Zaterdag-12 Mei 1923. Officieels Kennisgevingen. STADSNIEUWS. „Chez Gaston" Scheveningue BINNENLAND. Het voornaamste nieuws van heden. PRIJS DER ADVERTENT1EN: Jj Qte. p» reeeL Bij Kw«IaSoimem«nt tetaSèriSE pnjs- Oeino advert entiën, uitsluitend bij vooruitne- Woensdags en Zaterdags 50 Qts„ bij een uS^um aantal woorden van 30. Incasso voigens post-recht. Voor eventuc-ele op- Wding Tan brieven 10 Cts. porto te betalen, qgerij-snummer 5 Cts. Bureau Noordeindsplein. Telefoonnummers voor Directie en Adminisfraiie 175, Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055. PRIJS DEZER COURANT! Voor liefden p. S mni 7 2.35, p. week' Ö.ïB Buiten Beiden, waar agenten gevestigd s!j'n, per week h 013 Franco per post jf 2.35 rfi portokosten. Nummer 19380. Dit nummer bestaat uit DRIE Bladen EERSTE BLAD. gemeentelijke vischverkoop. (Aan den gemeentelijken visohwinkel (fisohmarkt 18 tel. 1225, is hedenavond fferkrijgbaar SCHOL a f 0.15 en KABEL JAUW a f 0.40 por pond. N. C. DE GIJSELAAR, Burgemeester. Leiden, 12 Moi 1923. KOEPOKINENTING. Burgemeester eh Wethouders van Lei- Ben brengen ter algemeene kennis, dat van af Woensdag 16 Mei e.k. eiken Woeais- Ü&g telkens des namiddags om twee uur in het Elieabethshof aan de Oude Vest, gelegenheid zaJ worden gegeven tot koste loze inenting en herinenting. Hot trouwboekje moeit worden mede gebracht. N. C. DE GIJSELAAR, Burgem. VAN STRIJEN, Secretaris. beiden, 12 Mei 1923. STEMMING GEMEENTERAAD. Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter openbare kennis dat op Woens- 23 Mei a.s., van des voormiddags acht uur tot des namiddags vijf uur, zal geschie den de Stemming ter verkiezing van de le den van den Gemeenteraad van Leiden. STEMPLICHT. Herinnerd wordt aan de verplichting, op gelegd bij artikel 72, 2de lid, der Kieswet, dat ieder, die volgens de Kiezerslijst bevoegd 13 tot de keuze mede te werken, zich binnen den voor de stemming bepaalden tijd ter uil oefening van zijn kiesrecht moet aanmelden bij het stembureau in het voor hem op de Kiezerslijst aangewezen stemdistrict. Artikel 150 der Kieswet luidt: De kiezer, die niet voldoet aan de ver plichting opgelegd bij art. 72, 2de lid, wordt, tenzij den rechter van eene geldige reden van Verhindering blijkt, gestraft met berisping of met geldboeten van ten hoogste drie gulden. Indien tijdens het plegen van de overtre ding nog geen twee jaren zijn verloopen se dert een vroegere veroordeeling van den Echuldige wegens gelijke overtreding onher roepelijk is geworden, of de deswege opge legde geldboete vrijwillig is betaald, wordt geldboete van ten hoogste tien gulden opge- 5d- De uitspraak is aan liooger beroep noch fassatie onderworpen. Indien de straf van berisping wordt opge legd aan een afwezig gebleven beklaagde wordt eene schriftelijke vermaning van den kanlonrechter om, aan de verplichting opge legd bij art. 72, 2de lid, in het vervolg te .voldoen, aan den veroordeelde vanwege het .Openbaar Ministerie beteekend op de wijze, voorgeschreven bij art. 144 van het Wet boek van Strafvordering. Tevens wordt de aandacht gevestigd op «rlikel 128 van het Wetboek van Straf recht, luidende Hij, die opzettelijk zich voor een ander uitgevende aan een krachtens wettelijk voorschrift uitgeschreven verkiezing deel neemt, wordt gestraft met gevangenisstraf V»n ten hoogste een jaar. N. C. DE GIJSELAAR, Burgem. VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden, den 12en Mei 1923. Aan de Christelijke