Vrijdag 20 April 1S23. Officieels Kennisgevingen. STADSNIEUWS. BINNENLAND. Het voornaamste nieuws van heden. PRIJS OER ADVERTENTIEN: go Cis- per resoL Bij reselabonnement belangrijk lageren prijs, Kleino adverteiilien. uitsluitend bij voom-ibo- laÜEjr. Woensdags on Zaterdags 50 Cts.. bij een maximum aantal woorden van 30. Incasso vplgens postreebt. Voor evenlueele op- i tending van brieven 10 Cts. porto te betalen. Bewijsnummer 5 Cts. Bureau Ksordsindsplein. Telefoonnummers voor Directie en Administratie 175, Redactie 15Q7. Postctóque- en 'Girodienst Ho. 57055. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden p 3 mnd. 2.35, p. weet O.fg Buiten Leiden, waar agenten gevestigd zijn, per week „0,18 Franco per post 2 35 portokosten. Nummer *1352. Oit nummer uestaat uit DRI£Biaden EERSTE BLAD. gemeentelijke viscsverkoo?. Aan den gemeentelijken vischwinkel, Vischmarkt 10, lel. 1225 is Zaterdag ver- |krii»haar SCHOL a f 0.20, GROOTE SCHEL IVISCH a f 0.40f 0.4-5 en KL. SCHEL- VISCH a f 0 24 per pond. N. C. DE GIJSELAAR, Burgem. Leiden, 20 April 1923. kostelooze genees- en heelkundige hulp. Burgemeester en Welliouders van Leiden brengen ter kennis van hen, die zich daar toe hebben aangemeld, dat de kaarten ter bekoming van kostelooze genees- cn heel kundige hulp, voor het tijdvak 1 Mei 1923- i 30 April 1924, moeten worden afgehaald op ,de Groole Fers op het Raadhuis c-n wel op Dinsdag 1 Mei en Woensdag 2 Mei a.s. tel kens van des voormiddags haltelf uur tot twaalf uur en van des namiddags lialflwee uur lot 'rie uur. N. C. DE GIJSELAAR, Burg. VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden, 20 April 1923. einderwet. Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter algemeene kennis, dat door Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland aan het Gemeentebestuur van Leiden cn recht verkrijgenden, vergunning is verleend lol oprichting van een bewaarplaats voor 250 liter benzine op liet perceel Gpren- markt No. 6, kadastraal bekend Sectie E. No. 1675. N. C. DE GIJSELAAR, Burg VAN STRIJEN, Sccrelaris. Leiden, 20 April. Vereeaiging van den Handeldrijvenden en Indnstrieelen Middenstand. Gisteravond hield de Leidsche afdeeling y&n bovengenoemde Vereeniging in het café- restaurant „De Harmonie" een algemeene le denvergadering, waarin als spreker optrad mr. H. Vos Jr., alhier, met het onderwerp: „De Wissel". De goed bezochte vergadering werd geleid I door den voorzitter, den heer Eeltjes, die de aanwezigen hartelijk welkom heette, den spr. met een enkel woord bij het gehoor inleidde I en opmerkte, dat het onderwerp zeker allen belang zou inboezemen, daar ieder op zijn beurt met den wissel te doen krijgt. Mr. Vos, die daarop het woord verkreeg, I ving aan met op te merken, dat wij van huis uit een handeldrijvend volk zijn, o.m. een gevolg hiervan, dat wij een klein volk zijn in velerlei opzicht. Wij zijn begonnen met den ruilhandel, welke ruilhandel trouwens zoo oud is als Olim. Hoe meer echter de handel zich ontwikkelde, des te meer hij ook aan vaste regelen gebonden werd. Men zag in, dat de ruil van product tegen product allerlei bezwaren mee bracht. Men voelde een waar demeter noodig te hebben. Zoo kwam men I er eindelijk toe als waardemeter de metalen muntstukken te gebruiken, waarvan weldra I de waarde door de overheid werd vastgesteld. Naast de munten had men bij koopen cn verkoopen vaste regelen noodig, die later ook in wetten werden, vastgelegd. Zoo ontstond bet handelsrecht. Een der voornaamste bron- nen van het handelsrecht is in ons land het .Wètboek van Koophandel, dagteekenend j reeds van 1839. Ook de wissel is een