LBIDSCff Dinsdag 10 April 1923, Dit nummer oestaat uit TWEE Bladen EERSTE BLAD. Officleele Kennisgevingen. STADSNIEUWS. Het voornaamste nieuws van heden. PRIJS DER ADVERTENTIEN: SO Gis. per TeceL Bij rc^elabonneraeot bdaiurrijk laveren prijs. Kleine adrorteatiën. uitsluitend bu rooruitne- 'lalins. Woensdags en Zaterdags 50- Cta.. bij een maximum aantal woorden van 30. Incasso rolpens postrccht. Voor eventueele op- .fcen-dinff van brieven 10 Gts. porto te betalen. 'Bewijsnummer 6 Cta.^ Bureau Noordelndspleln. Telefoonnummers voor Directie en Administratie 175, Redactie 1507. Postcbèque- en Girodienst No. 57055. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden p. 8 mnd. 2 35. p. week 'f 010 Buiten Leiden, waar agenten gevestigd lijn, per week t 0.19 Franco per poat 2 35 portokosten. Nummer 19353. GEMEENTELIJKE VISCHVERKOOP. Aan don gemeentelijken vischwinkel, Viscll- markt 16 (teief. 1225) is WOENSDAG ver krijgbaar: SCHELVISCH a f 0.18—£0 32, SCEOL a f0 17, POON a f0 20 en KABEL JAUW a f 0.35 per pond. N. C. DE GIJSELAAR. Burgom. Leiden. 10 April 1923. Se NAVORDERINGSKOHIER DER PLAAT SELIJKE DIRECTE BELASTING NAAR HET INKOMEN. Burgomeestor en Wethouders van Leiden, brengen ter algemeeno konnis, (lat liet 2e Na- vonlcTings-kohior der Plaatselijko Direcio Be lasting naar het inkomen, belastingjaar 1020/21, Is goedgekeurd en ingevolge art. 2G4 der Ge meentewei, zooals deze luidde vóór do wijzi gingen daarin aangebracht bij de wetten van 30 December £920 (Sts.bl. 023) en 20 Mei 1922 (Sts.bl. 361), ter lezing is nodergclegd. N. G. DE GIJSELAAR, BurgeaL VAN STRIJEN, Secretaris, Leiden, 10 April 1923. 1 Chr.-Historische Unie. In het gebouw „Prediker'Janvossen- elecg, hie<d de afdeeling Leiden van de Chr.-Hist. Unie gisteravond haar laatste apenbare vergadering voor de Provinciale verkiezingen, waarvoor als spreekster was aangekondigd raej. mr. Frieda ICatz, lid der Tweede Kamer, met het onderwerp: „De beteekenis der Staten- en Gemeenteraads verkiezing ook voor de vrouw. De vergadering, die vrij druk bezocht was, werd geleid door den afdeelingsvoor- zilter, den heer J. B. Mcynen, die, na voor gegaan te zijn in gebed, de vergadering met een welkomstwoord opende en de-spreekster voorstelde, die behalve Kamerlid ook lid van- den Amsterdamschen Gemeenteraad is en ook daar evenals in de Kamer steeds hét oor van -de resp. vergaderingen heeli, wat niet met aBc leden in deze lichamen -het geval is. Mej. Katz,: zou dan, spreken over de 'Ver kiezingen met betrekking tot de tróuw. Voor Leiden heeft dit bi j Zonde,re beteekenis meende de voorzitter, als "mén bedenkt;"dat bij de vorige verkiezing voor den Gemeente raad het aantal leden der Chr.-Histopische Unie hier van drie tot vijf "stêèg, dan is dit zeer stellig mede te danken aan de mede werking van de vrouwen. En spr. vertrouwt dat deze ook nu weer hetzelfde zullen doen. Hij deed nog eens een beroep op de offer vaardigheid der aanwezigen, waarna hij het woord gaf aan de spreekster, die na een in leidend woord do grootc beteekenis van de Statenverkiezing schetste, ia de eorste plaats omdat de leden er van de leden der Eerste Kamer kiezen. Om duidelijk te maken wat dat beleekent, zette zij de werkzaamheden van de Eerste Kamer nader uileen. Wij hebben ons verheugd, zeide spr., dat wij een rechtsche meerderheid in de Tweede Kamer hebben, doch de beteekenis daarvan zou veel minder waarde hebben, als er naast een linksdie Eerste Kamer bestond. Immers dan zou deze Kamer de door de Tweede Kamer aangenomen' wetten 'wéder kunnen verwerpen. In dat verband zette, zij nu uiteen, waar om een rechtsche Begeering. zoo begeerlijk is voor allen, die liet goéd meenen met land en volk, Er is een tijd geweest, dat liét libe ralisme, dat de godsdienst als privaatzaak beschouwde en deze buiten de politiek wilde houden, hoogtij vierde. De liberalen wilden do vrijheid in alle opzichten laten door werken, wat weder tot gevolg had, dat de arbeidende klasse in de verdrukking kwam, waaruit verzet groeide en de klassenstrijd ontstond, waarvan de socialisten de dragers 'werden. Als reactie op deze stroomingen ontstond het besef bij vele menschen, dat liet noodig was den godsdienst op elk ter rein des levens, dus ook op staatkundig ter rein, uit te dragen en toe to passen. En zoo is de Christelijke meerderheid in het land ontstaan en daarvan is de Chr.