H. B. S. met 6- jarigen cursus te Viaardingen is voor den Pursus 192324 benoemd tot tijdelijk lee- ra.ur in het Engelsch de heer M. C. Jelier, leeraar aan de Christelijke H. B. S. alhier. De heer A. P. A. Eskens, inspecteur Vau politie alhier, die sedert de oprichting "fan de Bioscoopcommissie hiervan lid was er' de eetrsto aes jaren fuls secretaris fun- perde en als zoodanig een rol van betee- beniB in deze commissie speelde, heeft thans lid bedankt. Zijn heengaan wordt door fle overige leden der Commissie zeer be treurd. - Bij Kon. besluit is, met ingang van 16 pzer, eervol ontslag verleend aan den on derwijzer bij de Kweekschool voor Zee- part alhier Th. Brouwers, op zijn verzoek, tu verband met het hem kenbaar gemaakte Voornemen zijn betrekking op te heffen. - Voor het examen voor apothekers assistent waren door de commissie alhier opgeroepen vijf candidaten. Geslaagd zijn mej. p. j. Dammerman, geb. te Amsterdam, on de heer W. Taucher, geb. te Regensburg. De examens krankzinnigenverpleging Jjn voortgezet met de candidaten uit ,,En- egeest" enz., en „St.-Bavo" te Noordwij- 'erhout. De uitslag is als volgt: „Ende geest" eerste gedeelte, 29 candidaten, af- 6°wezen 13, Geslaagd: P. Bantjes, W. H. Parker, M. P. van der Burg, W. Cuper, Datema, W. Eikel, H. E. Hemmen, li. 5°«?an, E, Joostens, L. H. de Kleijn, E. uriienbannink, G. B. van Kruistum H. 5 der Made, W. E. M. Pouwels, J. O. en van Velde. '.Lndegeest", tweede gedeelte, 11 cancTi- 0Q> afgewezen 3. Geslaagd: J. Bakker, T. Gerritsen, S. Hettinga, M. J. Kokelaar, W. P. Severijn, O. Voordouw, J. Vrisou en A. J. van der Zwet. „St.-Bavo": 1 candidaat: Geslaagd: J. R. C. H. J. van Andel. Derde gedeelte, 7 candidaten, afgewezen 1. Geslaagd: A. Boot, T. K. Box, C. J. Kruidenier, K. Kruizinga, H. G. Prenger en M. H. J. de Vries. De examens worden voortgezet. Bij den te Utrecht gehouden nationa- len muziekwedstrijd, uitgeschreven door de Genie-muziek, heelt in de derde afdeeling harmonie den derden prijs behaald de R.-K. muziekvereeniging „Perosi", alhier. „Polyhymnia", mede alhier, won een derden prijs in de derde afdeeling fanfare. In de 9 dezer gehouden vergadering van aandeelhouders in de N.V. „Eerste Leidsche Hulpbank" alhier werd verslag uitgebracht over liet boekjaar 1922 en werden balans en verlies- en winstrekening goedgekeurd. Het dividend werd, zooals wij reeds meld den, bepaald op 2Vs pCt. (v. j. 5 pCt.) Het mindere resultaat vindt zijn oorzaak in de mindere vraag naar crediet, wat zich afspiegelt in het lagere bedrag der verstrek te voorschotten. In 1922 kwamen in 428 aanvragen (v. j. 518) lot een totaal van f70.535 (v. j. f89.255.) Verleend werd een bedrag van f C6.835. Per 31 Dec. '22 stond uit een bedrag van f 48.103.85 (v. j. f 53.900) De reserve debiteuren komt thans op de balans voor met f 3450, het kantoorgebouw met f 7876. Op de nieuwe rekening gaat over een bedrag van f 5152. Naar men ons mededeelt is het adres aan den Gemeenteraad, uitgaande van de bewoners van het Levendaal en verzoeken de zoo spoedig mogelijk tot de demping van het Levendaal over te gaan, hedenmorgen aan het Stadhuis bezorgd, van 378 handte keningen voorzien. Ook van andere zijde wordt voor de actie voor het denkbeeld om althans de demping van het Levendaal vóór die van de Mare te doen gaan, gewerkt. Door den heer K. Sijtsma is aan den Voorzitter van den Gemeenteraad verlof ge vraagd in de Raadszitting van Maandag a.s. aan B. en