DAG-BLAD. Dinsdag 1 Mei 1923, EERSTE BLAD. Officieele Kennisgeving STADSNIEUWS. Het voornaamste nieuws] van heden. PRIJS DER ADVERTENTIEN9 Gts. per regel Bij regeldbonnffmeité belangrijk rrexoa prijs. Kleine advert en tien, uitsluitend bij voormtbe- lins. Woensdags en Zaterdags 50 Gts., bij een Tjmnm aantal woorden van 30. Incasso" volgens postrecht. Voor eventueele op- -ding van brieven 10 Gts. porto te betalen, ejrijsnummer 5 Cta. Bureau Noordeindsplein. Telefoonnummers voor Directie en Administratie 175, Redactie 1507. Postchèque- en Girodienst No. 57055. PRIJS DEZER CJURANTl Voor terden p. 3 mnd. 2.35, p. veet jf D.Ï9 Buiten Leiden, waar agenten gevestigd zijn, per woelt h OIR Franco per post f 2.35 portokosten. Nummer 19371. nummer bestaat uit TWEE Bladen gemeentelijke vischverkoop. an den gemeentelijken visehwinkel, •limarkt 18, tet. 1225, is WOENSDAG krijgbaar SCIIELVISCH a f0.23—f 0.3C, I10L a 10.21 en KABELJAUW a f 0.40 r pond. N. C. DE GIJSELAAR, Burgemeester. Leiden, 1 Mei 1928. Prijsvragen door Rector en Senaat der Rijksuniversiteit te Leiden den lsten Mei 1923 uitgeschreven. [Overeenkomstig artikel 84 der Hooger-On- wijswet worden de studeerenden aan een Nederland9che instellingen van hooger herwijs uilgenoodigd, hun krachten te be- evcn aan behandeling van de navolgende lerwerpen, opgegeven door de Faculteit der Letteren en Wijsbegeerte: 1. Dc Faculteit vraagt een verhandeling den Hymnus op de Idaeische Dactylen G. XII, 9 No. 259), waarbij de overleve- aangaande de Dactylen in mytholo- ch en elhnologisch opzicht» kritisch worde jloetst en een verklaring hunner bcteeke- voor dc Grieken worde beproefd, (zie Swell and Barber, New Chapters in Greek 1 mature p. 49). 2. De Faculteit vraagt een onderzoek de mythologische en ethnologischc be- Ikenis van den ziener Agastya in Voor-In- en den Oost-Indischen archipel. Faculteit der Godgeleerdheid: 1 De Faculteit verlangt een onderzoek den eventucelen invloed van de syn- lislische heilandstypen (verlossergoden, iTgoddelijkte heerschers, thaumatqrgen, jzen) op de Evangeliën en naar het eigen irakter van de evangelistische Christenfi- ir. De Faculteit verlangt een verhandeling r de afzetting van Adriaen van Haem- 1 !e, naar de nieuwste gegevens. Faculteit der Rechtsgeleerdheid: De Faculteit verlangt een onderzoek »r de ontwikkeling van het rechtskarak- der vennootschap onder firma hier te jde, zoomede een vergelijking van deze wikkeling met die van den overeenkom en vereenigingsvorm in andere landen. Do Faculteit verlangt een uiteenzetting de ontwikkeling van huwelijksgoederen- erfrecht hetzij in Twenlhe, hetzij in dc fschap Zulphen, beschouwd in verband soortgelijke en aanverwante verscliijn- n uit aangrenzende streken binnen en ten de grenzen van ons vaderland. Faculteit der Geneeskunde: Dc Faculteit verlangt een experimenteel ierzoek over de werkzaamheid bij toedie- g per os aan warmbloedige dieren of men en van een aantal in den handel zijnde genaamde oïgaanpracparaten met uitzon- ng van thyreoidea-praeparaten. oelichting: Het is bekend, dat bij geringe clie van de schildklier toediening van 'Idklier-pracparaten per os de toestand verbeteren. Tevens is bekend, dat bij -functie van andere klieren van interne elie implantatie van deze klieren (bijv. achlsklieren, glandulae parathyrolde^c) njectie met extracten van dope. klieken ophysisexlrac t, adrenaline) karakteris- o veranderingen in het lichaam v#n dieren kan teweegbrengen. Ten slptte t men, dat voeding met gedroogde orga- van interne secretie bij koudbloedige n (o.a. kikvorschenlarven) veranderin- in metamorphose en stofwisseling te [schijn kan roepen, zijn nu in den handel een groot aantal n-praeparaten