onder deel van het handelsrecht en een moeilijk onderdeel. Er zijn heel wat leerboeken over j geschreven. Spr. gaf nu oen omschrijving i van den wissel. Bij den wissel denkt men steeds aan twee personenden trekker en den betrokkene. De eerste is de man, die het geld heeft te innen, de andere moet dit geld betalen. Oudtijds beschouwde men den wissel als uitsluitend gaande tusschen deze twee per sonen. Later kwam er nog een derde persoon [bij en nog later is er bij gekomen, dat de wisel van hand tot hand kon gaan. Zoo is het wisselrecht een integreerend deel van het handelsrecht geworden, Spr. onderscheidde ia het wisselrecht drie systemen: het Duil- sche, het meest dogmatische, het Fransche, dat door ons werd overgenomen, cn het En- Eclsch-Amerikaansch systeem. Het laatste schijnt spr. het meest practisch loc. Spr..,die zijn onderwerp volkomen be- heerschle, behandelde nu meer uitvoerig de j verschillende soorten van wissels,, en de w>jze. waarop er in den handel mee wordt gewerkt, besprak de beleckenis er van, ver klaarde de verschillende termen, die daarbij voorkomen als: endossement, opzicht, accept, j-nz.. maakte zijn aandachtig luisterend ge hoor duidelijk hoe zij in ieder gegeven geval hebben te handelen, en voerde hen daarmede hhdden in de practijk van het wisselrecht, waarop het ook hij den handeldrijvenden Middenstand vooral aankomt. Er volgde op de lezing een warm applaus, terwijl de voorzitter den spr. hartelijk dank zegde voor zijn leerzaam betoog. - A orschillende personen, zooals de heeren ^B^hbeek, Marsman, Van der Zanden, n-i ,ma Gn Ruigrok, vroegen inlichtingen of maakten opmerkingen. Ook de rechtskundige ^iseur der afdeeling, mr. Romijn. behan delde nog eenige door den spr. behandelde punten. Mr. Vos. beantwoordde de verschillende vragers uitvoerig. Terecht kon de voorzitter aan het slotcon- stateeren, dat het een leerzame avond was geweest. Vereeniging „Het Kaasaierk". De Vereeniging „Het Kaasmcrk", inrich ting tot het aanmaken van Rijkskaasmerken, gevestigd alhier, heeft haar jaarlijksche ver gadering gehouden onder leiding van haar voorzitter, den heer J. G. Hibma. Behandeld werden de balans met cxploi- talierekcning over 1922, waarvan de eerste sluit met een eindcijfer van f346,717 en dc laatste met een van f 268,920. Besloten werd het batig saldo toe te voegen aan het reserve fonds. De begrooling voor het dienstjaar 1923 welke gebaseerd is op een merken-aanmaak van 25 millioen stuks en in ontvangst cn uit gaaf sluit met f 191,000, werd eveneens goed gekeurd. Behandeld werd het jaarverslag over 1922. Ten aanzien van dc bruikbaarheid der merken vermeldt het, dat het conlrolestalion te Utrecht voor volvette kaas in het voorjaar ernstig klaagde over het veelvuldig scheuren der kaas rondom de merken, onder modedee- ling, dat de geaardheid van het merkplaalje, als de oorzaak hiervan werd beschouwd. In Zuid-Holland kwam het verschijnsel slechts sporadisch, elders in het geheel niet voor, Het werd niet meer geconstateerd, toen de periode, waarin de z.g. scheikaas gemaakt wordt, voorbij was. Overigens werden, be halve van Friesche zijde, geen klachten van beleekenis over de merken ontvangen. De di recteur van het kaascontrolestation Fries land heeft nog ernétige bezwaren tegen de gebruikte merken, welke bezwaren echter voor eeD deel het wettelijk voorgeschreven stelsel van doorloopende nummering der merken gelden, hetwelk hij door een eenvou diger systeem vervangen zou wenschen te zien. Het ligt buiten de bevoegdheid der Ver eeniging, aan dit verlangen te voldoen. Ook in Friesland zijn echter verscheidene des kundigen, die het