LEIDSCH mDAGBLAD. Dinsdaq 24 April 1923. eerste blad. Officieele Kennisgeving^ Het voornaamste nieuws van heden. BINNENLAND. PRIJS DER ADVERTENTIEN: Cis. per rexeL Bij roeelalonnement belangrijk -en prijs. eine aivertentiên. uitsluitend bij vooruitbe- n? Woensdags en Zaterdags 50 Qts.. bij een ximum aantal woorden van 30. iDcasso volgens postrecht Voor eventueele op- Jitig van brieven 10 Cts. porto te betalen, cwiisnnmmer 6 Cts. Bureau Noordeindsplein. Telefoonnummers voor Directie en Administratie 175, Redactie 1507. Postchèque- en Girodienst No. 57055. PRIJS DÈZËR COURANT? Voor Ledden p. 3 mnd. 2 35. p. week 0.19 Bulten Leiden? waar agenten gevestigd rijn. par week0.19 Franoo por post 2 35 portokosten. Nummer 19365. t nummer bestaat uit TWEE Bladen gemeentelijke vischverkoop. Aan den gemeentelijken vischwinkel, ischmarkt 18, tel. 1225 is Woensdag ver- iigbaar SCHELV1SCH a f 0.22—f 0.37, HOL a f 0.20f 0.26 en KABELJAUW 0 40 per pond. N. C. DE GIJSELAAR, Burgem. Leiden, 24 April 1023. Ned. Ver. van StaabbnigereBsen (aid. Leiden). Gisteravond hield bovengenoemde Veree- iging in het Nulsgebouw een openbare ver- adering, waarvoor als sprekers waren aan- ekondigd mevrouw mr. C. BakkerVan osse, uit Den Haag, met het onderwerp: .Ontwapening en Garantieverdrag", en prof. r. G. J. Heering, over: „Zedelijke Volks- liliek". De matig bezochte vergadering werd ge- eid door de presidente, mevrouw E. C. MingsVan Mels, die in korte trekken do eleekenis van dezen avond schetste, en het oei, dat de Vereeniging zich voorstelt, uit- enzette. Hierna gat zij het woord aan mr. BakkerVan Bosse. Na een korte inleiding, waarin de spreek- ler de ellende van den oorlog, die weder en gevolg is van het militairisme, schetste, -wam zij tot de vraag van ontwapening of eperking van bewapening. Kleine Staten zullen voor beperking of voor de algeheele "ntwapening kunnen voelen, als ook maar ie grootere Staten daartoe willen overgaan. Argwaan en vrees zijn de factoren, die de Ontwapening belemmeren, of zelfs de be merking van bewapening tegenhouden. Het is Frankrijk, dat van geen van beide Wil weten, zootang het niet gewaarborgd (wordt tegen eep nieuwen overval van zijn Ooslelijken nabuur, waarvan het tot twec- naal toe het slachtoffer is geworden. Spr. kan zich dien tegenstand begrijpen. Frankrijk heefi reeds vroeger waarborgen bezocht tegen eon aanvat van dien gevrees de kant. Zij gaat na, welke pogingen daar toe in den loop der jaren door dit land zijn edaan. Daarom is het een gelukkig ver schijnsel, dat in den Volkerenbond een onl- Wcrp-garantieverdrag aan de orde is ge steld. Dit ontwerp steunt hierop, dat de daarbij aangeslotenen garandeeren elkaar bij te slaan, wanneer een der deelgenoolen (wordt aangevallen. Dit stuit niet een be perking der bewapening uit. Men zal de be- apening tot zeer ver kunnen reduceeren. Indien de overblijvende Staten maar sterk genoeg zijn, om een der landen, dat uit den band zou willen springen, dit te verhin deren Het is niet onverklaarbaar, dat bij de bespreking van het ontwerp-garantie- verd.ig het vooral Frankrijk is, dat den riaL'.k legt op het begrip garantie, terwijl Engeland voorat de ontwapeningsgedachte naar voren brengt. De officieele vertegen woordiger van ons land in den Volkeren bond, mr. Loudon, heeft zich geruimen tijd onthouden een oordeel over het garantie- verdrag uit te spreken, en toen hij het ein delijk deed, stond hij er sceptisch tegenover. En hij heeft als zijn meening uilgesproken, dat men in Nederland er ook niet veel voor voelen zou. En spr. gelooft dit met hem, al heeft de Nederlandsche Regeering er zich Inog niet over uitgesproken. Spreekster