LEIDS Vrijdag 4 Mei 1923, Officieels Kennisgevingen, STADSNIEUWS. Het voornaamste nieuws van heden. PRIJS OER ADVERTENTIES: so CU. per rojrd Bij regdabormomoiit bckngrïiï KfJCTMl pnis- Kleine advcrtentien. uitsluitend bij vooruitbe- .faling, "Woensdags en Zaterdags 50 Ota., bij een maximum aantal woorden van 30. Incasso volgens postrecht. Voor evcntneele op zending van brieven 10 Gts. porto te betalen. Bewijsnummer 6 Gta. Bureau Koordèindsplein. Telefoonnummers voor Directie en Administratie 175, Redactie 1507. Postchèque- en Girodienst No. 57055. PRIJS DEZER COURANT** I Voor Leiden E- 3 nmd. 2.35, p. week0.Ï8 Bui..a Leiden, waar agenten gevestigd zijn, per week 013 Franco per post f, 2.95 :t: portokosten. Nummer 13374. )it nummer bestaat uit DRIE Bladen EERSTE BLAD, GEMEENTELIJKE VISCH7ERK00P. Aan den gemeentelijken viscltwinke), ,'ischmarkt 18, lel. 1325 is Zaterdag ver- aiiebaar SGHELVISCH a f 0.21—0.36, iCHOL a 0.20 en KABELJAUW a f 0.40 >sr pond. N. G. DE GIJSELAAR, Burgem. Leiden, 4 Mei 1923. DRANKWET. Burgemeester en Weihouders van Leiden jrengen Ier algemeene kennis, dat door J, van Leeuwen, te Leiden, een verzoek- ichrift is ingediend ter bekoming van ver- of voor den verkoop van alcoholhoudenden inderen dan sterken drank voor gebruik ter ilaatse van verkoop in de benedeulokaliteit ran hel perceel Mandenmakerssteeg no. '10. N. C. DE GIJSELAAR, Burg. VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden, 4 Mei 1923. Leidsche Burgerwacht Gisteravond hield de Leidsche Burger- yacht in den foyer der Stadszaal, onder voorzitterschap van mr. P. A. Pijnacker lordijk, Dijkgraaf van Rijnland, haar jaar- ijksche algemeene vergadering. De vrij goed wzochte bijeenkomst werd met oen harte- ijk welkomstwoord door den voorzitter ge- ipend. Deze memoreerde enkele feiten uit iet afgeloopen jaar, waaruit bleek, dat de .cidsche Burgerwacht nog steeds blijken van 'ooruilgang en verhoogden bloei vertoont. Medegedeeld werd, dat jhr. mr. dr. De jijsclaar telefonisch bericht had, lot zijn e:dwezen verhinderd te zijn dqze vergade rtip bij. te wonen Hierna bracht de heer M. A. A. Sleijns hel jaarverslag uit. Hieruit bleek, dat het ledental steeg van 829 tol 854; verdeeld in 717 gewapenden en J37 öngew<ó?èïiden. In het verslag werd voor hun medewer king hartelijk dank gebracht aan luitenant Slecnhaucr en sergeant Blokhuis en de Ver- eeniging geluk gewerischt met de behaalde resultaten. Het hooggestemd verslag besloot Diet een krachtige opwekking om meerdere joden te werven, opdat men het volgend jaar het vijfjarig bestaan van de Burger macht luisterrijk zal kunnen vieren. De voorzitter bracht onder applaus dor 'frgadcring den secretaris dank voor zijn als illijd keurig en uitgebreid verslag. De penningmeester, de heer W. P. Surin- ;ar, bracht vervolgens een met cijfers gedo- :umentcerd financieel verslag uit. Daaruit iloek, dat de toestand in het algemeen gun- 'ji? is, al moest de kas f 1300 als Rijkssub- 'idie derven. De inkomsten bedroegen f4601.91, tegen 16-417.51 ten voTigen jare. uitgaven beliepen gezamenlijk f 3250.77, ioodat de" penningmeester een batig saldo fan 11351.14 kon boeken. De voorzitter dankte ook den penning meester voor het gevoerde beheer. Doordat de uilkeering van het Rijk 'minder was dan M vorig jaar, waren de inkomsten ook iels minder. Daaruit is echter geen gevaar te luchten. De Burgerwacht staat ook finan- -ioel sterk. De kascommissie, beslaande uit de heeren >an Leeuwen, Thorbecké en Werkman, bracht bij monde van den heer Van Leeuwen *erslag uit en