-Historische Unie een belangrijk onderdeel. In onze veelbewogen tijden -is de betee kenis van den godsdienst in het staatkundig leven vooral groot geworden- Wat de partij van spr. betreft, ook zij is Christelijk en wil een Regeering bevorderen, steunende op onze nationale historie die Christelijke be ginselen in de staalkunde toepast Daaraan is liet, meende spr., mede te danken, dat Nederland builen den oorlog is gebleven. Eu het Hoofd van onzen Staat, onze geliefde Koningin, heeft daartoe mede gewerkt en zij kon dit Ic meer doen, omdat zij zelf ook de Protestantsch Christelijke be ginselen belijdt. Is dus een Christelijk bestuur van betee kenis voor de groole internationale vragen, ook (cn opzichte van de nationale vraag stukken is dit het geval. Zoo noemde spr. het onderwijs, het arbeidersvraagstuk, de vrouwenbeweging, enz., waarvoor een Chris tcltjke belichting volgens haar zoo ge wen sc:ht is. In deze vraagstukken slaat de Ghr.-Hist. Unie tusschen twee uitersten in. ■Vooral geldt dit van het feminisme. Te ver Spillen de Chr.-Historischen niet gaan in zake het vrouwenvraagstuk; doch zij staan ook niet naast hen, die meenen, dat het thans te dien opzichte goed gaat en dat de vrouw buiten het politiek erf moet blijven. In de Staten en in den Gemeenteraad ko men do andere door haar genoemde vraag stukken, zooals dat van het onderwijs, ook telkens aan de orde. Hetzelfde geldt van het arbeidersvraagstuk en de vrouwen heb ben daarbij ook wel degelijk belang.. Ook hierin kiest het beginsel-program der Chr.- Historischen het juiste midden. Het richt niet enkel het oog op de belangen van de arbeiders, het ziet ook den anderen kant uit. Daarom streven de Chr.-Historischen er naar, om in hun organisaties op te nemen j mannen en vrouwen, werknemers en werk gevers, en gemeenschappelijk willen zij do verschillende problemen oplossen. Een groot bezwaar voor hen, die do Re geering van land, gewest en gemeente vor men, is de financieele toestand, is het geld gebrek. Daarom is het geen tijd om te scher men met -groote leuzen en mooie beloften; maar wel om ook zijn verantwoordelijk heid te beseffen. En daarom is het zoo goed dat wij er voor zorgen, dat er verantwoor delijke mannen en vrouwen in de Staten worden gebracht. Uit de Prov. Staten wor den de Gedeputeerden gekozen en de Ged. Staten hebben groote zeggingschap in de gestie van de gemeentebesturen. Een belangrijk vraagstuk, dat in verband met de Statenverkiezingen belicht moet worden, volgens spr., is, al of niet gemeen schapsbedrijven. "Deze kwestie is vooral urgent voor de gemeenteverkiezingen. Met een herinnering aan den distributietijd be toogde spr., dat een gemeenschapsbedrijf vooral een kwadeji kant heeft. Wij zijn voorts, en met name bij het on derwijs een tijd van verbijzondering inge gaan. Daar kon men niet altijd buiten, doch tegen al te groote verbijzondering kanten zich de Christelijk-Historischen. Eenheid der natie is meer en meer een dringende eisch. Er zijn nog tal van groote vragen, waar in wij allen moeten samenwerken, zeide spr. En daarom doet spr. een beroep op al len en vooral op haar seksegenooten. Geen hunner moet in deze verkiezing achterblij ven. In de laatste jaren is de partij der Chr.