Donderdag 17 Mei 1923. Officieele Kennisgevingen. STADSNIEUWS. Het voornaamste nieuws; - van lieden. PRIJS DER 'ADVERTENTIES 50 Cts. per regel. Bij re&elabonnement 1k3&n&njl; lajreren Pr^- Kleine advGFtentien, uitsluitend bi] vooruitbe- ftifntr Woensdag3 en Zaterdags 50 Gts., bij een maximum aantal woorden van 30. Incasso rolgena postxecbt. Voor eventaeelo op- Eondiag van brieven 10 Gts. porto te betalen. J3ewijsnumniGT 5 Gts. Bureau Noordeindsplein. Telefoonnummers voor Directie en Administratie 175, Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055. PRIJS DEZER COURANTS ÏS.. Voor Leiden p. 3 mnd. f 2.35, p. week Buiten Leiden, waar agenten gevestigd zijn, per week b Q.fl Franco per post 2.35 portok'osteo, Nnmmer 19384. Dit nummer bestaat uit TWEE Bladen EERSTE BLAD. gemeentelijke vischverkoop. Aan den gemeentelijken vischwinkel. Vischmarkt 18 (telef. 1225) is VRIJDAG verkrijgbaar GROOTE SCHELVISCII a jO.44, SCHOL a 10.23—f 0.38. KABEL JAUW a f 0.45 en TARBOT a f 0.75 p. pond. N. C. DE GIJSELAAR, Burgemeester. Leiden, 17 Mei 1923. hinderwet. Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen Ier algemeene kennis, dat door hen .vergunning is verleend aan a. Joh. de Best, en rechtverkrijgenden, lot oprichting van een inrichting voor het bereiden van stucadoorspecie in het perceel Levendaal No. G en Ga, Sectie D. No. 927. b. De tirma Kraan, Groenewegen en Co., en rechtverkrijgenden, tot oprichting van een timmermanswerkplaats in het perceel Oude-Rijn No. 94, Sectie H. No. 656. c. D. Kuiper, en rechtverkrijgenden, tol uitbreiding van de smederij in het perceel Oude-Rijn No. 188, Sectie H. No. 28G8 en 2869. d. J. v. d. Bós Jr. en H. W. Wittenaar, en rechtverkrijgenden, tot oprichting van een drukkerij in het perceel Hoogewoerd No. 46. Sectie D. No. 1544. N. C. DE GIJSELAAR, Burgem. VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden, 16 Mei 1923. meubelen bijzondere schoolgebouwen. Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter algemeene kennis a. dat de Raad der gemeente, in zijn open bare vergadering van den 14en dezer, be sloten heeft medewerking te ve^leencn aan liet Bestuur der Inrichting van Liefdadig heid voor Roomsch-Katholieken (Meisjes scholen der Eerwaarde Zusters in de Peli kaanstraat) en aan hét Bestuur der R.-K. Parochiale Jongensscholen onder R.-K. Par. Kerkbestuur, tot het aanschaffen van 132 tweepersoonsschooibanken, resp. ten be hoeve van het schoolgebouw aan de Peli kaanstraat No. 1 en ten behoeve van het schoolgebouw aan de Pelikaanstraat No. 20 en dat de Raad, in verband daarmede heelt vastgesteld twee suppletoire begroolingssta- Icn, elk groot 14620, ten einde ons College in staat te stellen de voor de aanschaffing der banken benoodigde gelden t.z.t. ter be schikking van de schoolbesturen te stellen, b. dat binnen dertig vrije dagen, te rekenen van heden af, ieder ingezetene van deze be sluiten hij Gedeputeerde Staten der provin cie Zuid-Holland in beroep kan komen, N. C. DE GIJSELAAR, Burg. VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden, 17 Mei 1923. Huldeblijk aan H. M. de Koningin. Hel Dagelijksch Besluur van het Plaat- I selijk Comité, beslaande uit do heeren jhr. ror. dr. N. C. de Gijselaar, eere-voorzitter; prof. D. II. T. Colenbrander, voorzitter; M. G. H. E. Nord Thomson, secretaris, en Aug. L. Roimeringer, penningmeester, heeft het voornemen dezer dagen bij de Leidsche burgerij aan te kloppen om haar gaven voor, bovengenoemd doel in ontvangst te nemen, hetzij door circulaires, lijsten en een spoc- te houden algemeene inzameling. Het Besluur vertrouwt, dat voor dit sym pathieke doel ook Leiden een waardige plaats zal innemen. Het