LEIDSCH DAGBLAD. Donderdag 26 April 1923. Officieele Kennisgevingen. Het voornaamste nieuws van heden. BINNENLAND. PRIJS DER ADVERTENTIE» Cts. por regel. Bij rc^elaboimemeni belangrijk Kleine advertenties, uitsluitend bij vooruitbo- ■~<t Woensdags en Zaterdags 50 Gts., bij een a\imum aantal woorden van 30. Incasso volgons postreclit. Voor eventueele op- ding van brieven 10 Cts. porto te betalen, ewijsnumnier 5 Cts. Bureau Noordeindsplein. Telefoonnummers voor Directie en Administratie 175, Redactie 1507. Postchèque- en Girodienst Ho. 57055. PRIJS DEZER COURANTS Voor Leiden p. S mnd. 2.35, p. week Ö.T8 Buiten Leiden, waar agenten gevestigd «djil, per week b 013 Franco per post f 2.35 portokosten. Nummer 193S7. it nummer bestaat uit TWEE Bladen EERSTE BLAD. gemeentelijke vischverkoop. Aan dein gemeentelijken visohwinkel ischmarkt 18, tel. 1225 is Vrijdag verkrijg- SCHELVISCH a f0.22 en fO.40, CHOL a f 0.26 en f0.44, cu KABEL JAUW a f 0.45 per pond. N. C. DE GIJSÉLAAR, Burgem. Leiden, 26 April 1923. VERKIEZING GEMEENTERAAD. De Voorzitter van bet Cevitraajl-Stem- bureau voor de verkiezing van. de leden van den Gemeenteraad maakt oekend, dat -p Dinsdag 1 Mei des r-amiddags te !l2uur, in een der vertrekken van het Raadhuis, zal plaats hebben de Tiumme- ing van de op 10 April j.l. ingeleverde geldige Candidatenlijsten in de volgorde door het lot aan te wijzen. De Voorzitter voornoemd, N. C. DE GIJSÉLAAR. Leiden, 26 April 1923. HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Lei den brengen ter -openbare kennis, dat door do firma F. van der Kloot, bij H. M. de [Koningin beroep is ingesteld tegen hun be sluit van 5 April 1923, waarbij afwijzend ie beschikt op het. verzoek om vergunning tot ^uitbreiding van de zuivelfabriek in het perceel Pieterskerkstraat No. 6, ka dastraal bekend Sectie G Nes. 1730 en f1738. N. C. DE GIJSÉLAAR, Burgemeester. VAN STRIJEN, SocretarLs. Leiden, 26 April 1923. VERGADERING van den GEMEENTERAAD VAN LEIDEN, op MAANDAG 30 April 1930, des namiddags te twee irar. De vergadering, zal, zoo noodig, des avonds worden voortgezet. Te behandelen onderwerpen: lo. Praeadvies op het verzoek van mej. 0. P. Verweij de Wiqter, om eervol ont slag als onderwijzeres in dé handwerken Sjj het openbaar lager onderwijs. (12/7) 2o. Idem alsvoren op «dat van mej. W. Verkoren.* (128) 3o. Suppletoire staat v.ain begroeting, dienst 1923, van den Armenraad. (131) 4o. Praeadvies op het verzoek van J. W. Reijneveld, om het te bouwen sohuurtje op het terrein aan de Fruinstraat No. 3, van hout te mogen maken. (132) 5o. Voorstel tot verhuring van het bo venlokaal langs het voorplein van het voormalige Invalidenhuis, aan het Chris tel ijk Muziekgezelschap „Polyhymnia. (121) 8o. Voorste: 4ot in-gebruik-geving van het aobterlokaal van het- Waaggebouw, aan de Christelijke Scherpschutt-ersveree- niging Willem van Oranje." (122) 7o. Voorstel tot overname in eigendom bij de gemeente van eên stukje grond aan den Hooge-Morschweg, kad. bekend Sectie P No. 660 ged. (123) So. Voorstel tot verkoop van een strook grond ten noorden van de Fruinstraat, deel uitmakendo van perceel Sectie M. No. 845, aan J. Visser. (124) 9o. Vaststelling van het aan Gedepu teerde Staten uit to brengen verslag aan gaande de wijze, waarop het op de ge meente-begroeting voor 1922 voor scbool- kindervoediug en -kleeding toegestaan be drag is besteed. (129) lOo. Verordening, houdende wijziging van do