W. eenige vragen te mogen doen naar aanleiding van de talrijke klachten, welke de bewoners van Langegracht, Oude- Singel, Oude-Vest, enz. uiten over den last, die in dit stadsgedeelte wordt ondervonden van de vuilverbrandingsinstallatie door het uitwerpen van fijne roetdeelen uit den schoorsteen. Voorts verzoekt hij nog eens te mogen wijzen op den gevaarlijken toestand van den Hooge-Rijndijk even voorbij de Utrecht- sche brug, in verband met de reeds lang aanhangige plannen tot demping van een slootgedeelte en verplaatsing van het po- litie-posthuisje aldaar. Het eerste concért in dit seizoen in het Van-der-Werf-park zal, bij gunstig weer, a.s. Dinsdagavond te acht uur plaats hebben en gegeven worden door het Stedelijk Mu ziekkorps. Het programma luidt „Parkconcert", marsch, GeijpOuver ture „La Dame blanche", Boreldieu Mari- tana-wals, DellingerFantaisie uit „Die Africareise", Suppé „Gavotte" No. 2, Pop- per-Geijp Wals uit „Die geschiedene Frau" Fall en „Kcij West", marsch, Geijp. Het is thans de moeite waard een be zoek te brengen aan het „Luxor-Theater" De hoofdfilm „Laagland" is prachtig om te zien, vooral de mooie natuuropnamen, die daarin voorkomen. Ook het bij-programma doet het goed. Het „Casino-Theater" geeft een uitvoerig programma, met een qua inhoud, interes sant hoofdnummer, getiteld „De gele dui vel". Goede muziek en eenige aardige bij nummers vullen den avond. In het „Rejo-Theater" kan men genieten van een Russisch verhaal in 5 acten, waar van de naam „Verbannen naar Siberië" al aangeeft in welken lijd het zich afspeelt. Voor de vroolijkheid wordt verder behoor lijk gezorgd. De heer P. Guldemond handelend in muziekinstrumenten in den meest uitgo hreiden zin des woords, heeft aan zijn zaak een aanmerketlijko uitbreiding gegeven, mode met het oog op het veertigjarig be staan der zaak, dat op 18 Mei a.s. valt. Op dit jubileum komen wij nader terug en oonstateeren terloops alleen, dat in al ddo jaren de zaak zioh reusachtig heeft uit gebreid. Thans werd onze speciale aandacht ge vraagd voor de opening van een aparte afdeeling voor spreekmachines en een showroom;, gevuld met allerlei muziek instrumenten, waar de bezoekers zich rus tig kunnen neerzetten, om velschillende instrumenten te hooren. Er moest om dit apartement een aardig aanzien te geven, met de ruimte gewoekerd worden. Door het aanbrengen van lichtramen in het pla^ fond is dit uitnemend gelukt. Den heer Van der Laiaken, die het werk uitvoerde, komt daarvoor lof toe. Het is de politie wel spoedig gelukt de daders te vinden van den diefstal met braak bij den heer P., gisteren door ons vermeld. Zij zijn in Den Haag aangehou den. Het zijn E., van hierP., uit Den Haag; ten huize van den laatste is veel tafelzilver, etc. in beslag genomen, dat den heer P. toebehoorde en op beiden werden gouden voorwerpen eveneens van den dief stal afkomstig, gevonden. Er is nog niet precies bekend, wat er vermist wordt. Ver moedelijk is alles echter terecht. De poli tie heeft ©en goeden slag geslagen. Op de markt is gisteren een varken onbeheerd achtergebleven. Inlichtingen zijn ten politlebureele yerkrijgbaaf. Aangifte is gedaan bij de politie door P., van de vermissing van een geit uit den Roodenburgerpolder. Vermoedelijk is bij v. H., alhier, een rijwiel verduisterd door iemand, die zich uitgaf voor P. Voor de Rijkspostspaarbank is ten postkantore alhier in April op spaarbank boekjes ingelegd f 91.430.20 en terugbetaald f 112.562.64 derha^e ipinder ingelegd dan terugbetaald f21.132.44. Hel aantal nieuw uitgegeven spaarba&boekjcs bedroeg 80. Door tusschenkomjfct van dit kantoor, werd ter Directie op Staatsschuldbo'ekjes inge schreven nominaal f2600, en afgeschreven nominaal f 7800 derhalve minder in- dan afgeschreven f5200. KERKELIJKE BERICHTEN. Doopsgezinde Gem.Zondagmorgen, te tien uur, ds. J. Wuite. Eglise wallonne Dimanche matin, 8l 101/* heures, Mr. M. Bresson. Evang.