doel is ten eerste de herstelling van liet Koor der Nieuwe Kerk te Delft en ten tweede het aanbieden van een collectie schilderijen, teëkeningen van schilderachtige plaatsen in Nederland door I Nederlandsche schilders en kunstenaars. Zendt dus spoedig uw gave aan den pen- I zingmeester, den heer Aug L. Keimeringer, Gapenburg 10G, of stort het bedrag op diens j Postgiro 1780. Ter vermijding van vërwar- ring met het comité voor de feestviering beeft het Comité van het Huldeblijk in de i Gezonden circulaires een couvert met adres van den penningmeester gelegd. Kunsthistorische Methodiek. Hedenmiddag opende dr. II. Schneider, Privaat-docent in de .kunstgeschiedenis aan ue Rijksuniversiteit alhier, zijn colleges met ,een openbare les in het groot-auditorium, handelende over „Kunsthistorische Metho diek". Spr. begon zijn betoog met er op te wij- dat er thans gelukkig niet meer eerst Jog even een pleidooi noodig was voor het goed recht van dit vak van hooger onder is. Sinds bijna twintig jaren prof. Martin^ oor het eerst te Leiden optrad als privaat-^ ocent in de kunstgeschiedenis, is hier te 'üde veel veranderd. Er is niet alleen het otef van het door de kunstwetenschap le- Cebrachte nut tot breedere kringen Tir?rfe on£Gn» maar ook hebben zich de r'rh r.?sultaten van het kunsthisto- onderwijs doen gevoelen in de behan- Rari !Vari mei*ig vraagstuk onzer kunst en samenleving. |re?Pp" hei wenschelijk bij deze gele^ -id te wijzen op het vrij groot verleden, dat de kunslgeschiedsbeschrijving reeds achter zich heeft. Het is van groot belang dat haar beoefenaars zich van de geschie denis der kunstwetenschap rekenschap ge ven en leering trekken uit de verschillende manieren, waarop dit vak door vroegere ge slachten is beoefend. Na aangestipt te hebben hoe dé kunslge schiedsbeschrijving der Renaissance aan knoopt bij de twee groot e schrijvers der Ro- meinsche. Oudheid Plenius en Vitruvius, toonde spr. door een karakteristiek van haar twee vooraanstaande vertegenwoordigers, L. Ghiberti en G. Vasari, de manier, waarop gedurende het Renaissance- en Barok-lijd- perk de geschiedenis der kunst werd opge vat. De schrijvers, die doorgaand allen zolf- beeldende kunstenaars zijn, schrijven in de eerste plaats voor hun jonge vakgenoolen en voor den kring der belangstellende leeken Karei van Mander's scbildersboek (1604) is in het Noorden het meest bekende voorbeeld dat zich in systeem bij de Italiaansche voor gangers aansluit en later gevolgd werd door J. von Sandrardl's „Akadcmie" van 1675. De 18de eeuw bracht methodisch niets nieuws voort. Eerst omstreeks het begin der 19de eeuw komt er verandering de geschiedenis der Italiaansche schilderkunst van L. Lanzi geeft voor het eerst -een welenschappelijk- crilische behandeling en rangschikking van de stof. Evenwel ontbrak nog steeds de be schouwing der historische feiten en. der kunstwerken in hun onderling verband. Dit werd het eerst ondernomen op geniale wijze door J. J Winkelmann (1764), die deze me thode toepaste op de antieke Grieksche kunst. Hij leidde voor het eerst het stijlbe grip af uit dc resultaten van het wetenschap pelijk analytisch onderzoek der kunstvoort brengsel on. Voor deze nieuwe manier zou zich spoedig een oneindig groot terrein ter beproeving openen de enorme verruiming van den' horizon der kunstgeschiedenis door de arti stieke ontdekkingen in Egypte en Britsch- Indiö, alsook door de verplaatsing van het kunstbezit in Europa omstreeks het begin der 19e eeuw door secularisatie, medialisee- ring en door de vorming van musea, die voor het publiek toegankelijk worden gesteld. Er kwam allengs belanslelling ook voor andere tijdperken dan alleen de Oudheid