verordening van den Sasten No- vamber 1915 (Gemeenteblad No. 21), be treffen dJe het bedrijf van hét Openbaar Slachthuis. (125) llo. Vooi-stel tot toekenning aan do afd. Leidon van het Ceutraal-Genaootsch-ap voor Kinderherstellings- en Vakantiekolo nies van subsidies voor de jaren 1922 en 1923 on tot beschikbaarstelling van de daarvoor banoodigde gelden. (126) 12o. Voorstel inzako het verkoopen van bouwterrein en het verleenen van voor- ^•holten on bijdragen, als bedoeld- in die enïngwet, aan W j do Woningbouwvereniging „Ons Be- 17°? VOOr ?en ^0llw vaa* beneden- en bovenwoningen nabij den Haagweg 1 vff» n n ghan wv ere enig i n g „De Een- tracht voor den bouw van 9 benéden- en 1r.'ovenwoningen bonoorden den Lagen R'jndijk. (U9) 13o. Voorstel Strekking van het Raadsbesluit Y n G December 1920, in zake do uitvoering m een plan voor den bouw van 90 wo- <kn6in °P torr€in ten noorden van vo Rijndijk, door de Woningbouw- vc.oemguig „De Eendracht" ->. ot verkoop «van die vereeniging ram NTno 2?r^n d0il c. tot het verleenen van voorschotten, aan die vereeniging ten behoeve van d* uitvoering van een plan voor den bouw van 60 beneden- en 60 bovenwoningen op het sub b genoemd terrein d, tot vaststelling van den dcabetreffen den suppletoiren begrootingsstaat. (120) 14o. Voorstel inzako de reorganisatie van den Markt- en Havendienst. (133) lyo. Praeadvies op het verzoek van den Léidischen Bestuurdersbond cn de afd. Leiden van de S. D. A. P.,'in zake de uit voering van werken ten behoeve van werk verschaffing. (130) 16o. I. Vaststelling'van a. de verordening, regelende de heffing van een belasting onder den naam van „Havengeld" in de gemeente Leiden b. de verordening, regelende de heffing van een belasting onder den naam van „Liggeld" in de genfeente Leiden c. do verordening, houdende Wijzighig van de verordening van 17 Mei 1920 (de- meenteblad No. 24), regelende die invorde ring van do belasting onder den naam van „Liggeld" in de gemeente Leidon; d. de verordening, houdende wijziging van de verordening van 3 Mei 1920 (Ge meenteblad No. 19), regelende de heffing van een belasting onder den naam van „Bruggeld" in de gemeente Leiden. II. Voorstel om de desbetreffende adres sen als afgedaan te beschouwen. Prol. Argand. Zooals wij reecis mededeelden, brengt de beroemde prof. dr. E. Argand dezer dajfen een bezoek aan ons land tot het houden van eenige voordrachten De eerste voordracht hier te lande werd gisteravond'voor de Vereeniging voor Weten schappelijke Lezingen in het Academiege bouw gehouden. Het onderwerp dezer voor dracht was: „La géologic des Alpes c-t la structure des montagnes". De ontdekkingen der laatste dcriig jaren, die aantoonen de belangrijke rol, welke tij de vorming van bergketenen wordt vervuld door groote horizontale bewegingen of door liggende plooien, hebben het voor kort mo ge-lijk gemaakt, vragen te stellen en tot op lossing te brengen, welke vroeger niet voor zien, of als niet benaderbaar, verworpen moesten worden, aldus ving spr. zijn geleerd betoog aan. De spreker gaf nu een inzicht in het uit gangspunt der methoden, die onlangs wer den uitgewerkt en die toestaan niet alleen om het bestaan van liggende plooien vast te stellen, maar die daarenboven de bepaling toelaten met een toelaatbare benadering van hun- vormen en afmetingen Een van de meest pakkende trekken van deze onderzoekingen is, dat liet mogelijk is gebleken de diagnose te maken van