Vrijdag 18 Mei 1923. EERSTE BLAD. Officieeie Kennisgeving STADSNIEUWS. Het voornaamste nieuws j van heden. £RIJS OER ADVEBTENT1SN: gO Cts. p«r regel. Bij regel ab onnement belangrijk [ageren prijs. Kleine -advert en tien, uitsluitend dij vooruune- ■felingt Woensdags en Zaterdags 50 Cis., hij een maximum aantal woorden van 30. Incasso volgons poslrecht. Voor evonlneele op- fending van brieven 10 Cts. porto te betalen. Bewijsnummer 5 Ota. Bureau UoordeindspJein. Telefoonnummers voor Directie en Administratie 175, Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst Ho. 57055. PRIJS DEZER COURANT! Voor Leiden p.»S mnd. 'f 235, p. weeE jf öfj Duiten leiden, waar agenten gevestigd zijn, per wed; O.IQ Franco par post S, 2.35 rH portokosten. Nummer 19385. Dit nummer bestaat uit DRIE Bladen gemeentelijke vischverkoop. 'Aan den gemeentelijken vischwinkel, flfischraarkt 18 Ctelel. 1225) is ZATERDAG 'verkrijgbaar SCHOL a f 0.20 per pond. N. C. DE GIJSELAAR, Burgem. Leiden, 18 Mei 1923. Chr.-Hist. Unie. Gisteravond had in „Prediker" de afd. Leiden van de Chr.-Hist. Unie een verga dering belegd ter propageering van haar denkbeelden met het oog op de Gemeente raadsverkiezing, volgende week Woensdag. De goed bezochte bijeenkomst werd geleid door den heer J. B. Meynen, die opende met r2bed, om dan alle aanwezigen welkom te 'jfeeten, en de hoop uit te spreken, dat de |vond mee mocht werken voor een goeden Uitslag bij de verkiezingen. Hij leidde met >en hartelijk woord voorts den spreker, den tere-voorzitter ds. Schokking, aan wien de Unie zooveel te danken heeft in, hoewel dit onnoodig oordeelend, gezien diens algemeene bekendheid. Deze, alsnu het woord nemend, deed uit komen hoe er door de vlug elkaar opvolgen de verkiezingen voor diverse bestuurscolle ges, wel wat veel gevergd wordt van de be langstelling, die in deze tijden toch al voor zooveel wordt gevraagd, waardoor het leven vluchtiger wordt dan wel gewenscht is dit bovendien, terwijl toch in de politiek niet alleen het groote middelpunt moet worden gezien, terwijl naast de politiek zooveel an ders minstens even hoog moet worden ge- sleld als het maatschappelijk leven, dat de Unie niet als b.v. de S. D. A. P. met de po- liliek vereenzelvigen wil, waarmee spr. al een der groote verschilpunten heeft aange roerd. De maatschappij heelt zeker recht op alle aandacht en op aller mee-leven daarin, maar evenmin als in de politiek grondbegin selen mogen worden verwaarloosd, mag dit in het maatschappelijk leven; wat geldt voor alle schakeeringen daarvan. Spr. wees op de samenhang tusschen beide, wilde dan ook geen scheiding, maar legde niettemin allen nadruk er op, dat po litiek en maatschappelijk leven toch niet hetzelfde is. Als tweede stelde spr. daar naast de Kerk, waarvoor de belangstelling niet mag verminderen, kortelings schetsen de de beteekenis van het kerkelijk leven, dat zich heeft aan te passen bij de voort durende wisselwerking, die er plaats vindt. Als derde noemde spr. daarop de school, die eveneens ten volle dj belangstelling ver dient, vooral nu na den zoo gelukkig geein- digden schoolstrijd deze zoo tot het volk is gebracht, ten aanzien waarvan spr. vooral meende niet te verslappen. En dan is er nog het gezinsleven, dat zoo vaak in het gedrang komt door het zich wijden aan de publieke zaak. En nog meer is er Welk een ge drang dus. Men bedenke evenwel in den slriju worden de karakters gevormd. Zooveel mogelijk moet aan alles echter recht worden gegeven ook nog aan gepaste ontspanning op velerlei terrein. Waarmee spr. recht heeft gedaan aan een der eerste Chr.