en de Re naissance. Met name van de Primitieven ging men weer iets voelen. Het populaire boek van Johanna -Schopenhauer (182*2) over de gebroeders Van Eyck is een der eer ste voorbeelden hiervan. Tegelijkertijd schrijft G. F. Waagen in hetzelfde jaar 1822 eveneens over de Van Eyck's een zuiver crilisch-wetenschapelijke monographie. Hij werd later directeur van het museum te Berlijn en is toen door zijn publicaties het prototype geworden van de critisch-periëge- tische richting der kunstwetenschap, zooal9 zij tot heden toe vooral in museumkringen veel wordt beoefend. Men denke b.v. slechts aan liet levenswerk van Wilhelm von Boder om te zwijgen van het veele, wat hier te lande op clit gebied is verricht. De opvatting der kunstgeschiedenis, zooals Winkelmann die voorstond, werd voortge zet door den meer wijsgeerig geöriënteerden K. Schnaase, wiens methode bovendien sterk door de Romantiek en de Hegelsche philoso phic is beïnvloed. Uitvoerig werd vervolgens G Justi behandeld, de geniale en universeel beschaafde kuastgeschiedsbeschrijver der vorige eeuw, die zijn onderwerpen realis- tisch-descriptief en in nauwen samenhang met de algemeene kuituurgeschiedenis be handelde. Zijn tijdgenoot H. Taine is in zijn „Philosophie de i'art" minder sceptisch, meer opbouwend en niet altijd even ge lukkig maar in hooge mate interessant op zoek naar bepaalde wetten der kunstont wikkeling. Door zich uitsluitend lot het kunstwerk zelf te beperken en dit den vakman, zoowel als den leek te leeren kijken zonder meer en los van allen ballast, heeft J. Burckhardt het eerst de resultaten dor kunstwetenschap dusdanig te boek gesteld, dat meer uitslui tend datgene naar voren wordt gebracht, wat het eigenlijk doel van elk kunstwerk is, ■n.l. het verschaffen van kunstgenot Details uit het leven der kunstenaars en subjectieve aesthetische beschouwingen beliooren bij deze methode van kunstgeschiedschrijving uiteraard niet thuis. Voorts kenschetste spr. nog de methoden van Woclfflin en van de Weensche kunsthistorische school (Wick- hoff, Riegl cn Dvorak), die bij hun onder zoekingen de stijl- of problcemgeschiedcnis voorop stellen. Ten slotte wees spr. er op, dat de mogelijkheden geenszins uitgeput zijn en dat nieuwe methoden ontstaan. Ten onzent is het onlangs verschenen fijngevoel- de boekje van Dr. A. P. A. „Denken en Beel den" een gelukkig syrnptoon van dit stre ven. Met een woord van opwekking tot de stu denten, om, afgezien van de te kiezen me- thgden van onderzoek, toch bovenal te blij ven uitgaan van het kunstwerk zelf en van het genot, dat het verschaft, besloot spreker zijn voordracht. Ned. Chr. Vrouwenbond. De afdeeling Leiden van den Ned. Chr. Vrouwenbond hield gisteravond in de Nuts- zaal haar tweede jaarvergadering, welke ge leid werd door de presidente, mevr. Schok king, en ook toegankelijk was voor niet- leden. Nadat gezamenlijk was gezongen het tiende vers van Psalm 68, voorgelezen was een gedeelte van Mattheus 5 en was gebe den, sprak de voorzitster een inleidend woord. Zij heette allen hartelijk welkom en al kon zij niet spreken van een alleszins bevredigenden groei der afdeeling, toch laat het bestuur, namens hetwelk zij sprak, den moed niet zakken, maar willen wij het nog eens, zei spr., met frisschcn moed probee- ren, al schijnt het dan ook, dat de Leidsche vrouwen goed op de hoogte zijn van aller lei zaken, gezien de le betreuren geringe op komst op de gewone vergaderingen. Maar de Bond lieeft zijn taak voor ons iand en deze afdeeling heeft de hare voor Leiden. En zij zal trachten deze zoo goed mogelijk te vervullen. Op-sociaal en politiek terrein hebben wij rekening te houden met God en Zijn Woord