structu ren, verborgen op een diepte, die in som mige gevallen tot op 25 K.M. kan gaan. Deze uitkomsten brengen niet mede, dat de Alpen ooit liooger geweest zijn dan heden ten dage, omdat het werk den erosis in zijn geheel ongeveer kan gecompenseerd zijn door ach tereenvolgende en herhaalde opheffingen Van den keten. De kennis van den vorm der plooien staat toe de bewegingen te schatten, die tot hun ontslaan hebben aanleiding gegeven, wat spr. nu verder aantoonde. De aldus opgebouwde ontwikkelingsge schiedenis der ketenen is, volgens-spr., een mechanische ontwikkeling, die niet alleen schept structuren, maar die ook regel schept in de vormen van de marinate en continen tale afzettingen, leiding geeft aan de produc tie der lerreinvormen en die haar invloed doet gelden op planten en dieren. Het geheel van deze ontwikkeling en van haar invloed op den geologischen gang van zaken is. een nieuwe talc van wetenschap voor welke de naam embryolechnick is voor gesteld De spreker geeft voor dit alles .voorbeel den, die aan verschillende streken der we reld zijn ontleend, en wijst meer bepaalde lijk op de merkwaardige overeenstemming in de .structuur en de geologische geschiedenis tusschen Io sul inde en de Alpen. Over 't algemeen aldus besloot spr. vormen de verschillende gebergtenbogen van den aardbol een uitgebreid museum, dat toeslaat een tijdperk in de wordingsgeschie denis der aarde te benaderen. De voordracht werd opgeluisterd door lan tarenplaatjes en diagrammen. Zij werd met aandacht gevolgd en aan het slot warm toe gejuicht. Vanavond, spreekt prof. Argand te Groningen en morgen te Utrecht. „Es Animo". Welwillende medew.: Diele Blookcr, mezzo-sopraan. Stud.-Muziekgezelschap G. Dur Zooals men weet gaat de Chr. gemengde zangvereeniging „Ex Animo" Zaterdag a.s. haar geluk beproeven op het Internationale Zangconcours, uitgesohrevên door de Lie dertafel „Amstel's Werkman". Men besloot reeds aan dezen wedstrijd te zullen deel nemen, toen men nog onder leiding van den vroegeren directeur Van der Keur, slond. Zijn plaatsvervanger Van Hekel toonde zich voor de uitvoering van het plan bereid en onder zijn leiding is een programma opge maakt, waaraan gedurende de hem nog restende maanden hard gewerkt is. Het re sultaat kon men gisteravond hóoren in de Stadsgehoorzaal, waar een vrij talrijk pu bliek zijn belangsielling toonde. „Ex Animo" komt uit met twee koorwer ken: 1. een verplicht koor, „Vrede", van Andiiessen; 2. een koor naar keuze, „Lehte- symphonie", van W. F. Kools. Beide koren klonken zuiver en werden frisch voorgedragen terwijl men merkbaar heel veel zorg aan de uitspraak besteed had, heigeen het geheel op een hooger peil bracht dan men soms ten gehoorè krijgt. De com ponist Kools, die zelf aanwezig was, en wiens compositie bijzonder geschikt voor een kooruitvoering leek, gaf nog eenige raadgevingen, zoodat wij hopen, dat een prijs van dit alles het gevolg zal zijn. Het Stu'denlen-muzielcgezelschap ^C-Dur zorgde voor een muzikale opening en oogstte veel lof met de uitvoering van Beethoven's dorde trio voor piano' (M. M. Schim van der Loeff), viool (II. dfe Bloeme) en cello (G. v. Houweninge). Dieq lof was, in aanmerking genomen de zware eischen,- die 'het stuk stelde, wel verdiend, vooral de piano-partij, die de leiding gaf, was in uitstekende handen doo? het muzikale spel van den heer Schim van der Loeff. Deze trad nog eenmaal op. als accompagnateur van