merk voldoende bruikbaar achten. Ook uit de officiecle statistiek van den uit voer van kaas blijkt die bruikbaarheid vol gens het verslag afdoende. In het tijdvak van I Januari tot 1 November 1922 zijn blijkens deze statistiek uitgevoerd 56,245,000 K.Cr. kaas, waarvan slechts 318,771 K.G. of circa V* pet. z.g. dispensatiekaas was, d. w. z. kaas met beschadigde Rijksmerken of die het. Rijksmerk verloren had. Zelis indien men nu in aanmerking neemt zegt het verslag dat een deel der kazen, die het Rijksmerk verloren hebben, in het binnenland wordt ge plaatst, komt men toch lot de conclusie, dat, percentsgewijze uitgedrukt, het aantal Rijks- merken, dat niet of onvoldoende op de kaas blijft zitten, Volstrekt niet groot kan zijn. Er zijn in 1922 in totaal ^aangemaakt 26,902.200 Rijkskaasmerken, waarvoor be- noodigd waren 1,202,605 L. ondermelk. Aan de stations werden afgeleverd 24,888,500 merken, tegen 23,157,500 in 1921 en 15,398,000 in 1920. De afleveringen waren over dc stations verdeeld als volgt: kaascon- trolestation Zuid-Holland: 2,743,500 merken, voor volvette kaas, 310.000 merken 40-1-, 50,000 merken 30+, en 200,000 merken 20+; kaascontrolestation Utrecht: 1,200,000 merken voor volvette kaas; kaascontrolesta tion Noord-Holland: 95,000 merken voor vol vette kaas, 6,000,000 merken 40+, 160,000 merken 30+ en 200,000 merken 20+; kaas controlestation Friesland: 530,000 merken voor volvette kaas, 1.200,000 merken 40+, 2,100,000 merken 30+ en 10,100,000 mer ken 20+. Door de stations werden als minder bruik baar teruggezonden 196,198 oude merken, t. w. door het kaascontrolestation Friesland 46,184, door het kaascontrolestation Noord- Holland 74,368 en door het kaascontrolesta tion Zuid-HollandBrabant 75,646 merken. Een deel der door het kaascontrolestation Noord-Holland teruggezonden merken, n.l. 43,500 merken voor volvette kaas, werden, met toestemming van den directeur-generaal van den landbouw en van den directeur van het betreffende station, aan het kaascon trolestation Zuid-Holland voor volvette kaas ten gebruike afgeleverd. Ook de door 't kaas- conlrolestation Friesland teruggezonden mer ken voor volvette kaas (7000 stuks) zullen aan dit station ten gebruike worden afgele verd. De terugontvangen waardelooze mer ken werden vernietigd en het hieruit voort vloeiende verlies werd afgeschreven op het reservefonds. Ten slotte constateert het verslag, dat de verwachting bij de oprichting der Vereeni ging uitgesproken, namelijk dat een bedrijf, gesticht en beheerd door de belanghebbende kaasconlrolestations, waarschijnlijk voordee- liger zou kunnen "werken dan oen Rijksbe- drijf, bevestigd is. Plastische voordracht en demonstratie. M. Wessels. Begel. Loo Vincent. Mejuffrouw Willenden Wessels heeft gisteravond op initiatief van de Maat schappij voor .Toonkunst te Leiden, waar aan zij als lcerares in de rhytmische gym nastiek verbonden is geworden, in de Nuls zaal een voordracht met demonstratie ge houden over de muzikale en aesthetische beleekenis van haar kunst op zichzelve en in combinatie met andere kunsten. Allereerst: Wat is rhythmische gym nastiek? Wat verstaat men onder plastiek? Natuurlijk niet het dansen op muziek zon der meer, ook niet alleen het rhythmisch in de maat loopen. Plastiek is een gevoelsuiting, weergege ven door het hcele lichaam. Wat mimiek is voor het gelaat, is plastiek voor het li chaam en, helaas, aldus spreekster, wordt deze ui ling, om der conventie wille, spoedig in een kind ten onder gebracht. Toch zijn er menschen, bij wie zich deze aangeboren neiging niet laat verstikken; zij moeten hun gi voel uiting geven, en doen