voor toediening per os; de meestcn dezer praeparaten be- groote twijfel, of bij dergelijke toedie- bij menschen of warmbloedige dieren e uitwerking kan worden verwacht. Het van groot belang, indien hieromtrent gegevens konden borden verkregen. Volgens d'Hérelle behoort de bacterio- ■g te worden beschouwd als een levend erbaar organisme. Volgens anderen Bordet en Bail) zou dit niet juist zijn, zou men te doen hebben met een riiet- de stof, waarvan de werking i9 te ver en met die van enzymen, langd wordt een nauwkeurig experi- *el onderzoek naar den juisten aard der ende stof of stoffen hierboven bedoeld. Faculteit der Wis- en Natuurkunde: De Faculteit verlangt een anatomisch- ologisch onderzoek naar het voorkomen tatocysten in dc bladeren van verschil- planten en wel bepaaldelijk in ver met de sthndsveranderingen, *welke verloonen bij hun ontwikkeling ol on- en invloed van zwaartekracht en licht. c P, T-diagrammen der monovariante n, die van een ternair invariant punt n, kunnen tot drie verschillende typen «ren. (Kon. Ac. van Wgtenseh. XXIV, ,ai5). Paclteit vraagt een experimenteel on- -k van een voorbeeld van elk dezer en tevens van de dampspanningen ueisothermen in de nabijheid van het anle punt. - ^woorden, gesteld in de laai der Weekend met een spreuk, worden, - ^L-ipegèzonden aan' den secretaris van den senaat der universiteit vóór 1 Mei 1924, vergezeld van een verzegeld briefje, dat dezelfde spreuk tot opschrift heeft en den naam en het adres des schrijvers bevat. Op den derden Maandag van de maand September 1924 wordt het oordeel der facul teiten over de ingekomen verhandelirtcpn be kend gemaakt en wordt aan de sd-i-ws van de antwoorden, die door de f;.crL'Ve:i der bekroning waardig zijn gekeurd, lc gou den eerepenning uitgereikt. Leidsche Chr. Oranje-Vereeniging. Gisteravond gaf bovengenoemde Vereeni- ging in de groote Sladszaal een feest ter ge legenheid van den verjaardag van Prinses Juliana. Zij zette den talrijken gasten een uitgebreid programma voor en had er tevens voor gezorgd, dat hun blik kon rusten op feestelijk groen en een decoratie in de na tionale kleuren en oranje, welk laatste daarbij den boventoon had. Haar vaandel was, zooals ook dat van het medewerkende Leidsche symphonie-orkest, een goede plaats gegeven. Met het gezamenlijk zingen van Psalm 95 vers 1 en met gebed door den voorzitter, ds. H. Thomas, werd het samenzijn geopend. Vervolgens heette hij voor den zooveelsten keer de vergadering welkom. In 't bijzonder was het hem aangenaam te mogen begroeten onzen burgemeester en wethouder Pera, wier tegenwoordigheid hij op den hoogstcn prijs stelde. Mede riep hij hét welkom toe aan generaal Weber en noemde het een groote eer voor de Vereeniging een generaal als .spreker in haar midden te mogen heb ben. Voorts begroette spreker degenen, ~cle Vereenigingen en de personen, en hij noemde hen allen bij den naam en gaf ver klaringen er van die zich welwillend hadden bereid verklaard dezen avond mede te werken, om allen ten slotte te wenschen een goeden avond, en stil te staan bij de aanleiding tot deze feeslvergadering, den verjaardag onzer Prinses; de telg uit het Huis van Oranje, dat wij om tal van rede nen liefhebben; dc star onzer hope, voor wie wij een gebed opzenden om zegen en heil; de geliefde telg uit ons geliefde Stam huis van Oranje, met hetwelk wij slaan of vallen. Twee coupletten van het „Wilhelmus" werden nu, begeleid "door de muziek, door allen staande gezongen. Door het symphonie-orkest „Per Aspera ad Astra" werd nu ten gehoore gebracht de „L. C. O. V.