vindt daarvoor èen plausibele [verklaring. Wij hebben in den laalslen oor log ons wèl bevonden bij het standpunt van (neutraliteit. En wanneer wij ons aansluiten bij een garanlievcrdrag, dan zullen wij bij mogelijk conflict daarin ook betrokken orden. Dat heeft inderdaad zijn bezwaren, maar neutralileilshandhaving zal ons tocli ook altijd nopen een leger op de been le houden. Het moge waar zijn, dat hier in ons land hog geen gevestigde opinie over dit vraag stuk bestaat, er zijn tocli oordeelvellingen uitgesproken. Spr. noemde in dit verband pn Gids-ariikel van mr. Francois en een brochure van prof. Struycken, die zeker vrijwel de meening van de Regeering weer- pven ,naar zij meent. Zij stelt daartegen over de reeds voor vijf jaren geleden ge schreven brochure van onzen stadgenoot, Prof. yan Vollenhoven, welke uiteenzetting pog niets van haar frischheid heeft ingeboet '•toe dit ook zij en hoe men ook over het vraagstuk van de garanlievcrdragen moge Wenken, dat is nog niet het voornaamste; iet voornaamste is er belangstelling voor le gevoelen, opdat men eenmaal over deze be- .a"6riJke kwestie tot klaarheid kome. i i.r en meer moet als de voornaamste pak van alle volken en alle Staten be- r-.n0liWt worc^en» het te helpen verhindé- t dat een land naar de wapens grijpt en *n ander land aanvalt. (Applaus), rum g(*e °P dez® ernstige en zeer gedo- monteerde rede, waarvan wij uitteraard erts een vluchtig résumé kunnen geven, (Cenigo gedachtenwisseling. vroe£ de Volkenbond S-JL als onrijp moet worden beschouwd, vj/ ^g Duitschland en Amerika nog niet Fdzin^a*en' aansluiling efcenlijk -eb»0 vrtf ^an ■I'oeI6ees' stelde de jiracli- zal muM g groot onze weermacht nog hij een *11 Z!-n' ^ann(?er Nederland zich een garantieverdrag aansloot. Op deze laatste vraag antwoordde spr., dat daarvan niets bepaalds gezegd kan worden, omdat dit afhangt van het aantal Staten, dat toetreedt. Op een andere vraag antwoordde mr. BakkerVan Bosse, dat er van een garan tieverdrag zeker geen sprake zal zijn, wan neer in Europa Duitschland en Rusland niet loetreden. Mevrouw Alings dankte de spreekster voor haar helder betoog, waardoor zij zeker heeft bijgedragen tot verheldering van onze begrippen omlrent de beteekenis van een garantieverdrag tusschen verschillende Sta ten voor het behoud van den vrede. Hierna verkreeg onze stadgenoot prof. dr. G. J. Heering het woord, om le spreken over: „Zedelijke Volkspoliliek". Spr. zette uiteen wat het Genootschap van dien naam is, wat het beoogt en wat het hoopt te kunnen verwezenlijken. Verontrusting over de beslaande politieke toestanden zoowel ten opzichte van de bui- tenlandsche als van de binnenlandsche po litiek was de reden voor de oprichting van het Genootschap. Het is toch duidelijk, dat in onze democratische volkerengemeen schappen het eigenlijk toch slechts enkelen zijn, die er de leiding aan geven. Dat de oorlog kon ontstaan, bewijst dat reeds, zoo als spr. aantoonde. En de buitenlandsche politiek is, volgens hem, een uitvloeisel van de binnenlandsche, die berust op het egoïsme. Het is duidelijk, dat de partijvor ming op eigen of klassebelang berust. Im mers, men zal de werkgevers voor het mee- rendcel zich zien aansluiten bij die partijen, welke op het behoud van het bestaande ge richt zijn, terwijl de werknemers zich in den regel aansluiten hij de democratische partijen. En daarom kan het niet tot een toestand van vrede en verzoening komen. Vele politici maken van de politiek een beroep en zoSken in plaats van het alge meen, het eigenbelang. Meer en meer ont trekken zich do intellectueelen aan de poli tiek. Dit wordt door spr. veroordeeld en