mej. Diete Blooker, die ditmaal voordroeg de fijne composities van Röntgen over drie ge dichten uit „Die Ghinesische Flöte", die ook Mahler inspireerde om zijn „Lied von der Erde" te dichten; Na de pauze zong zij drie Ilollandsche liederen, resp. van Swarlh, G. van Rennes en Pijzei, waarvan het middelste, „Als de ziele luistert", vooral poëtisch wc'rd voor gedragen. Wij hopen met ds. Ricmens, die in een korte toespraakdear avond opende en sloot, dat „Ex Animo" op het a.s. concours succes moge hebben. Zendingsfeest. Vanwege de Ver. lot Bevordering der Zen dingszaak voor Leiden en Omstreken zal op Hemelvaartsdag a.s., op het landgoed „Oud- Poelgeest", onder Ocgstgeest, daartoe door de eigenaressen welwillend afgestaan, het dertiende Zendingsfeest gehouden worden. Als sprekers(ster) zullen optreden: prof. dr. H. M. van Nes, openingswoordds. van Empel, Ned.-Herv. pred., te Middelburg, met liet onderwerp: „Kracht om voojt te gaan"; D. C. A. Bout, zendeling van Nieuw-Guinea, onderwerp: „Met het Evangelie op onge baande wegen" mevr. J. M. jlofmanStolk onderwerp: „De drie perioden in de Tosso- Zending"; ds. Hagen, Ger. pred. te Delft, onderwerp: „Pro Rege", terwijl ds. Luteijn, Ned.-Herv. pred. te Rijnsbufg, de slotrede zal houden. De Chr. Muziek-Ver. „Alhalia", van Lei den, dirigent "de heer J. Noordanus, zal'haar medewerking verleenen. Ieder jaar is het aantal bezoekers toege nomen. Het vorig 'jaar bedroeg het aantal circa vierduizend. Het bestuur der Veree niging doet dan-ook alle moeite om het Zen dingsfeest zoo aantrekkelijk mogelijk te ma ken, O.a. zullen dit jaar om het spreekge stoelte wederom banken worden geplaatst, waardoor aan zeer velen een zitplaats zal kunnen worden geboden. Ook is er op het terrein een zeer goede gelegenheid voor het stallen van, rij wiel en en een cantine inge richt. De Commissie, voor het Zendingsfeest rekent ook dit jaar op een groote opkomst. Aan den Raad alhier geven per adres de heeireai H. J. Baart en J, J. van, Strar len, resp. voorzitter on secretaris van den Leiklsdhen Besfruui-dersbond, handelende namens en in opdracht van de algemeene vergadering van den Bonddat van onder steuning door de gemeentelijke st-euncom- missie zijn uitgesloten de ongehuwde werk- loozen, die bij. hun ouders inwonendab deze uitsluiting steeds meer blijkt to zijn een onbillijkheid èn tegenover deze woék- loozen zeivendio daardoor niet in staat zijn ook maar ©enigszins bij te dragen in de kosten van hun eigen levensonderhoud, èn ook onbillijk' is tegenover de bobrokken ouders, voora' wanneer in het gezin meer personen werkloos zijn of de inkomsten zóó gering, dat het op den duur geheel bekostigen van het levensonderhoud van den vaak volwassen zoon of dochter niet mogelijk isdat- het daarom gewenscht is, dat een regeling tot stand kome, waardooT ondersteuning ook aan ongehuwde, bij de ouders inwonende, wcrkloozon mogelijk wordt; dat het voorts wensoholijk moet worden geacht, dat eenige wijziging worde gébracht in de bestaande aftrekregeling wegens gezinsinkomst-en dat de thans be staande bepaling, dat 2/3 der gezins in,komsten in mindering der ondersteuning wordt gebracht de strekking, althans de uitwerking, heeft om het geheel e- bedrag en dus niet 2/3 van de gezinsin-komsten af te trekken, daar als gezinsinkom-sten niet wordt beschouwd liet bedrag, dat werkelijk in het gezin komt; maar*het volle bedrag van de verdiensten der kinderen, zonder dat ook