dit dan dik wijls, hoewel onder bijval van het publiek (op het looneel bijv.), op heel onaesthetisclie ja zelfs op heel foute wijze, in samenhang met den toestand, dien men tracht uit te beelden. Spreekster gaf eenige geestige voorbeelden dienaangaande; ook uit Jiet du;elijksch leven. Hoe zou men nu plastiek het beste on derwijzen? Volgens spreekster in drie stadia 1. Het lichaam lenig en los maken en lijdelijk gehoorzaam aan' den wil van de hersenen, die de elec. centra- zijn; van waaruit alle bewegingen worden aange geven. Het maken van tegenbewegingen lusschen handen, hoofd en beenen (canons; tegengestelde bewegingen, gelijktijdig met verschillende lichaamsdeelen op com mando, enz.) is hier de aangewezen oefe ning. Zijn de hersenen op deze wijze ge oefend, dan gaat men over tot 2. Het gebarenspel, waaronder men ver staat aesthetische bewegingen van het li chaam zonder het element „gevoel" in te schakelen; deze oefeningen hebben ten doel het leelijke bij zichzelf op te merken, dat dikwijls door een kleinigheid is te'ver anderen of te maskeeren. Spreekster gaf hiervan, .zoowel als van de eerste phase, voorbeelden, zooals het moest zijn en zooals hel niet moest zijn. Heeft men nu een losgeweekt lichaam gekregen in verband met'een schoon ge barenspel, dan kan men met de plastiek beginnen. Hier treedt een nieuw element naar voren, n.l. de muziek. De muziek is als het ware de gedachte, het lichaam de illustratie daarvan. Ook kan men dit om- keeren, en een gedachte plastisch omwer ken en' er daarna muziek op componeeren. Emile Jacques Dalcrdïé is wel d e meester op dit gebied. Mej. Wessels gaf nu eenige voorbeelden op daarvoor gecomponeerde muziek, door haar begeleider Loo Vincent, van het loo pen van hcele tellen, kwarten of rusten, hel syncopisch loopen, diminuendo cn cres cendo, verschillende wijzen van knielen, enz. Voor dit laatste, wat eigenlijk panto mimes worden, wordt vereischt zich iets in te denken, zoodat men precies weet wat men uitbeelden wil; men spint dus een fantasie uit tot een pantomime. Loo Vin cent heeft zich in zijn compositie wonder wel aangepast bij de plastiek, zoodat de verschillende loonceltjes juweeltjes van, kunst werden. Behalve de boerendansen van Siep, waar in mej. Wessels de foute wijze demon streerde, zooals zij kinderen in dunne zij den kleedjes op deze „boeren"-dansen had zien dansen, gaf zij nog een buitengewone geestige Pierrot gai van Gottfried Mann; een indrukwekkende uitbeelding van „La Fiancée du Puiscalier" van Thomé, enz. Gpreekster eindigde haar interessante lezing met de gedachte, dat, indien het dus mogelijk is, het lichaam bij de muziek aan te passen, ja deze zelfs zoo te doorleven, dat een doove, bijwijze van spreken, de muziek moest kunnen aanvoelen, dan kan men dit ook doen in een tooneelstuk, waar men nu dikwijls de gekste, onnatuurlijkste lichaamsbewegingen ziet uitgevoerd. Met den wenscli, dat er eens componis ten op zouden staan, die speciaal voor plastiek componeerden, sloot Mej. Wessels d«i avond. Aan de Vakschool voor Schoenmakers in Den Haag is, na gehouden examen, ge slaagd voor het gezellen-diploma N. van Leeuwen, alhier. Gistermiddag gingen aan den Mare- dijk van een verhuiswagen de paarden op hol. Zij holden den Maredijk af, zonder te gengehouden te kunnen worden. Gelukkig kwamen zij aan den graskant van den singel tot staan zonder dat ongelukken waren gebeurd. Alleen de inboedel had nog al geleden en werd in een andere wagen overgeladen. Mej. B., gehuwd met zekeren Z„ van wien zij gescheiden leeft, is mishandeld door A„ met wien zij nieuwe liefdesbetrek kingen had aangeknoopt