acht hij grootendcels ook een gevolg van gebrek aan gemeenschapsgevoel. Het is niet goed, dat de politiek een vuil zaakje is Zeker, zulke politiek is er, en er zijn men- schen, die haar beoefenen uit zeer laakbare motieven. Maar daarom moeten zedelijk lioogslaan- den zich mot de politiek bemoeien. Ethiek en politiek mogen niet gescheiden worden. In alle landen is de drang daartoe en de behoefte daaraan ontslaan en de religieuzen van verschillende richting spannen ziph er voor de politiek te verhoogen. De groote fout van onze politiek is, dat het egoïsme er een te groote rol speelt. Het Genootschap wcnscht ook in do po litiek zooveel mogetijk openbaarheid. Het moet uit zijn met geheime diplomatie, met konkelarijen, zooats het voor den oorlog geschiedde. Ondergrondsehe politiek deugt niet. De intellectueelen, die men ook niet in de politiek kan missen, hebben bij een deel van het volk het vertrouwen verloren en zij moeten dat vertrouwen weder trach ten te winnen. Wij richten ons daarom in de eerste plaats tot de intellectueelen om -medewer king aan een zedelijke voor alle menschen en groepen noodige politiek, zeide Bpreker. Jn de tweede plaats zoeken wij voeling bij de jongeren, die zich in de laatste jaren ook niet meer tot de politiek aangetrokken ge voelden, doch nu leeren begrijpen, wat zij er kunnen doen. Spr. besloot met de statuten van het Ge nootschap uiteen te zetten en le verklaren, en wees er op wat het reeds op verschillend gebied en in woord en geschrift heeft ge daan. En dat reeds meer dan 700 leden zijn toegetreden, bewijst wel, dat velen in dit streven belang stellen. En het verheugt spr., dat, behalve de uiterste partijen commu nisten, anli-reyolulionairen en Katholie ken uit alle partijen groepen bij het Ge nootschap zijn toegetreden. Ook van de vrouwen verwacht het Ge nootschap veel, vooral voor het denkbeeld der ontwapening. Wij moeten geloof hebben en vertrouwen in menschen en toestanden en in dat geloof arbeiden ook in dc politiek, omdat de zede lijke beginselen er de overhand krijgen, en daarvoor is noodig, dat ethiek en politiek samengaan; daarop is het streven van het Genootschap gericht en daarvoor riep spr. veler medewerking in. De rede, met aandacht gevolgd, werd hartelijk toegejuicht. Van de gelegenheid om vragen te stellen en opmerkingen te maken, werd gebruik gemaakt door mevrouw Van ItallieVan Embden, die het streven van het Genoot schap toejuichte, doch de vrees koesterde, dat daardoor de beste krachten aan de prac- lijk worden onttrokken. Er is in de partijen, die aan de politiek doen, inderdaad een te kort aan zedelijke krachten. Is het nu niet beter, dat ethisch voelende menschen, zoo als het Genootschap ze omvat, een keuze doen? Zal het Genootschap anders niet tot machteloosheid gedoemd worden? De spr. voelde de moeilijkheid, door me vrouw Van Itallie genoemd; maar het Ge nootschap zal toch ook kunnen medewer ken, dat de volle leden toetreden in de po litieke partijen. Het kan echter wel zijn, dat eenmaal tot meer actief optreden moet worden over gegaan. Inderdaad heeft het Genootschap reeds stappen in dién geest gedaan, zoeals spr. enkele gevallen noemde. Hierna werd de vergadering door me vrouw Alings gesloten met een - krachtige opwekking tot de aanwezigen, om zich slerk le maken in den slrijd legen machten als het militairisme, waaruit de oorlog het vrecselijk gevolg is. Er mag nooit weer oor log komen en dat moeten wij steeds in alle tonen herhalen en dan spr. is er van overtuigd zullen wij den oorlog over winnen. Sier- en gebrniksknnst op Sumatra. Gisternamiddag werd in de tentoonstel lingszaal van het Stedelijk Museum „Do