en wij hopen, dal er een stille invloed moge uilgaan van de afdeeling, opdat haar doel meer en meer in breedfren kring moge be reikt worden. En hierbij denken wij aan de Gelijkenis van den Zmirdeesem uit Mat theus 13, vooral in de^n tijd van verwor ding. Wij wenschen, aldus spr., deze Gelij kenis toepassende op het werk der afdee ling. te gaan in den weg des Heeren; wij hopen iets van de kracht van Zijn zuur- deesem in ons te hebben. Dc doorwerking van het Evangelie is op elk terrein merk baar. De taak der vrouw uit de Gelijkenis ligt op ons. God gaf ons Zijn zuurdeescm; onze plicht is het dezen door liet brood heen te werken: in huis; op school; in Lringen, waar de toon laag' bij den grond is; onder menschen, die enkel in wereldsche verma ken behagen scheppen. Wij hopen, dat ook door de keuze eener vrouw een korrel van dezen zuurdeeserp moge worden neergelegd in onzen Gemeenteraad, en dal zij daar niet alléén zal staan, maar gesteund door het gebed van velen. De secretaresse, me}. Van Loo, bracht ver slag uit omtTent den toostand van de afdee ling. Wij onllcenen er aan, dat de betoonde belangstelling der leden meestal verre van groot was in het afgeloopen tweede Verce- nigingsjaar; niettegenstaande het bestuur alles deed om die te wekken. Er werden vijf lezingen gehouden. In de plaals van mevr. Punselie, die bedankte, werd mej. Van El- dik als bestuurslid gekozen. Er bedankten 9 leden; 2 vertrokken naar elders; 4 nieuwe (raden fbe; het geheele aantal bedraagt 102. De moederssamenkomsten 's Donderdagsmid dags geregeld om de veertien dagen vallen zóó in den geest, dat gevraagd is die voort aan elke week le houden. Mevr. Van Nes deed medcdeelingen om trent de financiën, waarbij zij deed uitko men, dat stijving der kas zeer wenschelijk is. De ontvangsten bedroegen f 278.71°, de uitgaven f 258.42; het baljg saldo dus f 20.29°. In deze vergadering was tevens een be stuursverkiezing aan de orde. Aan dc beurt van aftreding waren mej. Koekkoek, vice- voorz., en mev-r. Köuwenhoven, welke laat ste niet voor een herbenoeming in aanmer king wenschte te komen. Uit de gestelde tweetallen: mej. Koekkoek en mevr. Vros, en mevr. Hooidonk en mej. Hofman, werden mej. Koekkoek en mevr. Hooidonk gekozen (mej. Hofman had vóór de stemming be dankt). De presidente deelde mede, dat zich be reid verklaard hadden om een spreekbeurt te vervullen: de heer Brants, over straffen; mevr. De Stoppelaar over den gevaarlijken leeftijd; mej. Fr. Katz over socialisme of een ander onderwerp, en dr. Schokking over gezinsloon. Verder gingen er biljetten rond met onderwerpen, waaruit ieder er zes, wel ke haar het best voorkwamen om er een lezing over te houden, mocht kiezen. Na in levering der biljetten kon het besluur dan zien in welke richting de wenschen van de mecsten gingen; ook al een maatregel, geno men om in het vervolg zooveel mogelijk be langstelling le trekken. De onderwerpen ter keuze luidden: Louise de Coligny; Jeanne d'Arc; De vrouw en de ontwikkeling van haar huis en haar gezin; De vrouw in de eerste Christengemeente; Drankbestrijding; Montessori-melhode; Hoe worden wij geregeerd?; Socialisme; Vak organisatie; Coëducatie; -De kennis der na tuur in verband met de opvoeding. Overwogen wordt één keer per maand 15 vergaderen, om de andere 's avonds en 's middags. Gevraagd werd of ér zich ook dames wil den beschikbaar stellen om door persoon lijk bezoek het ledental te doen toenemen. Mevr. Schokking hield^de aandacht ge- ruimen tijd gespannen met het voordragen van de in poëzie bezongen lotgevallen van Enoch Arden en de zijnen, opgeluisterd door lichtbeelden. Mej. Van Loo bracht haar den dank der vergadering voor het vele, door