-marsch", van J. Noordanus, cn daarna door dit orkest en door het gemengd koor der Chr. zangverceniging „Deo Vo- lenle", van'Rijnsburg, van welke beide de heer J. Noordanus directeur is: „Psalm 121" van H. van Eyk. Vervolgens zong een soliste uit dit koor met het orkest het „Onze Vader", van A. van der Sloot. Een en ander zeer ten genoegen der aanwezigen. De soliste werden namens het orkest bloemen aangeboden. Toen was het woord aan Zijn Exc. P. W. Weber, luit.-gen. buiten dienst, adjudant in buitengewonen dienst van H. M. de Ko ningin, welke spreker iiT uniform optrad. Allereerst begroette hij den burgemeester, den drager van het gezag, den veroveraar van de harten zijner gemeenlenaren; dan den voorzitter, het bestuur, de leden en ver dere belangstellenden en noemde het een eer en een voorrecht hier te mogen spreken, nu de Hoop van Nederland Haar verjaar dag vierde; hier te Leiden, waaraan ook voor hem aangename herinneringen zijn verbonden, daar hij hier zijn eerste schre den zette op de officiersloopbaan. Op een dag als deze wordt het besef verlevendigd aan den band, die er bestaat tusschen Ne derland en Oranje. Het Oranje-Huis be schouwen wij als een Godsgeschenk. Met Oranje hebben wij gestreden voor de onaf hankelijkheid van Nederland en voor de vrijheid van het geweien. Wanneer wij echter een kijkje nemen in onze historie, komen wij tot de conclusie, dat de vrouw daarin bijna nooit tot haar recht komt; niet genoegzaam wordt erkend als moeder en echtgenoot. En toch is ons Stamhuis gezegend met vrouwen van groote beteekenis. Spreker beschouwt de vrouw als het mid delpunt van het gezin; slaat stil bij de plaats, welke haar toekomt; bespreekt haar als steun van den echtgenoot. Aan Johanna Naber hebben wij het te danken, dat zij aan de vrouwen uit het Huis van Oranje gegeven heeft de plaats, welke haar toekomt, door haar wérken over de vrouwen en over de prinsessen uit dit Huis. En nu trad spreker in een geschiedkun dige beschouwing van de beteekenisvolle vrouwen uit het Huis van Oranje, om ten slotte meer in 't bijzonder aandacht te vra gen voor de groote figuur: Juliana van Stol berg, de moeder van Prins Willem I; die als moeder zulk een zegenrijken invloed op de zen zoon heeft gehad voor heel zijn leven. Haar leven ging spreker na: haar huwelijk met den graaf van Hannover en later dat met Willem den Rijke, den vader van Prins Willem; hoe zij zich alleen belastte met de opvoeding harer zeventien kinderen, met de verstandelijke en de geestelijke opvoeding; hoe zij een band van liefde legde tusschen de leden der familie onderling; hoe het haar vooral te doen was om gewetensvrijheid en dé&rom, het. eeuwige hooger te stellen dan het tijdelijke. Zij is geweest het geweten van Willem, van Oranje. Tal van bijzonderheden uit 'haar leven deelde spreker mede. Hij noemde en roemde haar deugden; deed acht slaan op haar op offeringen en verliezen; maar ook op den groolen zegen, door haar verspreid. Onze Koningin gaf Haar bemind kind den naam Juliana; dien van de doorluchte draagster, door spreker geschetst, en hij zei te hopen, dat onze Prinses mogen bespaard blijven dc zorgen, het leed en de smart dier vrouwe; maar dat haar mogen deelachtig zijn de vele deugden, die haar sierden, tot heil van ons dierbaar vaderland, tot roem van Haar geslacht, tot ëere van God. Spreker eindigde met dé bekende dicht regelen van Da Gosta, aanvangende met: „Oranje boven blijv' de kreet". "Het Voorscho'.cn's Mannenkoor „Door Eendracht Verbonden", op het o'ogcnblik zonder directeur, piaar dat er weldra wel een zal hebben, zong nu twee liederen en daarna vroeg de voorzitter het woord voor Lvec persoonlijke feiten. In de eerste ft'e.a'.s herdenkt dezer dagen de trouwe per.r^ngmecster der Vereeniging, de heer C. J. Ejfenlc, zijn veertigjarige echt- verceniging, waarmede