La kenhal" een tentoonstelling geopend van kunstvoorwerpen uit Sumatra, door prof. dr. A. W. Nieuwenhuis aangericht. Het is een kerncollectie, uitgezocht uit den rijken schat van voorwerpen uit het Etbnographiseh Mu seum alhier. t De tentoonstelling vult twee zalen. In de ecne zijn voornamelii bijeengebracht fijne weefsels, sieraden vaitedelmetalen, en in de andere zaal vindt men een aantal kostbaar bewerkte wapens, van bamboe en hout ver vaardigde kunst- en gebruiksvoorwerpen. Prof. Nieuwenhuis hield voor een aantal gc-noodigde dames en heeren, onder wie ook mevrouw De GijselaarViruly, vóór de ope ning een toelichtende voordracht, waarin hij in de eerste plaats de tegenstelling tusschen de kunst op Borneo en Sumatra schetste. In het vorig jaar had de hoogleeraar een kernverzameling van kunsl- en gebruiks voorwerpen uit Borneo tentoongesteld, en zoo kon hij een parallel trekken tusschen beider lei kunstuitingen. En dan treft het onmiddel lijk, dat de kunst der Malciers van Sumatra op hooger peil staat, gevolg van meerdere be schaving. Daardoor zijn wij, volgens spreker, genoodzaakt haar een anderen maatstaf aan te leggen. De kunst der Maleiers slaat dichter bij de onze, Een andere eigenschap, welke den beschouwer treft, Is het gebruik van veel edele metalen, wat onwillekeurig tot een fij nere bewerking leidt. En dit houdt weder verband met den maalschappclijken toestand en de organisatie van de gemeenschap. Een despotisch bestuur, zooals op Sumatra heeft gehccrscht, leidde er toe, dat de vorst zich bon omringen met weelde en aan het hof vei bonden kunstenaars, die in opdracht van het hof ook aan de vervaardigde gebruiksar tikelen een artistieke kleur gaven De latere Volkskunst staat technisch niet op zulk een hoog standpunt en moet derhalve met een anderen maatstaf worden gemeten Ook de kunst der Batlaks wijkt van de ovengenoem de kunst af. Wonende op een ruwe hoog vlakte, afgesloten van het verkeer, draagt hun kunst een meer oorspronkelijk karakter, zij het dan ook, dat zij niet van zoo groote beschaving getuigt De hoogteeraar, wiens beschouwingen blijk gaven van een uitgebreide kennis van deze materie, gaf verder nog het onderscheid aan van de kunst der Atjehers, de Maleiers en de bevolking van Palembang, om daarna meer in liet bijzonder de groepen der weef seis te behandelen, terwijl hij zich voornam, later een inleiding op de bezichtiging van de andere voorwerpen van sier- en gebruiks kunst te geven De spreker werd met bijzondere belang stelling gevolgd Na afloop van de lezing verklaarde hij de tentoonstelling voor geopend, welke vervol gens onder zijn leiding door de vrij talrijke aanwezigen word bezichtigd. Actie tegen de navorderings-aanslagen. Het aanvankelijk succes, dat door de actie legen de navorderingsaanslagen der ge meente alhier werd verkregen, werkt ook aanstekelijk op andere plaatsen. In dc ge meente Arnhem wordt thans ook geageerd tegen deze belastingen en wel over de dienst jaren 1919/1920 en 1920/1921. Een voor dit doel door een aantal aangeslagenen benoemd comité heeft zicli de medewerking verzekerd van een der advocaten, die de Leidsche be lastingzaak in eerste instantie gewonnen hebben, n.l. van mr. F. K. de Haan, alhier. Daartoe aangezocht, heeft mr. de Haan in een besloten vergadering te Arnhem een voordracht gehouden over het recht der Ge meenten tol het opleggen van navorderings aanslagen in liet algemeen, waarbij hij, naar men ons mededeelde, het bestaan van een zoodanig recht, althans voor do belastingen, waarover het hier gaat, betwistte. Nadat mr. de Haan opnieuw een onder houd met het comité had, heeft dit aan de bij haar aangeslotenen