Gisteren is door een juffrouw gevon den in het Paterstraatje 6 pond 31/3 ons spek. Vermoedelijk is dit gestolen en weg geworpen. Den slagers wordt verzocht zoo mogelijk inlichtingen ten politiebureele Ic willen geven. Woensdag ïs zekere N. door y. R. op het hoofd geslagen met een vijl, zoodat hij bloedend werd verwond. Na zijn werk te hebben verricht, is hij gisteravond niet wel geworden. Er wordt een onderzoek door de politie ingesteld of dit misschien een gevolg is van den toegebrachten slag. In bewaring is gesteld B. v. d. W., alhier, oud 18 jaar, verdacht van verduis tering van twee rijwielen, een bij den heer v. Z. aan de Haarlemmerstraat, en een bij den heer Van IL, in de Morschstraat. Op verzoek van de commissaris van politie, alhier, is te Gorkum aangehouden de zwerver S., die op 10 Maart van dit jaar een winterjas heeft gestolen uit de Rijks universiteitsbibliotheek alhier. Heden wordt hij Ier beschikking van den commissaris alhier gesteld, om dan vermoedelijk naar Tiel te worden vervoerd, waar hij een der gelijk misdrijf bedreef. In 1920 aan onderwijzers te veel betaalde bedragen. Ten vervolge op do beantwoording van des betreffende vragen van hel lid van do Tweede Kamer, den heer Vliegen, heeft de Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen ge antwoord Inderdaad heeft de ondergeleekendo een on derzoek doen instellen of het, zonder dat dit te grootc offers van de schatkist zou vergen mo gelijk ware aan de onderwijzers, die over het jaar 1920, met inbegrip van het hun uitgekeerde voorschot, meer aan salaris uitgekeerd gekre gen hebben, dan waarop zij ingevolge de bepa lingen van het Kon. besluit van 16 December 1920 (Stbl. No. 899) achteraf aanspraak bleken te hebben, dit meerdere te doen behouden, waar toe dan aan do gemeente- c-n schoolbesturen van Rijkswege een vergooding toegekend zou moeten worden. Het resultaat -van dit onderzoek is van dien aard, dat de Regeeiing thans meent zoodanige regeling inderdaad in uitzicht te mogen stéllen. De daarvoor noodigo gelden zullen worden aangevraagd door middel van een-wijziging van hoofdstuk Va der Staatsbegrooting voor 1923, waarvoor een wetsontwerp zoo spoedig mogelijk zal worden ingediend. De stemplicht. De Minister van Binnenlandsche Zaken heeft aan" de burgemeesters verzocht, opgaaf te ver trekken van het aantal kiezers, omtrent wie na dc stemming in 1922 voor dc Twcedo Kamer bij den burgemeester dc mcdedecling van het ricmburcau is ontvangen, dat zij niet aan do blemming hebben deelgenomen, met vermelding voorts van wat naar aanleiding van do straf bepaling van art. 149. der Kieswet heeft plaats gevonden. De heer H. Colijn, lid van de Twedo Kamer, heeft aan den Minister van Justitie do volgen- do vragen gesteld I. Heeft de Minister kennis genomen van het cijfer dergenen, die bij de jongste verkiezing niet voldaan hebben aan don door de wet voor geschreven opkomstplicht II. Ducht do Minister niet, dat daaronder en kele honderd duizenden zullen zijn. legen wie, krachtens het 2de lid van art. 149 der Kieswet, een vervolging zal moeten worden ingesteld III. Is de Minister van oordeel, dat de rech terlijke macht in haar tegenwoordige samen stelling in staal is eenige honderd duizenden dezer overtredingen binnen een rodel ijk tijds verloop to behandelen IV. Indien het antwoord op .do derde vraag ontkennend mocht luiden, is de Minister dan niet van oordeel, da^ tijdig maatregelen tot ver sterking der rcchtcriijko macht behooren te worden genomen, cn is dc Minister Voornemens tot bet doen ,van voorstellen ter zake over te gaan Art. 149 der Kieswet. Dc heer H. Colijn, lid van dc