hij hem en zijn gezin hartelijk geluk ^enschte. In de tweede] plaats is de heer P. Spaa als secretaris Afgetreden wegens vertrek naar Den Haag en in dit voor de Vereeni ging alleszins betreurenswaardige feit heeft zij aanleiding gezien den voortreffelijken oud-secretaris eerelid der Vereeniging te maken. Het door den zoon des voorzitters artistiek en schoon uitgevoerde diploma, benevens een klok met inscriptie, werden den heer Spaa overhandigd na een warme toespraak van den voorzitter, die hem ook persoonlijk bedankte en hem ten slotte al les goeds toewenschte. De heer P. J. van Leeuwen, de voorzitter van „Per Aspera ad Astra", sprak vanwege de nauwe, langdurige en vriendschappelijke relaties tot den nu afgetreden secretaris de zen ook toe en bood hem namens het orkest een vulpenhouder.-en een potlood in étui aan. Na de pauze hield de heer Spaa een af scheidsrede. In 't kort hier samen gevat, dankte hij den voorzitter voor diens' harte lijke woorden. Dc samenwerking van het bestuur was sloeds buitengewoon. Veel medewerking heeft hij ondervonden van tal van vereenigingen, inzonderheid van „Per Aspera ad Astra", welker voorzitter en le den hij hier dank bracht voor de zooeven gesproken woorden en het aangeboden ge schenk. Ook de Pers, vooral het „Leidsch- Dagblad", dat van de oprichting der Oranje- Vereeniging af de belangen van deze heeft bevorderd, is steeds buitengewoon welwil lend voor hem geweest. [Wat ons betreft, wij hadden ook nooit over dezen secretaris te klagen; integendeel! Volge de nieuwe ook in dit opzicht het spoor, door den aftre denden nagelaten!] Met een betuiging van aanhankelijkheid aan Leiden, dat hij moest verlaten, maar zal blijven liefhebben, even als deze Vereeniging, voor welke hij de beste wenschen uitsprak, eindigde de heer Spaa zijn vlotte en hartelijke toespraak, waarna weer het „Wilhelmus" werd gezongen. „Deo Volente" en het* orkest deden zich, evenals het mannenkoor „Door Eendracht Verbonden" (in een humoristisch nummer), ook na de pauze, hooren. Toen zong ook de bariton Johan Ouwerkerjc, van Den Haag, nl. „Van eene Koningsvrouwe" en „Twen Kereien".- Gaarne had men meer van hem gehoord; maar 't was al laat en de zanger moest vertrekken. Voordat de generaal en de heer Ouwer- kerk heengingen bracht de voorzitter hun den dank der feestgenootcn. Later dankte hij nog alle andere medewerkers, ook den heer J. Plu, voor diens piano-accompagnement. Al het gesprokene, de zang en dé muziek werden door bijval gevolgd. Met dankgebed sloot de voorzitter. 1-Mei-dag. Zoowel van de zijde der Communisten als van de S.D.A.r., in samenwerking ipet den L.B.B., wordt vandaag het in deze kringen reeds traditioneel geworden 1-Mei-feest ge vierd. De Communistische Partij doet het wat bescheidener dan haar grootere en oudere zuster. Vanmiddag te twee uur hield zij een ver gadering in „De Graanbeurs", waarin onze stadgenoot dr. J. A. N. Knuttel de beteeke nis van de 1-Mei-dagviering van revolutio nair socialistisch standpunt behandelde. Van avond zal in dezelfde zaal de heer Th. J. Dissel, secr. van het N.A.S., een rede houden met medewerking van het Rev. Soc. Zangkoor én de Tooneelclub „S.J.A.T." De S.D.A.P. is hedenvoormiddag aange vangen met een kinderfeest in de groote Sladszaal, die voor deze gelegenheid met vaandels en banieren én met guirlandes van vuurroode tulpen gelooid was. De zaal was beneden en op de galerij ge heel bezet Er zullen niet minder dan 900 kinderen in de zaal aanwezig zijn geweest, waarbij men allicht nog een honderdtal vol wassenen kan lellen. Er heerschle al dadelijk onder de kleinen ci-n opgewekte stemming De heer A. Veldman sprak de kinderen toe. Het 1-Mei-feest