geadviseerd, dat een ieder, die nog niet betaald heeft, een exploit van verzet tegen liet dwangbevel aan den ontvanger behoort le doen beleekenen. Voor het belastingjaar 1919/1920 zou in Arnhem, behalve de grond van de onwettig heid van de verordening Lovendien nog de verjaringsgrond op dezelfde wijze als te Lei den gelden, meende mr De Haan, die nu ook daar de actie zal leiden. Maandag 14 Mei a.s., 's namiddags te twee uur, zullen voor het Gerechtshof te 's Gra- venhage de pleidooien worden gevoerd pro en contra betreffende de navorderingsbelas tingkwestie tusschen de gemeente Leiden en dc aangeslagenen, die weigerden te betalen. De Rechtbank besliste, zooal's wij destijds meedeelden, ten voordeele van de belasting plichtigen. Voor de gemeente pleit mr. Cos- man, voor de belastingplichtigen mrs. De Haan en Romijn, allen alhier. 3-Octoher-Veieemging en de belasting op de publieke vermakelijkheden. Het zal menigeen zijn opgevallen, dat aan de lidmaatschapskaart van de 3-October-Ver- eeniging voor het loopende jaar een afzon derlijk klein kaartje als toegangsbewijs voor de door deze Vereeniging te geven festivitei ten is gehecht Wij ontvingen reeds daarover een paar vragen. Waar de Vereeniging meer dan 6000 leden telt, waarvan de meeste vermoedelijk de strekking er van ook niet hebben begre pen, deelen wij gaarne daarover hier een en ander mee. Op de jaarlijksche algemeene vergadering van deze Vereeniging, op 28 December j.l. gehouden, was uit de rekening en verant woording over het jaar 1922 gebleken, dat een van de grootste uitgaven bestond uit de gemeentelijke belasting op vermakelijkheden ad f 3175,89. Verscheidene leden hadden het bestuur van hun ontevredenheid hierover doen blijken, terwijl zelfs één lid in een In gezonden Stuk in oag Blad van 30 Decem ber j.l. zijn voornemen te kennen gaf om in den vervolge wel de contributie ad f 1,25 te betalen, doch niet het daarover berekende kwartje van de stedelijke belasting. De schrijver daarvan was van oardeel, dat de stedelijke belasting alleen dan verschuldigd was, wann ier van het avondfeest ook wer kelijk werd gebruik gemaakt, en waar hij j nooit daaraan mededeed, werd de voor hem berekende belasting z. i. dus ten onrechte betaald. Het bestuur, actief als altijd, meen de goed te doen met het nemen van maatre gelen niet te wachten, totdat er een kwestie geboren zou zijn, doch besloot deze aangele genheid tijdig voor het uitzenden der nieuwe lidmaalschapsbewijzen onder de oogen te zien. Na hierover het advies te hebben inge wonnen van mr. A. J. Romijn, advocaat en procureur, alhier, werd op zijn aanraden be sloten Eet lidmaatschapsbewijs niet meer als vroeger tejens (e doen dienen als toegangs bewijs. De verordening toch bepaalt, dat on der de zuivere opbrengst van een vermake lijkheid, door een Vereeniging gegeven, ook Re contributies worden begrepen, wanneer de leden zonder betaling van toegangsgeld recht van toegang hebben. Door nu een af zonderlijk bedrag als entree voor het bezoe ken van het avondfeest van dc leden te eischen, verviel voor de gemeente het recht, om de belasting over de geheele contributie te berekenen. De Vereeniging spaart zoo doende voor ieder lid een bedrag van f 0.20 uit, hetgeen over de ruim 6000 leden een be zuiniging van minstens f 1200 per jaar be- teekent Wij twijfelen niet of met dezen stap zal het bestuur de instemming der leden verwer ven. De eerstvolgende vergadering van den Raad zal plaats hebben op a.s. Maandag. In de vergadering van Ged. Staten van Zuid-Holland is gisteren behandeld ,het door P. Heemskerk c.s. alhier/ ingestelde beroep tegen het besluit van den Raad dezer cc- meenle van 0 November 1922, waarbij atwij- ztnd werd besctiikt op de aanvrage van het bestuur van do R.