Tweede Kamer, heeft aan den Minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw de volgende vragen gestcdd: I. Is het den Minister bekend, dat door on derscheidene burgemeesters in het land op niet to rechtvaardigen wijzo do hand gelicht wordt met de toepassing .van het bepaalde bij art. 149 der Kieswet II. Is dc Minister niet van oordeel, dat zulk een niet uitvoeren der wet door dezo ambte naren als volstrekt ontoelaatbaar moet worden beschouwd III. Is do Miniser bereid, er voor tc zorgen, dat allo burgemeesters in den vorvolgo de bo- trokken wetsbepaling zullen naleven cn kan er, bij evenlueele verdere nalatigheid, op worden gerekend, dat tegenover do nalatigen met de veroïschle gestrengheid zal worden opgetreden? IV. Is dc Minister bereid aan de Kamer mede te deelen, in hoeveel gevallen voldaan is aan den eisch tot verzending van oproepingen als bedoeld in het lsto lid van art. 149 der Kies wet De Zomertijd. De heer Van der Wacrden, lid van de Tweede Kamer, heeft aan den Minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw de volgende vragen gesteld: 1. Acht de Minister het, rekening houdend met het internationaal spoorwegverkeer, niet wenschelijk, dat de zomertijd wordt inge voerd te gelijk met zijn invoering in België en Engeland, dus op 22 April a.s.? 2. Indien hiertegen onoverkomelijke be zwaren rijzen, is de Minister-dan bereid mede te declen, waarin die bestaan? 3. Is de Minister bereid te bevorderen, in dien de datum van 22 April onmogelijk is, dat de wet van 23 Maart 1918 (Stsbl. No. 165) zoo spoedig mogcliik worde uitgevoerd? En legen welken datum kan de invoering worden te gemoet gezien? Bij Kon besluit is benoemd tot burge meester van Heumen W. G. E. G. van 't Hullen-aar, secretaris dieT gemeente, en, ingaande 1 Mei a.s., tot burgemeester van Ridderkerk P. L. do Gaay Fortman, met toekenning van gelijktijdig eervol ontslag als burgemeester van Bunschoten. Bij Kon. besluit zijn, met ingang van 16 Mei a.s. benoemdtot directeur van het telegraafkantoor to ITaarlem M. T. van Leer, -thans adjunct-directeur bij den dienst der telegrafie tot directeur van het postkantoor te Zwolle S. Betuncc, thans directeur van het post- en telegraafkan toor to Zierikzeetot directeur van het postkantoor te Defcf-nfcer J. R. A. Schilt®, thans directeur van het post- en telegraaf kantoor to Ommen en is, met ingang van 1 Mei 1923, benoemd tot adjunct-directeur bij den dienst der posterijen B. Boogaart, thans hoofdcommies der posterijenis, met ingang van 1 Juni a.s., benoemd tot directeur van het post- on telegraafkan toor te Na-arden H. Addons, thans - in gelijke betrekking te Egmond-aan-Zee. Het programma van de lustrumvie ring van bet Delftsch Studentencorps luidt als volgt Zaterdag 30 Juniinhalen dei* reünisten, openingsrede, Senaatareoeptio, reünie- diner, kroegjool. Zondag 1 JuliLagawod strijd en, diner in Stads-Doé! er;, dansen, in Stads-Doelen. Maandag 2 Juli: spel Teirlicck, thé mu- BINNENLAND. Het advies van den Hoogen Raad van Arbeid aan den Minister van Arbeid be treffende bedrijfsorganisatie, enz. De Codro-zaak voor de Haagsche recht bank. Het in 1929 san onderwijzers te veel betaalde zal niet worden teruggevorderd. Vragen van den heer Van der Waerden inzake invoering van den zomertijd; van den heer Colijn betreffende den stomplicht. De staking in de textiel-industrie ta Almelo opnieuw uitgebroken. BUITENLAND. In het Roergebied gaan de communisten gewapend optreden. Nieuwe maatregelen der Duitsche regee- ring ter bescherming van de Mark. De Engelsche arbeidsconflicten vinden een bevredigende oplossing." In Zweden is een conservatief