maar iets wordt vrijgelaten voor noodzakelijke uitgaven dier kinderen zei ven dat door deze onj uiste opvattang van het begrip „gezinsinkomen" heb vaak voor komt, dat gezinnen van ondersteuning worden uitgesloten, hoewel zij daaraan wel behoefte hebben. Dat verder een onbillijkheid is, dat de ondersteuning aan dubbel uitgetrokken werklaazen en daarmee gelijk to stellen groepen wordt verminderd tot f 12 voor gehuwden en het daarentegen wensoholijk en noodig is, dat de ondersteuning aan hen, die slachtoffers van langdurige werk loosheid zijn, niet wordt verminderd.. Dat zij daarom de vrijheid nemen den Ra-ad te verzoeken zoodanige maatregelen te nemen of stappen te doon bij hoogetre autoriteiten, die er toe kunnen leiden, dat, a. voortaan ook aan ongehuwde bij ouders inwonende werkloozen ondersteuning van wege de gemeentelijke steunccanmissie kan worden verstrekt; b. dat worde bepaald, (lat van de inkomsten van leden van het gezin een nader to bepalen -bedrag in het geheel niet en het andere deel voor 2/3 in mindering der ondersteuning wordt ge bracht c. diat de ondersteuning aan dub bel uitgetrokken werkloozen en daarmede gelijk te stellen groepen blijft bepaald op 13.50 voor gehuwden, plus f 1.50 per kind. Van 25 tot 28 Mei zal te Parijs de her denking plaats hebben van den honderd jarigen geboortedag van Louis Pasteur. De Leidsche Universiteit zal bij deze plechtigheid vertegenwoordigd worden door de reclor-magnificus, prof. dr. L. van Itallie, en door prof. dr. D. A. de Jong. Men deelt ons mede, dat, in verband mei de omstandigheid, dat de kantonrech ter, mr. J. Klein, van zijn verlofsrcis is te ruggekeerd en a.s. Maandag zelf weder de zitting zal presideeren, de verleden Maandag teruggenomen zaken betreffende een over treding van dc vërordening .in zake het tap- yerbod^weer aan de orde zullen komen. Daardoor wordt dan ook een uitspraak uit gelokt door den kantonrechter zelf en zal het blijken of deze zich al dan niet met het oordeel van den plaalsvervangenden kan tonrechter kan vereenigen. In de Waalsche kerk hield gisteravond dr. II. T. Oberman, predikant bij de Ned.- Ilerv. Gem. Ie Rotterdam, op uitnoodiging van de afdecling Leiden der Ned. Chr. Stu- denten-Vereeniging een academie-preek. De opkomst was slechts matig. Voor de aanwe zige studenten en enkele andere belangstel lenden sprak dr. Oberman over vriendschap naar aanleiding van de tekstwoorden uit Genesis 45 4 (een kreet) en uit Johannes 15 15 (een beschouwing). De samenkomst duurde ongeveer een uur. Ter gelegenheid van den verjaardag van H. K. H. Prinses Juliana, 30 April a.s., zal het muziekgezelschap Orpheus", directeur <$o lieer J. Vink, een concert ge ven op de Lammermarkt, 's avonds te acht uur. Op de Koornbeurs zal liet Stedelijk Muziekcorps,, directeur do heer Joh. C. Geyp, vanaf halfacht een muziekuitvoering geven. De tentoonstelling der Kynologenclub „Leiden", aanvfCnkelijk bepaald op 1 Juli a.s., gaat niet dpor. Het blijkt niet moge lijk een voldoend garantiefonds bijeen te brengen. Zooals bekend is, heeft zich uit de Leidsche Koffiehuis-, Restauranthouders en Slijters een comité van actie gevormd, met het doel om, onpartijdig, zooveel mogelijk propaganda te maken voor die candidaten, bij voorkeur lijsten van caiRlidaten, waar van bekend is dat zij ook willen ijveren voor de belangen van de vergunninghou ders, o.m. door hun medewerking te verlee nen om hot tapverbod zoo spoedig