-K. Parochiale jongens- en meisjesscholen alhL.om gelden beschik baar te stellen voor den bouw van een jon gensschool voor gewoon lager onderwijs op een terrein aan de Caeciliastraat. Mr .Rutgers was rapporteur. Met het gemeentebestuur wa9 de hoofdin specteur van gevoelen, dat de aanvraag niet voldeed aan de gestelde eischen, aangezien was aangevraagd een school met 7 klassen met een maximum van 42 leerlingen, terwijl in de school ruimte werd gevraagd voor 258 leerlingen in plaats van 7 maat 42 294 leerlingen. Mr. Do Jong trad in een uitvoerige ge schiedkundige beschouwing over de aan vraag voor den bouw van een u.l.o. kop- school, waarvoor het advies van den Minister was ingewonnen, die het gemeentebestuur gelijk gaf, doch bij het verleenen van de bouwvergunning; nadat het schoolbestuur zijn aanvraag overeenkomstig het ministe rieel advies had gewijzigd, en de Gemeente raad zich hiermede had vereenigd, weer een geheel ander standpunt innam. Naar spre kers oordeel wil het gemeentebestuur het ri sico voor het schoolbestuur thans verzwaren en heeft het daarom bezwaar gemaakt tegen het aantal van 258 teerlingen. De wethouder van onderwijs der gemeente Leiden zegt, dat het gemeentebestuur het ri sico voor het schoolbestuur niet zwaarder wit maken, doch dat het schoolbestuur lipt risico kleiner wil maken, dan' de wet voor schrijft. De hoofdinspecteur Santman zegt, dat het maximum per klasse slerk samenhangt met de onderwijshelangen. Als, zooals hier, er slechts één klasse zal zijn van 42 leerlingen en 6 klassen van 36, dan zullen B. en W. ten aanzien van dit maximum voor een fic tief gelat worden gesteld. Pastoor Leuze merkt op, dat de voorge stelde indeeling geheel is geschied uit een oogpunt van bezuiniging. Als men 7 klassen elk met een maximum van 42 had genomen, zou men volgens de wet een lsten onderwij zer hebben moeten aanstellen en voor dezen was geen werk geweest. Als er in één klasse 42 leerlingen worden geplaatst en in de an dere klassen 36, dan moet op de vraag: Wat is liet maximum? toch geantwoord worden: 42. Dit behoeft toch niet voor alle klassen te gelden I Hierna volgde eenige re- en dupliek. De beslissing volgt later. Wij kunnen mededeelen, dal hel voor- loopig comité van de onlangs in een open bare vergadering in „De Graanheurs" in be ginsel opgerichte „Onderlinge Vereeniging voor Ziekenhuisverpleging— alhier thans ge reed is met een ontwerp statuten en -regle ment. Het wil in een weldra te houden open bare vergadering het oprdpel der aanwezigen daarover vernemen. Reeds zijn een voorloo- pig bestuur eji commissarissen gekozen. De heeren E. Lamfers, J. P. Kooreman, D. Bergman, F. W. Broekhuizen, W. F. Kooreman, G. J. D. van Boat, J. M. Verhoog en A. J. Hermans zijn, als bchooronde tot de beste schutters in de 1.1. op 17 en 20 April gehouden schietwedstrijden van de Leidsche Burgerwacht, aangewezen om deel te nemen aan den kampioen-wedstrijd hedenavond. De prijsuitreiking zal plaats hebben na af loop der algemeene jaarvergadering op 3 Mei a.s., in den foyer der Siadszaal. Uilslag van de aanbesteding door be- stuurderen der Stedelijke Werkinrichting voor levensmiddelen van 1 Mei lot 31 Oc tober 1923. Aardappelen, W. den Ileelcn 4.17 cl. gort, B. Ouwerkerk, 22 ct.j capucijners, A. van Ktuijve, 28 et.; peper, A. van Kluijve, 150; bruine booncn, B. Ouwerkerk, 22; cichorei, A. van Kluijve, 50; rijst, B. Ouwer Jcerk. .22; stroop, B. Ouwerkerk, 26; koffie. BINNENLAND. De Volkenbondsraad heeft prof. Lorenta benoemd lot lid ven de commissie voor in» tellectnesle