is, volgens hem, ook een echt kinderfeest. De Mei is blij als de kinde ren zelf. Hij verheugde er zich over dat zoo- velen waren opgekomen. En hij hoopte, dat de meesters, die dezen keer er nog niet toe konden komen om vrij af te geven, nu wel zooveel hebben geleerd, dat zij dit een vol gende maal wel zullen doen. Hij wenschte den kleinen veel genoegen toe. Die wensch werd ten volle bevredigd. Daar zorgde de muziek voor met dén goochelaar-humorist Henri Nolles, uit Den Haag, en de dames, die versnaperingen ronddienden. De ouder- wetsche poppenkast toonde nog eens weer hoe groot genot zij aan kinderen en men schen kan schenken. Jopie Slim en Dikkie Bigmans wisten de zaal in extase te bren gen en te houden. De goocheltoeren van den heer Nolles waren ook aardig. Do traktatie bestond uit een gebakje, een krentenbroodje en een sinaasappel, terwijl dc kinderen een zakje met suikergoed mee naar huis kregen. 's Middags van 24 uur hadden de S.D.A.P.ers beslag gelegd op de kleine Stads- zaal, die ook weer in roode-bloementooi ^prijkte en geheel bezet was. Als spreekster trad op mevr. MiedemaZondervan, die aan de aanwezigen, voor een groot deel vrouwen, de beteekenis van den 1-Mei-dag schetste. Medewerking werd verleend door een kwar tet van Jüe Stem des Volks", - - - Hedennamiddag optocht met ontplooide banieren en praalwagens, met tot slot een vergadering in de groote Sladszaal. Verslag van de Gezondheidscommissie. Aan het verslag van de bevindingen en handelingen der Gezondheidscommissie voor de gemeente Leiden over het jaar 1922, aan den Gezondheidsraad aangeboden, ontleenen wij het volgende: Er werden in het geheel 9 vergaderingen gehouden, waar onderwerpen van verschil lenden aard werden behandeld. De rekening over het 'jaar 1921 sloot in ontvangsten en uitgaven met een bedrag van f 1905. Daar door het Rijk f 400 in die kosten werd bijgedragen, moest een som van f 1505 op rekening der gemeente worden gebracht. De toeneming der bevolking heeft in 1922 509 bedragen, terwijl het aantal geboorten dat der sterfgevallen met 936 overtrof. De algemeene gezondheidstoestand was gunstig. Het sterftecijfer bedroeg 9.76 per 1000 in woners. In 1921 was dit cijfer 10.99; in 1920 11.22; in 1919 12.09 en in 1918 14.51. Het sterftecijfer van overledenen beneden het jaar was 51.60 per 1000, tegen 79.12 en 64.71 over 1921 en 1920. Het aantal der aan kanker overledenen heelt in het jaar 1922 97 bedragen, waar van 30 afkomstig waren van buiten de ge meente. In 1921 werden als aan kanker overleden opgegeven 110, waarvan 36 af komstig van buiten de gemeente bleken te zijn. In het afgeloopen jaar bereikten de Com missie geen klachten over vervuiling van slooten en dergelijke; wel echter over ver vuiling van enkele woningen cn stank van riolen .fabrieken, enz. Omtrent de volkshuisvesting werd door de sub-commissie voor de volkshuisvesting een uitvoerig rapport samengesteld. In het afgeloopen jaar zijn voorgekomen 100 sterfgevallen aan tuberculose, hetgeen beleekent 15.3 pCt. van alle sterfgevallen of 0.15 pCt. der totale bevolking. Hot consultatiebureau der "Vereeniging tot Bestrijding der Tuberculose schreef over het afgeloopen jaar 250 patiënten voor het eerst in, waarvan 211 uit Leiden en 39 uit de omliggende gemeenten. Huisbezoeken werden geregeld afgelegd. Door de Vereeniging werden met het oog op de hui.Tverpleging en op het infectiege vaar, dat van het sputum dreigt, in bruik leen gegeven: 30 ledikanten met beddegoed en 10 stoelen, terwijl tevens 40 9pulumfla- cons, 32 sputumglazen, 70 Ijoesldoekjes en 10 uitkookkelels werden uitgereikt. Van de 100 overledenen aan tuberculose hadden 12 onder toezicht der vereeniging gestaan. Door