-Hist. beginselen, voorschrijvende het naast el kaar overeind houden van al het genoemde en niet het doen opgaan van al deze elemen ts in een over alle dornineerend den staat, gelijk trots groote verschillen, zoowel socia listen als communisten voorstaan, aldus grij pend naar een alles omvattende politieke macht, waaraan wij een krachtig halt moe ten toeroepen, aldus spr. tot behoud van de Vrijheid op elk terrein. Spr. schilderde dan nader de beteekenis van zoo'n staatsalmacht Aantrekkelijker is zeker nog een kerk-al-. macht, gelijk de R.-K. willen, doch ook zoo'n geheele-leven-omvatten is niet juist en ge wenscht, die do Hervorming dan ook heeft gedaan gemaakt. Met een negatief anti papisme als van de Herv. Geref. Staatspartij me feitelijk hetzelfde wil, alleen eigen kerk °P den voorgrond stellend, komt men niet verder, waartegenover spr. nogmaals stelt dr eigen rechten voor kerk, overheid etc., Jus van alle levens-factoren, zooals de Chr.- Hist. Unie dat zich voor oogen houdt. Wat geldt in het algemeen dus wat de po- wiek betreft, ook voor het gemeente-bestier, Waarheen spr. nu de aandacht van zijn ge- °ror volledig en rechtstreeks leidde. De samenstelling van den raad i3 van Boot belang en daarom moet daaraan bij- jmdere aandacht worden geschonken. Spr. /ukte oprecht leedwezen uit, dat mr. Van er Lip zich niet meer beschikbaar kon stel en, wien men grooten dank is verschuldigd, venals aan den heer Kuivenhoven, zij het j.r'. ietwat mindere male. (Applaus). Geen ring_ behoort te domineeren, zooals vroeger ajj actv°catensland, maar het heengaan van e rechtskundigen is evenzeer verkeerd. li,-/rsc en van ^et intellect is verkeerd, i'. aeseeren eveneens. Spr. schilderde dan libt n r-*P democratie, waartegen de •Chr.- 1, n^e ztci1 wel niet keerde, maar waar- fii n snelden gelijk anderen deden ut 7?if -?011 *n een soor* hemelbestorming 'jn jgjg ^eze voorbij snellend als Troelslra U,^er,an<3 staat vooraan in den rij der istaatsinstellingen betreft en 0 to doen blijven, is zaaj~- Spr. wees er dan op, hoe de wethouders ook door en uit den raad worden gekozen, al is dit laatste niet meer direct noodig, en hij hoopte, dat in elk opzicht de kiesvereni gingen haar plicht, daarom zullen weten en de mensehen zullen weten te vinden die er hooren, n.l. mcnschen, die willen opbouwen, niet afbreken, gelijk communisten en ook fascisten, waarvan aan de Leidsche univer siteit een voorbeeld (applaus). Spr. durfde met vrijmoedigheid dan de lijst der Ghr. His torischen aanprijzen, waarop mannen, die niet onderdoen voor anderen in bekwaam heid en daarnevens hebben hun stevig be ginsel. Enkele punten wilde spr. dan nog even aanvoeren, b.v. zuinigheid. Zoowel particu lier als qua overheid heeft men boven zijn stand geleefd. Er moet nu weer de tering naar de nering worden gezet, vooral ook hier in Leiden, maar er moet goed gehuis- houd worden, d. w. z. de uitgaven, die noo dig zijn .moeten worden gedekt en daarom is belastingverlaging thans, hoezeer ook ge wenscht in algemeenen zin, er glad naast en na- in plaats van voordeelig. Aan zekere advertenties hechte men daarom geen waarde, waarin de hoogste salarissen uit te keeren, de hoogste uitkeeringen te doen aan werkloozen, den geesel van dezen tijd, te vens worden beloofd! Zooveel vragen zijn er nog, b.v. school- voeding en kleeding, waartegen wij zijn, niet uit gemis aan barmhartigheid, maar uit gevoel voor den band van het gezinsleven, ontslag voor de gehuwde ambtenaressen, georganiseerd overleg en wat niet al, maar spr. kan daarop nu niet diep ingaan, om ten slotte toch nog even te waarschuwen legen miskenning van de waarde van de gemeen teraadsverkiezing, daar de gemeente, hoe wel voor haar autonomie-behoud krachtig dient gestreefd, toch ook maar is een deel van het geheel, dat van al die deelcn den terugslag ondervindt. Elk deel doe daarom zijn plicht en spr. voorspelt zegen voor het deel Leiden en voor het geheel, het land, wanneer gevolgd wordt de vaan der Chr.