haar voor de afdeeling, èn dezen avond én te voren, gedaan. Mevr. Groen was zoo welwillend eenige schoone liederen te zingen. In de pauze werden door vriendelijke handen ververschingen rondgediend. Met het gemeenschappelijk zingen van Gezang 3 vers 6 cn na dankgebed, werd deze welgeslaagde en gezellige jaarvergadering van de nu nog kleine afdeeling, welker be sluur echter hoopt op de toetreding als lid van vele vrouwen .gesloten. Rassenkunde bij Pluimvee. De Leidsche Pluimvee-vereeniging had gisteravond een bijeenkomst belegd in de bovenzaal van „Amicitia", waarin als spre- ker optrad de heer G. S. Ph. van Gink, re dacteur van „Avicultura", te 's-Gravenhage. De goed bezochte vergadering werd door den voorzitter, den lieer Van Sillevoldt, met een kort woord geopend. Het verheugde hem, dat de opkomst zoo goed was en dat hij in den spreker iemand mocht begroeten, die niet alleen in dé* Pluimveewereld in ons land als uitnemend kenner bekend staat, doch ook in het buitenland als zoodanig wordt gewaardeerd o.a. in Amerika, en die bovendien de beste- teekenaar van pluim vee in ons land is. De spreker ving aan met aan de aanwe zigen te vragen of zij ook een speciaal ras wilden besproken hebben of een of ander bepaald kenmerk er van wilden weten. Hij zou deze vragen dan zoo mogelijk trachten te beantwoorden vóór, tijdens of na de le zing. Tal van vragen kwamen daarop in, welke door den heer Van Gink werden ge noteerd. Na een woord van dank aan den voorzit-, ter voor de wijze, waarop hij spr. bij de aan wezigen had ingeleid, ving hij aan met zijn onderwerp te verklaren. Onder rassenkunde verstaal men de ken-, nis der rassen en de eigenschappen er van. Ilij deed uitkomen, dat, wanneer men een raszuiver soort hoenders kruist met een an der ras, er plotseling een lang verdwenen soort.kan le voorschijn komen. Om de ras sen en hun eigenschappen goed le leeren kennen, moet men ook iels welen van de wilde hoenders, de stamouders van de be-, staande rassen. Rassenkunde omvat ten slotte ook het systematisch verdeelen in groepen, wat spreker rnet een aantal voorbeelden nader illustreerde. Spr. noemde als hoofdgroepen de Ameri- kaansche*" hoenders met als kenmerk gele boenen, de West-Europeesche hoenders, die meest een blauwe beenkleur hebben, terwijl hij ten slotte de Middellandsche-Zee-groep noemde, die zich onderscheidt door behalve den zomerleg, zooals de andere groepen, ook des winters eieren produceert. Omstreeks 1850 is er voor het eerst Azia tisch pluimvee in Europa en Amerika inge voerd en dit heeft in beide werelddeelen grooten invloed op de rassen uitgeoefend, Ook hier heeft de kruising van rassen haar invloed doen gelden. Meer in het bijzonder behandelde spr. nog de groep der kriel hoenders, die door krui sing zeer kunnen varieeren. De fokker moet, volgens spr.-, evengoed met de rassenkunde op de boogie zijn als de keurmeester en daarom ook aan de slandaardbepaling mee werken. Spr. wilde bij de vraagstukken van selec tie en kruising meer het praclisch gedeelte dan de wetenschappelijke zijde behandelen. Hij meende tevens, dat bij de keuring van hoenders niet het gewicht en de forschheid van het dier mag predomineeren, al is het waar, dat de hoenders, die boven het stan- daardgewichl gaan, meestal den sterksten liehamsbouw bezitten. Doch de kleinste hoenders, de krielrassen, kunnen ook te klein zijn en daardoor minder krachtig. Spr. behandelde nu de fokwaarde van verschillende groepen cn deed uitkomen, hoe meer en-mcer -de fokgeheimen verdwij nen, wat zeer moet worden toegejuicht. Er is meer vriendschappelijkheid ontslaan on der de fokkers onderling, waardoor vooral de Leidsche Pluimvec-Vereenbing