verklaarde, dat de boeken en Jas, vergeleken met de bescheiden, geheel nopten, en de Commissie stelde daarom voor jen penningmeester te bedanken en hem te "techargeeren voor het beheer. Daartoe werd endcr applaus besloten. Tol leden der commissie voor het nazien ter rekening voor het volgend jaar werden jangewezen de heeren: C. A. van Bergen lenogouwen, J. Hermans en W. J. van Ba len. Tot bestuursleden werden herbenoemd de teren Veldman, A. Bisschop en L. Zit man, die zich deze keuze lieten welgevallen. De heeren Van Leeuwen en Haverkorn tP'éilten vervolgens de wenschelijkheid het -sluur te versterken met een tweetal kern- vn. Zij verwachtten daarvan voor de Ver- u'ging meerdere resultaten. Deze kemle- n kunnen de overige bestuursleden in meer h Gén opzicht van advies en voorlichting enen en de onderlinge band wordt er door. [vrsierkt. ;J)-' voorzitter had aan dit voorstel niet liiel n en 0Ye"ge bestuursleden ook wilde dit voorstel daarom gaarne Vf rü °nd.erlinK hespreken. Daarom werd de kol -ng 2csch°rst en trok het bestuur li ^en'8ei1 tajd terug. Teruggekomen ver- ,7 de voorzitter, dat het bestuur geen ,aar iegen het voorstel der heeren had, toponS ve,rSadering daartoe besloot. Het jde pa C 00^' daardoor de band tusschen i- tewone en de oefenende leden zou wor- rD»eF3Ier^^* ^GSi°n(T de vrees niet, Nakend °r commandan^ zou worden. Itoor Ha <ier ^avcrkorn dankte het bestuur jjje-j l®Scmoelkomende houding. Het voor rci daarna bij acclamatie aange- Poaien, T Haverkorn beval nu als leden aan de heeren Van Staveren en Van der Velden. De voorzitter achtte in dit geval een vrije keuze uit de leden beter en stelde voor drie leden te benoemen. Benoemd werden nu de heeren Van Leeu wen, J. H. van Staveren, A. van der Velden, die deze benoeming aanvaardden en onmid dellijk aan de bestuurstafel plaats namen. De commandant, de heer Steyns, deed daarna eenige Tnededeelingen betreffende de schietoefeningen met scherp te Katwijk. Er zullen weder worden gehouden gewone oefe ningen en bovendien zal gelegenheid tot revolv#schielen worden gegeven. Deze laatste mededeeling werd vooral met instemming ontvangen. De heer Steyns richtte zich vervolgens tot mr. Pijnacker Hordijk ,dien hij de stille kracht der Yereeniging noemde. Doch niet alleen is hij de geestelijke kracht, ook op andere wijze toont-hij telkens, dat de Bur gerwacht zijn hart heeft. Ditmaal toonde hij dit weder door het schenken van een zilveren wisselbeker een fraai stuk, waarin het wapen van do Burgerwacht is gegraveerd aan de ver gadering werd getoond. Er ging over dit mooie blijk van sympathie met de Vereeni- ging van den voorzitter een luid applaus uit de vergadering op. Wij zullen zorgen, aldus besloot de lieer Steyns, dat om dezen beker met eere zal gestreden worden. De voorzitter, prijzende den goeden geest, in dó burgerwacht heerschend, noem de den naam van één lid, dat als het ware de ziel van de kernleden genoemd kan worden, dien van v. Bergen en Henegou wen. Het bestuur had dezen verdienstelijken man willen eeren door hem een zilveren medaille met het wapen der Burgerwacht, te schenken. Ook deze mededeeling werd met groot enthousiasme ontvangen en het applaus Herhaalde zich, toen de voorzitter de me daille aan den heer Van B. en H. uitreik te, clie daarvoor vriendelijk dankte. Bij de rondvraag verzocht de heer Ha verkorn meerdere personen naar wedstrij den af te vaardigen en voorts om zoo mo gelijk de buiten de gemeente uitgeschre ven wedstrijden zoo spoedig mogelijk be kend te maken. Het bestuur zal een en ander