- Hist. Unie. (Luid applaus). De heer Meynen dankte den spreker voor zijn ernstig en principieel betoog. Tevens dankte de heer Meynen voor de hulde-woor- den aan het adres van de heeren Van der Lip en Kuivenhoven ten aanzien van den eerste de afdeeling dit is haar een satis factie alles heeft gedaan om hem te be houden, zij het tevergeefs, helaas. De heer Meynen durfde nog verwachten groei; zelfs na den groei bij de Provinciale Stalen-ver- kiezing. Zou dat onmogelijk zijn, wanneer allen doen, wat gedaan worden moet naast het gebed? Ds. Schokking sloot met dankzegging. Gemeente-politiek van Vrijz.-Democratisclx standpunt. Gisteravond hield de afdeeling Leiden van den V.-D. B. weder een openbare vergade ring in de groote zaal van het Nutsgebouw, waar als spreker optrad onze vroegere stad genoot de oud-Weihouder van Financiën en van de Volkshuisvesting prof. mr. dr. C. W. van der Pot Bzn., thans hoogleeraar aan de Rijksuniversiteit te Groningen. De druk bezochte vergadering werd te ruim acht uur geopend door de presidente, mevr. Van ItallieVan Embden, die de tal rijke aanwezigen welkom heette en ook prof. Van der Pot zeer hartelijk toesprak. Zij herinnerde er aan hoe de heer Van der Pot een aantal jaren zijn beste krachten aan de gemeente Leiden als wethouder heeft ge geven. Hierna deelde de presidente mede, dat dc tweede spreekster, mevrouw RosVrijman, die ook zou spreken, verhinderd was, waar om zij nu vooraf iets meer zou zeggen dan een eenvoudig openingswoord. Daarom be sprak zij enkele kwesties, in de eerste plaats de kwestie-Levendaal- of Mare-dempen. De heer Sijtsma en zij hebben dc motie, om het Levendaal le dempen, voorgesteld, welke door B. en W. wel is overgenomen, doch dit beteekent nog niet, dat het gedempt zal wor den. Maar er is een actie onder de bevolking op touw gezet, die voor de demping van het Levendaal zich uitspreekt. In de tweede plaats besprak de presidente de kwestie van het tapverbod. Spr. besprak deze bekende, slof opjagende geschiedenis en wraakte het, dat een zestal sociaal-democraten zich heb ben bekeerd, nadat de tappers en hun vrien den een agitatie tegen het lapverbod in het leven riepen. De vrijz.-democraten hebben ook voor de verordening gestemd, niet omdat zij er een beginselkwestie in zagen, maar omdat zij hoopten, om op die dagen het drankverbruik te verminderen. Zij zullen af wachten, wat de invloed zal zijn. Blijkt uit de ervaring, dat de gevreesde nadeelen de gehoopte voordeelen overtreffen, dan zullen zij niet aarzelen hun houding te herzien. Eindelijk besprak zij nog de misleidende advertenties van de Democratische Partij, met name die, waarin zij het tegenstemmen van de verschillende fracties voor het voor stel lot verlaging van het vermenigvuldi- gingscijfer voor de plaatselijke directe belas ting tracht uit te buiten. Zij schaart ook haar onder de tegenstemmers, wat onwaar is maar afgezien daarvan, dat de gehcele Raad op twee na tegenstemde, had zeker goede redenen door het gedocumenteerd ad vies van den burgemeester, die als financi- eele specialiteit de aanneming ontraadde. Eindelijk is het misleidend de voorslel- Ijjv?>te vestigen, dat het „nieuw bloed" van den heer Witmans de gemeente-politiek in andere banen zou leiden. Hierna gaf zij het woord aan den spreker. Prof. Van der Pot had met genoegen een spreekbeurt voor de afdeeling aangenomen, waarvan hij elf jaar lid is geweest, en hij wil gaarne de candidaten der partij, hem beiden bekend, aanbevelen. Hij zal zich na het inleidend woord van de presidente ont houden te spreken over verschillende onder werpen van actueel e politiek van de ge-. meente Leiden, waar hij ook langzamerhand buiten is komen te staan. Hij wilde meer in het algemeen de ge meentepolitiek behandelen. En dan begon hij met op te merken, dat er zich