-Historischen ook in deze gemeente vooruitgegaan. Dit moet 200 blijven; ook bij deze verkiezing moeten de Chr.-Histo rischen versterkt uit de stembus komen. Waken, werken en biddc-n, dat moet meer dan ooit thans de leuze zijn. Waken moeten wij tegen den revolutie geest en tegen te ver gedreven feminisme, waken ook tegen het liberalisme in ver schillenden vorm, doch _ook waken tegen het mogelijk drijven naar de overheersching van het Katholicisme. En ook bidden moeten wij, bidden om steun van Boven voor het volbrengen van hét werk, dat voor ons ligt. En werken moe ten wij zoolang het nog dag is^ aldus be sloot spr. haar welsprekende,,en met gloed voorgedragen rede, er ten slotte op wijzende dat Leiden uitkomt met niemand minder dan mr. dr. Schokking, voor wien te werken een lust moet zijn, om eindelijk te verzoe ken bovenal God ook bij deze verkiezingen de eere te geven en het vertrouwen te schenken, dat Hij het wel goed zal maken. De voorzitter dankte op hartelijke wijze de spreekster, waarna hij de gelegenheid bood eerst aan de vrouwen en daarna aan de mannen om vragen te stellen, waarvan echter geen gebruik werd gemaakt. De heer Wilbrink deed daarna nog eenige practische tncdedeelingen; hij deelde o.a. eenige adressen mede, .waarbij zieken en zwakken zich kunnen aanmelden om per rijtuig naar de stembus te worden gebracht. Tevens spoorde hij allen aan om de laatste dagen en uren te benutten voor de propa ganda. De voorzitter wekte ten slotte ook er toe op, dat men alles zou doen wat in zijn macht :is, de Ghr.-Historische beginselen te doen zegevieren. Hierna werd de bijeenkomst door den heer Wilbrink mét gebed gesloten. Siaatk. Gerei Partij, Gisteravond hield voor de Staatkundige Gereformeerde Partij, in de groote zaal van het Nulsgebouw, ds. J. D. Barth, van Wer kendam, een lezing, met als onderwerp „Onze beginselen", nadat de voorzitter, de heer van Klinken, de vergadering had ge opend met gebed, en na het zingen vah Ps. 99 Vs. 1 en 2. Spr. begon te zeggen, dat deze bijeen komst gewijd was aan de politiek, waarvan het terrein eenigszins schoorvoetend wordt betreden, niet uit gebrek aan beginselloos heid, maar omdat deze niet de eerste plaats in ons hart inneemt, en wij over het alge meen niet als geschoolde krachten tegen over haar staan. De godsdienst blijft hoofd zaak; een groole en goede staalkunde zon der het evangelie is niet bestaanbaar. De algemcene welvaart en vrijheid houdt ten nauwste verband met het woord: „Zoek eerst het Koninkrijk Gods, en al deze din gen zullen U worden toegeworpen". Deze woorden behooren bij eiken christelijken grondslag, vooral in onzen tijd, waarin de geest van revolutie woelt en werkt en de bandeloosheid en tuchteloosheid toeneemt. De toestand van de volken van Europa is nog niet veranderd, de werelddeelen zijn nog steeds verscheurd, en bloeden nog uit duizend wonden. Er is ^een vraag meer naar God, men houdt geen rekening meer met het heilige, door velen is het Christen dom de rug toegekeerd. Wij leven in den tijd van de bioscoop en het voetbalveld en ledige kerken. Ook in ons land werkt de geest der Fransche Revolutie nog voort. Op dit revolutiebegrip steunt.het geheele tegen woordige liberale beginsel, wars van ai het wettige en vorstelijk gezag. Het bestuur moet in handen van I>et volk worden ge logd, een volks- en geen Goddelijke souve- reiniteit wil men. ^Hiertegenover staat al leen als wettig begjisel Gods souvoreiniteit, reeds door Calvijn Beslicht bij zijn leven, in zijn kringen, door %em beschouwd als het ware reformatorisch beginsel. Spreker zegt, dat ook de leuze v^iv Groen van Prinsterer was: tegen de revolutie het Evangelie. De geheele strijd in onze dagen wordt be- heerscht door deze twee beginselen óf volks óf Gods souvereiniteit. Door de erkenning dat alleen Gods souvereiniteit geboden en gewettigd is, is