overwe gen, De heer Haverkorn dankte vervol gens den luitenant Steenhauer, den heer Blokhuis en ook den sergeant Alphenaar voor hetgeen dezen in het belang der. oefe ningen doen. De voorzitter bracht, ten slotte een woord van dank aan den commandant, den heer Sleijns, en aan de heeren Steenhauer en Blokhuis. Hiermede was het officieel ge deelte afgeloopen en verkreeg het mu- ziek-ensemble „Bobette" het woord, dat inzette met het oude Wilhelmus", dat door de aanwezigen staande werd aange hoord. Sommigen konden niet nalaten het zacht mee te zingen. Vervolgens werden de prijzen uitgereikt, gewonnen in de verschillende afdeclingen, waarna men nog geruiraen tijd gezellig bijeen bleef. Wij laten hieronder de namen der ver schillende prijs winners volgen: Vrije baan: ie prijs Baal, 2e v. d. Vel den, 3e. L. A. den Ouden, 4e. O. F. Koore man, 5e. W. F. Kooreman, 6c. Haverkorn, 7e. Bergman/ 8e. Soramers Jr. Vendelprijzen (medailles): Vendel I: le prijs Lamfers, 2e. Verhoog. Vendel II: lc. prijs F. Kooreman, 2e. J. P. Kooreman, 3e. IJ. v. Leeuwen. Vendel III: le. prijs v. Staveren Jr., 2e Nijenhuis. Vendel IV: le. prijs Alphenaar, 2e. Haverkorn. Ven del Vle prij3 v. d. Velden, 2e. Hermans. Eere-afdeeling: le prijs J. P. Kooreman, 2c. Bergman, 3e. Lamfers. Afd. A: le prijs v. Baal, 2e Bergman, 3e. Broekhuizen. 4e. W. F. Kooreman, 5e. J. P. Kooreman, Go. Kok. Afd. B.: le prijs Hermans, 2c. Verhoog, 3o. v. d. Steen, 4c. O. A. do 'Bruyn, 5c. Knottcr, 6e. Verbrugge. 7e. J. den Ouden. De schietoefeningen van de Burger wacht zijn van 5 tot 12 dezer uitgesteld. „Eennis is Macht". Aan het verslag van den handelscursus van het genootschap „Kennis is Macht" over 1922, ontleenen wij het volgende: Op 1 Januari 1922 bedroeg het aantal leerlingen 531, waarvan 180 vrouwelijke, en op 1 Januari 1923 waren deze aantallen 458 en 152. Sinds vele jaren, waarin steeds het aantal toenam, is nu een kleine reactie ge komen en het getal leerlingen wat gedaald; een gevolg van de,malaise jn zaken, die zich ook in onze school laat gevoelen. Door dat kleiner aantal leerlingen is levens het aan tal lesuren verminderd en teruggebracht van 192 op 176, De geest onderleeraren en leerlingen is gelukkig zeer goed en allen Iraehten dan ook elkaar het leven niet noodeloos onaan genaam te maken. Dit jaar deden 8 leerlingen het Mercurius- cxamen voor de Fransche, Duitsche en En- gelsche Handelscorespondentie. Er slaagden er 4, drie voor Engelsch (100%), 1 voor Duisch (50%), maar voor Fransch waren de 3 canüidaten niet gelukkig, zoodat zij alle drie afgewezen werden. Voor Boekhouden en aanverwante vakken slaagden bij het Mercurius-examen 11 leerlingen, waarvan 8 bovendien voor het examen-Leeraren slaag den; 1 leerling, die bij het Mercurius-examen het diploma niet verkreeg, behaalde dat voor Leeraren. In dit vak was het succes zeer groot, want 75% van de candidalen verwier ven een diploma. Onder deze candidalen waren er 4, die nog geen diploma's van „Kennis is Macht" hadden behaald. Bij het eind-examen van „Kennis is Macht", dat als gewoonlijk door den Gede- legeerden gekontroleerd werd, slaagden 148 leerlingen of ruim 65% van de 227 Candi da ten, die deelnamen. Met lof slaagden voor Nederlandsch en Nederlandsche correspondentie 2, voor Fran sche correspondentie 2, voor Engelsche 1, voor Duitsche 1 en voor Algemeene Handels kennis 3 candidalen.. Handelsaardrijkskünde en Staatsinrichting welke vakken door te weinig deelneming ge durende de laatste jaren niet gegeven wer den, werden weer gevraagd, zoodat de heer Arends 