geleidelijk in de gemeente-politiek een toestand ont wikkeld heeft, welke aan den Raad een an dere functie heeft toegekend als voorheen. Vroeger was de Raad een besturend en te vens wetgevend lichaam. Dit nu is veran derd. Meer en meer is de bestuurstaak over gegaan op het College van B. en dat tevens in hoofdzajp: zorgt voor de wetge ving het maken van verordeningen, waar aan alleen de Raad zijn goedkeuring heeft te hechten. Hoe moet men nu van democratisch standpunt over deze ontwikkeling denken Spreker ziet er geen gevaar in voor de de mocratie, als maar de Raad meer en meer wordt en blijft het controleerend lichaam een college, dat toeziet op het besturend col lege van B. en W. En daarom is het goed, dat alle groepen der bevolking in den Raad vertegenwoordigd zijn. Voorts brengt dit systeem mee, dat in terpellaties en vragen bij. de rondvraag, als mede de algemeene beschouwing bij de be- grooling, niet alleen zedelijk geoorloofd zijn; maar zelfs nuttig en noodig. Men heeft dit oudtijds anders gezien en meende, dat de eigenlijke Raadsvergadering begon en ein digde met de behandeling der gedrukte agenda. Spr. heeft den Raad van Leiden gekend voor de invoering van het algemeen kies recht en ook, nadat dit was ingevoerd. In zijn betrekking als wethouder heeft hij veel in oude jaargangen van den Gemeenteraad moeten snuffelen en in zijn tegenwoordig ambt moet hij nogal eens snuffelen in de oude Handelingen van de Tweede Kamer, en nu durft hij verklaren, dat liet peil der debatten sinds 1919 volstrekt niet is gedaald Dit meende hij hier even te moeten zeggen, nu men daarover zoo dikwijls klaagt. Hierna kwam hij aan het hoofdpunt van zijn onderwerp de bespreking der financi- eele politiek van de gemeente. Hij herin nerde er aan, hoe hij hier de progressie heeft helpen invoeren in de plaalselijko di recte belasting en zelfs tweemaal een pro gressie-schaal heeft ontworpen. Hij zal er zich.niet op beroemen, dat het de vrijzinnig-democraten zijn geweest, die het eerst het beginsel van progressie in de gemeente-belastingen hebben verd. digd. Thans vinden ook andere partijen deze pro gressie noodig en wcnschelijk. Ilij heeft zich daarom zeer verwonderd, dat in vorige openbare vergadering der afdeeling in het debat iemand het niet minder dan een ramp voor Leiden heeft genccmd, dat spr. deze progressie heeft helpen invoeren. Hoe "had men hier door de moeilijke oor logsjaren heen kunnen komen, als de Ge meenteraad geen progressie had ingevoerd Men zou ook van de kleinste inkomens 10 k 12 procent hebben moeten heffen. Naast een billijke progressieve belasting is spreker voorstander van een matige winst uit de bedrijven en steeds heeft hij gezorgd hij het vaststellen der begrootingen van de bedrijven aan den veiligen kant le blijven. Er komen in dc gemeente steeds tegenval lers le boeken en daarvoor alleen mag men wel een billiike winst uit de bedriiven trek ken. In de moeilijke jaren is het spr.'s streven steeds geweest le voorkomen, dat Leiden in een uitzonderingspositie ten opzichte van andere plaatsen zou komen. Dat zou een ramp geweest zijn. Daarom wenscht spr. ook, dat naast de belasting naar het inkomen, den hoofd, om slag, andere belastingen worden ingevoerd. En zoo blijft hij nog altijd voorstander voor de zakelijke bedrijfsbelasting en betoogt daarvan de billijkheid. Ook acht hij een be lasting op bouwgrond niet slechts verdedig baar, doch ook wenschelijk. Na deze politiek der inkomsten kwam hij tot die der uitgaven. Een stad als Leiden kan wegens te geringe inkomsten niet alle verlangens der bevolking vervullen. Zij moet dus een keuze doen. En nu wil het spr. voorkomen, dat ook de traditie onzer stad meebrengt, dat zij goed voor onderwijs en opvoeding zorgt, hetgeen geheel ligt op de lijn der vrijzinnig-democraten. Dit