heeft medegewerkt en die vooral op tentoonstel lingen aan den dag treedt, hetgeen zeer in het belang van do fokkerij in het algemeen is geweest en een aangenamer verhouding tusscben de verschillende fokkers heeft ge bracht, wat zelfs de aandacht heeft getrok ken van fokkers uit het buitenland, die onze tentoonstellingen bezoeken. Spr. behandelde daarna de verschillende vragen, in den aanvang gesteld. O.a. was de vraag gedaan, welke rassen speciaal voor Leiden geschikt zouden zijn, waarop de 9pr. ten antwoord gaf, dat ieder ra9 hier kan worden gehouden en in dit opzicht Leiden zich in niets van andere plaatsen onder scheidt, al is de bodem hier laag. Spr. deelde ook nog mede, dat de le groole broedscheid der hoenders van verschillende rassen door een doelmatige teelt heusch kan bestreden worden, waarover mede een vraag was gesteld. Na deze lezing, die van een uitgebreide kennis en belezenheid op die gebied getuig de, vertoonde de heer Van Ginle een reeks keurige lichtbeelden naar photo's van hoen ders en konijnen, door hem zelf genomen, waarbij hij aanleiding vond om nog aan de aanwezigen, blijkbaar meest houders van pluimvee, belangwekkende mcdedeelingen te doen. Een der aanwezigen dankte den spr. voor het genot, dat het blad „Avicultura" met zijn mooie fotografieën en teekeningen geeft waarna onder applaus der vergadering ook de voorzitter spr. dankte voor de mooie, leerzame lezing en vervolgens nog eenige mcdedeelingen deed. O.a. deelde hij mede, dat de Verceniging dezen zomen een excursie naar Soest zou organiseeren, om daar een der grootste hoen derparken van Nederland to bezichtigen. Tevens zou dit jaar nog een groole pluim- vcetentoonstelling worden gehouden in sa menwerking met de Hoenderclub cn de Ver- eeniging van Duivenliefhebbers. Hierna werd de even aangename als in teressante vergadering gesloten. Tot stationschef aan het stalion Hee rensingel alhier is met ingang van 1 Juni a.s. benoemd de heer W. Warners, thans in gelijke betrekking te Echleld. Gisteravond werd in het Evangelisatie gebouw aan den Morschweg door een com missie het echtpaar Woudenberg geluk ge- wenscht met zijn veertig-jarig huwelijk. Men wilde dit feit niet onopgemerkt doen voorbijgaan, vooral ook met het oog op de goede zorgen, door het echtpaar steeds voor het gebouw betoond. Het jubileerend paar werd verrast met zes mooie stoelen, een bloemenmand en een kistje sigaren. Vrij dagavond hadden beiden uit de kas der Evangelisatie-Commissie, bij monde van den heer Verschoor, een couvert, inhouden de vijf en twintig gulden, in ontvangst mo gen nemen. De concierge, de heer Woudenberg, bracht 'dank aan de commissie (de heeren Ver schoor en Van Weeren, en de dames De Lange en De Rooij) en aan leden en mede werkers van de Evangelisatie, en hoopte nog eenigen tijd zijn plichten te kunnen ver vullen. Bij de gisteren door Dijkgraaf en Hoog heemraden van Rijnland in het Gemëene- 1 andshuis gehouden aanbesteding van het schoonmaken van water^i en het onder houden van sloolen en greppen, in 31 per- ceelen, was ingeschreven als volgt BINNENLAND. De Minister van Onderwijs over de sala. risregeting bij middelbaar en gymnasiaal onderwijs. De rangschikking van officieren en onder, officieren. De opbrengst der Rijksmiddelen over April Het spoorverkeer AmsterdamParijs es terng gestremd. BUITENLAND. Doitschland aal Engeland opheldering vragen over eenige passages in de antwoord, nota en nogmaals met een voorstel bomen. Debat in den Dnitschen Rijksdag over een regeringsverklaring, die niet is afgelegd. Engeland en Turkije worden het eens over de graven op GaltipolL Nieuwe toespitsing van de staking in Belgis. Havenarbeidersstaking te Hamborg. C. de Jong, Katwijk-aan-Zee perceel I. f G30, 2. f 349, 6. f 184, 18. f 280, 20. f 153; 21. 