-Lutherscho Gem. Zondagmorgen, te lialfelf, ds. J. Ph. Makkink. Remonstrantsch-Geref. Gem. Zondag morgen, te halfelf, ds. G. J. W. Oldeman, van Delft. Ned. Protestantenbond Zondagmiddag te kwartier over twaalven, in de Remonstr. kerk, ingang Middelweg, ds. A. van der Wissel. Vereeniging voor Vrijzinnige Hervorm den Zondagmorgen, te halfelf, in 't Volks huis, mej. W. Snellen. RECLAME. Ouverture Samedi 12 nsai 2 Orchestres - Dancing Attractions. 6458 leidsche schouwburg. De Haghespelers. „De Eenzame Weg", tooneelspel in 5 bedr. van Arthur Schnitzler. Is een paar jaar geleden, dat 't Schouw- tooncel voor dezen Schnitzler belangstelling trachtte te wekken, 't Is niet mogen geluk ken en toen heett Leiden ook geen kennis gemaakt met „De Eenzame Weg". Verkade heelt nu de taak voor de Haghe spelers overgenomen en aldus een oud ide aal verwezenlijkt. Heeft Frans Mynssen al niet 'n jaar of acht geleden een vertaling gereed gemaakt voor Verkade Dezo durfde evenwel toen een opvoering niet aan, gezien de samenstelling van zijn troep. Zoo'n Schnitzler-vertolking is immers niet voor da poes. Nu heeft hij het dan echter gewaagd, maar of hij veel succes zal behalen, betwij felen we. Niet, omdat de vertolking een mis lukking is, neen, om het stuk zelf, dat in 6 lange bedrijven zonder veel actie maar vol geredeneer en gephilisopheer in menigwerf juweeltje van litteratuur uiterst vermoeiend •is en alles vergt van den toeschouwer. En nog zijn we niet zoover, nog lang niet, dat het gros der schouwburgbezoekers ontspan ning daar zoekt langs den weg van inspan ning. Langzaam moet het daarheen worden opgevoed Deze ruim 20-jarige Schnitzler wordt door den auteur zelf als zijn besle werk be schouwd en in zooverre zijn we het daar mee eens, dat in „De Eenzame Weg" een schat van diepte is neergelegd, die echter alleen bij het aanschouwen niet te benade ren is. Een lezen vooraf is ongetwijfeld nut tig, zells noodig. Schnitzler schetst op de hem eigen rake wijze de eenzaamheid van een aantal indi viduen, die toch een leven leiden, dat schijn baar aan elkaar is vastgegroeid en in nauw verband tot elkaar staat. In wezen staat echter ieder alleen, geheel alleen, in hoofd zaak, omdat zij niet kunnen geven, alleen maar ontvangen. Daartegen steekt slechts Één af, maar die eene, als voorbode van een geslacht van meer houding, minder geest, weet dan ook mee te leven met anderen, mee te deelen van het zijne, van zijn inner lijk. Men ziet, hoe juist onze tijd, die vol komen parallel gaat aan dat meer houding, minder geest, voor dit werk nog wel rijp is. Dat het individualisme, ver doorgevoerd als hier, veel ploertigs heeft, wie zal het ont kennen Scherp als altijd heeft Schnitzler zijn figuren geteekend en het geheel om wonden met warme menschelijkheid. Verkade heeft van „De Eenzame Weg", een mooi geheel gemaakt, ofschoon zich nu niet bepaald houdend aan de aanwijzingen van den auteur, waarvan hij meermalen af wijkt. Aan de speelbaarheid heeft dit echter