vraag stuk heeft echter zijn grootste actualiteit verloren, nu het Rijk zich daarvoor in het bijzonder interesseert. Verder moeten wij zorgen voor de hygiënische "belangen van de bevolking. In dat verband besprak hij de oprichting van volksbadhuizen, zwemin richtingen, ziekenverzorging, enz. Maar ook de volkswoningenbouw acht spr. een belangrijke taak van de gemeente en Leiden heeft zich in de voorlaatste jaren ten opzichte van den vereenigingswoning- bouw niet onbetuigd gelalen. En de wonin gen, in die jaren gebouwd, onderscheiden zich gunstig van die van den vroegeren spe- culatiebouw. En zij mogen vèel geld hebben gekost, men mag niet vergeten, dat deze woningen over vijftig jaar onbezwaard zul len zijn en dan het nationaal vermogen ver- grooten zullen. In de derde plaats treedt de verkeerspoli- tiek op den voorgrond. Voor goede verkeers middelen moet worden gezorgd, maar men mag daarbij niet al te veel het oor leenen aan „den man met den ruimen blik", die in de toekomst alles grootsch ziet. Dit werd ook ten opzichte van Leiden nader gedemonstreerd. In dit verband ver dedigde spr. een matige heffing op de zware motorvoertuigen, die veel van de straten en bruggen eischen, en hij vestigde de aan dacht van zijn partijgenoolen-Raadsleden op deze materie. Ten slotte behandelde spreker het organi- seerend optreden van de gemeente;" een vraagstuk, dat vooral in den Iaatslen tijd weder een strijdvraag geworden is. De oor logstijd bracht noodwendig mee, dat de ge meente distribueerend optrad en toen moest zij dit dikwijls overhaast doen. Dat heeft geld gekost, maar spreker vraagt zijn ge hoor af hoe het er zou uitgezien hebben, als de overheid toen het hooggeroemd particu lier initiatief vrij spel had gelaten. De gemeente moge hier, zij het dan met beleid en voorzichtigheid, optreden, wan neer daarmede de belangen van groote groepen der bevolking kunnen worden be vorderd. Hij meende, dat de ambtenaars- overheersching daarbij kon vermeden wor den wanneer men aan die zorg een decen- traliseerend karakter geeft, zooals bij den woningbouw reeds geschiedt. Spr. besloot zijn met aandacht gevolgde rede met een aanbeveling voor dc candida ten zijner Partij. Van do. gelegenheid tot debat werd geen gebruik gemaakt. De voorzitster sloot de vergadering met een opwekking tot de aanwezigen, om op de candidaten barer Partij te stemmen, en wees er in het bijzonder op, hoe, behalve de- Christelijk-IIistorischcn, wien zij daar voor hulde bracht en den vrijzinnig-dem., bijna geen der Partijen aan de vrouw een behoorlijke plaats op de lijsten heeft toege kend. Vooral de S. D. A. P. was ten opzichte der vrouw in gebreke gebleven door haar geheel van de lijst af te voeren. Daarna sloot zij de vergadering met een woord van dank aan de aanwezigen en den spreker. Vereeniging tot Bevordering van Vreemdelingenverkeer. In café ,,Ncuf" hield bovengenoemde ver eeniging gisteravond haar jaarlijksc.ho alge- meeno vergadering onder voorzitterschap van den heer Chr. van Spall. Nadat deze de weinige aanwezigen had welkom geheeten, gaf hij het woord aan den secretaris, den heer WicherB Roïlan det, ter voorlezing van do notulen der vo rige algemeene vergadering. Uit het thans uitgebrachte jaarverslag stippen wij aan dat de vereeniging steeds werkzaam is ge weest in het belang van de vreemdelingen, dio Leiden bezoeken, en ook in het belang van do inwoners van Leiden. Zonder dat het bestuur eenigen aanspraak wenscht te maken op de dankbaarheid van de ingeze tenen, zou het toch gaarne wenschcn dat haar werken meer werd gewaardeerd en de ingezetenen zich in g.rooter getale aan sloten opdat meer voor de vreemdelingen zou kunnen worden gedaan. In het afgeloopen jaar werden gehouden één algemeene vergadering en 5 bestuurs vergaderingen. Op verzoek