech ter alleen dan doeltreffend zijn, wanneer de direct belanghebbenden hun verplichtingen naar hun vermogen nakomen. In verband met het vorenstaande bestaat <?r geen aanleiding voor het treffen van bij zondere maatregelen. Prins Hendrik wordt morgen uit Duitschland op ITet Loo terug verwacht. Bij Kon. Besluit zijn bevorderd bij het Departement van Arbeid, te rekenen van 1 Januari j.l., tot hoofdcommies J. J. R Schmal, thans commies; te rekenen van 1 April j.l.tot administrateur mr. dr. A. M. Joekes, thans referendaris; tot controleur bij den Dienst der Werkloosheidsverzeke ring en Arbeidsbemiddeling W. G. Polier, thans adjunct-commies; met ingang van 1 Juli a.s.tot hoofdcommies P. C. Raerents, D. van Battum en jonkvr. mr. B. Elias, beide laatstgenoemden bij den Dienst der Werkloosheidsverzekering en Arbeidsbemid deling, aUen thans commies; tot commies mej. R. P. Buisman, thans adjunct-com mies; met ingang van I October a.s. tot commies mr. J. D. Hannema en mr. T. A. van Dijken, beiden thans adjunct-commies, laatstgenoemde in tijdelijken dienst; is toe gekend de aan de orde van Oranje Nassau verbonden eere medaille, in brons, aan W. Zijnen, arbeider in dienst van de firma de Erven de Wed. J. van Nelle, te Rotterdam Naar „De Tijd" verneemt, zullen de Paters Jezuïeten te 's-Gravenhage een R.- K. Gymnaeium stichten. De Vereeniging van Uitgevers van Dagbladen in Nederland ,,De Nederland- eche Dagbladpers" heeft gisteren te 's-Gra BINNENLAND. Oe feestelijkheden ter herdending van' Hr. Ms. Regeeringsjnbilenm te Leiden. De feestviering op 3 October te Leiden. De Ministers en het tninderskrediei. Ingesteld is een Staatscommissie inzake het op de meest economische wijze dienst* baar maken van het vervoer op land- en waterwegen, enz. De actie tegen de zakelijke bedrijfsbe* lasting. BUITENLAND. Tengevolge van het zich onbevoegd verlrta* ren door den Senaat inzake de communisten" en anarchistenvervolging, dient Poincaré het ontslag van zijn ministerie in, dat door Mille" rand echter niet is aanvaard, zoodat het ka" binet-Poincaré blijft. Groot sncces voor Poincaré in de Franschd Kamer. Griekenland wil te Lansanne een beslis* sing afdwingen. In het bezette Roergebied eenige verbetè" ring ten aanzien van de communistische actie. Lord Robert Cecil lid van het Engelschd ministerie. venhage haar jaarlijksche algemcene ver-» gadering gehouden. De voorzitter, do heer Chr. A. Vieweg, van Nijmegen, wees in zijn openingswoord op de belangrijke gebeurtenissen in de Ne= derlandscho journalistiek en meende tel mogen opmerken, dat het zoo plotseling verdwijnen van „Het Nieuws van den Dag" door de uitgevers van dagbladen zal worden betreurd. Waardeerende woordten wijdde hij aan den directeur, die gedurenj de meer dan vijf en twintig jaren de direca tie had gevoerd. De jaarverslagen van secretaris cn pen= ningmeester werden goedgekeurd en her kozen werd als bestuurslid do heer Chr. A. Vieweg, terwijl gekozen werd in plaats van den heer J. C. Peereboom, die niet herkiesbaar was, de lieer J. W. Henny to Leiden. In een gisteren in Den Haag gehouden vergadering van de hoofdbesturen van den Ned. Stukadoorspatroonsbond en van den R.-K. Patroonsbond, is besproken een schrif telijke toezegging van do besturen der ge- zellenorganisaties, waarin zij verklaren be sloten te hebben een uurloon van 88 cents te aanvaarden cn de invoering van de 48- urige werkweek in die gemeenten, waar ook in het bouwbedrijf deze werkweek is inge voerd. Wat do tarieven betreft, wonschon de gezellen-organisaties zich nog niet bij het patroonsvoorstel van 28 cents per uur neer te leggen en eischen zij 30 cents per* uur. Ten opzichte van de tarieven hebben de besturen van do patroonsbonden beslo ten voor te stellen een arbitrage-commissie te benoemen, bestaande uit vertegenwoor digers van de werkgevers en^ werknemers, onder de leiding van een onpartijdigen voor zitter. Op dit voorstel wordt vóór Zater dagmiddag 12 uur van do werknemersorga nisaties antwoord gevraagd. De hoofdbe sturen eischen voorts, dat in geen der af- deelingen plaatselijk onderhandelingen zul-, len worden gevoerd. Hangende dc arbitrage, zijn de patroons bereid de oude tarieven te betalen. In de gisteravond in Den naag gehouden vergadering van de gezamenlijke Rotterdam! sche patroons is besloten zich met do voor stellen van de hoofdbesturen te vcreenigen. Ingeval het arbitragcvoorstel door de werklieden-organisaties wordt aangenomen, verwacht men, dat a.s. Maandag de werk zaamheden hervat kunnen worden. Omtrent den toestand van Staatsraad prof. Struycken, die in het buitenland een operatie heeft ondergaan, luiden de jong ste, te 's-Gravenhage ontvangen, berichten veel minder gunstig. Men schrijft ons Het Nationaal Comité legen dc Zakelijke Bedrijfsbelasting heeft zich in de eerste plaats ten doel gesteld den tegenstand tegen deze belasting zoo algemeen mogelijk te maken. Daartoe bevordert het in iedere ge meente, waar deze belasting wordt gehe ven, de oprichting van een comité, dal plaat selijk actie voert. Er bestaan thans dergelijke Comité's te Amersfoort, Amsterdam, Arnhem, Edam, 's-Gravenhage, Haarlem, Nijmegen, Rotter dam en Utrecht. In meerdere plaatsen is de samenstelling van een comité in voorberei ding, zoo le Leiden, Delft, Deventer, Dord recht, Vlissingen en Zwolle. Kamers van Koophandel zeiden haar medewerking toe. Volgens de gegevens, waarover het Natio naal Comité thans kan beschikken, komt de belasting niet of niet meer voor in de gebie-. den van de volgende Kamers van Koop^ handel Friesland (behalve Sloten), Veen-! koloniën, Drente, Noordelijk Limburg, Maas-, tricht, Tilburg, Langstraat, Westelijk Noord- Brabant, Zeeuwsch-Vlaanderen, Zeeuwschfll eilanden (behalve Vlissingen en Rilland-»

Leidsch Dagblad | 1923 | | pagina 1