Hofland groot geworden. In dien tijd was Hollands Volk groot, eensge zind en krachtig," wat nu niet meer gezegd 1 kan wordep gezien de nu bestaande scheu- ringen en verdeeldheid. De omwenteling van 1813 verdreef wei de Franschen jnaar niet den geest, welke zij hier hadden achter gelaten. Toen is gekomen het liberale be ginsel, een schoone leuze, maar in de prak tijk niet uitvoerbaar. Uit dit beginsel is voortgekomen, dat vele Christenen in ons land, door het sirenengezang der Uoom- schen en Liberalen, zich in slaap hebben laten wiegen. Vroeger, zegt spreker, streden in de Tweede Kamer de Anli-Kevolutionnai- ren Legen Rome en het Liberalisme, thans meenen zij met Rome te moeten meegaan, zoogenaamd om de revolutie te bestrijden. Hoe schoon deze leuze ook moge klinken, hun geestkracht is hierdoor verspeeld. Spreker zegt, dat het niet de bedoeling is om onverdraagzaam te wezen, maar het gaat om het recht, en de juistheid van het beginsel, niet om een of andere partij aan te vallen. Kan van lipme worden verwacht, dat de revolutie met kracht wordt bestreden en een wetgeving wórdt verkregen, waar mede ieder Protestant tevreden kan zijn, waar Rome, zoo dit noodig zou wezen, zells niet voor revolutie zou terugdeinzen? Ge zien dit-alles, is het geen wonder, dat er uit ons volk stemmen opkomen, die vragen: waar moeten wij toch heen. Bij het tegen woordige regeeringsstelsel hebben wij slem- busdwang, verzekeringsdwang, vrouwenkies recht, enz., alle zaken die spreker in strijd acht met de ordonnantie Gods. Spreker spreekt als zijn wen3ch uit, dat de Anti- Revol. partij weer tot haar oude program mag terugkeer en. Het gaat niet om eigen eer, of persoonlijk voordeel, maar om het geen nog in de partij sluimert, wakker te roepen, en tot ontplooiing te brengen. Spre ker meent, dat de overheid volgens Gods wet en gebod moet regeeren. Het dooden moet met den dood gestraft worden, het vloeken geweerd, en de Zondag, geheiligd. Spreker bestrijdt dc vaccinatie, welke, naar hij meent, ingaat tegen Gods geboden, als- "mede het Vrouwenkiesrecht, wat volgens hem alleen den man toebehoort. Het vastleggen der school aan den staat keurt spreker ai, daar hij meent, dat dit een kwestie alleen der ouders is. De over heid moet geëerd worden, en .moet ons re geeren, maar de zaken, die ons geweten en overtuiging raken, moeten aan ons blijven. Spreker besloot met de hoop uit te spreken, dat nog eenmaal het oogenbüle zou aanbre ken, dat de 3 rechtsche partijen zich pis één geheel mochten toonen, en pal zouden staan voor de beginselen, die in het nauwste ver band met de vrijheid en het geweten slaan. Nadat gezongen was Ps. 84: V9. 3, sloot spre ker de zeer druk bezochte vergadering, na eerst door den voorzitter bedankt te zijn voor zijn rede. Propaganda-feestavond der S.D.A.P. afd. Leiden. Voor een vrijwel uitverkochte sladszaal werd gisteren een, propaganda-feestavond ge geven door de afdeèling Leiden der S.D.A.P., juister gezegd: door de vrouwen-propaganda- commissie van genoemde afdeeling. Voor dezen avond zou als spreekster optreden mevr. MiedemaZondervan, uit Amsterdam, terwijl „De Stem des Volks" en de heer Jacq. Florijn medewerking zouden verleenen. Dc voorzitster der commissie, mevr. Baart- Braggaar heette de aanwezigen welkom en wees er op dat met het oog op de Statenver kiezingen ditrnaal een grootere 'zaal was ge huurd dan gewoonlijk, en gezien de groote opkomst, met succes, zooals spreekster kon constateercn. Na een opwekking om Donderdagavond sa men te komen in het Volksgebouw teneinde daar de uitslag der verkiezingen te verne men, verklaarde mevr. BaartBraggaar de zen avond voor geopend. Het woord was thans aan „De Stem des Volks", die op keurige wijze eenige liederen zong en o.a. met „Vaandellied" en „Morgen rood" een knetterend applaus oogstte. Het