2 uur handecaardrijkskunde en de heer Vink 2 uur staatsinrichting te doceeren kreeg. Les in de Spatfnsche taai werd in de beginklasse gegeven aan 5 leerlingen, terwijl er 2 leerlingen van de vorige klasse worden opgeleid voor het examen Mercurius. De nieuwe cursus in Stenografie begon met 11 leerlingen, voor Machineschrijven meldden zich 20 nieuwe leerlingen aan, waarvan er 11 voor het diploma in December slaagden. Onder de leeraron kwamen geen mutaties voor. Twee leeraren, de heeren Dirks en Ver- brugge, mochten hun vijf en twintig jarig jubileum op luisterrijke wijze herdenken. De sympathie, die zij van het Bestuur, de leera ren en de leerlingen ondervonden, was bij zonder groot. Het personeel had dit jaar door ziekte nogal te lijden. De heeren Verbrugge, Karstens en Dirks waren achtereenvolgens genoodzaakt eenige weken te verzuimen; ge lukkig kon hun Werlp door andere leeraren op voorbeeldige wijze worden waargenomen. De leeraren deden-dit jaar wederom hun plicht met groote opgewektheid en ijver. Ook de concierge verdient/een woord van lof voor de wijze, waarop hij zijn werk verricht. Door Rijk en "gemeente werd om de sala- risverhoogingen over 1921-1922 geheel uit te keeren aan buitengewone subsidies ont vangen f 11.210. De schoolgelden hebben op gebracht f 13538.95 tegen f 14031.90 in 1921. ten deele toe te schrijven aan de thans heer- schende malaise, waardoor er minder vraag is naar kantoorpersoneel. „Mathesis Sciënüaram Genitrix". Aan het eindexamen der 5de klasse voor wis- en natuurkunde namen 46 candidaten deel. Hiervan moesten 15 afgewezen worden, (2 hebben her-examen), terwijl aan 29 can didaten het diploma kon worden uitgereikt. De ■hamen, der geslaagden zijn: A. A. Bartelink, Belfeld (L.).; J. P. Bochove Woubruggè; D. M. Goenen, Bloemendaal; J. G. A. Coster, Rijnsburg; G. E. Groenendijk, Leiden; II. P. de Haas, ijl.; J. G. Hermans, Meerlo (L.); M. D. Kelderman, Leiden; F. M. Keuls, id.; G. van der Kraan, id.; A. G. Kriest, id.; M. Lagerman, id.; A. J. Lange- veld, id.; J. P. H. van Leeuwen, id.; P. van Leeuwen, id.: E. J. Lettsboer (met lof) Al melo; G. J. Lensden, Leiden; A. Meeriks, Rijssen (O.); G. Meerburg, Leiderdorp; F. II. Mulder. Meppel; A. van Muyen, Leiden; F. G. P. C. le Poole, id.; J. Ridder, id.; J. Spek, id.; K. Stel, Alphen a. d. Rijn; P. Vogelen zang, Leiden; E. F. Welbergen, Meppel; W. E. van Weizen, Leiden en II. Zirkzee, id. Aan het examen voor bouwkunde namen 5 leerlingen deel. Hiervan werden 2 afgewe zen. De namen der geslaagden zijn: P. A. de Graaf, If. Korswagen en S P. Ouwerkerk, allen van Leiden. Een vergadering van actnalisten. Van ter zijde vernamen wij, dat gisteren ergons een geheime bijeenkomst zou plaats hebben van Leidsoho fascisten. Speurend kwamen wij tot de ontdekking, dat deze bijeenkomst plaats had in do bovenzaal van ,,In den Vergulden Turk". Het was eohter een nog al rustige vergadering, voör het meerendeel studenten, die samen kwamen onder leiding van dr. K.- A. do Jong, privaat-docent aan de Leidscho Uni versiteit. Geïntroduceerd door een der aanwezigen, "werd ons ten slotte gegund die verschillende punten, dio werden be sproken, mede te deelen. Eohter hadden wij ons te onthoud-ern de gevoerde bespre kingen te vermeJdcD en tot het maken van een commentaar. De aotualisten dan stellen zich ten doel In zoo hoog mogelijke mate versterking van liet regeeringsigezag to vereaniigon met vrijheid van de individuen. Do taak der regeering worde beperkt tot handhaving der orde en eventueeluitoefening van controle. D© bureaucratie