kabinet gevormd. Botsing tusschen Engeland en Fiankrijk over achtergelaten oorlogsmateriaal. Nienwe nederlaag der ïersche rebellen. sical in de sociëteit Phoenix". Kermesse d'été cn dansen in Stads-Daaien. Dinsdag 3 Juli: tweede opvoering spel Teirlinck, thé dansant in Stads-Doelen, Apollo-uitvoering met eindbod en souper. Do voorzitter van het bozuinigings- congrcs to Amsterdam, het congres slui tende, zeide, hoe voor don aanvang van het congres, velen vonden, dat de gevraag de bijdragen te hoog en het congres te duur was. Echter: ,,dc cost gaet voor de bact uijt." Herhaaldelijk is op dit congres aange drongen op herhaling of verder voortzet ten van do hier ontwikkelde ideeën. Laat men dit maar overlaten aan het bestuur: va-n dit congres. Mochten wij echter tot oen nieuw congres "komen, laat men «dan eerst nauwkeuriger de uitnoodigingen nar gaanwellicht zijn thans kringen verge ten, die hier eigenlijk wel behoorden. In do tweedo plaats zal do opzet van een nieuw congres nauwkeuriger moeten w^' den behandeld. Spr. wijst op eon congres met; verschillende secties. Spr. ging do verschillende praeadviesen na en wees aan, welko ideeën hij daarin het sterkst naar voren zag tredente zo men vormden zij echter een voldoend ge-» heel. Prof. Yolmer bracht ten slotte dr. Postbuma hulde voor ziju leiding. Over eenige weken vinden te Gothenj burg feestelijkheden plaats ter herdenking van het 300-jarig bestaan dezer stad. Het gemeentebestuur van Gothenburg heeft den burgemeester van do hoofdstad, uibge-» noodigd Amsterdam daar te vertegen woordigen. Do burgemeester hoopt hier aan gevolg te geven en begin Med naar Zweden te vertrekken. In het gistermiddag gehouden comilé- genoraal van den Raad van Amsterdam moet het denkbeeld besproken zijn van de samenvoe ging van Univcrsiteits-bibliotheek en openbare leeszaal Dr. Scvcnsma, de directeur van de openbare leeszaal, zou aan het hoofd van do vereenig-de instelling komen to slaan dr. Bur ger, directeur van de UniversitcHs-biMiolhoek', zou, wegens het bereiken van den 65-jarigen' leeftijd, mcf pensioen gaan. Voor het onderzoek! van bovengenoemd denkbeeld zal een commis- sio benoemd worden. Men schrijft ons uit Bergen (N.-H.): Zcoals reeds werd gemeld, heeft een plaat selijke commissie aan onzen plaatsgenoot Tj. Visser opgedragen, een bank te maken, ter herinnering aan den oud-burgemeester. Een meer intieme commissie, nl. een co mité van Bergensche vrouwen, heeft nu gelden bijeen gebracht, im in den zeer in- tiemen tuin van den huize „Kranenburgh"- een beeld te doen plaatsen, dat geven zal de suggestie van Cbaritas. Aan den beeld houwer, Willem C. Brouwer, te Leider dorp, is opdracht gegeven, dit beeld in ge bakken aarde tc ontweryen en tot uitvoe ring te leiden. Gisteren is te Utrecht de vijftiende algemeene vergadering van den Nederland- schen Tuinbouwraad gehouden. De voorzitter, mr. IJ. G. Dresselhuys» juit 's-Gravenhage, hield de openingsrede. Aan de Koningin werd, op voorstel van het bestuur, onder luide instemming den vergadering, besloten, een telegram te zon- -dcn. waarin Haar eerbiedig diepe aanhan kelijkheid en dank wordt betuigd voor de greote belangstelling, door Haai* bjj voort during betoond voor den nationaïen tuin bouw. De heer F. van Mansfeld werd herkozen als vertegenwoordiger van de groep groen- teriteelt) van het centraal bestuur, terwijl in de vacature-Drcog de heer S. Scho> neveld, te Rijnsburg, gekozen werd, ah vew tegenweordigen van d© groep bloembollen* teelt in heb centraal bestuur. Op voorstel van het bestuur werd met algemeene stommen besloten; ^1)

Leidsch Dagblad | 1923 | | pagina 1