van V.V.V. werd doocr B. en W. een verordening vastgesteld dat stationeerende auto's aan het station voorzien moeten zijn van een taximeter. Met de rijwièlbcwaarplaats ,,Cito" werd een regeling getroffen, waardoor do tarieyen van Cito en V.V.V, met elkaar in overeen stemming zijn gebracht. In den zomer wer den pogingen gedaan de z.g. Rembrand- molen aan den Rijn te Koudekerk voor af braak te behoeden, hetgeen evenwel niet is mogen gelukken ondanks den steun van den A.N.W.B. In Juni werden hier te Leiden de bui- tenlandsche journalisten, die in Den Haag aanwezig waren, in verband met de zitting van het Internationaal Hof van Justitie, ontvangen. De journalisten werden hier ter stede rondgeleid, terwijl hun tevens een boot tocht over dc Kagermeeren werd aangebo den, hetgeen ten zeerste op prijs werd ge steld. V.V.V. kan dan ook met voldoening op dit bezoek terugzien. In het comité tot het brengen van een serenade aan burge meester De Gijselaar ter gelegenheid van diens 12^-jarig burgemeesterschap was V. V.V. vertegenwoordigd, terwijl de voorzit ter zitting heeft in het comité ter herden king van het zilveren regeerings-jubileum van H. M. dc Koningin. Een groot verlies was het overlijden van den heer Huismans, opzichter van weg en werken der H.IJ.S. M., die steeds bereid was te helpen of V V.V. van voorlichting te dienen, waarvoor hem nogmaals dank werd gebracht. De ver houding tot de H.IJ.S.M. en speciaal tot den stationschef, den heer De Waal, was evenals vorige jaren zeer aangenaam, even als de samenwerking met do andere vereeni- gingen. Het informatiebureau op het Stationsplein was geopend van 1 Maart tot 1 December en stond onder uitstekende leiding van mejuffrouw Schuyt Best. Dat dit bureau in een groote behoefte voorziet, blijkt wel uit de vogende cijfers In dit tijdperk toch werden de volgende inlichtingen verstrekt 3944 aan Nederlanders. 894 aan Leide- naars. 121 aan Duitscliers. 17 aan Fran- schen. 268 aan Engelschen. 49 aan Indiërs 87 aan Amerikanen. 8 aan Afrikanen. 1 aan Oostenrijker. 1 aan Belg. 2 aan Denen, zijnde totaal 5292 inlichtingen. In dien tijd werden verkocht 613 gidsen van Leiden, 141 plattegronden van Leiden, 2 boekwer ken Leiden oud en nieuw, 184 kaarten en pensiongidsen van Nederland en 140 kaarten en gidsen voor het buitenland. De ontvangsten in het bureau bedroegen in 1922 f511.80 tegen f387.70 in 1921 en f 180.01 in 1920. Het verslag 'eindigde tenslotte met de wensch dat velen zich gedrongen zullen voelen als lid toe te treden. Uit het daarna door den penningmeester den heer Hollander, gegeven finantieel ver slag bleek dat de rekening in ontvangsten en uitgaven sluit met een bedrag van f 2012.64. Het ledental liep eenigszins terug. In 1921 telde V.V.V. 451 gewone leden, 17 donateurs en 1 lid voor het leven, terwijl deze getallen in 1922 respectievelijk waren 406, 15 en 1. Namens de kascommissie gaf de heer Cahen eenige wenken, o.m. omtrent het beheer en de exploitatie der rijwiel- Joods, feestviering ter gelegenheid van het jubileum van H. M. de Koningin, enz., waarna mededeelde, dat het verslag was BINNENLAND. De algemeene maatregel van bestuur in zake het vaststellen van voorwaarden voor invoer van schoenwerk is spoedig te ver wachten. Vergadering betreffende het drukkerij bedrijf. J- De Eugelscfte Minister van Lnchtvaart heeft zijn opwachting gemaakt bij den Mi nister van Waterstaat Verzoek van het cöniiaal-bestuui van den Ned. Tninbonwraad aan de Regeering over den deur van den zomertijd. BUITENLAND. Poincaré legt een verklaring af in Kamer commissies over het resultaat der Roerbe- zetting. De bespreking tusschen Gnrzon en Kras- sin. De onderhandelingen tnsschen Grieken en Turken zijn vastgeloopen. De staking van rijkspersoneel in BelgiS. De revisie-aanvrage van het Krnpp-proces