o.i. eerder goed dan kwaad gedaan. De tij den gaan niet geheel spoorloos aan ons voor bij. In 't algemeen werd iedere figuur wel relief gegeven, zonderen we den dokter Reu- mann van Eugene Gilhuys uit, die iet of wat schoolmeesterachtigs had, wat toch geenszins in de bedoeling ligt. Verkade zelf als de bewuste uit-lever von Sala, had naast veel goeds zijn gebruikelijke fouten in houding etc. In het vierde bedrijf leek hij ons op zijn best. Hans van Meerten gaf den voor zijn gezin een vreemd gebleven werker, zonder ook daarin algemeene voldoening te kunnen vinden, voldoende evenals Sara Heyblom de onder een zware leugen door het leven gegane. Gabriele Albert van Dal- sum was prachtig op dreef als Julian Fich- tner de Streber, die voelt tenslotte niets te hebben bereikt, vooral wanneer zijn zoon Felix zich geheel wil aansluiten bij den- gene, die altijd voor zijn vader is doorge gaan. Van dezen zpon, de eenige niet een zame, maakte Dick van Veen iels bepaald moois. Nel Stanls verdronk de droomerige Johanna wat te veel in een soort pathos, jammer genoeg. Zij ontving nog een bouquet. Louise Kooiman viel in voor Elly Reicher als Irene Herms, de eenzame door gemis aan kinderen en redde de situatie voldoende trots weinige voorbereiding. De slechts malig bezette schouwburg bleek wat vreemd te staan tegenover dit zware tooneelwerk, maar kwam er tenslotte toch nog wel in. 't Was te voelen, overigens, dat men het een heele rek vond De tarieven der spoorwegen. Op een vraag van het lid van de Tweede Kamer, den heer Schaper: Is de Minister bereid, aan de Kamer over te leggen een vergelijkend overzicht van de wijzigingen, door de spoorwegmaatschap pijen in de personentarieven, in het bijzon der-op lange trajecten en in buurtverkeer, sedert 1 Januari 1923 ingevolge den wensch der Kamer aangebracht? heeft de Minister van Waterstaat o.m. geantwoord De enkele-reisprijzen voor het vervoer van reizigers bedroegen tot 1 Februari 1923, onverschillig over welken afstand, 6,5 cent voor de 1ste klasse, 4.875 cent voor de 2de klasse en 3.25 cent voor de 3do klasse per kilometer. Op genoemden datum, bleven die prijzen voor afstanden tot e«n met 200 kilometer onveranderd, doch voor afstanden van 201 tot 300 kilometer werden zij verlaagd met ongeveer 25 of tot 4.875, 3.65 en 2.45 cent per kilometer en voor afstanden boven 300 kilometer met 50 n.l. tot 3.25, 2.45 en 1.625 cent, per kilometer. Van 1 Juli tot en met 15 September 1923 zullen, evenals in hetzelfde tijdperk van 1922, vacantiekaarten worden uitgegeven. De prijzen dier kaarten bedragen f 10 voor de 1ste klasse, f 7.50 voor de 2de klasse en f 5 voor de 3de klasse. Sedert 1 April 1923 worden voor het buurt verkeer plaatskaarten voor een reis heen en terug op denzelfden dag (eenheidsprij zen 10 cents voo de 1ste, 7% cent voor de 2de en 5 cents voor de 3de klasse) afge geven op een aantal reeds eerder vermelde baanvakken. De reorganisatie van den dienst bij de Rijksverzekeringsbank. Op vragen van het lid van de Eerste Ka mer, den heer S. de Vries, aan den Minis ter van Arbeid, Handel en Nijverheid be treffende het aan vastaangestclde ambte naren bij de Rijksverzekeringsbank verleend ontslag wegens reorganisatie van den dienst, luidt het antwoord van den Minister o.m. Het is waar, dat aan een aantal vastaange- stoJdè ambtenaren bij de Rijksverzekerings bank ontslag is verleend wegens reorgani satie van den dienst. Bij do Rijksverzekeringsbank