is wèl merkwaardig, zooveel als de directeur uit dit vermoedelijk toch technisch weinig geschoolde gezelschap weet te halen l Mevr. Miedema—Zondervan besteeg thans het podium teneinde een uiteenzetting te ge ven van de beteekenis der komende Staten verkiezingen. Na een woord van waardeering gesproken te hebben aan het adres der vrou- wen-propaganda-commissie voor het reuzen- stuk werk dat deze heeft verricht en waar van deze volle zaal het resultaat en het bewijs is, herinnerde zij eraan hoe zij met de Leid- sche vrouwen had samengewerkt om propa ganda te maken voor het algemeen vrouwen kiesrecht en vrouwen en kinderen duidelijk te maken dat het noodig was haar stem uit te brengen en de macht der sociaal-demo cratie, ook in den gemeenteraad, staande te houden en te vergrootcn in haar eigen be lang. Thans staan wij weer voor zoo'n periode, en evenals toen wordt met ijver door man nen en vrouwen gepoogd der vrouwen duide lijk te maken dal het een levenseisch is de idealen der sociaal-democraten te steunen. De arbeidersklasse heeft niets te verwachten van de kapitalistische partijen die thans de macht in handen hebben en al lang do ge dane beloften van 1918 geheel en al zijn vergeten, zooals spreekster .met voorbeelden demonstreerde. Met woekerwinst wordt zelfs getracht terug te halen wat eenige jaren ge leden oïtder den drang der arbeiders namest worden afgestaan. Trapsgewijze wordt de ar beidersklasse, speciaal de arbeidersvrouw, naar den ondergang gevoerd, en het zal, zoo als zelf9 baron Van Wijnberg erkende, zaak zijn dat de arbeidersvrouwen meer en meer paraat worden om zich te verzetten tegen de reactie en op te komen voor haar eigen belangen en die van haar kinderen. Wij wei geren om als de christelijke vrouwen de functie te vervullen der paarden die den wa gen moeten voortslepen waarop de mannen in de Kamers en de Staten worden gevoerd. Naast de mannen moeten er aan de vrouwen plaatsen worden ingeruimd opdat zij in staat zijn zelf mede te werken in het belang der arbeidersvrouwen. En is er één partij, behalve de S.D.A.P., die daartoe ten volle bereid is? De feiten be wijzen ten duidelijkste het tegendeel. Kunnen de christelijke arbeidersvrouwen nog langer i gedoogen zich te laten misbruiken en werk loos toezien dat de levens- en opvoedings mogelijkheden van haar zelf en haar kinde ren voortdurend meer worden verslechterd, zooals op onderwijsgebied? Kunnen zij, vraagt spr., er toe mede te werken dat het on derwijsgebied weer een dertig jaren wordt teruggevoerd? Laten zij thans den moed hebben op le ko men voor eigen klasse, al die vrouwen en moeders, en Woensdag haar stem uitbrengen zoodanig dat de reaclionnnire groepen uit de Stalen worden geweerd en dat men terug geeft wat men door misbruik maken van macht heeft ontnomen op gebied van onder wijs, werkloozen- en zwakzinnigenzorg, ouderdomsvoorziening, enz. Aan de bezuiniging opgeofferd dat is het lot geweest van tallooze noodzakelijke le vensvoorwaarden en maatschappelijke belan gen.Spreekster becritiseert scherp de houding der verschillende partijen die met man en macht werken om de sociaal-democratische vertegenwoordigers buiten de Staten te hou den omdat de maatregelen welke dezen voor staan zoo duur zijn, ook al zijn dit maatre gelen voor moederschapzorg e.a., die in onze maatschappij onontbeerlijk zijn. Er is géén geld voor moederschapszorg, géén geld voor billijke sociale voorzieningen, géén geld om de zuigelingensterfte tegen te gaan maar wèl 123 millioen voor militaire maatregelen om het zesde gebod: „Gij zult niet dooden" te overtreden I Met deze wijze van regeeren, met deze onderdrukking van het proletariaat, dat naar den poel van den ondergang wordt gevoerd, kan geen arbeidèr, kan geen arbeidersvrouw instemmen cn daarom zullen zij Woensdag hun stem moetén