moet radicaal worden bestreded Ter bereiking van dit doeil streven zij er naar het volgende d!oor te voeren lo. Regeeringsvorm. Het parlement worde een alvdseerend liohaam. Het regee- ringsgezag beruste in hoogste instantie uitsluitend bij defn) Koning(in) Aan het lioofd van den ministerraad sta een Eeiste Minister zonder portefeuille, die uitslui tend verantwoordelijk is aan de(n) Ko ningen) cn aan wie de andere ministers verantwoordelijk zijn. Het aantai ministericeJe departementen worde beperkt. Do stemdwang meet wor den opgeheven. 2o. De vrouw hebfoo gelijke roohten, maar dan ook gelijke plichten als do man 3o. Opvoeding en Onderwijs. Bij de opvoeding zij de vorming en versterking van den wil hoofdzaak. Het aeshhetisoli en hot intellectualistisch element trede op den aohtergr-ond voor het energetisch ele ment. Het onderwijs moet zooveel mogelijk practisch zijr en minder met examina bo- z waar cl. De theorie als zoodarig worde aan de intellectueel meest begaafden overge laten resp. opgedragen. Men belette door krachtig ingrijpen po litieke propaganda onder de jeugd. 4o. Arbeid. De arbeid worde niet zoo zeer naar den besleden tijd ais naar 't ge- praesteerde werk beloond. (Voor ieder be drijf bij arbitrage te regelen). De arbeider moet tegen dwang van werkgever zoowel als van vakvereeniging besohermd worden de werkgever tegen dwang van arbeider en vakvereeniging. Geschil1 en tusschen werkgever en arbeider moeten beslecht worden door raden van arbitrage, waarin zoowel arbeider als werkgover stem heb ben. De uitspraak dezer raden van arbi trage moet bindend zijn. De arbeider hebbe, behalve zijn loon, tevens aamdeeJ in d. winst van het be drijf, waarin hij werkzaam is 5o. Handel en Industrie. Etendel en Industrie moe te: zooveel mogelijk worden vrijgelaten. Bescherming van een bepaalden tak van bedrijf zij slechts toegepast, wanneer die tak van bedrijf daardoor tot bloei kan ko men en" het d>an zonder bescherming kan stellen. "Evenwel worde valuta-concurren- tie geweerd Eoouomisch-productieve staatsbedrijven, als spoorwegen, posterijen, e. d., moeten in handen van particuliere ondernemingen worden gesteld. De ontwdkkeliog van het kleingrondbe- zit worde krachtig bevorderd. 6o. Lands-oeconomie. Staatsschulden en verhooging van belastingen moeten zoo veel mogelijk w-ordeai 'vermeden. De be staand© Staatsschulden moeten ten spoe digste worden gedelgd. De regeering bespoedig© de aflossing der Staatsschulden door dteze ai te betalen mt aandeeJen in do nieuw op te richten maatschappijen, aan wie do exploitatie der huidige econoimisok-productieve staats bedrijven, spoorwegen, telegraphie, te lephonic, etc. moet worden overgedra- g©n. Uitgaven voer statistiek e. d. moeten belangrijk worden beperkt. 7o, Koloniën. Het instituut der Re gentschappen wr©rde besohermd en ont wikkeld Het importeeren van Wesbersohe denk beelden word© slechts in zooverre toege laten, als liet denkleven van den inlander daardoor niet ontwricht wordt. De bloei der West-Indische Koloniën worde o. a. bevoidord door aan do inland- sch-e bevolking werkwilligheid bij te bresh gcn. 8o. Justitie. De rechtspleging worde vereenvoudigd en gemoderniseerd. Bij straffen mejet zooveel mogelijk de gedachte op den voorgrond staan, dat do toegebracht o schade moet worden goedge maakt. Straffen moeten vooral worden ge- zooht in dwangarbeid, waarvan de op brengst ten goede kome aan liefdadige in stellingen. Gevangenissen, ïeclasseerings- inrichtingen, tuchtscholen, etc. moeten in allo opzichten het karakter van straf inrichtingen behouden. 