zoo goed als geheel geweigerd. goedgekeurd. De voorzitter bracht nu zoo wel secretaris als penningmeester dank voor het gevoerde beheer, en de groote werki kracht aan de voreeniging gegeven. Door den heer Cahen werd nog opgemerkt dat het noodig is dat V.V.V. meer naar buiten optreedt bij het organiseeren v*vu feesten en tentoonstellingen, om meerdere populariteit te verwerven onder het publiek. Men krijgt tegenwoordig werkelijk den in druk dat V7V.V. onder leiding staat van een college van „potters", dat zich boven dien nog aan geheimzinnigheid schuldig maakt door geen verslag te geven van da exploitatie der rijwielloods. Door voorzitter en penningmeester werd hierop geantwoord dat het bestuur geen aanleiding heeft gevonden voor meerdere feesten, terwijl daarenboven eenige zuinig heid vereischt is omdat het zeer wel moge lijk is dat, bij den boifw van een nieuw station, Daar 'n nieuw gebouw moet worden omgezien cn daarvoor moet dus een zeker bedrag beschikbaar blijven. Overigens is van „potten" geen sprake. Slechts kan men zeggen dat het bestuur een voorzichtig beheer voert. Tot leden der kascomraissie werden be noemd do heeren N. de Bink, W. v. De venter. Mej. O. Parmentier en als plaats vervangers de heerenJ. L. Boer, J. de Koster, R. de Wilde F.Gzn. Aan de orde was thans de verkiezing varï vijf bestuursleden, wegens bedanken van dë heeren W. van Rossum du Chattel en W.. F. la Rivièro en wegens periodiek aftreden van do heeren J. de Graaf, B. de Koning en E. W. Wichers Roïlandet. De voorzitter wijdde eenige woorden van sympathie en dank aan de heeren Van Ros. sum du Chattel en La Rivière voor het vele werk wat zij voor Vreemdelingenverkeer hebben gedaan, en de vergadering onder streepte deze woorden door hartelijk ap plaus. Alsnu werden gekozen de heeren Frentzen en Van Ginkel cn herkozen de heeren J. de Graaf, B. de Koning en E. W. Wichers Roïlandet. Bij de rondvraag werd gevraagd of het niet mogelijk is in den vacantie-tijd door advertenties in de groote bladen en door reclameplaten de aandacht to vestigen op Leiden als centrum van Musea, e.a. Door het bestuur zal dit in overweging worden genomen. Hierna sluiting. Kunstavond in het Leidsche Volkshuis. Het Volkshuis wa«ï wel in feeetcl ijldie id in de afgeloopen week! Hebben Zaterdag 1.1. over d<e velden en langs de graohten do lenteliederen niet geklonken en werd het fijn witte pijpkruid met handen vol naar binnen gedrageD door de blijde zingende jougd 1 Hoe zorgvuldig werd het daar in vazen en potten gerangschikt, in zalen, portalen en gangen geplaatst tot heel het huis in lentedos was .Toen kwamen vol gens een jarenlange gewoonte de ver pleegden der gestichten, dito de verzorging van het misdeelde kind tot doel hebben ge kozen, en met een verheugd hart werd er genoten van do generale repetitie der kin deroperette „Repelsteeltje", het oolijke toovenaartje, dat goud spon. Hoo waardig was de koningin, hoe teeder do prinses én hoe dartel dansten de kabouters Zondag de groote opvoering voot de clubkinderen met de ouders, niet minder feestelijk dan den vorigen dag en met to meer enthusiasrae gevolgd, waar men die eigen clubgenootcn, zoo kleurig uitgedost, bewonderen mocht. Tot besluit de maal tijd, waarop do wclvoorzicnen di.-ch do kunstig gekleurde eieren, do sinaasappe len en andere heerlijkheden wenkten. Het was een kleurig cn fleurig gedoe, voor een groot dleel aan een milde geefster tc dan ken. Maar gisteravond was hel weer een feest van geheel anderen aard. Om den stijgen den geldnood van het Volkshuis tc gemoet te komen, had mevr. M. Vogel—Stram pldcr een kunstavond georganiseerd, waar de kin deren van haar zangklasje een zangspel op voerden van mevr. Van HilleGaerhe, „Lentebloemen" genaamd en Moordt door.

Leidsch Dagblad | 1923 | | pagina 1