bijdrage in de huur werd één gezin in staat gesteld in een goede woning te blij ven wonen. Bovendien werd in 8 woningen verbetering der ventilatie aangebracht. Ten behoeve van 6 patiënten werd hulp ver leend in de huishouding, 2 kinderen in een kinderbewaarplaats uitbesteed en aan 30 herstellende patiënten melk verstrekt. Uitgezonden naar sanatoria, enz. voor re kening of door lusschenkomst der Vereeni ging werden 13 patiënten en 54 bedreigde kinderen. Een gunstig advies werd door de Com missie uitgebracht op een voorstel tot be strijding der Diphterie. Hedenmiddag hield het Centraal Stem bureau in de kamer van B. en W. ten Stad- huize vergadering voor de loling voor de nummering van de ingediende candidalen- lijslen voor de verkiezing van leden voor den Gemeenteraad. Uit het proces-verbaal bleek, dat in elk der drie kiesdistricten, waarin de stad is verdeeld, elf gelijkluidende lijsten zijn inge diend. De uilslag der loting was als volgt: 1. S.D.A.P.; 2. Chr. Ilist. Partij; 3. Vrijz.- Dcm. Bond; 4. Herv. Geref. Staatspartij; 5. Anli-lapverbod-groep; 6. Comm. Partij; 7. R.-K. Staatspartij; 8. Democratische Partij; 9. Geref. Staatspartij 10. Anti-revolutionaire Partij; 11. Vrijheidsbond. i Na met gunstig gevolg afgelegd examen werden tot de Rijksnormaallcsen te Leiden toegelaten: lot de 3de klasse: Marie H. D. Liesker, te Noordwijk; tot de 2de klasse: G. C. van der Meer, alhier; lot de 1ste klasse: Marie A. C. Allers, alhier; Johanna v. Noord, te Oegstgeest; Marie van Santen, te Voor schoten; A. A. Boehmer, alhier; M. Kroon, te Abbenes; H. B. v. d. Lee, te Voorschoten; W. Star, te Rijnsburg, en J. C. v. d. Voort, te Noordwijk. Tot buitengewoon opzichter van den Rijks-Watcr'Staat ter standplaats Den Helder is benoemd dc heer W. D. Barentsen, alhier. Aan de Muziekschool der Maatschappij voor Toonkunst, alhier, is in de plaats van den heer M. Keulemans benoemd tot lceraar voor piano-onderwijs de heer W. J. Maal- steed, gediplomeerd aan het Koninklijk Con servatorium. Bij de politie was het heden een soort feestdag. De rechercheur A. A. Lucassen, herdacht n.l. den dag, dat hij vóór 25 jaar in dienst trad bij de gemeente, welk feit te vens samenviel met zijn 25-jarig huwelijk, waarvan de bruidsdagen juist zijn begonnen, 't Was voor hem dus dubbel feest. Door den Commissaris van Politie werd hem, in te genwoordigheid van inspecteurs en recher cheurs en van de familie onder een hartelijke toespraak, waarin getuigd werd van erken ning van groote plichtsbetrachhng als an derszins namens al de genoemden als her innering aangeboden een stoel en een vul pen, die voor den jubilaris zullen blijven een aandenken van zeer op prijs gestelde kame raadschap en waardeering van hoog tol laag. Maar daarmee, was het niet algeloopen. Per auto later van huis gehaald met ziin BINNENLAND. Het veertigjarig bestaan van de Martha** stichting te Alphen. De huldiging van H. M. de Koningin op 0 September. De Regeering zon zich tevreden stelled met aanneming van de Vlootwet zonder vaststelling van datnm van uitvoering. Dan treedt minister Westerveld af. i De Land- en Tninb on wonge vallen wet. f Verlaging der Transatlantische kabeltarie* ven, vooral tusschen ons land en Amerika* BUITENLAND. De stemming ten aanzien van het Duif* sche aanbod steeds slechter. De CheBter-overeenkom8t te Angora getee»> kend. De Iersche Vrijstaat-regeering zal niet on« derhandelen met de Valera. De verkiezingen in Spanje. vrouw en kinderen, werd hij in een der lo kalen van het politiebureel namens zijn or-t Eanisatie, de Bond van Politiepersoneel in Nederland, ontvangen. Het muziekkorps van het Leidsch Politiecorps, die langzamerhand geheel inburgert, verleende