uitbrengen op degenen, die voor hun belangen opkomen, dus op de can- didaten der sociaal-democratische arbeiders partij, aldus medewerkende aan de.tot-stand- koming eener maatschappij in de toekomst waar geen menschcnmoord en ellende zal heerschen doch naastenliefde en vrede! (ap plaus). Nadat spreékster nog even het tapverbod had verdedigd was de heer Jacq. Florijn, de webekende Léidsche hümorist, aan de beurt om dén ajanwèzigëh eèpigén tijd bezig te houden, waarin hij 'als altijd volkomen slaagde. Men zat te gnuiven bij z'n vroolijke liedjes en schaterde, van het lachen dikwijls om de leuke moppen die hij óp de hem eigen komische wijze vertelde. Ook zijn meer rea listische liedjes slaagden geheel naar wensch, zoodat de voorzitster, mevr. Baart ■Braggaar, in haar sluitingswoord met recht mocht constateeren dat deze propaganda- feestavond een groot succes was geworden, waarvoor zij den medewerkenden hartelijk dank bracht. Onderlinge middenstands vereeniging voor verpleging in een ziekenhuis. De ingezonden stukken over ziekenhuis- verpleging in ons Blad hebben ten gevolge gehad, dat gisteravond^ in „De Graanbeurs'' een openbare vergadering belegd werd om over dat onderwerp te spreken. De heer W. Plasmeyer opende namens een voorloopig 'comité dc goed bezochte bij eenkomst, om daarna allereerst dank te bren gen aan Uen heer N. G. F. Gubbi, die het 1 initiatief tot déze vergadering had genomen, cn ook aan dr. M. D. Horst, directeür van den Gemeentelijken Geneeskundigen Dienst al hier, die 9preker cn den heer Gubbi van goe den raad had willen dienen en nog dienen wil. Verder deelde hij mede, dat na de inge zonden stukken in ons Blad aanbiedingen waren ingekomen van Maatschappijen, maar dat het voorloopig comité besloten had tot zelfstandig handelen, om te geraken tot een zelfstandige Vereeniging voor Zieken huis ver pleging; dat hel zich in contact had gesteld met de verschillende ziekenhuizen le dezer stede en met Vereenigingen van dezelfde strekking als de hier beoogde in aangren zende gemeenten, ten einde le komen lot vaststelling van eenige bepalingen, premiën, enz. Vervolgens sprak de heer Gubbi woorden van dank aan de heeren Plasmeyer en dr. Horst, nam de verdere leiding der vergade ring op zich en verzócht dr. Horst, die zich daartoe bereid verklaard had, eenige inlich tingen te verschaffen over het onderwerp van bespreking Dr. Horst besprak daarop de hulp voor rekening der gemeente aan on- en minver mogenden in ziekenhuizen en ook hoe velen niet direct hchoorende lot die categorie, in moeilijkheden kwamen door de verplegings- prijzen, vooral bij langdurig verblijf in een ziekenhuis. Een Vereeniging, welke daarin te gemoet kan komen, rnet veel leden, zal dan ook een groot nut kunnen zijn. 't Gaat er bij zulk een Vereeniging of Fonds vooral om, lichtte spreker verder toe, welk karakter zij zal dragen; of zij zal bestaan met of zonder hulp der gemeente. De voor- en nadeelen van een particuliere cn van een gemeentelijke instelling bracht hij naar voren. De heer Gubbi stelde als naast liggend doel voor een particuliere middenstandsvereeni- ging en deelde mede, dat reeds gerekend kon worden op toetreding als lid van een vijfhon- BINNENLAND. Ter-aarde-bestelling van den heer G. Kokxhoorn, gemeente-ontvanger te Leiden. Candidaatctelling voor den Leidschen Ge meenteraad. In beginsel is besloten tot oprichting van een onderlinge middenstands yereeniging voor verpleging in een ziekenhuis te Leiden Do Statenverkiezingen in Limburg. Vijftigjarig bo-taan van de Holland-Ame- rik a-lijn. Vacantiehcis voor zusters te Amerongcn. BUITENLAND. Amerika eisoht van Dnitschland een schadevergoeding van li87.73G.000 dollar. Pessimisme inzake de pogingen om in het Roergebied iets te bereik'n. Bonar Law in het Engelsche Lagerhuis on dervraagd over