moge lijk opgeheverf te krijgen. Dit comité van actio, bestaande uit de hceren C. S. Boom, M. Kulk en C. O. Racké, heeft thans aan aHé candidaten voor den Gemeenteraad een circulaire gezonden, waarin het stand punt der vergunninghouders wordt uiteen gezet en waarbij ter beantwoording een formulier is gevoegd met de vraag of zij, lid van den Gemeenteraad zijnde, ook zul len streven voor de belangen van de ver gunninghouders en willen medewerken om te komen tot opheffing van het tapverbod. Gisteren vergaderde de Ring van Boe renleenbanken in de Bollenstreek in „In den Vergulden Turk". Vertegenwoordigd waren zestien locale Banken, aan de Raif- feisenbank aangesloten. De voorzitter, de heer Th. Jonkheer, van Hillegom, opende de vergadering met een woord van welkom en gaf, nadat de secre taris de notulen der vorige vergadering had gelezen, den penningmeester, den heer Kru- seman, van Warmond, gelegenheid het fi nancieel verslag uit te brengen ovor 1922. Een commissie uit de vergadering kon, toen een en ander was gecontroleerd, advi- seeFen de rekening goed te keuren, wat on der dank voor het gevoerde beheer ge schiedde. Als leden van het bestuur van den Ring traden af de heeren W. de Boer en A. VV. Nieberding, van Hillegom. De eerste werd met bijna algemeene stemmen herko zen, terwijl in de vacature-Nieberding, die door drukke werkzaamheden meende te moeten bedanken en het secretariaat niet meer kon waarnemen, de heer Tj. Kuypers, alhier, werd gekozen. Nadat nog enkele zaken, de locale Banken betreffende, waren besproken en daaruit op nieuw het nut der ringvergaderingen werd ingezien, werd de vergadering door den voor zilter met dank voor de opkomst gesloten, Tot waarnemend directrice van het Gemeentelijk Waschbureau is, na het be danken van mevr. GroeneveldNieuwen- burg, aangewezen mevr. J. F. AukesKreba thans als boekhoudster aan het bureau werkzaam. De heer Th. II. Polman, alhier, i9.be noemd tot directeur der Chr. zangvereeni ging „Sursum Corda", te Alphen. Gisternaonlddag werd door den bouw kundige, dan heer P. J. Gijsman, voor het bestuur der Geref. Kerk alhier aanbesteed het verbouwen en inrichten tot een Rust huis voor ouden van. dagen van het perceel Hooigracht 38, vroeger bewoond doc<r wij len mevrouw de wed. Du Rieu. Tot do inschrijving, die in vakken en in massa plaats vond, werden slechts leden, behoorende tot de Belijdende Kerk, toege laten. In massa werd ingeschreven door: H. v. Daalen voor f 9995 en J. P. Bekker, Kat wijk, voor f G910. Verder was ingeschrevt-t door N. de Neef voor timmer- en metsel werk f5700; door H. Langeveld, Hazer3- woude, voor timmerwerk 2465door A. v. Hoven, voor timmer- en ijzerwerk f 2942.78 door H, van Daalen, voor timmerwerk BINNENLAND. B. en-W. van Leiden stellen voor de MaiS te dempen. De afsluiting der duinen te Ncordwijk in de Tweede Kamer (interpellatie-Van Rave- steyn). De aanvang van den zomertijd is nu offi* cieel vastgesteld op 1 Juni. Mr. Bomans, sprekende over de R.