samenwerking. Wetsontwerp Ier zake van geheime bran derijen. Bezuinigingsplannen len opzichte van da RijksznivelinspecEe. Commissie tot bescherming van den snoek. Een commissie nit den Ned. Werkloos- heidsraad zal nadere voorstellen doen be treflende een wettelijke regeling van da werkloosheidsverzekering. Motie van de Ned. Federatie van Trans portarbeiders. De loonen in de mijnindustrie. BUITENLAND. Tengevolge van de rede van lord Ccrzon schijnt er „beweging" van beteekenis op komst in de Roeraifaire. Da heropening van de con'eïentis te Lausanne. Nieuwe rede van Poincarê te Bar-le-Dco. De kwestie van het Saargebied in den Volkenbondsraad. A. van Kluijve, 138; groene erwten, B, Ouwerkerk, 26; kropbrood, J, Föptie, 134; rundvet, I, Zandvoort, 84; zoetemelk, H. van Nood, 12.4 en karnemelk, H. van Nood, 6.9 cl, Aangifte is gedaan door L. v. d. V., al hier, wegens mishandeling door den vergun ninghouder IC. en zijn zoons. Proces-verbaat is opgemaakt. Er is door W. alhier, aangittc gedaan van mishandeling in „In den Vergulden Turk" door zekeren H., die hem een klap gal op het linkeroog, waarbij zijn bril werd ver bogen, zulks hij een gesprek met v, S. Er zijn gisteren op straat weer Uvea rijwielen gestolen, resp. op de Waardgracht en bij de Torenpoort. Hoe vaak nog moet gewaarschuwd worden tegen het onbeheerd neerzetten van fietsen etc. op den publieken weg? Op den Stationsweg is gisleren liet 5-jarig jongetje P. V., uit de Van Bachem- slraat door de auio van V. aangereden en tegen den grond geworpen, toen het jongetje onvoorzichtig plotseling zich voor de auto bewoog. Hij werd naar hét Acad. Ziekenhuis gebracht, doch later naar huis, daar hij won der boven wonder geen letsel bleek le heb ben bekomen. De fiets, waarvan sprake was in ons bericht van gisteren bij het relletje op do Steenstraat, is terecht. Oneerlijke bedoelin gen zaten dM voor. ftehsime branderijen. Een wetsontwerp is ingediend tot herzie ning van do bepalingen nopens dé opspo ringsbevoegdheid met betrekking tot do wet van 19 Mei 1922, houdende nadcro be palingen tot verzekering van den accijns op liet gedistilleerd. De toeneming van de vervaardiging bui- nenelands van gedistilleerd in gehe.me bran derijen, die de hoofdaanleiding is geweest, lot de wet van 19 Mei 1922, maakt aldus zegt de memorie van toelichting naar meer en meer blijkt, een intensief toezicht over het gebeelo Rijk, met name ook op het platteland, noodig. De dien3t der ac cijnzen behoeft den steun van Rijks- en ge meentepolitie, on de Minister van Finuii* ciën is dan ook in overleg getreden rncfl zijn ambtgenoot van Justitie en van Bin- nenbmdache Zaken en Landbouw. Bedoelde ambtenaren van politie zullen echter bij de vervulling van die taak deze belemmering ondervinden, dat hun ter zako van dc wet geen zelfstandige opsporingsbevoegdheid toekomt. Het onderhavige ontwerp strekt, de pplitie ten deze met volledige bevoegd heid toe te rusten. Het doet c3it door oenige artikelen der Algemeene Wet van 2G Augus tus 1822 opnieuv vast to stellen. De loonen in de mijnindustrie. De Algemeene Bond van Christelijke Mijnwerkers in Nederland, heeft Zondag te Heerlen een vergadering van afdcelings- afgévaardigden gehouden, waarop dertig plaatselijke Bondsafdeolingen vertegen woordigd waren. Deze bijeenkomst was hoofdzakelijk bej lcgd om te beslissen over eb loonvoorstel- ien, waartoe de sedert begin December 1922 gevoerdo besprekingen in de contact-] commissie "voor het mijnbedrijf aanleiding] hebben gegeven. Do Bondsvoorzitter, de heer Stens, gaf een omstandig overzicht1 van de onderhandelingen, als de meening

Leidsch Dagblad | 1923 | | pagina 1