Lonchenr's reis. De arbeidsconflicten in Engeland. Rapport over bedrijfsraden-instelling In Zweden. Moestapha Ksmal pasja sticht in Turkije een nieuwe partij. Pogingen tot herstel der Chineesche een heid. derd gezinnen. Hij achtte het 't beste hiei maar dadelijk te doen beslissen of zou wor den overgegaan tot de oprichting van zulk een zelfstandige Vereeniging. Mocht na ver loop van tijd blijken, dat gemeentehulp nood zakelijk was, dan konden later daartoe po gingen worden aangewend. Uit de vergadering gingen stemmen op, om maar niet zoo direct daartoe te besliiitén; waarschuwingen om eerst goed te overwegen wat men eigenlijk ging beginnen; na te gaar hoe men zich dacht de bepaling der premie, enz. De heeren Romanesko en Haaksma ech ter toonden het groole belang van een zoo danige Vereeniging zóó krachtig aan, dat iD beginsel besloten werd tot haar oprichting zonder hulp van Maatschappijen en voor- eerst ook zonder die der gemeente. Er werden al eenige plannen gemaakt; o.a. om haar te noemen: Onderlinge midden- standsVereeniging voor verpleging in een zie kenhuis; om leden toe te laten van 16 tot en met 60 jaar met een inkomen vah 'niét hoo- ger dan f 3500 per jaar; een weekpremie van 15 cents voor personen boven de 16 jaar en van 5 cents daar beneden of van 10 éents tot een inkomen van f2500; om een bestuur sa men te stellen van vijf leden en vier com misari9sen. Maar dit alles is nog slechta schematisch. Eerst werd nu een voorloopig comité ge kozen, met de reeds genoemde heeren Gubbf en Plasmeyer bestaande uit: dr. M. D. Horst, mej. M. Fruitman, cn de heeren P. P. de Koning, Jac. Verhoeven, H. Haaksma, M. J. Wervelman, N. G. Kok, J. Romanesko en II. Tel eng. Dit comité zal nu vlug aan het werk tijgen ten einde een nogmaals le houden openbare vergadering te kunnen voorleggen een regle ment, enz. enz, Wii men goed slagen, dan zal de Vereeniging een groot aantal leden moeten tellen. Feestavond van de Marktkoopliedenbond „Ona Belang". Gisteravond hield de Marktkoopliedenbond „Ons Belang" voor Leiden en Omstreken ter gelegenheid van zijn tweejarig beslaan in de groote met groen,en bloemen getooide.zaal van „Zomerzorg" een druk bezochten feest avond. Ook het Federatiebestuur was aan wezig, benevens een aantal donateurs en ge- noodigden. De tooneelvereeniging „Leidscha Kluchtspelers" had haar medewerking vooi dezen avond verleend. De voorziter, dc heer H. Zoutendijk, open de de feestvergadering met een woord van welkom tot de aanwezigen; in liet bijzonder richtte hij zich tot den heer Querido, pen ningmeester der Federatie, die in plaats van den voorzitter, den heer De Goeien, die ver hinderd was, zich bereid had verklaard-eer woord te spreken. Verder begroette hij de aanwezige haven- rechercheurs cn den oud-secretaris, den heer Van den Wijngaard, die ook met zijn gezin aanwezig was. Hij deelde, mede, dal de cere- voorzittêr, de heer Sytsrna, door werkzaam heden was verhinderd het eerste gedeelte van den avond tegenwoordig le zijn. Deze hoopte later nog even te kunnen komen. De voorzitter memoreerde verder de markt geldverhooging, waartegen werd geprotesteerd echter zonder resultaat. Alleen wist de heer Sylsma te vorkrijgen, dat een gereduceerde!, prijs voor. jaarplaatsen werd verkregen. Hij herinnerde verder aan de oprichting van een markt te Noordwijk, voor het welslagen waarvan hij de beste wenschcn Uitsprak. Verder bracht hij hulde aan den grondleg ger van dc Leidsche organisatie der markt kooplieden. Wat de organisatie vermag is gebleken bij den laatslen zoo goed geslaag den reclamedag, waarvoor het bestuur van alle zijden medewerking ondervond. Ilij zeide vooral de jury dank voor haar werk zaamheden. Het deed het bestuur leed, dal dc heer Van den Wijngaard, door vertrek uit de gemeente.

Leidsch Dagblad | 1923 | | pagina 1