zijn inder daad in het bijzonder in de rangen van klerk en schrijver nog een groot aantal tijdelijke ambtenaren werkzaam. Ook naar de mee ning van ondergeteekendc behooren als re gel deze tijdelijke ambtenaren allereerst voor ontslag in aanmerking te komen. Van dien regel is echter in twee gevallen afwij king noodzakelijk. Vooreerst in het geval, waarin do overbodig geworden ambtenaar tot het middelbare of hoogere personeel be hoort en in die rangen geen tijdelijke amb tenaren werkzaam zijn. Het ware in strijd met een juiste amb telijke houding, om bijv. een overbodig ge worden commies te belasten met het werk, dat tot nog toe door een tijdelijken klerk werd verricht. Voorts in het geval, waar in de vaste ambtenaar, hetzij door zijn lichamelijken toestand, hetzij door gebrek aan bekwaamheid of dienstijver voor den dienst géén of slechts geringe waarde bezit. In 1919 werd aanvankelijk aan de ambte naren der Rijksverzekeringsbank, die een betrekking bij een Raad van Arbeid kon- dn verkrijgen, op hun verzoek gedurende een jaar non-activiteit verleend, als Bank- ambtenaar. Toen het aantal ambtenaren van de Bank, dat den dienst dier instelling wilde vaarwel zeggen om bij een Raad van Arbeid een nieuwen werkkring te vinden, zoo groot werd, dat de dienst der Bank daaronder dreigde te lijden, werd bepaald, dat geen non-activiteitsverlof meer zou worden ver leend, zoodat aan den ambtenaar der Bank, die een benoeming bij een der Raden van Arbeid kon verkrijgen, niet langer de ge legenheid bleef opengesteld om, als de nieu we betrekking hem niet bleek te bevallen, in zijn vroegere positie bij de Bank terug te keerèn. De vorenbedoelde wijze van afvloeiing van overcompleet Bankpersoneel is naar het oordeel van ondergeteekende in overeen stemming met de docxr de Regeering op ad vies der Centrale Commissie voor georgani seerd overleg in ambtenarenzaken aange nomen algemeene regelen. Voorts dient inderdaad bij overcompleet van personeel de gehuwde vrouwelijke amb tenaar, wier man zelf het brood voor het gezin verdient, eerder voor ontslag in aan merking te komen dan andere ambtenaren. H. m. de Koningin heeft do eereme daille in brons van de Huisorde van Oran je, wegens 25-jarige dienstvervulling, ver leend aan de tuinknechts van het Huis ten Bosch: H. Kemink, P. Alkcmade, O. Voor ham en j. van Veen en aan den tuinknecht van het Paleis Noordeinde: J. L. Plug. Deze onderscheidingen zijn met een toe passelijk woord door den intendant van de Koninklijke Paleizen in Den Haag aan de begiftigden uitgereikt. binnenland. Vergelijkend overzicht van de tarievül der spoorwegen. Het wetsontwerp tot verhooging der unl« versiteitscollegegeldeu en de Amsterdan^schfj universiteit Een meikeverplaag in Limburg. 1 BUITENLAND.' Het Engelsche antwoord op de Dnitschd nota. De proteststaking te Essen. Handelsovereenkomst tusschen Belgis, Frankrijk en Luxemburg. De moord te Lansanne. De gepens. schout-bij-naeht J. Vorst* man, gewezen inspecteur van den genees kundigen dienst der zeemacht, is benoemd tot ridder in de orde van den Nederland- schen I.eeuw. Luitenant-ter-zee lste kl. H. Ferwerda, werkzaam bij het bureau marinestaf aan het Departement van Marine, die gefun geerd heeft als secretaris der Vlootwet commissie, is benoemd tot ridder in de orde van Oranje-Nassau. Bij Kon. besluit Ls, met ingang van 1 September a.s. de bij Kom. besluit van 3lAugu8tus 1356 ingestelde commissie voor do vervaardiging en