9o. Do militaire dienstplicht, zooals dao op het o ogenblik bestaat, moet worden af- gosobaft. Het militie-leger worde vervangen door een beroepsleger. (Politie-leger). Vrijwillige oefeningen in den wapenhan del onder de burgers dienen te worden aangemoedigd. Het Comité Leiden voor het nationaal huldeblijk aan II. M. de Koningin is als volgt samengesteld: Jhr. mr. dr. N. C. de Gijselaar, eere-voor zitter; prof. dr. II. T. Colenbrander, voorzit ter; mr. G. H. E. Nord Thomson, secretaris; A. L. Reimeringer, penningmeester; luite nant-kolonel jhr. II. J. den Beer Poortugael, pastoor Th. M. Beukers, A. Bisschop, J. Bon, mr. P. E. Briët, kapitein-ter-zee C. L. van Buuren, A. Th. Cahen, J. W. Henny, mevr. W. van ItailicVan Embden, prof. L. van Itallie, J. ICarsten, prof. dr L Knappert, d9. II. J. Kouwenhoven, G. Kuyper, mr. J. C. van der Lip, ds. M. J Punselie, mr. P. A. Pijnacker Hordijk, W. van Rossum du Chat tel, mevr. SchokkingMclclerkamp, J. Sleg- lenhorst, mr. A. F. L. H, Tepe, jhr. H. II. G. Verspijk en Tli. B J wilmer. Wij vestigen de aandacht op do in dit nummer voorkorncn&o advertentie betreffende de op morgen, 5 Mei, tusschen twcccn vier uur le houden collecte ten bate van hel feest op 31 Augustus a.s., en beveleu dezo in aller steun aan. Voor de Israelietischc inwoners onzer stad bestaat gelegenheid hun gave voor do vie ring van het Oranjefeest ter hand tc stellen aan elk der leden van het comité, ook op andere dagen dan a.s. Zaterdag. Het is bij abuis, dat het dagelijksch bestuur uit het comité dezen dag heeft uitgekozen voor de collecte. Voorts merkt het Comité nog op, dat in het stuk, hetwelk het plaatste, staat, dat dit jaar het 3-Ocloberfeest niet gecumuleerd zal worden mei het Oranjefeest. Dit zou on rust kunnen verwekken; 't is onjuist; het 3-Octobcrfeest wordt wel gevierd dit jaar. Op 13 Juni a.s. zal hefc vijftig jaar geleden zijn, dat het oudste lid vau die Leidsche Maatschappij der Nedërl. Let terkunde de oud-hooglceraar prof. dr. H. Oort, alhier benoemd werd tot lid dezer Maatschappij. Naar wij vernemen, heeft de heer W. van Rossum du Chattel bedankt als voor zitter der 3 October-Verceniging. Het provinciaal kerkbestuur van Fries land heeft tot de Evangeliebediening toege laten den heer H, de Zwart, te Schevenin- gen, cand. alhier. Tot reserve-Ie luitenant der landmacht zijn met ingang van 2 dezer benoemd de re serve 2e luitenants L. Torreman, W. A. Ter- wogt, II. J. van Dooremalen en II. Sjouke, allen van het 4e reg. Inf., en met ingang van 31 dezer de reserve 2e luitenants E. A. van Trig!, W. F. Berends en I). Boswinkel van hetzelfde regim.ent. BINNENLAND. Het Academisch Ziekenhuis te Leiden in de Eerste Kamer besproken. De schoenenwet is door de Eerste Kamer aangenomen. De Codro tegen den Staat: conclusie van het O. M. Het naderend einde van het conflict in de stee* strie. Geen opheffing van Kweekscholen voor inlandsche onderwijzers in Indië. De bemiddelingspoging in het conflict in de textielindustrie is mislnkt i BUITENLAND. Frankrijk en België stellen sameïl een antwoord op aan Dnitschland, dat weigerend zal zijn. Baldwin doet in het Engelsche Lagerhuis een belangrijke verklaring over Mesopotamië. De sovjet-gedelegeerde te Lansanne staat niet meer in betrekking tot de conferentie. De Hongaarsche grensincidenten met Tsje- cho-Slowakije. Nieuw incident met Roeme- Gcd. Staten van Zuid-IIolland hebben gunslig beschikt op het verzoek van de ver^ eeniging „Schoolkindervoeding en School- kinderkleeding", alhier, om te