daarop zijn me-, dewerking en liet zich weer van goede zijde kennen. Toegesproken werd de jubilaris hier door de heeren Kuipers en van Putten, die in welgemeende woorden getuigden van waardeering voor hun collega Lucassen, de eerste onder aanbieding van eqn pendule met twee vazen. Ook de zilveren bruid werd niet vergeten. De jubilaris dankte kort voor de hem ge-» brachte hulde, 't Was voor hem een mooio dag en ook voor het Leidsch politiecorps, waarin trots veel verschil toch een een-» ticid is Namens de gemeente ontving de jubilaris nog de gebruikelijke gratificatie. In het Tehuis voor Militairen aan den Morschweg is door ruim honderd bezoekers van Land- en Zeemacht gisteravond Prinee3 Juliana's verjaardag herdacht. Aan den oproep om steun van de burgerij daarvoor was in ruime mate door winkeliers en fabrikanten gehoor gegeven, terwijl ook eenige bedragen in geld binnenkwamen. Dat was te zien bij het hoofdnummer van' den avond, de prijsuitdeeling van den schieN wedstrijd in de vorige week gehouden. Kunstvoorwerpen van de firma Schraven-» dijk, tabak, sigaren (waaronder de S.L.F, van de firma Wijlenburg) enz., enz., maak ten eiken mededinger met een grooteren of kleineren prijs gelukkig. De firma Wed. Van Nelle had weer ruim schoots tabak en koffie beschikbaar gesteld, do Leidsche firma Kuperus haar limonade. Het muziekgezelschap „Athalia" was weer zoo welwillend mee te werken. Het is met zijn leider, den heer Treur, al een goede be kende in dezen kring en heeft zich ook nu weer uitstekend gekweten. Nog een oude bekende, de heer H. J. vani den Bosch, die op de hem eigen wijze de prij-» zen uitdeelde, was ook weer aanwezig. Bestuur, zoowel als bezoekers, voelden zich vereerd door de tegenwoordigheid van den luit.-kolonel Den Beer Poortugael; com mandant 4de R, I., kapt. der inf. Fabér en luit.-lerizee Bbrgesius, waarin mag gooien wordeftv dat het Tehuis óok door do aulori-» leiten Wordt gewaardeerd. i'/ Het verleende verlof lot twaalf uur was juist toereikend om de dankbare feestvieren den op tijd op hun wolletje te brengen. Op Maandag 7 en Dinsdag 8 Mei a.s. viert dc R.-K. Studenten-Verecniging „Sanc- tus Auguslinus" haar zesde lustrum.- Het feest zal worden ingezet met een samenko men der reünisten op Zondagavond in het clubgebouw aan de Iloogewoerd. Maandagmorgen te negen ure zal een stille H. Mis worden gelezen, waaronder alge meene H. Communie, terwijl om elf uur een Plechtige Hoogmis zal worden opgedragen door den zeercerw. hooggeleerden heer prof. P. G. Groenen, moderator der Vereeniging. Des middags te twee uur zal de feestrede worden uitgesproken in het groot-auditorium van de Universiteit door den hoogedelacht baren heer inr. dr. Fr. van Cauwelaert, bur-i gemeester van Antwerpen. Na afloop recep tie in het clubgebouw. Des avonds te acht uur zal in den Schouw burg een eerste opvoering plaats vinden van het tooneelwerk „Mirja", van Bernard Ver-i hoeven, door de Tooneelclub „A.G.A.B." Voor den Dinsdag vermeldt het program ma te twaalf uur een boottocht naar do Kager- en Braassemerplassen en des avonds te halfnegen een gala-soirée in ,,D» Witto Brug", Den Haag. In verband met het veertigjarig jubi leum van den populairen conducteur der N. Z. H. Tram-Mij., onzen stadgenoot L. Willé- brand, heeft zich ook een comité gevormd uit sladgenoolcn, die vrij geregeld van do tram gebruik maken en als zoodanig onzen oudsten conducteur hebben lecren waardee-, ren. Dit comité is voornemens bij voldoende medewerking den jubilaris op den dag van het jubileum, Zondag 6 Mei a.s., een blijk van sympathie aan. te bicden. Voorzitter van' het comité is de heer II. J. Planjer; secreta**

Leidsch Dagblad | 1923 | | pagina 1