143, 22. f 124, 23. 1326, 27. f 42. J. Boesaart, Katwijk-aan-Zee perceel 1 f549, 2. t 359, 5. f395, 6 1159, 18. £278, 20, f 128, 21. 1 48, 22. f 114, 31. f 168. L. Lieverse, Hoogmade perceel 2 f 380, 3. f 315, 4. f 372, 5. 342, C. f 192, 7. f 212, 9. 1225, 10. f560, 11. 1327, 12. £148, 13. f211, 14. 1260, 15. 1241, 16. £311, 17. 1306 19. 1315, 22. 1104, 23. 1335, 29. 1 128. G. L. van Goosen, Ilocgmade perceel 2 f 370, 3. f 318, 4. f369, 5. 1 339, 6. f 185, 7. 1225, 8, f228, 9. f210, 10. 1549, 11. f324, 12. f153, 13. f215, 14. f245, 15. f235, 16. f 310, 17. f 311, 18. f 275, 19. f 308, 23. f 322, A. van der Toi, Hoogmade perceel 2. f355, 3. f320, 4. f355, 7. f225, 9. f227, 10. f 560, 11. f 320, 12. f 154, 13. f 224, 14. f 249, 15. f 250, 17. i 307, 19. f 302, 27. f 45. A. van Velden Czn., Koudekerk perceel 3 f 320, 4. f 365, 7. f 210, 8. f 225, 11. f 315, 17, f 320, 20. f 130.' B. Borneman, Leiderdorp perceel 3. 1 325, 4. 1 375, 5. 1330, 6. f 180, 10. f 560, 16. 1 305, 20. f 124, 21. 1 60, 24. 1162, 25. 1 425, 26. f 120, 28. f 98. C. van den Berg, Hoogmade perceel 3. 315, 4. f 370, 5. f 341, 6. f 182, 7. f 222, 8. f 828, 9. f 218, 10. 1555, 11.1 319, 12. f 149, 13. f214, 14. 1253, 15. 1239, 16. 1340, 17. f307, 18. f 269, 19. f304, 23. f319. C. Baars, Leiderdorp perceel 3. f 310, 4 1580, 5. f 340, 6. i 190, 16. f 325, 20. f 145. Gebrs. A. en J. G. Griekspoor, Nieuw- Vennep perceel 9. f 325, 16. f 265, 17. f 118 18. f310, 19. f230, 24. f 140, 25. f410, 26. f 95, 27. f 40, 28. f 75, 29. 1105. J. G. Griekspoor, Nieuw-Vennep, perceel 9 i 280, 16.1 230, 17. f 105, 18. f 280, 19. f 265, 21 f 255, 25. f 530, 26. 1 125, 27. f 55. P. de Blaay, Nieuw-Vennep perceel 19. f 289, 23. 315. L. van der Zee, Heemstede perceel 19. f 468, 24. f 209, 25. f 489, 2G. f 288, 28. f 77, 29 1195. W. B. Jansen, Haarlem perceel 19. f 315, 24. f 120, 25. 1415, 26. 176, 28. f 70, 29. 180. W. van den Berg, Roouwijk perceel 30. f 40. J. Bossaart, Kaiwijk-aan-den-Rijn perceel 31. 1175. De architect/belas! met het bouwen van een landhuis le Voorscholen, meldt ons, dat db gunning aan den tweeden laagsten inschrijver is geschied op grond, dat diéns inschrijvingssom het aannemelijkst voor-, kwam. Het niet-gunnen aan de laagste in schrijvers houdt met het bovenstaande ver-! band cn is los van persoonlijke beschouwin gen. Naar wij vernemen, zal de eleclrische tram Den HaagWassenaarHaagsche Schouw 28 Mei a.s. don dienst beginnen en een autobus de verbinding gaan onder- -houden van Leiden—Haagsche Schouw v.v. De nieuwe groentenmarkt, welke bij wijze van proef op de Garenmarkt is inge steld en Maandag zou aanvangen, heelt tot nu toe nog geen succes opgeleverd. De be langstelling, zoowel van warmoeziors, van groenlenkooplieden als van de huisvrouwen, is zoo goed als nihil. Van de zijde van den Markt- en Haven dienst deelde men ons mede, dat het koude weer de nieuwe markt ook in ongunstigen zin beïnvloedt. Daarbij komt, dat de prijzen van de groenten tegenwoordig in de winkels en bij de venters, die deze langs de huizen aanbieden, ook laag zijn. Men vindt daar door minder aanleiding om naar de markt te gaan. De Leidsche huisvrouwen, zell3 die uit de volksbuurten, kunnen er zich ook slecht aan gewennen reeds vroeg in den ochlend de deur uit te gaan om inkoopen te doen, en vooral des voormiddags kan de tegenwoordigheid van de huisvrouw in de huishouding dan ook slecht worden ont beerd. Hedenmorgen is bij het rangeeren nabij de Gevangenlaan een postrijtuig op het ver keerde spoor gekomen en kwam daardoor

Leidsch Dagblad | 1923 | | pagina 1