worden inge schreven en gerangschikt op de lijst van de instellingen van weldadigheid in deze ge-, meente. Men schrijft ons: Sins eeuwen stelde Nederland belang in liet lot der Waldenzen, wier heldhaftig lijden en strijden voor de zaak der vrijheid van geweten het lijden onzer vaderen in herin nering bracht en brengt. Hoeveel langer dit lijden der Waldenzen heeft geduurd, en hoe ook hier ten slótte de triomf aan de zaak der vrijheid verbleef, dat heeft de begaafde en sympathieke spreker Jean Bonnet verleden jaar op meeslepende wijze vertolkt in de Waalsche Kerk alhier. De lieer Bonnet, toen nog predikant in het eigenlijke dal der Wal denzen, in Piéwont, is thans in Genua werk zaam. Dit zal vermoedelijk tengevolge heb ben, dat hij dit jaar voor het laatst de rond reis door Nederlaild doet. A.s. Zondag 6 Mei preekt hij in de Waalsche kerk (Breestraat); waarschijnlijk dus voor het laatst. Gisteren was het de datum, dat de heer A. van den Bos, technisch ambtenaar aan de Electriciteitsfabrielc, vijf en twintig jaar werkzaam was aan de Stedelijke Lichtfa brieken. Nadat hij 's morgens door de direc tie was gelukgewenscht, werd hij naar de fabriek geleid, waar hij in een eenigszins feestelijk aangekleede kamer ontvangen werd. Namens zijn collega's sprak de lieer Baart hem eenige woorden toe, hem aanbie dende een gemakkelijken stoel, met den wensch, dat hij dezen in goede gezondheid gedurende vele jaren mocht gebruiken. Door den lieer Nap werd hij namens het perso neel toegesproken, waarvan hij een lamp en een plant op een tafeltje ontving. In.korfe woordendankte de jubilaris voor de liem aangeboden geschenken. Hel verdere van den dag kón hij in den huiselijken kring door brengen. De huisvlijtlentoonslelling van de af-. deeling Leiden van den Volksbond tegen Drankmisbruik, welke zich in een zeer druk bezoek heeft mogen verheugen, behoort tot het verleden. Om haar te doen slagen, is veel arbeid moeten worden verricht, terwijl alle kosten uit de afdeelingskas bestreden zijn. De toegang tot de tentoonstelling was koste loos, zoodat iedereen in de gelegenheid werd gesteld de inzendingen le bezichtigen. Na tuurlijk heeft de kostélooze locgang niet wei nig lot het welslagen bijgedragen, doch daar door kwamen geen baten le staan tegenover de vele uitgaven, welke nu eenmaal aan een tentoonstelling verbonden zijn. Het huren van de Nutszaal, de kosten van verlichting, alsmede liet aanschaffen van prijzen, heb ben zware eischcn aan de kas gesteld, maar deze uitgaven zullen ongetwijfeld haar vruchten afwerpen, want door het tentoon- stellingsbezoek zullen velen zijn opgewekt zich op huisvlijt toe te leggen. Hierdoor zal het wellicht mogelijk worden, in liet begin van het volgend jaar een tentoonstelling van grooteren omvang te organiseeren, maar daarvoor zal dan ook meer geld noodig zijn. Hel is daarom, dat het afdelingsbestuur (de heer'P. G. G. A. Wijkmans, voorzitter, cn de heer G. M. Bosselaar, secretaris-penningm., Rijnsburgersingel 37a), een beroep doet op de welgestelde ingezetenen onzer gemeente, om het door hun bijdrage mogelijk te maken, dat de afdeelingskas in 1924 in staat zal zijn aan de meerdere kosten het hoofd le kun nen bieden. Men steune het werk van do afdeeling Lei den van den Volksbond legen Drankmis bruik; men helpt daardoor een bij uitstek sociaal werk bevorderen Gistermorgen zijn alhier aan liet filiaal der schoenjiiaatschappij „BATA", Haarlem^ merslraat, aangekomen twee Hollandsche wereldreizigers, die, alvorens aan een reis

Leidsch Dagblad | 1923 | | pagina 1