ruiling van roproduo- tiën van kunstvoorwerpen, onder dankbe tuiging aan de leden jhr. B. W. F. van Riemsdijk en W. M. Rotera voor de door hen als zoodanig bewenen diensten, opge- heven en de hoofddirecteur van hot Rijks museum be Amsterdam belast met de werkzaamheden dier commissie. Bij Kon. besluit is benoemd tot rid der in de orde van den Nederlandsohen Leeuw mr Th. O. van Eyk BijleveiLd, ond- oificdeir van justitie bij de arrondissemetnta rechtbank te Zwolle; en is toegekend de aan de orde van Orauj o-Naasau verbonden eere-medaille, in zilver, aan mej. H. de Hey, buishoudster bij den heer H. B. Wol- dring, te Leeuwarden. De nieuwbenoemde Amerikaansche gezant in Den Haag, de heer Richard To- bin, heeft Woensdag met den handelsat- tnché den heer Paul Guinn, een bezoek ge bracht aan die bloembollenstreek. De uitnoodiging hiertoo was uitgegaan van den Bond van Bloembollenliandelareu wiens leden in Amerika een zeer belangrijk afzetgebied vinden voor hun artikelen, doch waar ton gevolge van de maatregelen vim den Federal Horticultural Board de vrije Invoer van sommige artikelen, in het bijzonder van narcissen, wordt bedreigd. Do bedoeling van dit bezoek was den gezant den zeer gunstigen toestand te too= nen, waarin zich de culturen bevinden, en hem in kennis te brengen met de moatre-- gelen, door het vak genomen ter bestrij-» ding van ziekten in de bollen en in d« eerste plaats met het werk van dr. Van SlogtereD, den phytopatheloog van de bloembollenstreek. Te Leiden werd do gezant ontvangen door de heeren Van Til en mr. Van der Koog, voorzitter en secretaris van den Bond van Bloembollenhandelaren, en duor de hoeren Arentehorst, Meskers en Koning, bostuursleden van de Amerikaansche groep, uit dien Bond. In drie auto's werd gereden naar SaiM senheim, waar de firma's Speelman en Zo nen en Warn aar en Co. werden bezocht, en een eersten indruk werd verkregen van de prachtige collecties darwintulpcn, die zich nog in haar schoonste kleuren toon den. Van daar werd gereden naar Lisse, waar een bezoek werd gebracht aan het laboratorium van dr. Van Slogteren. Daar na werd bezocht do kweekcrij van de fir ma H. de Graaff Zonen. Vervolgens werd in het Café ,,De Nach* tegaal" den heeren een noenmaal aange boden, waarbij de gelegenheid werd gevon den, de belangrijke punten aangaande den invoer in Amerika te bespreken. In den namiddag begaven de heeren zicH naar de firma Grullemans Zonen en ver volgens werden te Hillegom do tuinen van de firma Van Zanten en Co. in oogen- achouw genomen. Na afloop daarvan werd langs den Achterweg en over Sassenheim' naar Oegstgecst gereden, waar de tocht werd besloten met een thee in „Het Witte' Hüis." De Provinciale Zuid-Hollandsche ar cheologische commissie heeft tot do be sturen der grootere gemeenten in Zuid- Holland een verzoekschrift gericht, waarJ In zij aandringt op de vaststelling van ste delijke monumentenverordeningen in den trant van die, welke sinds welhaast twee jaar in Den Haag van kracht ïs. De Com missie wijst er op, dat tot nog toe de red ding van bedreigde monumenten van ge schiedenis en kunst veelal te danken waS aan het particulier initiatief. Het ia echter, noodzakelijk, dat het behoud van locale monumenten niet langer overgelaten wordt! aan deze van toevallige omstandigheden afhankelijke instantie, en dat een bij wet - of verordening geregelde monumentenzorg daarvoor in de plaats treedt. Aangezieul

Leidsch Dagblad | 1923 | | pagina 1