-K. Kerk en den Burgerlijken stand, deelde mede, dat er binnenkort een wijziging van het Bur gerlijk Wetboek voorgesteld zal worden. BUITENLAND. Te Lausanné groote verschillen in iedet opzicht. De actie der nationaal-socialisten in Beieren. De uitsluiting der midinettes te Parijs is opgeheven. In Znid-Slavi6 heeft Pasjitsj definitief van de vorming van een kabinet afgezien. f 3260door A. J. de Later, voor metsel-» werk f6550; door J. Warnaar, voor met-» selwerk f3300; door J. P. Bekker, voor metselwerk f2593voor timmerwerk f 2350, tc zamen f 4793door A. van Dam, Alphen, voor timmerwerk f 2484door E. Schone- veld, Katwijk, voor glas en schilderwerk' f 1825, behangers werk f560; door do firma W. G. J. Lezwijn en Veerman, voor glas^ en schilderwerk f1654; door G. S. Bakhuy-» zen, voor glas- en schilderwerk f 1425 door 0", Bekooy voor stukadoorswerk f1125 door Ph. Mooten, voor smeedwerk f 140; door A. de Graaf, voor behangen f465, en. door P. Sclieolo voor beton- en grintwerk' f 598.50. Waar de plaatsnaam niet is vermeld, is deze Leiden. Hedenmorgen omstreeks halfacht werd op het Stationsplein .een persoon aangehou den, die de aandacht trok cloor zijn vreemd gedrag. Het bleek een patiënt te zijn uit „Endegeest", die uit bet gesticht was ont snapt. I De Zomertijd. 1 Ia -de „S>y.-Gr." van gisteravond is opg©-: nomen een Ko-n. besluit van 24 April j.l., be palende, dat in 1023 de vervroeging met een uur van den weltolijken tijd, bedoeld in art 1' der wet van 23 Juli 1908, zal aanvangen den' eersten Juni. iB. en W. van Den Haag hebben als dag voor do candidaaitstelling voor dp a-s. Raadsver kiezingen, welke caudidaatstclling-met het oog op de annexatie van Loosduinen ten gevolge van het compromis tusschen do verschillende politieke partijen reeds tweemaal is uitgesteld, thans bepaald op Dinsdag 8 Mei a.s. Intus- sdhon is het evenwel mogelijk, dat deze datum.' weder zal venwallen. Wanneer n.l. do Eerste Kamer bedoeld wetsontwerp voor 8 Mei aan neemt en de wet in het „Staatsblad" zal zijn' afgekondigd, moeleq de data voor de Candi da al stelling on de stemming bepaald wot den door Ged. Stalen, welke deze dan weer op 'een' latoren datum kunnen eteilon. i Gistermiddag is dr. Burgerhout, ge neesheer-directeur van het ziekenhuis aan' den Coolsingel, to Rotterdam, in de gehoor zaal van deze inrichting gehuldigd ter ge legenheid van zijn 25-jarig jubileum ala doctor in de geneeskunde. Het lid der Tweede Kamer, mr. J. Boroans, heeft gisteravond in een bijeen komst van de Amsterdamscho Studenten- vereenigmg voor sociale lezingen en soci ale studie en van de .Amstordamsche Stu dentenclub voor Staatkunde gesproken over: Het R.K. beginsel als band in het politieke léven. In zijn rede zeide hij onder meer, volgeng het verslag van het ,Hdbl.": Kerk en Staat behoeven elkaar niet t(3 negeeren, maar moeten sluiten een concor daat, opdat de belangen nooit in botsing komen. Het Burgerlijk Wetboek gebiedt, dat geen kerkelijk huwelijk mag worden gesloten, alvorens het is ingeschreven in de registers van den Burgerlijken Stand. De Kerk heeft' het dogma van het huwelijk. Zij heeft met den Burgerlijken Stand niets te maken. Haar recht is het, twee personen in den echt te verbinden. Toch heeft do R.-K. Kerk zich aan het B. W. onderworpen. Maar de Staat legdé haar hiermede een dwang op, welke in strijd was met een goede verhouding tusschen' Kerk en Staat. Hier had de Staat een concordaat moe ten voorstellen. De R.-K. Kerk zou dan gaarne bereid zijn geweest mede te werken' aan een goeden Burgerlijken Stand, bijv.j door voor te stellen de priesters ambtena ren van. den Burgerlijken Stand te maken.» Op die wijze kleef het recht der Kerk on-, aangetast en zou toch het belang van den Burgerlijken Stand zijn behartigd. Mr. Bomans deelde mede, dat binnenkorÜ' dé Tweede Kamer een wetsvoorstel zal b»^

Leidsch Dagblad | 1923 | | pagina 1